PDA

View Full Version : تجربه رانندگي با مگان

صفحه ها : [1] 2

amirvania
28 March 2010, 10:25 AM
با عرض سلام خدمت همه دوستان گلم
اين تاپيک رو به سفارش دوست بسيار عزيزم هفت سين جان زدم و ميخوام توش تجربه مسافرت عيد رو با مگان خدمتتون بگم و خوشحال ميشم که بقيه دوستان عزيزم هم تو اين تاپيک تجربياتشون رو بگن تا همگي استفاده کنيم .
من حدود 1000 کيلومتر رانندگي به استان گلستان داشتم و از جاده هراز رفتم و از جاده فيروزکوه برگشتم .
موقع رفتن هوا آفتابي بود ولي چون من تقريبا نصف شب حرکت کردم توي يه جاهايي از جاده دماي هواي بيرون به 3- درجه رسيده بود ( چيزي که نشانگر دما نشون ميداد ) و دمايي که من تنظيم کرده بودم 21/5 بود  . داخل ماشين با اين دما کاملا معتدل بود و من با آستين کوتاه کاملا راحت بودم و بقيه سرنشينا هم همينطور .
تو ماشين 4 نفر بوديم که با احتساب وزن صندوق عقب که کاملا پر بود حدودا 300 کيلو ماشين بار داشت با اينحال و با اينکه من بنزين معمولي زده بودم ماشين شتاب خوب و قابل قبولي داشت و تو جاده هر وقت اراده ميکرم از هر ماشيني براحتي سبقت ميگرفتم . بجز يه بي ام و 530 که هر چي خودمو کشتم به گرد پاشم نرسيدم .
حداکثر سرعتي که رفتم 180 بود با دور موتور حدودا 4800 . تا سرعت 140 که اصلا و ابدا نشون نميده ( آدم خوابش ميگيره ) انگار شما داري مثلا با پرايد 50 تا ميري بعد از اون هم صداي موتور يه مقدار به داخل ماشين مياد که البته آزار دهنده نيست . ضمنا صداي باد هم اصلا به داخل کابين نمياد و صداي کف جاده هم از سرعت بالاي 150 شنيده ميشه که اون هم خيلي زياد نيست که فکر ميکنم به خاطر کيفيت بالاي لاستيکا باشه . تو سرعتاي بالا ماشين پايداري خيلي خوبي داره و حس ترس و عدم تعادل هم اصلا به آدم نميده ( چه به راننده و چه به سرنشين ) . من خانمم به اين موضوع خيلي حساسه و با 206 تيپ 2 که داشتم 100 رو که رد ميکردم صداش درميومد که چه خبره يواش برو تو سرعتاي حدود 130 ... 140 هم عزرائيل به وضوح قابل رؤيت بود(با 206 تيپ 2 ) .
تو پيچ و خم هاي هراز دنده رو گزاشته بودم رو تيپ ترونيک (دستي ) که هي بيخودي دنده عوض نکنه . واقعا آپشن به درد بخور و کابردي هستش .
تو شهر آمل با سرعت حدودا 140 مجبور شدم يه ترمز اساسي داشته باشم ( شهر رو با جاده اشتباه گرفته بودم ) که اون موقع تازه ترمز مگان برام معنا پيدا کرد . مطمئنم که اگه ماشينه ديگه اي بود ماشين جلويي رو تا نصف جمعش ميکردم و احتمالا موتور ماشين خودمم هم ميومد تو دهنم .
تو سرعتاي بالا فرمون کاملا از هيدروليک خارج ميشد که باعث ميشد ضريب امنيت ماشيت تو لايي کشيدن ها و سبقت گرفتن ها بالا بره . تو سرعتاي پايين و تو پيچ و خم جاده هم فرمون عين دنبه نرم بود .
چراغها رو حالت اتوماتيک بودن و به محض وارد شدن به تونل و خارج شدن از اون کار خودشون رو به نحو احسن انجام ميدادن و حتي شدت نور هم با توجه به روشن شدن هوا هنگام صبح کم کم ، کم شدن و نه اينکه چراغها يخ دفعه خاموش بشن و به اصطلاح حالت Fade داشتن . و همينطور هم موقع روشن شدنشون موقع غروب آفتاب وقتي که داشتيم برميگشتيم .
موقع برگشتن از قائم شهر به سمت فيروز کوه و تا بومهن بارون خيلي شديدي بود که مخلوط با برف بود . چراغهاي نور بالا و مه شکن تو اون ظلمات جاده رو کاملا روشن کرده بودن و ديد کاملا ايده آل بود ضمنا تو اون شرايط بد جوي و بارندگي چسبنگي لاستيکها عالي بودن و ماشين کاملا تو دست بود و اصلا براي خودش تلو تلو نميخورد . من گل که داشتم تو يه همچين شرايطي براي خودش هر طرف که دلش ميخواست ميرفت . سنسور بارون هم با توجه به شدت بارش و کم و زياد شدن اون کارش رو به نحو احسن انجام ميداد .
يه مورد خيلي جالب در مورد سيستم صوتي . اولا که کيفيت صدا خيلي خوب و قابل قبوله و يه صداي فراگير با بيس نرم و خوبي داره . يه جاهايي تو جاده که ضبط رو خاموش کرده بودم وقتي سرعتم به حدوداي 140 يا 150 ميرسيد ضبط خود بخود روشن ميشد و در واقع يه جور هشدار و آلارم بود که آقا سرعتت بالاست .
صندليها کاملا راحت بودن و اصلا و ابدا چه براي من که پشت فرمون بودم و چه براي بقيه سرنشينا خستگي ايجاد نکردن .
مصرف متوسط سوختم با رانندگي اسپرت و شرايط وزني که خدمت دوستان عرض کردم 8/1 ليتر در 100 کيلومتر بود که نميدونم کمه يا زياده دوستان لطفا نظر بدن . سرعت متوسطم با در نظر گرفتن ترددهاي داخل شهرهاي بين راه که يه جاهايي ترافيک هم بود و همچنين پيچ و خم هاي جاده هراز 60 کيلومتر در ساعت بود .
محفظه هاي نگهداريش واقعا کاربردي و به درد بخورن و تقريبا از همشون يه جورايي استفاده کرديم .
در مجموع من کاملا از ماشين و عملکردش راضي بودم و چيزايي که گفتم عين واقعيت و بدون تعصب بود ( ماشينو من که نساختمش ) و الان هر چي فکر ميکنم ميبينم که نميتونم عيب خاصي روش بزارم و خدمت دوستان بگم .
اگه سؤالي بود من خدمتگزارم .
سپاس .

Senator
28 March 2010, 12:00 PM
امیر جان دستت درد نکنه.نقد خوبی بود:icon_cool
مخصوصا راجع به این ماشین(مگان 2000)که کل نتو بگردی به فارسی چیز به درد بخوری پیدا نمیکنی:icon_arro
من خودم فقط توی ماشین در حال سکون نشستم و باش راه نرفتم!
میتونی اینجا برامون با یه سری از ماشینای همردش مثل زانتیا و مزدا3 مقایسه کنی؟مخصوصا مزدا3.چون مزدا رو خیلی نشستم و سواری جالبی نداشت با این همه خاطرخواهی که داره مخصوصا تو این سایت:icon_razz

shervin_bamaze
28 March 2010, 12:05 PM
سلام امیر خان امید وارم پایند باشی‌ منم سفر بودم اول قرار بود بریم کیش و به این منظر سفر کردیم(یه ۲ست داریم اونجا) بدن تو راه که بودیم یه کی‌ از فامیلامون زنگ زد و گفت که بریم شیراز مام از همون سمت تو راه بودیم گفتیم میریم شیراز از اون سمت میریم آخه تا حالا شیراز نرفت بودیم خلاصه خانواده تصمیم گرفتن که برن اول شیراز تا ببینن چی‌ می‌شه ما رفتیم شیراز جاده خیلی‌ خوبی‌ بود اما خوب هم پلیس داشت هم شلوغ بود فقط حدود ساعت ۱. بود که انگار جاده به یکبار خلوت شد اصلا حواسم به سرعتم نبود که یه هوو دیدم ماشین داره سوزه ميكشه آخه تا قبلش صدا نمیداد یه نگا به سرعتم کردم دیدم بالا ۱۶۰ تاس قبلش فک می‌کردم خیلی‌ برم ۱۲۰ تاس خلاصه به رو خودم نیوردمو یه کم گزو زیاد کردم نزدیک ۱۸۰ شد اما جدی ترسیدام .نه اینکه حس بعدی داشته باشم آسان بش نمی‌اومد که ۱۷۵ تا میره اما چشام که به کیلومتر میفتت تو دلم خالی‌ میشد نم نم سرعتو کم کردم و به ۱۴۰ رسوندم که واقعا صورت خوبیه تو جاده یه جا کل انداختم اونم با یه آزرا بود اولش پا به پاش بودم بد یه هوو انگار طرف تازه پاشو رو گاز فشار بده ..یه ‌هو دیدم غیبش زد و.... تجربه سفر با مگانو داشتم ولی‌ بازم لذت داشت واسم اونجام که بودیم از بس هوا شناسی‌ گفت هوا بده که ما اصلا از سفر یه هفته‌ای پشیمون شدیمو همین ۴ روز صفرو بستیم تو راه برگشتم که بیش تره ۱۰۰ ۱۲۰ نرفتم آخه هوا يارونو تگرگی بود .اتفاق خاصیم برام نيفتاد اما یه ریو صفر زد از پشت به ماشین البته خیلی‌ آروم خورد ولی‌ خوب زد دیگه ما یه هوو چن سانتی تو تکون خوردیمو سریع زدیم کنار ریو هم کشید کنار سپر زیبای ما از سمت راننده ول شده بود پین ولی‌ از اون سمت از زیرو رو صفت گرفته بودش اول فک کردم سپر شکسته اما سپرو گرفتم با دست اوردم بالا فشارش دادم صدا یه تیغ داد و رفت جا فقط اون بستهٔ زیر سپر در اومده بود که اونم چیزی نیست ولی‌ همون چن متری که رفتم تا برسم گوش جاده زیرش کشیده به اسفالت و به اندازه ۳ انگشت رنگاش پریده که تو دلم گفتم غذا بالا بود و ...ولی‌ به محکم بودن سپرش یقین اوردم میگید چرا حالا میگم ریو که سپر جلوش اسن خط شکستگی واسش به وجود اومده بود و رنگای روش همه پوسته کرده بود که هر کاریش کنه باید سپرو عوض کنه یا بره جوشش بده چون قشنگ خط برش خورده بود یارو کلی‌ عذر خواهی‌ کرد‌و‌.. و گفت که ماشین ليزخوردو اين حرفا منم که خسارتی ندیده بودم گفتم به سلامت حاجی
اما قشنگ میشد ۵۰ بگیرم مصرف سوختم خیلی‌ عالی‌ بود تو باک اول واقعا کم میسوخت با مکمل بود حدود ۸ بود اما با بنزین عادی تو جاده رفت رو ۸.۵ البته بستگی به رانندگی‌ داشت.خیلی‌ راحت بودم تو سفر فقط یه کروز رو این ماشین کمه جدی که نیازه راستی‌ جالب بود این سنسور بارون گاهی کار میکرد گاهی هم تند میکرد گاهی هم اسن کار نمیکرد از حالت تیپ ترونیکم استفاده نکردم آخه لازم نبود ماشین خودش اوساس:icon_ques

amirvania
28 March 2010, 12:07 PM
امير جان دستت درد نکنه.نقد خوبي بود:icon_cool
مخصوصا راجع به اين ماشين(مگان 2000)که کل نتو بگردي به فارسي چيز به درد بخوري پيدا نميکني:icon_arro
من خودم فقط توي ماشين در حال سکون نشستم و باش راه نرفتم!
ميتوني اينجا برامون با يه سري از ماشيناي همردش مثل زانتيا و مزدا3 مقايسه کني؟مخصوصا مزدا3.چون مزدا رو خيلي نشستم و سواري جالبي نداشت با اين همه خاطرخواهي که داره مخصوصا تو اين سايت:icon_razz
سلام سناتور جان
با اينکه ميدونم اين تاپيک ، تاپيک مقايسه نيست با اجازه مديران عزيز سايت جواب شما دوست عزيزم رو ميدم . درمورد زانتيا با احترام به همه دوستان زانتيا سوار عرض ميکنم که اصلا و ابدا با مگان 2000 قابل مقايسه نيست ( من باهاش رانندگي کردم ) و در مورد مزدا 3 مهمترين تفاوتي که مگان باهاش داره کيفيتش و دوامش تو شرايط سخت و گذشت زمانه که البته اين قضيه فرق کلي همه ماشيناي اروپايي با آسياييه .

Senator
28 March 2010, 12:32 PM
ولی من شنیده بودم مگان نرمی و سواری زانتیا رو نداره!:icon_sad:(خودمم زانتیا دارم!:icon_evil)
راستی از عملکرد تعلیقش واسمون بگو....روی دست انداز و سرعت گیر میکوبه یا نه خیلی راحت ردشون میکنه؟!

amirvania
28 March 2010, 12:50 PM
ولي من شنيده بودم مگان نرمي و سواري زانتيا رو نداره!:icon_sad:(خودمم زانتيا دارم!:icon_evil)
راستي از عملکرد تعليقش واسمون بگو....روي دست انداز و سرعت گير ميکوبه يا نه خيلي راحت ردشون ميکنه؟!
از نظر نرمي حق با شماست نرمي زانتيا رو نه تنها مگان که هيچ ماشيني تا 50 ... 60 ميليون نداره ولي اين به اين معنا نيست که مگان ماشين سفت و خشکيه برعکس خيليم نرمه منتها از اين نظر يه پله پائين تر از زانتياست ولي از نظر سواري و هندلينگ چندين و چند پله بالاتر و برتر از زانتياست . اصولا زانتيا به خاطر نرميه بيش از حدش به نظر من هندلينگ خوبي نداره و همونطورکه خودتم ميدوني اون چيزي که لذت سواري رو ميبره بالا هندلينگ بالاست نه نرميه بيش از حد .
از نظر نفوذ صدا هم فوق العاده بيصداست . روي سرعت گير ها هم من خودم اصولا خيلي رعايت ميکنم و سعي ميکنم براي اين که جلو بندي ماشين آسيب نبينه خيلي آروم رد بشم ( اصولا هر ماشيني که داشتم همينجوري باهاش تا کردم ) ولي در مجموع از سيستم تعليقش خيلي راضيم و هر کي هم که به عنوان سرنشين سوارش شده گفته که چقدر ماشين نرم و راحته و بقول معروف آب تو دل آدم تکون نميخوره .

shervin_bamaze
28 March 2010, 12:59 PM
ولی من شنیده بودم مگان نرمی و سواری زانتیا رو نداره!:icon_sad:(خودمم زانتیا دارم!:icon_evil)
راستی از عملکرد تعلیقش واسمون بگو....روی دست انداز و سرعت گیر میکوبه یا نه خیلی راحت ردشون میکنه؟!

میون کلامتون سناتور جان ببین مسالهٔ ماشین یه چیز تعسبی هر کاریش کنی‌ تو به زانتیاي خودت افتخار میکنی‌ ما به مگان خودمون حالا اگی من نوی برم یه mgا۵۵۰ بخرم میگم اون بهتره مگان پس آسان رو این موضوع خودتو اذیت نکن ماشینت ماشین خوبی اما اصلا نباید با مگان ۲۰۰۰ مقایسش کنی‌ واقعا کم میاره راحتیه مگان عالیه در حد یه ماشین ۵۰ میلونی اما حالا اگی ماشین من ۵۰ میلونی بود می‌گفتم مگان به راحتی‌ اونه ...؟ اما در کلّ مگان تو دس انداز نرمه مخصوصأ تو چاله اگی کمکشو باد‌و روغن کنی‌ که می‌شه محشر ولی‌ خوب موجهای جاده یکم تو کابین اثر میذاره که من این موردو تو زانتیا ندیدم اونم به خاطره کمکاشه:icon_cool

nazynabavy
28 March 2010, 01:07 PM
من هم توی عید فرصت رانندگی 1000 کیلومتری با مگان را پیدا کردم فوق العاده نرم و هندلینگ عالی داشتو تنها مشکل من این بود که اهرم تنظیم گودی کمر با زیر دستی بین 2 صندلی تداخل داره و عملا در حال رانندگی نمی تونستم گودی کمر را تغییر بدم. ضمن اینکه نمیدونم چرا به نظرم جنس پارچه صندلی ها مرغوب نیست با اینکه رنگ و طرحش بسیار زیباست.
یه سوال هم دارم با اینکه ماشین را صفر گرفتم ولی موقعی که پدال ترمز را میگیرم صدلی آزاد شدن روغن ترمز را می شنوم که نمی دونم این قضیه عادیع یا نه؟

فضاهای مخفی زیادی که مگان داره واقعا کاربردیه

amirvania
28 March 2010, 01:24 PM
من هم توي عيد فرصت رانندگي 1000 کيلومتري با مگان را پيدا کردم فوق العاده نرم و هندلينگ عالي داشتو تنها مشکل من اين بود که اهرم تنظيم گودي کمر با زير دستي بين 2 صندلي تداخل داره و عملا در حال رانندگي نمي تونستم گودي کمر را تغيير بدم. ضمن اينکه نميدونم چرا به نظرم جنس پارچه صندلي ها مرغوب نيست با اينکه رنگ و طرحش بسيار زيباست.
يه سوال هم دارم با اينکه ماشين را صفر گرفتم ولي موقعي که پدال ترمز را ميگيرم صدلي آزاد شدن روغن ترمز را مي شنوم که نمي دونم اين قضيه عاديع يا نه؟

فضاهاي مخفي زيادي که مگان داره واقعا کاربرديه
سلام
معمولا تنظيمات صندلي و بالاخص گودي کمر تو هر ماشيني در حالت سکون و قبل از حرکت کردن انجام ميشه . چون اگه اين کار موقع حرکت ماشين باشه ميتونه خطر آفرين باشه . در اين مورد هم پيچ تنظيم گودي کمر رو تعمدا جايي قرار دادن که شما موقع حرکت نتونيد بهش مسلط باشيد . اصولا اين ماشين همه چيزش استانداره .
در رابطه با مسئله ترمزتون اگه مورد حادي باشه تو نشانگر بهتون پيغام ميده و اگه پيغامي نميبينيد به نظر من مشکل خاصي نيست .
سپاس

shervin_bamaze
28 March 2010, 01:29 PM
من هم توی عید فرصت رانندگی 1000 کیلومتری با مگان را پیدا کردم فوق ا
یه سوال هم دارم با اینکه ماشین را صفر گرفتم ولی موقعی که پدال ترمز را میگیرم صدلی آزاد شدن روغن ترمز را می شنوم که نمی دونم این قضیه عادیع یا نه؟

بهتر نیست سوالتو تو جای دیگه مطرح کنی‌ بهتر نتیجه میگیری زیاد دیگه بحث تایپیک عوض نشه خوب:icon_exclه

shetab2
29 March 2010, 12:27 AM
سلام
من هم تا الان 700 کیلومتر با ماشین خودم رانندگی کردم. در یک سفر 480 کیلومتری که 400 تاش داخل جاده بود و از این 400 تاش 80 کیلومترش کوهستانی و پر پیچ و خم بود، 80 تا هم داخل شهر، مصرف متوسط رو 7.2 نشون داد. متوسط سرعت هم 85 نشون میده. در کل همه چیز عالی بود. سنسور بارون به خاطر شرایط جوی خیلی خیلی کاربرد داشت و عالی عمل میکرد. چراغها ی جلو به واسطه وجود لنز خیلی مسیر رو روشن میکنند. ما واسه 13 روز عید 13 دست لباس گذاشتیم داخل صندوق اما باز هم جا داشت !! :)
راستی داشبوردش هم چراغ داشت . با 2 بار قفل کردن ماشین ، شیشه ها بالا می اومدند . باکش هم بیشتر از 53 لیتر جا نگرفت. فعلا بنزین سوپر زدم. سیستم صوتی کیفیت خیلی خوبی داره فقط حیف که mp3 نیست.
در کل واقعا از انتخاب خودم راضی هستم. صندلی ها خیلی مناسب و خوب بود. سیستم تهویه هوشمند هم واقعا عالی بود. خلاصه واسه من که بعد از چند سال 206 تیپ2 نشستم اینجا، لذت بخش بود. ترمزهاش که دیگه حرف نداره. سیستم فرمونش هم عالی و نرم بود. یک چیز جالب دیگه این بود که تنظیم فرمونش علاوه بر جهت بالا و پایین، به سمت داخل و بیرون هم قابل تنظیم هست که عالیه.
ای کاش برف پاککن عقب داشت . من به این موضوع در 206 عادت کرده بودم. سنسور دنده عقب هم خیلی لازم داره ، که هنوز فرصت نکردم.
فعلا همین.
این 3-4 روز هم خوش بگذره

Warrior--
29 March 2010, 03:21 AM
سلام به همه ی دوستان و با تشکر از شما دوستان برای در اختیار گذاشتن این تجربه های خوب...
دوستان, یک خواهش داشتم و اینکه می توانید تست کنید ببینید آیا در سرعت ثابت 90 در یک جاده ی صاف که با گاز هم بازی نکنید(چون در مصرف تاثیر می گذارد) میزان مصرف حدودا چقدر می شود؟
من فکر کنم راحت بتوان با 5.5 رسید...
کسی تا به حال تست کرده؟

با تشکر

mohammadrezaef
29 March 2010, 03:31 AM
سلام به همه ی دوستان و با تشکر از شما دوستان برای در اختیار گذاشتن این تجربه های خوب...
دوستان, یک خواهش داشتم و اینکه می توانید تست کنید ببینید آیا در سرعت ثابت 90 در یک جاده ی صاف که با گاز هم بازی نکنید(چون در مصرف تاثیر می گذارد) میزان مصرف حدودا چقدر می شود؟
من فکر کنم راحت بتوان با 5.5 رسید...
کسی تا به حال تست کرده؟

با تشکر
سلام
warrior عزیز من با مگان 1.6 سرعت متوسط 120 حدود 5.5 الی 7 میسوزوندم البته لازم به ذکر هست که این حالت و مقدار مصرف سوخت در شرایط استاندارد بود یعنی باد مخالف و شدید و ..وجود نداشت و همه چیز استاندارد بود:icon_excl

Warrior--
29 March 2010, 03:51 AM
محمد جان, منظور شما 7-6.5 است؟
با Megane 2000 چی؟
کسی تست کرده؟

با تشکر

shervin_bamaze
29 March 2010, 11:27 AM
با Megane 2000 چی؟
کسی تست کرده؟

با تشکر

من امروز تست کردم ثابته ۱۰۰ تا حدود ۶ مصرف داره

mohammadrezaef
29 March 2010, 11:36 AM
با Megane 2000 چی؟
کسی تست کرده؟

با تشکر
سلام
بله , بین 5 الی 7 لیتر در 100 کیلومتر:icon_excl

Warrior--
29 March 2010, 06:06 PM
کسی می تواند زحمت بکشد و در این چند روز در سرعت 90 هم میزان مصرف را تست کند؟
شروین جان حدود 6 یعنی بیش تر بالای 6 بود یا بیش تر کم تر 6؟
راستی, دوستمان در پست اول خیلی تعریف از نرمی اتومبیل کردند.
می خواستم بدانم کسی تا به حال به 407 مقایسه ای انجام داده است در این خصوص که کدامیک نرم تر هستند؟

با تشکر

احسان خان
29 March 2010, 06:43 PM
کسی می تواند زحمت بکشد و در این چند روز در سرعت 90 هم میزان مصرف را تست کند؟
راستی, دوستمان در پست اول خیلی تعریف از نرمی اتومبیل کردند.
می خواستم بدانم کسی تا به حال به 407 مقایسه ای انجام داده است در این خصوص که کدامیک نرم تر هستند؟

با تشکر

سلام

این دو پست رو بخونید تا حدی به جواب سوالتون میرسید:

http://ww.phalls.com/showpost.php?p=662904&postcount=217

http://ww.phalls.com/showpost.php?p=666419&postcount=221

حالا بگید برای چی در مقایسه با 407؟

قصد خرید 407 رو دارید؟

Warrior--
29 March 2010, 07:45 PM
والا قصد خرید که هم می شود گفت بله و هم نه, بین Megane(هم 1.6 و هم 2) و Suzuki 2.4 و 407 و MG550 که فعلا هیچ کدام 100% نیستند و ممکن است اصلا پدرم پولشان را نیاز داشته باشند ولی خب می خواهم اگر قرار شد روزی(حداقل 5-4 ماه دیگر اتفاق می افتد اگر بخواهیم بخریم) اتومبیلی بخریم با دست پر بروم و به پدرم اطلاعات بدهم.

یادش به خیر عکس هایی که روز های اولی که 407 آمده بودند داخل ایران گرفتم :(:

http://ww.phalls.com/showthread.php?t=649&page=14

فکر کنم نیاز است دوباره تاپیک 407 باز شود.
خیلی برایم عجیب است که چرا و کی بسته شده! :icon_ques

زیاد از بحث دور شدیم...
دوستان Megane سوار (هم 1.6 و هم 2)در صورت امکان زحمت تست مصرف سوخت را بکشند.

احسان جان شما نرمی Megane را در شهر و جاده (در صورتی که خوب تستش کرده اید) با توجه به تجربه ای که داری از 407 بهتر می دانی؟

متاسفانه من خودم تجربه ای از سواری با این اتومبیل ها ندارم و برای همین در تاپیک تجربه های Megane گفتم مطرح شود بهتر است.

دوستان هم خواهشتند این موضوع مقایسه را زیاد به آن رسیدگی نکنند تا اگر واقعا لازم شد خودم تاپیک جدیدی در این خصوص باز کنم.

با تشکر

kooshai
29 March 2010, 11:14 PM
با عرض سلام خدمت همه دوستان گلم
اين تاپيک رو به سفارش دوست بسيار عزيزم هفت سين جان زدم و ميخوام توش تجربه مسافرت عيد رو با مگان خدمتتون بگم و خوشحال ميشم که بقيه دوستان عزيزم هم تو اين تاپيک تجربياتشون رو بگن تا همگي استفاده کنيم .
من حدود 1000 کيلومتر رانندگي به استان گلستان داشتم و از جاده هراز رفتم و از جاده فيروزکوه برگشتم .
موقع رفتن هوا آفتابي بود ولي چون من تقريبا نصف شب حرکت کردم توي يه جاهايي از جاده دماي هواي بيرون به 3- درجه رسيده بود ( چيزي که نشانگر دما نشون ميداد ) و دمايي که من تنظيم کرده بودم 21/5 بود . داخل ماشين با اين دما کاملا معتدل بود و من با آستين کوتاه کاملا راحت بودم و بقيه سرنشينا هم همينطور .
تو ماشين 4 نفر بوديم که با احتساب وزن صندوق عقب که کاملا پر بود حدودا 300 کيلو ماشين بار داشت با اينحال و با اينکه من بنزين معمولي زده بودم ماشين شتاب خوب و قابل قبولي داشت و تو جاده هر وقت اراده ميکرم از هر ماشيني براحتي سبقت ميگرفتم . بجز يه بي ام و 530 که هر چي خودمو کشتم به گرد پاشم نرسيدم .
حداکثر سرعتي که رفتم 180 بود با دور موتور حدودا 4800 . تا سرعت 140 که اصلا و ابدا نشون نميده ( آدم خوابش ميگيره ) انگار شما داري مثلا با پرايد 50 تا ميري بعد از اون هم صداي موتور يه مقدار به داخل ماشين مياد که البته آزار دهنده نيست . ضمنا صداي باد هم اصلا به داخل کابين نمياد و صداي کف جاده هم از سرعت بالاي 150 شنيده ميشه که اون هم خيلي زياد نيست که فکر ميکنم به خاطر کيفيت بالاي لاستيکا باشه . تو سرعتاي بالا ماشين پايداري خيلي خوبي داره و حس ترس و عدم تعادل هم اصلا به آدم نميده ( چه به راننده و چه به سرنشين ) . من خانمم به اين موضوع خيلي حساسه و با 206 تيپ 2 که داشتم 100 رو که رد ميکردم صداش درميومد که چه خبره يواش برو تو سرعتاي حدود 130 ... 140 هم عزرائيل به وضوح قابل رؤيت بود(با 206 تيپ 2 ) .
تو پيچ و خم هاي هراز دنده رو گزاشته بودم رو تيپ ترونيک (دستي ) که هي بيخودي دنده عوض نکنه . واقعا آپشن به درد بخور و کابردي هستش .
تو شهر آمل با سرعت حدودا 140 مجبور شدم يه ترمز اساسي داشته باشم ( شهر رو با جاده اشتباه گرفته بودم ) که اون موقع تازه ترمز مگان برام معنا پيدا کرد . مطمئنم که اگه ماشينه ديگه اي بود ماشين جلويي رو تا نصف جمعش ميکردم و احتمالا موتور ماشين خودمم هم ميومد تو دهنم .
تو سرعتاي بالا فرمون کاملا از هيدروليک خارج ميشد که باعث ميشد ضريب امنيت ماشيت تو لايي کشيدن ها و سبقت گرفتن ها بالا بره . تو سرعتاي پايين و تو پيچ و خم جاده هم فرمون عين دنبه نرم بود .
چراغها رو حالت اتوماتيک بودن و به محض وارد شدن به تونل و خارج شدن از اون کار خودشون رو به نحو احسن انجام ميدادن و حتي شدت نور هم با توجه به روشن شدن هوا هنگام صبح کم کم ، کم شدن و نه اينکه چراغها يخ دفعه خاموش بشن و به اصطلاح حالت Fade داشتن . و همينطور هم موقع روشن شدنشون موقع غروب آفتاب وقتي که داشتيم برميگشتيم .
موقع برگشتن از قائم شهر به سمت فيروز کوه و تا بومهن بارون خيلي شديدي بود که مخلوط با برف بود . چراغهاي نور بالا و مه شکن تو اون ظلمات جاده رو کاملا روشن کرده بودن و ديد کاملا ايده آل بود ضمنا تو اون شرايط بد جوي و بارندگي چسبنگي لاستيکها عالي بودن و ماشين کاملا تو دست بود و اصلا براي خودش تلو تلو نميخورد . من گل که داشتم تو يه همچين شرايطي براي خودش هر طرف که دلش ميخواست ميرفت . سنسور بارون هم با توجه به شدت بارش و کم و زياد شدن اون کارش رو به نحو احسن انجام ميداد .
يه مورد خيلي جالب در مورد سيستم صوتي . اولا که کيفيت صدا خيلي خوب و قابل قبوله و يه صداي فراگير با بيس نرم و خوبي داره . يه جاهايي تو جاده که ضبط رو خاموش کرده بودم وقتي سرعتم به حدوداي 140 يا 150 ميرسيد ضبط خود بخود روشن ميشد و در واقع يه جور هشدار و آلارم بود که آقا سرعتت بالاست .
صندليها کاملا راحت بودن و اصلا و ابدا چه براي من که پشت فرمون بودم و چه براي بقيه سرنشينا خستگي ايجاد نکردن .
مصرف متوسط سوختم با رانندگي اسپرت و شرايط وزني که خدمت دوستان عرض کردم 8/1 ليتر در 100 کيلومتر بود که نميدونم کمه يا زياده دوستان لطفا نظر بدن . سرعت متوسطم با در نظر گرفتن ترددهاي داخل شهرهاي بين راه که يه جاهايي ترافيک هم بود و همچنين پيچ و خم هاي جاده هراز 60 کيلومتر در ساعت بود .
محفظه هاي نگهداريش واقعا کاربردي و به درد بخورن و تقريبا از همشون يه جورايي استفاده کرديم .
در مجموع من کاملا از ماشين و عملکردش راضي بودم و چيزايي که گفتم عين واقعيت و بدون تعصب بود ( ماشينو من که نساختمش ) و الان هر چي فکر ميکنم ميبينم که نميتونم عيب خاصي روش بزارم و خدمت دوستان بگم .
اگه سؤالي بود من خدمتگزارم .
سپاس .

دوست عزیز خیلی ممنون بابت گزارش کاملت از سفر با مگان. میخواستم بگم اگه بخوای بعد از 1000 کیلومتر رانندگی با مگان از 10 نمره به موارد مختلف نمره بدی چه نمره هایی به هر مورد میدید؟؟ ( مثلآ شتاب گيري - دماي موتور - مصرف سوخت - روشنايي خودرو - راحتي صندلي ها - عملكرد سيستم ترمز - وسعت ديد و نقاط كور - حداكثر سرعتي - کیفیت تهویه اتوماتیک و...دیگه هر چیز دیگه که خودتون میدونید..)
در پایان هم اگر امکانش بود یه میانگین از نمره ها بگیرید تا میزان خوبی برای همه شود :icon_surp
بازم ممنون..

Gold eagle
29 March 2010, 11:27 PM
والا قصد خرید که هم می شود گفت بله و هم نه, بین Megane(هم 1.6 و هم 2) و Suzuki 2.4 و 407 و MG550 که فعلا هیچ کدام 100% نیستند و ممکن است اصلا پدرم پولشان را نیاز داشته باشند ولی خب می خواهم اگر قرار شد روزی(حداقل 5-4 ماه دیگر اتفاق می افتد اگر بخواهیم بخریم) اتومبیلی بخریم با دست پر بروم و به پدرم اطلاعات بدهم.

زیاد از بحث دور شدیم...

احسان جان شما نرمی Megane را در شهر و جاده (در صورتی که خوب تستش کرده اید) با توجه به تجربه ای که داری از 407 بهتر می دانی؟

متاسفانه من خودم تجربه ای از سواری با این اتومبیل ها ندارم و برای همین در تاپیک تجربه های Megane گفتم مطرح شود بهتر است.

دوستان هم خواهشتند این موضوع مقایسه را زیاد به آن رسیدگی نکنند تا اگر واقعا لازم شد خودم تاپیک جدیدی در این خصوص باز کنم.

با تشکر
مگان ماشین بسیار خوب و به روزی هست
فقط حواست به نگهداری و تعمیراتشم باشه چون تو این ماشین هایی که مطرح کردی از لحاظ لوازم و قطعات مگان از همه گرونتره......

shervin_bamaze
30 March 2010, 12:32 AM
مگان ماشین بسیار خوب و به روزی هست
فقط حواست به نگهداری و تعمیراتشم باشه چون تو این ماشین هایی که مطرح کردی از لحاظ لوازم و قطعات مگان از همه گرونتره......

شما نگو گرون تر بگو سر سام آور تر من تا جای که بخواین خرج ماشینم کردم.چیزای هم خریدم که شاید اصلا لازم به عوض کردنش نبوده بزودی واستون یه چنتا فاکتور میزارم و می‌فهمید قیمت سر سام آور یعنی‌ چی‌ البته بگم لوازم یدکی مگان هم ترکی‌ داره هم فرانسه که به لطف بازار فرانسش گیر نمیاد و باید اشناداشته باشی‌ تا وارد کنن البته چن نفر وارد کنند این کارو می‌کنن جنسای نمایندگی‌ ۱۰% گرون تره و معمولا ترکیی میندازن

shervin_bamaze
30 March 2010, 12:35 AM
ر

نه یکم از ۶ بالاتر البته با بنزین معمولی‌ با اکتان

احسان خان
30 March 2010, 01:29 AM

زیاد از بحث دور شدیم...

با تشکر

ما مگان 2000 داریم و در مقایسه با 407 باید عرض کنم کمی سیستم تعلیقش نرم تر است.

اما راحتی صندلی های 407 خیلی خیلی بهتر از مگان هست.

کلاً محصولات رنو صندلی های خوبی نداره و یه ساعت سوار این ماشین ها بشید کاملاً مشهوده.

اگر بخواین مگان بخرین که بهتره حتماً 2000 رو بخرین که آپشنهای بیشتری داره و اگر تا 45 تومان میخواین هزینه کنین 407 خب گزینه خیلی خوبی هست.

باید ببنید موقع خرید تا چقدر میخواید بودجه بذارید.

مثلاً اگر بودجه به 55 رسید، C5 هم گزینه بسیار خوبی هست.

فقط یادتون باشه مگان و مخصوصاً 407 بازار دست دوم خوبی ندارد.

Warrior--
30 March 2010, 02:01 AM
نه نه, ما اصلا قرار نیست برای بازار دست دوم و ... اتومبیل خریداری کنیم...
اتومبیل قرار است عمری باشد(حداقل 7-6 سال!).
407 هم اگر بخواهیم بخریم حدود 30 میلیون تومانش یا کمی بیش تر را نقد داریم و بقیه را باید چک دهیم...
فکر کنم بشود پتانسیل تبدیل این تاپیک به یک تاپیک جامع برای محاسن و معایب مگان تبدیل کرد.
فعلا که بی خیال تا زمانی که پدرم تصمیم بگیرند.

shervin_bamaze
30 March 2010, 02:06 AM
نه نه, ما اصلا قرار نیست برای بازار دست دوم و ... اتومبیل خریداری کنیم...
اتومبیل قرار است عمری باشد(حداقل 7-6 سال!).
407 هم اگر بخواهیم بخریم حدود 30 میلیون تومانش یا کمی بیش تر را نقد داریم و بقیه را باید چک دهیم...
فکر کنم بشود پتانسیل تبدیل این تاپیک به یک تاپیک جامع برای محاسن و معایب مگان تبدیل کرد.
فعلا که بی خیال تا زمانی که پدرم تصمیم بگیرند.

mg550 بش نمیاد ماشین بدی باشه نظرت چیه‌؟ من اگی ماشینمو فروختم تو فکر اونم بوجمم می‌خوره فک کنم

amirvania
30 March 2010, 09:25 AM
دوست عزيز خيلي ممنون بابت گزارش کاملت از سفر با مگان. ميخواستم بگم اگه بخواي بعد از 1000 کيلومتر رانندگي با مگان از 10 نمره به موارد مختلف نمره بدي چه نمره هايي به هر مورد ميديد؟؟ ( مثلآ شتاب گيري - دماي موتور - مصرف سوخت - روشنايي خودرو - راحتي صندلي ها - عملكرد سيستم ترمز - وسعت ديد و نقاط كور - حداكثر سرعتي - کيفيت تهويه اتوماتيک و...ديگه هر چيز ديگه که خودتون ميدونيد..)
در پايان هم اگر امکانش بود يه ميانگين از نمره ها بگيريد تا ميزان خوبي براي همه شود :icon_surp
بازم ممنون..
خواهش ميکنم دوست خوبم . نمره هايي که شما خواستي به شرح زير هستش . فقط اولش بگم که اين نمره ها با در نظر گرفتن بودجه پرداختي براي ماشينه و اگه بودجه بالاتر بره ( بالاتر از 40 ميليون چون تا اين مبلغ نمره ها مو کمش نميکنم ) اون وقت قضيه فرق ميکنه :
شتاب گيري : صفر تا 100 = 7/5 و 100 تا 180 = 9/5 امتياز ميانگين = 8/5
دماي موتور : 10 ( تو دماي 3- درجه و تو دور موتور 4800 و سرعت 180 حتي يک دهم ميليمتر تکون نخورد )
مصرف سوخت : من تو شهر تو بد ترين حالت ترافيکي با حدود 500 کيلومتر رانندگي 12 ليتر در صدکيلومتر و تو جاده با يه راننگي اسپرت 8/1 ليتر در صد کيلومتر سوزوندم که با توجه به موتور 2000 ماشين معقول به نظر ميرسه من بهش امتياز 8/5 رو ميدم .
روشنايي خودرو : 10 ( روشنايي داخل خودرو رو من تو هيچ ماشين ديگه اي نديدم : 6 عدد چراغ سقفي و 4 عدد چراغ کف و روشنايي خارجي هم واقعا عالي بود چون امتحانش رو تو شرايط خيلي سخت و ديد کم پس داد )
راحتي صندليها : 10 ( اگه حمل بر تعصب نکنيد من با هر چي ماشين 2000 مقايسه ش کردم راحتتر بود چون صندليهاش يه مقدار لبه دارن و آدم رو بغل ميکنن و زيادي هم نرم نيستن و اين باعث ميشه که شما تو جاده هشيار باشين و رو صندلي ولو نشين که خدايي نکرده خوابتون بگيره و بعدش واويلا . به نظر من صندليهاش 100 در 100 استانداردن )
عملکرد سيستم ترمز : 10 ( اگه ميشد ميگفتم 11 ... 12..... 15.... 25 .... 5000 ..... برو بالا واقعا بينظيرن )
وسعت ديد و نقاط کور : ديد مقابل 10 ديد اطراف 10 ديد آينه هاي بغل 10 ديد عقب 7 نقطه کور هم به اون معنا نداره ولي ستوناي جلوش موقع دور زدنها يه مقداري جلوي ديد رو ميگيره که من بهش يه امتياز منفي ميدم . در مجموع و به شکل ميانگين براي اين آيتم ميشه امتياز 8/5 تا 9 رو در نظر گرفت ( نزديک به 9 )
حداکثر سرعت : همونطور که خدمتتون عرض کردم من 180 تا بيشتر باهاش نرفتم و تو اين سرعت ماشين کاملا تودست بود ( با دور موتور حدودا 4800 ) و به نظر من تا رد لاين که حدود 6500 هستش يه 40 تا ديگه هم جا داشت . من امتياز اين آيتم رو نميگم که دوستاني که ميخوان اين ماشين رو بخرن بيخودي وسوسه نشن . به سلامتيتون فکر کنيد . رانندگي با سرعت مطمئنه لذت بيشتري داره .
کيفيت تهويه اتوماتيک : 10 ( دمايي که شما تنظيم ميکنيد رو دقيق بهتون ميده و وقتي هم که ازش کولر ميگيريد کوچکترين تاثيري رو قدرت موتور و شتابش نداره محل قرار گرفتن دگمه هاشم خوبه و کاملا تودسترسه و دگمه AUTO هم کاملا مجزا و بالا قرار گرفته که بدون نگاه کردن بهش ميشه فشارش داد )
آپشن : 9 ( اگه سانروف و کروز هم داشت بهش 10 ميدادم و بقيه چيزايي هم که ميتونه داشته باشه ونداره هم اصلا برام مهم نيست ( مثل صندلي چرم ، mp3 ، گرم کن صندلي ، صندلي برقي و حافظه تنظيمات و يه سري چيزاي ديگه ) . البته اين نظر منه و به نظر دوستان عزيزم جسارت نميکنم )
پايداري سر پيچها : 9 ( اگه بشه يه مقدار ارتفاعش رو خوابوند امتيازش 10 ميشه )
هندليگ : 10 ( مگان معروف به هندليگ و خوش دستيه و اصولا لذت رانندگي بالايي داره )
سيستم فرمون و تنظيماتش : 10 ( کاملا دقيق و بي نقص عمل ميکنه و تنضيماتش هم کامله : بالا ، پائين ، جلو ، عقب )
کيفيت رنگ : 9 ( کيفيت رنگش خيلي خوبه ولي ميتونست بهتر از اين باشه )
عايق بندي و عدم نفوذ آب و صدا : 10
شکل ظاهري و استايل : براي من 10 شايد برايکي ديگه 5باشه و براي يکي ديگه هم صفر چون يه امر کاملا سليقه ايه .
کيفيت : 10 ( اين آيتم از همه مواردي که خدمتتون گفتم مهمتره . واقعا با کيفيته )
امتياز ميانگين :  من براحتي ميتونم امتياز 9 تا 9/5 رو بهش بدم . بازم نظر بقيه دوستانه که ميتونه امتياز نهايي رو مشخص کن .
سپاس

kooshai
30 March 2010, 11:05 AM
خواهش ميکنم دوست خوبم . نمره هايي که شما خواستي به شرح زير هستش . فقط اولش بگم که اين نمره ها با در نظر گرفتن بودجه پرداختي براي ماشينه و اگه بودجه بالاتر بره ( بالاتر از 40 ميليون چون تا اين مبلغ نمره ها مو کمش نميکنم ) اون وقت قضيه فرق ميکنه :
شتاب گيري : صفر تا 100 = 7/5 و 100 تا 180 = 9/5 امتياز ميانگين = 8/5
دماي موتور : 10 ( تو دماي 3- درجه و تو دور موتور 4800 و سرعت 180 حتي يک دهم ميليمتر تکون نخورد )
مصرف سوخت : من تو شهر تو بد ترين حالت ترافيکي با حدود 500 کيلومتر رانندگي 12 ليتر در صدکيلومتر و تو جاده با يه راننگي اسپرت 8/1 ليتر در صد کيلومتر سوزوندم که با توجه به موتور 2000 ماشين معقول به نظر ميرسه من بهش امتياز 8/5 رو ميدم .
روشنايي خودرو : 10 ( روشنايي داخل خودرو رو من تو هيچ ماشين ديگه اي نديدم : 6 عدد چراغ سقفي و 4 عدد چراغ کف و روشنايي خارجي هم واقعا عالي بود چون امتحانش رو تو شرايط خيلي سخت و ديد کم پس داد )
راحتي صندليها : 10 ( اگه حمل بر تعصب نکنيد من با هر چي ماشين 2000 مقايسه ش کردم راحتتر بود چون صندليهاش يه مقدار لبه دارن و آدم رو بغل ميکنن و زيادي هم نرم نيستن و اين باعث ميشه که شما تو جاده هشيار باشين و رو صندلي ولو نشين که خدايي نکرده خوابتون بگيره و بعدش واويلا . به نظر من صندليهاش 100 در 100 استانداردن )
عملکرد سيستم ترمز : 10 ( اگه ميشد ميگفتم 11 ... 12..... 15.... 25 .... 5000 ..... برو بالا واقعا بينظيرن )
وسعت ديد و نقاط کور : ديد مقابل 10 ديد اطراف 10 ديد آينه هاي بغل 10 ديد عقب 7 نقطه کور هم به اون معنا نداره ولي ستوناي جلوش موقع دور زدنها يه مقداري جلوي ديد رو ميگيره که من بهش يه امتياز منفي ميدم . در مجموع و به شکل ميانگين براي اين آيتم ميشه امتياز 8/5 تا 9 رو در نظر گرفت ( نزديک به 9 )
حداکثر سرعت : همونطور که خدمتتون عرض کردم من 180 تا بيشتر باهاش نرفتم و تو اين سرعت ماشين کاملا تودست بود ( با دور موتور حدودا 4800 ) و به نظر من تا رد لاين که حدود 6500 هستش يه 40 تا ديگه هم جا داشت . من امتياز اين آيتم رو نميگم که دوستاني که ميخوان اين ماشين رو بخرن بيخودي وسوسه نشن . به سلامتيتون فکر کنيد . رانندگي با سرعت مطمئنه لذت بيشتري داره .
کيفيت تهويه اتوماتيک : 10 ( دمايي که شما تنظيم ميکنيد رو دقيق بهتون ميده و وقتي هم که ازش کولر ميگيريد کوچکترين تاثيري رو قدرت موتور و شتابش نداره محل قرار گرفتن دگمه هاشم خوبه و کاملا تودسترسه و دگمه AUTO هم کاملا مجزا و بالا قرار گرفته که بدون نگاه کردن بهش ميشه فشارش داد )
آپشن : 9 ( اگه سانروف و کروز هم داشت بهش 10 ميدادم و بقيه چيزايي هم که ميتونه داشته باشه ونداره هم اصلا برام مهم نيست ( مثل صندلي چرم ، mp3 ، گرم کن صندلي ، صندلي برقي و حافظه تنظيمات و يه سري چيزاي ديگه ) . البته اين نظر منه و به نظر دوستان عزيزم جسارت نميکنم )
پايداري سر پيچها : 9 ( اگه بشه يه مقدار ارتفاعش رو خوابوند امتيازش 10 ميشه )
هندليگ : 10 ( مگان معروف به هندليگ و خوش دستيه و اصولا لذت رانندگي بالايي داره )
سيستم فرمون و تنظيماتش : 10 ( کاملا دقيق و بي نقص عمل ميکنه و تنضيماتش هم کامله : بالا ، پائين ، جلو ، عقب )
کيفيت رنگ : 9 ( کيفيت رنگش خيلي خوبه ولي ميتونست بهتر از اين باشه )
عايق بندي و عدم نفوذ آب و صدا : 10
شکل ظاهري و استايل : براي من 10 شايد برايکي ديگه 5باشه و براي يکي ديگه هم صفر چون يه امر کاملا سليقه ايه .
کيفيت : 10 ( اين آيتم از همه مواردي که خدمتتون گفتم مهمتره . واقعا با کيفيته )
امتياز ميانگين : من براحتي ميتونم امتياز 9 تا 9/5 رو بهش بدم . بازم نظر بقيه دوستانه که ميتونه امتياز نهايي رو مشخص کن .
سپاس

سلام دوست عزیزم. واقعآ توضیح کاملی دادین و ازتون تشکر میکنم. 2تا سوال دیگم داشتم. ممنون میشم جواب بدید.
1- من شنیده بودم مگان کولر قوی نداره. شما نسبت به ماشین های دیگه ای که امتحان کردین کولرشو چه جوری دیدین؟؟
2- میدونم جای این سوال اینجا نیست اما دیگه ببخشید.. دکمه های شیشه بالابر مگان برای شب چراغ دارن؟ اخه مزدا3 نداره و واقعآ لازمه..

بازم ازتون تشکر میکنم که انقدر وقت گذاشتید و با دقت و کامل جواب دادید.

amirvania
30 March 2010, 11:41 AM
سلام دوست عزيزم. واقعآ توضيح کاملي دادين و ازتون تشکر ميکنم. 2تا سوال ديگم داشتم. ممنون ميشم جواب بديد.
1- من شنيده بودم مگان کولر قوي نداره. شما نسبت به ماشين هاي ديگه اي که امتحان کردين کولرشو چه جوري ديدين؟؟
2- ميدونم جاي اين سوال اينجا نيست اما ديگه ببخشيد.. دکمه هاي شيشه بالابر مگان براي شب چراغ دارن؟ اخه مزدا3 نداره و واقعآ لازمه..

بازم ازتون تشکر ميکنم که انقدر وقت گذاشتيد و با دقت و کامل جواب داديد.
1- شما دما رو روي هر درجه اي که تنظيم کنيد دقيقا همونو بهتون ميده ( از 15 تا 28 درجه سانتيگراد ) و سرعت تنظيمش هم بالاست يعني در کمتر از 1 دقيقه شما رو به دماي دلخواهتون ميرسونه . به نظر من که تهويه اين ماشين ( چه گرمايش و چه سرمايش ) عاليه . فقط مدلاي 2006 کمپرسور کولرشون ايراد داشت که تو مدلاي جديد اين ايراد برطرف شد
2- تمام دکمه هاي بالابر شيشه و اصولا تمام دگمه هايي که بهش نياز دازين چراغ دارن و وقتي شما چراغ ها رو رو حالت اتوماتيک ميزارين مثلا وقتي هنگام روز وارد تونل ميشين علاوه بر چراغاي بيرون اين چراغاي داخل ماشين که خدمتتون عرض کردم هم روشن ميشن .
سپاس

احسان خان
30 March 2010, 11:42 AM
1- من شنیده بودم مگان کولر قوی نداره. شما نسبت به ماشین های دیگه ای که امتحان کردین کولرشو چه جوری دیدین؟؟
2- میدونم جای این سوال اینجا نیست اما دیگه ببخشید.. دکمه های شیشه بالابر مگان برای شب چراغ دارن؟ اخه مزدا3 نداره و واقعآ لازمه..

1- کولرش خوبه و اصلاً ضعیف نیست.

2- دکمه هاش چراغ دارن. هر 4 تا شیشه Auto هست و با یک بار فشردن کامل پایین یا بالا میاد. همه شیشه ها Anti Pinch دارن تا اگر مانعی چیزی (دست بچه یا هر چیزی) بین پنجره بمونه، حرکت شیشه متوقف بشه.

کلاً همه ماشین هایی که Anti Pinch دارن وقتی شیشه به این دلیل متوقف بشه (هنگام بالا رفتن شیشه این اتفاق میافته) چند سانتیمتر به پایین برمیگرده و بعد متوقف میشه.

چیزی که برام خیلی جالبه اینه که تمام این ویژگیها روی خودروی گل هم هست. :icon_sad:

shetab2
30 March 2010, 01:54 PM
سلام
تنها چیزی که چراغ نداره کلید تنظیم آینه بغل هست . بقیه قسمتها چراغ دارن.
در تایید حرف دوستان کولر و بخاری خوبی داره (به نسبت 206 تیپ 2 ) من در تعطیلات مجبور به استفاده از هر جفتش (کولر و بخاری ) شدم که عالی بود.

shetab2
30 March 2010, 03:45 PM
یک نکته دیگه
مگان لاستیک هاش میشلن هست. زمان ساخت لاستیک ماشین من هفته 26 سال 2009. ضمنا سری لاستیک V هست که این لاستیک ها تا 240 کیلومتربرساعت رو ساپورت میکنن.

Senator
31 March 2010, 07:16 PM
آقا یه سوال شایدم زیاد ربطی به تاپیک نداشته باشه
دستگیره در مگان های پارس خودرو کرومی هستش مثل سوناتا و...؟؟؟؟؟؟؟
چون من هر چی میبینم یا مشکی پلاستیکه که مدل 1600 باس باشه و یا مشکی رنگ شده؟!!!:icon_twis

shetab2
31 March 2010, 10:13 PM
چون من هر چی میبینم یا مشکی پلاستیکه که مدل 1600 باس باشه و یا مشکی رنگ شده؟!!!:icon_twis

کرومی هست.

haftsin
1 April 2010, 12:18 AM

کرومی هست.
سلام
در مگان 1.6 مشکیه و در مگان 2.0 همرنگ بدنست، مانند مزدا3
سوناتاهای جدید کرومیه.
سپاس

mehran_tavakoli
1 April 2010, 02:41 AM
سلام به همه مگان سواری عزیز:
دل تو دلم نیست منم تحویل بگیرم ماشین رو...
میشه نرمی این ماشین رو با زانتیا مقایسه کنین؟
کدوم لذت بخش تر هست؟

amirvania
3 April 2010, 11:35 AM
سلام مهران جان
زانتيا نرم تره . اصولا نرمي زانتيا رو من تو هيچ ماشيني نديدم . ولي لين دليل بالاتر بودن لذت رانندگي تو زانتيا نيست . چون همونطور که قبلا هم عرض کردم نرمي زيادي باعث کاهش هندلينگ ماشين و بالطبع لذت رانندگي ميشه . هندلينگ مگان خيلي عاليه و واقعا حال ميده .
زانتيا حتي از بي ام و هم نرمتره . اما به نظر شما لذت رانندگي با زانتيا بيشتره يا بي ام و .
تو ماشيناي 2000 سي سي که تو ايران هستن بعد از زانتيا سراتو هاي قديمي نرمي خيلي زيادي دارن که راننگي با اون هم خيلي حال نميده . نميدونم چه جوري بگم انگار يه جورايي ماشين خيلي تو دستتون نيست .
سپاس

Warrior--
3 April 2010, 12:54 PM
سلام دوستان,

کسی هنوز مصرف Megane 1.6 و 2 را در سرعت ثابت 90 تست نکرده است؟

با تشکر

amirvania
3 April 2010, 01:04 PM
من ديروز ( سيزده بدر ) چک کردم ( با مگان 2.0 )
البته مسير خيلي طولاني نبود فکر کنم حدودا 2 کيلومتر تونستم سرعتم ثابت نگه دارم ( فيکس رو 90 تا ) چون جاده خيلي شلوغ بود . بنزينمم معمولي بود و بدون اکتان . مصرف لحظه اي رو 6/6 نشون ميداد .
البته من تو کاتالوگش خوندم که مگان تمام قابليتهاش رو بعد از 3000 تا کارکرد نشون ميده . فکر کنم مصرف سوختشم بعد از اين مقدار کارکرد يه قدري بهتر بشه .

salar68
3 April 2010, 01:14 PM
سلام دوستان,

کسی هنوز مصرف Megane 1.6 و 2 را در سرعت ثابت 90 تست نکرده است؟

با تشکر

سلام

اتفاقا" من دیروز تست کردم
با مگان 2

دفعه اول به 5.6 رسید ( پنج شش دهم )

یه بار دیگه هم حدود 40 50 ثانیه با این سرعت بودم به 5.3 رسید

البته توی سرازیری ها با سرعت 100 به زیر 5 هم می رسید اما ثابت نبود

اون دو عدد اولیه ثابت شدند

اما به طور کل با سرعت 90 تا 120 همش بین 6 تا 7.5 متغیر بود

من هم حدود 500 کیلومتر توی عید سفر انجام دادم که 250 تا جاده و 250 تا شهر بود و چون رانندگی وحشتناک پرشتاب و پر گاز داشتم با معکوس های زیاد و همینطور سر بالائی ها زیاد مصرفم متوسط 10.1 نشون می ده ! ( متوسط سرعت هم 40 )

از تهران تا اصفهان زمانی هم ماشین 200 تا کار کرده بود مصرف متوسطم 7.8 بود با سرعت متوسط 115 حدودا" !!

البته فکر کنم باید پائین تر بیاد چون ماشین من تا حالا 1300 تا بیشتر راه نرفته

amirvania
8 April 2010, 10:23 AM
سلام دوستان .
ببخشيد که من سؤالم رو تواين تاپيک مطرح ميکنم .
چون هر چي گشتم تاپيک مرتبط با اين سؤالم رو پيدا نکردم . سؤالم اينه : طبق آخرين رده بندي خودروهاي مونتاژ و ساخت داخل مگان رتبه پنجم رو کسب کرده ( زمستان 88 ) . با توجه به اينکه بيشترين امتياز منفي مربوط به تزئينات داخلي و خارجي بوده ( 14 امتياز منفي ) به نظر شما ملاک مگان 1600 بوده يا 2000 . اصلا منظور از تزئينات داخلي و خارجي شکل و قيافه ماشينه يا آپشنهاش ؟ به نظر خود من بايد منظور آپشن باشه چون مگان 1600 از اپشنهاي خيلي کمي برخورداره ولي مگان 2000 تقريبا آپشنهاي کاملي داره . اينو دارم در مقايسه با آوانته ميگم که امتياز منفيه اين بخشش فقط 6 امتياز بوده و آپشنهاشم از مگان 1600 خيلي بيشتره و رتبه چهارم رو کسب کرده . از طرف ديگه از هر کي بپرسيد مگان رو قشنگتر از آوانته ميدونه ( بدون تعصب گفتم ) پس مگان بخاطر قيافش نميتونه يه همچين امتياز منفي گرفته باشه . يه دليل ديگه هم که داره و ميگم احتمالا مگان 1600 ملاکشون بوده اينه که همونطور که تو جدول ميبينيد درصد ساخت داخل رو براي مگان زده 14 درصد . با توجه به اين که صندليهاي مگان 1600 ايراني شده ، اين موضوع منطقيه ولي همونطور که خودتون هم ميدونيد مگان 2000 کاملا واداتي و CKD هستش . حالا دوستان نظرشون رو اعلام کنن ميشه نتيجه گيري کرد . ( برای اینکه جدول رده بندی رو ببینید رو لینک زیر کلیک کنید )
سپاس :icon_excl
http://upload.iranblog.com/7/1270717034.jpg

amin.405
8 April 2010, 11:04 AM
منظور از تزئینات داخلی و خارجی کیفیت اونهاست ....مثلا کیفیت داشبورد و سایر موارد داخل اتاق در چه حدیه (مثلا از نظر جنس و متریالش و دوام و کیفیت مونتاژ و . . . )

amirvania
8 April 2010, 11:29 AM
سلام امین جان
جسارتا باید بگم با نظر شما مخالفم . چون مثلا ریو با 13 امتیاز منفی ، گل با 8/6 امتیاز منفی ،ورنا با 11/3 امتیاز منفی 206 با12/6 امتیاز منفی تندر با5/5 امتیاز منفی ، و حتی آوانته با 5 امتیاز منفی فکر میکنی که از مگان با کیفیت ترن ؟!!!
من تو همه این ماشینا نشستم و تعدادیش رو هم داشتم ( 206 ، گل ) خدائیش و بدون تعصب از نظر کیفیت بسیار پائین تر از مگان بودند ( حتی زانتیا و آوانته ) .
مثلا به نظر شما جنس و دوام داشبورد و متریال گل بهتر و بیشتره یا مگان . اتفاقا به جرات میتونم بگم جنس جلو داشبورد و کیفیت مونتاژ گل ( چون خودم مدتها داشتمش بهش گیر دادم یه وقت خدایی نکرده به دوستان گل سوار برنخوره ها :icon_excl ) در سطح بسیار پائین تری از مگان قرار داره .
سپاس

Warrior--
8 April 2010, 05:27 PM
نه نه, امتیاز منفی ها اصلا نه مربوط به کیفیت قطعه نیست(البته به صورت غیر مستقیم به کیفیت قطعه هم ربط دارد) و نه چیز هایی که اشاره کردید.

این امتیاز منفی ها ناشی از عدم دقت در منتاژ هستند که مثلا ممکن است باعث شود زه روی در ها 1 میلی متر بالای جای مشخص شده نصب شوند و یا مثلا داشبورد کیپ نشود به قسمت زیرین و و و ...
به این چیز ها امتیاز منفی تخصیص داده می شود.

kooshai
9 April 2010, 02:04 PM
ببخشید دوستان چرا تو این رده بندی سایت پارس خودرو نوشته مگان سوم شده اما تو این جدول که امیر عزیز گذاشتن پنجمه؟!

بر اساس اعلام شرکت ملی بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، ماکسیما، تندر90 و مگان تولید شده در شرکت پارس خودرو در صدر کیفی ترین خودروهای کشور قرار گرفته و رتبه های یکم تا سوم با کیفیت ترین خودروهای کشور را به خود اختصاص دادند.

shetab2
9 April 2010, 05:24 PM
سلام بر دوستان
به نظر من ، این تقسیم بندی اصلا مهم نیست. هر کس هر ماشینی داره و از رانندگی با اون لذت میبره، برای خودش بهترینه. همه ما میدونیم مگان جزء یکی از بهترین ماشین های تولید داخل درحال حاضر است. این حرف که یکی میگه رتبه 5 ، یکی میگه 3 ، به نظر من زیاد اهمیت نداره، قبل از عید من مجله ماشین رو دیدم که در مقایسه بین 20 ماشین ، رتبه 2 شده بود. رتبه 1 هم هیوندا جنسیس بود.
از این که بگذریم، کیلومتر ماشین من از 1500 رد شد. دیروز 2-3 بار تخته گاز باهاش رفتم، دور موتور تا سر ردلاین بالا میومد و دنده عوض میکرد. فعلا بیشتر از 160 تا قسمت نشده باهاش برم (البته واسه مدت کوتاه صرفا واسه تست)
یک بار هم واسه امتحان ترمز شدید گرفتم که بدون هیچ سر و صدایی، خیلی عالی متوقف شد. ضمنا فلاشر هم روشن شد. قاعدتا وقتی ABS فعال میشه باید پدال ضربه بزنه دیگه ؟ اما خبری نبود.
یک نکته دیگه هم اینکه امروز که بارندگی بود داخل جاده در حال حرکت بودم، از روی علامت های (شبیه خط کشی منتهی علامت فلش خیلی بزرگی بود )رد شدم که احساس کردم ته ماشین سر خورد. برای امتحان مجدد روی یکی دیگه از این علامتها رفتم دقیقا باز هم سر خورد. فکر کنم علتش لاستیکهای تابستونی باشه. اگر دوستان در این مورد تجربه ای داشتند بفرمایید. ضمنا سرعت حدود 120 تا بود.

Senator
9 April 2010, 06:55 PM
نمیدونم اگه واقعااین لاستیکا تابستونی باشن به نظر من بهتره همون موقع تحویل با مشابه 4فصلش عوض بشن!
البته توی تاپیک رینگ و لاستیک که امیر زحمت کشید و از لاستیک عکس انداخت من کلمه outside رو خوندم .به نظرتون لاستیکی که جهت براش تعیین شده مخصوص بارون نیست؟!

mehran_tavakoli
9 April 2010, 07:24 PM
دوستان یه سوال:
کسی هست که هم پشت مگان نشسته باشه و هم پشت مزدا3؟
شدیدا شک دارم...

salar68
9 April 2010, 08:53 PM
دوستان یه سوال:
کسی هست که هم پشت مگان نشسته باشه و هم پشت مزدا3؟
شدیدا شک دارم...

یه مدتی تیپ 2 داشتیم فکر کنم بیش از 1000 تا باهاش راه رفتم
توی تاپیک مقایسه تفاوتاشو ذکر کردم
خستگی توی مگان کمتر هست
به نظر من تنها حسنی که حس کردم شتاب بهتر مزدا3 نسبت به مگان بود در بقیه فاکتوز ها که توی رانندگی در نظر گرفته می شه
ترمز بهتر ، فرمان پذیری ، جراغ های بهتر ، راحتی سرنیشنان و مصرف کمتر سوخت و ... ار برتری های مگان نسبت به مزدا3 بود

mehran_tavakoli
9 April 2010, 09:27 PM
خستگی توی مگان کمتر هست
به نظر من تنها حسنی که حس کردم شتاب بهتر مزدا3 نسبت به مگان بود در بقیه فاکتوز ها که توی رانندگی در نظر گرفته می شه
ترمز بهتر ، فرمان پذیری ، جراغ های بهتر ، راحتی سرنیشنان و مصرف کمتر سوخت و ... ار برتری های مگان نسبت به مزدا3 بود

مرسی...
نمیدونم چرا اینقدر 2 دل شدم...
ولی بازم مگان رو ترجیح میدم:icon_cool

leo_h
10 April 2010, 12:28 AM
كسي از دوستان با مگان 2000 دنده دستي (غير اتوماتيك ) رانندگي داشته؟ لطفا تجربيات خودتون را ارائه نماييد.

salar68
10 April 2010, 12:37 AM
كسي از دوستان با مگان 2000 دنده دستي (غير اتوماتيك ) رانندگي داشته؟ لطفا تجربيات خودتون را ارائه نماييد.

وارد یا تولید نشده

Validator
11 April 2010, 10:42 AM
خستگی توی مگان کمتر هست

در تایید فرمایش دوست عزیزم عرض میکنم که رانندگی مزدا3 به دلیل فنربندی اسپرت، خشکتر از مگان حس میشه.
بنابراین شک نکنید!!!:icon_cool

mehran_tavakoli
12 April 2010, 12:01 PM
مرسی از همه دوستان...
دیگه شک ندارم.چون واقعا ماشین نرم رو خیلی دوست دارم... چون تجربه با زانتیا رو هم دارم...
نرمی رو بیشتر میپسندم

shetab2
12 April 2010, 06:23 PM
سلام یک نکته
وقتی دور موتور تا نزدیک 6000 بالا میره ، مصرف لحظه ای از 29.9 لیتر بر 100 کیلومتر بیشتر نمیشه. این عدد تقریبا از دور 5000 تا 6000 ثابت بود. به نظر شما بیشتر از این رو نشون نمیده یا بیشتر از این مصرف نمیکنه ؟

Warrior--
12 April 2010, 06:30 PM
بیش تر را نشان نمی دهد.
چنین موضوعی دقیقا برای 206 هم وجود دارد...

amirvania
13 April 2010, 08:20 AM
بيش تر را نشان نمي دهد.
چنين موضوعي دقيقا براي 206 هم وجود دارد...
سلام
مگه 206 هم trip com داره ؟ :icon_twis
( فقط سؤال بود و جهت اطلاعم . قصد جسارت نداشتم )

salar68
13 April 2010, 09:16 AM
سلام
مگه 206 هم trip com داره ؟ :icon_twis
( فقط سؤال بود و جهت اطلاعم . قصد جسارت نداشتم )

سلام
امیر جان اون lcd وسطی را اگر عوض کنی براحتی کامپیوتر سفر فعال می شه بدون نیاز به تنظیمو تعویض خاصی

اون lcd که الان نصب هست تیپ a هست مب شه با خرید و نصب lcd تیپ B این ویژگی را 206 اضافه کرد .
قبلا" روی تیپ نصب بود که ایرانخودرو...........

mehran_tavakoli
14 April 2010, 12:25 PM
سلام.. امروز که سراتو سوار شدم مگان از چشمم افتاد...
دوستان به نظرتون رانندگی با کدوم لذت بخش تره؟
فکر کنم مگان نرم تر از سراتو باشه...

amirvania
14 April 2010, 12:52 PM
سراتوهای قدیمی از مگان یه مقدار نرمتر بودن ( جدیدارو نمیدونم ) . من به عنوان سرنشین سواش شده بودم . به نظر من مگان خیلی قدر تر و جون دار تر اومد . نمیدونم چه جوری بگم انگار سراتو زپرتی و بیکیفیت بود ( ببخشید کلمه دیگه ای به ذهنم نیومد ) . ضمن اینکه فرمون و ترمزش با مگان اصلا قابل قیاس نیست ( همه اونایی که با جفتشون رانندگی کردن اینو قبول دارن ) .
یه نمایشگاه خیلی بزرگ و آنچنانی تو تقاطع جمهوری و کارگر هستش ( اول جمهوری بغل دشک رویا ) که نماینده کیا هستش و بعضا هیوندا و بی ام و هم میاره . خود صاحبش مگان 2000 داره و میگفت اگه مگان سانروف هم داشت اونوقت با هیچ ماشینی عوضش نمیکردم .
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل .
سپاس

mohammadrezaef
14 April 2010, 03:09 PM
سلام.. امروز که سراتو سوار شدم مگان از چشمم افتاد...
دوستان به نظرتون رانندگی با کدوم لذت بخش تره؟
فکر کنم مگان نرم تر از سراتو باشه...
سلام
من هم کلا" 2بار سوار سراتو نسل قدیم شدم (یکبار به عنوان راننده و یک بار هم سرنیشین) با اینکه خودم مگان دارم ولی سعی میکنم همون تجربیات کم رو بدون تعصب بیان کنم :
1= انجین سراتو خیلی خیلی از مگان هم 1600 و 2000 , از لحاظ شتاب برتر هست ضمن این تا جایی که تاپیک سراتو نسل قدیم رو مطالعه کردم انجین اوانته و سراتو یکی هست.
2=طرح داخلی داشبورد و رودریها و ... در سراتو به نظر من لوکس تر و زیبا تر هست و این حس رو به ادم القاء میکنه که انگار سوار ماشین گرون قیمتی نسبت به پول پرداختی شده.
3=متریال داخلی مگان به مراتب بهتر و برتر از سراتو هست.
4=هندلینگ مگان و ترمزها و ارگونومی داخلی و ریزه کاریهای طراحی در مگان به مراتب بهتر از سراتو هست.
5=شخصا" رانندگی مگان رو با هیچ خودرویی در اون رنج قیمت عوض نمکینم حالا چه سراتو باشه و چه مزدا.
6= دوست عزیز شما قبلا" هم فرموده بودید که بین خرید مزدا3 و مگان مردد هستید!!! الان هم این مطلب رو در مورد سراتو و مگان نوشتید!! به نظر بنده بهتر هست جنابعالی قبل از خرید مگان , حتما" و حتما" خیلی از ماشینهای در اون رنج قیمت رو سوار بشید و باهاش رانندگی کنید و با دید بازتر , با توجه به طبع و نیازتون تصمیم گیری کنید که بعدا" دچار مشکل و تردید نشید و از خرید خودتون هم پشیمون نشید , چون تمام دوستانی که مگان دارند از جمله خود بنده معیارهایی رو در انتخاب ماشین داریم که فقط و فقط این معیارها در خودرویی اروپایی مثل مگان نمایان شده. شما قبل از خرید و تحویل گرفتن ماشین سعی کنید تجربیاتتون رو در زمینه ماشین و همینطور هم سلیقه و معیارهایی که در زمینه ماشین دارید افزایش بدید چون با این اوصاف که شما میفرمایید , اینجانب حس میکنم که هر دفعه که سوار ماشین جدیدی میشید احتمالا" اینجا مینویسید که بین خرید مگان و فلان ماشین 2 دل هستید.

mehran_tavakoli
14 April 2010, 03:37 PM
من هنوز سوار مگان نشدم متاسفانه...
دقیقا طراحی داخل سراتو لوکس هست... بر عکس مگان که طراحی کاملا ساده ای داره...
انتخاب سخت هست... امروز سراتو سوار شدم دوست داشتم... منتظرم مگان رو هم سوار بشم...
بعد از تحویل گرفتن مگان حتما یک مقایسه رانندگی با این 2 ماشین رو توی سایت قرار میدم...

amirvania
14 April 2010, 04:13 PM
از نظر شتاب کاملا با محمد رضای عزیز موافقم ( البته شتاب اولیه ( صفر تا 100 ) و نه شتاب ثانویه ) .
از نظر طراحی هم اگه منظورتون سراتوی جدید هست درسته لوکس تر به نظر میرسه و البته بی کیفیت ولی اگه ملاک مقایسه سراتوی نسل قبل باشه که واقعا سرد و بیروح و کسل کننده هست و البته بی کیفیت .
به نظر من طراحی داخلی نیو سراتو حتی از بی ام و 320 هم بهتره ولی خب از نظر کیفیت و اصالت این کجا و آن کجا .

kooshai
14 April 2010, 04:21 PM
از نظر من مگان بهتره
یه نگاهی به شرکتاشون بنداز تفاوت رو حس میکنی..البته منظورم این نیست که کیاموتور بی کیفیت باشه ولی مسلما رنو از خیلی جهات از کیا جلوتره.
من خودم یه بار تو سراتو 2010 نشستم. طراحی داخلی قشنگی داره اما واقعآ میشه بی کیفیتیشو نسبت به ماشین های اروپایی حس کرد. از نظر طراحی خارجی من بازم مگانو ترجیح میدم چون شبیه هیچ ماشینی نیست اما به سراتو که نگاه میکنم با اینکه واقعآ قشنگه یه کپی برداری خیلی ناشیانه از هوندا سیویکه و اصلآ اصالت نداره. و اصالت در طراحی چیزیه که اصلآ و ابدآ نباید از ماشین های اسیایی انتظار داشت. نمونه: تویوتا کمری و ....

راستی یه سوال. میدونم جاش اینجا نیست اما نمیدونم کجا باید بپرسم. سراتو که ترمز چرخ های عقبش کاسه ایه تکلیف ABS تو اینجور ماشینا چیه؟ فقط چرخ های جلو این سیستمو دارند؟ عملکرد ABS افت نمیکنه؟

Senator
14 April 2010, 05:34 PM
از نظر من مگان بهتره
یه نگاهی به شرکتاشون بنداز تفاوت رو حس میکنی..البته منظورم این نیست که کیاموتور بی کیفیت باشه ولی مسلما رنو از خیلی جهات از کیا جلوتره.
من خودم یه بار تو سراتو 2010 نشستم. طراحی داخلی قشنگی داره اما واقعآ میشه بی کیفیتیشو نسبت به ماشین های اروپایی حس کرد. از نظر طراحی خارجی من بازم مگانو ترجیح میدم چون شبیه هیچ ماشینی نیست اما به سراتو که نگاه میکنم با اینکه واقعآ قشنگه یه کپی برداری خیلی ناشیانه از هوندا سیویکه و اصلآ اصالت نداره. و اصالت در طراحی چیزیه که اصلآ و ابدآ نباید از ماشین های اسیایی انتظار داشت. نمونه: تویوتا کمری و ....

راستی یه سوال. میدونم جاش اینجا نیست اما نمیدونم کجا باید بپرسم. سراتو که ترمز چرخ های عقبش کاسه ایه تکلیف ABS تو اینجور ماشینا چیه؟ فقط چرخ های جلو این سیستمو دارند؟ عملکرد ABS افت نمیکنه؟
با سلام
تا جایی که من میدونم اگر چرخ عقب دیسکی باشه قدرت ترمز گیری افزایش پیدا میکنه و ربطی به سیستم ABS که برای جلوگیری از قفل شدن چرخ هاست نداره!
نمونه ی این ماشینا هم توی تولیدات داخل زیادن:مثل انواع سمندجات(ال ایکس و سورن و...) و 206 تیپ3

reza engine
14 April 2010, 05:39 PM
البته من قصد ندارم كه بين مگان و خودروي ديگه مقايسه اي داشته باشم چون اينجا جاش نيست. ولي طراحي داخلي و خارجي يه قسمتش زيبايي قضيه است كه به سليقه مشتري برميگرده ولي يه قسمت ديگه اش برميگرده به رعايت اصولي در چيدمان قطعات و اجزا (كه در كنار كاركرد عالي و بهينه قطعات)، نكاتي مثل راحتي و كم خرجي در نگهداري طولاني مدت خودرو هم لحاظ بشه.
من خودم به عنوان دارنده يكي از محصولات شركت رنو اعتقاد دارم فرانسوي ها برعكس ساير خودرو سازها سود بيشتري از خدمات پس از فروش نصيب خودشون ميكنند. شايد هم اين سياست ناننوشته اونها باشه.

شايد اون كليپ در برنامه دنده پنچ رو ديده باشيد كه دو خودروي هم قيمت گلف و مگان هاچ بك رو كنار هم ميزاره و از مكانيك ميخواد كه لامپ جلوي اونها رو عوض كنه.
لامپ گلف در عرض 53 ثانيه عوض ميشه ولي تعويض يك لامپ چراغ جلوي مگان حدود 50 دقيقه طول ميكشه. چون بايد جك ميزد و چرخ جلو رو درمياورد و از تو شلگير دريچه هاي مربوط رو باز ميكرد تا بتونه به لامپ برسه.
تو دفترچه ماشين هم نوشته بود توصيه ميشه براي تعويض لامپ جلو به نمايندگي رنو مراجعه كنيد. ( در شرايطي كه لامپ شايد يكي از ابتدايي ترين قطعاتي باشه كه به عنوان يدك تو جعبه ابزار خودرو ها ميشه جاي داد) و نمايندگي براي تعويض يك لامپ رقمي حدود 50 پوند ميخواست با صرف چندين ساعت وقت.

اين لينك ويديوش
http://www.streetfire.net/video/fifth-gear-season-14-episode-2-full-episode_715845.htm

اين هم اظهار نظري از يكي دارندگان مگان در اين مورد
http://www.honestjohn.co.uk/forum/post/index.htm?t=55123

زيبايي؛ طراحي دلربا و ايمني شايد در برخي محصولات فرانسوي ها نمود داشته باشه ولي همين كاراشون باعث شده معمولا تو جايگاهاي رده بندي رضايت مشتريان و استفاده كنندگان محصولاتشون رتبه هاي خوبي نسبت به ساير خودروساز ها گيرشون نياد.

amirvania
19 April 2010, 10:50 AM
یه مطلب جالب در مورد روشن کردن مگان
شما وقتی ماشین رو روشن میکنید پاتون رو ترمزه . با اینحال وقتی ماشین روشن شد ماشین گاز میخوره و دور موتور تا حدود 1000 تا 1100 بالا میاد و چند ثانیه رو همون مقدار میمونه بعد کم کم دور موتور میاد پائین و روی 750 دور در دقیقه فیکس میشه .:icon_cool

drnariman
19 April 2010, 11:19 AM
یه مطلب جالب در مورد روشن کردن مگان
شما وقتی ماشین رو روشن میکنید پاتون رو ترمزه . با اینحال وقتی ماشین روشن شد ماشین گاز میخوره و دور موتور تا حدود 1000 تا 1100 بالا میاد و چند ثانیه رو همون مقدار میمونه بعد کم کم دور موتور میاد پائین و روی 750 دور در دقیقه فیکس میشه .:icon_cool

امیر جان فکر کنم این همون ساسات اتوماتیکه که الانرو همه ماشینهاهست ...الان هر ماشینی رو روشن کنید این طوری می شه .

amirvania
19 April 2010, 11:23 AM
امير جان فکر کنم اين همون ساسات اتوماتيکه که الانرو همه ماشينهاهست ...الان هر ماشيني رو روشن کنيد اين طوري مي شه .
سلام دکتر جان
شاد ميشم ميبينمت
من گل و 206 (تيپ 2) که داشتم اينجوري نبودن . بقيه ماشينارو نميدونم .

salar68
19 April 2010, 11:46 AM
در مورد مصرف !
حدود 5 کیلومتر با سرعت ثابت 90 تریپ روی 5.8 ثابت موند
من مصرفم توی شهر یه کم بالاست و پر از رانندگی می کنم اما خب فکر کنم زیاد باشه ( البته هنوز ماشین زیر 2000 تا هست ! )
متوسط12.1 نشون می ده که خیلی بالاست به نظر من

amirvania
19 April 2010, 12:00 PM
در مورد مصرف !
حدود 5 کيلومتر با سرعت ثابت 90 تريپ روي 5.8 ثابت موند
من مصرفم توي شهر يه کم بالاست و پر از رانندگي مي کنم اما خب فکر کنم زياد باشه ( البته هنوز ماشين زير 2000 تا هست ! )
متوسط12.1 نشون مي ده که خيلي بالاست به نظر من
سلام سالار جان
مصرف من هم تو شهر تو ترافيک شديد و يه جاهايي اتوبان سر جمع 11/7 هست . ماشين هم حدودا 1700 تا کار کرده .
ظاهرا بعد از کيلومتر 3000 بايد يه قدري پائين تر بياد .

amin.405
19 April 2010, 01:17 PM
سلام.
دیروز تو روزنامه جام جم پارس خودرو یه فراخوان داده بود برای بروز رسانی برنامه ریزی کامپیوتر مگان های خودش . کسی دیده یا خبری نداره ؟

leo_h
19 April 2010, 02:08 PM
سلام.
دیروز تو روزنامه جام جم پارس خودرو یه فراخوان داده بود برای بروز رسانی برنامه ریزی کامپیوتر مگان های خودش . کسی دیده یا خبری نداره ؟

براي مگانهاي وارداتي نوشته اما نوضيح ديگه اي نداده
http://www.jamejamonline.ir/Media/pdfs/1389/01/28/100872812428.pdf

shetab2
20 April 2010, 01:54 AM
براي مگانهاي وارداتي نوشته اما نوضيح ديگه اي نداده
http://www.jamejamonline.ir/Media/pdfs/1389/01/28/100872812428.pdf

من زنگ زدم نمایندگی، گفت فقط واسه مدلهای وارداتی 2006 و 2008
شامل این جدیدا که ما گرفتیم نمیشه.

shervin_bamaze
21 April 2010, 09:11 AM
یعنی‌ من باید برم نمایندگی‌ و بدم واسعم برنامه ریزی کنن؟ یا نمیخواد ؟ماجرا‌ رو آسان نفهمیدم بچه‌ها یکی‌ یه توضیح میده چه فرقی‌ می‌کنن انوقت؟مگانم ميشه بنز؟:icon_surp

salar68
21 April 2010, 09:52 AM
سلام
نرم افزاری هست و مربوط به ECU احتمالا" باعث کمتر شدن مصرف سوخت ، بهتر گاز خوردن و تغییرات جزئی توی شتاب ماشین
احتمالا" هم نرم افزار جدید تر هست و هم سازگار با آب و هوای ایران طراحی شده
توصیه می کنم حتما" ببرید

shervin_bamaze
21 April 2010, 10:16 AM
سلام
نرم افزاری هست و مربوط به ECU احتمالا" باعث کمتر شدن مصرف سوخت ، بهتر گاز خوردن و تغییرات جزئی توی شتاب ماشین
احتمالا" هم نرم افزار جدید تر هست و هم سازگار با آب و هوای ایران طراحی شده
توصیه می کنم حتما" ببرید

سالار جان تا کی‌ هست این ماجرا‌ ?من تا شنبه هفته دیگه گرفتارم شدید. زمان خاصی‌ نداره؟

salar68
21 April 2010, 10:17 AM
سالار جان تا کی‌ هست این ماجرا‌ ?من تا شنبه هفته دیگه گرفتارم شدید. زمان خاصی‌ نداره؟

منم اطلاع دقیقی ندارم اما خب فکر کنم تازه فراخوان دادن
با شماره هاش تماس بگیرید
باید 1 ماهی حداقل باشه

amirvania
28 April 2010, 08:26 AM
سلام بچه ها
من دیروز یه مکمل اکتان دیدم با مارک Plenty . فکر میکنم ساخت ترکیه بود . قیمتش هم 3000 تومن بود و حجمش 275 سی سی . میخواستم ببینم دوستان کسی تجربه استفاده از این مکمل رو داشته ؟

Validator
29 April 2010, 02:09 PM
سلام بچه ها
من دیروز یه مکمل اکتان دیدم با مارک Plenty . فکر میکنم ساخت ترکیه بود . قیمتش هم 3000 تومن بود و حجمش 275 سی سی . میخواستم ببینم دوستان کسی تجربه استفاده از این مکمل رو داشته ؟
سلام دوست من،
من تجربه ای با این مکمل خاص نداشتم ولی جسارتا چرا میخواهید از مکمل استفاده کنید؟ چند وقت پیش برحسب تصادف توی یه مقاله (اوایل 2010)، مقایسه ای بین مکمل های سوخت تجاری توی آمریکا کرده بود که مشخص کرده بود تاثیر معنی داری روی کاهش مصرف سوخت و کاهش پدیده ضربه و خیلی چیزهای دیگه نداشتند!!!! برای من خیلی عجیب بود.:icon_sad: وقتی پستتون رو دیدم رفتم جایی که خونده بودمش تا برای استفاده دوستان بگذارمش اما هرچه گشتم پیداش نکردم...:icon_eek:
تجربیات دوستان هم این موضوع رو تایید میکنه؟

mohammadrezaef
29 April 2010, 02:26 PM
سلام دوست من،
من تجربه ای با این مکمل خاص نداشتم ولی جسارتا چرا میخواهید از مکمل استفاده کنید؟ چند وقت پیش برحسب تصادف توی یه مقاله (اوایل 2010)، مقایسه ای بین مکمل های سوخت تجاری توی آمریکا کرده بود که مشخص کرده بود تاثیر معنی داری روی کاهش مصرف سوخت و کاهش پدیده ضربه و خیلی چیزهای دیگه نداشتند!!!! برای من خیلی عجیب بود.:icon_sad: وقتی پستتون رو دیدم رفتم جایی که خونده بودمش تا برای استفاده دوستان بگذارمش اما هرچه گشتم پیداش نکردم...:icon_eek:
تجربیات دوستان هم این موضوع رو تایید میکنه؟
سلام
دوست عزیز خودتون میفرمایید امریکا!!! به نظرتون کیفیت بنزین امریکا هم مثل اینجاست؟؟
ما تو ایران برای این از مکمل استفاده میکنیم چون ضریب تراکم بنزین ایران پایین هست و ماشینهایی هم که استفاده میکنیم ضریب تراکم بالا دارند!!
مثال : ضریب تراکم مگان و 206 و ...حدود 9.5 هست به نظرتون ضریب تراکم بنزین ایران میتونه در اون حد باشه؟؟

Gold eagle
29 April 2010, 05:35 PM
شکر میون کلامتون
کسی به تاپیک نمیرسه که هیچ کس نیست بزا خودم یکم تکونش بدم.....:icon_razz
از دوستان کسی عکسی در شب از کیلومتر شما و کلا جلوداشبورد مگان داره ؟؟ممنون میشم اگر موجود باشه?!
و در طولانی مدت چشم خسته نمیشه؟؟و ایا رنگش زیبا هست؟؟(اصلا چه رنگیه؟؟

kooshai
29 April 2010, 05:54 PM
خدمت شما دوست عزیز

http://upload.iranblog.com/7/1272602444.jpg

shervin_bamaze
29 April 2010, 08:22 PM
خدمت شما دوست عزیز

http://upload.iranblog.com/7/1272602444.jpg

برای تکمیل بگم که نورش قابل تنظیم هست و میتونید اونو کم و زیاد کنید

Validator
30 April 2010, 08:39 PM
سلام
دوست عزیز خودتون میفرمایید امریکا!!! به نظرتون کیفیت بنزین امریکا هم مثل اینجاست؟؟
ما تو ایران برای این از مکمل استفاده میکنیم چون ضریب تراکم بنزین ایران پایین هست و ماشینهایی هم که استفاده میکنیم ضریب تراکم بالا دارند!!
مثال : ضریب تراکم مگان و 206 و ...حدود 9.5 هست به نظرتون ضریب تراکم بنزین ایران میتونه در اون حد باشه؟؟
سلام بر دوست عزیزم mohammadrezaef:
کلیت فرمایشتون رو گرفتم. به احتمال قوی، منظورتون از ضریب تراکم بنزین، عدد بهسوزی بنزین یا اکتان بود، چون ضریب تراکم موتور به: نسبت حجم محفظه احتراق (سیلندر) در بیشترین حالت (یعنی زمانی که پیستون در نقطه مرگ پایینه) به نسبت حجم محفظه در کمترین حالت (زمانی که پیستون در نقطه مرگ بالاست) گفته میشه که مستقل از سوخت هست.:icon_surp
اما کیفیت پایین بنزین در ایران (در قالب عدد اکتان پایین بنزین و وجود انواع ناخالصی های احتمالی در آن) که موجب بدسوزی سوخت در موتور میشه، نکته کاملا درستیه. :icon_cool پس باید بهسوزی سوخت رو بهتر کرد.
اما نمیدونم این مکمل ها با این وضعیت بنزین و ترکیبشون، واقعا منجر به تولید چه ترکیباتی تو موتور میشوند و واقعا اثر موردانتظار رو دارند و آیا در نهایت، سودشون به ضررشون میچربه..؟!!
امیدوارم باعث انحراف تاپیک نشوم،
ممنونم

mehran_tavakoli
30 April 2010, 09:00 PM
سلام به همه...
شیشه عقب مگان من موقع بالا رفتن هی وای میسه و باید دوباره دکمه رو بزنم تا بره بالا...
میشه خودم درستش کنم؟

mohammadrezaef
30 April 2010, 11:23 PM
سلام به همه...
شیشه عقب مگان من موقع بالا رفتن هی وای میسه و باید دوباره دکمه رو بزنم تا بره بالا...
میشه خودم درستش کنم؟
سلام
گارانتی رو برای همین مواقع گذاشتن:icon_cool
ضمنا" خودتون دست بزنید و بدتر بشه دیگه نمایندگی زیر بار نمیره و میگه خودتون خرابش کردید.

shervin_bamaze
1 May 2010, 12:31 AM
سلام به همه...
میشه خودم درستش کنم؟

به سیستم برق ماشین دست نزدی ؟احتمالا درس می‌شه خودش یه ۲روز باش بازي كن اگی حل نشد برو نمایندگی‌

shetab2
1 May 2010, 10:15 PM
سلام
کسی از دوستان میدونه سنسور دمای داخل ماشین کجاست ؟
من روز جمعه اطراف قم بودم. هوا هم گرم بود و اتفاقا عقب نشسته بودم. تا موقعی که رانندگی میکردم جلو خنک بود اما وقتی رفتم عقب حس میکنم گرمتره.
یک سوال هم در مورد سنسور نور. این سنسور فقط زیر آینه جلو هست ؟ آخه هنگام غروب آفتاب با وجود اینکه آفتاب مستقیم دال شیشه میخوره اما چراغها روشن میشن. شاید سنسوری هم در عقب ماشین باشه . کسی خبر نداره ؟
مرسی

manazari
3 May 2010, 05:08 PM
با عرض سلام و تشکر از آقای amirvania : لطفا بفرمایید مگان شما از چه نوعی بوده و آیا مگان های اتومات2000 ساخت داخل نیز امکانات ذکر شده نظیر {تیپ ترونیک} سنسور هوشمند نور ،باران ، صوت ، دما، نرمی ، کم صدا بودن ، پرده آفتابگیر ، زیر سری ، زیر دستی عقب ، ایربگ پرده ای ، رینگ 16 ، فضای مناسب ، مصرف کم و .... را دارند؟. آیا در مورد نقطه ضعف دیسک صفحه مگان که برخی دوستان را در شرایطی بدی گرفتار کرده اطلاعاتی دارید؟. (مطالب ذکر شده در پست های ديسك و صفحه مگان خیلی نا امید کننده و نگران کننده است)؟.سایر دوستان نیز اگر اطلاعاتی دارند دریغ ننمایند .

Warrior--
3 May 2010, 05:26 PM
Megane 2000 cc به دلیل دنده اتوماتیک بودن چیزی به نام دیسک و صفحه ندارد :D

Innovation
3 May 2010, 05:33 PM
چرا دوست عزیز اتوماتیک هم دیسک و صفحه داره و زمانی هم که تموم بشه اگه حساس نباشی و نفهمی گیربکس داغون میشه و باید کامل عوض بشه که حدود 5 ملیونی خرج داره !
چون ماشین دنده اتوماتیک بسته به نوع رانندگی دنده عوض می کنه هیچ کیلومتر دقیقی برای تعویض صفحه دیسک نمی توان گفت و زمانی هم که هرزگردی پیدا کنه زیاد مشخص نمی شه تنها راه فهمیدن زمان عوض کردن اون دیاگ زدنه
زمانی که ماشین کارکردش از 50 هزار رد شد باید در هر سرویس با دیاگ صفحه دیسکش چک بشه
طریقه کارش هم این طوریه دیاگ رو وصل می کنن به ماشین با ماشین راه می افتند و حرکت می کنن و سرعت رو توی هر دنده ثابت می کنن بعد از روی دیاگ تعداد دور میلنگ و تعداد دور گیربکس رو با هم می سنجن که توی دنده های سنگین دقیقا باید یکی باشن و توی دنده های سبگ خیلی خیلی کم اختلاف دارن

salar68
3 May 2010, 06:16 PM
با عرض سلام و تشکر از آقای amirvania : لطفا بفرمایید مگان شما از چه نوعی بوده و آیا مگان های اتومات2000 ساخت داخل نیز امکانات ذکر شده نظیر {تیپ ترونیک} سنسور هوشمند نور ،باران ، صوت ، دما، نرمی ، کم صدا بودن ، پرده آفتابگیر ، زیر سری ، زیر دستی عقب ، ایربگ پرده ای ، رینگ 16 ، فضای مناسب ، مصرف کم و .... را دارند؟. آیا در مورد نقطه ضعف دیسک صفحه مگان که برخی دوستان را در شرایطی بدی گرفتار کرده اطلاعاتی دارید؟. (مطالب ذکر شده در پست های ديسك و صفحه مگان خیلی نا امید کننده و نگران کننده است)؟.سایر دوستان نیز اگر اطلاعاتی دارند دریغ ننمایند .

با اجازه از امیر جان
مورد ضعف دیسک صفحه مربوط به مدل 1.6 هست که زیاد مشهود نیست .
تمامی امکانات ذکر شده در مدل 2000 داخل موجود هست و اتوماتیک و تیپ ترونیک می باشد !!
از پرده جانبی سنسور هی نور باران ایرکاندیشن اتومات

mohat5
3 May 2010, 08:01 PM
بله متاسفانه تنها ایراد مگان های 1600 دیسک و صفحه کلاچ ضعیف اونه که هم زودتر تموم میشه هم اینکه در رانندگی های طولانی و همراه با استفاده زیاد از کلاچ ؛ داغ میشه و کاراییش پایین میاد ....

Warrior--
3 May 2010, 11:20 PM
نه دوست من, هیچ اتومبیل دنده اتوماتیکی دیسک و صفحه ندارد و به جایش تورک کانورتور دارد که خیلی قوی تر و جالب تر از دیسک و صفحه عمل می کند و اگر این قطعه خراب شود واقعا خرج درست و حسابی ای روی دستتان می گذارد ولی نه در حد 5 میلیون تومان.
گیرباکس 206 که می دانم تا چه حد پیشرفته است کل قیمتش با این قطعه حدود 5-4.5 میلیون تومان می شود و فکر نکنم از مگان گران تر از این باشد.

Innovation
4 May 2010, 10:50 AM
نه دوست من, هیچ اتومبیل دنده اتوماتیکی دیسک و صفحه ندارد و به جایش تورک کانورتور دارد که خیلی قوی تر و جالب تر از دیسک و صفحه عمل می کند و اگر این قطعه خراب شود واقعا خرج درست و حسابی ای روی دستتان می گذارد ولی نه در حد 5 میلیون تومان.
گیرباکس 206 که می دانم تا چه حد پیشرفته است کل قیمتش با این قطعه حدود 5-4.5 میلیون تومان می شود و فکر نکنم از مگان گران تر از این باشد.

راستش در مورد اسمش نمی دونم ولی می دونم تمام خودرو های هیوندا دارای دیسک و صفحه می باشند
در مورد یمت هم عرض کردم اگه تموم بشه و ریع عوض بشه حدود 300 تومن هزینشه که طبیعی هست ! ولی اگه تموم بشه و توجه نشه کل گیربکس باید عوض بشه که 5 تومن خرجشه (گیربکس آوانته این قیمت هست )
این حرف ها رو هماز خودم نزدم سر مکانیک نمایندگی هیوندا بهم گفت که به نظرم از همه مکانیک های ایران خودرو وارد تره ! چون برای تمامی هیوندا هایی که قرار بود کرمان خودرو بیاره (سوناتا توسان سانتافه کوپه ) رفتن کره و دوره دیدن برای هر کدوم یک ماه نبود
تعمری کار های ایران خودرو حد اکثر برای 407 دوره دیدن که بعید هم می دونم این خودرو سر مکانیک هر نمایندگی رو بفرسته کره !

Warrior--
4 May 2010, 01:38 PM
فقط یک نکته را برای روشن شدن دوستان بگویم: گیرباکس اتوماتیک 206 بسیار پیشرفته تر از آوانته است و اینقــــــــــدر تکنولوژی های خاصی درش به کار رفته که من که در موردش تا حدی تخصصی خوانده ام و با گیرباکس های اتومبیل هایی مانند Camry و خیلی اتومبیل های دیگر بالای 40-30 میلیون تومان مقایسه کرده ام از همه ی آن ها پیشرفته تر بوده است (حداقل تا 2 سال پیش).
جالب است بدانید گیرباکس Camry تا 1 سال پیش اینقدر قدیمی بوده است که اصلا و ابدا از نظر تکنولوژی به پای گیرباکس 206 نمی رسیده است(اینجا فرق اتومبیل های آسیایی و اروپایی مشخص می شود...) و حدود 1 سال(یا کمی بش تر است) که سیستم گیرباکسش تغییر کرده و خوب شده است.
حتی گیرباکس SONATA و آزرا تازه توانسته اند از نظر پیشرفته بودن در حد گیرباکس 9-8 سال پیش طراحی شده ی Porsche و Peugeot(یعنی همان گیرباکس فعلی 206) برسند و در واقع گیرباکس 206 در همین امروز به جای خیلی پیشرفته شده است پیشرفته.
جالب است بدانید این گیرباکس اینقدر پیشرفته بوده است که 407 و حتی C5 جدید هم دقیقا از همین گیرباکس استفاده می کنند و فقط یک قطعه ی آن ها(آن هم برای تحمل وزن بیش تر اتومبیل ها نسبت به 206) فرق می کند و خود گیرباکس دقیقا یکی است با 206.

در مورد دیسک و صفحه هم مطمئنم هیچ اتومبیل پیشرفته ای(حداقل در اروپایی ها نزدیک 10 سال است که اینطور است) چنین چیزی ندارند و شاید به زودی(یا حتی چند سال پیش تا کنون) Hyundai و TOYOTA و خیلی اتومبیل ساز های دیگر جهان هم اگر از چیزی شبیه دیسک و صفحه استفاده می کنند دیگر استفاده نکنند و از همان سیستمی که برای گیرباکس های اتوماتیک اتومبیل های اروپایی استفاده می شود استفاده کنند برای گیرباکس هایشان.

پس در نتیجه در مورد گیرباکس اتوماتیک Megane هم باید از همان سیستم استفاده کند و دیسک و صفحه ای وجود نداشته باشد برایش.

با تشکر

reza engine
4 May 2010, 04:35 PM
فقط یک نکته را برای روشن شدن دوستان بگویم: گیرباکس اتوماتیک 206 بسیار پیشرفته تر از آوانته است و اینقــــــــــدر تکنولوژی های خاصی درش به کار رفته که من که در موردش تا حدی تخصصی خوانده ام و با گیرباکس های اتومبیل هایی مانند Camry و خیلی اتومبیل های دیگر بالای 40-30 میلیون تومان مقایسه کرده ام از همه ی آن ها پیشرفته تر بوده است (حداقل تا 2 سال پیش).
جالب است بدانید گیرباکس Camry تا 1 سال پیش اینقدر قدیمی بوده است که اصلا و ابدا از نظر تکنولوژی به پای گیرباکس 206 نمی رسیده است(اینجا فرق اتومبیل های آسیایی و اروپایی مشخص می شود...) و حدود 1 سال(یا کمی بش تر است) که سیستم گیرباکسش تغییر کرده و خوب شده است.
حتی گیرباکس SONATA و آزرا تازه توانسته اند از نظر پیشرفته بودن در حد گیرباکس 9-8 سال پیش طراحی شده ی Porsche و Peugeot(یعنی همان گیرباکس فعلی 206) برسند و در واقع گیرباکس 206 در همین امروز به جای خیلی پیشرفته شده است پیشرفته.
جالب است بدانید این گیرباکس اینقدر پیشرفته بوده است که 407 و حتی C5 جدید هم دقیقا از همین گیرباکس استفاده می کنند و فقط یک قطعه ی آن ها(آن هم برای تحمل وزن بیش تر اتومبیل ها نسبت به 206) فرق می کند و خود گیرباکس دقیقا یکی است با 206.

در مورد دیسک و صفحه هم مطمئنم هیچ اتومبیل پیشرفته ای(حداقل در اروپایی ها نزدیک 10 سال است که اینطور است) چنین چیزی ندارند و شاید به زودی(یا حتی چند سال پیش تا کنون) Hyundai و TOYOTA و خیلی اتومبیل ساز های دیگر جهان هم اگر از چیزی شبیه دیسک و صفحه استفاده می کنند دیگر استفاده نکنند و از همان سیستمی که برای گیرباکس های اتوماتیک اتومبیل های اروپایی استفاده می شود استفاده کنند برای گیرباکس هایشان.

پس در نتیجه در مورد گیرباکس اتوماتیک Megane هم باید از همان سیستم استفاده کند و دیسک و صفحه ای وجود نداشته باشد برایش.

با تشکر

اگر اجازه بديد من هم يه نكته رو روشن كنم.
tiptronic اصلاحي هست كه پورشه براي اولين بار به اسم خودش ثبت كرد و چون اين اسم بيشتر جا افتاد براي گيربكس هاي اتوماتيك manumatic بيشتر اين عبارت به كار رفت. به عنوان مثال پژو در معرفي گيربكس اتوماتيك AT6 خودش داخل پرانتز جلوش مينوشت ( با سيستم تيپ ترونيك پورشه). حالا منظور اين نيست كه چون اسم پورشه اومد وسط اين گيربكس فوق فوق پيشرفته هست!!
شركت هاي خودروسازي مختلف براي گيربكس هاي اتوماتيك Manumatic اسمهاي مختص خودشون رو به كار ميبرند. براي ديدنش به اينجا مراجعه كنيد.
http://en.wikipedia.org/wiki/Manumatic

بد نيست رجوع كنيد به تستي كه مجله ماشين در مورد ياريس 1300 سي سي با گيربكس اتوماتيك ساده و 206 با موتور 1600 سي سي با گيربكس به قول شما فوق پيشرفته AL4 داشت. اگر اون مقاله رو بخونيد تقريبا قانع ميشيد كه يه گيربكس ساده با كارايي خيلي بالا، خيلي خيلي بهتر ميتونه عمل كنه از يك گيربكس فوق پيشرفته با كارايي پايين.

من با تجربه كوتاه مدتي كه از روندن تيپ 6 و V9 داشتم و خوندن و شنيدن مشكلاتي كه صاحبانشون با اين گيربكس داشتند وقتي شنيدم كه روي 407 با اون جثه و موتور 2000 سي سي همين گيربكس تيپ 6 با اين جثه و موتور 1600 نصب شده ؛‌ بيشتر به عقل مهندسان فرانسوي شك كردم تا فوق پيشرفته بودن اين گيربكس. مخصوصا زماني كه بيشتر خودروهاي همرده شون از گيربكس هاي اتومات 5 دنده استفاده ميكردند.

اگر دبي سوار همين كمري هاي با گيربكس قديمي بشين و نگاهي به كاركردش بندازيد تعجب ميكنيد. من اولين چيزي كه تو سوار شدن به تاكسي ها نظرم رو جلب ميكرد كاركرد كيلومترشون بود . اغلب ماشين دو راننده داره كه شبانه روز كار ميكنه. برام جالب بود كه همين گيربكس از نظر شما خنگ بالاي 400.000 كيلومتر كاركرده بود ( در اون شرايط هوايي) و راننده مدعي بود كه گيربكس تعويض نشده ( چون اونجا ظاهرا تعمير معني نداره). با اين شرايط هنوز هم نرمي تعويض دنده و معكوس هاي حساب شده و دقيقش من رو مشعوف ميكرد.
مطمئن هستم چنين چيزي از توان AL4 به كل خارج هست. و به حق فرق گيربكس اتوماتيك ژاپني و فرانسوي اينجا ظاهر ميشه.

drnariman
4 May 2010, 04:57 PM

با تشکر

ارسلان جان بعد از این همه مطلب اخرش من نفهمیدم چرا پیشرفته است ؟ !

Innovation
4 May 2010, 07:06 PM

با تشکر

به قول نریمان جان من هم نفهمیدم چرا پیشرفته هست ؟؟!!
206 مال سال 98 هست و آوانته مال سال 2006 هست و جالبه بدونید گیربکس آوانته و سوناتا 2400 (قبل از سال 2008 از سال 2008 گیربکس سوناتا عض شد ) یکی بودن ! حالا من نمی فهمم چرا پیشرفته هست
اگه دیسک و صفحه نباشه پس چه جوری موقعی که دنده روی D هست ترمز می کنید ماشین وایمیسته ؟؟ اگه دیسک و صفحه ای نباشه پس خلاص نمی و خاموش می کنه !
این گیربکس پیشرفته ای رو که میگید اکثرا باهاش مشکل دارن و می گن قاطی می کنه

Warrior--
4 May 2010, 07:38 PM
اگر اجازه بديد من هم يه نكته رو روشن كنم.
tiptronic اصلاحي هست كه پورشه براي اولين بار به اسم خودش ثبت كرد و چون اين اسم بيشتر جا افتاد براي گيربكس هاي اتوماتيك manumatic بيشتر اين عبارت به كار رفت. به عنوان مثال پژو در معرفي گيربكس اتوماتيك AT6 خودش داخل پرانتز جلوش مينوشت ( با سيستم تيپ ترونيك پورشه). حالا منظور اين نيست كه چون اسم پورشه اومد وسط اين گيربكس فوق فوق پيشرفته هست!!
شركت هاي خودروسازي مختلف براي گيربكس هاي اتوماتيك Manumatic اسمهاي مختص خودشون رو به كار ميبرند. براي ديدنش به اينجا مراجعه كنيد.
http://en.wikipedia.org/wiki/Manumatic

بد نيست رجوع كنيد به تستي كه مجله ماشين در مورد ياريس 1300 سي سي با گيربكس اتوماتيك ساده و 206 با موتور 1600 سي سي با گيربكس به قول شما فوق پيشرفته AL4 داشت. اگر اون مقاله رو بخونيد تقريبا قانع ميشيد كه يه گيربكس ساده با كارايي خيلي بالا، خيلي خيلي بهتر ميتونه عمل كنه از يك گيربكس فوق پيشرفته با كارايي پايين.

من با تجربه كوتاه مدتي كه از روندن تيپ 6 و V9 داشتم و خوندن و شنيدن مشكلاتي كه صاحبانشون با اين گيربكس داشتند وقتي شنيدم كه روي 407 با اون جثه و موتور 2000 سي سي همين گيربكس تيپ 6 با اين جثه و موتور 1600 نصب شده ؛‌ بيشتر به عقل مهندسان فرانسوي شك كردم تا فوق پيشرفته بودن اين گيربكس. مخصوصا زماني كه بيشتر خودروهاي همرده شون از گيربكس هاي اتومات 5 دنده استفاده ميكردند.

اگر دبي سوار همين كمري هاي با گيربكس قديمي بشين و نگاهي به كاركردش بندازيد تعجب ميكنيد. من اولين چيزي كه تو سوار شدن به تاكسي ها نظرم رو جلب ميكرد كاركرد كيلومترشون بود . اغلب ماشين دو راننده داره كه شبانه روز كار ميكنه. برام جالب بود كه همين گيربكس از نظر شما خنگ بالاي 400.000 كيلومتر كاركرده بود ( در اون شرايط هوايي) و راننده مدعي بود كه گيربكس تعويض نشده ( چون اونجا ظاهرا تعمير معني نداره). با اين شرايط هنوز هم نرمي تعويض دنده و معكوس هاي حساب شده و دقيقش من رو مشعوف ميكرد.
مطمئن هستم چنين چيزي از توان AL4 به كل خارج هست. و به حق فرق گيربكس اتوماتيك ژاپني و فرانسوي اينجا ظاهر ميشه.

حرف شما را قبول دارم رضا جان.
من منظورم از پیشرفته بودن تکنولوژی های به کار رفته داخل آن است.
باور کنید توضیحش سخت است و طاقت فرسا ولی همین گیرباکس فعلی اتوماتیک 206 اینقدر طراحی اش حرفه ای و درست و حسابی بوده که تا سال ها(همین 3-2 سال پیش) واقعا اتومبیل های آسیایی حرف آنچنانی ای در مقابلش نداشتند.(البته به غیر از Nissan و Honda و Mazda)
البته همیشه خودم همه جا اشاره کرده ام که بزرگ ترین عیب این گیرباکس 4 دنده بودن آن است که خب عجیب نیست چون طراحی اش بر می گردد به حدود 10 سال پیش و ساختش حدود 8 سال پیش ولی فرضا اگر امروز همین گیرباکس قرار بود طراحی شوید مطمئنا کم تر از 6 دنده نبود خب...
در مورد خنگ بودن گیرباکس های اتومبیل هایی مانند Camry و ... من منظورم خنگ بودن نبود اصلا. نوشته ی من باز هم روی پیشرفته بودن متمرکز بود.
باور کنید اگر یک بار این گیرباکس ها را با هم دقیق و از نزدیک(یا حداقل اطلاعات دقیق و فنیشان را بخوانید) ببینید متوجه می شوید که شرکتی مانند TOYOTA و Hyundai و ... گیرباکس هایی ساخته اند که استهلاکشان کم باشد و عمرشان زیاد باشد چون اصلا هدف این شرکت ها همین است... که اینگونه بازار را به دست آورند و مردم که اطلاعات دقیق فنی ندارند مسلما می روند سراغ انومبیل که ارزان است ولی امکاناتش خوب است و مناسب. ولی گیرباکس 206 اینقدر پیشرفته و درست و حسابی است که واقعا هنوز بعد از سال ها فقط 2-1 نمایندگی در تهران می توانند کار های تعمیراتی آن را انجام دهند(البته این یکی از بدی هایش هم به حساب می آید خب...)
راستی, فقط کافی است یک بار(واقعا یک بار و نهایتا 2 دقیقه کافی است!) بشینید داخل 407 اینقــــــــــــــــــدر تفاوت را حس می کنید نسبت به تعویض دنده های 206 و 407 که خدا می داند.
دیگر قید هرچه TOYOTA و Hyundai است را می زنید.
یکی از دوستانم پس از داشتن اتومبیل های: Azera 2010, SONOTA 2009 و SUZUKI 2.4 L اتوماتیک الان یک 407 اتوماتیک خریده است.
باورش نمی شد اینقدر تعویض دنده ها هوشمندانه باشد و اینقـــــــــــــــــدر با دقت و ظریف و بدون کوچک ترین ضعفی نسبت به 206...
می گفت واقعا حالا می فهمم چرا اتومبیل اروپایی اینقدر محبوب است در خود اروپا و اروپاییان تا می توانند دنبال اتومبیل های آسیایی نمی روند و آسیایی ها هم بازار چندان مناسبی ندارند داخل اروپا...
اینقدر تعریف می کرد از گیرباکسش که حد نداشت.
وقتی بهش گفتم این همان گیرباکس 206 است باورش نمی شد تا اینکه رفت نمایندگی و آن ها هم همین را گفته بودند بهش...
دلیل اینقدر تفاوت بین تعویض دنده در 206 و 407 به دلیل همان قطعه است...
C5 جدید هم که تازه بهتر از 407 عمل می کند! :icon_twis

ارسلان جان بعد از این همه مطلب اخرش من نفهمیدم چرا پیشرفته است ؟ !

نریمان جان, پیشرفته بودنش را باید با چشم دید و واقعا از نزدیک مقایسه ی اصولی کرد و بدون تعصب. اینکه چرا الان تازه شده است پیشرفته خیلی دلیل دارد که به مسائل فنی مربوط می شود و تخصصی که باید دنبالش باشید و در موردش اطلاعات کسب کنید.
فقط همین را بگویم که این گیرباکس حدود 8 سال پیش اصلا رقیب نداشته است در آسیا(به غیر از همان 3 شرکت بالا) و در زمان خودش خیلی پیشرفته بوده است(البته در مقایسه با Mercedes Benz و ... نه ها...) و الان در مقایسه با آسیایی ها شده است پیشرفته.

به قول نریمان جان من هم نفهمیدم چرا پیشرفته هست ؟؟!!
206 مال سال 98 هست و آوانته مال سال 2006 هست و جالبه بدونید گیربکس آوانته و سوناتا 2400 (قبل از سال 2008 از سال 2008 گیربکس سوناتا عض شد ) یکی بودن ! حالا من نمی فهمم چرا پیشرفته هست
اگه دیسک و صفحه نباشه پس چه جوری موقعی که دنده روی D هست ترمز می کنید ماشین وایمیسته ؟؟ اگه دیسک و صفحه ای نباشه پس خلاص نمی و خاموش می کنه !
این گیربکس پیشرفته ای رو که میگید اکثرا باهاش مشکل دارن و می گن قاطی می کنه

گیرباکس آوانته مال 2006 است و قبول دارم(با اینکه خودم تحقیق نکرده ام و مطمئن نیستم ولی حرف شما درست است) ولی شما تا زمانی که گیرباکس ها را از نزدیک مقایسه نکنید و فقط به تعداد دنده ها و ... بسنده کنید(حال اینکه آوانته هم 4 دنده است) اینطوری نمی شود مقایسه ی درستی انجام داد و شما فقط ظاهر قضیه را دیده اید ولی همین که گیرباکس آوانته تیپ ترونیک ندارد واقعا خنده دار است.
جالب است بدانید حتی یک سری از Camry 2009 ها(اوایل 2009!(که می توانید یکی از آخرین مدل های 2008 را عکس هایش را ببینید که تیپ ترونیک ندارد(لینکش داخل امضایم است))) هم تیپ ترونیک نداشتند حال اینکه پژو از 8 سال پیش این سیستم را روی اتومبیل هایش پیاده کرده بود :icon_twis
این بحث تیپ ترونیک اصلا چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت, اینقدر باید گیرباکس طراحی اش دقیق باشد و کار های خاصی رویش انجام شده باشد(که من نمی دانم چه کار هایی و چه طراحی ها یی ولی فقط می دانم خیــــــــــــــــــــــلی سخت است!) که بتواند چنین چیزی داشته باشد.

در مورد دیسک و صفحه برای گیرباکس های اتوماتیک که گفتم ندارند و باید خودتان در مورد تورک کانورتر جستجو کنید و بخوانید.
اینقــــــدر این مبحث عجیب ولی در عین حال جلب است که هرچه بخوانید در موردش بیش تر خوشتان می آید.
این قطعه خیلی جالب عمل می کند به نحوی که شما حتی در دنده 4 و دور موتور 1300 هم چیزی به نام دنده مرده هرگز نخواهید داشت!!! :icon_twis

afshin_k
4 May 2010, 09:50 PM
نمدونم چه تکنولوژی خاصی در گیربکس 206 به کار رفته و آیا اگر به کار رفته چطوری به مگان که اسمه این تاپیک هست مربوط میشه؟

تا ببینیم پیشرفته یعنی چی؟ اگر صرفا چون در فرانسه مورد استفاده قرار گرفته پیشرفته محسوب میشه بحثی نیست! ولی اگر واقع بین باشیم می بینیم که در عملکرد بسیار معمولی و البته متناسب با نوع خودرو طراحی شده.

اینکه پژو 407 و سی 5 هنوز هم دارن از گیربکس قدیمی 206 استفاده می کنن دلیل بر ضعف خودروساز هست نه دلیل بر پیشرفته بودن گیربکس 206 .

همه می دونیم گیربکس 4 سرعته هر چه که باشه از رده خارجه مگر برای خودروهای ارزان قیمت که زیاد برخی مسائل اهمیت نداره مثله 206 و این شامل 407 و سی 5 هم نمیشه.

بحث گیربکس 206 رو ببندیم بهتره چون اینجا قراره در مورد مگان بحث بشه.

در مورد گیربکس مگان باید بگم که یکی از معمولی ترین گیربکس های اتوماتی است که بر روی یک خودرو قرارگرفته. کاملا با تست این خودرو میشه فهمید هم از نحوه تعویض دنده و هم از نو کاربردش.

گیربکس تعویض های هوشمندانه ای نداره و در حین تعویض بعضا ضراباتی هم حس میشه.و اینها رو خیلی از دوستان مگان سوار به راحتی تایید می کنن.

drnariman
4 May 2010, 10:16 PM
با تشکر از کلیه دوستان ...این بحث رو در همین جا به خاطر جلوگیری از انحراف تاپیک خاتمه می دیم ...اگر هر دوستی علاقه به ادامه داشت می تونه به تاپیک 206 اتوماتیک بره .

احسان خان
5 May 2010, 11:19 AM
در مورد گیربکس مگان باید بگم که یکی از معمولی ترین گیربکس های اتوماتی است که بر روی یک خودرو قرارگرفته. کاملا با تست این خودرو میشه فهمید هم از نحوه تعویض دنده و هم از نو کاربردش.

گیربکس تعویض های هوشمندانه ای نداره و در حین تعویض بعضا ضراباتی هم حس میشه.و اینها رو خیلی از دوستان مگان سوار به راحتی تایید می کنن.

در حین تعویض دنده به هیچ وجه ضربه ای وارد نمیکنه و خیلی نرم انجام میشه. این مورد یکی از حسن های این ماشین هست.

چیزی که تو ذوق میزنه در این رابطه، قدرت کم موتور و شتاب پایین آن هست.

mehran_tavakoli
5 May 2010, 01:13 PM
سلام.
دوستان مصرف ماشین ما average روی 17 هست... چرا؟

mohammadrezaef
5 May 2010, 01:23 PM
سلام.
دوستان مصرف ماشین ما average روی 17 هست... چرا؟
سلام
شما اول کامپیوتر سفری رو صفر کنید تا هم حالت current صفر بشه و هم average و بعد مصرف دقیق مشخص میشه ضمن اینکه تا 3000 کیلومتر اول , مشخص نمیشه که ماشین تا چه حد داره میسوزونه!!
تو دوران اب بندی اون مصرف طبیعی هست و ماشین شما هم صفر!! بعد از دوران اب بندی و با رانندگی نرمال میاد رو 10 الی 12!!

ATOS
5 May 2010, 08:13 PM
ظاهرا مگان همچین آش دهان سوزی هم نیست!!
1- لرزش کلاچ
2- مصرف بالا
3- فقط 2 ایربگ
4- گیربکس اتومات = تنبل
:icon_razz

mohammadrezaef
5 May 2010, 08:17 PM
ظاهرا مگان همچین آش دهان سوزی هم نیست!!
1- لرزش کلاچ
2- مصرف بالا
3- فقط 2 ایربگ
4- گیربکس اتومات = تنبل
سلام
1=موردی هست و عموما" بین 1600 ها وجود داره و چندان هم اذیت نمیکنه
2=لطف کنید این تاپیک رو کامل بخونید تا در مورد مصرفش بیشتر بدونبد
3=منطقیه البته باید دید با چه ماشینی مقایسه میشه؟؟
4=بنده از گیربکس اتومات انتظار شتاب بالا و کورس گذاشتن رو ندارم و فکر هم نمیکنم کسی که سراغ اتومات میره انتظار شتاب رو داشته باشه..:icon_cool

mohat5
5 May 2010, 10:33 PM
1- لرزش کلاچ رو همه ی مگان های 1600 که نیست
2- مصرف من تو شهر بین 7 - 8 لیتر در 100 کیلومتره و تو جاده کمتر هم شده که با توجه به قدرت موتور واقعا خوبه !
3- این دیگه دست گل پارس خودرو ه ، وارداتی ها از نظر ایمنی کاملا فول هستند

با خوندن 2 تا کامنت که نمیشه مطلب رو تعمیم داد !!!

mehran_tavakoli
7 May 2010, 12:12 PM
سلام.. یه نکته جالب ... نمیدونم شما تجربه کردین یا نه.
امروز با ماشین توی یه سراشیبی بودیم... پامو از روی ترمز و گاز برداشتم...
ماشین شتاب نگرفت...
یعنی با اینکه توی سرازیری بود سرعت ماشین زیاد نشد و ماشین شتاب بگیره با همون سرعت قبلی رفت...
کسی تجربه داشته؟

amirvania
8 May 2010, 08:48 AM
سلام
من تو سه روز گذشته یه سفر به نوشهر داشتم موقع رفت متوسط مصرف سوختم 6.6 لیتر و موقع برگشت 8.2 بود ( سر پائینی و سربالایی ) البته از مکمل اکتان هم استفاده کردم ( با بنزین معمولی ) که فکر میکنم خیلی تاثیر گذار نبوده . ضمنا موقع برگشت جاده فوق العاده شلوغ بود و من مسیر 3 ساعت رفت رو 8 ساعته برگشتم .
در تائید صحبتهای مهران جان باید عرض کنم که وقتی دنده رو حالت D هستش تا وقتی که گاز ندین ماشین شتاب نمیگیره حتی اگه تو شراشیبی باشه .
ضمنا من با سرعت ثابت 90 کیلومتر ( حدودا 2 دقیقه ) و دور موتور 2300 rpm تو جاده کاملا مسطح با شیب صفر و بدون وزش باد ( پدرم درآومد تا تونستم یه همچین شرایطی رو برای خودم ایجاد کنم :icon_arro ) به مصرف 4.3 لیتر رسیدم ( با مکمل ) . قابل توجه دوستانی که میگن مصرف مگان بالاست .

amirvania
8 May 2010, 08:59 AM
ظاهرا مگان همچين آش دهان سوزي هم نيست!!
1- لرزش کلاچ
2- مصرف بالا
3- فقط 2 ايربگ
4- گيربکس اتومات = تنبل
1- نميدونم ( ماشين من اتوماتيکه :icon_lol: )
2- اگه با ياريس مقايسه ميکنيد حق با شماست وگرنه از تمام ماشيناي 2000 سي سي اتوماتيک کم مصرف تره اگه حرف منو قبول نداريد يه مورد رو مثال بزنيد اونوقت من سر تعظيم فرود ميارم .
3- مهم اينه که ماشين ايمن باشه حالا با 2 ايربگ يا 6 تا يا 14 تا يا بدون اير بگ ( البته شوخي کردم حداقل 2 تا رو بايد داشته باشه )
4- منظورتون رو از گيربکس اتومات مساوي تنبل رو نفهميدم . اگه منظورتون اينه که کلا گيربکس اتومات نسبت به دستي تنبله حق کاملا با شماست چون اگه غير از اين بود تو فرمول 1 فقط از اتومات استفاده ميشد که طرف زمان رو جهت عوض کردن دنده از دست نده . ولي اگه منظورتون گيربکس اتومات مگانه که ميفرمائيد تنبله که 100 در 100 با شما مخالفم چون نه تنها اينطور نيست که بسيار هم هوشمند و بيصدا و بدون ضربه دنده رو عوض ميکنه . البته اگه مفايسه تون با بنز و لکسوس و پورشه و اينفينيتي و مک لارن و بوگاتي رولز رويس و فراري و لامبورگيني و بي ام دبليو و ................... ( اونم با قيمتاي بالاي 200 ميليون ) هستش بايد خدمتتون عرض کنم که مگان فوق العاده مزخرفه :cool_phalls_24:
سپاس

Senator
13 May 2010, 09:39 PM
با سلامممم مجددد
اول از همه از همه بچه ها که به من لطف داشتن تشکر می کنم مخصوصا کوشا دوست عزیزم.:icon_wink
راستش نمیدونستم تجربیاتیرو که امروز از مگان کسب کردمو! کجا باید بنویسم.تاپیکی مناسب تر از این تاپیک پیدا نکردم(اولش میخواستم توی همون ثبت نام بنویسم)
اول از همه باید این نکته رو متذکر بشم که این ماشین یعنی مگان از جلو خیلی بهتر از عکساش به نظر میرسه! و در واقع ماشین خوش عکسی نیست!
و امروز که برای اولین بار توی نمایندگی به چشم صاحب ماشین بش نگاه کردم نه رهگذر به نظرم خیلی زیبا اومد و نوید یک طراحی حساب شده و اروپایی رو میداد و طرح و استیلی که شاید خیلی رو مد نباشه مثل سوناتا2011 ولی قیافش به این زودیا کسل کننده نمیشه!
وقتی در ماشینو باز میکنید و پشت فرمونش قرار میگرید اولین نکته ای که باعث رضایتمندی شما میشه اینه که چیزی خریدید که واقعا ارزششو داشته و پول الکی پاش ندادین(نسبت به وضعیت بازار ایران البته)
طراحی داشبورد واقعا امروزی و شیک هستش و از همه مهمتر استفاده از مواد بسیار با کیفیت(با توجه به اینکه قبلا تو مدل وارداتی پارس خودرو نشسته بودم تفاوتی رو از این لحاظ حس نکردم)
و راجع به سوال کوشا جان باس بگم که کیفیت منتاژ در حد ایده آل و من که فعلا! نقصی نمیبینم.
برای اولین بار استارت زدن ماشین دلچسب با اون سیستم کارتیش:icon_razz
خوب راجع به سواری ماشین میتونم بگم که تعلیق خوبی داره ولی از لحاظ کیفیت عملکرد رو چاله چوله ها پستی بلندی ها به پای زانتیا نمیرسه ولی خوب من که اینو بیشتر از زانتیا دوست دارم چون به نظرم تنها نکته ی مثبت زانتیا نسبت به این ماشین تعلیق فوق العادش هستش و اینکه هنوز هم خیلی از ماشینای وارداتی به پاش نمیرسن و این شاهکار سیتروئن رو نشون میده و چیزی از ارزشای ماشینای دیگه کم نمیکنه! و اینکه باید تاشف خورد که بعضی ها که اطلاعاتی راجع به خودرو ندارن و دونسته هاشون راجع به خودرو از نت و این جور جاهاست(منحصرا)میان و این ماشینو با آشغال چینی مقایسه میکنن و فقطم اون 1.5 ستاره هرو یاد گرفتن که بگن
ولی در کل مگان فاکتورهایی داره که اونرو کاملا در برابر زانتیا برتر میکه(یاد حرف امیر افتادم که اینو قبلانم اینجا گفته بود) مثل صدای موتور فوقوالعاده کم و یه انجین نرم که آدمو یاد ماشینای 6سیلنر مثل ماکسیما و آزرا میندازه و به طبع اون یک رانندگی توام با آرامش با توجه به اتومات بودنش.
خوب راجع به این دو تا فعلا همینا به ذهنم رسید.بریم سراغ مزدا 3
در واقع نمیشه گفت که مگان خیلی از مزدا 3 نرمتره ولی درمجموع تعلیقش بهتر از مزدا عمل میکنه و تکونای عرضی کمتری داره.راجع به گیرباکس و موتور ماشین بر خلاف صحبتی که همیشه می شد به نظرم مگان خیلیم ماشین تیزی هستش و اصلا تنبل نیست(با توجه به اینکه ماشین هنوز صفره با یه نیش گاز میدیدم که سرعت از اون مقدار مورد نظرم بیشتر شده و مجبور میشدم ترمز کنم! در واقع عکس العملش نسبت به فشار پدال ایده آل.
یه چیزی بگم که خیلی مهم!کفیت باندای مگان خیلی از مزدا بیشتره و واقعا از این بانداش خیلی تعجب کردم و انتظارشو نداشتم.در ضمن به نظرم داخل مگان بی صداتره و تعلیقشم که همه میدونید از مزدا بلندتره
فعلا همینا یادم بود تا بعد که بیشترش کنم
با تشکر از همتون که وقت گذاشتین و نوشتهامو خوندین
به درود

Senator
14 May 2010, 07:10 AM
سلام
گفتم مگان رو با 206اتومات یه مقایسه ای کرده باشیم(البته صرفا به خاطر گیربکس AL4که تو 407 و C5 به کار رفته چون به هرحال 206 در کلاس مگان نیست که بخواد باش مقایسه بشه.
گیرباکس مگان فوق العاده نرم تر و فرزتر از گیرباکس 206 عمل میکنه(گفتم 206 شاید مثلا AL4 توی 407 و سی5 بهینه سازی شده باشه!
در واقع میشه گفت گیرباکس 206 یه جورایی خنگ و آدمو در بعضی مواقع از خریدش پشیون میکنه!
برای مثال در شروع حرکت کاملا سلیقه ای عمل می کنه.اگه دوست داشته باشه یهو تو تو ترافیک با برداشتن پا از رو ترمز میپره تو شیکم ماشین جلویی و گاهی اوقات هم اگه دوست نداشته باشه با کمی تامل و نگاه به اطراف:icon_evilو مکث 2 تا 3 ثانیه ای شروع به حرکت می کنه
معکوسای AL4 هم(البته بازم تاکید می کنم تو 206) چه رو حالت D و یا منوال کاملا با مکث حدود 2 ثانیه ای انجام میشه و کلا نرم دنده عوض نمیکنه
در ضمن این نکته رو بگم که این تجربه ی من فقط در حیطه 206 اتومات و V9 بود و دوستان باس توضیح بدن شاید در 407 و C5 این نقص برطرف شده باشه.شایدم به خاطر موتور ضعیفش باشه.
با سپاس

mhabbasi
14 May 2010, 11:31 AM
سلام.. یه نکته جالب ... نمیدونم شما تجربه کردین یا نه.
امروز با ماشین توی یه سراشیبی بودیم... پامو از روی ترمز و گاز برداشتم...
ماشین شتاب نگرفت...
یعنی با اینکه توی سرازیری بود سرعت ماشین زیاد نشد و ماشین شتاب بگیره با همون سرعت قبلی رفت...
کسی تجربه داشته؟

امروز رفتم توي كمربندي شيراز واسي تست اين گفته شما.... توي كمربندي شيراز از طرف اتوبان حسين الهاشمي به طرف ايمان جنوبي (همت جنوبي) چند تا سراشيبي تند هست.... توي اين سراشيبي ها وقتي واردشون شدم پام رو از روي گاز برداشتم (خودرو دنده اتوماتيك) سرعت ثابت موند در همان سرعتي كه در لحظه اي كه پام رو از پدال گاز برداشتم (110 كيلومتر بر ساعت) ادامه داد....

البته وقتي شيب از درصد خاصي پايين بياد سرعت ماشين شروع به كم شدن مي كرد....

كافي بود پا رو در سراشيبي روي گاز بفشاريم.... با توجه به ميزان فشار سرعت بالا مي رفت و تا پا رو بر مي داشتم توي همون سرعت باقي مي ماند.....

mehran_tavakoli
14 May 2010, 01:33 PM
این یک سیستم خیلی خوبی هست که نشنیده بودم...
حسنش اینکه هم سرعت ثابت میمونه و هم ماشین شتاب نمیگیره...
امروز با دنده manual رانندگی کردم...
برای بار اول بد نبود و راضی کننده بود
هنوز هم میگم فرمون مگان یک نرمی خاصی داره... تو هیچ ماشینی همچنین نرمی حس نکردم.

mohammadrezaef
14 May 2010, 06:51 PM
با سلامممم مجددد
اول از همه از همه بچه ها که به من لطف داشتن تشکر می کنم مخصوصا کوشا دوست عزیزم.:icon_wink
راستش نمیدونستم تجربیاتیرو که امروز از مگان کسب کردمو! کجا باید بنویسم.تاپیکی مناسب تر از این تاپیک پیدا نکردم(اولش میخواستم توی همون ثبت نام بنویسم)
اول از همه باید این نکته رو متذکر بشم که این ماشین یعنی مگان از جلو خیلی بهتر از عکساش به نظر میرسه! و در واقع ماشین خوش عکسی نیست!
و امروز که برای اولین بار توی نمایندگی به چشم صاحب ماشین بش نگاه کردم نه رهگذر به نظرم خیلی زیبا اومد و نوید یک طراحی حساب شده و اروپایی رو میداد و طرح و استیلی که شاید خیلی رو مد نباشه مثل سوناتا2011 ولی قیافش به این زودیا کسل کننده نمیشه!
وقتی در ماشینو باز میکنید و پشت فرمونش قرار میگرید اولین نکته ای که باعث رضایتمندی شما میشه اینه که چیزی خریدید که واقعا ارزششو داشته و پول الکی پاش ندادین(نسبت به وضعیت بازار ایران البته)
طراحی داشبورد واقعا امروزی و شیک هستش و از همه مهمتر استفاده از مواد بسیار با کیفیت(با توجه به اینکه قبلا تو مدل وارداتی پارس خودرو نشسته بودم تفاوتی رو از این لحاظ حس نکردم)
و راجع به سوال کوشا جان باس بگم که کیفیت منتاژ در حد ایده آل و من که فعلا! نقصی نمیبینم.
برای اولین بار استارت زدن ماشین دلچسب با اون سیستم کارتیش:icon_razz
خوب راجع به سواری ماشین میتونم بگم که تعلیق خوبی داره ولی از لحاظ کیفیت عملکرد رو چاله چوله ها پستی بلندی ها به پای زانتیا نمیرسه ولی خوب من که اینو بیشتر از زانتیا دوست دارم چون به نظرم تنها نکته ی مثبت زانتیا نسبت به این ماشین تعلیق فوق العادش هستش و اینکه هنوز هم خیلی از ماشینای وارداتی به پاش نمیرسن و این شاهکار سیتروئن رو نشون میده و چیزی از ارزشای ماشینای دیگه کم نمیکنه! و اینکه باید تاشف خورد که بعضی ها که اطلاعاتی راجع به خودرو ندارن و دونسته هاشون راجع به خودرو از نت و این جور جاهاست(منحصرا)میان و این ماشینو با آشغال چینی مقایسه میکنن و فقطم اون 1.5 ستاره هرو یاد گرفتن که بگن
ولی در کل مگان فاکتورهایی داره که اونرو کاملا در برابر زانتیا برتر میکه(یاد حرف امیر افتادم که اینو قبلانم اینجا گفته بود) مثل صدای موتور فوقوالعاده کم و یه انجین نرم که آدمو یاد ماشینای 6سیلنر مثل ماکسیما و آزرا میندازه و به طبع اون یک رانندگی توام با آرامش با توجه به اتومات بودنش.
خوب راجع به این دو تا فعلا همینا به ذهنم رسید.بریم سراغ مزدا 3
در واقع نمیشه گفت که مگان خیلی از مزدا 3 نرمتره ولی درمجموع تعلیقش بهتر از مزدا عمل میکنه و تکونای عرضی کمتری داره.راجع به گیرباکس و موتور ماشین بر خلاف صحبتی که همیشه می شد به نظرم مگان خیلیم ماشین تیزی هستش و اصلا تنبل نیست(با توجه به اینکه ماشین هنوز صفره با یه نیش گاز میدیدم که سرعت از اون مقدار مورد نظرم بیشتر شده و مجبور میشدم ترمز کنم! در واقع عکس العملش نسبت به فشار پدال ایده آل.
یه چیزی بگم که خیلی مهم!کفیت باندای مگان خیلی از مزدا بیشتره و واقعا از این بانداش خیلی تعجب کردم و انتظارشو نداشتم.در ضمن به نظرم داخل مگان بی صداتره و تعلیقشم که همه میدونید از مزدا بلندتره
فعلا همینا یادم بود تا بعد که بیشترش کنم
با تشکر از همتون که وقت گذاشتین و نوشتهامو خوندین
به درود
سلام
1= مبارک باشه و ایشا... که به خوبی و خوشی سوار بشید:icon_excl
2= تازه الان ماشینتون تو دوران اب بندی هست , یک خورده که بگذره (3000کیلمتر به بالا) تازه متوجه میشید چه ماشینی خریدید:icon_exclو به اوج خودش میرسه.
3=باندهای مگان , کامپوننت هستند و علت کیفیت بالایی هم که دارند همین هست چون میتونند صداها رو با هر فرکانسی اجرا کنند.
4=داخلش حتی بعد از 100000کیلومتر هم بی صدا و با کیفیت باقی میمونه:icon_excl

mehran_tavakoli
14 May 2010, 08:54 PM
سلام به همه...برای آشنایی بیشتر رانندگی با این ماشین به این سایت سر بزنید...
http://www.dkmag.net/index.php?option=com_content&view=article&id=83:select&catid=47:1388-08-30-12-24-57&Itemid=72

Senator
16 May 2010, 05:23 PM
اینم یه سری عکس از ماشین:icon_excl
http://tehranpic.net/images/vqy9fq3liglvy64hlp.jpg
http://tehranpic.net/images/surrqzrj1oxsekubyc07.jpg
http://tehranpic.net/images/xgudolgqqyi7sf84kj8.jpghttp://tehranpic.net/images/vwemvhbq82zl3dtqef7u.jpg

Senator
16 May 2010, 05:47 PM
اینم سری دوم
باند عقب که به نظرم جاش از پایین در بهتره(مزدا 3 و زانتیا) و باعث میشه صدا واضحتر باشه
http://tehranpic.net/images/i9o29qzwitv4zrfo7ec1.jpg

ریموت ظبط پشت فرمون
http://tehranpic.net/images/q4jrndwd78brahhukz63.jpg

بلندگوهای توئیتر
http://tehranpic.net/images/l6bpwlg6n9552jy360t.jpg

Senator
16 May 2010, 10:07 PM
نورپردازی در شب
http://upload.iranblog.com/7/1274103193.jpghttp://upload.iranblog.com/7/1274084022.jpghttp://upload.iranblog.com/7/1274032164.jpg

nojex
16 May 2010, 11:16 PM
نکته جالب اینه که چراغی برای پشت کلید های ضبط وجود نداره !؟
یکم عجیبه. دیدنش راحته دوستان در شب ؟

mohammadrezaef
16 May 2010, 11:23 PM
نکته جالب اینه که چراغی برای پشت کلید های ضبط وجود نداره !؟
یکم عجیبه. دیدنش راحته دوستان در شب ؟

سلام

nojex عزیز , اگر با دقت به هد یونیت نگاه کنید متوجه یک چراغ کوچک برای روشن شدن هدیونیت میشید , بعد از روشن شدن , چراغهای پشت کلیدهای هدیونیت روشن میشن:icon_surp

Senator عزیز , ممنون بابت عکسها و زحمتی که برای کلوپ مگان میکشین:icon_excl فقط فکر کنم ایربگ سمت شاگرد رو خاموش کردید و بهتره روشن باشه.

Senator
16 May 2010, 11:30 PM
سلام محمدرضا جان
چشم هرچی شما بگی!روشنش میکنم:icon_surp
راجع به ضبطم خوب مثل خیلی از ماشینای دیگست.تو عکسا ظبط خاموش هستش اگه روشن باشه چراغاشم روشن میشه:icon_razz

mhabbasi
20 May 2010, 05:06 PM
بنام خدا

سلام

عكس هاي بسيار خوبي بود.... ممنون.... اي كاش عكس ها رو هم در تايپيك نمايشگاه مجازي مگان هم قرار مي داديد.....

mehran_tavakoli
20 May 2010, 06:01 PM
سلام.
یه سوال از عکس ها:...
اون علامتی که بالای علامت بستن کمربند ایمنی هست چیه؟
من ندیدم تو مگان خودم...

kooshai
20 May 2010, 06:37 PM
فکر کنم علامت روشن نبودن ایربگ سمت شگرد هست.

mehran_tavakoli
20 May 2010, 08:15 PM
فکر کنم علامت روشن نبودن ایربگ سمت شگرد هست.
پس چرا ما نداریم:icon_cry:؟
من توی ماشین اصلا سیتم فعال و غیر فعال کردن ایربگ ندیدم

salar68
20 May 2010, 08:21 PM

سلام
این واسه ایربگ دوم هست
شما در سمت شاگردو باز کن
کنار داشبرد دگمه on off هست

mhabbasi
22 May 2010, 12:48 AM

بنام خدا

سلام

دوست عزيز،در بعضي از مدل هاي وارداتي اين دكمه وجود ندارد....

در صورت وجود اين دكمه مي توانيد آن را در محل ذيل پبدا كنيد:

درب شاگرد را باز كنيد........... كنار داشبورد مي توانيد محل كليد را ببينيد......

http://www.phalls.com/attachment.php?attachmentid=4413&d=1212435354

http://i26.tinypic.com/20seyi0.jpg

amirvania
22 May 2010, 04:07 PM
سلام
یه سؤال :
برای پر کردن مخزن آب پاش از آب معمولی استفاده کنیم یا آب مقطر یا اصولا مایع خاصی برای پر کردنش وجود داره ؟
ضمنا من محل مخزن آب پاشش رو نفهمیدم کجاست :124:
اگه امکان داره یه عکس بزارید و منو راهنمایی کنید ثواب داره
قربون همتون دربست .

mohammadrezaef
22 May 2010, 04:34 PM
سلام
یه سؤال :
برای پر کردن مخزن آب پاش از آب معمولی استفاده کنیم یا آب مقطر یا اصولا مایع خاصی برای پر کردنش وجود داره ؟
قربون همتون دربست .
سلام
اب معمولی رسوب داره و به مرور باعث میشه مجاری و لوله های اب پاش رسوب بگیره و خراب بشه.
بهتره از اب مقطر استفاده کنید.
مخزن اب پاش هم در عکس زیر مشخص هست , گوشه سمت چپ , پشت چراغ یک در پوش زرد رنگ هست که لوله مخزن اب پاش هست :
http://www.allvehicles.co.uk/3032.jpg

shetab2
22 May 2010, 07:53 PM
سلام
یه سؤال :
قربون همتون دربست .
البته میتونید از مایع شیشه شور هم استفاده کنید که اکثر تعویض روغنی ها و بعضی لوازم یدکی فروشی ها دارند .یک لیتری 1000 یا 1500 تومن.

Warrior--
22 May 2010, 11:21 PM
مایع شیشه شور که ایساکو می فروشد را بخرید.
کاملا استاندارد است خدا را شکر.
من مدت هاست برای اتومبیلم استفاده می کنم و خیلی خوب است.
اگر لازم شد(که در تابستان لازم است) مقداری آب اضافه کنید فقط و فقط از آب دستگاه تصفیه ی خانگی استفاده کنید.

با تشکر

amirvania
26 May 2010, 08:37 AM
سلام بچه ها
این موردی که مطرح میکنم میخوام ببینم بقیه دوستان هم تائید میکنن یا نظر دیگه ای دارن :
تو دفترچه ماشین نوشته که وقتی ماشن رو روشن میکنید نذارید در جا کارکنه و به محض روشن کردن حرکت کنید ( من هم همین کا رو میکنم ) من حتی پشت چراغ قرمز های طولانی مثلا بالای 1 دقیقه ماشین رو خاموش میکنم یکی به همین دلیل که گفته شده ماشین در جا کار نکنه ( تا اینجا بگید که درست فهمیدم یا نه ) و یکی دیگه هم برای صرفه جویی در مصرف سوخت .
حالا سؤال من این هستش که وقتی ماشین روشن میشه موتور کاملا سرده و نشانگر دما کاملا چسبیده به سمت چپ و یه چیزی در حدود 3.... 4 دقیقه بایدرانندگی کنیم تا رو خط دوم قرار بگیره . حالا تو این مدت 3... 4 دقیقه من همیشه سعی کردم که دور موتورم بیشتر از 2000 تا نشه که به موتور ماشین فشار نیاد . حالا دوستان گلم بگن که این مقدار دور موتور برای این زمان کمه ؟ زیاده ؟ یا مناسبه ؟ و یا اینکه اصلا مهم نیست دور موتور چقدر باشه ؟( که به نظر خودم مهمه) .
راهنمایی بفرمائید .

Validator
26 May 2010, 09:31 AM
...
تو دفترچه ماشین نوشته که وقتی ماشن رو روشن میکنید نذارید در جا کارکنه و به محض روشن کردن حرکت کنید ( من هم همین کا رو میکنم ) من حتی پشت چراغ قرمز های طولانی مثلا بالای 1 دقیقه ماشین رو خاموش میکنم یکی به همین دلیل که گفته شده ماشین در جا کار نکنه ( تا اینجا بگید که درست فهمیدم یا نه ) و یکی دیگه هم برای صرفه جویی در مصرف سوخت .
حالا سؤال من این هستش که وقتی ماشین روشن میشه موتور کاملا سرده و نشانگر دما کاملا چسبیده به سمت چپ و یه چیزی در حدود 3.... 4 دقیقه بایدرانندگی کنیم تا رو خط دوم قرار بگیره . حالا تو این مدت 3... 4 دقیقه من همیشه سعی کردم که دور موتورم بیشتر از 2000 تا نشه که به موتور ماشین فشار نیاد . ...
:icon_excl
سلام دوست عزیز،
توصیه برای درجا کار نکردن ماشین پس از روشن شدن اولیه به دلیل آن است که موتور خودرو و سیستمهای انتقال قدرت آن سرد است. وقتی خودرو پس از روشن شدن، به آرامی کار کند به کلیه اجزای متحرک آن (به خصوص قسمتهایی که روانکاری می شوند) فرصت داده می شود که به طور هماهنگ، گرم شده و به حداکثر کارآیی خود برسند، ضمن این که فرآیند تبادل حرارتی موتور هم تسهیل می شود.
برای خاموش کردن موتور پشت چراغ قرمز های طولانی (به منظور صرفه جویی در مصرف سوخت)، توصیه های مختلفی وجود دارد (بعضی 60 ثانیه، برخی90 ثانیه). توجه دارید که روشن و خاموش کردن مکرر، فشار آوردن به سیستم استارت خودرو را درپی دارد.
می دانید که حرکت با دور موتور خیلی پایین در حالت اصطلاحا دنده مرده، در دراز مدت آسیب های جدی به سیستم انتقال قدرت خودرو وارد می کند. البته در خودروی اتوماتیک (خودروی شما) تعویض دنده، بیشتر در اختیار خودروست اما به هر حال حرکت با دور موتور متناسب یعنی رانندگی کم شتاب در ابتدای روشن شدن خودرو، توصیه شده است.:icon_cool

Warrior--
26 May 2010, 10:08 PM
سلام بچه ها
این موردی که مطرح میکنم میخوام ببینم بقیه دوستان هم تائید میکنن یا نظر دیگه ای دارن :
حالا سؤال من این هستش که وقتی ماشین روشن میشه موتور کاملا سرده و نشانگر دما کاملا چسبیده به سمت چپ و یه چیزی در حدود 3.... 4 دقیقه بایدرانندگی کنیم تا رو خط دوم قرار بگیره . حالا تو این مدت 3... 4 دقیقه من همیشه سعی کردم که دور موتورم بیشتر از 2000 تا نشه که به موتور ماشین فشار نیاد . حالا دوستان گلم بگن که این مقدار دور موتور برای این زمان کمه ؟ زیاده ؟ یا مناسبه ؟ و یا اینکه اصلا مهم نیست دور موتور چقدر باشه ؟( که به نظر خودم مهمه) .
راهنمایی بفرمائید .

سلام امیر جان :lover:

برای توقف های بیش تر از 30 ثانیه می توانید اتومبیل را خاموش کنید و هیچ مشکلی به غیر از مشکل برای استارت(در دراز مدت(حدود 4-3 سال)) پیش نمی آید.
ولـــــــــــــــــی
برای اتومبیل های دنده اتوماتیک نباید زود تر از 2 دقیقه اتومبیل را خاموش کرد.
همچنین باید برای حفظ سلامت گیرباکس تا 2 دقیقه نباید از حالت D روی N قرار گیرد.
همچنین اتومبیل های دنده اتوماتیک چیزی به نام دنده مرده نمی شناسند و مشکلی نیست با اتومبیلتان با دور موتور کم تر از این ها هم حرکت کنید.
در ضمن, بهترین روش برای گرم کردن اتومبیل این است که اتومبیل حداقل 20 دقیقه درجا کار کند تا موتور گرم گرم شود و بعد از آن تا حدود 15 دقیقه با اتومبیل آرام حرکت کنید تا قطعات دیگر گرم شوند ولی از آنجا که این کار ضرر بســــــــــــــیار زیادی برای محیط زیست دارد توصیه می شود همراه با گرم شدن موتور حرکت هم کنید تا این زمان نهایتا به حدود 15-10 دقیقه کاهش یابد ولی در روش بالا شاید بعد از 6-5 سال قطعات موتور و ... هنوز مثل روز اول باشند چون کوچک ترین فشار ناشی از سرد بودن موتور را تحمل نکرده اند و در مورد قطعات متحرک دیگر هم همینطور.
برای این گفتم بهترین حالت این است که موتور 20 دقیقه ای درجا کار کند چون هنگامی که شما در حال حرکت هستید مقداری از وزن اتومبیل روی موتور هم هست و باید بنزین بیش تری به موتور برسد.

همانطور که گفتم این حالت کار کردن موتور و بعد از آن 15-10 دقیقه حرکت کردن اصلا توصیه نمی شود بنا به دلایل زیادی که مهم ترینش مصرف سوخت و آلودگی محیط زیست است.

با تشکر

Senator
26 May 2010, 11:12 PM
سلام امیر جان :lover:

برای توقف های بیش تر از 30 ثانیه می توانید اتومبیل را خاموش کنید و هیچ مشکلی به غیر از مشکل برای استارت(در دراز مدت(حدود 4-3 سال)) پیش نمی آید.
ولـــــــــــــــــی
برای اتومبیل های دنده اتوماتیک نباید زود تر از 2 دقیقه اتومبیل را خاموش کرد.
همچنین باید برای حفظ سلامت گیرباکس تا 2 دقیقه نباید از حالت D روی N قرار گیرد.
همچنین اتومبیل های دنده اتوماتیک چیزی به نام دنده مرده نمی شناسند و مشکلی نیست با اتومبیلتان با دور موتور کم تر از این ها هم حرکت کنید.
در ضمن, بهترین روش برای گرم کردن اتومبیل این است که اتومبیل حداقل 20 دقیقه درجا کار کند تا موتور گرم گرم شود و بعد از آن تا حدود 15 دقیقه با اتومبیل آرام حرکت کنید تا قطعات دیگر گرم شوند ولی از آنجا که این کار ضرر بســــــــــــــیار زیادی برای محیط زیست دارد توصیه می شود همراه با گرم شدن موتور حرکت هم کنید تا این زمان نهایتا به حدود 15-10 دقیقه کاهش یابد ولی در روش بالا شاید بعد از 6-5 سال قطعات موتور و ... هنوز مثل روز اول باشند چون کوچک ترین فشار ناشی از سرد بودن موتور را تحمل نکرده اند و در مورد قطعات متحرک دیگر هم همینطور.
برای این گفتم بهترین حالت این است که موتور 20 دقیقه ای درجا کار کند چون هنگامی که شما در حال حرکت هستید مقداری از وزن اتومبیل روی موتور هم هست و باید بنزین بیش تری به موتور برسد.

همانطور که گفتم این حالت کار کردن موتور و بعد از آن 15-10 دقیقه حرکت کردن اصلا توصیه نمی شود بنا به دلایل زیادی که مهم ترینش مصرف سوخت و آلودگی محیط زیست است.

با تشکر
با تشکر از شما
ولی شما مطمئنید تا 2دقیقه نباید دنده رو رو خلاص گذاشت؟من پشت سر هم این کارو تو ترافیک انجام میدم؟!به نظرم منطقی تره چون روی D داره به ماشین فشار میاد؟!
لطفا اگه منبع ی واسه حرفتون دارین بگین
با سپاس

salar68
26 May 2010, 11:27 PM
منم به صورت تجربی حس می کنم به محض ایستادن ماشین و توقف کامل بیشتر 5 ثانیه باید روی n گذاشت جون به نظر می رسه ماشین همونطور که گفتن فشار میاد و باید ماشینو با ترمز نگه داشت تا حرکت نکنه !

این دقیقا" مثل این می مونه که پشت جراغ قرمز کلاج نگه داری و ماشینو توی دنده بمونه !

Warrior--
26 May 2010, 11:48 PM
بله دوستان, نباید تا 2 دقیقه(برای بعضی از اتومبیل ها کم تر است) روی N گذاشت.
دلیلش هم خنک شدن گیرباکس است.
زمانی که دنده روی N است میزان خنک کنندگی و چرخش آب رادیاتور و یا هر مایع خنک کننده ی دیگری خیلی کم می شود و برای همین شدیدا توصیه شده که سعی کنید فقط بعد از زمان لازم برای خنک شدن گیرباکس(به صورت میانگین 2 دقیقه) آن را روی N قرار دهید.
منبع هم توصیه های چند شرکت اروپایی که 2-1 سال پیش دیده بودم که یکی از آن ها Peugeot بود و آن یکی فکر کنم BMW و همچنین در تمامی دفترچه های تخصصی گیرباکس های اتوماتیک یک چنین زمانی را دیدم.(اکثرا 1.5 دقیقه به بالا تا 2 دقیقه)

با تشکر

amirvania
29 May 2010, 08:33 AM
بله دوستان, نبايد تا 2 دقيقه(براي بعضي از اتومبيل ها کم تر است) روي N گذاشت.
دليلش هم خنک شدن گيرباکس است.
زماني که دنده روي N است ميزان خنک کنندگي و چرخش آب رادياتور و يا هر مايع خنک کننده ي ديگري خيلي کم مي شود و براي همين شديدا توصيه شده که سعي کنيد فقط بعد از زمان لازم براي خنک شدن گيرباکس(به صورت ميانگين 2 دقيقه) آن را روي N قرار دهيد.
منبع هم توصيه هاي چند شرکت اروپايي که 2-1 سال پيش ديده بودم که يکي از آن ها Peugeot بود و آن يکي فکر کنم BMW و همچنين در تمامي دفترچه هاي تخصصي گيرباکس هاي اتوماتيک يک چنين زماني را ديدم.(اکثرا 1.5 دقيقه به بالا تا 2 دقيقه)

با تشکر
با سپاس از شما دوست عزيزم ، منم مثل بقيه بچه ها به محض توقف ماشين دنده رو رو N قرار ميدم ( چه تو ماشين خودم و چه تو ماشين بابام که ماکسيما اتوماتيکه ) . اين نکته اي که شما بهش اشاره کردي يه نکته خيلي جديد و جالب بود و حتما هم داري درست ميگي ( با توجه به منابعي که ميگي قبلا ديدي ) .
ولي از نظر حسي وقتي از حالت D روي حالت N دسته دنده رو قرار ميدي انگار ماشين يه حالت آرامش پيدا ميکنه و اون حالت درگير بودن قطعات گيربکس رو ديگه نداره ( ضمنا من تو دفترچه ماشين هم همچين مطلبي رو نديدم ( انقدر خوندمش که تقريبا حفظش کردم :icon_arro ) .
حالا اگه شما يه زحمتي بکشي و اون منبعي که ميگي رو در اختيار بقيه بچه ها هم قرار بدي ميتونيم وقتي در مورد اين موضوع با بقيه صحبت ميکنيم يه سند و مدرک هم ارائه کرده باشيم وگرنه خود من که دربست قبولت دارم :icon_excl

swastika
29 May 2010, 10:58 AM
این لینک ها شاید کمکی بکنه:

http://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20100514022707AAqaqxW

http://wiki.answers.com/Q/Should_you_shift_an_automatic_transmission_from_%2 7D%27_to_%27N%27_while_waiting_at_traffic_lights

http://www.yuceng.com/2010/03/how-to-properly-operate-a-vehicle-automatic-transmission/

To wait for traffic lights, traffic jams, waiting for the guests and so on, need temporary parking. Many people are accustomed to shift the handle moved to N for each block, in fact, this habit is not correct, because each block and then moved to D moved into N block forward, automatic transmission components will be working within the re-mix, there are combinations on the there is the impact of this will make the constant, daily wear and tear of parts ahead of schedule to reach the limit, it should be based on the length of time for temporary parking to determine the shift handle position.

Should the parking is shorter, Danggan will be maintained at D-bit, just under the brake pedal with the foot, so only one vehicle can lift knee to achieve a fresh start; If the duration is longer also allows Danggan maintained at D-bit, but to be careful not to get too close with the car, and preferably at the same time using foot brake and hand brake, so as to avoid intimate contact with the vehicle in front; but a long time to wait, you must Danggan moved to N-bit and using hand-brake to reduce the Driving fatigue strength and to prevent overheating ATF Automatic Transmission Fluid affect the oil quality

Warrior--
29 May 2010, 11:17 AM
ممنونم swastika جان :lover:

یک نکته ی دیگر که در این نوشته ها دیدم و فراموش کرده بودم بگویم این بود که اصلا جابجا کردن مکرر بین D به N و R به N شدیدا استهلاک گیرباکس را بالا می برد.
بیش تر این استهلاک هم به دلیل گرمای زیادی است که شما با آزاد کردن گیرباکس(قرار دادن در N) در گیرباکس حبس می کنید.
همچنین خود قطعات گیرباکس های اتوماتیک به دلیل طراحی های خاص اینگونه گیرباکس ها هنگام تعویض دنده از N به D و R فشار بسیار زیادی را متحمل می شوند و این فشار در دراز مدت باعث بروز مشکلات دیگری نظیر کار نکرن درست گیرباکس و ... خواهند شد.

هنگاهی که می خواهید اتومبیل را خاموش کنید مجبورید سریع دنده را روی N بگذارید و چاره ای نیست ولی اصولی اش این است که تا زمانی که لازم نیست اتومبیل را خاموش کنید و مدت زمانی که قرار است بایستید حداقل 1.5-1 دقیقه نیست(و حتی بعضی از گیرباکس ها تا 2 دقیقه) فقط و فقط با ترمز سعی در مهار حرکت اتومبیل کنید و دنده را روی N قرار ندهید.

با تشکر

kiuna
29 May 2010, 12:35 PM
یعنی میگید توی ترافیک مثل چراغ قرمز که 160 ثانیه هست ما دنده رو در حالت D بزاریم و
پا رو روی ترمز بزاریم ؟ من نمی فهمم ؟ اینجوری گیربکس درگیره و ما با ترمز اون رو نگه میداریم
اما در صورتی که دنده در حالت N باشه گیربکس درگیر نیست و ماشین راحت کار میکنه

swastika
29 May 2010, 12:44 PM
یعنی میگید توی ترافیک مثل چراغ قرمز که 160 ثانیه هست ما دنده رو در حالت D بزاریم و
پا رو روی ترمز بزاریم ؟ من نمی فهمم ؟ اینجوری گیربکس درگیره و ما با ترمز اون رو نگه میداریم
اما در صورتی که دنده در حالت N باشه گیربکس درگیر نیست و ماشین راحت کار میکنه

بر اساس اون نقل قول صفحهء قبل، گیربکس اتوماتیک در همه حال درگیره( بجز حالت P)، فقط حالت درگیریش در N و D با هم فرق میکنه. وقتی توی D باشه، اون صفحات( یه چیزی شبیه صفحه کلاچ) به هم دیگه چسبیدن. ولی وقتی توی N قرار بگیره، بین اون صفحه ها فاصله ایجاد میشه( ولی کامل جدا نمیشن)؛ بنابراین عمر اون صفحات کم میشه و دمای گیربکس هم به طور محسوسی افزایش پیدا میکنه.

توصیه شده در توقّف های زیر 120 ثانیه، از D خارج نشین( در نتیجه پشت چراغ 160 ثانیه ای، منعی نداره خلاص کردن).

از دیگر توصیه ها برای گیربکس اتوماتیک اینه که در سربالایی ها، سعی نکنیم با گاز دادن ماشین رو سر جاش نگه داریم( همه به صورت تئوری میدونیم که ضرر داره، ولی در عمل کمتر کسی رو دیدم که رعایت کنه).

swastika
29 May 2010, 01:14 PM
شرمنده بابت پست های متوالی. یه جا رو اشتباه کردم.

در پست قبل گفتم گیربکس در حالت N هم درگیره، ولی با دیدن این شماتیک متوجّه شدم اشتباه کردم:

http://auto.howstuffworks.com/automatic-transmission4.htm

روی عکس، شیفتر دنده رو بالا و پایین کنین و تفاوت قطعات ثابت و متحرّک رو در حالات مختلف ببینید.

پس علّت اینکه گفته میشه زود به زود به N نبرید، احتمالا" اینه که وقتی دوباره بخواین به D برگردونین، استهلاک بالا میره. در مورد علّت بالا رفتن دما، هنوز چیزی پیدا نکردم.

amirvania
27 June 2010, 01:20 PM
روز جمعه رفته بودم سمت شهر ری . تو یکی از اتوبانهای کمر بندی که تقریبا سرعتم حدود 110 بود درست وسط اتوبان جایی که نه چراغ قرمزی بود ، نه خط عابر پیاده و نه هیچ چیز دیگه برای پائین آوردن سرعت یه سرعت گیر خیلی بزرگ بود که اتفاقا طوری هم ساخته شده بود که اصلا دیده نمیشد . سرتون رو درد نیارم با اون سرعت بدون ایکه پام رو ترمز بره رفتم روش ( اصلا ندیدمش ) و ماشین کاملا از زمین جدا شد . گفتم حتما یه بلایی سر جلو بندی یا کمک فنرا اومده ولی خدا رو شکر ماشین آخ هم نگفت و با قبل از این اتفاق هیچ فرقی نکرده .
واقعا محکم و جون دار ساخته شده .:icon_cool

Senator
16 July 2010, 12:12 PM
سلام
بچه ها من ترمز خیلی شدیدم گرفتم ولی تا به حال فلاشرم روشن نشده!
میگم شاید توی این جدیدا برداشتن؟!:icon_ques

amir1349s
16 July 2010, 01:33 PM
سلام
بچه ها من ترمز خیلی شدیدم گرفتم ولی تا به حال فلاشرم روشن نشده!
میگم شاید توی این جدیدا برداشتن؟!:icon_ques
من هم تا حالا نشده فلاشرها با اينكه ترمز شديد گرفتم روشن بشن.كسي تا حالا اين حالت روشن شدن فلاشرها را تجربه كرده؟

shervin_bamaze
16 July 2010, 01:36 PM
من هم تا حالا نشده فلاشرها با اينكه ترمز شديد گرفتم روشن بشن.كسي تا حالا اين حالت روشن شدن فلاشرها را تجربه كرده؟

من چند بار روشن شده ترمز خیلی شدید وناگهانی که بزنید روشن میشه

mehran_tavakoli
16 July 2010, 01:46 PM
میشه امتحان کرد؟ یا باید خیلی تند رفت و ترمز زد؟

shetab2
16 July 2010, 04:35 PM
مدل 89 هم همینطوره. من همون اوایل که گرفته بودم تازه از 1000 کیلومتر رد شده بود دور موتورش رو تا 6000 کشیدم و بعدش هم یک ترمز اساسی . فلاشرش هم روشن شد. اما بعد از اون موقع هیچوقت پیش نیومده که اونجوری ترمز کنم. ترمز خیلی شدید بایستی بگیرید که روشن بشه. من یکبار تو اتوبان بسیج ترمز گرفتم و کیفم از روی صندلی عقب اومد زیر پاهام اما فلاشره روشن نشد. چون هنوز واسه شدتش جا داشت !!. ظاهرا هنگامی که فلاشر روشن میشه سیستم Breaking Asistant هم فعال شده.اگر خواستید امتحان کنید حتما تمام سرنشینای جلو و عقب کمربند رو ببندند و مطمئن باشید تا 500 متر پشت سرتون ماشینی نمیاد !

kiuna
17 July 2010, 01:15 AM
دوستان برای اینکه سنسور نور در تاریکی روشن بشه باید کار خاصس انجام بدیم ؟
من تو تاریکی هوا که هوا تاریک شده یا توی تونل امتحان کردم روشن نشد !

salar68
17 July 2010, 01:20 AM
دوستان برای اینکه سنسور نور در تاریکی روشن بشه باید کار خاصس انجام بدیم ؟
من تو تاریکی هوا که هوا تاریک شده یا توی تونل امتحان کردم روشن نشد !

چراغ اتومات برای روشن شدن باید شاسی کنار چراغ را نگه دارید تا اتولایت روشن بشه
روی دسته راهنما قرار داره
دقیقا" همونجائی که می شه تریپ هست اما اون دسته
باید چند ثانیه نگه دارید تا ان یا اف باشه !

البته مشکلش اینکه که عصر که می شه یا هوا یه کم آفتابش می ره چراغش روشن می شه بیشتر به درد جاده شمال و جاهائی که تونل زیاد داره می خوره
البته همینطوریشم خیلی به درد بخوره ولی مشکل اینجاست که فرهنگش جا نیافتاده ( خیلی جاها چراغ همیشه اجباره هست و باید روشن باشه حتی ظهر ) وقتی چراغ روشن می شه کلیه راننده ها می خوان بهت بفهمونن که اشتباه روشن کردی و کلی بوق اشاره و.. می کنند

amirvania
17 July 2010, 09:16 AM
سلام
بچه ها من ترمز خيلي شديدم گرفتم ولي تا به حال فلاشرم روشن نشده!
ميگم شايد توي اين جديدا برداشتن؟!:icon_ques
من با سرعت 140 ترمز شديد گرفتم روشن شد .

salar68
17 July 2010, 01:46 PM
سلام

ترمز های ماشین زیادی قوی هست واسه همین هیچ وقت واسه سرعت گیر روش ترمز نکنید

البته درستش اینه که همیشه وقتی از روی سرعت گیر رد می شید نه ترمز و نه کلاج( واسه دستی ها ) نباید درگیر باشه علاوه بر این که فشار زیادی وارد می کنه جون ترمز ها قوی هست به محض زدن ترمز قوی روی سرعت گیر جلوی ماشین خیلی پائین میاد
چند شب پیش توی خیابان حواسم نبود ترمز محکم زدم و جلوی ماشین به سرعت گیر برخورد کرد

mohat5
17 July 2010, 07:02 PM
دقیقا
بهترین کار اینه که قبل از سرعت گیر سرعت رو تا حد مناسب پایین بیاریم و قبل از رسیدن به سرعت گیر ، ترمز رها بشه چون با ترمز جلوی ماشین پایین تر میاد و جلوبندی تحت فشار زیادی قرار میگیره که در دراز مدت باعث مستهلک شدن اون میشه

mani60060
18 July 2010, 09:00 AM
با سلام به شما دوستان خوبم. من قراره تا یک الی دو هفته دیگه یک مگان 2000 فروش نقدی بگیرم حالا یک سوال کیفیت رنگ پارس خودرو در چه حدیه شندیده بودم کیفیت رنگ لوگان تولیدیش از سایپا و ایران خودرو یهتره می خوام بدونم مثل آونته های تولیدی جدید کرمان موتور نیست که سریع پوست پوست بشه.و در حالت کلی کیفیت مگان های 2000 در چه حدیه؟

amirvania
18 July 2010, 09:03 AM
سلام
یه سری نکات رانندگی هستش که در مورد تمام ماشینا مشترکه و البته همه دوستان میدونن . ولی خب مرور مجددش به نظر من خالی از لطف نیست :
http://up.iranblog.com/Files/b2f64f3cb11345b5b386.doc

با سلام به شما دوستان خوبم. من قراره تا يک الي دو هفته ديگه يک مگان 2000 فروش نقدي بگيرم حالا يک سوال کيفيت رنگ پارس خودرو در چه حديه شنديده بودم کيفيت رنگ لوگان توليديش از سايپا و ايران خودرو يهتره مي خوام بدونم مثل آونته هاي توليدي جديد کرمان موتور نيست که سريع پوست پوست بشه.و در حالت کلي کيفيت مگان هاي 2000 در چه حديه؟
کيفيت رنگ مگان خيلي خوبه و تو داخليها اگه بهترين نباشه جزو بهترينهاست .
ولي کيفيت رنگ مگانهاي وارداتي فوق الغاده بود .

arash_2ti
18 July 2010, 04:05 PM
با سلام به شما دوستان خوبم. من قراره تا یک الی دو هفته دیگه یک مگان 2000 فروش نقدی بگیرم حالا یک سوال کیفیت رنگ پارس خودرو در چه حدیه شندیده بودم کیفیت رنگ لوگان تولیدیش از سایپا و ایران خودرو یهتره می خوام بدونم مثل آونته های تولیدی جدید کرمان موتور نیست که سریع پوست پوست بشه.و در حالت کلی کیفیت مگان های 2000 در چه حدیه؟

دوست من با مگان يه تصادف بد كرده من ماشين رو ديدم واقعا ماشين محكميه اين مگان. ماشين مقابل يه 405 بود كه تقريبا له شده بودرنگش هم به صورت غير قابل باوري سالم بود فكر كنم كيفيت رنگ خيلي خوبه. فقط مي گفت صافكاريش خيلي سخته و كار هر كسي نيست.

samanf
24 July 2010, 06:55 PM
سلام به همه دوستان در مورد پایداری روی پیچ ها و شتاب جی مگان کسی چیزی نمیدونه؟ قبل از امروز بدلیل شکل ونوع فنر بندی شدیدا به پایداری مگان ایمان داشتم وخیلی راحت پیچهای تند رو باسرعت بالاطی میکردم ولی امروز روی خروجی اتوبان که یه پیچ U نسبتا تند بود ماشین باسرعت 75 تا پس فرمانی کردو تهش چرخید جاده خیس نبود ولی قبل از اینکه ترمزو لمس کنم صدای جیغ لاستیک در اومد و چرخیدن شروع شد!فرمونو تا اخر در جهت عکس چرخش چزخوندم ولی بر نگشت رو مسیر شانس اوردم خلوت بود خلاصه اینکه بنظرم رو اطمینانی که به مگان دارین تا مثل من به دریفت بازی نیفتادین تجدید نظر کنین و سرعتو تو پیچای تند کمتر از 60 بیارید.ممنون

salar68
24 July 2010, 07:05 PM
سلام به همه دوستان در مورد پایداری روی پیچ ها و شتاب جی مگان کسی چیزی نمیدونه؟ قبل از امروز بدلیل شکل ونوع فنر بندی شدیدا به پایداری مگان ایمان داشتم وخیلی راحت پیچهای تند رو باسرعت بالاطی میکردم ولی امروز روی خروجی اتوبان که یه پیچ U نسبتا تند بود ماشین باسرعت 75 تا پس فرمانی کردو تهش چرخید جاده خیس نبود ولی قبل از اینکه ترمزو لمس کنم صدای جیغ لاستیک در اومد و چرخیدن شروع شد!فرمونو تا اخر در جهت عکس چرخش چزخوندم ولی بر نگشت رو مسیر شانس اوردم خلوت بود خلاصه اینکه بنظرم رو اطمینانی که به مگان دارین تا مثل من به دریفت بازی نیفتادین تجدید نظر کنین و سرعتو تو پیچای تند کمتر از 60 بیارید.ممنون
منم دقیقا" همین مشکلو پیدا کردم تازه چند ساعت بود ماشینو گرفتم توی یه خروجی با سرعت بالا طی کردم متاسفانه عقب ماشین چرخرید اینطور مواقع ترمز بی جا و فرمون زدن نا مناسب خیلی خطرناکه

البته وقتی پیاده شدم دیدم مقداری گازوئیل ریخته توی اون ناحیه و شاید علت به اون ربط داشت

اما خب این نکته دقیقا" لازم به یادآوری بعلت نرمی زیاد حس اعتماد زیادی به آدم دست می ده که باعث می شه آدم بیش از توان و ساختار ماشین بهش فشار بیاره و این مشکلات پیش بیاد
منم از اون به بعد خیلی پیچ ها را با احتیاط می رم

amirvania
25 July 2010, 08:13 AM
سلام
من دیروز جایی ماشینو تو یه پارکینگ دیگه گذاشتم که محل ورود به پارکینگ شیب زیادی داشت و کاملا برآمده بود که باعث شد ته ماشین به زمین گیر کنه . هم موقع رفتن و هم موقع برگشتن . البته بعدش هر چی زیر ماشینو نگاه کردم ظاهرا هیچ مشکلی پیش نیومده بود . بعدش در حین رانندگی هم مشکلی رو حس نکردم .
به نظر شما بهتره که ببرم نشونش بدم یا مسئله ای نیست ؟

Validator
25 July 2010, 08:35 AM
سلام
من دیروز جایی ماشینو تو یه پارکینگ دیگه گذاشتم که محل ورود به پارکینگ شیب زیادی داشت و کاملا برآمده بود که باعث شد ته ماشین به زمین گیر کنه . هم موقع رفتن و هم موقع برگشتن . البته بعدش هر چی زیر ماشینو نگاه کردم ظاهرا هیچ مشکلی پیش نیومده بود . بعدش در حین رانندگی هم مشکلی رو حس نکردم .
سلام،
با توجه به این که عقب ماشین بوده، زیر ماشین رو نگاه کردید و مساله ای هم حین رانندگی حس نکردید، احتمال اشکال خیلی کمه. به خصوص اگر دید کافی نسبت به زیر خودرو داشته اید. از این اتفاقات تو ایران با این همه پستی و بلندی برای ماشین هایی که ارتفاعشون به نسبت کمه زیاد پیش می آد. بعیده مشکلی پیش آمده باشه چون شما هم تو رانندگی، محتاط هستید. نگران نباشید.

mohammadrezaef
25 July 2010, 08:57 PM
سلام
سلام
امیر جان تو بدترین حالت زمانی که زیر ماشین گیر میکنه یا رکاب قر میشه و گیر میکنه و یا اینکه منبع اگزز که اگر خراب بشه صدا عوض میشه و بنابر این اگر مشکلی رو حس نمیکنید نیازی به خرج اضافی نیست:icon_excl

Validator
25 July 2010, 09:40 PM
ضمن این که اتصالات و نگهدارنده های مربوط به چرخ که در ارتفاع پایینتری هستند دارای صفحه محافظ مانندی هستند که آنها را از آسیب احتمالی حفظ می کنه هرچند صدای گیر کردن آنها روی سطح صاف (با توجه به جنسشون) زیاده...:icon_idea

omidh81
28 July 2010, 01:33 PM
سلام دوستان
آيا مگان 2000 فعلي داخل كشور مونتاژ ميشود يا وارداتي؟

Warrior--
28 July 2010, 01:34 PM
تقریبا 3 سال است که منتاژ می شود.

با تشکر

Senator
28 July 2010, 10:41 PM
اون مگان 1600 هستش.
2000فکر میکنم هنوز 1سال هم نشده که خط تولیدش راه افتاده.

Warrior--
28 July 2010, 11:15 PM
مطمئنید؟! :icon_ques

والا تا جایی که من می دانم آخرین سری وارداتی 2008 بوده برای موتور 2000.
درست می گویم دوستان؟

با تشکر

afshin_k
28 July 2010, 11:40 PM
مگان 2000فکر کنم اواسط سال 88 تولیدش شروع شد. این هم خبرش

http://carnp.com/newsdetail-fa-2010.html

amirvania
25 September 2010, 02:24 PM
سلام دوستان
هفته گذشته تو اتوبان تهران قم تصميم گرفتم دور موتور رو تو سرعتاي مختلف چک کنم نتيجه به اين قرار بود :
سرعت 110 = دور موتور 3000 ( يه خورده کمتر )
سرعت 140 = دور موتور 3750
سرعت 160 = دور موتور 4000 (يکم بيشتر )
سرعت 200 = دور موتور بين 5250 تا 5500
ضمنا براي اولين بار بود که با ماشينم 200 تا رفتم . فرمون کاملا سفت شده بود و ماشين کاملا تو دست و تحت کنترل بود .
ولي به دوستان اصلا توصيه نميکنم که با همچين سرعتي برن .
اگه دوستان ديگه تجربه اي تو اين زمينه دارن لطفا Share کنن که همگي استفاده کنيم .

salar68
25 September 2010, 03:01 PM
سلام

منم یه سفر 2000 کیلومتری داشتم با ماشین که مصرف متوسط ماشین 8.9 بود
البته با صندوق پر و نیمی از مسیر با کولر اتومات و 4 سرنشین

مسیر اصفهان تهران چالوس رامسر رشت قزوین تهران اصفهان

مسیر تهران اصفهان با 5 سرنشین و صندوق کاملا" پر با سرعت 130 تا 150 مصرف حدود 11 بود خیلی بالا بود ولی خب فکر کنم بعلت سرنشین زیاد ماشین بود
توی جاده چالوس هم متوسط سرعت 50 و مصرف هم 8 بود

amirvania
25 September 2010, 03:10 PM
سپاس سالار جان . اگه ممکنه دور موتورت رو هم توسرعتای مختلف بهمون بگو .
ضمنا من تو مسافرت هفته پیش که 870 کیلومتر بود ( تهران - بروجرد - تهران ) با سرعت متوسط 71 کیلومتر برساعت 3 نفر و صندوق کاملا پر (مجموعا حدود 250 کیلو بار) با کولر روشن مصرف متوسطم 7.4 لیتر شد ( بنزین معمولی )

kouchakkhah
25 September 2010, 09:02 PM
ضمنا من تو مسافرت هفته پیش که 870 کیلومتر بود ( تهران - بروجرد - تهران ) با سرعت متوسط 71 کیلومتر برساعت 3 نفر و صندوق کاملا پر (مجموعا حدود 250 کیلو بار) با کولر روشن مصرف متوسطم 7.4 لیتر شد ( بنزین معمولی )
سلام
دوست من بنزین معمولی تا حالا مشکلی برات ایجاد نکرده ؟ من با بنزین معمولی تو ریو مشکل داشتم واقعا خودش رو نشون میداد .

rezaghi
25 September 2010, 11:43 PM
سلام،
من هفته گذشته مسافرتی به شمال داشتم که مسیرم به این صورت بود:
مشهد-نیشابور-سبزوار-شاهرود-دامغان-ساری-بابلسر-سرخرود
مسافت:832کیلومتر از ابتدای ایستگاه عوارضی اتوبان مشهد-باغچه تا ورودی شهر سرخرود
ساعت حرکت4صبح
متوسط سرعت بر اساس کامپیوتر سفر:98.2کیلومتر بر ساعت
حداکثر ارتفاع از سطح دریا بر اساس جی پی اس خودرو:2150متر معادل6450پا
میزان مصرف سوخت در این مسیر:54لیتر
متوسط مصرف در این مسیر:6.5لیتر
من در مشهد باک رو پر کردم و فردای رسیدنم به شمال بعد از طی حدود70کیلومتر چراغ بنزینم روشن شد.
مسافت طی شده از ابتدای پرکردن باک تا روشن شدن چراغ بنزین:909کیلومتر
در رفت حداکثر سرعتم130کیلومتر بودو همچنین مسافت بین ساری تا بابلسر با متوسط50کیلومتر در ساعت طی شد.
در برگشت همین مسیر با توجه به اینکه حداکثر سرعتم170بود متوسط به 6.9رسید و حدود870کیلومتر(تقریبا)چراغ بنزین روشن شد.
با یه باک رفت و با یه باک برگشت:icon_cool!

amirvania
26 September 2010, 09:27 AM
سلام
دوست من بنزين معمولي تا حالا مشکلي برات ايجاد نکرده ؟ من با بنزين معمولي تو ريو مشکل داشتم واقعا خودش رو نشون ميداد .
سلام
راستش من هم معمولي ميزنم و هم سوپر ولي عملا هيچ تفاوتي بين اين دو احساس نکردم .

Validator
27 September 2010, 02:29 PM
سلام به دوستان:

با مگان 2000
مسافت طی شده: 787 کیلومتر
سوخت مصرفی: 61 لیتر (بنزین معمولی)
متوسط سرعت: 79.4 کیلومتر
حداکثر سرعت: 200 کیلومتر در ساعت
متوسط مصرف سوخت: 7.8 لیتر در یکصد کیلومتر
دونفر سرنشین و دو چمدان (حدود 230 کیلوگرم)
تقریبا نیمی از مسیر با کولر روشن
نکته ای که جالب بود و دوست عزیزمون هم در بالا اشاره کردند، کنترل پذیری خودرو در سرعت بالا و عدم احساس سبکی در رانندگی است.
حداکثر سرعت در جاده کفی و باد غیرمحسوس در 5300 دور در دقیقه به دست آمد.

shetab2
27 September 2010, 09:14 PM
سلام
اینجور که معلومه داخل بروجرد زیاد چرخ زدی چون من این مسیر رو بارها و بارها !!!! رفتم و هر طرف 390 کیلومتر بیشتر نیست. (اگه اونورا کاری داشته باشید در خدمتتون هستم ) نهایتا با مسافت داخل شهر تهران 400. البته مواقعی که اتوبان تهران قم باد میباد و سرعت رو روی 130 تا فیکس میکنم مصرف لحظه ای به 9 تا هم میرسه . در مورد سرعت 200 کیلومتر هم خدمتتون عرض کنم من جند وقت پیش خلافی ماشین رو گرفتم . یک 20000 تومن تجاوز از سرعت مجاز داشت مربوط به اردیبهشت !!!! فکر کنم با 2 ماه تاخیر داخل خلافی اومده. اینجوری هم نوشته : تهران - دامی 27-5
پیشنهاد میکنم دوستان مراقب سرعتشون باشند چون من تا این قبض چریمه رو ندیده بودم به هیچ دوربینی ایمان نداشتم اما الان نمیدونم این دوربین مال کجاست !!!! در کل مصرف مگان با توجه به موتور 2000 خیلی مناسب و قابل قبول هست.

leo_h
28 September 2010, 09:05 AM
‌با سلام خدمت دوستان
مسافت طی شده: 3850 کیلومتر
متوسط سرعت: 58.3 کیلومتر
حداکثر سرعت: 135 کیلومتر در ساعت
متوسط مصرف سوخت: 7.6 لیتر در یکصد کیلومتر
نسبت به خودروهايي كه داشتم (زانتيا، آوانته ، 206، دوو اسپرو) با فاصله زيادي از نظر مصرف سوخت و كنترل و پايداري همچنين جادار بودن براي مسافرت توصيه ميشه ، فقط تنها ايرادش نسبت به 206 اينه كه كروز كنترل نداره!

البته نسب كروز براي مگان در حال مطالعه و اجراي آزمايشيه:icon_cool كه خبرش رو بزودي اعلام ميكنم.:icon_excl

arash_2ti
28 September 2010, 09:11 AM
مگه 206 كروز كنترل داره ؟:icon_roll

amirvania
28 September 2010, 09:21 AM
سلام
اينجور که معلومه داخل بروجرد زياد چرخ زدي چون من اين مسير رو بارها و بارها !!!! رفتم و هر طرف 390 کيلومتر بيشتر نيست. (اگه اونورا کاري داشته باشيد در خدمتتون هستم ) نهايتا با مسافت داخل شهر تهران 400. البته مواقعي که اتوبان تهران قم باد ميباد و سرعت رو روي 130 تا فيکس ميکنم مصرف لحظه اي به 9 تا هم ميرسه . در مورد سرعت 200 کيلومتر هم خدمتتون عرض کنم من جند وقت پيش خلافي ماشين رو گرفتم . يک 20000 تومن تجاوز از سرعت مجاز داشت مربوط به ارديبهشت !!!! فکر کنم با 2 ماه تاخير داخل خلافي اومده. اينجوري هم نوشته : تهران - دامي 27-5
پيشنهاد ميکنم دوستان مراقب سرعتشون باشند چون من تا اين قبض چريمه رو نديده بودم به هيچ دوربيني ايمان نداشتم اما الان نميدونم اين دوربين مال کجاست !!!! در کل مصرف مگان با توجه به موتور 2000 خيلي مناسب و قابل قبول هست.
دقيقا شتاب جان . جاي همتون خالي عروسي دعوت بوديم و تو دو روزي که اونجا بودم يه 100 کيلومتري داخل شهر گشتم . اون مصرف متوسط 7.4 ليتر هم با احتساب اين 100 کيلومتر داخل شهر بود .

Rapstar
28 September 2010, 07:25 PM
مگه 206 كروز كنترل داره ؟:icon_roll
بله قربان با خرید یک دسته کروز کنترل که زیر 200 تومنه + دیاگ شما هم کروز دارید هم اسپید لیمیتر (واسه این یکی فکر کنم پدال گاز رو هم باید عوض کنید)

shetab2
28 September 2010, 08:52 PM
دقيقا شتاب جان . جاي همتون خالي عروسي دعوت بوديم و تو دو روزي که اونجا بودم يه 100 کيلومتري داخل شهر گشتم . اون مصرف متوسط 7.4 ليتر هم با احتساب اين 100 کيلومتر داخل شهر بود .
انشاءاله که همیشه سفرها به خیر و خوشی و واسه کارهای خیر باشه.

arash_2ti
29 September 2010, 09:38 AM
بله قربان با خرید یک دسته کروز کنترل که زیر 200 تومنه + دیاگ شما هم کروز دارید هم اسپید لیمیتر (واسه این یکی فکر کنم پدال گاز رو هم باید عوض کنید)

البته كروز براي اغلب ماشينا مي شه نصب كرد ولي اين كه مزيت 206 نمي شه آخه. خوب رو مگان هم نصب مي شه تازه فابريكشم تو بازار پيدا مي شه.

amirvania
29 September 2010, 10:25 AM
البته كروز براي اغلب ماشينا مي شه نصب كرد ولي اين كه مزيت 206 نمي شه آخه. خوب رو مگان هم نصب مي شه تازه فابريكشم تو بازار پيدا مي شه.
با سپاس از شما دوست عزيز
لطفا قيمت رو هم اگه ميدني بگو و اينکه از کجا ميشه تهيه کرد و يه سري مشخصات و اطلاعات تکميلي درصورت امکان

kouchakkhah
29 September 2010, 11:54 AM
روی مگان 2 و مگان کوپه فابریک نصب هست و جداگانه هم میشه تهیه کرد ولی رو مگان معمولی من هرچی گشتم نبود .

arash_2ti
29 September 2010, 12:03 PM
با سپاس از شما دوست عزيز
لطفا قيمت رو هم اگه ميدني بگو و اينکه از کجا ميشه تهيه کرد و يه سري مشخصات و اطلاعات تکميلي درصورت امکان

من توي يه آگهي تبليغ ديدم. سعي مي كنم شمارشو پيدا كنم و خدمتتون تقديم كنم. اميدوارم فقط پيداش كنم.

kooshai
29 September 2010, 02:20 PM
منم یا ایمیل یه شرکت که کروز کنترل نصب میکرد در ارتباط بودم. حتی عکس اون قطعه ای هم که به پشت فرمون اضافه میکنن هم واسم فرستاد. پیدا میکنم و میزارم همینجا.

kooshai
29 September 2010, 02:32 PM
اینم جواب ایمیل شرکت در مورد سوال من راجب کروز کنترل مگان. چون من اول فکر میکردم فرمون رو عوض میکنند و مثل نمونه های تولید شده در فرانسه و ترکیه کروز از روی فرمان فعا میشه اما اینجوری نیست. اینم جوابی که دادند:

"كروز كنترلي كه براي مگان موجود هست هيچ شباهتي با سوئيچ هاي فابريك که روی فرمان هستند ندارد و كنار اهرم راهنما نصب مي شود (مثل تصوير پيوستي) اما از نظر عملكرد بسيار دقيق و مشابه فابريك است . "

اینم تصویر پیوستی:

http://up.iranblog.com/Files73/5fb27f3c1f3145c78a08.jpg

من خودم چند ماه پیش خیلی پیگیرش بودم و قصد داشتم نصب کنم چون به نظر من این اپشن خیلی از صندلی برقی و گرمکن صندلی و سانروف و ... کاربردی تر و بهتره. اما با چند نفر که مشورت کردم دیدم اگه احتمال 1% مشکلی واسه سیستم برقی ماشین پیش بیاد به اعصاب خوردی و مشکلات بعدیش نمیارزه.. :icon_surp خلاصه اینجوری بود که بیخیالش شدم...

amirvania
29 September 2010, 03:48 PM
سلام کوشا جان
با توجه به اینکه فابریک هستش و به سیم کشی ماشین دست نمیخوره بعید میدونم مشکلی پیش بیاد . اگه قیمت هم داری لطفا بگو .

kooshai
29 September 2010, 04:00 PM
سلام امیر خان
خدا کنه همینجوری باشه که شما میگید.

اینم جوابی که به سوال من در مورد قیمت دادند:

"كروز كنترل مخصوص مگان با سوئيچ كنترل از نوع اهرمي كه كنار اهرم راهنما نصب مي شود موجود است و قيمت آن 280 هزار تومان است."

shervin_bamaze
29 September 2010, 08:50 PM
براي سيستم برق كه مشكل پيش نمياد ولي چو دقيقا زير فرمون يه دسته فيش داره كه ميره داخلش همين همه چيش اماذه هست قيمت چند گرفتي من با فرمون كرم يادمه 760 بود

kouchakkhah
29 September 2010, 10:01 PM
سلام امیر خان
خدا کنه همینجوری باشه که شما میگید.

اینم جوابی که به سوال من در مورد قیمت دادند:

"كروز كنترل مخصوص مگان با سوئيچ كنترل از نوع اهرمي كه كنار اهرم راهنما نصب مي شود موجود است و قيمت آن 280 هزار تومان است."
لطف کنید آدرس و یا مشخصاتی از فروشنده بدید . تکلیف کامپیوتر چی میشه ؟:icon_excl

shervin_bamaze
29 September 2010, 11:16 PM
يه دياگ ميزنن و فعالش ميكنن

shetab2
30 September 2010, 08:16 PM
یک سوال
این کروز کنترل ، قابلیت کم کردن سرعت رو هم داره ؟ منظورم اینه که اگر ماشین در شرایطی مثل سرازیری قرار بگیره ، میتونه به ترمز فرمان بده که سرعت بیشتر نشه ؟ یا مثلا معکوس بده ؟
شاید کروز ماشینهای خیلی گرون این خاصیت را داشته باشه . یا مثلا اتوبوسهای بین شهری فکر کنم این قابلیت رو دارن.
ضمنا کسی رو سراغ دارین که از این کروز کنترلها نصب کرده باشه ؟
ممنون

kiuna
1 October 2010, 04:31 AM
در مورد ترمز مگان یه سوالی برام پیش اومده ! 2 روز قبل که تهران یه بارونی زد تو خیابان قبل 4 راه
با سرعت 20-30 کیلومتر در حرکت بودم قبل از من ماشین پراید یک دفعه زد روی ترمز و من هم
به خاطر اینکه فاصله کمی داشتم سریع پام رو گذاشتم روی پدال ! در یک ان احساس کردم
ترمز زیر پاهام ضربه میزنه و ماشین حدود نیم متر کشیده شد یا بهتر بگم سر خورد
جوری که من گفتم دیگه زدم به ماشین جلویی ! توی اسفالت گرم هم همین تجربه رو داشتم
می خواستم بدونم با اینکه ترمز مگان خوب عمل میکنه چرا باید اینجوری ترمز گیری کنه
با توجه به اینکه که ABS هم عمل میکنه ایا به نوع لاستیک ها که تابستانی هستند
مربوط میشه یا اینکه مشکلی در سیستم ترمز گیری وجود داره ؟

shetab2
1 October 2010, 09:16 AM
در مورد ترمز مگان یه سوالی برام پیش اومده ! 2 روز قبل که تهران یه بارونی زد تو خیابان قبل 4 راه
با سرعت 20-30 کیلومتر در حرکت بودم قبل از من ماشین پراید یک دفعه زد روی ترمز و من هم
به خاطر اینکه فاصله کمی داشتم سریع پام رو گذاشتم روی پدال ! در یک ان احساس کردم
ترمز زیر پاهام ضربه میزنه و ماشین حدود نیم متر کشیده شد یا بهتر بگم سر خورد
جوری که من گفتم دیگه زدم به ماشین جلویی ! توی اسفالت گرم هم همین تجربه رو داشتم
می خواستم بدونم با اینکه ترمز مگان خوب عمل میکنه چرا باید اینجوری ترمز گیری کنه
با توجه به اینکه که ABS هم عمل میکنه ایا به نوع لاستیک ها که تابستانی هستند
مربوط میشه یا اینکه مشکلی در سیستم ترمز گیری وجود داره ؟

من هم این دو سه روز اخیر که یک کم بارون اومد همچین مشکلی داشتم. داخل فروم هم دیدم که دوستان موارد مشابه دیگری ذکر کردند. حدس بنده اینه مشکل از لاستیک هاست. داخل سایت میشلن و سایتهای دیگر دقیقا قید شده این مدل لاستیک pilot primacy تابستونی هست !!!
http://www.tirerack.com/tires/michelin/michelin-tires.jsp
در سایت فوق ، در قسمت Grand Touring Summer اولین نوع لاستیک pilot primacy هست. دقیقا شکل آج لاستیک ها و جزئیاتش مطابق مال ما هست.
به نظر بنده اگر زمستون سرد و پر بارشی داشته باشیم یا مجبور به مسافرت های مکرر باشید مثل من ، بایستی حتما لاستیک ها رو عوض کردم. یا باید لاستیک چهار فصل استفاده کنیم یا یخ شکن.

Warrior--
1 October 2010, 10:31 AM
همیشه در لحظه ی اولی که ABS وارد مدار می شود اتومبیل کمی لیز می خورد و بعد از آن ABS دیگر جلوی لیز خوردن را می گیرد. به طور خودمانی بگویم: چون دستش می آید که با چه میزان فشار روغن ترمز چرخ ها قفل می کنند و اجازه نمی دهد دیگر که چرخ ها قفل کنند.
در ضمن یک مسئله ی دیگر هم هست.
اینکه بارانی که در تهران آمد بعد از مدت ها تازه چربی های آسفالت خیابان ها را زنده کرد! و برای همین در چنین شرایطی چرخ های اتومبیل به سرعت قفل می کنند.

با تشکر

kiuna
1 October 2010, 12:33 PM
من هم این دو سه روز اخیر که یک کم بارون اومد همچین مشکلی داشتم. داخل فروم هم دیدم که دوستان موارد مشابه دیگری ذکر کردند. حدس بنده اینه مشکل از لاستیک هاست. داخل سایت میشلن و سایتهای دیگر دقیقا قید شده این مدل لاستیک pilot primacy تابستونی هست !!!
http://www.tirerack.com/tires/michelin/michelin-tires.jsp
در سایت فوق ، در قسمت Grand Touring Summer اولین نوع لاستیک pilot primacy هست. دقیقا شکل آج لاستیک ها و جزئیاتش مطابق مال ما هست.
به نظر بنده اگر زمستون سرد و پر بارشی داشته باشیم یا مجبور به مسافرت های مکرر باشید مثل من ، بایستی حتما لاستیک ها رو عوض کردم. یا باید لاستیک چهار فصل استفاده کنیم یا یخ شکن.
من هم فکر می کنم مشکل از لاستیک ها باشه چون ABS وارد عمل میشه
من توی پارکینگ هم مشکل سر خوردن رو دارم و وقتی با همون سرعت 10 کیلومتر دور می زنم دقیقا کل ماشین
سر می خوره ! البته شاید سنگ ملاک خوبی نباشه اما خب من با ماشینهای دیگه این مشکل رو نداشتم

همیشه در لحظه ی اولی که ABS وارد مدار می شود اتومبیل کمی لیز می خورد و بعد از آن ABS دیگر جلوی لیز خوردن را می گیرد. به طور خودمانی بگویم: چون دستش می آید که با چه میزان فشار روغن ترمز چرخ ها قفل می کنند و اجازه نمی دهد دیگر که چرخ ها قفل کنند.
اینکه بارانی که در تهران آمد بعد از مدت ها تازه چربی های آسفالت خیابان ها را زنده کرد! و برای همین در چنین شرایطی چرخ های اتومبیل به سرعت قفل می کنند.

در مورد چربی اسفالت و سیستم ABS شما درست می فرمایید اما من فکر فکر می کنم با توجه به این لاستیک ها و مخصوصا فرمان نرمی که مگان داره در حرکت مخصوصا جاده میتونه خطر ساز بشه ! چون همانطور که خودتون گفتید تا عمل سیستم ترمز اتومبیل یه مقدار سر می خوره ! البته امیدوارم مشکل با لاستیک ها چهار فصل حل شدنی باشه

Warrior--
1 October 2010, 12:46 PM
سلام,

لاستیک زیاد دخیل نیست در این سر خوردن چون سیستم ABS اجازه می دهد که میزان فشار روغن ترمز تا زمانی که لاستیک ها تا اولین لحظه ای که قفل می کنند ادامه پیدا کنند و زیاد تر شود (این همان لحظه ای است که اتومبیل برای لحظه ای سر می خورد) و وقتی لاستیک ها قفل کردند همان لحظه ABS کار خودش را شروع می کند و تا فشار روغن ترمز و لنت ها را تا یک لحظه قبل از قفل شدن کامل نگه می دارد.

با تشکر

Validator
1 October 2010, 01:02 PM

با تشکر
سلام:
من فکر میکنم لاستیک می تونه خیلی موثر باشه.
البته درست است که ای بی اس دستش می آید که با چه میزان فشار روغنی، ترمز ها قفل می کنند اما این قفل شدن را از لغزش چرخها، حس می کند. لغزش چرخ ها هم تابعی از شرایط سطح جاده، نوع لاستیک و بقیه موارد مشابه است. سرخوردن اولیه، اختلاف زمانی کوتاهی است برای حس کردن شرایط، که بهتر است منجر به افزایش خطر نشود.
البته زمینی که تازه باران زده، برای تصادف، بسیار خطرناک است چون هم چربی روی سطح آسفالت هم چربی هوا و هم محلولی حاصل از مخلوط شدن گردوخاک روی جاده با هوا (که بسیار لغزنده است) را ایجاد می کند. پس باید کاملا در این شرایط، مواظب بود.

kouchakkhah
2 October 2010, 09:57 PM
یک سوال
این کروز کنترل ، قابلیت کم کردن سرعت رو هم داره ؟ منظورم اینه که اگر ماشین در شرایطی مثل سرازیری قرار بگیره ، میتونه به ترمز فرمان بده که سرعت بیشتر نشه ؟ یا مثلا معکوس بده ؟
شاید کروز ماشینهای خیلی گرون این خاصیت را داشته باشه . یا مثلا اتوبوسهای بین شهری فکر کنم این قابلیت رو دارن.
ضمنا کسی رو سراغ دارین که از این کروز کنترلها نصب کرده باشه ؟
ممنون
سلام
من یک مقدار اطلاعات در مورد کروز کنترل تونستن پیدا کنم براتون میزارم شاید بدرد بخوره :icon_excl
کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند

Cruise Control یا تثبیت کننده سرعت خودرو ؛ سیستم جدیدی محسوب نمی شود، این سیستم سالهاست در سایر کشورها بالاخص ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد اما در ایران تا سال گذشته و در پی نصب آن بر روی مدلهای سفارشی ایران خودرو، همچنین واردات خودروهای مجهز به آن، کمتر کسی با این سیستم آشنایی داشت و هم اینک نیز همچنان درصد بسیار زیادی از مردم حتی برخی صاحبان خودروهای مجهز به کروز کنترل از روش استفاده از آن اطلاعی ندارند؛ لذا جهت آشنایی بیشتر با این سیستم در ذیل به بررسی مورد مصرف، نحوه استفاده و نحوه عملکرد این سیستم خواهیم پرداخت.

1- کروز کنترل چیست

به طور ساده می توان آن را ابزاری برای ثابت نگاه داشتن سرعت خودرو در میزان مورد درخواست راننده عنوان نمود. مثلا اگر سرعت را روی ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت تثبیت نمایید خودرو به صورت اتوماتیک تحت هر شرایطی این سرعت را برای شما ثابت نگه میدارد، حتی در سربالایی ها، سراشیبی ها و یا هنگام وزش باد مخالف سرعت شما تغییر نخواهد کرد، کروز کنترل علاوه بر این به شما این امکان را میدهد تا بدون نیاز به فشردن پدالهای ترمز و گاز و تنها با فشردن دکمه های دستی، سرعت خود را با هر بار فشردن دکمه ۱ کیلومتر بر ساعت افزایش یا کاهش دهید ( در مورد خودروهای با استاندارد انگلیسی این میزان ۱ مایل می باشد )، کروز کنترل در هنگام فشردن پدال ترمز و همچنین در مورد خودروهای دنده معمولی فشردن پدال کلاج از مدار خارج میشود، که البته به وسیله فشردن دکمه دیگری دوباره سرعت قبلی که توسط راننده تثبیت شده بود از حافظه سیستم قابل بازیابی است. کروز کنترل بسته به شرکت سازنده آن در سرعتهای زیر ۴۰-۵۰ کیلومتر قابلیت تثبیت سرعت را به شما نمی دهد چرا که این سیستم مخصوص مصارف جاده ای با ترافیک کم می باشد و نباید در سطح شهر از آن استفاده کرد، همچنین استفاده از آن در شرایط برفی و بارانی، جاده های پرپیچ و خم و برای رانندگانی که سابقه به خواب رفتن در هنگام رانندگی را دارند می تواند خطر آفرین باشد .

با شرایط رانندگی کشورمان هنگام استفاده از کروز کنترل باید حتما پای راننده به طور حایل آماده ترمز گیری باشد و اگر قرار باشد رانندگان محترم به دلیل عدم نیاز به فشردن پدال گاز به کارهایی چون نشستن چهار زانو و امثالهم در پشت فرمان دست بزنند، چه بسا شاهد اتفاقات ناگواری نیز بدلیل استفاده ناصحیح از این سیستم خواهیم بود و شاید بتوان عدم ورود خودروهای دارای کروز کنترل به کشور طی سالیان گذشته را نیز به پیش بینی های اینچنینی مسوولان، مرتبط دانست.

http://www.arbabzadeh.com/%7Ehooshnam/cruisecontrol/rest.jpg

۲- نحوه کار با کروز کنترل

کروز کنترلها عموما دارای دکمه های Set/Accel ، Resume ، On/Off و Coast می باشند. محل قرارگیری این دکمه ها بسته به کارخانه سازنده خودرو، متفاوت می باشد؛ در برخی خودروها از جمله انواع آمریکایی دکمه های کروز کنترل در روی فرمان، در برخی خودروها بر روی دسته راهنما و یا دسته برف پاک کن و در برخی هم بر روی دسته جداگانه ای پشت فرمان و زیر دسته راهنما یا برف پاک کن قرار دارند و در انواع وطنی ( محصولات سفارشی ایران خودرو ) نیز دکمه ها بر روی دسته دنده قرار دارند که این سیستم بیشتر در خودروهایی که به طور دستی کروز کنترل بعدا بر رویشان نصب میشود و طراحی اولیه ای برای آن وجود ندارد،دیده می شود و کمتر خودروسازی دکمه های کروز کنترل را بر روی دسته دنده قرار می دهد؛ چرا که باعث جداشدن دست راننده از فرمان می شود. همچنین نگاه کردن راننده به دسته دنده برای پیدا کردن دکمه مورد نظر نیز می تواند حادثه آفرین باشد. اما بهترین محل قرارگیری که اکثر خودروسازان نیز دکمه ها را بر روی آن قرار می دهند همان روی فرمان خودرو است، و پس از آن نیز دسته های جداگانه پشت فرمان؛ چراکه استفاده دو منظوره بر روی دسته راهنما و برف پاک کن نیز امکان بروز اشتباه را بالا خواهد برد.

http://www.arbabzadeh.com/%7Ehooshnam/cruisecontrol/cc-turnsignal.jpg

http://www.arbabzadeh.com/%7Ehooshnam/cruisecontrol/cc-steering1.jpghttp://www.arbabzadeh.com/%7Ehooshnam/cruisecontrol/cc-steering2.jpg

http://www.arbabzadeh.com/%7Ehooshnam/cruisecontrol/cc-stalk1.jpghttp://www.arbabzadeh.com/%7Ehooshnam/cruisecontrol/cc-stalk2.jpg

On/Off : سیستم کروز کنترل در اغلب خودروها به طور همیشگی فعال نیست و باید قبل از نیاز به آن، ابتدا آنرا روشن نمود، البته تعداد کمی از خودروها نیز فاقد دکمه های روشن و خاموش می باشند و کروزکنترل به صورت فعال در آنها روشن می باشد.

Set : پس از روشن نمودن سیستم، ابتدا باید بوسیله پدال گاز سرعت مورد نظری را، که می خواهید خودرو در آن سرعت ثابت بماند، بدست آورده و سپس با فشردن این دکمه سرعت در همان مقدار ثابت می ماند و از این پس نیازی به باقی ماندن پا بر روی پدال گاز نیست. در صورتی که بدلایلی چون سبقت گیری نیاز به سرعت بالاتری داشته باشید با فشردن پدال گاز می توانید سرعت خود را افزایش دهید و به محض رها سازی مجدد پدال، سرعت تثبیت شده قبلی از طرف کروزکنترل دوباره اعمال می شود.

در صورت فشردن پدال ترمز و یا گرفتن کلاج نیز کروزکنترل از مدار خارج می گردد و دیگر مانند گاز دادن با برداشتن پا از روی پدال نیز فعال نخواهد شد.

Resume : پس از ترمزگیری و یا گرفتن کلاج می توانید با استفاده از این دکمه سرعت تثبیت شده قبلی را دوباره از حافظه سیستم بازیابی نمایید. در مواردی بجای Resume از کوتاه شده آن Res نیز استفاده می شود.

Accel : مخفف لغت Accelerate به معنای افزودن بر سرعت می باشد در برخی موارد هم به اختصار Acc نوشته می شود. با هر بار فشردن بر روی این کلید در مورد خودروهای با واحد کیلومتر، 1 کیلومتر و در مورد خودروهای با واحد مایل، 1 مایل بر سرعت خودرو افزوده می شود و سرعت افزوده شده به عنوان سرعت تثبیت شده جایگزین سرعت ثبت شده قبلی می شود، با فشردن پشت سرهم این کلید و یا در برخی خودروها با نگه داشتن کلید می توان حتی با شتاب خوبی سرعت را بدون نیاز به پدال گاز تا حد مورد نظر افزایش داد. در خودروهای آمریکایی اغلب دکمه Set و Accel یکی می باشد و پس از تثبیت سرعت کلید Set وظیفه اش به Accel تبدیل می شود. ولی در خودروهای اروپایی و آسیایی این دکمه یا به صورت مجزاست و یا به همراه Resume . در برخی موارد نیز از علامت + بجای کلمه Accel استفاده می شود.

Coast یا Decelerate : این کلید وظیفه دکمه Accel را در جهت عکس انجام میدهد؛ یعنی با فشردن آن می توان سرعت تثبیت شده خودرو را کاهش داد، عملکرد آن نیز مانند کم کردن فشار پا از روی پدال گاز می باشد و به هیچ وجه قابلیت ترمزگیری دارا نیست. در برخی موارد از علامت – یا لغت Dec و یا Decelerate نیز بجای کلمه Coast استفاده می شود . این دکمه نیز بسته به کارخانه سازنده ممکن است به صورت مجزا و یا به صورت دو منظوره با کلید دیگری یکجا طراحی شده باشد. برای کاهش سریع سرعت نیز در برخی خودروها باید این دکمه را پشت سر هم فشرد و در برخی دیگر هم باید آنرا ممتد فشرده نگاه داشت.

Cancel : برخی کارخانجات برای خارج کردن موقتی سیستم کروز کنترل از مدار این دکمه را درنظر گرفته اند، اما برخی دیگر بدلیل اینکه با فشردن ترمز نیز می توان این کار را انجام داد، این کلید را ندارند.

تنها استثنا در مدل دسته دنداه ای است که متاسفانه کارخانه سازنده بجای لغت Cancel از Coast استفاده نموده و کار کلید Coast برای کاستن سرعت را Acc انجام می دهد که در جای خود بسیار عجیب به نظر می رسد.

در برخی مدلها 2 یا 3 حافظه نیز برای ثبت سرعتهایی که بیشتر مورد استفاده راننده قرار می گیرند، در نظر گرفته شده.

http://www.arbabzadeh.com/%7Ehooshnam/cruisecontrol/gearknob1.jpghttp://www.arbabzadeh.com/%7Ehooshnam/cruisecontrol/gearknob2.jpg

3- نحوه عملکرد کروز کنترل

کنترل سرعت توسط سیستم کروزکنترل از طریق به دست گرفتن کنترل دریچه گاز انجام می گیرد. در خودروهای مجهز به کروز کنترل در هنگام فعال شدن کروز کنترل بجای آنکه میزان فشار بر پدال گاز، باز و بسته شدن دریچه گاز را کنترل نماید؛ این کنترل توسط Actuator یا فعال کننده کروز کنترل انجام میگیرد. فعال کننده ها یا Actuator ها در 2 نوع Vacuum و Electrical تولید می شوند که نوع وکیوم مکانیزمی شبیه بوستر ترمز دارد و با استفاده از وکیوم منیفولد کار می کند و همانند پدال گاز با سیم به دریچه گاز وصل می شود، نوع الکتریکی نیز مکانیزمی شبیه Stepper موتور دارد و به طور الکتریکی به کنترل دریچه گاز خودرو می پردازد.

در شکل زیر محور اتصال سیم گاز به دریچه یک خودروی مجهز به کروز کنترل با سیستم فعال کننده Vacuum را ملاحظه می کنید و می بینید که بجای یک سیم، 2 سیم در آن بکار رفته که یکی به پدال و دیگری به فعال کننده متصل است. اتصال هر 2 سیم به یک محور باعث می شود درهنگام فعالیت کروزکنترل به هنگام تغییر شرایط رانندگی مانند شیب جاده در اثر حرکت محور، پدال گاز نیز بالا و پایین برود.

http://www.arbabzadeh.com/%7Ehooshnam/cruisecontrol/cruise-control-cables.jpg

همانگونه که قبلا نیز ذکر شد، قسمت مکانیکی فعال کننده در نوع وکیوم به مانند بوستر اتومبیل عمل میکند و با دریافت وکیوم مانیفولد موتور و با استفاده از یک دیافراگم قابلیت عقب و جلو کردن سیم متصل به دریچه گاز را برمبنای دستور الکتریکی رسیده از طرف کنترل کننده کروز کنترل یا Electronic control module که به اختصار ECM نامیده می شود، داراست. نوع الکتریکی نیز بواسطه یک موتور پله ای براساس دستور رسیده از ECM دریچه گاز را باز و بسته می کند.

سرعت خودروهای امروزی از طریق یک سنسور ( VSS ) در کنار شفت گیربکس به سیستم های مختلف خودرو از جمله ECU و کیلومترشمار منتقل می شود و برای هر چرخش شفت، سنسور مربوطه تعداد پالس مشخصی ارسال می دارد و هر چه سرعت خودرو افزایش یابد پالسها تندتر می شود و بالعکس هرچه سرعت کمتر شود فاصله بین پالسها کمتر می شود. در خودروهای مجهز به کروزکنترل، سنسور سرعت شمار یک خروجی نیز به ECM کروز کنترل ارائه می دهد و از این طریق کروز کنترل قادر به تشخیص لحظه ای سرعت خودرو خواهد بود.

ECM که کامپیوتر کوچک کروزکنترل و در واقع مغز متفکر آن می باشد با دریافت پالسهای سنسور سرعت و مقایسه آن با سرعت تثبیت شده توسط راننده، به یک میزان خطا می رسد و براساس یک برنامه که براساس معادلات ریاضی از جمله انتگرال و مشتق پایه ریزی شده؛ دستور باز و بسته کردن دریچه گاز را به فعال کننده می دهد، از اینرو در هنگام مواجه با سربالاییها و سرازیریها سیستم بلافاصله آنرا تشخیص داده و از تغییریافتن سرعت تثبیت شده جلوگیری می کند.

دیاگرام ورودی و خروجی های یک سیستم کروزکنترل را در زیر می بینید:

http://www.arbabzadeh.com/%7Ehooshnam/cruisecontrol/cruise-control-diagram.jpg

همانگونه که در این دیاگرام می بینید کروز کنترل سوئیچ هایی نیز در پشت پدالهای گاز و کلاج برای تشخیص فشرده شدن این پدالها، داراست.

کروز کنترل سیستمی است که می توان آنرا به طور جداگانه نیز روی خودروها نصب نمود؛ البته برخی از آنها که قیمتهای پایینی نیز دارند از مکانیزم بالا، پیروی نمی کنند و ممکن است کارآیی لازم را نداشته باشد و گاها خطرآفرین نیز باشد.

کروز کنترل که بیشتر مناسب خودروهای دنده اتوماتیک و با قدرت بالا می باشد در حال حاضر در ایران بر روی مدلهای سفارشی پارس ایران خودرو، برخی مدلهای تویوتا، هیوندای، بنز، بی ام و، آئودی، پروتون جنتوی اتوماتیک و سیتروئن C5 یافت می شود.

Adaptive cruise control :

سیستم جدید کروز کنترل با نام Adaptive cruise control قابلیت تشخیص فاصله با خودروی پیش رو را نیز داراست ، این سیستم همانند کروز کنترل معمولی سرعت خودرو را براساس سرعت تنظیمی راننده تنظیم می نماید، اما با استفاده از سنسورهای خود و با درنظر گرفتن فاصله تا خودروی جلویی در صورت کاهش فاصله از حد مجاز ( کاهش سرعت خودروی در پیش رو ) به طور هوشمند سرعت خودرو را کاهش می دهد، این سیستم در حال حاضر بر روی برخی خودروهای لوکس و گران قیمت در حال نصب می باشد .

http://www.arbabzadeh.com/%7Ehooshnam/cruisecontrol/acc.jpg

از آنجا که استفاده از کروز کنترل معمولی، براساس فرهنگ رانندگی در ایران، احتمالا خطر آفرین خواهد بود، شاید بهتر باشد این سیستم تا فراگیرتر شدن نوع Adaptive به طور وسیع در کشور تولید یا وارد نشود.

shetab2
3 October 2010, 11:55 PM
سلام:
من فکر میکنم لاستیک می تونه خیلی موثر باشه.
البته درست است که ای بی اس دستش می آید که با چه میزان فشار روغنی، ترمز ها قفل می کنند اما این قفل شدن را از لغزش چرخها، حس می کند. لغزش چرخ ها هم تابعی از شرایط سطح جاده، نوع لاستیک و بقیه موارد مشابه است. سرخوردن اولیه، اختلاف زمانی کوتاهی است برای حس کردن شرایط، که بهتر است منجر به افزایش خطر نشود.
البته زمینی که تازه باران زده، برای تصادف، بسیار خطرناک است چون هم چربی روی سطح آسفالت هم چربی هوا و هم محلولی حاصل از مخلوط شدن گردوخاک روی جاده با هوا (که بسیار لغزنده است) را ایجاد می کند. پس باید کاملا در این شرایط، مواظب بود.
سلام
من امروز پیگیری کردم و فردا انشاءاله 4 تا لاستیک میشلن 4 فصل میخرم و لاستیکهای ماشین رو عوض میکنم. نتیجه کار رو هم میگم. یکی از مواردی که باعث شد من این تصمیم رو بگیرم سر خوردن عقب ماشین موقع دور زدن بود وقتی که عقب ماشین روی خط کشی عابر قرار داشت . به هرحال شرکت میشلن هم صراحتا استفاده از این لاستیکها رو در سرما و بارندگی و برف غیر مجاز اعلام کرده. ضمنا لاستیکهای فعلی رو واسه تابستون دیگه نگه میدارم که اگر عمری بود انشاءاله اول بهار عوضش کنم با این چهار فصلها.

amirvania
18 October 2010, 04:46 PM
روز جمعه گذشته ساعت حدود 6 صبح که خیابونا خیلی خلوت هستن توی خیابون سپه بعد از تقاطع ولیعصر به سمت غرب یه تست صفر تا 100 گرفتم . شیب تقریبا صفر بود چون قبلش دنده رو تو حالت N گذاشتم و ماشین اصلا به هیچ سمتی ( جلو یا عقب ) حرکت نکرد . تقریبا هیچ بادی هم نمیوزید . بنزینم معمولی بود . و فقط خودم تنها داخل ماشین بودم دنده رو تو حالت اتوماتیک گذاشتم( و نه منوال) و گاز رو تخته کردم و همزمان دگمه کرونومتر رو فشار دادم با کمال تعجب وقتی عقربه سرعت سنج به 100 رسید و من دوباره دگمه کرونومتر رو فشار دادم دیدم عدد 10/1 رو نشون میده که واقعا برام با توجه به عدد اعلام شده از طرف کارخونه که 11/1 هستش جای سؤاله .
به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه .

kouchakkhah
18 October 2010, 10:03 PM
به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه .
سلام خدمت امیر خان عزیز
فکر میکنم خیلی مسائل تو این موضوع دخیل هست . اول اینکه سرعت کیلومتر شمار حدود 8 کیلومتر با کیلومتر ماشین اختلاف داره این مسئله رو من با GPS امتحان کردم و برنامه های مختلف که همه این خطا رو نشون میداد دوم اینکه خطای انسانی میتونه باشه مثل این حالت که تشخیص قرار گرفتن عقربه روی عدد مورد نظر خیلی سخت هست . سوم استارت و استاپ کرنومتر میتونه خطا داشته باشه چهارم شرائط جوی ( همه لحاظ ) و نوع آسفالت و مقدار شیب در مسافت طی شده شما نه هنگام توقف و میزان فشار آوردن استاندارد به ماشین ( دور متور ) و خیلی مسائل دیگه من تو یکسری برنامه های مستند دیدم که برای اینکار چرخهای حرکت دهنده ماشین را روی دو غلطک موازی در یک اطاقک با شرائط ایده آل قرار میدادن و بوسیله رباط این تست انجام میشد حالا تو کارخانه های ایران به چه صورت هست نمیدونم شاید از تست کارخانه اصلی میگن و در هر صورت خود کارخونه تو سر محصول خودش نمیزنه ( اینیکی رو مطمئن هستم )
با تشکر از شما :icon_excl

kiuna
19 October 2010, 01:29 AM
سلام
من امروز پیگیری کردم و فردا انشاءاله 4 تا لاستیک میشلن 4 فصل میخرم و لاستیکهای ماشین رو عوض میکنم. نتیجه کار رو هم میگم. یکی از مواردی که باعث شد من این تصمیم رو بگیرم سر خوردن عقب ماشین موقع دور زدن بود وقتی که عقب ماشین روی خط کشی عابر قرار داشت . به هرحال شرکت میشلن هم صراحتا استفاده از این لاستیکها رو در سرما و بارندگی و برف غیر مجاز اعلام کرده. ضمنا لاستیکهای فعلی رو واسه تابستون دیگه نگه میدارم که اگر عمری بود انشاءاله اول بهار عوضش کنم با این چهار فصلها.
لاستیک ها رو از کجا و به چه قیمتی گرفتید ؟ تعویض میکردید بهتر نبود ؟

shetab2
23 October 2010, 12:22 AM
لاستیک ها رو از کجا و به چه قیمتی گرفتید ؟ تعویض میکردید بهتر نبود ؟
سلام
متاسفانه هیچ لاستیک 4 فصلی پیدا نکردم !!!!!
باورتون میشه ؟
pilot primacy , primacy HP , Energy saver e3a اینا از مارک میشلن بود.
چند تا مارک دیگه مثل پیرلی و گودیر و هانکوک و .... دیدم اما همشون تابستونی بودن.
خلاصه اینکه تصمیم گرفتم واسه اول زمستون 4 تا لاستیک یخ شکن بندازم .

leo_h
23 October 2010, 01:31 AM
سلام
متاسفانه هیچ لاستیک 4 فصلی پیدا نکردم !!!!!
باورتون میشه ؟
pilot primacy , primacy HP , Energy saver e3a اینا از مارک میشلن بود.
چند تا مارک دیگه مثل پیرلی و گودیر و هانکوک و .... دیدم اما همشون تابستونی بودن.
خلاصه اینکه تصمیم گرفتم واسه اول زمستون 4 تا لاستیک یخ شکن بندازم .

يخ شكن !!! :icon_razz
البته شايد منظورتون لاستيك زمستاني يا همان يخ شكن بدون ميخ (به اصطلاح بازاري گل برفي) باشه، چون يخ شكن (ميخ دار) فقط براي كشورهاي اسكانديناوي با زمستانهاي طولاني و بسيار سرد استاندارد ميباشد.

kouchakkhah
23 October 2010, 01:35 PM
تو کتابچه فرانسوی مگان ( البته به انگلیسی ) لاستیک پیشنهادی ماشین زمستانی میباشد . البته شاید به خاطر هوای سرد اونجا باشه و احتمالا بابت گرم بودن ایران نوع pilot primacy میشلن که تابستانی هست رو ماشین نصب شده . در ضمن تفاوت لاستیک زمستانی و تابستانی فقط در سرمای زیر 7+ درجه سانتیگراد نمایان میشود و این تفاوت هم در خشک نشدن آجهای لاستیک زمستانی در دمای کمتر از 7 درجه است . اگر لاستیک تابستانی در دمای زیر 7 درجه قرار بگیره تا 19 متر اختلاف خط ترمز میتونه داشته باشه .

Senator
23 October 2010, 10:25 PM
تو کتابچه فرانسوی مگان ( البته به انگلیسی ) لاستیک پیشنهادی ماشین زمستانی میباشد . البته شاید به خاطر هوای سرد اونجا باشه و احتمالا بابت گرم بودن ایران نوع pilot primacy میشلن که تابستانی هست رو ماشین نصب شده . در ضمن تفاوت لاستیک زمستانی و تابستانی فقط در سرمای زیر 7+ درجه سانتیگراد نمایان میشود و این تفاوت هم در خشک نشدن آجهای لاستیک زمستانی در دمای کمتر از 7 درجه است . اگر لاستیک تابستانی در دمای زیر 7 درجه قرار بگیره تا 19 متر اختلاف خط ترمز میتونه داشته باشه .
لاستیک ماشین من energy saver هستش و علیرغم اینکه روش جهت مشخص شده ولی طبق گفته دوستان مثله اینکه تابستونی هست!
والا من حتا تو بارون شدید باش مشکل نداشتم ولی یکی از دوستام که 2008 داره میگه توی برف تست کرده ماشین بد سر میخوره!

shetab2
23 October 2010, 10:58 PM
همانطور که دوست عزیزمون گفتن، لاستیکهای تابستونی مشکلی با باران ندارند. بلکه با دمای پایین مشکل دارند و خصوصا بارندگی در دمای پایین . متاسفانه لاستیکهای مزدا 3 ، نیو مزدا 3 ، نیو سراتو هم اینجوریه ! من فکر کنم چون بیشتر لاستیکها از طریق دبی وارد میشند شاید به خاطر شرایط آب و هوایی اونجا 4 فصل نمیفرستند. واقعا خیلی مسخره هست که داخل بازار تهران یک جفت لاستیک 4 فصل پیدا نمیشه . البته دو تا مارک رو به من معرفی کردن که گفتن ساخت ترکیه هست اما هیچ اسمی ازش در سایتها و برند های لاستیک دنیا نیست !

amirvania
27 October 2010, 09:16 AM
سلام بچه ها
من همیشه وقتی از حالت منوال (تیپ ترونیک ) استفاده میکردم وقتی میخواستم دنده رو عوض کنم یه لحظه پامو از رو گاز ورمیداشتم ، دنده رو عوض میکردم بعدش دوباره گاز میدادم . اما دیروز حواسم نبود ودر حالتی که داشتم گاز میدادم و ماشین در حالت شتابگیری بود دنده رو عوض کردم (منوال) و هیچ مشکلی همپیش نیومد (خیلیم حال داد :icon_arro ) . حالا سؤالم اینه که روش صحیح کم یا زیاد کردن دنده تو حالت تیپ ترونیک روش اول یا دومی ؟

رامين رحيمي
27 October 2010, 09:31 AM
فکر نمی کنم اصلا لازم باشه پا رو از گاز بردارین. تو حالت اتوماتیک هم همین کار انجام میشه.

kouchakkhah
27 October 2010, 11:22 AM
سلام بچه ها
من همیشه وقتی از حالت منوال (تیپ ترونیک ) استفاده میکردم وقتی میخواستم دنده رو عوض کنم یه لحظه پامو از رو گاز ورمیداشتم ، دنده رو عوض میکردم بعدش دوباره گاز میدادم . اما دیروز حواسم نبود ودر حالتی که داشتم گاز میدادم و ماشین در حالت شتابگیری بود دنده رو عوض کردم (منوال) و هیچ مشکلی همپیش نیومد (خیلیم حال داد :icon_arro ) . حالا سؤالم اینه که روش صحیح کم یا زیاد کردن دنده تو حالت تیپ ترونیک روش اول یا دومی ؟
سلام
شما طبق عادت در ماشینهای دنده معمولی تا به حال اینکار رو انجام میدادید .
من در هیچ ماشین اتوماتی ندیدم که بخواد مشکل ایجاد کنه چون اون دیسک و صفحه گیربکسهای دنده معمولی در اتومات وجود نداره و کلا سیستم متفاوت هست . یا بصورت ساده تر بگم وقتی شما در حالت اتومات از over drive استفاده میکنید چه اتفاقی میفته ؟ مگه غیر از اینکار هست که گفتید ؟ مگه در حالت تیپ ترونیک شما به رد لاین برسید چه اتفاقی میفته ؟

shetab2
9 November 2010, 01:15 AM
چند وقت پیش سوالی برام پیش اومد که اگر در حال حرکت و مثلا با سرعت بالا دنده ماشین رو روی حالت N قرار بدم و مجدد ببرمش روی حالت D چه اتفاقی می افته ؟! خلاصه امتحانش کردم. با سرعت 90 تا ماشین رو خلاص کردم. بعد از طی مسافتی مجدد روی D گذاشتم. چیزیش نشد . من فکر میکردم از دنده یک شروع میکنه اما ظاهرا از دنده ای بالاتر شروع کرد و بدون هیچ ضربه یا مشکلی ادامه داد.

amirvania
9 November 2010, 09:10 AM
چند وقت پيش سوالي برام پيش اومد که اگر در حال حرکت و مثلا با سرعت بالا دنده ماشين رو روي حالت N قرار بدم و مجدد ببرمش روي حالت D چه اتفاقي مي افته ؟! خلاصه امتحانش کردم. با سرعت 90 تا ماشين رو خلاص کردم. بعد از طي مسافتي مجدد روي D گذاشتم. چيزيش نشد . من فکر ميکردم از دنده يک شروع ميکنه اما ظاهرا از دنده اي بالاتر شروع کرد و بدون هيچ ضربه يا مشکلي ادامه داد.
سلام شتاب جان
تاکيد شده که در حال حرکت ( حتي يک کيلومتر در ساعت ) هرگز دنده رو از حال D به حالتهاي ديگه تغيير ندين (به جز حالت منوال ) چون اگه اين کار رو بکنيد فشار خيلي شديدي به گيربکس وارد ميشه و احتمال خرابيش خيلي زياده .

mmamushy
9 November 2010, 11:33 AM
البته شايد ربطي نداشته باشه ولي گفتم تجربه ام را بگم
من مزدا 3 و 323 قبلي كه داشتم هميشه وقتي ميخاستم با 323 توي جاده سبقت بگيرم خب عملا شتاب خوبي نداشتم و مجبور ميشدم دنده را از D به يه حالت پايين تر ميبردم البته توي سرعتهاي حدود 80 اينا كه خب بازم فرقي نميكرد و با مزدا 3 هم هميشه داشتم با دنده اش بازي ميكردم يعني هي ميزاشتم روي منوال و اتومات كه خب هيچ وقت هم مشكلي باهاش نداشتم و وقتي هم توي جاده بودم بنا به عادت هميشه دنده را روي خلاص ميزاشتم و بعدش دوباره به مسير ادامه ميدادم كه طي يك سال و نيم و رانندگي بيش از 60هزار كيلومتر كه با مزدا داشتم گيربكسش به هيچ وجه مشكلي بهم نزد پس شما هم مطمن باشيد با مگان هيچ وقت هيچ مشكلي از بابت گيربكس نداريد و هر جور هم كه بخاهيد باهاش رفتار كنيد

kouchakkhah
9 November 2010, 01:52 PM
چند وقت پیش سوالی برام پیش اومد که اگر در حال حرکت و مثلا با سرعت بالا دنده ماشین رو روی حالت N قرار بدم و مجدد ببرمش روی حالت D چه اتفاقی می افته ؟! خلاصه امتحانش کردم. با سرعت 90 تا ماشین رو خلاص کردم. بعد از طی مسافتی مجدد روی D گذاشتم. چیزیش نشد . من فکر میکردم از دنده یک شروع میکنه اما ظاهرا از دنده ای بالاتر شروع کرد و بدون هیچ ضربه یا مشکلی ادامه داد.
سلام
باتوجه به اینکه گیربکس مگان دارای سنسورهای متعدد و متفاوت هست و به صورت هوشمند عمل میکنه و دنده غیر متعارف را از شما قبول نمیکنه هیچ مشکلی برای گیربکس شما پیش نخواهد آمد . من با سرعت بالای 120 از حالت اتومات به تیپ ترونیک و برعکس رو هم تست کردم هیچ مشکلی نبود .

amirvania
9 November 2010, 01:56 PM
سلام
باتوجه به اينکه گيربکس مگان داراي سنسورهاي متعدد و متفاوت هست و به صورت هوشمند عمل ميکنه و دنده غير متعارف را از شما قبول نميکنه هيچ مشکلي براي گيربکس شما پيش نخواهد آمد . من با سرعت بالاي 120 از حالت اتومات به تيپ ترونيک و برعکس رو هم تست کردم هيچ مشکلي نبود .
چيزي که شما ميگي کاملا درسته دوست عزيزم و اصولا اساس کار تيپ ترونيک اينه که در حال حرکت و حتي سرعتاي بالا بتونيد بين Drive و تيپ ترونيک شيفت داشته باشيد . ولي چيزي که دوست عزيزمون شتاب جان ميگن اينه که در حال حرکت دنده رو از D رو N قرار بديم که اين کار رو تو دفترچه ماشين صراحتا نهي کردن .

kouchakkhah
9 November 2010, 02:09 PM
سلام امیر جان
درست میفرمائید ولی هدف من اون شروع دنده از یک یا بالاتر بود . شاید بد نوشتم .ببخشید.

n@vid
9 November 2010, 02:10 PM
...در حال حرکت دنده رو از D رو N قرار بديم که اين کار رو تو دفترچه ماشين صراحتا نهي کردن .

موردي که اشاره کرديد عموميت داره يا مختص مگان هست؟

kooshai
9 November 2010, 02:15 PM
چند وقت پيش سوالي برام پيش اومد که اگر در حال حرکت و مثلا با سرعت بالا دنده ماشين رو روي حالت N قرار بدم و مجدد ببرمش روي حالت D چه اتفاقي مي افته ؟! خلاصه امتحانش کردم. با سرعت 90 تا ماشين رو خلاص کردم. بعد از طي مسافتي مجدد روي D گذاشتم. چيزيش نشد . من فکر ميکردم از دنده يک شروع ميکنه اما ظاهرا از دنده اي بالاتر شروع کرد و بدون هيچ ضربه يا مشکلي ادامه داد.

اقا با گيربکس بازي نکن بد جوري خرج ميزاره رو دستت ها... همونجوري که امير عزيز گفتن هرگونه تغيير درگيربکس اتوماتيک (از D به N يا از D به R يا برعکس) بايد در حالت توقف انجام بشه وگرنه گيربکس مرخص ميشه..

شيفت کردن بين اتوماتيک و دستي در حال حرکت مشکلي نداره.:icon_surp

amirvania
9 November 2010, 02:46 PM
موردي که اشاره کرديد عموميت داره يا مختص مگان هست؟
سلام نويد جان
بله عموميت داره . تو منوال مزدا3 هم همين رو نوشته . من منوال ماکسيما رو نخوندم ولي سالها باهاش رانندگي کردم و حتي يک بار هم جرات نکردم درحال حرکت بزارمش رو N .
منطقا و عقلا بقيه ماشيناي اتوماتيک هم بايد اين مسئله درش صادق باشه .

amir_af
9 November 2010, 05:46 PM
سلام. دوستان من با ویتارا بارها این کار را انجام داده ام(برای کاهش مصرف به خصوص در سرپاینی ها) تا حالا هم مشکلی پیش نیامده است:icon_cool:icon_cool:icon_cool

Validator
9 November 2010, 06:59 PM
دوستان! ممکنه در کوتاه مدت اشکالی پیش نیاد ولی در بلند مدت، معلوم نیست...
گیربکس اتومات در حالت معمول، طبق شرایط کار موتور، دنده رو تنظیم کرده و تغییر دنده در حالت اتومات، به دلیل فشار به تورک کانورتور، اصولی نیست. به همین علت بعدها، گیربکس های تیپ ترونیک و انواع مشابهش ساخته شد.
حرکت با دنده خلاص در سرپایینی هم بسیار خطرناکه که اصلا توصیه نشده...

mmamushy
9 November 2010, 07:06 PM
دوستان! ممکنه در کوتاه مدت اشکالی پیش نیاد ولی در بلند مدت، معلوم نیست...
گیربکس اتومات در حالت معمول، طبق شرایط کار موتور، دنده رو تنظیم کرده و تغییر دنده در حالت اتومات، به دلیل فشار به تورک کانورتور، اصولی نیست. به همین علت بعدها، گیربکس های تیپ ترونیک و انواع مشابهش ساخته شد.
حرکت با دنده خلاص در سرپایینی هم بسیار خطرناکه که اصلا توصیه نشده...
با سلام دوست عزيز
چرا خطرناكه؟
راستي دوستان يه چيزي هم بهتون بگم من حتي شده با مزدا 3 اشتباها يكبار از دنده دو اومدم برم 3 كه رفتم 1 و ماشين دور موتورش را تا ته چسبوند كه به نظرم نبايد اينطور ميشد و خودش ميفهميد كه نبايد دنده بده

SeriousSam
10 November 2010, 12:38 AM
با سلام دوست عزيز
چرا خطرناكه؟
راستي دوستان يه چيزي هم بهتون بگم من حتي شده با مزدا 3 اشتباها يكبار از دنده دو اومدم برم 3 كه رفتم 1 و ماشين دور موتورش را تا ته چسبوند كه به نظرم نبايد اينطور ميشد و خودش ميفهميد كه نبايد دنده بده
با سلام
با توجه به کلوپ مگان بودن سوالتون نامربوطه
ولی کلا گیربکسهای تیپ ترونیک روی منوالشون هم کامپیوتر نظارت داره و در صورت تعویض نکردن دنده تا محدوده غیر مجاز خود گیربکس اقدام به تعویض میکنه
و البته اون محدوده قرمز رنگی که میبینید کمی از کاتاف اصلی عقب تر هست و مشکلی نداره

در مورد خلاص رفتن در سراشیبی ها مسلما خطرناک هست
در خودروهای منوال دنده درگیر کمک شایانی میکنه و در اتوماتیک ها روی منوال بزاری کمک میکنه و در حالت d همون خلاصه!

mmamushy
10 November 2010, 01:07 AM
با سلام
با توجه به کلوپ مگان بودن سوالتون نامربوطه
ولی کلا گیربکسهای تیپ ترونیک روی منوالشون هم کامپیوتر نظارت داره و در صورت تعویض نکردن دنده تا محدوده غیر مجاز خود گیربکس اقدام به تعویض میکنه
و البته اون محدوده قرمز رنگی که میبینید کمی از کاتاف اصلی عقب تر هست و مشکلی نداره

در مورد خلاص رفتن در سراشیبی ها مسلما خطرناک هست
در خودروهای منوال دنده درگیر کمک شایانی میکنه و در اتوماتیک ها روی منوال بزاری کمک میکنه و در حالت d همون خلاصه!
با سلام
ممنون بابت تذكرتون اما من ميخواستم فقط تجربياتم را در مورد گيربكس بگم نه ماشين !!!!!
گفتم شايد كمك به ديگري باشه توي دوستان مگان سوار
بازم ممنون بابت تذكر

amir_af
11 November 2010, 01:48 PM
با سلام
ب
در اتوماتیک ها روی منوال بزاری کمک میکنه و در حالت d همون خلاصه!
در حالت Dخلاص است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:icon_rollدوست عزیز در حالت N خلاص است:icon_cool:icon_cool:icon_cool

SeriousSam
12 November 2010, 12:33 AM
در حالت Dخلاص است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:icon_rollدوست عزیز در حالت N خلاص است:icon_cool:icon_cool:icon_cool
با سلام
لطفا پستها رو کامل بخونید
حالت N که خلاص هست شکی درش نیست و منظوره بنده این بود که در حالت D برعکس حالت منوال اتومات ها و یا گیربکسهای منوال پس از بر داشتن پاتون از روی گاز خودرو هیچ در گیری نداره (سرعت خودرو کسر نمیشه)
مثال : شما برای کنترل خودروی اتوماتتون در جاده های پر ترافیک و سراشیبی کوهستانی روی حالت D حرکت نمیکنید و برای اطمینان و کمتر شدن فشار ترمز و البته سوخت و . . . از حالت منوال تیپ ترونیک و یا دنده سنگین اتوماتهای معمولی استفاده میکنید(معمولا 1و2)

amirvania
14 November 2010, 09:46 AM
وقتی از حال سکون گاز رو تخته میکنم رو سرعت بالای 50 (حدود 55 ) از یک به دو و رو سرعت حدود 115 از 2 به 3 میره . ضمنا هر بار دقیقا دور موتور تا 6000 بالا میره . 3 به 4 رو امتحان نکردم هر کدوم از دوستان تجربه ش رو دارن لطف کنن بگن .

kooshai
16 November 2010, 10:07 PM
دوستان چرا میگن رانندگی در حالت اتوماتیک در جاده های کوهستانی خطرناکه؟؟

Warrior--
16 November 2010, 10:18 PM
سلام

اگر روی تیپ ترونیک نباشد در جاده هایی با سراشیبی زیاد وقتی دور موتور بالا می رود(گاز نمی دهید) گیرباکس دنده را سبک می کند و همین باعث می شود سرعت اتومبیل مرتبا افزایش یابد...

با تشکر

kooshai
16 November 2010, 10:45 PM
خب مگان که در سراشیبی اگه پدال گاز رو فشار ندیم سرعت رو ثابت نگه میداره. بازم خطرناکه؟؟

Warrior--
16 November 2010, 10:49 PM
پس با این حساب به نظر من که خطری بابت افزایش سرعت تهدیدتان نمی کند ولی برای کاهش سرعت چرا...
منظورم این است که اگر ناگهان مجبور به ترمز شدید شدید بهتر است دور موتور بالا باشد تا بوستر بهتر عمل کند و در نتیجه ترمز ها و همچنین کاهش سرعت به دلیل درگیر بودن دنده ی سنگین تر سریع تر شود.

با تشکر

shetab2
17 November 2010, 05:06 PM
وقتی از حال سکون گاز رو تخته میکنم رو سرعت بالای 50 (حدود 55 ) از یک به دو و رو سرعت حدود 115 از 2 به 3 میره . ضمنا هر بار دقیقا دور موتور تا 6000 بالا میره . 3 به 4 رو امتحان نکردم هر کدوم از دوستان تجربه ش رو دارن لطف کنن بگن .

دنده 3 تا سرعت 150 تا رو پر میکنه و بعد میره 4. من داخل جاده چندین بار امتحان کردم.

nokian8
7 December 2010, 05:23 PM
با سلام خدمت دوستان.
من تاپیک های کلوپ مگان تقریبا خواندم.فقط مشکل من الان با شتاب مگان هست.چون ظاهرا مهمترین مشکل مگان 2000 عمدتا شتاب پایین آن است.می خواستم بدونم شتاب مگان در حد چه ماشینی هست؟واقعا خیلی کم هست و اون جذابیتی که مثلا زانتیا دارد را ندارد؟
اگر راهنمایی کنید ممنون می شم.
با تشکر.

kouchakkhah
7 December 2010, 07:57 PM
خب مگان که در سراشیبی اگه پدال گاز رو فشار ندیم سرعت رو ثابت نگه میداره. بازم خطرناکه؟؟
سلام
چطور سرعت ثابت میمونه ؟ مگه همچین چیزی امکان داره ؟ این کار که شما میفرمائید کروز کنترل هست که مگان تولید داخل نداره !

kouchakkhah
7 December 2010, 08:00 PM
با سلام خدمت دوستان.
من تاپیک های کلوپ مگان تقریبا خواندم.فقط مشکل من الان با شتاب مگان هست.چون ظاهرا مهمترین مشکل مگان 2000 عمدتا شتاب پایین آن است.می خواستم بدونم شتاب مگان در حد چه ماشینی هست؟واقعا خیلی کم هست و اون جذابیتی که مثلا زانتیا دارد را ندارد؟
اگر راهنمایی کنید ممنون می شم.
با تشکر.
سلام
فقط تو حرکت اولیه مثل تمام ماشینهای دفرانسیل جلوی اتومات کمی کند هست ولی سریعتر از اونی که فکر میکنی به سرعت اصلی میرسه . :icon_cool

amirvania
11 December 2010, 04:53 PM
سلام
چطور سرعت ثابت میمونه ؟ مگه همچین چیزی امکان داره ؟ این کار که شما میفرمائید کروز کنترل هست که مگان تولید داخل نداره !
دقیقا سرعت ثابت میمونه . شما اگه تو یه سرپائینی وارد بشی و اصلا گاز ندی ابتدای سرپائینی هر سرعتی که داشتی رو همون میمونه . یه جورایی کار کروز رو میشه گفت انجام میده .

kouchakkhah
11 December 2010, 06:27 PM
دقیقا سرعت ثابت میمونه . شما اگه تو یه سرپائینی وارد بشی و اصلا گاز ندی ابتدای سرپائینی هر سرعتی که داشتی رو همون میمونه . یه جورایی کار کروز رو میشه گفت انجام میده .
سلام امیر جان
امکان داره از لحاظ فنی توضیح بدی ؟ به فرض شما رو ی یه شیب 10 یا 15% قراردارید و باسرعت 80 کیلومتر و دنده 4 و یا 3 وارد این سراشیبی میشوید طیق گفته شما سرعت بودن فشار به پدال گاز نباید زیاد بشه . ( اگر درست متوجه شده باشم ) ولی من چندین بار امتحان کردم و این اتفاق نیافتاد و سرعت بر اثر شیب جاده زیادتر شده و من هیچ دلیل فنی برای عدم تغییر سرعت پیدا نکردم . و مسئله عدم تعویض دنده با زیاد شدن سرعت متفاوت هست درسته که شما دنده ماشینت عوض نمیشه ولی تا جائی که میتونه ماشین دور میگیره و دنده شما هم سنگین نمیشه که جلوی سرعت شما رو بگیره علتش هم این هست که هیچ تغییر فشار روغنی وجود نداره که منجر به تعویض دنده بشه و شما برای کم کردن سرعت مجبور به استفاده مداوم از ترمز هستی . و تو تمام ماشینهای اتومات توصیه شده که در جاده های کوهستانی از دنده منوآل استفاده بشه . حتی این قضیه تو ماشینهای اتومات قدیمی هم بوده که مشکلات خاص خودش رو داشته . :icon_excl

amirvania
12 December 2010, 09:33 AM
درود بر شما کوچک خواه عزیز
راستش از نظر فنی دلیل براش پیدا نکردم اما از لحاظ تجربی این اتفاقیه که میوفته . اون چیزی که تو ذهن من هستش همین جوریه یعنی وارد شدن به سراشیبی بدون گاز دادن مساوی ثابت موندن سرعت بود حالا شایدم یه گاز اولش داده باشم ، درست یادم نیست ولی اینکه چندین و چند بار تو سراشیبی سرعت من ثابت مونده بود مطمئنم . شما و دوستان دیگه هم اگه زحمتی نیست سراشیبی رو تو حالتهای مختلف امتحان کنید . مطمئنم که تو یکی از این حالتها سرعت ثابت میمونه :icon_arro

amirvania
23 April 2011, 11:18 AM
سلام دوستان
هفته گذشته یه سفر 1100 کیلومتری به اصفهان ، خوانسار ، گلپایگان ، محلات ، دلیجان و قم داشتم . در رابطه با مصرف سوخت تو این مسیرها که البته حدود 200 کیلومترش هم مربوط به شهر اصفهان و ترافیک های داخل شهری بود به متوسط مصرف سوخت 7.2 رسیدم که فکر میکنم خیلی خوبه چون تو سفرهای قبلیم کمتر از 8.5 نداشتم . علتشم هم فکر کنم این باشه که سعی کردم وضعیت گاز رو تو مسیر خیلی تغییر ندم و معکوس نکشم به قول معروف پیرمردی رانندگی کردم :icon_razz . فقط یه معکوس خیلی خفن داشتم که گذاشتم دنده رو رو منوال و تخته کردم و حدودا رو 6200 دور موتور دنده رو عوض میکردم که تو این حالت مصرف لحظه ای تا 29.9 بالا میومد :icon_sad: ضمنا با سرعت ثابت 90 کیلومتر در ساعت تو اتوبان تو مسیر کاملا هموار و با شیب تقریبا صفر و بدون وزش باد ( روز سه شنبه صبح ) به مصرف لحظه ایه 4.8 به مدت تقریبا یک دقیقه ثابت رسیدم که به نظر خودم عالیه بنزین هم معمولی بود بدون هیچ مکملی .

رامين رحيمي
23 April 2011, 12:49 PM
عاليه. مگان همه چيزش خوبه بجز بوقش كه خيلي ضعيفه.

amirvania
23 April 2011, 01:20 PM
سلام رامین جان
به نظر من بوق مگان مشکلی نداره چون این ماشین تو فرانسه ساخته شده و اصولا برای اروپا طراحی شده که فوق العاده قانونمند هستند و خیلی کم از بوق استفاده میکنن و همین صدای معمولی بوق مگان هم کاملا برای این جاها که خدمتتون عرض کردم کافیه . البته از طرفی هم حق به جانب شماست چون مثلا تو تهران که راننده ها فرق زیادی بین بوق و ترمز قائل نیستن و بوقای عجیب و قریب و بعضا حتی بوق تریلی رو ماشیناشون میبندن به قول شما ممکنه بوق مگان ضعیف به نظز برسه .

رامين رحيمي
24 April 2011, 07:24 AM
amirvania (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?114590-amirvania) درسته بوق مگان بر اساس فرهنگ همونجا ساخته شده که نیازی به بوق نیست. ولی تو تهران با این شلوغی و سر وصدا بوقش اصلا به گوش نمی رسه و هیچ جور نمیشه به موتوریها و بقیه گفت که بابا جون الان حق تقدم با من بیچاره است. البته عوض کردن بوق همانطوری که دوستان گفتن هزینه زیادی نداره و مشکل جدی نیست. البته میشه بجای عوض کردن بوق منتظر موند و دید که کی فرهنگ رانندگی و خیلی چیزیهای دیگه یه روز مثل پاریس بشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hesam90
26 April 2011, 10:47 AM
سلام
يه سئوال مگانهاي 2000 توليد داخل پاور ويندو و سنسور باران دارن ؟:icon_razz
آخه چند روز پيش كه بارون ميومد سنسورش كار نكرد.

drnariman
26 April 2011, 03:38 PM
پاور ویندو رو که 1600 فول هم داره ... 2 بار کلبد بستن دررا پشت سر هم بزنید حله .
در مورد سنسور هم که مدل 2000 داره فقط برف پاک کن رو باید رو اتو بزارید .

hesam90
26 April 2011, 11:38 PM
ممنونم از راهنماییتون
اما من 2بار هم کلید قفل رو از روی ریموت فشار دادم متاسفانه عمل نکرد امکان داره روی ماشین های صفر کیلومتر تغییر داده باشن؟
در مورد برف پاک کن اگر در حالت اتو باشه و باران نیاد باز بعد از چند دقیقه عمل میکنه به صورت رندوم ؟ یا فقط در صورتی که قطره اب رو شیشه باشه عمل میکنه؟:icon_razz