PDA

View Full Version : آیا از عملکرد و تعرفه کنتور های دیجیتال در مقابل کنتور های آنالوگ راضی هستید ؟

farzad-sani
24 July 2009, 07:38 PM
اداره برق از مدتی قبل شروع به جایگزین کردن کنتور های آنالوگ قدیمی (مکانیکی ) با کنتور های دیجیتال کرده .

و اما مقایسه ی بین کنتور های دیجیتال و آنالوگ :

- در کنتورهای مکانیکی تعین میزان مصرف برق از طریق نمراتور کنتور وبا کسر عدد فعلی از قبلی به دست می آید و مصرف به دست آمده را کلا مطابق با یک نرخ (ساعات میان باری روز )محاسبه وبهای برق مشترک بدست میاید :

به طور مثال اگر مشترک در24ساعت شبانه روزی 20کیلو وات ساعت برق مصرف کند (با فرض هر کیلو وات ساعت 200 ریال) مبلغ (400=20×20) ریال می شود

http://yedc.ir/persian/images/stories/%E3%CF%26%231740%3B%D1%26%231740%3B%CA%20%E3%D5%D1 %DD/contor1.jpg

(كنتور مكانيكى)

2- در کنتور دیجیتالی سه تعرفه ،مصرف در 24ساعت شبانه روز به سه بازه زمانی شامل ساعات میان باری (روز) ،ساعات اوج بار(شب) ،وساعات کم باری (آخر شب) تقسیم شده ونرخ هر کدام متفاوت وبه ترتیب با ضرایب 1، 5/2، 25 /0نسبت به نرخ ساعات میان باری مساحبه می گردد

http://yedc.ir/persian/images/stories/kontor31.jpg

(كنتور ديجيتال)

ساعات بازه زمانی در6ماه اول ودوم سال در جدول زیر می باشد
http://yedc.ir/persian/images/stories/%E3%CF%26%231740%3B%D1%26%231740%3B%CA%20%E3%D5%D1 %DD/amar-bar.jpg

به طور مثال اگر یک مشترک در 24 ساعت شبانه روز 20کیلو وات ساعت برق مصرف کند ودارای کنتور دیجیتالی باشد کنتور مصرف برق فوق را فرضا به سه بخش تقسیم می کند

مصرف ساعات میان باری (روز ) =10کیلو وات ساعت

مصرف ساعات اوج بار (اول شب ) = 3کیلو وات ساعت

مصرف ساعات کم باری (آخر شب ) = 7 کیلو وات ساعت

ضریب×نرخ×مصرف = بهای برق مصرفی با کنتور دیجیتال

3850= (25/0×200×7) +(5/2×200×3) + (1×200×10) ریال

بهای برق مصرفی این مشترک معادل 3850ریال در یک شبانه روز می باشد

کسی از دوستان چگونگی خواندن داده های کنتور توسط دستگاه های مادون قرمز اطلاعی داره .
من تعجب میکنم در حالی که فرستنده و گیرنده هایی برای این منظور در مقابل کنتور تعبیه شده ولی همچنان با استفاده از بینایی خدادای ( که احتمال اشتباه زیاده ) این داده ها خونده میشه .

aminkhan2008
25 July 2009, 08:14 AM
بابا ما که از این کنتور های جدید داریم ازش خیلی هم راضیم.به نظرمن که کمتر مصرف را نسبت به کنتور های قدیمی نشان میده.ولی بر عکس کنتورهای آب جدیداینقدر افتضاح هستند که با کوچکترین قطره آب مصرف را نشان میدهند و کنتورهای آب قدیم خیلی بهتره.چون مصرف را خیلی دقیق نشون نمیده.کسی راهی را برای نشون دادن مصرف کمتر کنتور(چه برق چه آب) نمیدونه؟

mil-i300
25 July 2009, 09:37 AM
از لحاظ عدالت بهتر شده..!!!
ولی پول برقمون از وقتی که دیجیتال شده 2 برابرشده..!!!
البته ما مصرفمون صرفا در کامپیوتر و پخچال و تلویزیون خلاصه میشه..!!! الحمدا... فعلا کولر گازی نداریم..!! :icon_surp

F@RSH@D rezayi
25 July 2009, 09:56 AM
ضمن تشکر از مهندس عزیز به دیلی این تاپیک خوبی که ایجاد کردند .

من فکر می کنم هدف از این کار سوق دادن مردم به مصرف کمتر در ساعات پیک مصرف و جلوگیری از قطعی برق هست . ولی متاسفانه چون عادت کردیم که با جریمه کردن آموزش بدیم هم به نفع اداره برق هست . هم به قول معروف فرهنگ سازی از نوع جهان سوم و شاید چهارم و پنجم و...:icon_eek:
دلیل دوم برق دزدی های متعددی هست که انجام میشد . در دیجیتالی ها با اینکه من روشهایی هم برای اون شنیدم ولی باز مشکل تر از گذشته هست .
در هر صورت با توجه به اینکه حداقل در کشورهایی که رفته ام چنین چیزی ندیده ام ولی شنیده ام که تو چین هم این قانون رو اعمال می کنند به نظرم فرهنگ سازی و استفاده از وسایل استاندارد تر بهتر از اعمال جرایم هست .
ضمنا دستگاههای آنالوگی با توجه به مکانیکی بودم خطای زیادی دارند که گاه این خطا به نفع مشترک ( کم انداختنش) و گاه علیه مشترک هست . که معمولا در سنجش هایی که تو اداره برق انجام میشه گاهی این مسئله اثبات میشه . فکر نمی کنم در دیجیتالها چنین مشکلی دیده بشه .
در نهایت فکر می کنم بهترین پاسخ رو فربود عزیز می تونند بدند که مطمئنا در تخصص ایشون هست . من فقط فکر خودم رو که کارشناسی نیست اعلام کردم .

Relax2000
25 July 2009, 11:26 AM
ضمن تشکر از مهندس عزيز به ديلي اين تاپيک خوبي که ايجاد کردند .

من فکر مي کنم هدف از اين کار سوق دادن مردم به مصرف کمتر در ساعات پيک مصرف و جلوگيري از قطعي برق هست . ولي متاسفانه چون عادت کرديم که با جريمه کردن آموزش بديم هم به نفع اداره برق هست . هم به قول معروف فرهنگ سازي از نوع جهان سوم و شايد چهارم و پنجم و...:icon_eek:
دليل دوم برق دزدي هاي متعددي هست که انجام ميشد . در ديجيتالي ها با اينکه من روشهايي هم براي اون شنيدم ولي باز مشکل تر از گذشته هست .
در هر صورت با توجه به اينکه حداقل در کشورهايي که رفته ام چنين چيزي نديده ام ولي شنيده ام که تو چين هم اين قانون رو اعمال مي کنند به نظرم فرهنگ سازي و استفاده از وسايل استاندارد تر بهتر از اعمال جرايم هست .
ضمنا دستگاههاي آنالوگي با توجه به مکانيکي بودم خطاي زيادي دارند که گاه اين خطا به نفع مشترک ( کم انداختنش) و گاه عليه مشترک هست . که معمولا در سنجش هايي که تو اداره برق انجام ميشه گاهي اين مسئله اثبات ميشه . فکر نمي کنم در ديجيتالها چنين مشکلي ديده بشه .
در نهايت فکر مي کنم بهترين پاسخ رو فربود عزيز مي تونند بدند که مطمئنا در تخصص ايشون هست . من فقط فکر خودم رو که کارشناسي نيست اعلام کردم .

البته ضمن تاييد فرمايشات دکتر رضايي عزيز با اين همه روشي هم جز اين نمي تونه تاثير داشته باشه در نحوه استفاده از برق . دليل افزايش برق بهاي دوستان نيز همينه که معمولا استفاده از برق در ساعات پيک مصرف يعني 2 تا 4 ظهر و 8 عصر تا 12 شب هست . فکر نمي کنم به جز لامپهاي کم مصرف روش ديگري هم داشته باشيم تا با همين علاقه مصرف براي مصرف کننده ها بار کشيده شده از سيستم برقي کشور رو کاهش بديم .
از اين نظر اين کنتورها خوبه که هر روز ده ها نفر نميبان اداره برق که کنتور من درست کار نمي کنه و زياد ميندازه :icon_twis

F@RSH@D rezayi
25 July 2009, 11:35 AM
البته ضمن تاييد فرمايشات دکتر رضايي عزيز با اين همه روشي هم جز اين نمي تونه تاثير داشته باشه در نحوه استفاده از برق . دليل افزايش برق بهاي دوستان نيز همينه که معمولا استفاده از برق در ساعات پيک مصرف يعني 2 تا 4 ظهر و 8 عصر تا 12 شب هست . فکر نمي کنم به جز لامپهاي کم مصرف روش ديگري هم داشته باشيم تا با همين علاقه مصرف براي مصرف کننده ها بار کشيده شده از سيستم برقي کشور رو کاهش بديم .
از اين نظر اين کنتورها خوبه که هر روز ده ها نفر نميبان اداره برق که کنتور من درست کار نمي کنه و زياد ميندازه :icon_twis
به نظر من میشه و راه حلهایی دارن . سوق دادن مردم به استفاده از 4 یا 5 ساعت در روز از کولر گازی به جای 24 ساعت استفاده از کولر آبی یه نوع صرفه جویی در برقه . استفاده از ماشین ظرف شویی به جای شستشوی دستی که 10 بار بیشتر از ماشین آب مصرف می کنه خوبه برای مصرف آب . شیشه های دوجداره و ... البته مطمئنا هزینه بردار هست ولی در طولانی مدت به نفع و لازمه اداره کشور هست .
در مورد کنترل کنتورها با شما موافقم .

حالا من هم سوالی مطرح می کنم . آیا ممکنه همین دستگاههای کنتور دیجیتال رو با سیستمی به سیستمهای مخابراتی وصل کرد و برای نوشتن مصرف نیازی به نیروی انسانی نداشت . عزیزان چی به نظرشون می رسه . خودش می تونه یه پروژه دانشگاهی خوب باشه . یه روشی به نظرم می رسه دوستان نظرشون رو بدن من هم اعلام می کنم .

farzad-sani
25 July 2009, 02:15 PM
با تشکر از تمامی دوستانی که نظراتشون رو اعلام کردن :icon_excl

حالا من هم سوالی مطرح می کنم . آیا ممکنه همین دستگاههای کنتور دیجیتال رو با سیستمی به سیستمهای مخابراتی وصل کرد و برای نوشتن مصرف نیازی به نیروی انسانی نداشت . عزیزان چی به نظرشون می رسه . خودش می تونه یه پروژه دانشگاهی خوب باشه . یه روشی به نظرم می رسه دوستان نظرشون رو بدن من هم اعلام می کنم .

آقای دکتر همون طور که در تصویر بالا دیده میشه در پنل جلویی این کنتور ها از دیود های مادون قرمز فرستنده و گیرنده استفاده شده ( برای ایجاد ارتباط و انتقال داده ) ولی متاسفانه از این قابلیت کنتور ها استفاده نمیشه .

ولی باز هم اگه از این قابلیت استفاده بشه باید یه نفری در محل حضور داشته باشه که این به خودی خود زمان بر هستش.

نکته ایی که این جا خود نمایی میکنه استفاده از روش های ارسال دیتا روی کابل های برق هستش که بدون نیاز به هیچ ارتباط اضافی این کار رو میشه انجام داد .

نظر دوستان در این مورد چیه ؟

چشم عسلي
25 July 2009, 03:16 PM
من تخصصی در این زمینه ندارم ولی چون نام تاپیک نظر سنجی بود با اجازه شما منم شرکت می کنم

خیر من راضی نیستم

دلیل :
قبلی هارو میشد یجورائی Stop کرد دست کاریش کرد به لطف یک خودکار کوچولو ولی اینارو نمیشه :icon_arro
قبلی ها از نظر استفاده بصرفه تر بود ولی این جدید ها کمترین مصرف را حساب میکنه :icon_redf

farzad-sani
25 July 2009, 03:47 PM
قبلی ها از نظر استفاده بصرفه تر بود ولی این جدید ها کمترین مصرف را حساب میکنه :icon_redf

بله همون طور که دوستمون هم گفتن کنتور های دیجیتال کمترین مصرف کننده ها و حتی مصرف شارژهای مبایل رو هم ثبت میکنه . :icon_cool

farzad-sani
25 July 2009, 04:08 PM
انواع قرائت کنتور

– قرائت كنتور برق به روش HANDHELD

در روش HANDHELD , مأمور قرائت با مراجعه به درب منازل , مي بايست کنتور را رويت و ارقام کنتور را در دستگاه HANDHELD وارد نمايد و يا توسط يک سيم رابط آن را به کنتور وصل کرده و اطلاعات کنتور را بر اساس يک پروتکل دریافت مي کند. . اين روش متداول ترين روشي است که اکنون در تمام شرکت هاي توزيع برق بکار مي رود . از اشکالات اين روش مي توان به موارد ذيل اشاره کرد :

- امکان خطاي نيروي انساني در ثبت اطلاعات قرائت کنتور به صورت سهوي و يا عمدي
- بسته بودن درب منازل هنگام مراجه مأمور و يا عدم اجازه ورود به مأمور قرائت به داخل منازل توسط صاحبان منازل و يا اماکن تجاري و صنعتي.
- امکان سوء استفاده و تباني با مأمور قرائت بخصوص براي مشترکان با مصارف بالا و سنگين
- دادن بهانه به افراد خلافکار تحت پوشش مأمور قرائت و ورود به منازل و ايجاد مزاحمت و يا تعرض به مال و ناموس مردم.
- طولاني بودن مدت قرائت هر دوره ( 2 ماه يکبار براي مشترکان عادي و ماهي يکبار براي مشترکان ديماندي )
- طولاني بودن پروسه قرائت تا صدور صورتحساب و توزيع آن و نيز وصول صورتحساب ها.
- هزينه هاي سنگين خريد و تهيه دستگاه هاي HAND HELD و نيز هزينه هاي دستمزد مأموران قرائت , مشکلات جذب نيروي انساني , مديريت نيروي انساني و . . ..
- مشکلات قرائت کنتورهائي كه در مناطق دور افتاده نصب شده اند, مانند روستاها , کارخانجات كه به دليل نامناسب بودن جاده و بدي آب و هوا به سادگي قابل دسترسي نيست.
- عدم امکان قرائت چندين کنتور در يک زمان
- عدم وجود امکان تبادل اطلاعات بين کنتور و دستگاه HAND HELD

2 – قرائت كنتور برق به روش WIRE LESS برد کوتاه

در اين روش ، قرائت کنتور برق بدون نياز به رويت مستقيم کنتور انجام مي شود. در روش wire less اطلاعات کنتور برق توسط يک فرستنده که در درون آن تعبيه شده است و برد آن حدود 10 تا 15 متر مي باشد ، ارسال مي گردد و اين اطلاعات توسط گيرنده ای که در يک وسيله نقليه جاسازي شده است دريافت مي شود. وسيله نقليه بايستي با سرعت کم از درون خيابان ها، کوچه ها و معابر حرکت کند تا امکان دريافت اطلاعات کنتورها را دريافت نمايد. پس از جمع آوري اطلاعات، داده ها به رايانه صدور صورت حساب منتقل مي گردد . اين روش داراي اشکالاتي به شرح ذيل است:

- کنتورهاي ديجيتال موجود بايد مجهز به فرستنده اطلاعات باشند.
- برد فرستنده کنتورها بسيار کم مي باشد و در بسياري از معابر و کوچه ها امکان دريافت اطلاعات توسط گيرنده تعبيه در وسيله نقليه نيست .
- عدم اطمينان %100 به قرائت انجام شده , بعضي از مواقع دستگاه گيرنده، امواج را بخوبي دريافت نمي کند و باعث ثبت اطلاعات غير واقعي مي شود.
-کمبود وسيله حمل و نقل و هزينه هاي استهلاک خودرو مخصوص قرائت کنتور.
- اين روش نيازمند نيروي انساني است، حداقل به ازاء هر دستگاه خودرو يک نفر.
- ارتباط يکطرفه اطلاعات از کنتور به گيرنده و بنابراين کنتور از راه دور ، غير قابل کنترل است.

3 - قرائت كنتور برق به روش PLC

دراين روش , اطلاعات کنتورها توسط يک جمع کننده اطلاعات DCU(Data Concentrate Unite) گرفته شده و با استفاده از مبدلPLC ( Power Line Carrier ) برروي خط برق فشار ضعيفv220 برای ارسال به مرکز جمع آوري داده ها قرار مي گيرد. معمولاٌ انتقال داده ها تا رسيدن به يک پست 400v انجام مي گردد و پس از آن توسط خط مخابراتي ( تلفن و موبايل. . . توسط مودم معمولي يا GSM ) به مرکز منتقل مي گردد . معايب و اشکالات اين روش عبارتند از :
1 - هزينه بسيار بالاي مبدل و مودم هاي PLC به ازاء هر کنتور .
2 - انتقال اطلاعات و عبور از يک ترانسv 400 و نيز پست 20kv و يا63kv به دليل عدم سنکرون کردن امواج الکترومغناطيسي برق، باعث از بين رفتن اطلاعات ارسالي مي شود . عبور داده ها از ترانس ها فشار قوي بسيار هزينه بر است.
3 - عدم وجود خط تلفن در تمام ترانس هاي 400v و يا پست هاي 20kv .
4 - نياز به نيروهاي آموزش ديده براي سرکشي به پست هاي توزيع و تخليه اطلاعات از دستگاه ها و ارسال آن توسط دستگاه مودم به مرکز .
شايان ذکر است که حدود چند سال است که اين روش توسط بعضي از شرکت ها مطرح شده ، ولي عملاً در مرحله پايلوت به دليل مشکلات فني و نيز بالا بودن هزينه هاي آن متوقف گرديده است .

4 – قرائت كنتور برق به روش RF امواج راديويی

دراين روش اطلاعات توسط دستگاه DCU (جمع کننده اطلاعات ) جمع آوري و توسط يک فروستنده RF به صورت امواج راديويي ارسال مي شود . در نقاطي اين امواج توسط دستگاه هاي گيرندهRF , دريافت و توسط مودم و خط مخابراتي به مرکز ارسال مي شود . معايب و اشکالات اين روش عبارتند از :

- هزينه بالاي دستگاه هاي فرستنده و گيرنده RF
- عدم وجود باند مناسب براي فرکانس راديويي در تمام نواحي شهري و غير شهري و محدوديت شرکت مخابرات به ارائه اين سرويس ها .
- کيفيت پايين اطلاعات دريافتي به دليل مشکلات جوي , رطوبت هوا و قطع مداوم خط ارتباطي .
- نياز به نيروي آموزش ديده جهت سرکشي به نواحي و مراکز گيرنده اطلاعات و ارسال اطلاعات با مودم به مرکز .
- ارتباط يکطرفه تبادل اطلاعات وعدم کنترل کنتورهاي برق.
- گرفتن مجوز ارسال امواح راديويي برای هر کنتور از شرکت مخابرات..

قرائت كنتور برق به روش IRMA ZB (IZB)

شرکت انديشه کامپيوتر باهمکاری شرکت ايرما مهندسی , بررسي روش هاي ياد شده قرائت از راه دور کنتورهاي برق (AMR) و نيز بررسي معايب و مشکلات آنان و نيز طرح هاي ترکيبي از آن روش ها توانسته است، سامانه جديدي به نام IRMA ZB با صرف هزينه هاي کمتر و در عين حال، به سادگي قابل پياده سازي است، را ارائه نمايد.
روش IZB با استفاده از فن آوري هاي جديد، اطلاعات کنتور هاي ديجيتالي را دريافت مي كند و به صورت پيامك (SMS) ويادر بستر GPRS آن را به مرکز ( سرور ) ارسال مي نمايد .
دراين روش براي قرائت بيش از يک کنتور از يک جمع کننده اطلاعات استفاده مي گردد . به اين ترتيب در مجتمع هاي مسکوني، تجاري و صنعتي فقط با بکار گيري يک دستگاه IZB مي تواند اطلاعات چندين کنتور ديجيتالي برق و يا آب را قرائت و اطلاعات آن ها را به مرکز ارسال نمايد . اين امر موجب کاهش چشمگير هزينه ها در بکارگيري دستگاه های IZBخواهد بود.

مزاياي بکار گيري روش IRMA ZB (IZB)

- امکان قرائت لحظه اي کنتورهاي ديجيتالي برق به صورت، روزانه ، هفتگي و ماهانه و يا هر در هر فاصله زماني (پريودي) که کارفرما بخواهد. سامانه ياد شده قابل تنظيم و برنامه ريزي مي باشد . ( اين سامانه مي تواند درکنتورهاي ديجيتالي آب و گاز نيز کاربرد داشته باشد )
- عدم استفاده از نيروي انساني و دخالت دستي در امر قرائت کنتور.
- اطمينان کامل از امنيت و صحت اطلاعات دريافتي ناشي از قرائت و جلوگيري از خطا هاي انساني.
- قرائت چندين کنتور ( بطورمثال : قرائت کنتورهاي يک مجتمع مسکوني در يک زمان بسيار کوتاه ) با استفاده ار يک دستگاه IZB .
- بررسي و کنترل مصرف انرژي در يک مسير شبکه توزيع و بدست آوردن ميزان دقيق مصرف و تلفات انرژي در طول مسير . ( بحث تلفات انرژي در شبکه هاي توزيع برق با توجه به دستکاري کنتورها , برق دزدي و. . . . بسيار مهم است و گاهي تلفات فوق به %40 مصرف مي رسد . )
- اندازه گيری بار يک پست در ساعات مشخص .
- با توجه به جمع آوري اطلاعات به صورت لحظه ای امکان رعايت مسائل امنيتي ( SECURITY ) در شبکه فراهم خواهد شد.
- امکان تبادل اطلاعات دو طرفه بين مرکز و کنتورهای برق.
- امکان تسريع در صدور صورتحساب مشترکان.
- با توجه به قرائت به صورت روزانه , هفتگي و . . . علاوه بر کنترل مصرف، گرفتن آمار مصرف برق و يا صدور زود هنگام صورت حساب برای مشترکان امکان پذير است.
- انتقال اطلاعات قرائت کنتورها به صورت اتوماتيک به سامانه مرکزي با دقت و با قبوليت داده ها.
- جلوگيري از هر گونه دستکاري در پلمپ کنتورهاي ديجيتال نصب شده در محل .
- امکان استفاده از شبکه ارتباطي مخابرات (تلفن همراه) در تمام نقاط کشور.
- امکان ارسال اطلاعات به صورت پيام کوتاه ( SMS )ويااستفاده از بستر(General Packet Radio Service) GPRS براي ارسال انواع داده ها (تصوير و صدا ) .
- هزينه پايين سخت افزاري در مقايسه با طرح هاي مشابه ( مانند مبدل هاي PLC , RF , WIRE LESS و . . . )
- بومي بودن طراحي و ساخت سخت افزاري سامانه IZB و نيز نرم افزارهاي مربوطه آن .
- امکان تغيير مسير ارسال اطلاعات به هرسروري يا مرکز جمع آوري داده ها (Data Server) که به سامانه معرفي مي گردد . اين کار توسط مدير (ADMIN) سامانه انجام می شود .
- امکان قطع و وصل برق , خاموش و روشن کردن کنتورها با توجه به بدهي مشترک و يا به هر دليل ديگر. اين عمل بدون حضور مأمور در محل نصب کنتور صورت مي گيرد .
- کاربرد IZB در فيدرهاي شبکه برق و SWITCH هاي شبکه.
- امکان تنظيم دستگاه IZBبدون حضور مأمور در محل نصب کنتور (تنظيم از راه دور).
- امکان اعمال تغييرات در تنظيمات کنتور ها در يک زمان کوتاه.
- عدم مراجعه مأمور به درب خانه مشترکان و جلوگيري از ورود افراد به حريم خصوصي مردم اين امر موجب بالا رفتن امنيت در جامعه .

http://www.andc.ir/Portals/0/IZB.GIF

F@RSH@D rezayi
26 July 2009, 10:12 AM
حالا یه طرف قضیه مطالب بالا یه طرف قضیه هم اینه که من دو مستاجز دارم که یک برق مشترک داشتند اومدن و گفتن برق ما رو جداکنید تصاعدی قیمت برق میره بالا . من هم که خیلی حرف گوش کنم رفتم و این کارو کردم . حالا جالبه اونی که کنتورش قدیمی بود ماهی واسه 900 تا کارکرد میاد 16000 تومن اونیکی که دیجیتالی هست برای 880 تا کار کرد میاد 23000 تومن . فقط به دلیل یه ضرایبی که واسه ساعات مختلف گذاشتن . من که فکر می کنم این خودش یه ظلمه .

sascovach
2 January 2010, 02:13 AM
من هم یه مطلب رو عرض کنم که به نظر من از لحاظ عملکرد کنتور های جدید بر اساس تجربه من صاایران مزخرفترین نوع بوده تا الان! تعداد بسیار زیادیشون رو دیدم که سکته کردن یا صفحشون در هم شده یا هزار تا ایراد دیکه
به نظر من افزار افزار آزما بهترین مدله چون هم صفحه واضحی داره هم دیر تر خراب میشه، البته الستر، اطلس و اینتک هم خوب هستن ولی افزار آزما یه خوبیه دیگش هم اینه که روی پایه کنتور های SKI قدیمی هم میشه نصبش کرد