PDA

View Full Version : چند سوال در مورد مدارج و مدارک مربوط به دانشگاه



epsi1on
3 July 2009, 08:25 PM
با سلام.
سه سوال:
سوال اول:
فرق چهار درجه مربی، استادیار، دانشیار و استاد که به اعضای هیات های علمی دانشگاها و ... داده میشه دقیقا در چیه؟ و چقدر شبیه به مدارج علوم آکادمیکی خارج از کشور هست که برای تحقیق من دیگه مزاحم دوستان نشم و از اینترنت کمک بگیرم؟
توضیحات کلی در مورد چیستی این مدارک میدونم ولی مثلا دقیقا پروسه ی ارتقای این مدارک رو نمیدونم به چه صورت هست.

سوال دوم:
اینکه مدرک "دکترای تخصصی" با "دکتری" تفاوت دارند؟ و اگه دارند در چی؟ (بعنوان مثال "دکتری تخصصی خاک و پی سازی" و "دکتری خاک و پی سازی")

سوال سوم:
اینکه اساتید مراکز آموزش عالی، علاوه بر حقوقی که عنوانش "پایه حقوق" هست حقوق دیگری هم دریافت میکنند؟

واقعا ممنون میشم اگر دوستان اطلاعاتی دارند من رو راهنمایی کنند.

navid_2006
3 July 2009, 11:32 PM
با سلام دوست عزیز
در جواب سوال اولتون باید بگم که لفظ مربی صرفا به فرد هیات علمی اطلاق داده نمیشه و به کارشناسان و کارشناس های ارشد و حتی گاها به افرادی که دارای مدرک دکتری که هیات علمی نیستن ولی مشغول به تدریس هستن اطلاق داده میشه.
ترتیب این ارتقا ها به این صورت هستش که اول مربی.استادیار.دانشیار.استاد تمام.
افرادی که با مدرک دکترا شروع به کار میکنن از مرحله استایار شروع میکنن و افرادی که دارای مدرک دکترا نیستن با دگری مربی شروع میکنن.
بین هر مرحله تا مرحله دیگه حداقل یه فاصله باید وجود داشته باشه به اضافه یک سری امتیازها که باید کسب بشه.
که این امتیاز ها از این روش ها کسب میشه :
چاپ مقاله بخصوص خارجی و index شدن در مراجع بزرگی مثل ISI و داشتن IF بالا/داشتن سابقه مدیریت/عضو بودن در شوراهای خاص دانشگاه/شرکت در کنگره ها و سمینارها/تدریس واحدهایی که تا به حال توسط اون فرد تدریس نشده/استاد راهنما بودن/نوشتن کتاب و ...

نسبت امتیازها و نحوه دریافت اونها و مدت سال فاصله بین هر مرحله تا مرحله دیگه از هر وزارتی تا وزارت دیگه متفاوت هستش.

در مورد سوال دومتون باید بگم که تا جایی که من اطلاع دارم فقط یه دکترای عمومی داریم و اون هم پزشکی عمومی هستش سایر دکترا ها اعم از بالینی(تخصص و فوق تخصص)/علوم پایه/فنی. همگی دکترای تخصصی هستن.

و اما سوال سومتون منظورتون حقوق پایه هستش؟
در صورت مثبت بودن جوابتون بله هستش ... ممکنه مزایای دیگه ایی رو هم دریافت کنن مثل :
حق فول تایم(اگر تمام وقتی کار کنن)/حق مدیریت/اضافه واحدهایی که تدریس میکنن/جایزه گرفتن برای چاپ مقاله خارجی و معتبر/در صورتی که پژوهشگر برتر بشه/در صورتی که استاد برتر بشه/جایزه برای شرکت در کنگره های خارجی بین المللی(علاوه بر خرج سفر) و ...

امیدوارم تونسته باشم بهتون کمک کنم.
موفق باشید.
:icon_cool

Mr.Hossein
4 July 2009, 10:19 AM
سلام
توضیحات دوستمون کامل بود و من هم برای وزارت بهداشت و درمان مستندی داشتم که گفتم شاید به دردتون بخوره :

آيين ‌نامه‌ استخدام‌ و مراتب‌ اعضاي‌ هيات‌ علمي‌ در مرتبه‌هاي‌ 1 و2 خدمات‌ پژوهشي‌ و آموزشي‌ - پژوهشي‌، مربي‌ آموزشيار مصوبه‌ يازدهمين‌ جلسه‌ هيأت‌ سه‌ نفري‌ جانشين‌ هيأت‌هاي‌ امنا
متن قانون:

ماده 1 (از آيين نامه ها)

فصل اول : كليات
ماده 1) منظور از دانشگاه در آئين نامه كليه دانشگاهها و موسسات آموزش عالي و پژوهشي كشور وابسته به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي مي باشد.

ماده 2 (از آيين نامه ها)

شاغلين خدمات آموزشي - پژوهشي و پژوهشي دانشگاه در اين آئين نامه اعضا هيات علمي دانشگاه ناميده مي شود. درجات علمي اعضا هيات علمي آموزشي و پژوهشي:

آموزشي / پژوهشي

مربي / پژوهشياري
استاديار / پژوهشگري
دانشيار /رهبري پژوهش
استاد /استادي پژوهش

ماده 3 (از آيين نامه ها)

اعضاي هيات علمي دانشگاه ار لحاظ وضع استخدامي به دو صورت پيماني و رسمي( شامل رسمي آزمايشي و رسمي قطعي) مي باشد اعضاي هيات علمي دانشگاه بصورت تمام وقت جغرافيائي وتمام وقت غير جغرافيائي مشغول انجام وظيفه مي باشند و ساعات موظف اعضا هيات علمي تمام وقت جغرافيائي حداقل هفته اي 54ساعت و اعضا هيات علمي تمام وقت غير جغرافيائي حداقل هفته اي 40 ساعت مي باشد.
تبصره1- اعضا هيات علمي متعهدند كه در خارج محل خدمت خود به كار دولتي يا غير دولتي نپردازند.
تبصره 2- بانوان عضو هيات علمي مي توانند بر اساس قانون راجع به خدمت نيمه وقت بانوان مصوب سال 1362بصورت نيمه وقت خدمت نمايند و نحوه اعطا پايه سالانه و ارتقا و مرخصي اين اعضا تابع مقررات خاص خود مي باشدضمنا در صورت پرداخت كسور بازنشستگي بر مبناي حقوق و مزاياي تمام وقت ، مدت خدمت نيمه وقت آنان از لحاظ بازنشستگي جزء خدمت تمام وقت محسوب خواهد شد.

ماده 4 (از آيين نامه ها)

اعضا هيات علمي دانشگاه از طرف وزارت متبوع براي خدمت در دانشگاهها وموسسات آموزشي و پژوهشي با رعايت شرايط زير استخدام مي گردند. الف) نياز دانشگاه يا موسسه آموزش عالي به خدمات آموزشي- پژوهشي فرد در رشته هاي مورد نياز ب) دارا بودن شرايط عمومي و اختصاصي جهت عضويت بعنوان كادر هيات علمي ج) تائيد صلاحيت علمي واخلاقي فرد توسط مراجع ذيصلاح

Mr.Hossein
4 July 2009, 10:42 AM
سلام مجدد
بخشید وقت ویرایش تمام شده بود ، واسه همین پست جدید زدم

لطفا اینجا (http://www.msrt.ir/sites/Edu/Lists/List2/Attachments/23/Ertegha.pdf)و اینجا (http://www.net.hbi.ir/new/statics/moavenat/aeinnameh-ertegha-heiat-elmi.php) را هم ببینید ، اطلاعات خوبی بهتون میده.

F@RSH@D rezayi
4 July 2009, 01:32 PM
در تایید بیاینات دوستان عزیز . باید بگم سابقه تدریس و فعالیتهای پژوهشی و تحقیقاتی در گذشته در آمد زیادی برای استادان و مدرسان دانشگاهی نداشت ولی امروزه در برخی دانشگاهها استقبال خوبی داشته از منابع مالی خود صرف چنین هزینه هایی دارند . البته نمی دونم هدف از این سوالاتون چی هست اگر منظور و هدف اصلی تون رو بیان کنید فکر می کنم بهتر میشه راهنمایی کرد . ضمنا در آمدها از نوع دانشگاهها نیر متغیر است . مثلا دانشگاه آزاد - پیام نور - دانشگاههی دولتی نیز متفاوت هستند صنعتی وغیر صنعتی . راستشو بخواید من با اینکه به هر 4 نوعی که گفتم می رم زیاد سر در نمی یارم فقط با مقایسه بین همکاران هر دانشگاه میشه فهمید چه خبره . اشل خاصی برای حق الزحمه ها تعیین نشده و بیشتر در دست کارگزینی و گزارش آموزش هست .
مثلا فوق لیسانسی در گروه برق یکی از دانشگاههای تبریز هست که دو برابر من که هموقت با ایشون تدریس دارم حقوق میگیره (فقط به دلیل فعالیتهای پژوهشی و فوق برنامه )

epsi1on
5 July 2009, 07:41 PM
ضمن تشکر از عزیزان که من رو راهنمایی کردند

البته نمی دونم هدف از این سوالاتون چی هست اگر منظور و هدف اصلی تون رو بیان کنید فکر می کنم بهتر میشه راهنمایی کرد .
صرفا هدفم متوجه شدن این بود که اعضای هیات علمی مراکز آموزش عالی (و پژوهشی) غیر از حقوق پایه حقوق دیگه ای هم به عنوان دستمزد دریافت میکنند (مثلا بابت هر ساعت تدریس در کلاس مبلغی...)
این سوال هم از این جهت پیش اومد که عزیزی خطاب به استاد عزیز دیگری میفرمودند که هر ماه ... تومان دریافت میکنند ایشون ولی این در حالی بود که من بالاترین پایه حقوق پایه ای (حقوقی که عنوانش "حقوق پایه" یا "پایه حقوق" بود) که بین اعضای هیات علمی کل دانشگاه دیدم چیزی در حدود نصف مبلغی بود که این دوست عزیز فرموده بودند...
و وقتی سایر سوالات هم برام پیش اومد گفتم این رو هم بپرسم... :)
بازهم ممنون...

F@RSH@D rezayi
5 July 2009, 11:29 PM
من باز دقیقا متوجه منظورتون نشدم ولی بذارید ایجور بگم شاید تا حدودی مطلب جا بیوفته . من از دانشگاه پیام نور به دلیل اینکه هیئت علمی هستم 18 ساعت در هفته تدریس دارم که 6 ساعت آن صرف گروه میشه که عملا چنین ساعتی وجود نداره 12 ساعت کلاس میرم ولی پول 18 ساعت رو می گیرم .ولی شخصی که هیئت علمی نیست 18 ساعت رو باید کلاس بره تا حقوق منو بگیره . a هم حقوق میگیرم که این شامل حقوق پایه - حق التدریس (18 ساعت) و دیگر اشلهای حقوقی هست . البته بازم می گم این با بقیه دانشگاهها فرق می کنه . مثلا 6 ساعت دانشگاه ارومیه درس دارم همون a رو برای اون 6 ساعت میگیرم . می بینید که زیاد نمیشه گفت که حقوق در آموزش عالی به چه چیزهایی بستگی داره . مدیر گروه ازتون خوشش بیاد حقوقتون عالیه .آموزش باهاتون خوب باشه حقوق خوبه . در عوض سال گذشته 24 ساعت دانشگاه آزاد درس داشتم a+400 می گرفتم خودشم با دنگ و فنگ خاص دانشگاه آزاد که خودتون هم می دونید . ]چون از ما خواستند مقادیر حقوق رو جایی نگیم من a نوشتم که در پیام خصوصی براتون مقدار a رو می نویسم .

epsi1on
6 July 2009, 01:14 PM
خودشم با دنگ و فنگ خاص دانشگاه آزاد که خودتون هم می دونید
البته من هیچ گونه اطلاعات خاصی در این موارد نداشتم (چون صرفا برام در حد یک سوال بود) ولی با راهنمایی هایی که در این تاپیک شد مقداری اطلاعات بدست آوردم.
و بسیار ممنون از توضیحاتتون...