PDA

View Full Version : عملكرد سنسورهاي 206

payam2536
24 September 2005, 03:26 PM
سلام دوستان
لطفا در رابطه با سنسور های موجود در 206 توضیح دهید و اینکه چه سنسور هایی در این ماشین وجود داره؟

Sajady
24 September 2005, 07:43 PM
با تشكر از مديران عزيز براي فعال سازي مجدد.
--------------------------------------------------

206سنسور هاي زيادي داره. بويژه در قسمت موتور و انژكتور.
ولي اوناي كه يادمه ايناست:
1- سنسور دما = كنترل فن و سيستم خنك كننده موتور
2- سنسور دوم دما (118 درجه) = جهت اطمينان و بعنوان سنسور دوم وقتي دماي موتور به 118 برسه عمل ميكنه.
3- سنسور درجه هواي بيرون (آينه جانبي) = نمايش دماي بيرون و كنترل هيتر هاي شيشه عقب و گرمكن آينه هاي جانبي
3- سنسورهاي اكسيژن = براي تنظيم و بهينه كردن عملكرد انژكتور
4- سنسور فشار روغن = نمايش وضعيت فشار روغن موتور
5- سنسور روغن (ترمز) = نمايش سطح روغن ترمز
6- سنسور پدال گاز = سنجش موقعيت پدال گاز
7- سنسور دور موتور = نمايش دور موتور + كمك به انژكتور به يافتن نقطه مرگ بالا
8- سنسور سرعت خودرو(كيلومتر) = نمايش سرعت خودرو و كيلومتر طي شده
9- سنسور دماي هيدروليك ، فشار هيدروليك و سنسور سرعت(Input & Output) درگيربكس اتومات
10- سنسور فشار گاز ايركانديشنر
11- سنسور دماي كاتاليست

اينا سنسوراي بود كه يادم بود بقيه سنسورا اگه يادم آمد خدمتتون ميگم

po2ya
24 September 2005, 08:06 PM
12 سنسور دمای هوای داخل
لبته جایی این دما رو نشوون نمیده ولی در مورد تی÷ 3 و 5 و 6 از اونجایی که ایر کاندیشنینگ اتوماتیک دارن باید دماسنج داخلی باشه که بتوونه دما رو تنظیم کنه!

arian_206
25 September 2005, 12:23 PM
(( سنسور درجه هواي بيرون (آينه جانبي) = نمايش دماي بيرون و كنترل هيتر هاي شيشه عقب و گرمكن آينه هاي جانبي))
ميخواستم بدونم دقيقا كجا هست چون وقتي ماشين روشن و گرمه خطاي 4يا 5 درجه اي داره اگر داخل آينه هاست كدام آينه و كجاش ؟
در ضمن در مورد دماي داخل سمند براي تنظيم اتوماتيك دماي كولر 10 درجه خطا ميزنه !!!!!
ايا محل سنسور اونو ميدونين

po2ya
25 September 2005, 02:32 PM
زیر آینه شاگرد یه قنبلی کوچیک هست اون سنسور دما هستش!

Sajady
25 September 2005, 03:34 PM
. . . چون وقتي ماشين روشن و گرمه خطاي 4يا 5 درجه اي داره . . .

منزورتون از ماشين روشن و گرمه چيه؟ چون اون سنسور نبايد با روشن بودن يا نبودن موتور ارتباتي داشته باشه. در واقع اون هواي محيط بيرونو نشون ميده.

Sajady
27 September 2005, 09:59 AM
اگه روي اون دست بگذاري دماي كه نشون داده ميشه تغيير ميكنه. مثلا وقتي ديسپلي دماي محيط 25 درجه نشون ميده اگه كف دست را رو سنسور بزاريد تا 32 و 33 بالا ميره

payam2536
27 September 2005, 12:55 PM
سلام به آقاي سجادي و كليه دوستان عزيز
آقاي سجادي من يه سوال دارم
سنسور دما = كنترل فن و سيستم خنك كننده موتور در كجا قرار داره ؟ و كارش رو كامل ميخواهم بدونم چيه ؟ و آيا روشن خاموش شدن فن را اين سنسور فرمان ميده؟
و اينكه تعويض اين سنسور نيازي به دياگ كردن داره يا نه؟
متشكرم پيام

Sajady
27 September 2005, 07:31 PM
پيام جان سلام
در اصل وظيفه اين سنسور سنجش دماي روغن موتوره. در 206 اين قطعه يك NTC (مقاومت با ضريب گرمائي منفي) است كه افزايش دماي روغن موتور باعث كاهش مقاومت دو سر آن ميشه. كنترلر ecu با اندازه گيري مقاومت دو سر اين المنت دماي روغن موتور را تشخيص ميده. محل اون سمت راست موتور (سمت راننده) است و اگه اشتباه نكنم يه سوكت سبزرنگ داره (نگاه ميكنم، اگه اينطور نبود ميگم).
در لحظه اول كه موتور خنكه، اگه ماشين روشن كنيد ترموستات بسته است. و عملن آب فقط در داخل موتور گردش ميكنه. با ادامه كار كردن موتور ، خيلي سريع موتورگرم ميشه تا جائيكه ترموستات باز ميشه. از اين به بعد آب موتور داخل راديات نيز گردش مي‌يابد. كه تا حدودي به خنك شدن موتور كمك ميكنه. با ادامه گرمتر شدن موتور ، ecu كه پيوسته در حال اندازه گيري دما است (البته از روي مقاومت دو سر سنسور)، وقتي ببينه دماي موتور تقريبن از 92 درجه بالاتر رفته، فن را روشن ميكنه تا آب داخل راديات و موتور خنك تر بشه.
روشن شدن فن به اين سنسور و روشن بودن كولر بستگي داره.
به نظر من تعويض سنسور با نوع ديگر، كار درستي نيست، چون ecu انژكتور با خواندن دماي موتور از روي اين سنسور تنظيم موتور را بهينه ميكند.(مسلن مدت پاشش انژكتور، دور ارام موتور، زمان جرقه)

Sajady
27 September 2005, 07:44 PM
. . . و اينكه تعويض اين سنسور نيازي به دياگ كردن داره يا نه؟ . . .
در اين موردمطمئن نيستم .
ولي اگر سنسور قبلي مشكل داشته، براي ديدن اشكال و يا پاك كردن خطا شايد نياز باشه.

Sajady
28 April 2007, 02:26 PM
سنسور اكسيژن
وظيفه اين سنسور، سنجش ميزان اكسيژن موجود در گازهاي خروجي موتور است. اين سنسور به ECU كمك مي‌كنه تا بتونه نسبت مخلوط سوخت با هوا را تشخيص بده. سر اين سنسور در مسير گازهاي خروجي موتور قرار داره و هر وقت در مخلوط سوخت، مقدار بنزين بيشتر و هوا كمتر باشه، به همون نسبت در گازهاي حاصل از احتراق مقدار اكسيزن كم ميشه و سنسور اين كاهش را سنس كرده و ولتاژ خروجيش زياد ميشه (حداكثر تا 0.9 ولت ميرسه) . ECU با افزايش ولتاژ سنسور، متوجه غني بودن سوخت (زياد بودن بنزين در سوخت) ميشه . برعكسش هم همينطوره. با كم شدن بنزين در سوخت، ولتاژ خروجي سنسور تا 0.1 ولت كم ميشه. ECU با كم شدن اين ولتاژ، به كم بودن بنزين در سوخت پي ميبره و سعي ميكنه در رفع اون اقدام كنه (مثلن مدت پاشش سوخت را زياد كنه) . در شرايط بهينه ولتاژ خروجي اين سنسور بايد در حدود 0.45 ولت باشه
اگه به كانكتور سنسور اكسيژن دقت كنيد 4 تا سيم داره كه دو تاش خروجي سنسوره و دو تا ديگش مربوط به المنت گرمكنه. وقتي موتور سرد باشه اين المنت محيط سنسور را گرم ميكنه تا دماي سنسور را به حالت عادي برسه و تشخيص سنسور درست باشه
-----------------------------------------------------------------------------------
سنسور Knock
وظيفه اين سنسور كشف خودسوزي يا احتراق پيش از موعد سوخت در موتوره.
بطور نظري در هر سيلندر هر وقت پيستون به بالاترين نقطه رسيد و مخلوط سوخت را متراكم كرد ، شمع بايد جرقه بزنه تا پس از احتراق، پيستون به دوران خود (در سيكل بعد) ادامه بده. البته در عمل چون سوختن سوخت يه مقداري طول ميكشه جرقه زدن يه كمي قبل از رسيدن به نقطه بالائي انجام ميشه تا پس از احتراق موثر پيستون به نقطه بالا رسيده باشه.
اگه مسلن درجه اكتان بنزين كم باشه، ممكنه بعد از متراكم شدن و قبل از جرقه شمع، سوخت دچار خودسوزي بشه. در اينصورت نيروي حاصل از احتراق بجاي افزايش توان موتور، باعث كاهش قدرت، لرزش در موتور و افزايش دماي موتور ميشه.
براي كشف اين حالت، از ناك سنسور كه روي بدنه موتور چسبيده استفاده مي‌كنند. اين سنسور لرزه هاي بدنه موتور را با ارسال ولتاژ (جريان الكتريكي) به ECU اطلاع مي‌ده. ECU هم سعي ميكنه اينو با مسلن تغيير در نسبت بنزين و هوا در سوخت و يا تغيير در زمان جرقه اين وضعيت را برطرف كنه.
بخاطر همينه كه توصيه ميشه از بنزين با درجه اكتان پيشنهادي سازنده استفاده كنيد.
ECU از روي شكل ارتعاش سيگنال دريافتي از ناك سنسور، بين ضربه ناشي از خودسوزي و لرزش ناشي از جاده و يا حتي دست اندازها تفاوت قائل ميشه.

meslehichkas
7 April 2008, 05:54 PM
خسته نباشید دوستان

مدتیه که خودروی من (206 تیپ2، مدل83، کارکرد 100،000) خودبخود گاز میخوره
چند بار استپر موتور رو عوض کردم (ایرانی - فرانسوی) چندین بار دیاگ گرفتم اما باز هم بعضی وقتها خودش گاز میخوره، سیم گاز هم مشکلی نداره
لطفاً راهنمایی بفرمائید

meslehichkas
11 April 2008, 03:19 PM
خسته نباشید دوستان

چند بار استپر موتور رو عوض کردم (ایرانی - فرانسوی) چندین بار دیاگ گرفتم اما باز هم بعضی وقتها خودش گاز میخوره، سیم گاز هم مشکلی نداره
لطفاً راهنمایی بفرمائید

راه حلی به ذهنتون خطور نکرد دوستان؟

z_qz54
11 April 2008, 05:06 PM
راه حلی به ذهنتون خطور نکرد دوستان؟

احتمال داره مشکل از پتانسیومتر دریچه گاز باشه.دیاگ چیزی در موردش نشان نداده؟
باز کردنش ساده است،اگر 206 تیپ2 دیگری دم دست دارید با اون عوض کنید و تست کنید

meslehichkas
13 April 2008, 12:20 PM
احتمال داره مشکل از پتانسیومتر دریچه گاز باشه.دیاگ چیزی در موردش نشان نداده؟
باز کردنش ساده است،اگر 206 تیپ2 دیگری دم دست دارید با اون عوض کنید و تست کنید

بله، دیاگ گرفتم و جز اینکه کولر خودرو قطعه چیز دیگه ای نشون نداد

اجازه بدین این مطلب رو هم اضافه کنم که وقتی استوپر موتور رو عوض می کنم تا چند روزی خوب کار میکنه و گاز نمیخوره اما بعد از یه مدت مخصوصا زمانی که موتور زیاد کار کرده دوباره بیخود گاز میخوره

z_qz54
13 April 2008, 04:48 PM
بله، دیاگ گرفتم و جز اینکه کولر خودرو قطعه چیز دیگه ای نشون نداد

اجازه بدین این مطلب رو هم اضافه کنم که وقتی استوپر موتور رو عوض می کنم تا چند روزی خوب کار میکنه و گاز نمیخوره اما بعد از یه مدت مخصوصا زمانی که موتور زیاد کار کرده دوباره بیخود گاز میخوره

به ذهن من چیز دیگه ای نمیرسه
خرابی map سنسور هم توی گاز خوردن بی تاثیره و فقط بد کار میکنه پس میماند همان استپ موتور و پتانسیومتر دریچه گاز
قیمت پتانسیومتر هم بین 40 تا 70 هزار تومان است

arash2006_7
13 April 2008, 07:20 PM
خرابی map سنسور هم توی گاز خوردن بی تاثیره و فقط بد کار میکنه پس میماند همان استپ موتور و پتانسیومتر دریچه گاز

خرابی پتانسیومتر باعث لرزش موتور میشه؟؟؟؟؟( در حالت درجا)

z_qz54
13 April 2008, 10:29 PM
خرابی پتانسیومتر باعث لرزش موتور میشه؟؟؟؟؟( در حالت درجا)

خیر؛خرابی پتانسیومتر یا سنسور دریچه گاز باعث تاخیر در گاز خوردن یا خفه کردن(در اصطلاح)و کلا" موارد مربوط به گاز خوردن میشه

ولی لرزش از قطعاتی مثل پارگی دسته موتور و یا ضعیف شدنش باشه تا خرابی همین استپ موتور که البته خرابی استپ موتور همراه با تغییر در دور موتور هم هست(درجا)

meslehichkas
14 April 2008, 09:56 AM
خیلی عجیبه باز هم استپ موتور رو عوض کردم، درست شد
دوباره فردا به هم میریزه
جایی رو میشناسین که بتونن بطور کامل رفع عیب کنن؟

z_qz54
14 April 2008, 02:12 PM
خیلی عجیبه باز هم استپ موتور رو عوض کردم، درست شد
دوباره فردا به هم میریزه
جایی رو میشناسین که بتونن بطور کامل رفع عیب کنن؟

گارانتی داره ماشین؟
قطعه رو که عوض میکنند،اونها تشخیص میدند یا خود شما میگید که عوض کنند؟ تعهد میدهند یا گارانتی چیزی؟

اصلا" استپ موتور قبلی خراب میشه؟؟!

meslehichkas
16 April 2008, 10:01 PM
گارانتی داره ماشین؟
قطعه رو که عوض میکنند،اونها تشخیص میدند یا خود شما میگید که عوض کنند؟ تعهد میدهند یا گارانتی چیزی؟

اصلا" استپ موتور قبلی خراب میشه؟؟!

استپ موتورهای ایرانی گارانتی دارن )18000تومان) اما فرانسوی (40000) گارانتی نداره
من بعد از چند تا ایرانی یه فرانسوی گرفتم

در ضمن آفرین، من هیچوقت استپ موتورهای خراب رو تست نگرفتم روی یه خودرو دیگه، این بار حتما این کار رو انجام میدم

good_rally
2 November 2008, 01:30 PM
مباحث مربوط به سنسورهاي موتور 206 رو دراين تاپيك مطرح فرمايد.

reza_118
2 November 2008, 04:07 PM
در مورد سنسور فلاشر در هنگام ترمز ناگهانی آیا می شود حساسیت این سنسور را کم کرد که زودتر فلاتشر بزند

john123
2 November 2008, 06:00 PM
با سلام ،
من دقت كردم تقريباً هر موقع ABS شروع بكار مي كنه ، فلاشر ها هم فعال مي شوند.
در خيلي از ماشين ها به محض اشاره به ترمز اين فلاشر ها روشن مي شه.(كه فكر كنم خيلي جالب نباشه. در اين حالت تفاوت ترمز شديد با معمولي خيلي مشخص نميشه)

reza_118
2 November 2008, 09:39 PM
مال من که واقعاً باید ترمز شدید باشه و ترمز هم در حالت خوبش باشه که میخ کوب می کنه تا این فلاشرها روشن بشه abs تنها کفایت نمی کنه

plusforce
4 March 2009, 12:20 PM
خسته نباشید دوستان

لطفاً راهنمایی بفرمائید

206 من هم گاهی زیاد گاز می خورد . سیم گاز رو چند درجه شل کردم درست شد.

plusforce
4 March 2009, 12:25 PM
206 تیپ 2 مدل 84 دارم
وقتی سویچ را باز می کنیم قبل از نشون دادن کیلومتر ، نمایشگر سطح روغن موتور را نشان می دهد .
اما مال من گاهی سطح روغن را پر نشون میده گاهی خالی
در حالی که وقتی با گیج دستی چک میکنم سطح روغن درست است .
یکی می گفت اون نمایشگر سطح روغن وصله به سنسور فشار روغن و چرت نشون میده
ممکنه بشه درستش کرد ؟

reza_118
4 March 2009, 01:52 PM
همه 206 ها اینطور هستند اگر واقعاً سطح روغن در اون حد برسه قبلش چراغ روغن روشن میشه .
اون نمایشگر خیلی قابل اعتماد نیست شما همون گیج دستی را چک کن

Warrior--
5 March 2009, 12:36 AM

دوستان, می توانید بگویید کار Map سنسور چیست؟

ممنونم

z_qz54
5 March 2009, 03:02 AM
دوستان, می توانید بگویید کار Map سنسور چیست؟

ممنونم

manifold absolute pressure sensor (MAP)
سنسور فشار منیفولد
یکی از فاکتور های حیاتی تنظیم میزان پاشش سوخت و تغییرات همراه با موقعیت دریچه گاز برای جرقه از مپ سنسور یا سنسور فشار منیفولد است که میزان خلاء (اصطلاحا") منیفولد را اندازگیری میکند و به واحد کنترل الکترونیکی ای سی یو ارسال میکند.
اطلاعات بیشتر از ویکی (http://en.wikipedia.org/wiki/MAP_sensor)

plusforce
5 March 2009, 06:39 PM
فکر می کنید تعویض سنسور روغن کار خودم باشه ؟
دیاگ لازم داره ؟ روغن موتور باید خالی باشه ؟ یا همینطوری میشه سنسور رو باز کرد ؟
جنس اصلی و فرعی داره ؟

Warrior--
27 May 2009, 09:57 PM
سلام دوستان, امروز پس از 7400 کیلومتر روغن اتومبیل را تعویض کردم. پس از تعویض روغن متوجه شدم وقتی سویچ را باز می کنم میزان روغن در صفحه کیلومتر - - - - - - - نمایش داده می شود و در واقع همه ی خانه ها خالی بودند و علامت min هم روشن بود و همگی چشمک می زدند.
مشکل از کجاست؟

reza_118
27 May 2009, 10:55 PM
سلام دوستان, امروز پس از 7400 کیلومتر روغن اتومبیل را تعویض کردم. پس از تعویض روغن متوجه شدم وقتی سویچ را باز می کنم میزان روغن در صفحه کیلومتر - - - - - - - نمایش داده می شود و در واقع همه ی خانه ها خالی بودند و علامت min هم روشن بود و همگی چشمک می زدند.
مشکل از کجاست؟
دوست عزیز همنطور که قبلاً گفتم به این آمپر خیلی اعتماد نکن .
ممکنه پر را خالی نشان دهد ولی هیچگاه خالی را پر نشان نمیدهد لذا اگر پر نشان داد که خب مشکلی نیست اگر خالی نشون داد نهایتاً با گیج روغن چک کن اگر درست بود مسئله ای نیست

اینجانب
28 May 2009, 08:16 AM
مشکل از کجاست؟
وقتی نمایشگر بهر صورتی چشمک میزنه یعنی اطلاعات درستی نداره. یکی از علل شناخته شده چشمک زدن هم زیاد ریختن روغن است، حتی کمی زیاد بودن. یکی دیگه هم قرار گرفتن در سطح شیبدار است که همون نتیجه را دارد.
یه چک بکنید.

reza_118
28 May 2009, 10:11 AM
وقتی نمایشگر بهر صورتی چشمک میزنه یعنی اطلاعات درستی نداره. یکی از علل شناخته شده چشمک زدن هم زیاد ریختن روغن است، حتی کمی زیاد بودن. یکی دیگه هم قرار گرفتن در سطح شیبدار است که همون نتیجه را دارد.
یه چک بکنید.

حرف شما کاملاً صحیح ولی مواردی هم دیدم که مثلاٌ میدونم روغن دقیقاً از روی گیج بین ماکزیمم و مینیمم هست (از نطر میزان نه کم نه زیاد)حالت بدون شیب ولی این چشمک زدن باز هم هست به احتمال زیاد دلیل خاصی باید داشته باشه ولی دقیقاً هنوز کسی در این مورد 100% نظری نداده

Warrior--
28 May 2009, 01:17 PM
خب...
مشکل حل شد. فقط باید اجازه می دادم اتومبیل چند ساعت خاموش باشد!
امروز که رفتم اتومبیل را روشن کنم دیدم نمایشگر به حالت قبل باز گشته و دیگر خط تیره نشان نمی دهد و چشمک نمی زند. سطح روغن را هم چک کردم دیدم اصلا اضافه ندارد.
فقط یک چیز بد جور نگرانم کرده است...
امروز 2 بار گیج را بیرون آوردم و هر دو بار چیزی پرز مانند با سر گیج چسبیده بود!!
انگار پنبه بود!
من هم هر دو بار از گیج جدایش کردم.

دوستان راهنمایی کنند! :(

z_qz54
29 May 2009, 07:52 PM
فیلتر روغن چه مارکی بوده و جدیده چه مارکیه؟
احتمالا اگر قضیه جدی باشه فیلتر باطل شده البته خیلی نگران نباشید چون حداکثر یک تعویض روغن است.

Warrior--
29 May 2009, 08:11 PM
فیلتر روغن چه مارکی بوده و جدیده چه مارکیه؟
احتمالا اگر قضیه جدی باشه فیلتر باطل شده البته خیلی نگران نباشید چون حداکثر یک تعویض روغن است.

فیلتر روغن را تعویض نکردم. به نظر می رسد این مشکل نیز حل شده.
امروز دوباره به تعویض روغنی رفتم و صاحبش چندین بار گیج را در آورده و دوباره جا زدد ولی این دفعه هیچ چیزی به گیج نچسبیده بود!! فکر کنم آن دو بار به صورت شانسی آن الیاف با گیج چسبیده بودند...
موتور هم خیلی نرم تر کار می کند و خیلی خوب استارت می خورد. تقریبا مثل روز های اولش شده است:icon_excl
باز هم منتظر نظرات دوستان در این مورد هستم...

mohsen12251
16 October 2010, 06:15 PM
سلام
دوستان در V8 صفر نمایشگر سطح روغن وضعیت : 6 مربع روشن بهمراه علامت min و max با هم روشن هستن و علامت آچار سمت manx هست!!! توی دفترچه این حالت رو توضیح نداده .یعنی چی ؟

amingzj
16 October 2010, 11:11 PM
سلام
دوستان در V8 صفر نمایشگر سطح روغن وضعیت : 6 مربع روشن بهمراه علامت min و max با هم روشن هستن و علامت آچار سمت manx هست!!! توی دفترچه این حالت رو توضیح نداده .یعنی چی ؟
یعنی نرمال - ( حالت طبیعی ) - بهترین حالت !!

hamidaga
30 October 2011, 11:13 PM
با سلام به دوستان میخو استم بپرسم اگر فشنگی دمای موتور 206 تیپ 2 را عو ض کنیم نیاز به هوا گیری (مانند تر موستات) دارد .ممنون