PDA

View Full Version : پژو روا را چگونه ارزیابی میکنید ؟

soheilm
27 October 2007, 05:29 PM
پژ. روآ را چگونه ارزیابی میکنید :

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

dr_mehry
27 October 2007, 07:40 PM
فکر نکنم که موتورش اونقدرهم که تبلیغ می کنن قوی شده . تو سر بالایی هر کار کردم نتونستم یه پرایده که سرنشین هم داشت رو بگیرم . فقط خوبیش اینه که میتونه همپای پراید تو سربالاییها حرکت کنه .صدای گیربکس هم تقریبا کمتر شده .

Srfazel
28 October 2007, 10:09 AM
اگه پشت roa نشسته باشين متوجه خواهيد شد كه قدرت و شتابش قابل مقايسه با آردي معمولي نيست. مصرف سوختش هم خيلي كمتره. roa در حالت بنزين 85 اسب بخار قدرت داره در حالي كه روي گاز اين عدد به 55 اسب كاهش پيدا مي كنه. پرايد انژكتوري در حالت بنزين سوز 61 اسب قدرت داره و روي گاز به 47 اسب كاهش پيدا مي كنه. در مورد سمند هم در حالت بنزين سوز 100 اسب و روي گاز 85 اسب بخار قدرت داره و جالب اينجاست كه از نظر عملي roa روي گاز مي تونه آردي معمولي در حالت بنزين سوز رو بگيره اين رو مي تونيد به راحتي امتحان كنيد. همانطور كه عددهاي بالا نشون ميده قدرت موتورش نسب به پرايد بيشتره و تعجب مي كنم چطوري دوستمون مي گن كه تو سر بالايي نمي تونه پرايد رو با سرنشين بگيره در حاليكه پرايد واقعا تو سربالايي كم مي آره . به عنوان مثال تو سربالايي هاي جاده چالوس خيلي خوب و پر نفس باهاش رفتم و به راحتي ميشد حداقل پرايد رو گرفت.
مصرفش هم واقعا كم شده به طوريكه بعد از 5 دوره محاسبه سوخت به مصرف جاده 7 و مصرف شهري حدود 9 رسيدم كه حداقل براي ماشيني كه در اختيار داريم اين مقدار مصرف به صورت دقيق محاسبه شده ولي چون مصرف تا حد بسيار زيادي به نوع رانندگي بستگي داره احتمال اينكه در ماشينهاي ديگه مصرف با مقاديري كه گفتم تفاوت داشته باشه هست. در كل به نظر من ماشين خوبيه.

reza_s29
28 October 2007, 10:22 AM
به نظر من(کاملا شخصی)خرید ماشینهای ترکیبی کار جالبی نیست . عموی من رفت روا خرید منم کلی بهش اصرار کردم که پراید بگیره االانم کلی خرج جلوبندیش کرده ولی بازم لاستیک سائی داره و یه سری ایرادای دیگه که دقیق یادم نیست چی بود .

soheilm
28 October 2007, 03:11 PM
به نظر من(کاملا شخصی)خرید ماشینهای ترکیبی کار جالبی نیست . عموی من رفت روا خرید منم کلی بهش اصرار کردم که پراید بگیره االانم کلی خرج جلوبندیش کرده ولی بازم لاستیک سائی داره و یه سری ایرادای دیگه که دقیق یادم نیست چی بود .

من خودم هم پراید رو سواری گرفتم هم روا رو و نظرم اینه که روا از هر نظر بهتر از پراید هست

dr_mehry
28 October 2007, 07:32 PM
البته نظر همه قابل احترام است . ولی سواری ماشنهای آمریکایی دهه هفتاد و حتی شست بهتر از 405 و اکثر خودروهای ساخت داخل است . پس باید نتیجه بگیریم که این خودروها برای سواری در ایران مناسبتر از سایر خودروها است . قطعات لاستیکی و پلاستیکی موتور خودرو ی روا به معنی واقعی بی کیفیت است . جلوبندی به ظاهر قوی اون از جلوبندی پراید هم ضعیفتر است . ضمنا قدرت موتور روا 85 است اعلام شده بود . ولی در سایت ایران خودرو 61 اسب اعلام شده . دلیلش هم واضح است . بدلیل بکار بردن کاتالیزور و سیستم اگزوز پیچ در پیچ آردی است . قدرت پراید انژکتوری بدون کاتالیز 75 ایس اعلام شده بود که اون هم در سایت سایپا 61.5 اسب اعلام شده . ضمنا نسبت قدرت بر وزن در پراید مناسبتر از روا است .

dr_mehry
28 October 2007, 07:38 PM
اگه پشت roa نشسته باشين متوجه خواهيد شد كه قدرت و شتابش قابل مقايسه با آردي معمولي نيست. مصرف سوختش هم خيلي كمتره. roa در حالت بنزين 85 اسب بخار قدرت داره در حالي كه روي گاز اين عدد به 55 اسب كاهش پيدا مي كنه. پرايد انژكتوري در حالت بنزين سوز 61 اسب قدرت داره و روي گاز به 47 اسب كاهش پيدا مي كنه. در مورد سمند هم در حالت بنزين سوز 100 اسب و روي گاز 85 اسب بخار قدرت داره و جالب اينجاست كه از نظر عملي roa روي گاز مي تونه آردي معمولي در حالت بنزين سوز رو بگيره اين رو مي تونيد به راحتي امتحان كنيد. همانطور كه عددهاي بالا نشون ميده قدرت موتورش نسب به پرايد بيشتره و تعجب مي كنم چطوري دوستمون مي گن كه تو سر بالايي نمي تونه پرايد رو با سرنشين بگيره در حاليكه پرايد واقعا تو سربالايي كم مي آره . به عنوان مثال تو سربالايي هاي جاده چالوس خيلي خوب و پر نفس باهاش رفتم و به راحتي ميشد حداقل پرايد رو گرفت.
مصرفش هم واقعا كم شده به طوريكه بعد از 5 دوره محاسبه سوخت به مصرف جاده 7 و مصرف شهري حدود 9 رسيدم كه حداقل براي ماشيني كه در اختيار داريم اين مقدار مصرف به صورت دقيق محاسبه شده ولي چون مصرف تا حد بسيار زيادي به نوع رانندگي بستگي داره احتمال اينكه در ماشينهاي ديگه مصرف با مقاديري كه گفتم تفاوت داشته باشه هست. در كل به نظر من ماشين خوبيه.
باید دید که اون پرایدهایی که شما گرفتید از حداکثر توان خودشون استفاده می کردند یا نه . شما که از راننده اونها خبری نداشتید ؟ منم با 206 خودم تا حالا چند تا ماکسیما و بنز و بی ام و رو تو جاده چالوس و گردنه فیروز کوه گرفتم .!!!

persianking62
28 October 2007, 08:36 PM
roa یک خودروی بی کیفیت هست.فقط در مورد روا که یک خودروی ترکیبی هست و ماندم پژو فرانسه چطور اجازه داده که ایرانخودرو بیاد از نام پژو برای این شاهکار صنعتی استفاده کنه که البته برای کمپانی های فرانسوی این جور چیزی مهم نیست بر عکس کمپانی های خودروساز المانی که روی کیفیت محصولات و اعتبار برندشان تو هر جای دنیا بسیار حساس هستند.ایرانخودرو فقط بره خداروشکر کنه که درای مملکت بسته هست تعرفه ورود خودرو بالا و کلا همه چه به نعفش هست که میتونه ای شاهکار صنعتی خودشو به این مردم بفروشه.نه تنها ایرانخورو حتی سایپا
به هر حال فقط یه بار کافی داخل roa بشینید تا همه چیز دستتون بیاد.چه از کیفیت مواد به کار رفته در داخل اتاقش تا صدای موتورش......................

Ramtin329
28 October 2007, 10:15 PM
من یکسالی هست که روا دارم اصلا در حد تبلیغاتی که براش میشد نیست .. صدای موتور + صدای گیربکس+ شتاب گیری ضعیف + مصرف بالا .. ماشین من 13 در شهر و 10 لیتر در جاده میسوزونه :icon_mad: باور کنید هرکسی هم که خواسته این خودرو بخره پشیمونش کردم .

dr_mehry
28 October 2007, 11:01 PM
من خودم یه دونه 206 تیپ 2 دارم و سهامدار هیچ کدوم از این کارخونه هم نیستم . وقت با توجه به تجربه رانندگی با هر دو خودرو و مستندات زیر نظر خودم را بیان می کنم .
نصب موتور OHV بر روي خودروهاي روآ و وانت پيكان سطح استاندارهاي اين خودرو در زمينه آلايندگي زيست محيطي ارتقاء يافت.
كيوان وزيري نماينده مدير عامل ايران خودرو در اخذ گواهينامه هاي استاندارد خودرويي با بيان اين مطلب گفت: ايران خودرو در راستاي اصل مشتري مداري و ارتقاي كيفي ، محصولات خود را مطابق با استانداردهاي ملي و جهاني توليد مي كند. وي افزود: وانت پيكان و خودروي روآ از اين پس با موتور OHV توليد و به بازار عرضه مي شود.
اين مقام مسوول با اشاره به كسب استانداردهاي لازم در توليد روآو وانت پيكان گفت: با تغييرات انجام شده، اين محصولات تاييديه و مجوز سازمان بازرسي و موسسه استانداردو تحقيقات صنعتي ايران را كسب كردند.
نماينده مدير عامل ايران خودرو در اخذ گواهينامه هاي استاندارد خودرويي تصريح كرد: موتور OHV مي تواند استانداردهاي لازم تا سطح يورو سه را اخذ كند. وي درباره مشخصات بازر اين موتور گفت: با نصب اين موتور سوخت اين خودروها 20 تا 30 درصد و آلايندگي هاي زيست محيطي آن تا 15 درصد كاهش يافته و راندمان موتور 15 درصد افزايش مي يابد.
15%*61 =9.15 9.15+61=70.15
تعداد و آرايش سیلندرها: 4 سیلندر خطی OHV
قطر سیلندر × کورس ( میلی متر): 66.7 * 87.3
ظرفيت ( سی سی): 1599
نسبت تراکم: 1 : 9.5
حداکثر توان: 61 اسب بخار در 5000 دور در دقيقه
حداکثر گشتاور : 110 نيوتن متر در 3000 دور در دقيقه
نوع و اکتان سوخت مصرفی: بنزین با اکتان 95- 87
تعداد سوپاپ: 8
سيستم سوخت رسانی: انژکتوری چند نقطه ای ( MPFI )
سيستم جرقه: الکترونیکی
جنس بلوک سیلندر: چدن
جنس سر سیلندر: آلومینیوم
وزيري خاطر نشان كرد: يكي از اهداف ايران خودرو دركسب استانداردهاي لازم در توليد خودرو حفاظت از محيط زيست و سرمايه هاي ملي كشورو كسب رضايت مشتري است، دراين راستا خودروهاي گاز سوز ايران خودرو نيز توانست استانداردهاي لازم را از موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي كسب كند.
گفتني است، توليد خودرو روآ با موتور OHVاز تيرماه امسال با تيراژ 430 دستگاه آغاز شده ضمن آنكه روزانه 160 دستگاه وانت پيكان با اين نوع موتور توليد مي شود
.من حتی 61 اسب خود ایران خودرو را هم قبول ندارم و با توجه به محاسبات و افزایش 15% راندمان حداکثر قدرت را 70 اسب در نظر می گیرم .
حالا بریم سراغ پراید :
مدل انژکتوری
نوع موتور چهار زمانه بنزینی
تعداد سیلندر 4 عدد خطی
حجم سیلندر 1323 سی سی
قطر سیلندر 71 میلیمتر
کورس سیلندر 83.6
نسبت تراکم 9.7:1
حداکثر قدرت موتور در 5000 دور در دقیقه 63 اسب بخار
حداکثرگشتاور موتور در 2500 دور در دقیقه 103 نیوتون متر
نوع سوخت بنزین بدون سرب

نسبت وزن به قدرت در پژو روا --------------- 70/1090= 15.57 یعنی هر اسب بخار قدرت باید 15.57 کیلوگرم را حمل کنه
گشتاور ---------- 110/1090 = 9.9
نسبت وزن به قدرت در پراید ------------------------- 63/850 = 13.49 یعنی هر اسب بخار قدرت باید 13.49 کیلوگرم را حمل کنه
گشتاور ----------------- 103/850 = 8.25

فکر کنم که دیگه مشخص شد . البته باید یادآوری کنم که قدرت روا در سایت ایران خودرو و توسط نمایندگی ها 61 اسب بخار اعلام شده ولی من همون 70 اسب بخار رو که خودم محاسبه کردم ملاک مقایسه قرار دادم .
حالا به این داده ها اصطکاک بالاتر سیستم انتقال قدرت روا نسبت به پراید را هم اضافه کنید که مت از اونم صرف نظر کردم
http://www.ikco.com/persian/products/rd.aspx
http://www.saipacorp.com/fa/default.asp?inpg=products.asp?Pr=saba&Pg=show.

tabeta_03
28 October 2007, 11:40 PM
اسم اين ماشين ايراد داره چه برسه به موتور و جلو بندي و ايمني و ... پژو كي به اينا اجازه داده از اسمش براي اين محصولات استفاده بشه پژو روا يعني چي ؟!!!!! بچاره پژو ميدونست جمع ميكرد ميرفت ارابه توليد ميكرد.

عزيزم اگه دوست داري هر روز با مسئول پذيرش نمايندگي ها سر و كله بزني تو راه بموني و هزار ايراد ديگه روا بخر ولي اگه ميخواي خيالت راحت باشه خرجت كم باشه وقتت كمتر گرفته بشه يه پرايد بخر لذت ببر البته اين به اين معنا نيست كه پرايد خيلي خوبه نسبت به اين محصول چرت ايران خودرو ميگم.

persianking62
29 October 2007, 12:29 AM
خرید پراید خیلی بهتر از خرید روا هست.هرچند پراید هم جالب نیست.به حرفهایی که کارشناس های ایرانخودرو میگند توجه نکنید چون همش تبلیغات هست.من چیزهای در مورد این خودرو شنیدم توسط یکی از افراد اگاه که واقعا متاسف شدم.من تعصب خاصی روی هیچ کدوم تولیدات ندارم فقط میتونم بگم در بین تولیدات ایرانخودرو فقط میشه روی 206 حساب کرد.

Ramtin329
29 October 2007, 10:30 PM
البته اضافه کنم که اگر ایران خودرو کیفیت روآ را بالا میبرد و از گیربکس و دیفرانسیل مناسبی برای این خودرو استفاده میکرد میتونست تو بازار جا باز کنه ... عمر روا در بازار به یکسال بیشتر نکشید منظورم اینه که پارسال همه جا صحبت از این ماشین بود یکی میگفت 16 سوپاپه یکی دیگه میگفت دیفرانسیل تویوتایی انداختن !!! ولی الان یکی از دوستان من 3 هفته یک روا صفر دوگانه سوز گذاشته تو نمایشگاه هیچکس سراغش نمیره . البته خودم هم سه هفته است تصمیم فروش دارم ولی مشتری پیدا نکردم :icon_mad:

soheilm
30 October 2007, 09:55 AM
البته اضافه کنم که اگر ایران خودرو کیفیت روآ را بالا میبرد و از گیربکس و دیفرانسیل مناسبی برای این خودرو استفاده میکرد میتونست تو بازار جا باز کنه ... عمر روا در بازار به یکسال بیشتر نکشید منظورم اینه که پارسال همه جا صحبت از این ماشین بود یکی میگفت 16 سوپاپه یکی دیگه میگفت دیفرانسیل تویوتایی انداختن !!! ولی الان یکی از دوستان من 3 هفته یک روا صفر دوگانه سوز گذاشته تو نمایشگاه هیچکس سراغش نمیره . البته خودم هم سه هفته است تصمیم فروش دارم ولی مشتری پیدا نکردم :icon_mad:

خود شما و دوستتون چه قیمت گذاشته که فروش نرفته؟؟؟؟ با کپسول یا بدون کپسول؟؟؟؟

Ramtin329
30 October 2007, 04:14 PM
من 7200 و دوستم 8200 قیمت گذاشته . البته کپسول هم آماده است و فقط باید رفت نمایندگی نصب کرد

soheilm
30 October 2007, 05:16 PM
من 7200 و دوستم 8200 قیمت گذاشته . البته کپسول هم آماده است و فقط باید رفت نمایندگی نصب کرد

خوب واسه همينه كه نميخرن چون کپسول نداره اگه کپسول داشته باشه و تمیز باشه که رو هوا میزنن

Ramtin329
30 October 2007, 09:58 PM
خوب واسه همينه كه نميخرن چون کپسول نداره اگه کپسول داشته باشه و تمیز باشه که رو هوا میزنن

البته میخواست همین کار بکنه ولی نمایشگاه دار گفت کیلومتر ماشین بالا میره ... احتیاجی به این کار نیست ... خریدار خودش نصب کنه !

soheilm
11 November 2007, 11:20 AM
البته میخواست همین کار بکنه ولی نمایشگاه دار گفت کیلومتر ماشین بالا میره ... احتیاجی به این کار نیست ... خریدار خودش نصب کنه !

مگه بخوای کپسول بذاری چقدرکیلومتر بالا میره؟؟؟ نمایشگاه دار اگه درست میگفت که خوب فروش میرفت

llllsaeidllll
11 November 2007, 08:28 PM
روا دوگانه سوز متالیک 9 میلیون تقریبا صفر همین دیشب فروش رفت

soheilm
12 November 2007, 09:22 AM
بیشتر مردم ذهنیتشون از این ماشین همون اردی قبل هست اما واقعیت خیلی فرق کرده
ایراداتی این ماشین داره اما به نظرم از پراید و این تیپ ماشینها خیلی بهتره

پیمان ق
13 November 2007, 02:32 PM
فکر نکنم که موتورش اونقدرهم که تبلیغ می کنن قوی شده . تو سر بالایی هر کار کردم نتونستم یه پرایده که سرنشین هم داشت رو بگیرم . فقط خوبیش اینه که میتونه همپای پراید تو سربالاییها حرکت کنه .صدای گیربکس هم تقریبا کمتر شده .

من یک روآ دارم که خودم آب بندیش کردم . چند باری هم باهاش مسافرت رفتم ، از شمال گرفته تا مشهد و اصفهان ، توی پیچها و سربالایی های شمال از پراید که کم نمی آره هیچ بلکه سر هم بود .

توی یک سفر با پسر خالم که پراید داشت رفتیم شمال ، سر پیچ و سربالایی مجبور میشد کولر ماشینشو خاموش کنه تا بتونه پا به پای من که البته با کولر روشن حرکت میکردم بیاد. شاید بگید خوب ، راننده نبوده ! ولی باید بگم ایشون راننده پلیس راه هستش و ...
در ضمن یک بار که ماشینامون رو با هم عوض کردیم ، کاملاً به برتری روآ تو سر بالایی و راحتی در رانندگی توی جاده معترف بود .

درسته که جلوبندی روآ کمی ضعیفه ولی با عوض کردن بوش طبق با نوع لندروریش و انداختن یک استرس بار از این رو به اون رو میشه . من امتحان کردن و جوابم گرفتم . خرجش 50 تومنه .

من یکسالی هست که روا دارم اصلا در حد تبلیغاتی که براش میشد نیست .. صدای موتور + صدای گیربکس+ شتاب گیری ضعیف + مصرف بالا .. ماشین من 13 در شهر و 10 لیتر در جاده میسوزونه :icon_mad: باور کنید هرکسی هم که خواسته این خودرو بخره پشیمونش کردم .

رامتین جان ، ماشین شما واقعاً مشکل داره :icon_surp، چون مال من توی شهر صدی 9 تا 10 میسوزونه . تازه من باد لاستیک هامو کم کردم تا کمکها کمتر بکوبه . این مقدار مصرف رو هم اصلاً از رو هوا نیاوردم ، باور کن 5-6 بار چک کردم . تو جاده با کولر روشن ، 3 نفر سرنشین و میانگین سرعت 120 تا صدی 8 سوزوندم .:icon_cool

صدای موتور رو هم دادم یه صافکار برام داشبورد رو باز کرد و زیرش پشم شیشه فشرده انداخت ، الان صداش خیلی کمتر شده بخصوص در جاده کاملاً محسوسه .

البته باید اعتراف کنم که روآ یه ماشین خامه :icon_mad: و برای بهتر شدن باید مقداری روش خرج کرد .:icon_cool

dr_mehry
13 November 2007, 07:10 PM
من یک روآ دارم که خودم آب بندیش کردم . چند باری هم باهاش مسافرت رفتم ، از شمال گرفته تا مشهد و اصفهان ، توی پیچها و سربالایی های شمال از پراید که کم نمی آره هیچ بلکه سر هم بود .

توی یک سفر با پسر خالم که پراید داشت رفتیم شمال ، سر پیچ و سربالایی مجبور میشد کولر ماشینشو خاموش کنه تا بتونه پا به پای من که البته با کولر روشن حرکت میکردم بیاد. شاید بگید خوب ، راننده نبوده ! ولی باید بگم ایشون راننده پلیس راه هستش و ...
در ضمن یک بار که ماشینامون رو با هم عوض کردیم ، کاملاً به برتری روآ تو سر بالایی و راحتی در رانندگی توی جاده معترف بود .

درسته که جلوبندی روآ کمی ضعیفه ولی با عوض کردن بوش طبق با نوع لندروریش و انداختن یک استرس بار از این رو به اون رو میشه . من امتحان کردن و جوابم گرفتم . خرجش 50 تومنه .

رامتین جان ، ماشین شما واقعاً مشکل داره :icon_surp، چون مال من توی شهر صدی 9 تا 10 میسوزونه . تازه من باد لاستیک هامو کم کردم تا کمکها کمتر بکوبه . این مقدار مصرف رو هم اصلاً از رو هوا نیاوردم ، باور کن 5-6 بار چک کردم . تو جاده با کولر روشن ، 3 نفر سرنشین و میانگین سرعت 120 تا صدی 8 سوزوندم .:icon_cool

صدای موتور رو هم دادم یه صافکار برام داشبورد رو باز کرد و زیرش پشم شیشه فشرده انداخت ، الان صداش خیلی کمتر شده بخصوص در جاده کاملاً محسوسه .

البته باید اعتراف کنم که روآ یه ماشین خامه :icon_mad: و برای بهتر شدن باید مقداری روش خرج کرد .:icon_cool

من کاملا به تجربه و نظریات شما احترام می زارم .در مورد کیفیت فکر می کنم که این جدول جوابگوی شما دوست عزیز باشه . شایدم این 3-4 تا روا که اقوام ما خریدند این مشکلات رو داره . ضمنا از نظر قدرت من با شما موافقم و تو پستای قبلیم هم گفیتم .ولی من تجربه رانندگی با هر دو رو داشتم و ضمنا تو پستای قبلیم هم اشاره کردم که نسبت قدرت به وزن در آردی روا کمتر از پراید هست.
http://i81.imagethrust.com/t/954644/untitled1.jpg (http://i81.imagethrust.com/images/40lu/view-image/untitled-1.html)

ar1358
21 November 2007, 01:56 AM
موتور روآ و باردو ، موتور پيكان نيست
سه شنبه، 29 آبان 1386
ساعت: 13:57 Tuesday, November 20, 2007
كد خبر: 50319

به گزارش خبرخودرو ، موتوري كه هم اکنون روي روآ و وانت باردو نصب مي شود موتور پيكان نيست بلكه موتور "او اچ وي "است .

به گزارش خبرنگار خبرخودرو ، كيوان وزيري نماينده مدير عامل ايران خودرو در اخذ گواهي نامه استانداردهاي خودرو با اعلام اين خبر گفت، موتور او اچ وي استاندارد يورو 2 را كه استاندارد ملي ايران است، پوشش مي دهد و مصرف سوخت آن 20 درصد از موتور پيكان كمتر است.

وزيري بارد مطالب مندرج در يكي از روزنامه هاي صبح دراين خصوص افزود، موتور پيكان هم زمان با حذف اين محصول از چرخه توليد ايران خودرو منسوخ شد و موتور او اچ وي حاصل طرح توسعه و بهبود موتور پيكان است.

وي گفت، اين طرح كه منجر به عرضه يك موتور جديد شده، با سعي و تلاش كارشناسان داخلي و سرمايه گذاري ارزي و ريالي ايران خودرو انجام شده است و توليد آن براساس مجوزهاي لازم از ارگان هاي دولتي از جمله سازمان حفاظت محيط زيست انجام مي شود.

نماينده مدير عامل در اخذ گواهي نامه هاي استاندارد خودرو گفت، در موتور او اچ وي سيستم مديريت موتور كه يك مجموعه مهم شامل چندين قطعه را تشكيل مي دهد ، كاملا تغيير يافته و اين يك حركت مهم در ارتقاي فناوري موتور به شمار مي رود.

وزيري با اشاره به اين كه اعداد و ارقام و مستندات اين طرح در سازمان هاي بازرسي مورد تاييد سازمان حفاظت محيط زيست ، سازمان گسترش و نوسازي صنايع و وزارت صنايع موجود است‌، گفت، ايران خودرو كاهش مصرف سوخت و رعايت استانداردهاي ملي را كه از سوي سازمان حفاظت محيط زيست ابلاغ شده است همواره در سرلوحه حركت هاي خود دارد و بهبود موتور پيكان گام بلندي در همين مسير به شمار مي رود.

وي خاطر نشان ساخت، تعريف پروژه هاي بهبود در زمينه هايي كه امكان توسعه وجود دارد ، با حفظ و رعايت استانداردهاي زيست محيطي يك امر مرسوم در صنايع مشهور جهان است و بهبود موتور پيكان و عرضه يك موتور جديد با عملكرد و قابليت هاي جديد، گامي در همين راستا ارزيابي مي شود.

وزيري ياد آور شد، ايران خودرو با تعريف اين پروژه براي توسعه و بهبود محصول و عرضه يك موتور جديد با رعايت استانداردهاي ملي، بسياري از قطعه سازان را نيز در اين مسير فعال و به سرمايه گذاري و استفاده از منابع ملي براي رشد اشتغال صنعتي در جامعه كمك كرده است.

نماينده استانداردهاي زيست محيطي در ايران خودرو با اشاره به رسالت و مسووليت اين گروه صنعتي در عرضه خودرو براي اقشار گوناگون جامعه گفت، امروزه دامنه محصولات سواري ايران خودرو از روآ تا مرسدس بنز را شامل مي شود و بسياري از مشتريان تمايل به خريد روآ دارند و دارندگان اين خودرو نيز از آن راضي هستند.

وي در پايان بار ديگر تاكيد كرد ايران خودرو از دو سال پيش پيكان را از چرخه توليد محصولات خود حذف كرد و اين موضوع شامل موتور پيكان نيز هست، لذا طرح توسعه اين موتور كه منجر به عرضه موتور او اچ وي با تامين استانداردهاي ملي شد، از همان زمان شكل گرفت.

minime
28 November 2007, 03:50 AM
اين نكته‌اي كه الان مي‌گم هم مستقيم و هم غيرمستقيم به بحث راضي بودن از روآ يا هر ماشين وطني ديگه مربوط مي‌شه.

من خودم توي راي‌گيري گفتم متوسط و اكثراً هم مثل من گفتم متوسط. يعني به نسبت مبلغي كه ريال براش پرداختم و در مقايسه با قيمت ماشينهاي قابل دسترس ديگه در ايران، گفتم متوسط. وگرنه شكي نيست كه ازش بطور كامل راضي نيستم.

اما مطلقاً نبايد فراموش كرد كه صفت متوسط براي اين ماشين و اكثر ماشينهاي توليد ايران فقط براي خود ايران كاربرد داره و اگه بين‌المللي مقايسه بشه براي بعضي‌هاشون حتي مي‌ره زيره صفر، چون اصلاً دولت اونجا اجازه ساخت و يا استفاده رو نمي‌ده كه بعد بخواهيم حالا روي اون ارزيابي هم بكنيم. بخصوص با اين قوانين جديد (چند ماه پيش) اروپا براي حداقل ميزان آلودگي و مصرف سوخت به جرئت مي‌تونم صد در صد توليدهاي ايران و حتي شايد اون بنز مونتاژ ايران كه تازه بهترين كيفيت مونتاژ رو هم داره، باز اجازه تردد توي اروپا رو نداشته باشه. يادمه توي اخبار همين قوانين جديد مي‌گفتن كه نصف بيشتر ماشينهاي مد روز فعلي اروپا و دنيا نمي‌تونه اين استاندارد رو تامين كنه و بايد به سرعت با تكنولوژي روز بهينه بشن. شما قياس بگيريد به ماشينهاي تكنولوژي قديم مونتاژي يا توليدي در ايران.

دوستم كه جديد خارجه رفته صحبت كه مي‌كردم مي‌گفت مثلاً ماشينهاي ژاپني و يا كره‌اي اينجا يه ماشين متوسط هست (مقايسه كنيد با متوسطي كه اينجا توي اين تاپيك تعيين شده) و يه كارمند معمولي خريد اينجور ماشينها براش راحته و اگه بره مثلاً بنز يا ب.ام.و (سطح استاندارد و نه سوپرلوكسهاش) رو بخره تازه رفته سراغ ماشينهاي سطح بالا (تا بعد بشه ماشينهاي رويايي مثل لامبورگيني، فراري و مشابه).

درصورتي واقعيت اينه كه مثلاً يه تويوتاي حدود 40-50 ميليوني براي من كارمند ساده يه ماشين سطح بالا و يا حتي رويايي محسوب مي‌شه. چه برسه به بنز مثلاً 100 ميليوني. صحبت لامبورگيني و غيره رو بايد گفت مزاح مي‌شه.
همين 206 كه اگه توي ايران بابايي براي بچه نازنينش بعنوان هديه بخره نشون‌دهنده مايه‌دار بودن پدر هست، توي خارج دانشجويي حساب مي‌شه. يعني نسبت به درآمدشون همچين هست كه يه دانشجوي بيكار يا خيلي كم‌درآمد هم مي‌تونه بخره. مثل فولوكس قورباغه‌اي جديد كه مثلاً دانشجويي هست. خودم شخصاً اگه دستم و جيبم بهش برسه از خير تمام توليدات وطني مي‌گذرم (حالا يه چيزهايي مثل بنز مونتاژ ايران و مشابه رو نمي‌گم).

soheilm
28 November 2007, 11:30 AM
البته بنظرم خیلیها که فنی هستند و یک خودرو را ارزیابی میکنند اماازنظر کاربر عادی مثل بنده
همیشه باید دید کسی که نظر میده قبلش چه ماشینی داشته

من خودم سواری و لذت و راحتی و امنیتی که از کادیلاک بیوک و نوا گرفتم هنوز از ماشینهای جدید
که توان خرید داشتم ندیدم
کی میتونه قدرت 185اسب بخار کادیلاک رو نادیده بگیره فرمان هیدرولیک نرمتر ازاین ندیدم
بیوک تویه شتاب 405 رو میخوره

روا باز هم میگم به نسبته قیمتش بد نیست

Abolfazl2006_p
28 November 2007, 02:39 PM
از نظر قدرت بهتر از اردي شده اما هنوز ايرادات اساسي داره كه نميشه ازش گذشت هر چند اين تردد در باره روا هست و براي مقايسه روا و پرايد تاپيك وجود داره و نميخوام مقايسه اي بكنم. الان پرايد داره به كشور هايي صادر ميشه يا خط توليدش زده شده (با قيمت بسيار پايين تر ) البته در كشور هاي جهان سوم با اين حال اطلاع ندارم كه آيا روا هم تونسته صادر بشه يا نه؟
مشكل اين خودرو از پايه هست و با سيستم تعليق و گيربكس بهينه شده اردي و بدنه پ‍ژو gl حل نميشه
خودم يك مدت اين ماشين را داشتم ولي راضيم نكرد حاضر شدم در حد صفرش را با ضرر بفروشم و پژو كاركرده بخرم .

reza engine
28 November 2007, 03:03 PM
از نظر قدرت بهتر از اردي شده اما هنوز ايرادات اساسي داره كه نميشه ازش گذشت هر چند اين تردد در باره روا هست و براي مقايسه روا و پرايد تاپيك وجود داره و نميخوام مقايسه اي بكنم. الان پرايد داره به كشور هايي صادر ميشه يا خط توليدش زده شده (با قيمت بسيار پايين تر ) البته در كشور هاي جهان سوم با اين حال اطلاع ندارم كه آيا روا هم تونسته صادر بشه يا نه؟
مشكل اين خودرو از پايه هست و با سيستم تعليق و گيربكس بهينه شده اردي و بدنه پ‍ژو gl حل نميشه
خودم يك مدت اين ماشين را داشتم ولي راضيم نكرد حاضر شدم در حد صفرش را با ضرر بفروشم و پژو كاركرده بخرم .
اين خبر مربوط به 21 خرداد 86 ميشه و من نميدونم صادرات در چه حدي انجام شده باشه.
ولي يه مدت كه خيلي تاخير در تحويل داشتن يه بهانه نمايندگي ها هم همين بود.
عرضه پژو پارس و روآ درمصرتهران-ایسکانیوز:با افتتاح کارخانه تولید خودروی پژو پارس با ظرفیت سالانه 5 هزار دستگاه، عرضه این خودرو با آپشن های مختلف در مصر آغاز می شود.به گزارش روز دوشنبه گروه اقتصادی ایسکانیوز،ممدوح اباظه یکی از مدیران مرکز « توسعه و تجارت وجیه اباظه » نماینده انحصاری پژو و ایران خودرو در مصر با اعلام این خبر افزود: مسئولان این شرکت در تهران قراردادی را با گروه صنعتی ایران خودرو برای مونتاژ مدل تغییر چهره یافته پژو 405 یعنی « پژو پارس » و ارائه آن به بازار مصر - در اول ژانویه 2007 - منعقد کردند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص ویژگیهای این خودرو اظهار داشت: پژو پارس دارای موتور 1600 سی سی انژکتوری و به آپشن های نظیر ترمز ABS ، قفل مرکزی و سیستم تهویه مدرن، فرمان هیدرولیک، دو عدد بالشتک هوا، رینگ اسپرت و رادیو کاست مجهز است .
اباظه دلیل انتخاب پژو پارس را موفقیت بی نظیر خودرو 405 در مصر عنوان کرد و افزود: این مدل قبلا به شکل پژو 405 در مصر وجود داشته و به عنوان مدل برتر نزد طیف عظیمی از مصرف کنندگان مصری در سنین و سطوح اجتماعی مختلف مطرح بوده و به همه این اطمینان را داده که خودرویی برای تمامی راهها ، مناطق و شرایط آب و هوایی مصر بوده و متناسب با سطح درآمد و قدرت خرید مردم این کشور است.
وی با بیان این که مذاکرات برای تولید این خودرو در مصر حدود 3 سال بین چند طرف از جمله شرکت پژو اتومیبل فرانسه مرکز توسعه و تجارت وجیه اباظه در مصر و شرکت ایرانی ایران خودرو در جریان بوده است گفت: در نهایت و با انعقاد قرارداد، مجوز مونتاژ پژو پارس با قیمت رقابتی که بتواند سهم قابل توجهی از فروش این خودرو را در کشور مصر به خود اختصاص دهد صادر شد.
ممدوح اباظه اضافه کرد: این قرارداد به ما حق تولید پژوپارس را به نسبت 45٪ مونتاژ داخل و 55٪ را از محل تولیدات شرکت ایران خودرو می دهد.
وی همچنین از واردات خودروی پژو روآ به مصر خبر داد و گفت: به زودی خودرو دیگری به نام روآ را با موتور 1600 سی سی با نیرو محرکه عقب با موتور مجهز به سیستم پاشش الکترونیکی با قیمت رقابتی مستقیما از ایران وارد می کنیم و به ما امکان فروش بسیار بالایی را می دهد که به اعتقاد من یک رکورد محسوب خواهد شد.
وی در خصوص انتخاب ایران خودرو برای شراکت و همکاری در حال و آینده تصریح کرد: این شرکت مقام و جایگاهی والا و جهانی در صنعت خودروسازی دارد و علاوه بر تامین بازار داخلی به صادرات به کشورهای خارجی مختلف نیز می پردازد، همچنین این شرکت به 85 درصد تولید داخل خودرو پارس رسیده که بیانگر بالاترین سطح پیشرفت خودروسازی و صنایع وابسته در ایران است.

Abolfazl2006_p
28 November 2007, 03:19 PM
اين خبر مربوط به 21 خرداد 86 ميشه و من نميدونم صادرات در چه حدي انجام شده باشه.
ولي يه مدت كه خيلي تاخير در تحويل داشتن يه بهانه نمايندگي ها هم همين بود.
عرضه پژو پارس و روآ درمصرتهران-ایسکانیوز:با افتتاح کارخانه تولید خودروی پژو پارس با ظرفیت سالانه 5 هزار دستگاه، عرضه این خودرو با آپشن های مختلف در مصر آغاز می شود.به گزارش روز دوشنبه گروه اقتصادی ایسکانیوز،ممدوح اباظه یکی از مدیران مرکز « توسعه و تجارت وجیه اباظه » نماینده انحصاری پژو و ایران خودرو در مصر با اعلام این خبر افزود: مسئولان این شرکت در تهران قراردادی را با گروه صنعتی ایران خودرو برای مونتاژ مدل تغییر چهره یافته پژو 405 یعنی « پژو پارس » و ارائه آن به بازار مصر - در اول ژانویه 2007 - منعقد کردند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص ویژگیهای این خودرو اظهار داشت: پژو پارس دارای موتور 1600 سی سی انژکتوری و به آپشن های نظیر ترمز ABS ، قفل مرکزی و سیستم تهویه مدرن، فرمان هیدرولیک، دو عدد بالشتک هوا، رینگ اسپرت و رادیو کاست مجهز است .
اباظه دلیل انتخاب پژو پارس را موفقیت بی نظیر خودرو 405 در مصر عنوان کرد و افزود: این مدل قبلا به شکل پژو 405 در مصر وجود داشته و به عنوان مدل برتر نزد طیف عظیمی از مصرف کنندگان مصری در سنین و سطوح اجتماعی مختلف مطرح بوده و به همه این اطمینان را داده که خودرویی برای تمامی راهها ، مناطق و شرایط آب و هوایی مصر بوده و متناسب با سطح درآمد و قدرت خرید مردم این کشور است.
وی با بیان این که مذاکرات برای تولید این خودرو در مصر حدود 3 سال بین چند طرف از جمله شرکت پژو اتومیبل فرانسه مرکز توسعه و تجارت وجیه اباظه در مصر و شرکت ایرانی ایران خودرو در جریان بوده است گفت: در نهایت و با انعقاد قرارداد، مجوز مونتاژ پژو پارس با قیمت رقابتی که بتواند سهم قابل توجهی از فروش این خودرو را در کشور مصر به خود اختصاص دهد صادر شد.
ممدوح اباظه اضافه کرد: این قرارداد به ما حق تولید پژوپارس را به نسبت 45٪ مونتاژ داخل و 55٪ را از محل تولیدات شرکت ایران خودرو می دهد.
وی همچنین از واردات خودروی پژو روآ به مصر خبر داد و گفت: به زودی خودرو دیگری به نام روآ را با موتور 1600 سی سی با نیرو محرکه عقب با موتور مجهز به سیستم پاشش الکترونیکی با قیمت رقابتی مستقیما از ایران وارد می کنیم و به ما امکان فروش بسیار بالایی را می دهد که به اعتقاد من یک رکورد محسوب خواهد شد.
وی در خصوص انتخاب ایران خودرو برای شراکت و همکاری در حال و آینده تصریح کرد: این شرکت مقام و جایگاهی والا و جهانی در صنعت خودروسازی دارد و علاوه بر تامین بازار داخلی به صادرات به کشورهای خارجی مختلف نیز می پردازد، همچنین این شرکت به 85 درصد تولید داخل خودرو پارس رسیده که بیانگر بالاترین سطح پیشرفت خودروسازی و صنایع وابسته در ایران است.

تشكر دوست عزيز :icon_wink
جاي سوال داره .چرا گفته پژو پارس با موتور 1600 سي سي ؟اگه مدل تغيير چهره يافته پژو 405 است كه بايد موتور 1800 داشته باشه .شايدم باموتور ملي دارن اونجا توليد ميكنن

Ramtin329
28 November 2007, 04:35 PM
فکر کنم دلیلش تعرفه های گمرکی باشه ... مثلا در سوریه بر اساس حجم موتور تعرفه خودرو تعیین میشه برای همین 405 با موتور 1600 و پراید با 1100 به سوریه صادر میشه

minime
28 November 2007, 11:25 PM

به معناي دقيق كلمه درست گفتيد. يعني به نسبت قيمت و شرايط انحصاري بازار ايران مجبوريم بگيم كه بد نيست. چيزي كه خودمم هم در نظرسنجي گفتم.

m_eslam
2 December 2007, 01:39 PM
مشخصات روي كاغذ ممكنه خوب به نظر برسه ، اما به قول قديمي ها: "به عمل كار برآيد..."تا جاييكه من سواري گرفتم و ديدم ، مث بقيه ماشين هاي بي اصل و نصب ايراني (پي كي - آردي و...) اينهم خودرو جالبي نيست.

soheilm
2 December 2007, 02:02 PM
مشخصات روي كاغذ ممكنه خوب به نظر برسه ، اما به قول قديمي ها: "به عمل كار برآيد..."تا جاييكه من سواري گرفتم و ديدم ، مث بقيه ماشين هاي بي اصل و نصب ايراني (پي كي - آردي و...) اينهم خودرو جالبي نيست.

آقا من هم این ماشین رو 7 ماه داشتم از پی کی و آردی خیلی بهتره یعنی اصلا قابل قیاس نیست

m_eslam
2 December 2007, 03:07 PM
آقا من هم این ماشین رو 7 ماه داشتم از پی کی و آردی خیلی بهتره یعنی اصلا قابل قیاس نیست

دوست من ، منكه اين ماشينو با پي كي مقايسه نكردم. گفتم روا هم مث پي كي تكليفش معلوم نيست. بعدش هم من اونچيزي رو كه تا حالا ديدم گفتم. خلاصه اين ماشين از فرمول كلي خودرو هاي ايراني مستثنا نيست ، بد و خوب هم داره ، اما متاسفانه درصد بد هاش ، بيشتره.

alireza jalali
16 December 2007, 07:58 PM
ببینید دوستان همچین ماشینی با این قیمت بسیار به صرفه است.من دارم ماشین توپییه.بعضیا راننده نیستند اونوقت همه تقصیرارو میندازن گردن اینو اون.همه چیزش نه اینکه بخوام بگم عالیه اما خوبه...

پیمان ق
16 December 2007, 11:45 PM
دوستان بسیار عزیزم ،

باید بگم من خودم خیلی تصادفی یه روآ خریدم ( رفته بودم یه 206 برای خانمم ثبت نام کنم ولی با روآ برگشتم ! ) ولی واقعاً از خریدش پشیمون نیستم .

خصوصیاتی که روآ داره باعث شده 405 خودم رو بدم دست همسرم و بیشتر از این ماشین استفاده کنم چون از طرفی مصرف سوختش از 405 کمتره و از طرف دیگه هزینه نگهداری بسیار پائینی داره بعلاوه اینکه، امکانات اتاق 405 رو هم دارا هستش.

بطور کلی همونطور که دوستان گفتند ، این خودرو نسبت به قیمت و امکاناتش واقعاً می ارزه .
از پائین بودن کیفیت این خودرو هم نمیشه صحبت کرد چون تمام خودروهای ایرانی سر و ته از یه کرباسند. چند ماه پیش دوتا لاستیک جلوی زانتیای پدرم بعلت چینی بودن ترمزاش بعد از یه ترمزگیری و داغ کردن رینگ، ترکیدن !

و در آخر باید بگم ، فراموش نکنید که ما در ایران زندگی میکنیم !

تشكر دوست عزيز :icon_wink
جاي سوال داره .چرا گفته پژو پارس با موتور 1600 سي سي ؟اگه مدل تغيير چهره يافته پژو 405 است كه بايد موتور 1800 داشته باشه .شايدم باموتور ملي دارن اونجا توليد ميكنن

ابوالفضل جان ،
فکر کنم موتور 1600 پژو 206 تیپ 5،6 رو روی پارس و 405 صادراتی گذاشتن تا هم کیفیت و قدرت موتور بیشتر بشه و هم همونطور که رامتین جان گفتن ، حجم کمتر موتور باعث کاهش تعرفه گمرکی میشه .

همواره پاینده باشید .:icon_excl

Ramtin329
18 December 2007, 04:02 PM

روآ هم صادرات دارد البته فقط به سوریه . مجله ماشین ماه پیش مفصل در این باره بحث کرده

AryaShop
13 February 2008, 12:15 PM
یکی از دوستان من روا داره. ماشین خیلی خوبیه و از نظر راحتی من فرقی بین ماشین خودم و اون نمی بینم. فقط در سربالایی ها خیلی زور میزنه که طبیعیه. البته این رو هم بگم واقعا از پیکان و آردی معمولی خیلی بهتر میاد بالا.

dr_mehry
13 February 2008, 12:28 PM
مهمترین مشکلان روا از نظر یکی از کارشناسان نمایندگی ایران خودرو در ....
مشکل در سیستم تعلیق عقب
بعد از مدتی کارکرد جداره سیلندرهای موتور آینه ای می شود(منم نمی دونم یعنی چی!!)
مصرف زیاد
صداهای ناهنجار از عقب خودرو و موتور خودرو

ولی از آ ردی معمولی بهتره .البته انتظار نابجا هم نباید داشت .چون روا پس از رنو پی کی بی کیفیت ترین سواری ساخت ایران محسوب میشه.

reza engine
13 February 2008, 01:06 PM
كسي كه ماشين رو مي برم براي تنظيم موتور پيشش مي گفت انژكتورهاي روا دقيقا مثل ماله زانتيا مي مونه و كويلش هم نسبت به مال 405 سرتره.
البته تو يه انجمن خودرويي ديگه هم تاپيكي وجود دارد كه در اون چند نفر كه از كويل روا براي 405 استفاده كرده بودن نطراتشون رو داده بودن.
باجناق من ايران خودرو و تو دفتر مركزي كار ميكنه و مي گفت بعد از 1 سال از توليد روا كه feed back ها رو از نمايندگي ها جمع آوري كردن روا كمترين ايرادات رو تو قسمت موتور داشته.
ما هم آردي انژكتوري داريم و هم پرايد.
روا اگه اين تغييرات روش انجام بشه انتخاب خوبي در رنج قيمت خودش خواهد بود.
ديفرانسيل به اتاق متصل بشه و توسط پلوس نيرو به چرخهاي عقب متصل بشه. با اين كار پلوس ها بازي بيشتري در جهت ارتفاعي ميتونن داشته باشن و ميشه از فنر لول و يامكانيزم ديگري براي فنر بندي عقب استفاده بشه.
ارتعاشات گاردان هم گرفته ميشه.
يه كمي هم بايد پوسته كمك هاي چرخهاي جلو تقويت بشه.
گيربكس ها هم بگير نگير داره. (اونو خودمون حل ميكنيم)
ارتعاشات موتور نسبت به پيكان بيشتر به اتاق آردي منقل ميشه. حالا دسته موتور ايراد داره، بلند تر شده رو نمي دونم اين هم حل بشه خوبه.
اگه اين اتفاق ها بيفته اونوقته كه لذت يه ماشين ديفرانسيل عقب رو در دريفت كردن و پيچ شكوندن تو جاده ميشه لمس كرد.

jalil_enrique
21 March 2008, 02:30 PM
با این حساب متوسط رو به ضعیف شد؟

jalil_enrique
23 March 2008, 02:12 AM
واقعا انتخاب مشکلیه.. روآ بگیرم یا پراید.. کسانی که روآ دارند بدون تعصب لطفا.. راضی هستید از این ماشین؟؟

ar1358
23 March 2008, 05:01 AM
واقعا انتخاب مشکلیه.. روآ بگیرم یا پراید.. کسانی که روآ دارند بدون تعصب لطفا.. راضی هستید از این ماشین؟؟

http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=489003&postcount=117

سلام

من هم آردي سري اول رو داشتم و هم پرايد انژكتوري. البته در حال حاضر آردي ندارم.

درمورد روآ واقعا اطلاعي ندارم و خودم پشت فرمون نشستم ولي مواردي كه ميتونم بهش اشاره كنم اينها هستند.

اولا ايران دروغ پرداز ترين خودروساز جهان هست و من به همه دوستان توصيه مي كنم تا حد ممكن از اين دروغگوي بزرگ خريد نكنند چون در هر صورت بعد از خريد متوجه ميشيد كه خودروي شما با چيزي كه تبليغ شده تفاوت زيادي ميكنه حالا هر خودرويي كه مي خواد باشه. خدمات پس از فروش بسيار مزخرف هست و بودن و نبودنش زياد فرقي نمي كنه.

اشكالات آردي من:
1. در خصوص آردي درست از روز اول فرمون ماشين ميزد و نه تعميرگاه مجاز و نه نمايندگي و نه هيچ جاي ديگه نتونستن درستش كنن جواب آخر اين بود ه همه آردي ها همينطور هستند. (من هنوز مطمئن نيستم اين اشكال برطرف شده باشه البته مال من هيدروليك نبود).
2. مصرف سوخت نسبت به پرايد بسيار بالا تر بود و شايد بيش از دو برابر مصرف مي كرد.
3. هر 10 الي 15 هزار كيلومتر ي بار دسته موتور مي شكست و من شايد بيش از 10 بار رابط دسته موتور رو تعويض كردم. (اين اشكال در سري هاي بعدي با تغيير كلي طراحي و كوتاه كردن اين قطعه برطرف شد).
4. گاردان دو تكه مشكلات زيادي بوجود آورده بود و علاوه بر لرزش و ارتعاش داخل اتاق خطرات زيادي هم داشت كه در مدل هاي بعدي يك تكه شد!!!
5. لاستيك سايي شديد و جلوبندي بسيار ظعيف اين خودرو واقعا شاهكاره.
6. عملكرد ترمز ها بسيار مزخرف بود.
7. حذف منبع دوم صداگير اگزوز باعث مي شد وقتي داخل اتاق نشته ايد فكر كنيد لوله اگزوز خودرو را از داخل حلق شما عبور داده اند و صداي اگزوز واقعا عذاب آور بود.
8. كلاچ بسيار سفت و خسته كننده بود به طوري كه هر ماه سيم كلاچ تعويض كردم و چند بار هم به خاطر سفتي پدال قطعات رابط شكست و من در بين راه با بدبختي به مقصد رسيدم.
9. بر خلاف چيزي كه عده اي تصور مي كنند كه جاي اتاق آردي بيشتر است بايد عرض كنم كه به دليل وجود گاردن در وسط اتاق قسمت صندلي هاي عقب اين خودرو فقط به درد نشستن 2 نفر در عقب مي خورد و همينطور صندوق عقب اين خودرو به خاطر وجود زاپاس و بالا بودن كف صندوق (به دليل وجود ديفرانسيل) از پرايد كوچكتر است.
10. ترمز دستي دكور مي باشد. (يعدني اصلا عمل نمي كنه!!! حالا بالا بريد پايين بيايد)
11. در خودروي دوستنم كه هيدروليك بود اين اشكال وجود داشت: شكستن پيچ هار جعبه فرمان و جدا شدن جعبه فرمان از شاسي نگهدارنده! (تا حالا شده دو بار) به نظر مي رسه اين اشكال به دليل نيروي زياد توليد شده در جعبه فرمان و عدم هماهنگي اين نيرو با طرح اتصالات كاربرد شده مي باشد.
12. رينگ و لاستيك فرغون روي بدنه اي بزرك!

مزيت نسبت به پرايد:
1. نسبت به پرايد احساس امنيت بيشتري داريد.
2. صداي قرچ و قروچ داشبورد كمتر است.
3. با سرنشين كامل و صندوق پر اتاق به جاده نمي چسپد ولي پرايد خيلي مي خوابه.

معايب پرايد نسبت به آردي:
1. احساس امنيت كمتر نسبت به آردي.
2. قرچ و قروچ گهگاه داشبورد كه نياز به صداگيري دارد.
3. خم شدن خودرو در پيچ ها و پايداري كمتر.
4. امكان دزديده شدن آسانتر (اين اشكال با قفل پدال و فرمان و دزدگير و ... قابل برطرف كردن است).

اما مزاياي پرايد (انژكتوري) نسبت به آردي معمولي:

1. مصرف به نسبت كم و حدود 6.5 در 100 كيلو متر. (به طور متوسط)
2. سستم تعليق بسيار نرم در دست انداز هاي شهري. (حتي نرم تر از خودروي پرطرفداري مثل 206)
3. نسبت دنده سبك و عملكرد نرم موتور در سرعت هاي بالا.
4. كشش بهتر نسبت به آردي معولي (روآ رو نميدونم).
5. لرزش بسيار كمتر فرمان در سرعت هاي بالا.
6. سر و صداي كمتر اگزوز.
7. كلاچ و دنده نرم تر.
8. مشكلي جلوبندي كمتر.
9. خرابي كمتر در موتور و متعلقات.
10. ترمز دستي واقعي!
11. مراجعه بسيار كمتر به تعميرگاه.
12. خدمات پس از فروش بهتر (حداقل وقتي ميگه گارانتي، قطعه رو با جنس مورد تاييد كارخانه تعيض ميكنه!!! و مثل ايرانخودرو نميگه 50 هزارتومن بيشتر بده قطعه خوب وصل كنيم يا بدون هزينه قطعه آشغال كارخونه روبندازيم!)
13. شتاب بسيار بهتر.
14. جا و راحتي بيشتر از آردي براي سرنشينان جلو و عقب. به خصوص استفاده راحتتر از پداله و عدم برخورد پا با پدال هاي ديگر. در آردي به دليل گيربكس بزرگ فاصله پدال ها با الجبار كم شده است و پدال گاز و ترمز خيلي نزديك شده! اگر پاي بزرگ داريد مطمئن باشيد گاهي براي ترمز كردن مشكل پيدا ميكنيد چون گير وقتي مي خواهيد با سرعت پاتون رو روي ترمز قرار بديد پاي شما گير ميكنه به پدال ترمز! يعني اشكلات ارگونوميكي.
15. فرمانپذيري بهتر پرايد نسبت به آردي در روزهاي برفي.

در خصوص صدمات وارده به سرنشينان دو خودرو در تصادفات نميشه تصميم گيري كرد چون موتور در آردي به صورت طولي قرار گرفته و در تصادفات به داخل اتاق وارد خواهد شد و پرايد هم بدنه بسيار ضعيفي داره پس نتيجه ميگيريم كه هر دو خودرو از نظر امنيتي بسيار مزخرف هستند.
كولر هر دو خودرو افتضاخ مي باشد!

چند نكته:
البته اين موارد مربوط به آردي هست ولي از اونجا كه ابران خورد دائم به ملت دروغ ميگه بعيد ميدونم آردي و روآ خيلي فرقي با هم داشته باشند.
شنيدم بعضي اشكالات در روا برطرف شده ولي ديگه پول مفت ندارم كه مثل سري قبل از ايران خودرو خريد كنم و ببسنم آيا راست ميگن و اشكالات واقعا برطرف شده يا نه!

به نظر من اگر مي خواهيم خودروسازي كشورمون پيشرفت كنه چارش اينه كه ايران خودرو توسط مردم تحريم بشه، اونوقت يا ورشكست ميشه و سايپا جاش رو ميگيره و يا درست ميشه!

انتخاب با شما!

dr_mehry
24 March 2008, 10:57 AM
http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=489003&postcount=117

سلام

من هم آردي سري اول رو داشتم و هم پرايد انژكتوري. البته در حال حاضر آردي ندارم.

درمورد روآ واقعا اطلاعي ندارم و خودم پشت فرمون نشستم ولي مواردي كه ميتونم بهش اشاره كنم اينها هستند.

اولا ايران دروغ پرداز ترين خودروساز جهان هست و من به همه دوستان توصيه مي كنم تا حد ممكن از اين دروغگوي بزرگ خريد نكنند چون در هر صورت بعد از خريد متوجه ميشيد كه خودروي شما با چيزي كه تبليغ شده تفاوت زيادي ميكنه حالا هر خودرويي كه مي خواد باشه. خدمات پس از فروش بسيار مزخرف هست و بودن و نبودنش زياد فرقي نمي كنه.

اشكالات آردي من:
1. در خصوص آردي درست از روز اول فرمون ماشين ميزد و نه تعميرگاه مجاز و نه نمايندگي و نه هيچ جاي ديگه نتونستن درستش كنن جواب آخر اين بود ه همه آردي ها همينطور هستند. (من هنوز مطمئن نيستم اين اشكال برطرف شده باشه البته مال من هيدروليك نبود).
2. مصرف سوخت نسبت به پرايد بسيار بالا تر بود و شايد بيش از دو برابر مصرف مي كرد.
3. هر 10 الي 15 هزار كيلومتر ي بار دسته موتور مي شكست و من شايد بيش از 10 بار رابط دسته موتور رو تعويض كردم. (اين اشكال در سري هاي بعدي با تغيير كلي طراحي و كوتاه كردن اين قطعه برطرف شد).
4. گاردان دو تكه مشكلات زيادي بوجود آورده بود و علاوه بر لرزش و ارتعاش داخل اتاق خطرات زيادي هم داشت كه در مدل هاي بعدي يك تكه شد!!!
5. لاستيك سايي شديد و جلوبندي بسيار ظعيف اين خودرو واقعا شاهكاره.
6. عملكرد ترمز ها بسيار مزخرف بود.
7. حذف منبع دوم صداگير اگزوز باعث مي شد وقتي داخل اتاق نشته ايد فكر كنيد لوله اگزوز خودرو را از داخل حلق شما عبور داده اند و صداي اگزوز واقعا عذاب آور بود.
8. كلاچ بسيار سفت و خسته كننده بود به طوري كه هر ماه سيم كلاچ تعويض كردم و چند بار هم به خاطر سفتي پدال قطعات رابط شكست و من در بين راه با بدبختي به مقصد رسيدم.
9. بر خلاف چيزي كه عده اي تصور مي كنند كه جاي اتاق آردي بيشتر است بايد عرض كنم كه به دليل وجود گاردن در وسط اتاق قسمت صندلي هاي عقب اين خودرو فقط به درد نشستن 2 نفر در عقب مي خورد و همينطور صندوق عقب اين خودرو به خاطر وجود زاپاس و بالا بودن كف صندوق (به دليل وجود ديفرانسيل) از پرايد كوچكتر است.
10. ترمز دستي دكور مي باشد. (يعدني اصلا عمل نمي كنه!!! حالا بالا بريد پايين بيايد)
11. در خودروي دوستنم كه هيدروليك بود اين اشكال وجود داشت: شكستن پيچ هار جعبه فرمان و جدا شدن جعبه فرمان از شاسي نگهدارنده! (تا حالا شده دو بار) به نظر مي رسه اين اشكال به دليل نيروي زياد توليد شده در جعبه فرمان و عدم هماهنگي اين نيرو با طرح اتصالات كاربرد شده مي باشد.
12. رينگ و لاستيك فرغون روي بدنه اي بزرك!

مزيت نسبت به پرايد:
1. نسبت به پرايد احساس امنيت بيشتري داريد.
2. صداي قرچ و قروچ داشبورد كمتر است.
3. با سرنشين كامل و صندوق پر اتاق به جاده نمي چسپد ولي پرايد خيلي مي خوابه.

معايب پرايد نسبت به آردي:
1. احساس امنيت كمتر نسبت به آردي.
2. قرچ و قروچ گهگاه داشبورد كه نياز به صداگيري دارد.
3. خم شدن خودرو در پيچ ها و پايداري كمتر.
4. امكان دزديده شدن آسانتر (اين اشكال با قفل پدال و فرمان و دزدگير و ... قابل برطرف كردن است).

اما مزاياي پرايد (انژكتوري) نسبت به آردي معمولي:

1. مصرف به نسبت كم و حدود 6.5 در 100 كيلو متر. (به طور متوسط)
2. سستم تعليق بسيار نرم در دست انداز هاي شهري. (حتي نرم تر از خودروي پرطرفداري مثل 206)
3. نسبت دنده سبك و عملكرد نرم موتور در سرعت هاي بالا.
4. كشش بهتر نسبت به آردي معولي (روآ رو نميدونم).
5. لرزش بسيار كمتر فرمان در سرعت هاي بالا.
6. سر و صداي كمتر اگزوز.
7. كلاچ و دنده نرم تر.
8. مشكلي جلوبندي كمتر.
9. خرابي كمتر در موتور و متعلقات.
10. ترمز دستي واقعي!
11. مراجعه بسيار كمتر به تعميرگاه.
12. خدمات پس از فروش بهتر (حداقل وقتي ميگه گارانتي، قطعه رو با جنس مورد تاييد كارخانه تعيض ميكنه!!! و مثل ايرانخودرو نميگه 50 هزارتومن بيشتر بده قطعه خوب وصل كنيم يا بدون هزينه قطعه آشغال كارخونه روبندازيم!)
13. شتاب بسيار بهتر.
14. جا و راحتي بيشتر از آردي براي سرنشينان جلو و عقب. به خصوص استفاده راحتتر از پداله و عدم برخورد پا با پدال هاي ديگر. در آردي به دليل گيربكس بزرگ فاصله پدال ها با الجبار كم شده است و پدال گاز و ترمز خيلي نزديك شده! اگر پاي بزرگ داريد مطمئن باشيد گاهي براي ترمز كردن مشكل پيدا ميكنيد چون گير وقتي مي خواهيد با سرعت پاتون رو روي ترمز قرار بديد پاي شما گير ميكنه به پدال ترمز! يعني اشكلات ارگونوميكي.
15. فرمانپذيري بهتر پرايد نسبت به آردي در روزهاي برفي.

در خصوص صدمات وارده به سرنشينان دو خودرو در تصادفات نميشه تصميم گيري كرد چون موتور در آردي به صورت طولي قرار گرفته و در تصادفات به داخل اتاق وارد خواهد شد و پرايد هم بدنه بسيار ضعيفي داره پس نتيجه ميگيريم كه هر دو خودرو از نظر امنيتي بسيار مزخرف هستند.
كولر هر دو خودرو افتضاخ مي باشد!

چند نكته:
البته اين موارد مربوط به آردي هست ولي از اونجا كه ابران خورد دائم به ملت دروغ ميگه بعيد ميدونم آردي و روآ خيلي فرقي با هم داشته باشند.
شنيدم بعضي اشكالات در روا برطرف شده ولي ديگه پول مفت ندارم كه مثل سري قبل از ايران خودرو خريد كنم و ببسنم آيا راست ميگن و اشكالات واقعا برطرف شده يا نه!

به نظر من اگر مي خواهيم خودروسازي كشورمون پيشرفت كنه چارش اينه كه ايران خودرو توسط مردم تحريم بشه، اونوقت يا ورشكست ميشه و سايپا جاش رو ميگيره و يا درست ميشه!

انتخاب با شما!

بجز مورد کولر ضعیف پراید (که بنظر من بدک نیست)و تعادل کمتر پراید نسبت به آردی در سر پیچ بقیه موارد تایید میشه .

jalil_enrique
24 March 2008, 03:04 PM
ممنون دوست عزیز.. خمین پراید انگاری بهتره

dr_mehry
24 March 2008, 11:01 PM
من با توجه به شناختی که از هر دو خودور دارم مطالبی رو براتون می نویسم .امیدوارم انتخابتون رو راحت تر کنه :
1- توجیه اقتصادی
پراید : قیمت پایینتر - مصرف سوخت کمتر - هزینه سرویس و تعویض روغن کمتر - اصطهلاک کمتر - لوازم یدکی ارزانتر (و بعضا با کیفیت پایینتر)
- افت قیمت کمتر - فروش راحتتر در بازار (حتی روزهای تعطیل هم امکان نقد کردنش هست)
روا : لوازم یدکی نسبتا مرغوبتر (البته نه همیشه) - امکان حمل مسافر بیشتر(البته در حالت mp3 & zip) -
2- جلوبندی و تعلیق
پراید : فنر بندی نرم تر و مناسب برای دست اندازهای داخل شهر - اصطهلاک کمتر جلوبندی و جلوبندی با اصل و نسب تر -امکان بارگیری غیر مجاز کمتری نسبت به روا داره
چون فنرها خیلی سریع می خوابه -فرمان غیر هیدرولیک -انتقال تمام ناهمواری های جاده به داشبور و راننده
روا : فنر بندی سفت تر مناسب برای حمل و نقل بار -احتمال لاستیک سابی خیلی زیاد -تاب داشتن پلوسها در 95% موارد -
در دست اندازهای ریز و خرابی جاده سر و صدای کمتری نسبت به پراید تولید میکنه
3- فضای داخلی
در نگاه اول روا خودرویی جادارتر به نظر می رسد .البته این امر در مورد سرنشینان جلو کاملا واضح و مشهود است . ولی بدلیل عبور گاردن
از وسط خودرو ،صندلیهای عقب خودرو فقط می تونند 2 نفر رو راحت بر روی خود جای دهند و نفر سوم باید شدیترین مجازاتها رو در وسط صندلی عقب (بدلیل برآمدگی جای گاردن)
تحمل کند.ضمنا در صورتی که قدتون بالاتر از185 باشه از نشستن در عقب هر دو خودرو مذکور خودداری کنید .البته بدلیل چسبیدن سر افراد بلن قدتر به سقف ؛صندلی روا
وضعیت نا مناسبتری نسبت به پراید داره.
فضای صندلی عقب پراید جادارتر از روا است ولی بدلیل در کوچکتر در هنگام بارگیری اشیا بزرگ کمی مشکل ؟آفرینتر از صندوق روا بنظر می رسد
4-موتور و سیستم انتقال قدرت
موتور پراید یک موتور اقتصادی و کم خرج است .ولی موتور روا قدرت و گشتاور بیشتر و در نتیجه سر و صدای بیشتری هم تولید میکنه .
موتور پراید با تکنولوژی 18 سال پیش فورد تولید شده . ولی تکنولوژی موتور روا فکر کنم مربوط به عهد بوق باشه .ولی نوآوریهایی هم در اون صورت
گرفته .در مورد گیربکس و سیستم کلاچ هم که روا حرفی برای گفتن نداره .و عمده مشکل گیربکس پرایدهای جدید ،صدای زوزه در دنده های سنگین است
که بنظر من قابل تحمل تر از صدای زوزه گیربکس و دیفراسیل و گاردن روا است .
اگه تمایل داشتید ادامه تجربیاتم رو هم براتون می زارم.

m_eslam
26 March 2008, 09:50 AM
ممنون دوست عزیز.. خمین پراید انگاری بهتره

اگر مصرف هادي و داخل شهر داريد ،‌پرايد سالم از روا بهتره.

dr_mehry
26 March 2008, 11:06 AM
پراید انژکتوری داخل شهر حدودا 100:8 می سوزونه روا هم حدودا 100:11

reza engine
30 March 2008, 10:41 AM
تجربه من سري اول آردي انژكتوري+كولر و هيدروليك (تير ماه 82) كاركرد 82000 و پرايد زيمنس (مهر 86 ) كاركرد 11000

دوستان به خيلي نكات اشاره كردن منم تجربم رو در ادامه اونا ميگم. ضمنا من روا دوستم رو روندم تنها رنگ متاليكش نظرم رو جلب كرد. به عنوان راننده متوجه افزايش 10 اسب بخار قدرت ادعايي ايران خودرو نشدم. (در مورد مصرف سوخت نظري ندارم) ولي يه صدايي مثل كشيده شدن زنجير به زمين كه اكثرا آردي ها در شروع حركت و دنده مرده رفتن مي دن در روا كمتر به گوش مي رسيد ولي بازم وجود داشت. وقتي اين دست اندازهاي پلاستيكي رو با سرعت كم رد مي كنيد و مي خواهيد دوباره سرعت بگيريد اگه با آردي تو دنده 2 باشيد نا اميد مي شيد و يه معكوس لازمه ولي روا شروع حركت بهتري داره.
حالا چند تا نكته مقايسه اي.

1- كيفيت مونتاژ آردي ما به مراتب بالاتر از پرايد و حتي 405 هاي جديد هست.
2- صندلي هاي آردي بسيار بسيار راحت تر از پرايد هست. خصوصا در سفرهاي طولاني خستگي فوق العاده كمتري براي سرنشينان داره.
3- پرايد در سرعت بالا صداي زوزه باد آزار دهنده اي داره در صورتيكه در آردي حتي اگر باد شديد در جاده بوزه شما تا پياده نشيد متوجه نميشيد.
4- من از ترمز آردي فوق العاده راضيم (بوستر بوش آلمانه : از دستشون در رفته:) مي تونم بگم پرايد در مقايسه با آردي (ماشين خودم رو مي گم) ترمز نداره. با افزايش وزن و سرعت خودرو اين تفاوت بيشتر آشكار ميشه.
5- تا الان خرج آردي تعويض كل گيربكس در زمان گارانتي بود كه واقعا بيچارمون كرد. و بعد هم سفتي بيش از حد كلاچ. البته من دوباره ديسك و صفحه استوك انگليسي و سيم كلاچ پژويي انداختم و كلاچم واقعا نرم شد ولي با به جرات مي گم بازم به پاي كلاچ و گيربكس پيكان مدل 58 سابقمون نمي رسه.
6- كولر پرايدو هنوز درست و حسابي تست نكردم ولي كولر آردي خوب بوده ( نه مثل 405) تو سربالايي يا بايد مدارا كني و با يه سرعت ثابت بري و يا كولر رو خاموش كني. ولي تو ترافيك خيلي خوبه و دماي آب به خاطر فن هاي پرقدرت پايين تر هم مياد.
7- سر و صداي داشبورد و اضافي نداره ولي صداي اگزوز و ارتعاشات گاردان براي سرنشينان عقب آزار دهندست. در آردي رو كه مي بندي دوپ صدا ميده ولي تو پرايد درب رو مي بندي از چند تا جاش صداي لرزش مي آد. كيفيت نوار ها خيلي در آردي بهتره.
8- فرمون هيدروليك آردي واقعا نرمه نسبت به 405 و 206 ميگم ولي بيشتر به درد پارك كردن مي خوره
9- شعاع گردش فرمون پرايد كمتر از آردي و تو شهر براي دور زدن خيلي مناسب تره. آردي حتي از پيكان هم شعاع گردش كمتري داره.
10- محل قرار گيري دنده تو پرايد بهتره و تعويض دنده لذت بيشتري به راننده تا آردي
11- به لحاظ رعايت اصول مهندسي و نكات فني من پرايد رو استاندارد تر از آردي مي دونم.
12- در هنگام رانندگي با آردي بايد بيشتر ملاحظش رو بكني و به اصطلاح پيرمردي باهاش بري. به خاطر حذف استرس بار (نسبت به پيكان) سنگين تر شدن چرخهاي جلو به خاطر ديسكهاي خنك كننده و همچنين داشتن هيدروليك (انتقال نيافتن سفتي فرمون در پيچ هاي تند به دست راننده) و جنس نامرغوب پوسته كمك، سر چرخهاي جلو سريعا كج مي شوند. اگه به آردي هاي كه بيشتر ازشون كار كشيدن نگاه كنيد مي بينيد كه چرخهاي جلو اين شكلي \ / شدن
13- فنرهاي عقب آردي در دست اندازهاي داخل شهر (پلاستيكي) به عقب ماشين لگد ميزنن ولي پرايد به نرمي رد ميشه ولي در پيچ هاي جاده و ناهمواريهاي جاده آردي تعادي بهتري داره.
14- هر دو ماشين اگر بار سنگين و سرنشين داشته باشن، جلوشون خيلي بلند ميشه و فرمون پذيري در جادشون نامناسب ميشه.
15- در ترمزهاي مكرر آردي به خاطر داشتن ديسك هاي خنك كننده داغ نميكنه ولي پرايد سريعا داغ ميكنه و بوي لنتش در مي آد.
16- صندوق عقب پرايد چون از لبه سپر باز ميشه براي قرار دادن بار راحت تره و ضمنا قرار گرفتن زاپاس آردي در صندوق فضاي قابل ملاحظه اي رو اشغال كرده ( خدا به داد دوگانه سوزش برسه)
17- پرايد نشانگر كمربند ايمني و باز بودن در داره. در آردي اگه در نيمه باز هم باشه چراغ سقف روشن نميشه ولي در پرايد در صفحه كيلومتر مشخصه.
18- پرايد باد گرم رو از دريچه روبرو بيرون نميده (فقط از شيشه و زير پا) و به خاطر همين در مورد سيستم گرمايش اصلا نميشه مزيتي در مقايسه با آردي براش در نظر گرفت. آردي چند لحظه بعد از روشن شدن در زمستون سرد ميشه از بخاريش استفاده كرد ولي پرايد من كه بعد از كلي راه رفتن تازه يه باد ملايم فوت ميكنه.
19- همه به كمربند پرايد گير مي دن ولي كمربند پرايد من خيلي نرمتر از آرديه ولي قابليت تنظيم نداره. من چون قدم بلنده مشكلي با كمر بند پرايد ندارم ولي اگه كسي كوتاه باشه، ميفته رو گردنش
20- تا دنده 3 پرايد جون بيشتري نسبت به آردي داره ولي تو دنده 4 و 5 آردي به خصوص در جادهاي كفي (اتوبان) به راحتي دور ميگيره. ولي خوب تو دنده 4 با 100 تا سرعت دور موتور پرايد پايين تر از آرديه. كه به خاطر نسبت دنده هاي گيربكسشونه
21- تو برف آردي كاملا عاجزه، بهتره روز برفي اصلا باهاش بيرون نيايد و يا از اول زنجير ببنديد.
22- خدمات پس از فروش سايپا به نظر من بهتره. هر چند بهترين كار اينه كه اصلا نمايندگي نري
23- آردي باند عقب نداره ولي سيم كشيش رو داره. ولي پرايد هر چهار تا بلندگو رو داره. هر چند كيفيت ندارن
24- ريموت قفل مركزي و باز شدن درب باك و صندوق عقب همراه با قفل مركزي از مزيت هاي آرديه.
25 -كليد سيستم تهويه اتاق تو آردي برقيه كه اي كاش مثل 206 و پرايد دستي بود. مال من تا به حال 3 بار خراب شده.
26- تايمر برف پاك كن پرايد قابليت تنظيم زمان داره كه حسن بزرگيه.
.....
ديگه از دستم در رفت چي ها رو گفتم
در مجموع اگه پول بيشتري بشه فراهم كرد بهتره كه دور جفتش رو خط كشيد در غير اين صورت
براي مصارف شهري، داشتن ماشين كم خرج تر در شروع زندگي ، خريد اولين ماشين براي كسي كه تازه مي خواد رانندگي كنه، پرايد مناسب تره.
اگه كسي هم با ماشين سر كار نميره و فقط مسافرت و استفاده كم مد نظرشه آردي (روا)

ghaem313
3 April 2008, 02:07 AM
عالی چون باعث رشد صنعت خودرو سازی شده واگر در هر دوره بر روری هر مححول این تغییرات را انجام بدهند ما شاهد رشد سریع خودرو سازی خواهیم بود.
اما تغییرات در حدی نیست که لازم به تعویض اسم باشد شاید به علت بد جلوه بدن نام rdبوده که نام آن را به roa تغییر داده اند

حسینان
10 April 2008, 02:51 PM
خرید پراید خیلی بهتر از خرید روا هست.هرچند پراید هم جالب نیست.به حرفهایی که کارشناس های ایرانخودرو میگند توجه نکنید چون همش تبلیغات هست.من چیزهای در مورد این خودرو شنیدم توسط یکی از افراد اگاه که واقعا متاسف شدم.من تعصب خاصی روی هیچ کدوم تولیدات ندارم فقط میتونم بگم در بین تولیدات ایرانخودرو فقط میشه روی 206 حساب کرد.
صد درصد با نظر شما موافقم.

منم اردی داشتم ولی با تبلیغات ایرانخودرو روا خریدم ولی تازه فهمیدم چه کلاهی سرم رفته ..چون تو جاده فقط با پیکان و پی کی و پراید میشه کورس داد

Raminium2001
10 April 2008, 05:52 PM
روا از نظر قدرت و شتاب تفاوتی چندانی با آردی نداره و این در مشخصات خودرو واضح هست. بحث اینجاست که به نظر شما که هر دوی این ماشینها رو داشتی، کیفیت روآ نسبت به آردی چقدر پیشرفت کرده.

jalil_enrique
11 April 2008, 01:40 AM
پس یعنی شما هم پراید رو تایید میکنید؟

Raminium2001
11 April 2008, 09:16 AM
البته اینجا تاپیک مقایسه روآ و پراید نیست، اما در جواب شما باید عرض کنم بسته به استفاده شخص داره. ماشین بزرگتر و راحتتر و امن تر بخواد، روآ. ماشین کوچکتر، کم مصرف و پر شتاب بخواد پراید. برای استفاده من پراید مناسب تره.
در هر حال من این پست رو برای احترام به فرمایش jalil_enrique (http://www.phalls.com/member.php?u=22517) زدم و از دوستان عزیز درخواست میکنم در این تاپیک مقایسه انجام ندهند و به طور تخصصی به ارزیابی پژو روآ بپردازند.

حسینان
12 April 2008, 01:57 PM
یک افتضاح در صنعته خودرو اردی یا همون روا یا همون (پیکان مخفی )است بنده هم روا داشتم (متاسفانه )هم اردی ولی هر دو رو را فروختم چون فقط واسه مسافرکشی خوبه خیلی ضایس ...یاد 10 سال پیش افتاده بودم که یه پیکان کار داشستم ...الان 2 ساله 405 خریدم و معنی شتاب و سرعت رو فهمیدم ..توصیه ::پوله بی زبون رو برای خرید روا ندین ...

حسینان
12 April 2008, 03:09 PM
البته بنظرم خیلیها که فنی هستند و یک خودرو را ارزیابی میکنند اماازنظر کاربر عادی مثل بنده
همیشه باید دید کسی که نظر میده قبلش چه ماشینی داشته

من خودم سواری و لذت و راحتی و امنیتی که از کادیلاک بیوک و نوا گرفتم هنوز از ماشینهای جدید
که توان خرید داشتم ندیدم
کی میتونه قدرت 185اسب بخار کادیلاک رو نادیده بگیره فرمان هیدرولیک نرمتر ازاین ندیدم
بیوک تویه شتاب 405 رو میخوره

خیلی هنر کردی عزیزم با ماشینه 8 سیلندر

Raminium2001
12 April 2008, 09:42 PM
دوستان!!! لطفا صمیمی تر ... تاپیک داره از مسیر خودش خارج میشه. لطفا از قرار دادن مسائل غیر تخصصی و خارج از تاپیک خود داری فرمایید.

jalil_enrique
3 May 2008, 03:56 PM
ضعیف

کلیه دوستان . آشنا هایی که روآ خریده بودند شدیدآ تاکید میکردن که اشتباه کردن...
فقط خواستم نتیجه 2 ماه سوال پرسیدن رو در اختیار شما هم بزارم..

اکثرن با مشکلاتی مثل نیم سوز شدن سر سیلندر.. صفحه کلاچ نا مرغوب.. و هزاران مشکل دیگه

Mehrzaad
13 May 2008, 04:22 AM
دوستان من نه Roa سوار شدم و نه قصد سوار شدنشو دارم ، فقط نوشتهای مصرف کننده های
(به ناچار) اين شاهکار وطنی رو دنبال ميکردم. به اين نکته رسيدم به جای تبليغات دروغين و اسم و رنگ و لعاب عوض کردن ! اگر اين ابر خودرو ساز!!! وطنی کمی کانال و دريچه به سوی مصرف کننده های بخت برگشته و به استسمار کشيده ميزد... معايب بعضن پيش پا افتاده و قابل رفع شاه کارهای مهندسی خود رو می شنيد الان وضعيت صنعت... ما دچار همچين حال روزی نبود!
در آخر به دوستانی که در اين رنج قيمت قصد خريد دارند توصيه ميکنم سراغ شتر گاو پلنگ های وصله
پينه شده ای که حاصل پيوند تکنولوژی دوره های مختلف باستانی در يک فضای گل خانه ایست! نرويد که بسان موش آزمايشگاه از شما استفاده ميشود...
حداقل بين بد و بدتر سراغ بد برويد...

parsmobile
24 May 2008, 12:01 AM
من دنبال جايي مي گردم كه محصولات ايران خودرو را به صورت تخصصي با هم مقايسه كرده باشه. اگه سراغ داريد لطف كنيد لينكشو بزاريد. ضمنا كمك بيشتري به ما ميشه تا بتونيم منطقي تر نظر بديم و از بحث هاي غير فني اجتناب كنيم.

truss
31 May 2008, 02:26 PM
آقا من خودم روآ دارم 4000 تا بیشتر هم کار نکرده مهمترین مشکلسش صداشه که نمی دونم چطور حلش کنم نمایندگی می گه این صدا بخاطر نبودن انبار اگزوزه !!!!! و حل نمیشه!!!!!! تو همه روآ ها هم هست؟؟؟؟؟؟؟
در کل ماشین بدی نیست ولی اگه این صدا تو همشون باشه بهتون پیشنهاد نمی کنم بخرین
روآ یه چیز خوبش اینه که امنیتش تو جاده بیشتره
از پراید خیلی بهتره
پراید ماشینیه که و قتی 120 تا باهش میری وزنش میشه 5 کیلو گرم و این یعنی اینکه یه باد متوسط و یا یه دست انداز کوچیک ماشینو و خودتو میفرسته دیار باقی

k000m
1 June 2008, 12:42 PM
به نظره من خيلي ضعيف
1-موتور با توجه به وزن بسيار كم قدرت
2-بسيار پر مصرف
3-داراي ايرادات بيشمار از جمله گيريبكس ديفرانسيل جلو بندي سرو صداي زياد و ................
4-سيستم هندليك بسيار ضعيف از جمله كوبيدن كمك هاي عقب و جلو بندي پر اشكال و لاستيكهاي سايز 13 !!!!

Raminium2001
3 June 2008, 07:00 AM
لطفا در مورد مسائل مطرح شده خصوصا هندلینگ ضعیف یکم توضیح بده.

k000m
8 June 2008, 09:15 AM
لطفا در مورد مسائل مطرح شده خصوصا هندلینگ ضعیف یکم توضیح بده.

راستش ايراداتي كه گفتم اينقدر واضح هستند كه نياز به توضيح نمي بيبينم كافيه با كسي كه يك سال اين ماشين را داشته كمي صحبت كنيد يا به تاپيك مشكلات Roa يا RD يه سري به زنيد
فقط در مورد هندليك اين ماشين شما دوسته من كه ميدونم اهله فن هستي مي گم يه نگاه از پشت به اين ماشين بندازين كاملا معلومه . استفاده از فنر شمش واقعا ديگه در خودرو هاي سواري سالهاست كه منسوخ شده و باعث خجالته . نمي دونم پشت فرمانش نشستين يا نه . اگه لاستيك هاي ماشين هم همچنان 13 باشه در سره پيچها كاملا احساس مي كنيد ماشين ميخواد كله كنه يعني سره ماشين به شدت پايين مياد و به علت لاستيك هاي كوچك عدم تعادل كاملا در مانورهايي كه نياز به حركت كمي سريع فرمان داره كاملا مشخصه علت ديگه هم چون هنوز از جلو بندي پيكان استفاده مي كنه وقتي فرمان مي چرخه لاستيكهاي جلو به اصطلاح دمپر منفي زياد تر از ماشينهاي امروزي پيدا مي كنند كه موجب عدم تعادل بيشتر ميشه اگه دقت كرده باشين rd يا Roa هايي كه لاستيك سابي هم ندارند لبه بيروني لاستيك جلو گرد شده. در قسمت عقب خدا نكنه از يك دس انداز كمي با سرعت رد بشين كاملا كوبش را حس مي كنيد .
براي رفع اين مشكلات اكثرا مجبور به تعويض رينگ و لاستيك با سايز 14(توضيح كه پژو فرانسه پژو 405 را با لاستيك و رينگ 15 توليد مي كرده و حالا ما با همان بدنه لاستيك 13 و .......) و تعويض و دستكاري كمكها عقب و فنر هاي عقب ميشوند .
در قسمت جلو ضعف جلو بندي كاملا مشهوده و اكثرا به علت ضعيف بودن بوش طبق و خوده طبق مجبور به تعويض آنها با نمونه قوي تر مي شوند
اكثر اين ماشنها هنوز وقتي نو هستند مثل يه ماشين تصادفي كه از يك طرف تصادف داشته مشكل كشيدن فرمان به يك طرف دارند . كه مجبورند لاستيك تعادل جلو بندي يك طرف را كمي ببرند تا مشكل حل بشه
اينها مواردي بود كه بر خورد كردم و ديدم و با ماشين دوستم امتحان كرديم و بهش رسيديم

sascovach
5 August 2008, 08:37 PM
این قضیش چیه؟ http://news.ikco.com/webmodules/news/newsview.aspx?newsseq=6087
همون OMVG که قدیما میگفتن؟

farhadoo
8 September 2008, 02:08 AM
استفاده از فنر شمش واقعا ديگه در خودرو هاي سواري سالهاست كه منسوخ شده و باعث خجالته.

دوست عزيز، درسته منسوخ شده اما نه در ماشين هاي زير 10ميليون تومان توي ايران! در کدام ماشين توي اين رده مثلا از سيستم تعليق بازو هاي مک فرسون يا اکسل پيچشي استفاده شده؟ شايد پرايد!

اگه لاستيك هاي ماشين هم همچنان 13 باشه در سره پيچها كاملا احساس مي كنيد ماشين ميخواد كله كنه يعني سره ماشين به شدت پايين مياد و به علت لاستيك هاي كوچك عدم تعادل كاملا در مانورهايي كه نياز به حركت كمي سريع فرمان داره كاملا مشخصه علت ديگه هم چون هنوز از جلو بندي پيكان استفاده مي كنه وقتي فرمان مي چرخه لاستيكهاي جلو به اصطلاح دمپر منفي زياد تر از ماشينهاي امروزي پيدا مي كنند كه موجب عدم تعادل بيشتر ميشه اگه دقت كرده باشين rd يا Roa هايي كه لاستيك سابي هم ندارند لبه بيروني لاستيك جلو گرد شده. در قسمت عقب خدا نكنه از يك دس انداز كمي با سرعت رد بشين كاملا كوبش را حس مي كنيد .

اين عيبي هم که شما 6 خط در موردش نوشتين جزو عيوب اساسي و غير قابل رفع نيست و با 100-150 هزار تومن مشکل مرتفع ميشه. ايا ميشه مثلا چون ريو لاستيک 13 زيرشه کل ماشين رو زير سوال ببريم؟!
در کل من قصد ندارم بگم که روا يه ماشين عالي و بي عيبه ويا مثلا پرايد ماشين بديه! اما نظر شخصي من اينه که براي استفاده شخصي و درون شهري،خانواده هاي 2 نفره، رانندگي کمي هيجان انگيز تر پرايد خوبه اما براي خانوادهاي بيشتر از 3 نفر، مسافرت ، رانندگي هاي عادي و روزمره روا مناسب تره.

soheilm
8 September 2008, 08:27 AM
با توجه به قیمتش مناسبه

k000m
8 September 2008, 10:29 AM
دوست عزيز، درسته منسوخ شده اما نه در ماشين هاي زير 10ميليون تومان توي ايران! در کدام ماشين توي اين رده مثلا از سيستم تعليق بازو هاي مک فرسون يا اکسل پيچشي استفاده شده؟ شايد پرايد!

اين عيبي هم که شما 6 خط در موردش نوشتين جزو عيوب اساسي و غير قابل رفع نيست و با 100-150 هزار تومن مشکل مرتفع ميشه. ايا ميشه مثلا چون ريو لاستيک 13 زيرشه کل ماشين رو زير سوال ببريم؟!
در کل من قصد ندارم بگم که روا يه ماشين عالي و بي عيبه ويا مثلا پرايد ماشين بديه! اما نظر شخصي من اينه که براي استفاده شخصي و درون شهري،خانواده هاي 2 نفره، رانندگي کمي هيجان انگيز تر پرايد خوبه اما براي خانوادهاي بيشتر از 3 نفر، مسافرت ، رانندگي هاي عادي و روزمره روا مناسب تره.

در مورد قسمت اول بايد بگم كه موضوع قيمت نيست ما در مورد يك ماشين در كلاس 1600 صحبت مي كنيم. كه در دنيا اگه كسي بشنوه به ما مي خنده . در فاز قيمت هم بگم كه نمشه بحث كرد چون اينجا قيمت ها بسيار غير واقعي بالاست و رقابت نيست . ولي اگه مقايشه قيمت باشه بله پرايد يا حتي mvm سيستم تعليق پيشرفته تري دارند .
در مورد عيوب و به نظر من بعضي هم كاملا اساسي هستند هم و بله بعضي عيوب را ميشه رفع كرد . خودم هم توضيح دادم ولي نه به 100 يا 150 هزار تومان . كسي را ميشناسم كه براي رفع صداي ديفرانسيل ماشينش مجبور شد نزديك 300 هزار تومان خرج كنه . بعضي عيوب مثل فنر بندي را ميشه كمي تعديل كرد ولي به كل نمي شه عوض كرد . در ضمن منو شما دست به آچار و اهله فن هستيم ميدونيم چه كار كنيم . كسي كه اطلاعات فني كمي داره واقعن گير يك سري افراد و تعميير كار هاي بي انصاف و نمايندگي هاي بي مسئوليت ميفته و بيچاره ميشه و چندين برابر قيمت مجبور به هزينه ميشه
در مورد لاستيك 13 هم مقايستون با ريو درست نيست . ما در مورد بدنه 405 صحبت ميكنيم كه در طراحي اوليه با سيستم تعليق به مراتب بهتر پژو لاستيك 15 داشته و حالا در روا با سيستم تعليق بسيار بد و قديمي لاستيك 13 داره .اين حرفه من نيست 90 % روا ها و RD هاي در شهر را ببينيد لاستيك 13 را حداقل به 14 تغيير دادند .
حرفه من اينه كه ماشيني كه از كارخانه بيرون مياد و دسته يك مصرف كننده عادي قرار ميگيره چرا بايد اين همه عيب داشته باشه .
در ضمن من مقايسه اي با پرايد انجام ندادم . اون يه ماشينه ديگه هست در كلاس ديگه و با عيوب خودش كه در جاش حاضرم در موردش صحبت كنم .
از نظرتون هم خيلي ممنوم دوسته من :icon_surp

google.yahoo
12 September 2008, 05:16 PM
ددوست عزيز، درسته منسوخ شده اما نه در ماشين هاي زير 10ميليون تومان توي ايران! در کدام ماشين توي اين رده مثلا از سيستم تعليق بازو هاي مک فرسون يا اکسل پيچشي استفاده شده؟ شايد پرايد!
بله دوست عزیز .سیستم تعلیق پراید و اکثر خودروهای داخلی پیشرفته تر از سیستم تعلیق پیکان با عمری حدود نیم قرن است . تعلیق پراید و سایر خودرو های موجود در کشور در جلو از نوع مک فرسون و در عقب از نوع اکسل پیچشی مستقل یا یکپارچه است .

mil-i300
12 September 2008, 06:41 PM
وتلا من از اعداد و ارقام و تغييراتي كه در روآ ايجاد شده زياد خبر ندارم....
ولي به عنوان كسي كه در تمامي نسل هاي آردي نشسته... آردي معمولي... سريه اول...آردي كولردار.... آردي انژكتوري و كولردار ( معروف به آردي آي ) .... آردي ايكس و بالاخره روآ....
در تمامي اين موارد روآ از هر نظر بهتر بوده... چه صدا و چه شتاب و مصرف...!!
ولي در كل شما با دادن 7 - 8 ميلون... توقع 2.6 رو نبايد از اين ماشين داشته باشين...
اين ماشين در ابتدا هم برايه اين بود كه مردمي كه از چهره پيكان خسته شدن... با كمي پول بيشتر ( در اوايل ساخت آردي اختلافش با پيكان يك ... يك و نيم تومن يود..!! ) امكانات و قيافه بهتر داشته باشن...!!

الان هم به نظر من از نظر ايمني ... بخاري... قدرت ... و كولر و به لطف پژو .. طراحي داخليش از پرايد بهتره...!! :icon_cool

farhadoo
13 September 2008, 01:06 AM
بله دوست عزیز .سیستم تعلیق پراید و اکثر خودروهای داخلی پیشرفته تر از سیستم تعلیق پیکان با عمری حدود نیم قرن است . تعلیق پراید و سایر خودرو های موجود در کشور در جلو از نوع مک فرسون و در عقب از نوع اکسل پیچشی مستقل یا یکپارچه است .

همین که شما از روا با عنوان پیکان 50سال پیش نام می برید و فورد فستیوا ی 1982 رو خودرویی پیشرفته می دانید نشان از تعصب شما روی پراید داره و جائی رو برای بحث باقی نمیزاره، گر چه اینجا تاپیک مقایسه پراد و روا هم نیست.

google.yahoo
15 September 2008, 06:26 PM
اولا که پراید با این تکنولوژی که در داخل کشور تولید میشه به سالهای 1990 -92 بر می گرده .دوما که سیستم تعلیق پراید هم قدیمی و کمی جوات شده .سوما فکر کنم سال ساخت پیکان (که سیستم تعلیق اون دقیقا با روا یکسانه )به سال 1960 بر می گرده یعنی حدود 30 سال از پراید قدیمیتره .چهارما نه پراید ماشین استانداردیه و نه روا . من هم از روی ناچاری مجبور شدم 206 خودم بفروشم و این لگن رو سوار شم ولی این دلیلی نمیشه که تکنولوژی بالاتر اون نسبت به مخفی رو انکار کنم.

hosseinabd
15 September 2008, 06:40 PM
دوستان عزیز.بحث مقایسه رو هیچوقت پیش نکشید.هرخودرویی یک سری مزایا داره و یکسری معایب.مثلا پراید محور جلو هست و سیستمش زمین تا آسمون با روا فرق میکنه چون روا محور عقب هست.ولی میبینید که ما توی کشورمون زیر 10 میلیون هیچ ماشین مناسبی نداریم ولی روا از نظر اطاق و ایمنی و آسایش و ظاهری خوب از پراید کمی بهتره ولی پراید مصرف کمتر و شتاب بالاتر و ... داره که اینها هیچ وقت خوب بودن یا بد بودن یک ماشین رو نمیرسونه.کما اینکه یک زمانی که کسی پراید سوار میشد چقدر ازش بد میگفتید و 90 درصد ایران شده بود پیکان.
دوستان دوران هر دوتا ماشین تمام شده.حتی 405 و سمند و پرشیا هم دورانشون تمام شده.یکم فکر کنید ببینید دنیا کجاست و ما سر چی داریم بحث میکنیم.
ببخشید که زیاد صحبت کردم.

google.yahoo
15 September 2008, 09:56 PM
دوستان عزیز.بحث مقایسه رو هیچوقت پیش نکشید.هرخودرویی یک سری مزایا داره و یکسری معایب.مثلا پراید محور جلو هست و سیستمش زمین تا آسمون با روا فرق میکنه چون روا محور عقب هست.ولی میبینید که ما توی کشورمون زیر 10 میلیون هیچ ماشین مناسبی نداریم ولی روا از نظر اطاق و ایمنی و آسایش و ظاهری خوب از پراید کمی بهتره ولی پراید مصرف کمتر و شتاب بالاتر و ... داره که اینها هیچ وقت خوب بودن یا بد بودن یک ماشین رو نمیرسونه.کما اینکه یک زمانی که کسی پراید سوار میشد چقدر ازش بد میگفتید و 90 درصد ایران شده بود پیکان.
دوستان دوران هر دوتا ماشین تمام شده.حتی 405 و سمند و پرشیا هم دورانشون تمام شده.یکم فکر کنید ببینید دنیا کجاست و ما سر چی داریم بحث میکنیم.
ببخشید که زیاد صحبت کردم.

من کاملا با جنابعالی موافق هستم .متاسفانه تا وقتی که رقابت در بازار نباشه وضع بهمین صورته .

hosseinabd
19 October 2008, 01:27 AM
دوستانی که تجربه روا دارند آیا مصرف روا همینجوری که ایران خودرو میگه کمه یا نه؟

google.yahoo
20 October 2008, 02:45 PM
تقریبا بله .البته با 50% تلورانس مثبت

hosseinabd
21 October 2008, 01:39 AM
یعنی در حدود چقدر؟

google.yahoo
21 October 2008, 01:39 PM
جاده بدون کولر با 4 سرنشین و سرعت 100 حدود 8.5
شهر بدون کولر حدود 12-13

farhadoo
21 October 2008, 04:44 PM
البته اگه موتور تنظیم باشه این مقدار کمتر هم میشه. بعد از تنظیم موتور رایگان شهریور توی جاده با متوسط سرعت 120 تقریبا 7.5 لیتر مصرف داشتم.

Warrior--
1 November 2008, 01:08 PM
جدیدا با این کاهش کم قیمت و رکود نسبی بازار اتومبیل در ایران روآ اتومبیل نسبتا ارزانی شده است و به نظر من در با این قیمت اتومبیل متوسطی است.

hosseinabd
17 November 2008, 02:08 AM
ولی به نظر من باز ارزش پرداختی نداره.

!hadi!
8 December 2008, 11:28 AM
من هم تجربه خودم را فقط ميگم ...
دوسال پيش روآ خريدم ( دوگانه سوز ) و بعد از 3 ماه فروختم ...

ـ اصلا از گيربکس و دنده اون راضي نبودم ... دنده بسيار براي من سفت و ناجور بود !
ـ با کولر تو جاده کم مي آورد و خو من را چندباري کلافه کرد چون تو سبقت ناچار شدم برم کنار تو خط خودم
ـ اتاقش بزرگ و جادار و خوب بود
ـ فرمانش نسبتا خوب بود
ـ مصرف سوختش تعريفي نداشت و نسبتا بالا بود
ـ از شتاب و سرعت و نيروي ماشين در کل راضي نبودم

نتيجه کلي : نتوانست من را راضي کنه و فروختمش .!
با اين قيمت امروزي دوگانه سوز که حدود 9 ميليون هست به نظرم ارزش خريدن ندارد .:icon_razz

far55om
7 February 2009, 12:39 PM
با سلام
يه سوال دارم

بين روا صفر و 405 كاركرده تا 9 ميليون كدومش رو انتخاب ميكنيد ؟؟؟

با ذكر دليل

mil-i300
8 February 2009, 09:34 AM
به نظر من اگر 405 تر و تمیزه اصلا شک نکن..!!! دلیلم زیاد نمیتونم بگم..... تجربه است.!!
خودت میتونی تست کنی... من تو روا صفر دوستام نشستم... همینطور 405 های سن بالا....!! بنظرم 405 هنوز هم بهتر بود... مخصوصا قدرت و شتاب...!! شما اگر بتونی خودت تست کنی... راحت میفهمی..!! :icon_cool

sascovach
8 February 2009, 03:12 PM
روآی سال معلوم نشد کی میاد؟

gamer2009
8 February 2009, 11:43 PM
یکی از دوستام میگفت roa بعد از مدتی گبربکسش ایراد پیدا میکنه!

snaiper
14 February 2009, 11:46 PM
هیف پول زبون بسته که بدی برای roa
اگه میخوای خرج رو دستت نمونه برو یه پراید بگیر.من اینو تجربه کردم.100%اگه roaبگیری پشیمون میشی:icon_roll

هیف پول زبون بسته که بدی برای roa
اگه میخوای خرج رو دستت نمونه برو یه پراید بگیر.من اینو تجربه کردم.100%اگه roaبگیری پشیمون میشی

abs206
1 March 2009, 12:07 PM
به نظر من روآماشین افتضاحیه.دوستم یه روآخریده بود فقط از صدای موتورش عذاب وجدان گرفته بودش.وقتی ماشینو روشن میکرد واقعا صدای تانک میداد گیربکسشم افتضاح بود دنده عقبش جا نمیرفت:icon_arroبعداز2ماه فرختش درهر صورت پراید خیلی بهتر رواهستش

راستی یادم رفت بگم با یک میلیون ضرر فروختش اما از دستش راحت شد

هيدارنه
11 March 2009, 02:00 PM
دوستان در كل فاكتور شانس رودر مورد ماشينهاي ساخت داخل در نظر بگيريد . يه ماشين خوب در مي آد ( مثل ماشين خودم ) و يكي افتضاح مثل تجربه بعضي از بچه ها . ولي اگه آب بندي درستي انجام داده باشيد به نظر من از هر نظر بهتر از پرايده . من دو ساله كه دارم و 42000 تا هم رفته . اكثر جاده هاي ايرانم رفتم چون تو شهر اونقدي باهاش نمي گردم . تو اين دو سال فقط دو تا پرايد منو گرفتن كه يكيش تو مدت آب بنديم بود يكي هم تو جاده بانه كه من به دليل ناوارد بودن به جاده ترسيدم . باهاش هم راحت 170 تا رو تو كفي با بنزين معمولي نگه مي دارم . در كل نظر من هم متوسطه با توجه به قيمت خودرو تو ايران

Ramtin329
12 March 2009, 11:51 PM
دوستان در كل فاكتور شانس رودر مورد ماشينهاي ساخت داخل در نظر بگيريد . يه ماشين خوب در مي آد ( مثل ماشين خودم ) و يكي افتضاح مثل تجربه بعضي از بچه ها . ولي اگه آب بندي درستي انجام داده باشيد به نظر من از هر نظر بهتر از پرايده . من دو ساله كه دارم و 42000 تا هم رفته . اكثر جاده هاي ايرانم رفتم چون تو شهر اونقدي باهاش نمي گردم . تو اين دو سال فقط دو تا پرايد منو گرفتن كه يكيش تو مدت آب بنديم بود يكي هم تو جاده بانه كه من به دليل ناوارد بودن به جاده ترسيدم . باهاش هم راحت 170 تا رو تو كفي با بنزين معمولي نگه مي دارم . در كل نظر من هم متوسطه با توجه به قيمت خودرو تو ايران

من يکسالي روآ داشتم ولي هر بار بالاتر از 140 ميرفتم لرزشي که گاردان در اتاق ايجاد ميکرد + صداي موتور مجبور به کاهش سرعت ميشدم

حسینان
13 March 2009, 07:30 PM
دوست عزیز فکر کنم موتور روای شما یا بهتر بگم پیکانه رواتون قویترین موتور موجود توی ایران باشه ....یه کم اروم تر برون عزیزم با روا 170 یعنی خود کشی ....

rmb_ali
13 March 2009, 08:17 PM
دوستانی که میخوان پولشونو حروم روا بکنن برن با 9 میلیون تومنشون یه ال 90 ای صفر بخرند زمین تا آسمون تفاوت رو ببینن
روا چاهی است که ایران خودرو کنده
کلا ماشین هایی که ایران خودرو وصله پینه میکنه حتی پژو پارس ماشین های خوبی نیستن و مشکلات زیاد دارن چون طراحان ایران خودرو واقعا طراح که نیستن فقط میخوان یه تغییری بدن و مردم رو سرکیسه کنن
نظر من در مورد ایران خودرو اصلا خوب نیست و این بر اساس نظرات دوستان و خودم هست حالا بخوای بری یکی از محصولات وصله پینه ایی ایران خودرو(روا پارس و احتمالا سمند) رو بخری بیچاره ایی
من خودم نزدیک به 6 سال آردی مدل 80 داشتم و تقریبا هم از یه چیزایش سر در میاوردم و تقریبا دست به آچار بودم
و فقط به خاطر جادار بودن اتاقش نگه اش میداشتم البته نبود امکانات مالی هم بی تاثیر نبود و کلا نتیجه ایی که میشه گرفت از روا و آردی این نکات زیر هست
- اتاق جادار
-استهلاک بالا (به دلیل قطعات نامرغوب که روز به روز هم بدتر میشه)
-مصرف بالا
-شتاب و قدرت پایین
-ایراد دیفرانسیل عقب بودن که باعث میشه مقدار از نیروی موتور هدر بره(و در جاده های لغزنده کنترل کمتری داشته باشید)
-سیستم تعلیق و جلوبندی قدیمی پیکان که همیشه مسکل داره و باید دائما لاستیک جلو عوض کنید (من خودم تو این مدت یک جفت لاستیک عقب عوض کردم 3 جفت جلو)
-گیربکس و کلاچی که هر کار کنید سفت ومشکل داره
-و شاید یکی از مهمترین چیزایی که ما ایرانی ها برامون مهمه افت زیاد قیمت اون (میتونید قیمت این خودرو رو با پراید هم مدل مقایسه کنید ببینید بعد از 1 سال چه افت قیمتی رو باید از جیب خودتون بدید)

در آخر باز هم پیشنهاد میکنم با 9 تومن پول بی زیون برید لوگان e0 بخرید تا بعدش از کنار روا سواران با شتاب بالا حرکت کنید لذت اشو ببرید

MR.DJ
13 March 2009, 09:29 PM
البته به نظر من 9 میلیون برای E0 هم زیاده چون این ماشین فاقد حتی ابتدایی ترین امکانات رفاهیه حداقل شما توی روا فرمون هیدرولیک رو دارید به علاوه مزیت دوگانه سوز بودن

FARZADفرزاد
14 March 2009, 04:59 PM
حداقل شما توی روا فرمون هیدرولیک رو دارید
چون قفل تا قفل فرمان لوگان در مدل E0 (بدون هیدرولیک) بیشتر از لوگان های دارای فرمان هیدرولیک هست پس به کمک زیاد کردن دورهای چرخیدن فرمان اومدن سفتی فرمان رو برطرف کردند .

reza engine
14 March 2009, 05:31 PM
درسته كه هيدروليكه ولي شعاع چرخش ماشين به طور محسوسي بالاست. مثلا جايي كه همه با يه دور مي چرخند، روا آبروي راننده رو ميبره و بايد يه بار ديگه عقب و جلو بري و همه برات بوق بزنن.
البته تو سايت ايران خودرو تو قسمت مشخصات فني روا يه اشتباه فاحش وجود داره و قطر چرخش خودرو رو تنها 5.25 اعلام كرده!!!!!!!!!!!!!!!!

درصورتيكه قطر چرخش تندر خيلي مناسبه و حدودا نيم متر هم از 405 كمتره ( تندر 10.5 متر - 405 و مشتقاتش 11 متر)

من به عنوان كسي كه حدود 95000 كيلومتر با RDi راننده كرده، قويا E0 رو به روا ترجيح ميدم.
روا دوگانه در حال حاضر از نسل قديمي و ميكسري گاز استفاده مي كنه، كه درد سرهاي زياد و همچنين مصرف بالاتر گاز رو به همراه داره.
گرمكن شيشه عقب و شيشه بالابر برقي جلو و قفل مركزي روا در مقابل موتور به روز و پر قدرت تندر و گيربكس عالي، تعليق بسيار مناسب نسبت به روا، ترمز قوي و مطمئن و ايمني تندر و .. هيچ حرفي براي گفتن باقي نميزاره.

البته به لحاظ طراحي داخلي بعد از داشتن حدود 5 سال و نيم RDi هنوز هم از ديدن داشبوردش به لطف طراحي مناسب پژو لذت ميبرم ولي ايراداتي حل نشدني در مورد بيشتر روا ها آنقدر زياد هست كه ديگه زيبايي داشبورد هم به راننده و خريدار كمكي نميتونه بكنه.

iran_46
14 March 2009, 10:55 PM
روآ به نظرم ارزششو نداره.
صدای وحشتناک موتور و دیفرانسیل !!!! به نظرم هیچ خوبیه با ارزشی نداره.
قابل مقایسه با E0-AC هم نیست.
در برتری تندر شکی نیست. اما . . .
قفل مرکزی و شیشه برقی نخواستیم , ولی خداییش فرمون هیدرولیک تو این ترافیک انتظار زیادی نیست که E0-AC نداره !
و آیا قیمت قطعات تندر واسه یه ماشین 9 تومانی خیلی زیاد نیست?!!!!!!
اینه که بیشتر مردم باز هم پراید بی کیفیتو ترجیح میدن.

rmb_ali
16 March 2009, 09:34 AM
البته به نظر من 9 میلیون برای E0 هم زیاده چون این ماشین فاقد حتی ابتدایی ترین امکانات رفاهیه حداقل شما توی روا فرمون هیدرولیک رو دارید به علاوه مزیت دوگانه سوز بودن
البته شاید خارج از موضوع باشه ولی من به نوبه خودم دوگانه سوز بودن رو یه عیب میدونم برای ماشین دلیلشم اینه که اولا هزینه اضافی باید پرداخت کنید دوما ایمنی خودتون و سرنشیناتون که ممکنه خانوادتون باشن به شدت میاد پایین سوما از لحاظ فنی موتور ماشین و داغون میکنه (دقیق تر بگم سرسیلند ماشین بعد از 6 ماه تا 1 سال مرخصه)
بنابر توجیهات بالا دوگانه سوز بودن اصلا توصیه نمیشه و برید بنزین آزاد بخرید ولی جون خودتون و زن و بچه اتون رو حفظ کنید

MR.DJ
16 March 2009, 03:53 PM
البته شاید خارج از موضوع باشه ولی من به نوبه خودم دوگانه سوز بودن رو یه عیب میدونم برای ماشین دلیلشم اینه که اولا هزینه اضافی باید پرداخت کنید دوما ایمنی خودتون و سرنشیناتون که ممکنه خانوادتون باشن به شدت میاد پایین سوما از لحاظ فنی موتور ماشین و داغون میکنه (دقیق تر بگم سرسیلند ماشین بعد از 6 ماه تا 1 سال مرخصه)
بنابر توجیهات بالا دوگانه سوز بودن اصلا توصیه نمیشه و برید بنزین آزاد بخرید ولی جون خودتون و زن و بچه اتون رو حفظ کنید

حرف شما کاملا متین
ولی کسانی که در این رنج قیمتی ماشین خریداری میکنن معمولا افراد متوسط رو به پایین جامعن و اگر بخوان از بنزین آزاد استفاده کنن میشه گفت بهشون فشار میاد و مخصوصا اگه بخواهند با ماشین مسافر کشی هم بکنن وضع بدتر هم میشه پس میبینیم که دوگانه سوز بودن برای این افراد یک مزیت به حساب میاد.
در مورد خطرناک بودن CNG هم این طور که شما میفرمایید نیست و میشه گفت اگر خطرش از بنزین کمتزنباشه مطمئنن بیشتر نیست ولی در مورد گاز مایع یاهمون LPG حرف شما رو قبول میکنم
شاید براتون جالب باشه ولی در مریکا از سالها قبل از CNG استفاده میشده سابقه امریکا در این زمینه بیشتره
در مورد فشاری که به موتور ماشین وارد میشه صددرصد با شما موافقم

rayanreza
16 March 2009, 10:32 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز
درسته که تندر E0 نه میلیون اصلا نمیرزه ولی انصافا خیلی از روآ بهتره و نفس موتورش نداشتن امکانات اولیه را از یاد آدم میبره.ولی واقعا بی انصافیه آدم 9 میلیون پول بیزبون رو بده و از هیچ اامکان اولیه ای برخوردار نباشه

rmb_ali
17 March 2009, 03:25 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز
درسته که تندر E0 نه میلیون اصلا نمیرزه ولی انصافا خیلی از روآ بهتره و نفس موتورش نداشتن امکانات اولیه را از یاد آدم میبره.ولی واقعا بی انصافیه آدم 9 میلیون پول بیزبون رو بده و از هیچ اامکان اولیه ای برخوردار نباشه

دوست عزیز توجه داشته باشید که داریم با روا ایی که تونم حدود 9 تومن پولشه صحبت میکنیم و توجه داشته باشید که حدود 9 تومن بنابراین ممکنه 200 تا 300 هم بالا پایین باشه که فکر کنم برای کسی که 9 تومن خرید میکنه چیزی نباشه و به هرحال باید ببینید که با توجه به امکانات محدود e0 در مقابل تیپ های دیگه ال 90 آیا روا به اون میارزه یا نه

هيدارنه
31 March 2009, 12:18 PM
من يکسالي روآ داشتم ولي هر بار بالاتر از 140 ميرفتم لرزشي که گاردان در اتاق ايجاد ميکرد + صداي موتور مجبور به کاهش سرعت ميشدم
همون چيزي كه گفتم . تو ماشينهاي ايراني فقط شانس من با دنده 4 سرعت 140 رو مي رم . در كل هم با ماشينهاي زير 30 تومن بالاي 100 تا يعني ديوونگي . بگذريم كه هفته قبل 175 رو هم تست كردم ولي واقعا جرات نكردم بيشتر از 20 ثانيه نگهش دارم . واقعا هم مشگلي نداره نه لرزش نه صداي اضافي ولي ...

iran_46
31 March 2009, 03:24 PM
همون چيزي كه گفتم . تو ماشينهاي ايراني فقط شانس من با دنده 4 سرعت 140 رو مي رم . در كل هم با ماشينهاي زير 30 تومن بالاي 100 تا يعني ديوونگي . بگذريم كه هفته قبل 175 رو هم تست كردم ولي واقعا جرات نكردم بيشتر از 20 ثانيه نگهش دارم . واقعا هم مشگلي نداره نه لرزش نه صداي اضافي ولي ...

باسلام
دوست عزیز شما در باره روآ صحبت میکنید ؟ !!!!!
با این صحبت شما که تو خرید خودرو , شانس حرف اول رو میزنه موافقم.
اما هر خودرویی مشکلات خودشو داره و برای تمام خودروهای هم نوع وجود داره و غیر قابل انکاره !
مثل خشکی و صدای داشبورد پراید , ورود صدای موتور به داخل ریو و همین مشکلات روآ و . . .
فکر نکنم بشه صدای زیاد روآ در سرعت بالا رو انکار کرد و بگیم هیچ مشکل و صدای اضافی نداره !!
ولی خوشحالم که خودروی شما در سطح بهتری نسبت به 99% روآ ها قرار داره.

hosseinabd
31 March 2009, 04:23 PM
روآ معروفه به صدا و لرزش در سرعتهای بالای 140.
من توی هر روآیی که نشستم همین بوده.
باز جای شکرش باقیه که برای این دوستمون اینگونه مشکلات نیست.
سر دنده روآ بعد از 140 شدیدا صدا میکنه و لرزش داره.

reza engine
2 April 2009, 08:06 PM
RDi ما هم تو زمینه دفرانسیل و گاردان خوب از آب دراومده بود. ولی تو اکثر مواقع به علت بالانس نبودن گاردان که متاسفانه کیفیت بسیاری پایینی هم دارند در سرعت های بالا لرزش به مجموعه قوای محرکه وارد میشن؛ که ممکنه زیاد هم راننده رو متوجه نکنه و راننده باید دقت بیشتری بکنه.

سال 84 یه کار خیلی فوری و حیاتی برای من پیش اومد که مجبور شدم برم تبریز. تو اتوبان بیشتر جاها رو 140 و حتی برخی اوقات 160 رفتم.
به تبریز که رسیدم متوجه شدم که چهار شاخ گاردان ها به علت فشار و لرزشی که روشون بوده مرخص شدن. و با وجود گرفتاری که اون چند روزه تو تبریز داشتم مجبور شدم برای اینکه لرزش باعث نشه تمام اطاق بعدها به صدا بیافته، همونجا عوضشون کنم.

تو ماشین های دفرانسیل عقب هماهنگی و بالانس مجموعه انتقال قدرت باید کاملا بی نقص و عیب باشه تا سرنشینان اصلا متوجه وجود چیزی به اسم گاردان نشن.

البته اگر ایران خودرو عقل داشت تا الان هم سیستم گاردان و هم فنر عقب این خودرو رو اصلاح کرده بود و به طرفداراش اضافه میکرد.

king soltan
14 May 2009, 08:52 AM
شاهكار خودروسازي دنيا توي تبلغات نوشته قدرت موترش 85 اسبه ولي عملاً تو حركت مي بينيد كه بيشتر از 60 اسب قدرت نداره من خودم با روآرانندگي كردم پرايد هم همينطور البته پرايدي موتور كره اي جالبه با اينكه كاربراتوري بود تو سربالايي ها اصلاً روابه گردش هم نمي رسد ولي تو كفي به شرط جاده صاف خوب سرعت مي گرفت ولي وقتي كولر ازش بگيري انگار يه ماشين بهش بكسل كردي من خودم تجربه رانندگي هر دو را دارم وحداقل بخوام بگيرم پرايد مي گيرم ولي در كل شاهكاره

mahdi_mak2000
14 May 2009, 03:42 PM
موتورش مال 45 سال پیشه . همین بسه که دیگه سراغ جاهای دیگش نریم .
یک آشغال من در آوردی به تمام معنا

Raminium2001
15 May 2009, 09:25 AM
مهدی جان، درسته که اینجا آزادی بیان هست و هر کس مجازه نظرش رو بگه، ولی با توجه به اینکه بعضی از دوستان تو این سایت این خودرو رو خریدن و یا بهش علاقه دارن، لطفا تو نوشته هات از ادبیاتی استفاده کن که باعث کدورت خاطر دوستانت نشه.

mahdi_mak2000
15 May 2009, 10:07 AM
مهدی جان، درسته که اینجا آزادی بیان هست و هر کس مجازه نظرش رو بگه، ولی با توجه به اینکه بعضی از دوستان تو این سایت این خودرو رو خریدن و یا بهش علاقه دارن، لطفا تو نوشته هات از ادبیاتی استفاده کن که باعث کدورت خاطر دوستانت نشه.

منظورم از اون کلمه کلاسیک بود .
در هر صورت از نظر من ماشین به درد نخوریه . باور کن 45 سال مدت کمی نیست . بهتر بود ROA با همین قییمت با موتور ملی ارائه میشد .

badboy1244
10 December 2010, 07:48 PM
انصافا از صای روا نمیشه گذشت بعد از گذشت چهار پنج ماه از خرید روای صفر صدای موتور پیکان از این ماشین شنیده میشه

atteesh
15 December 2010, 09:52 PM
از قديم گفته اند هر چقدر پول بدهيد همانقدر آش مي خوريد با اين حساب روآ به اندازه پولي كه مي دهيد نسبتا ارزش دارد و خيلي هم بد نيست من به گزينه متوسط راي داده ام .:icon_cool

Mehrdad_jafari89
16 December 2010, 01:37 PM
سلام.
دوست من در مورد كيفيت موتوري و مونتاژ و قطعات به كار رفته در روآ حرف دوستان كاملا درست هست و هيچ شكي در آن نيست!ولي به نظر من،نظر شخصي خودم رو مي گم!از پرايد خيلي بهتره!باز حداقل يه اتاق باز و يه كوچولو امنيت بيشتري نسبت به پرايد داره!
ولي اين رو هم بگم خدايي من دوست خودم به جاي پرايد خريد سال 87 الان هم هنوز دارش و هيچ مشكلي نداره!حتي اين صدايي رو هم كه دوستان مي گن نداره!!!منظور من اينه كه نگه داري ماشين خيلي مهمه!!!از قديم گفتن به ماشين احترام بزار تا بهت احترام بزاره!!!ولي در هر صورت من روآ رو به پرايد ترجيح ميدم!
من دوستم پرايد گرفت همين امسال!باورتون نميشه،دنده عقب نداشت!برد نمايندگي شده بود سوژه خنده مدير و كاركنان البته بعدش ماشين رو چون صفر بود پس گرفتن!!!!

ALI440
16 August 2011, 06:13 PM
نسبت به قیمتش ماشین خوبیه

moje90
26 August 2011, 11:40 PM
سلام روآ هر چقدر هم با کیفیت باشه بدلیل قیمت 10 میلیونیش ارزش خریدن نداره تازه یه مدت هم که کار کنه تازه ایراداتش پیدا میشه بخصوص دنده هاش

Mehrdad_jafari89
27 August 2011, 05:55 PM
دوستان امروز توی روزنامه نوشته که دیگه روآ به تاکسی رانان کشور نمیدن!چون کیفیت بدی داره و از تاکسیرانی تهران کلا حذف شده و باید جاش سمند و ... بردارن!

moje90
27 August 2011, 10:43 PM
سلام دوستان....آیا کسی از دوستان هست که الان روآی سال داشته باشه و دقیقا بدونه مصرفش توی شهر چقدر هست و توی جاده چقدر ؟؟؟ از 1-2 نفر شنیدم تو شهر نزدیکای 11 میسوزونه بنظرتون درسته ؟؟؟

Mehrdad_jafari89
28 August 2011, 12:49 AM
من تا 12 شنیدم!ولی فکر کنم همون 11 درست تر باشه!