PDA

View Full Version : هرگونه سوال در مورد کمک فنر و فنر

Suzu Tuner
18 October 2007, 05:18 AM
دوستان عزیز هرگونه سوالی(!) در مورد کمک فنر ، فنر لول و ... دارید مطرح فرمایید و بهترین پاسخ رو
دریافت کنید.

amir_CLK500
19 October 2007, 04:01 AM
میخوام بخوابونم.پرشیاس ماشین.راهی داره که آدم اذیت نشه و ماشینم به خرج نیفته و همون سواری قبل از ارتفاع رو بده؟

Suzu Tuner
19 October 2007, 05:21 AM
دوست عزیز با سلام خدمت شما انشاءالله که زندگی بر وفق مراد باشد.

در مورد خواباندن باید خدمتتون عرض کنم که در اصل کم کردن ارتفاع یک خودرو از حالت استاندارد لطماتی را متحمل خودروی شما می کند که شاید در مواردی جبران ناپذیر باشند. حال می خواهد خودرو لامبو باشد یا خودرویی مانند پارس.

اما اگر مصرانه تمایل به انجام این کار داری سه راه وجود دارد:

1)فنرلول هایی را که هم اکنون زیر خودروی شما بسته است را به میزانی که می خواهید ارتفاع بزنید ببرید.
که این مورد اصلا توصیه نمیشه ولی خوب بسیار ازرونه. بترکونه با تعویض و برش 10 تومن.

2)شما می توانید از کمک فنر لوازمی استفاده کنید. اما کمک فنر لوازمی چیست؟

این نوع کمک به کمک دست ساز ، روغنی و پیچ و مهره ای نیز معروف است. برای ساخت این کمک بهتر است کمکهای پرشیایی خریداری کنید و به یک کمک فنرساز وارد(مثلا در خیابان جمهوری) مراجعه کنید و کمک خود را روغنی کنید.

برای این منظور داخل کمک را پر از روغن و یا گریس نرم می کنند و میل آن را مقداری کوتاه تر می کنند تا دامنه ی بازی فنر شما محدودتر شود اما با این کار ارتفاع ماشین شما پایین نمی آید برای ارتفاع زدن بایستی فنرلولهای خود را کوتاه کنید

برتری این روش نسبت به روش قبلی این است که ماشین شما نمی کوبد و سواری به مراتب راحت تری به شما می دهد.

اما اگر می خواهی باز هم سواری بهتری داشته باشی بهتر از به حای بریدن فنر در این روش از فنرلولهای اسپرتی استفاده کنی که قیمتهای آنها از 35000 تومان(که تولید داخل است)شروع میشود و برای پرشیا تا حدود 150 -160 هزار تومان ادامه دارد(البته در ایران)

3)در این روش که کاملترین و بهترین و استاندارد ترین روش می باشد خرید پکیج کلی ساسپنشن (سیستم تعلیق) می باشد که شامل کمک فنر کوتاه اسپرتی چند حالته و فنرلول و تقویت کننده ی جلوبندی و... می باشد. که باتوجه به نوع عملکرد و کارایی از 1 میلیون تومان شروع می شود به بالا که خوب باز هم روش مقرون به صرفه ای نمی باشد.

پس نتیجه می گیریم که روش دوم بهترین روش در ایران است.

دقت کن، کمکتو پیش یه آدمه خبره لوازمی کنی، از فنرلول اسپرتی استفاده کنی نه بریده شده و در نهایت قبل از خرید فنرلول سعی کن از قیمتها در فروشگاه های مختلف اطلاعات کسب کنی(چون اینجا ایران است). در ضمن اگه بگردی شاید کمک لوازمی آماده هم پیدا کنی.(معمولا دست دومه)

انشاءالله که بخوابونی و حالشو ببری ولی مراقب دست اندازها باش در همین نزدیکی هاست.

Nomad
19 October 2007, 05:33 AM
دوست عزیز ... از مدلهای شرکت nok اطلاعی داری ... ؟ کیفیت ؟ قیمت ؟ تو بازار هنوز هست یا نه ؟ ( قبلا دیدم ) .

Suzu Tuner
19 October 2007, 05:54 AM
N.O.K industry شرکتی است که فقط برای خودروهای زاپنی، خودروهای اروپایی و کامیونهای اروپایی قطعه تولید می کند.

پس مطمئن باش چیزی که توی ایران اونم انبوه و انباری وجود داشته باشه اصل نیست.(اگه منظورت کمک فنره)

در ضمن اگر هم تک این کمک وجود داشته باشه و اصل هم باشه ، قدیمی است چون سهام این شرکت چند سالی است که واگذار شده و از آن به بعد فقط رابر(RUBBER) تولید می کنه

اگر می خواهی از محصولات اسپرت در زمینه کمک و فنر استفده کنی مدل ماشینتو بگو تا راهنمایی جامع بکنمت.

ممنون از سوال خوبتون.

Nomad
19 October 2007, 06:11 AM
ممنون از اطلاعات جامعتون ...
ورودت رو به فروم تبریک میگم و امیدوارم با این اطلاعاتی که داری سریعا رشد کنی و به درجات بالا برسی هم مجازی هم واقعی ... و البته نسبت به PHALLS بی وفا نباشی !!

مدا ماشینم که مشخصه : پژو 405 GLX و بصورت نرمالی هم اسپرت و تیون شده ... ( من خودم یه زمانی تو همین فروم و ب دوستان تو کار برو و بپرس و بیا و ببر و اینا بودم ولی حالا دیگه وقت نمیکنم ...!! و میبایست از شما جوونترهای پر انرژی بپرسم ... )(یه جور گفتم انگار 50 سالمه !! تازه 21 ساله شدما ) .
من در حال حاضر دنبال یه مارک مرغوب که تو ایران هم باشه میگردم واسه یه 405 سفارشی که رینگهای 19 میخوام روش کار کنم ( لاستیک 265 سنگین ) . جلوبندی رو تا حدودی تغییر دادم و هنوزم کار داره ، میخوام در صورت امکان بشه ارتفاع رو تنظیم کرد و البته خیلی خیلی هم خشک نباشن ... و البته اگر 2 سوپاپ پلاس هم باشه که چه بهتر ...
ممنون میشم از راهنماییت ... ( لطفا با قیمت و آدرس باشه ) .

Suzu Tuner
19 October 2007, 06:21 AM
دوست عزیز nomad خان

بنده یک لیستی از تولیدکننده های برتر سیستم و تعلیق و متعلقات آن برات میذارم. اگه ماشینتو هم نام ببری می گم از کدوم یک از تولیدات بهتره استفاده کنی!

1)Ac Schnitzer
2)AppexI
3)bilstein
4)blitz
5)Buddy Club
6)Cusco
7)Eibach
8)Greddy
9)Ground Control
10)H&R
11)HKS
12)JIC
13)JRZ
14)Ksport
15)Kw
16)KYB
17)Nismo
18)Oettinger
19)Ohlins
20)Tanabe
21)Tech Art
22)tein
23)veilside
24)Zeal

Suzu Tuner
19 October 2007, 06:46 AM
خوب دوست عزیز برای تقویت جلوبندی ات با این رینگ و لاستیک(ترکوندیا! مگه می خوای پرادو درست کنی) من فقط یه نفرو می شناسم تومشهد که بچه ی باحالیه البته مغازه نداره برا دلش کار می کنه.
تو تهران و کرج هم می شناسم که کارشون خوب باشه ولی دودره بازن(میدونی که چی می گم؟).

به نظر من اگه تو جلوبندی پژو سر رشته داری خودت دست به کار شو تا جایی که بتونم راهنماییت می کنم.

پژو 405 تولید داخل از برخی جهات در جلوبندی شبیه350z می مونه و با این کاری که شما می خوای روش انجام بدی خیلی شبیه تر هم خواهد شد.

بنابراین دست به کار شو:

1)Camber kit: این کیت در حقیقت تیرکهای محافظ بین دو اکسل هستند. که بایستی در عقب و جلو به کار برند برای هندلینگ بهتر و ست آپ تورک.
Rear kit : کیت عقب بهترین مارکهاش Eibach, JIC,SPC هستند که مدل JIC ، adjustable link هستش و مدل SPC آرمش (ARM) وجود داره.

2)Front kit: Eibach front camber kit, Megan Racing front camber arm with ball joint.

قسمت دوم:

COILOVER: کمک فنرهای حرفه ای : این نوع کمک فنر ها با انواع معمولی فرق دارند و به جز فنر لولی که در هنگام نصب همراه آنان خواهد بود یک فنر لول محدود کننده هم همراه خود دارن که فنر لول اصلی نیز تحت محدودیت آن قرار خواهد گرفت.
در برخی موارد هم دیگر از فنر لول جداگانه استفاده نمی شود.

Cusco Zero 1 Coilover Sets
Cusco Zero 2 Coilover Set

Eibach Pro-Street-S Coilover System

GReddy Type-S Coilover Damper Suspension Set
و...

که برخی از مدلها مانند Eibach دارای تنظیم ارتفاع اتوماتیک نیز می باشند از 2/1 اینچ به 8/2 .

پایه ی قیمتها 1500 دلار آمریکایی می باشد.

اگه باز در مورد هر کدوم اطلاعات تخصصی تری می خوای بگو!

amir_CLK500
19 October 2007, 02:28 PM
اگه از روش دوم استفاده کنم:
1)چقدر میکوبه
2)زیر ماشین آسیب میبینه؟؟
3)شتاب ماشین کم میشه؟
4)4 نفر بیشتر نمیتونم سوار کنم؟
5)میشه زیر ماشین رو بصورت ضربدری آهن کشی کنم که وقتی گیر کرد اول به اونا گیر کنه؟

Suzu Tuner
19 October 2007, 06:22 PM
امیر جان با سلام مجدد خدمت شما:
در مورد کوبیدن باید عرض کنم که در این مورد هرچه قدر فنرت کوتاه تر باشه بیشتر کوبش احساس خواهی کرد اما تا لبه ی لاستیک در حدی خواهد بود که اذیت نمیشی!

در مورد آسیب دیدن زیر ماشین باید بگم که اگه رعایت کنی مشکلی پیش نخواهد آمد ولی هر دو هفته یکبار پلس و سیبک هاتو نشون بده.

در مورد کم شدن شتاب خیر! شتاب ماشین اگه زیاد نشه کم هم نمی شه.
در ضمن هندلینگ بهتری در سر پیچ ها و مانورهای سریع خواهی داشت.

اگه فنرلولت ریسی باشه مساله ای در ازدیاد بار و مسافر نخواهی داشت ولی اگر لاستیک پهن بندازی هنگامی که زیاد سوار کنی پشت ماشین یه خورده می کوبه(میخوره به گلگیر)

در مورد اهن کشی این کار لزومی نداره چون هندلینگ خودرو و توازن بدنه و ... بهم می خورد در ضمن بعد از یه مدت کوتاه ماشینت تبدیل به گاری می شه.

ولی اگه خیلی می خوای بخوابونی باید قطعات زیر ماشینته مثل هدرز و منبع و ... رو یه خورده بالا بکشی که کار تخصصیه و باید پیش یه آدم وارد بری!

با تشکر از شما.

amir_CLK500
20 October 2007, 12:09 AM
مرسی سوزو جان.
بازم سوال
من رینگ نمیخوام بندازم و رینگ فابریک زیر ماشینه با لاستیک 205
من گلگیرو تا لبه لاستیک بیارم یعنی انگشت نره تو گلگیر بازم اذیت نمیکنه؟؟؟نمیشه سر پلوس و ...تقویت کرد که هر دو هفته یبارم نبرم تعمیرگاه؟؟

Suzu Tuner
20 October 2007, 02:37 AM
ببین بهم بگو که الان لاستیکت نسبت به بدنه چه و ضعیتی دارد؟ داخل گلگیره ، فیکس گلگیره و یا بیرون گلگیره در ضمن چند میلیمتر؟

در مورد تقویت جلوبندی که اصلا فکرشو نکن چون اگه بخوای اصولی این کارو انجام بده هزینش سرسام آوره. اگه تایپک قبلیمو بخونی در موردش گفتم.

nader875
20 October 2007, 03:04 AM
Suzu Tuner جان تو که به همه کمک میکنی به من هم کمک کن بی زحمت :
من می خوام ماشینو به خوابونم اما هنوز 2دلم به خاطر عوارض بدش از طرفی اینجوری ماشین خیلی زشته ببین رینگم 17 ماشین پارس لاستک ملنیوم 215/45 تو مشهد م یه جا می خوام که اصولی اینکار و بکنه و تا جایی که میشه ماشین نکوبه این فنر لول اسپرت که گفتی ماشین خیلی میاد پایین نمی خوام گلگیر بیاد رو لاستیک اما حد اقل 5سانت باید پایین حالا منتظر راهنماییت هستم

amir_CLK500
20 October 2007, 03:16 AM
متوجه نمیشم؟؟وضیعت خاصی نداره فقط یه ذره پهن تر شدهاز گلگیر بیرون نزده فیکس گلگیرم نیست از لحاظ ظاهر خیلی بهتر از فابریک کارخونشه
اوایل فرمونو تا ته میچرخوندم گیر میکرد به گلگیر ولی الان نمیدونم چرا دیگه گیر نمیکنه؟؟
عکس:
http://i21.tinypic.com/eqqa7c.jpg

Suzu Tuner
20 October 2007, 04:58 AM
امیر جون ایجوری که من تو شکل می بینم عقبت به مشکل نمی خوره ولی جلوتو یه خورده باید باد بده چون با اون ارتفاعی که می خوای بزنی بهد از یه مدت گلگیر جلوت کنگره کنگره می شه(دوون دون می شه).

پیمان ق
20 October 2007, 08:49 AM
سلام جناب Suzu Tuner

یه سوالی دارم که تا حالا جواب درستی نگرفتم و امیدوارم شما بتونید کمکم کنید.

بنده یک روآ دوگانه سوز (بدون مخزن) دارم که کمک هاش خیلی میکوبه ، بخصوص کمک عقب که تقریباً میشه گفتش لگد میزنه . بنظر شما میشه با حداقل هزینه ، این مشکل رو رفع کرد ؟

همواره پاینده باشید.:icon_excl

Suzu Tuner
20 October 2007, 04:03 PM
پیمان جان به یکی از نمایندگی های مجاز بزرگ ایران خودرو مراجعه کن و بده ماشینتو بازبینی کنند اکه تو گارانتی باشی که بهتر

چون امکان کمکات خالی کرده باشه یا حتی ممکن سیبکات آسیب دیده باشند و ...

بنابراین دقیقا مشخص نمیشه که کمکه یا چیز دیگر

امیدوارم مشکلت حل بشه

amir_CLK500
20 October 2007, 11:23 PM
سوزو جان فرمون یه خورده تو عکس چرخیده و شما بنظر من فکر میکنی از گلگیر زده بیرون.
این گلگیر رو باد میدن خیلی خوشگل میشه ولی میگن چون گلگیر باید رنگ بشه ماشین تصادفی حساب میشه و میزنن تو سرش موقع فروش.راه حلی داره برای اینکه رنگ نریزه؟؟؟

Suzu Tuner
23 October 2007, 01:42 AM
امیر جان بهترین کاری که می تونی بکنی اینه که یه گلگیر نو یا دست دوم بخری و بدی بادش بدن و واست تمیزش کنن و یه رنگی هم روش بپاشن فکر کنم کمتز از 200 گرم رنگ ببره. ممکنه یه خورده گرون در بیاد ولی ارزش داره من یه هاچبک سفید داشتم باد داده بودم خیلی ناز شده بود.

اگر هم نخواستی باد بدی حداقل بده از تو لبه های گلگیرو واست بگیرند.

موفق باشی.

Nomad
23 October 2007, 12:17 PM
دوست عزیز ... لطفا توضیحات تخصصی بیشتری واسه جلوبندی بزارید و اگر با عکس هم باشه خیلی خوبه . خودم دارم تقویت میکنم ...لاستیکهای 265 رو هم سفارش دادم ( فقط مونده بگن چه مارکهایی پیدا میشه ) . واسه نمایشگاه بعدی هستش . ممنون

Suzu Tuner
26 October 2007, 02:28 AM
بچه ها ببخشید که چند روزی نبودم.

انشاءالله فردا چند مورد تخصصی دیگه از جلو بندی میذارم!

Suzu Tuner
3 November 2007, 11:08 PM
سلام دوستان عزیز

در مور تقویت سیستم تعلیق بایستی موارد زیر رو رعایت کنید:

1)نصب کمک فنر های ریسی
2)نصب فنرهای ریسی
3)نصب استرس بار
4)نصب ترکشن بار
5)نصب آندر بریس
6)نصب اسوی بار
7)و...

در مورد شماره های 1و2 بایستی از کیتهای ریسی استفاده گردد که کمک و فنر با هم هستند و به صورت یک پکیج هستند .

در مورد استرس بار یا Strut Bar باید خدمتتون عرض کنم که میله ای فلزی است که بین دو سر کمکهای جلو نصب میشود و بسیاری از ارتعشات مخرب و غیر ضروری را کنترل می کند

Traction bar در حقیقت همان استرس بار است اما در عقب خودرو به کار می رود و شکل و شمایلی متفاوت دارد.

بهترین های آن هم JIC Magic می باشد که قیمتی معادل 500 دلار دارد.
و...

اما در تایپک بعدی سعی می کنم که اطلاعات کاملتری بدهم.

nader875
4 November 2007, 01:59 AM
بلاخره من ارتفاع زدم حدود 4 cm از لبه لاستیک فاصله داره ماشین خیلی نرم شده حتی نرم تر اولش ترمز گیریش خیلی بهتر شد توو حرکات مارپیچ با سرعت بالا تعادلش خیلی خوبه هر کی خواست آدرس بدم

ehsan62
4 November 2007, 02:29 AM
سلام دوست عزیز
من 206 تیپ 5 دارم،میخام بخوابونمش(البته 4-5 سانتی از لبه لاستیک فاصله داشته باشه)
رینگم میخوام اسپرت کنم(البته رینگای سبک borbet نه از اون سنگینا) R15\55\205
میخواستم ببینم واسه ارتفاع زدن چه پیشنهادی میکنید؟جوری که نکوبه و اذیت نکنه، من فقط میخام فنر لول رو عوض کنم،به نظر شما Eibach خوبه؟

nader875
4 November 2007, 03:53 AM
ehsan62 عزیز فنر اسپرت ارتفاع ماشینو میاره لب به لب لاستیک اگه بخوای 4 5 سانت بالا تر از لاستیک باشه نمی تونی استفاده کنی البته شاید پیدا بشه اما تو این چند ماه که من گشتم پیدا نکردم فنر لول بلند !!! 2 فنر اسپرت ماشینو خشک می کنه اونم زیاد !!!!

davood4547
4 November 2007, 04:58 AM
سلام
من یک سمند ال ایکس نزدیک دو ماه است که تحویل گرفته ام.بر خلاف سمندهای قبلی من احساس میکنم که ارتفاع آن خیلی زیاد است.
لازم به ذکر است که من اصلا اهل ارتفاع زدن نبودم و هیچ موقع ماشین را از حالت استاندارد خارج نکرده بودم.
اما این یکی خیلی تابلو بود .هر کسی میدید میگفت چقدر بلند است.
رینگ فابریک آن 5 پره رونالد است سایز 15 . برایش لاستیک 205*60*15 گرفتم.
با تجربه کمی که در این زمینه داشتم توی بازار 3-4 نوع فنر دیدم.
امید فنر _ عدالت و لنزو . اکثر فروشنده ها میگفتند تمام خودروها بصورت فابریک از فنرهای عدالت یا امید استفاده میکنند. من هم فنر عدالت سایز 34 گرفتم.
قبل از این که ماشین را پایین بیاورم حدود 5 انگشت تا لبه گلگیر فاصله بود. بعد از ارتفاع زدن حدود 3 انگشت فاصله دارد. الان احساس میکنم ماشین کمی میکوبد.
به نظر شما بهترین راه برای پایین آوردن خودرو بدون آنکه به آن صدمه بزند و نرم باشد چیست؟
متشکرم

Nomad
5 November 2007, 11:38 AM
حتما باید از فنر های اسپرت و خشک استفاده کنی تا این حالت پیش نیاد ...

davood4547
5 November 2007, 01:46 PM
حتما باید از فنر های اسپرت و خشک استفاده کنی تا این حالت پیش نیاد ...

ممنون از پاسختان.:icon_cool
استاد عزیز با استفاده از فنر های اسپرت و خشک ماشین بیشتر نمی کوبد؟
اگر لطف کنید نام این فنرها را بفرمایید ممنون میشوم و آیا این فنرها سایزهای مختلف دارد ؟ چون من 3 انگشت بالای لاستیک بیشتر نمیخواهم بخوابانم.

Nomad
5 November 2007, 04:02 PM
بله داره ... منظورتون رو دقیقا از کوبیدن شرح بدید ...

davood4547
6 November 2007, 02:06 AM
ضمن تشکر از شما .
دست اندازهای ریز تو خیابان را آدم احساس میکنم.سمندهای قبلی من به این بلندی نبودند.ومن آنها را از حالت فابریک خارج نکرده بودم و با آنها این احساس را نداشتم.
ماشینم کلا 600 تا راه رفته.امکان دارد به مرور زمان مشکلم حل شود.
لاستیک من دانلوپ فرمولا 15*60*205 است با باد 28 تا.

nader875
6 November 2007, 02:56 AM
ه ببخشید اما اگه شما دوستار یه رانندگی نرم ( یعنی دست اندازهای ریز تو خیابان را آدم احساس نکنه!!!!!) اصلا دور کمک اسپرت نرید چون این دقیقا عکس اون چیزیه که شما می خواهید و ماشین خشک تر از قبل میشه شک نکنید

Suzu Tuner
6 November 2007, 03:36 AM
داوود جان

مشکل کوبیدن جزئی خودروی شما اصلا ربطی به ارتفاع یا کمک و یا فنر شما ندارد. در حقیقت لاستیکی که زیر خودروی شماست یک لاستیک زاپنی است و لاستیک های زاپنی هم بسیار خشک هستند و به همین دلیل هم هست که دوام زیادی دارند و زیاد عمر می کنند. شما اگه می خواهی نرم رانندگی کنی یا از لاستیک های کره ای مانند کوموهو استفاده کن و یا از لاستیک های ایرانی همچون بارز.

davood4547
10 November 2007, 04:53 PM
ممنون از پاسخ شما دوستان.
اگر امکان دارد پاسخ سوالاتم را واضحتر بفرمایید.

1- قبل از این که ماشین را پایین بیاورم حدود 10 سانت تا لبه گلگیر فاصله بود. بعد از ارتفاع زدن حدود 7 سانت فاصله دارد. به نظر شما آیا ارتفاع زدن در اینجا درست بوده است یا خیر؟

2-آیا این ارتفاع زدن به ماشین آسیب میرساند یا خیر؟ ( از نظر جلوبندی و به سر وصدا افتادن خودرو)

3- بهترین گزینه برای اینکار .لطفا نام و حدود قیمت.

4- آیا میشود دقیقا به همان ارتفاع قبل برگشت مخصوصا عقب را که لکلاژ میکنند؟قسمت عقب امکان ندارد که کوتاه وبلند شود.منظورم پشت خودرو سمت راست و چپ
:icon_cool

navid_gold
10 November 2007, 11:43 PM
سلام من از این همه پشت کار شما در جواب دادن به سوالات دوستان حیرت کردم:icon_sad:

من تصمیم دارم ارتفاع ماشینم رو پایین بیارم (206 هست) و لاستیک پهن زیرش بندازم
البته بدون عوض کردن رینگ... نمیدونم با رینگ فابریک چه لاستیکی میشه انداخت (از سوالاتم نخندید تازه
کار هستم)
و در مورد ارتفاع چه کار کنم که ماشین فقط کپ بشه و نرم بمونه نمیخوام زیاد بخوابه...
لطفا با جزییات واسم توضیح بده تا کاملا آگاه بشم
یک دنیا ممنونم:icon_excl

behrad_system
2 December 2007, 02:22 AM
با سلام خدمت دوستان
میخواستم ببینم کسی میدونه سایز فنر فابریک 405 چنده ؟

پیمان ق
9 December 2007, 03:05 PM
درود بر شما دوستان عزیز ،

میخوام ارتفاع عقب روآ رو زیاد کنم ، چند تا سوال برام پیش اومده که امیدوارم شما دوستان عزیز جواب منو بدین :

اول اینکه چند سانت بهتره عقب ماشین بالاتر بیاد ؟
دوم : اگه فنر رو با پتک بکوبن بهتره یا با دستگاه ؟
سوم : اگه همزمان با این کار کمک تویوتایی بندازم بهتره یا نه ؟
و آخر از همه اینکه آیا این کار به نرمتر شدن ماشین کمک میکنه یا تاثیری نداره (خشکترش نمیکنه) ؟

پیشاپیش از پاسخگویی شما ممنونم .:icon_wink

همواره پاینده باشید .:icon_excl

Top RPM
18 December 2007, 04:44 PM
سلام خدمت همه دوستان به خصوص Suzu Tuner عزيز
با تشكر از زحماتتون، چند نكته به ذهنم رسيد.
با توجه به شرايط كشور ( بي ارزش بودن پول و ...) خريد كيت هاي ساسپنشن حرفه اي براي همه دوستان مقدور نيست و شايد كمك هاي لوازمي بهترين گزينه باشند. اما بر خلاف عقيده شما، شديدا با سفت كردن كمك با روغن و گريس مخالفم. چون هم بعد از مدتي نرم مي شه، هم كمك مي تركه. (به هرحال اگر روي اين موضع تاكيد داريد، EP140 بريزيد.)
البته الان كه كمك گازي كوتاه هم گير مي ياد.
در ضمن خوشحال مي شم اگر شباهت هاي بين 350 با 405 رو بيشتر توضيح بديد:icon_twis

بين كيت ها هم KW اصلا راضي كننده نبود ( زود روغن زد) اما D2 فوق العاده است (و البته گرونه)

ar1358
25 December 2007, 12:13 PM
روش عيب يابي كمك فنر خودرو

متاسفانه بيشتر رانندگان به كمك فنرها كه يكي از اساسي ترين قسمت ايمني خودرو است; اهميتي به نقايص ان نمي دهند وبيشتر توجه انان به ترمزها ;لاستيكها;كمربند ايمني چرخها; فرمان و اخرين قسمت كمك فنر را مورد بازديد قرار مي دهند.در صورتيكه كمك فنر نقش بسيار ارزنده ائي در ايمني خودرو دارد.

جالب است بدانيم در صورت خرابي كمك فنرها ضريب فرسودگي ساير قطعات خودرو نیز افزايش می یابد. اين قطعات شامل:1-فنر تعليق 2-جعبه فرمان 3-ديفرانسيل 4-لاستيك چرخها 5-بلبرينگ چرخها 6-بوشهاي لاستيكي سيستم تعليق 7-گيربكس 8-سيستم تعليق 9-مجموعه سيبكهاي فرمان

لذا به منظور ایمنی بیشتر اطلاعات ذیل میتواند دید بهتری در خصوص شناخت وتشخیص خرابی های کمک فنر ارائه نماید.

۱-اگر كمك فنر نشتي دارد حتما بايد كمك فنر تعويض گردد.

۲-بالا و پايين رفتن خودرو به خصوص اگر جاده ناهموار باشد و يا شيرجه رفتن خودرو در حين ترمزهاي شديد ممكن است به دليل خرابي كمك فنرها باشد.

۳-اگر در سر پيچ; خودرو بيش از حد بپيچد به نحوي كه راننده براي كنترل ان بايد تلاش بيشتري كند اين روند مي تواند از خرابي كمك فنر باشد.

۴-اگر چرخها روي جاده برقصند و يا بالا و پايين روند ممكن است از فرسودگي فنرها و كمك ها باشد.

۵-اگر خودرو روي جاده حالت بي ثباتي پيدا كند ممكن است از فرسودگي از كمك فنرها باشد. .و اين امر ايمني اتومبيل را شديدا تهديد مي كند.

۶-اگر بوشهاي محل نصب كمك فنر ترك خوردگي و يا تغيير شكل داده اند باعث سرو صدا در سيستم تعليق به خصوص در موقع شتاب گرفتن; ترمز كردن ويا عبور از ناهمواريهاي سطح جاده مي شود. بنابراين هرچه زودتر نسبت به تعويض بوشها اقدام شود.در غير اين صورت ايمني خودروبه شدت كاهش پيدا مي كند.

7.باركردن خودرو بيش از ظرفيت ان عامل مهمي در ضيعف شدن سيستم تعليق منجمله كمك فنرها مي شود.به خصوص زماني كه حركت اتومبيل در ناهمواريهاي جاده قرار بگيرد. واگر سرعت متناسب با جاده و بار نباشد باعث شكسته شدن اتصالات مي شود. در نتيجه ناامن بودن خودرو و سرنشينان حتمي است.

۸-اگر اتومبيل شما به يك سمت كشيده مي شود سيستم تعليق را كه شامل تايرها; فنرهاو كمك فنرهاست توسط افراد مجرب مورد بازديد قرار دهيد تا نسبت به تعمير و تنظيم هندسه چرخها با دستگاه الكترونيك اقدام شود.

۹-تايرهاي فرسوده و جويده شده نشانگر عيب در سيستم تعليق به خصوص در كمك فنرهاست كه پس از ازمايشات نسبت به تعمير و يا تعويض انها اقدام شود.

منابع:شاسی و جلوبندی خودرو تالیف مهندس سید محمود صافی
http://tamiratchi.blogfa.com/post-28.aspx

k000m
6 April 2008, 10:47 AM
سلام دوستان عزیز

در مور تقویت سیستم تعلیق بایستی موارد زیر رو رعایت کنید:

1)نصب کمک فنر های ریسی
2)نصب فنرهای ریسی
3)نصب استرس بار
4)نصب ترکشن بار
5)نصب آندر بریس
6)نصب اسوی بار
7)و...

در مورد شماره های 1و2 بایستی از کیتهای ریسی استفاده گردد که کمک و فنر با هم هستند و به صورت یک پکیج هستند .

در مورد استرس بار یا Strut Bar باید خدمتتون عرض کنم که میله ای فلزی است که بین دو سر کمکهای جلو نصب میشود و بسیاری از ارتعشات مخرب و غیر ضروری را کنترل می کند

Traction bar در حقیقت همان استرس بار است اما در عقب خودرو به کار می رود و شکل و شمایلی متفاوت دارد.

بهترین های آن هم JIC Magic می باشد که قیمتی معادل 500 دلار دارد.
و...

اما در تایپک بعدی سعی می کنم که اطلاعات کاملتری بدهم.

با تشكر از اطلاعات مفيدتون . مي خواستم بپرسم Traction bar در ايران پيدا ميشه ؟ من استرس بار ديدم و روي ماشينم هم بستم اما Traction bar تا حالا نديدم اگه سراغ داريد لطفا راهنمايي كنيد :icon_cool

iman exorcist
4 June 2008, 02:04 AM
سلام دوستان کسی میتونه به من کمک کنه من 206 دارم ولی روش خوبی برای کاهش ارتفاع انتخاب نکرده بودم و جلو بندی چند مرتبه خراب شد . خواهشن به من بگین بهترین راه و ارزانترین راه که هم ماشین خشک نشه و هم جلوبندی اسیب نبینه چیه .:icon_surp

shei2nak
4 June 2008, 02:24 AM
سلام.
دوست عزيز در هر صورت با تقليل ارتفاع ماشين خشك ميشه....
اما استاندارد ترينش استفاده از فنر اسپورت است....

iman exorcist
4 June 2008, 03:31 AM
خواهشن بهترین راه برای کاهش ارتفاع 206 که کم هزینه باشه و ماشین خشک نشه به من بگین .

Dandrite
4 June 2008, 10:12 AM
ببين دوست عزيز براي كاهش ارتفاع بايد فنرها كاهش يابند كه اصلا و ابدا فنر استاندارد را نبر كه ماشين را داغون مي كند و خطرات بسياري از جمله درامدن فنر از بشقابش در دست انداز در سرعت بالا است .
در ضمن كاهش ارتفاع صرفا براي بالا بردن هندلينگ اتومبيل در مانور هاي سنگين مي باشد كه لازمه ان سفت شدن كمك ها و به قول شما خشك شدن ماشين است ؛ بگذريو كه در ايران اين كار صرفا براي زيبايي است اما اگر نمي خاهي پول زياد خرج كني و ماشين هم سفت نشه ؛ از خير اين كار بگذر .
اما اگه گنج پيدا كردي و خواستي ماشينت اسپرت واقعي با قدرت مانور بالا و ارتفاعش هم كم بشه 4 تا كمك فرانسوي بخر . (ناقابل حدود 600000 تومان است ):191:

iman exorcist
5 June 2008, 01:45 AM
سلام به دوستان عزیزم dandrite و shei2nak و از اینکه به سواله من جواب دادین واقعا ممنونم راستش فکر نمیکردم به این زودی کسی به من جواب بده . دوستان فنری که خودش فابریک کوتاه باشه و نیازی به بریدن نداشته باشه وجود داره؟ و اگر نه چه فنری برای بریدن بگیرم و انواع 50000 تومانی با معمولیش که 25000 تومانه فرق میکنه؟ و اینکه کمک فنر لوازمی میکنن یعنی چه؟ و میشه کمک فنرهای کوتاه و لول هم لوازمی کرد ؟ منو به خاطر سوالهای زیادم ببخشین بازم سوال دارم بعدا میبرسم . دمتون گرم و ممنون:icon_neut:icon_cool

k000m
8 June 2008, 09:46 AM
دوسته من فنرهاي كوتاه تر در بازار هست مي توني تهيه كني و يا فنرهايي با تعداد دور كمتر از ايراني گرفته تا خارجي . به هيچ وجه فنر را كوتاه نكن . همان طور كه دوستان گفتن عوارض بسيار بدي داره در ضمن فنر كوتاه تر را حتما با كمك مناسب اون فنر استفاده كن .

hamed1987
25 July 2008, 02:35 AM
با سلام خدمت دوستان عزیز
یه توضیح نسبی درباره کمک فنرهاي گازي میدید؟
ممنونم

good_rally
25 July 2008, 01:13 PM
سلام دوستان کسی میتونه به من کمک کنه من 206 دارم ولی روش خوبی برای کاهش ارتفاع انتخاب نکرده بودم و جلو بندی چند مرتبه خراب شد . خواهشن به من بگین بهترین راه و ارزانترین راه که هم ماشین خشک نشه و هم جلوبندی اسیب نبینه چیه .:icon_surp
سلام دوست عزيز
اول اينكه همونجور كه دوستان گفتند هيچ وقت فنر رو كوتاه نكن چون به جلوبندي ماشين خيلي فشار مياد.
شما ميتونيد از كيت هاي شركت هاي معروف استفاده كنيد
پيش نهاد من استفاده از مارك معروفـرJR است
اينم سايتش اميدوارم تونسته باشم بهت كمك كرده باشم
http://www.thundertuning.com/Persian/jrsuspension/jrsus_set.html

nogrefam
27 July 2008, 04:10 PM
سلام.... مي خوام به اندازه ي 2 انگشت ارتفاع رو كم كنم البته با بريدن يك حلقه( الآن 6 انگشت فاصله هست ) آيا بعد از كم كردن ارتفاع نرمي ماشين باز هم پابرجاست؟؟ ( رينگ 16 با لاستيك 205/50/marshal --- سمند LX ) منتظر جواباتونم ------ ممنون

sahand93
24 September 2008, 03:03 AM
سلام
بهترین مدل کپ کردن پارس که جلوبندی رو نترکونه و ماشین خشک نشه چیه ؟
کمکم کنید:icon_cry:

nader875
24 September 2008, 05:13 AM
سلام به همه دوستان
بعد از تجربه خودم سره کم کردن ارتفاع ماشین و شنیدن تجربیات یکی از دوستان که تو کار جلو بندی ماشینه لازم دیدم یه سری از این اطلاعات و به بچه های فرم بدم تا اونا هم بدونن
اصل کپ کردن یا ارتفاع زدن یا خوابوندن ماشین واسه یه رانندگی سخت و خشنه که لازم ماشین بازی نداشته باشه اگه ماشین رفت رو یه سنگه کوچیک تا چندین متر نوسانات ماشین و نداشته باشیم اما...
از اونجا که آکثر ما ماشینی که داریم مورد مصرف روزانمونه و می خوایم نهایت نرمی و لذت و از ماشینمون ببریم اصلا نمی خوایم با کم شدن ارتفاع ماشین خشک تر از قبلش بشه واسه همین اوون نوسانته میرا شونده و قبول میکنیم اما در عوض یه ماشین داریم که هم نرم تر از قبله هم ارتفاع کمتری نسبت به قبل داره اما راه حل
یه پارس داریم که می خوایم حدود 4 سانت بیاریمش پایین واسه این کار لازمه حدود 2 دور از فنر لول ببریم
این بریدن می تونه حد اکثر تا 2.5 دور باشه که 5 سانت از ارتفاع کم میکنه با این کار ماشین خیلی خیلی نرم تر از قبل میشه . ارتفاع ماشینم کم میشه ( عکس ماشین خودمو که 2 دور بریده شده می زارم تو یه فرصت)
و اما نکات :

1-اگه میخواین ارتفاع ماشین بیشتر از 5 .6 سانت کم کنید دور بریدن فنر لول نرید دلیل هم اینکه با اینکار وزن ماشین و میندازین رو کمک فنر که این کار باعث کوتاه شدن عمر کمک فنر میشه و هم چنین احتمال شکستن 2 سر کمک فنر بشه به اصطلاح مچ کمک میشه

2-اگه فنر لول بیشتر از 5 6 سانت ببرین موقع جک زدن فنر لول از جاش در میاد و درد سر جا گذاشتن!!!!!!!!! این اتفاق ممکنه موقعه پرشه شدید ماشین هم اتفاق بیافته

3- اگه خواستین از این روشی که توضیح دادم استفاده کنین باید یه ورق دوره صفحه بالای فنر لول با ضخامت ورقه همون صفحه جوش بدین که فنر لول موقع چرخوندن فرمون از جاش در نیاد (این کار به نرمی ماشین ارتفاع جدید جدا میارزه تجربه نویسنده!!!!!!!!!!)

4- اگه از روشه پیشنهادی استفاده کردین مطمئن باشین موقع جک زدن فنر لول از جاش در نمیاد چون فشار فنر اوون قدر کم نشده که باعث بشه صفحه بالا آزاد بشه

در آخر از همه اساتید فرم به جهته زیاده گویی هام معذرت می خوام

×××مصطفی×××

nader875
24 September 2008, 05:26 AM
اینم بگم ماشین با رینگ 17 بعد از 25 هزار کیلومتر کار کرد هنوز کوچکترین مشکلی واسه جلوبندی پیش نیومده هیچ مشکلی ....
اگه از دوستان کسی خواست تست ماشینو انجام بده می تونیم یه قرار داشته باشیم .

majid_bmw
24 September 2008, 07:25 AM
مدتی میشه موقع حرکت با 10تا انگاری فرمان وصله به آسفالت هر چی ارتعاش میده به فرمون ولی بعد از 20 درست میشه ارتفاع استاندارد 185/65/r14 همیشه ریزو درشت آسفالت رو نشون میده تو هر سرعتی (لاستیک برجستون 3/1 از گل لاستیک مونده
چرا همچینه؟ جلوبندی هم نشون دادم سالمه

hamid_dental
25 September 2008, 09:05 PM
يكي بهم گفت واسه اينكه ارتفاعت در حد 3، 4 سانت كم بشه از فنراي 206 استفاده كن كه خيلي هم نرم تر ميشه!!!!! به نظر شما اين كار درسته؟؟؟؟؟
ماشينم سنمد ال ايكسه و ميخوام 3،‌ 4 سانت ارتفاعش كمتر بشه!!!
رينگ 16 زيرش انداختم و از همون روز اول ماشين نسبت به سمنداي ديگه خشك تر بود.
به يه زير و بند ساز خوب نشون دادم، گفت اگه كمكاتو عوض كني و گازي- روغني بندازي نرمتر ميشه! واسه همين گفتم حالا كه ميخوام كمكا رو عوض كنم ارتفاع رو هم يه خورده كم كنم!

good_rally
25 September 2008, 10:03 PM
به نظر من اگه درحد 3یا 4سانت میخوای ارتفاع رو کم کنی از فنرهای ریسی میتونی استفاده کنی.
یا از کیت کامل تعلیق هم میتونی استفاده کنی من بهت کیت تعلیق JR رو پیشنهاد میدم. فنر های ریسی ازارتفاع 2سانت تا 6سانت رو میتونی برای ماشینت انتخاب کنی اینجوری هیچ فشاریم رو جلوبندیه ماشینت نمیاد ودراثر کم شدن ارتفاع فنرها زیاد سفت نمیشن.
در مورد کمک های گازی هم باید بگم که کمک های گازی نسبت به روغنی نرمتر هستند.

nader875
26 September 2008, 05:54 AM
good_rally جان شما این فنر ریسی ها امتحان کردی؟ این دوستمون می خواد نرم تر بشه دیگه اونا هم بندازه که دیگه چیزی به نام نرمی نمی مونه!!!!!!!!!!!!!!!!

good_rally
26 September 2008, 04:30 PM
من منظورم اینه که اگه از فنر های ریسی استفاده کنی ماشین نسبت به بریدن خود فنر وکوتاه کردن فنر استاندارد نرم تر وفشار به جلوبندی کمتر میشه.

بعدشم ایشون گفتند که میخوان ارتفاع رو کم کنن در حالی که ماشین نرمتر هم بشه که همچین چیزی نمیوته امکان داشته باشه.

من خودم فنر ریسی زیر ماشینم انداختم ونسبت به 206 دوستم که فنرهاشو کوتاه کرده نرمتره.
البته من اینجوری احساس میکنم.

hamid_dental
26 September 2008, 05:35 PM
ولي چند جا پرسيدم و تو يه تاپيك ديگه هم گفته شده كه واسه 3، 4 سانت لازم نيست از فنر ريسي استفاده كني و همون بريدن فنر اونم فقط تا دو حلقه بهترين راهه!؟!؟
من كه گيج شدم!!!:icon_redf
يه جا هم گفت فنرات رو ميزاريم زير پرس!

nader875
28 September 2008, 07:31 AM
good_rally من منظورم اینه که اگه از فنر های ریسی استفاده کنی ماشین نسبت به بریدن خود فنر وکوتاه کردن فنر استاندارد نرم تر وفشار به جلوبندی کمتر میشه.

اتفاقا بر عکس اگه فنر ریسی انداختی نرم تر شد مطمئن باش اوون فنر ریسی نیست چون فنر ریسی کارش اینه که ماشینو خشک تر کنه نه نرم تر.......

Shanli
28 September 2008, 08:43 AM
سوال من در مورد لیفت کیت شاسی بلند هست.

میخوام یک آهو رو حدود 5 اینچ یا بیشتر لیفت کنم آیا لوازمش هست تو ایران؟
عکس رو مشاهده کنید لطفا: لینک (http://www.bjsoffroad.com/cartgenie/image_options.asp?iid=89)

یادمه یه بار تو شهران یه اسکرامبلر دیدم نزدیک 10 اینچ لیفت کرده بود صاحبش گفت برات انجام میدم ولی نگفت چجوری.فقط هر طرف 2تا کمک دوبل پروکامپ دیدم (مثل این : لینک (http://www.bjsoffroad.com/cartgenie/image.asp?pid=768))و البته فنر تخت سافت بلند که خیلی خم شده بود.متاسفانه ایشون رو دیگه ندیدم.

در نظر داشته باشید که از فنر لول نمیشه استفاده کرد چون آهو نداره و اگر هم با این ارتفاع لول بزارم که الاکلنگ میشه.

ضمنا مشکلات 4x4 رو هم که میدونید، مسئله ی میل گاردان و دفها....
از دوست عزیز آقای Suzu Tuner خواهش میکنم راهنمایی کنند.

MKHSH
28 September 2008, 11:37 AM
يك تجربه مي گويد:
اگر مي خواي ارتفاع ماشين رو كم كني بدون اينكه نرمي خودرو رو از دست بدي مي توني از يكي از دو روش زير استفاده كني:
1- فنرهاي لول ماشينت را با فنرهاي لول يك ماشين سبك تر عوض كن. مثلا پرايد سبكتر از فولكس گل هست. اگر فنر پرايد را روي گل بندازي گل نرمتر و خوابيده تر ميشه ولي اگر فنر گل را روي پرايد بندازي پرايد سفت تر و ارتفاعش بلندتر ميشه.
2- بجاي اينكه فنر لول ماشينت را ببري يا كوتاه كني بهتر است كمك فنر را كوتاه كني. البته اگر كمك فنر كوتاه گازي بندازي بهتر هست.

امين تندر
28 September 2008, 02:00 PM
اگه ميشه آسون ترين راه باي كوپ كردن PKبگين.ممنون

hamid_dental
28 September 2008, 02:20 PM
يك تجربه مي گويد:
اگر مي خواي ارتفاع ماشين رو كم كني بدون اينكه نرمي خودرو رو از دست بدي مي توني از يكي از دو روش زير استفاده كني:
1- فنرهاي لول ماشينت را با فنرهاي لول يك ماشين سبك تر عوض كن. مثلا پرايد سبكتر از فولكس گل هست. اگر فنر پرايد را روي گل بندازي گل نرمتر و خوابيده تر ميشه ولي اگر فنر گل را روي پرايد بندازي پرايد سفت تر و ارتفاعش بلندتر ميشه.
2- بجاي اينكه فنر لول ماشينت را ببري يا كوتاه كني بهتر است كمك فنر را كوتاه كني. البته اگر كمك فنر كوتاه گازي بندازي بهتر هست.

دوست عزيز ميشه از فنر لول 206 واسه سمند استفاده كرد؟ مشكلي ايجاد نميكنه؟

MKHSH
29 September 2008, 11:44 AM
دوست عزيز ميشه از فنر لول 206 واسه سمند استفاده كرد؟ مشكلي ايجاد نميكنه؟

اگر طول آزاد و قطر بيروني فنر لول 206 و سمند يكي باشه بهم ميخورند و چون 206 سبكتر از سمند است لذا قطر مفتولي فنر 206 كمتر از سمند خواهد بود و براي سمند فنر نرمي محسوب ميشه و بخاطر وزن زياد سمند ارتفاع خودرو كم ميشه.

يك فرمول :
سختي فنر با (( افزايش قطر بيروني فنر و افزايش تعداد حلقه هاي فنر و كاهش قطر مفتولي فنر)) كاهش مي يابد. معمولا قطر بيروني فنرها بايد يكسان باشند لذا بهترين راه حل كاهش قطر مفتولي ( قطر سيمي) فنر هست و راه دوم استفاده از فنر همطول با تعداد حلقه هاي زيادتر هست.

دوست خوب اگر اختلاف وزن دو خودرو خيلي زياد باشد ممكن هست كاهش ارتفاع بيش از حد و غير قابل قبول باشد.

nader875
29 September 2008, 04:31 PM
من فکر کنم فنر 206 از لحاظ قطر با سمند فرق داشته باشه ماله سمند بزرگتره

k000m
6 October 2008, 02:31 PM
دوستان در مورد انواع فنر و كمك فنر چند تا مطلب ديدم كه براي آگاهي دوستان اينجا قرار ميدم . اميدوارم استفاده كنيد

مهندسان خودرو برای به دست آوردن کاراکترهایی چون بالانس، تعادل و پایداری خودرو در شرایط مختلف، میزان باز شدن دیسک‌های پیستون و سوپاپ فشردگی را به نسبت نوع خودرو، وزن آن و شرایط کارکرد، تنظیم می‌کنند. این میزان باز شدن را Valving Value می‌نامند و با تغییر فنر موجود در پیستون و سوپاپ فشردگی قابل تغییر می‌باشد، از اینرو در صورتی که قصد خرید کمک فنری غیر از نوع استاندارد خودرویتان دارید، حتما به مقدار Valving Value کمک فنر جدید توجه کنید تا با قطعه اصلی یکسان باشد .
برخی کمک‌فنرها به صورت زاویه‌دار نصب می‌شوند که این امر باعث کاهش تاثیر کمک فنر می‌شود، اما در مواردی که با کمبود جا مواجه باشند (چه از نظر کمبود فضا برای قرارگیری در حالت عمودی و چه از نظر ارتفاع باز شدن) کج کردن زاویه کمک، اجتناب‌ناپذیر است. این امر بیشتر در خودروهایی که از فنرهای تخت استفاده می‌کنند دیده می‌شود.هر چه قطر محفظه و پیستون (Bore size) بیشتر باشد، فشار داخل تیوپ کمتر شده و دما نیز کاهش می‌یابد و تعدیل سیستم را بهبود می‌بخشد، اما در مواردی که با کمبود جا مواجه باشند افزایش قطر امکان‌پذیر نیست.
انواع فنرها
۵ نوع عمده فنر در وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد:
۱- فنر مارپیچ ( Coil Spring ) :
نوع معمول و شناخته شده فنر می‌باشد که یک میله پیچیده شده (حلقه شده) فولادی است، قطر و ارتفاع حلقه، قدرت و مقاومت فنر را تعیین می‌کند. افزایش قطر میله،‌ باعث افزایش قدرت فنر می‌شود، در حالیکه افزایش طول آن باعث افزایش انعطاف‌پذیریش خواهد شد .
مقدار وزنی که برای فشردن یک فنر مارپیچ به میزان یک اینچ لازم است را نرخ فنر ( Spring Rate ) می‌نامند . این مقدار برای اندازه‌گیری قدرت فنر استفاده می‌شود و می‌توان آنرا نرخ فشردگی فنر نیز اطلاق کرد. برای مثال اگر ۱۰۰ پوند وزن لازم باشد تا فنری با حلقه‌های مساوی در ارتفاع یک اینچ فشرده شود‌، برای اینکه همین فنر ۲ اینچ فشرده شود نیاز به ۲۰۰ پوند وزن می‌باشد، اما این فرمول فقط برای فنرهایی صادق است که فشردگی حلقه‌های یکسانی دارند. در فنرهای پیشرفته (Progressive Springs)، یک فنر دارای نرخ‌های مختلف در نقاط مختلفش می‌باشد. این فنرها به دو روش ساخته می‌شوند. در روش اول ،‌ فنر در قسمتهای مختلف از ارتفاعش، دارای ضخامتهای مختلفی است و در نوع دوم که نوع متداولتری است، فشردگی فنر در قسمتهای بالاتر بیشتر است . اصولا فنرهای چند نرخی باعث می‌شوند تا در زمان خالی بودن خودرو، قسمتی که دارای نرخ کمتری است، وارد عمل شده و سواری نرمتری را فراهم کند و در هنگام اعمال وزن نیز قسمت با نرخ بالا وارد عمل شده و حمایت و کنترل بهتری را برای وسیله نقلیه فراهم می‌سازد .
محاسن: فنرهای مارپیچ به هیچ تنظیمی نیاز نداشته و اکثرا بدون خرابی می‌باشند.
معایب: این نوع فنرها از لحاظ تحمل وزن محدودیت داشته همچنین احتمال ضعیف شدنشان هم وجود دارد که این امر باعث بر هم خوردن تنظیم هندسی و ارتفاع خودرو و فرسودگی تایرها و دیگر قطعات خودرو می‌شود. با اندازه‌گیری ارتفاع خودرو و مقایسه آن با میزان مشخص شده، می‌توان از ضعیف شدن فنرها آگاه شد .
موارد مصرف: این نوع فنر، در اغلب خودروهای سواری امروزی استفاده می‌شود.
۲- فنر تخت ( Leaf Spring ) :
فنرهای تخت که در دو نوع تک ورقی و چند ورقی عرضه می‌شوند، این فنرها مانند فنرهای مارپیچ برای جذب ضربه جمع نمی‌شوند، بلکه خم می‌شوند. نوع چند ورق شامل چند صفحه فولادی انعطاف‌پذیر با طولهای مختلف می‌باشد که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند و در مواجهه با ضربات جاده خم شده و روی یکدیگر می‌لغزند. در نوع تک ورق نیز که عمدتا از نوع باریک شونده می‌باشد، تنها یک ورق فنری که در وسط کلفت‌تر از طرفین می‌باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد،‌ این نوع از فنرهای تخت عمدتا از کامپوزیتها ساخته می‌شوند، اما نوع فولادی آنها نیز یافت می‌شود. فنرهای تخت عمدتا به صورت مجزا برای هر چرخ استفاده می‌شوند که در طول خودرو و در زیر هر چرخ نصب می‌شوند، اما برخی کارخانجات نیز، از نوع متقاطع (ضربدری) آن برای هر دو چرخ استفاده می‌کنند. فنرهای تخت به وسیله یک رابط U شکل به اکسل خودرو متصل می‌شوند و از دو طرف نیز به شاسی وصل می‌شوند.
محاسن: این نوع از فنرها توانایی ساپورت وزنهای زیاد را دارا بوده و سواری نرمتری را برای خودروهای سنگین به ارمغان می‌آورند.
معایب: نیاز به جای زیاد، وجود اصطکاک بین ورقه‌های فنر و ایجاد صدای ناشی از لغزش فنرها روی یکدیگر (با نصب ورقهای پلاستیکی بین ورقه‌های فنر قابل حل است) و همچنین نیاز به سرویس و نگهداری از معایب این فنرها محسوب می‌شود.
موارد مصرف: این نوع از فنرها بیشتر در خودروهای سنگین، وانت بارها، برخی SUVها (‌در مورد وانتها و SUVهای جدید فقط برای چرخهای عقب استفاده می‌شود) و حتی برخی خودروهای سواری قدیمی نظیر پیکان دیده می‌شود.
۳- میله پیچشی ( Torson Bar ) :
در این نوع از فنر، میله فولادی نه جمع شده و نه خم می‌شود بلکه در خود می‌پیچد، میله پیچشی که یک میله صاف یا L شکل است به صورت عرضی در یک سمت به شاسی وصل شده و در سمت دیگر به قسمت متحرکی از سیستم تعلیق متصل می‌شود، در هنگام مواجهه با ضربه، میله پیچشی در خود پیچ خورده (می‌تابد) و رفتار یک فنر را از خود بروز می‌دهد (‌حرکت این نوع فنر مانند زمانی است که برای آبکشیدن یک لباس آنرا با دو دست می‌پیچانیم). میله‌های پیچشی برای تبدیل حرکت عمودی خودرو به حرکت پیچشی در سطح افقی خود، در یک سمت شیاردار می‌باشند.
محاسن: قیمت کمی دارند نیاز به تعمیر و نگهداری ندارند، قابل تنظیم بوده و فضای کمی نیز اشغال می‌کنند از اینرو در مواردی که فضای کافی برای فنر مارپیچ وجود نداشته باشد، از این نوع استفاده می‌شود .
معایب: راحتی و نرمی حاصل از فنرهای مارپیچ را دارا نیست.
موارد مصرف: اصولا برای اکسل عقب خودروها طراحی شده، در خودروهای موجود در کشور بر روی اکسل عقب پژو ۲۰۶ و ۲۰۵ موجود می‌باشد.
۴- فنر هوایی (Air Spring) :
نوع دیگری از فنرها می‌باشد که در حال رواج یافتن می‌باشند. فنر هوا یک سیلندر لاستیکی است که با هوای فشرده پر شده و پیستونی که به اتصالات پایین چرخ متصل است با حرکت خود در این سیلندر باعث فشردگی هوا و ایجاد حالت فنریت خواهد شد. اگر میزان وزن خودرو تغییر کند نیز یک والو در بالای سیلندر هوا باز شده تا به مقدار هوای داخل سیلندر بیفزاید (یک کمپرسور این هوا را تامین می‌کند) و این امر باعث خواهد شد تا خودرو با وجود افزایش بار وارده، در ارتفاع ثابت خود باقی بماند.
محاسن: نرمی بسیار بالا مانند غوطه‌وری در هوا
معایب: پیچیدگی سیستم و قیمت بالای آن
موارد مصرف: برای خودروهای سواری، وانت‌ها و کامیونهای سبک در حال رایج شدن می‌باشد.
۵- فنر لاستیکی ( Rubber Spring):
این نوع فنر که توسط دکتر Alex Moulten ابداع شد، از یک لاستیک فشرده انعطاف‌پذیر تشکیل شده است.
محاسن: سبک بوده و جای کمی می‌گیرد.
معایب: قابلیتهای فنرهای فولادی را دارا نیست و بسیار ضعیفتر از آنهاست.
موارد مصرف: اولین بار روی خودروهای مینی استفاده شد، اما هم‌اکنون در کمتر خودرویی به کار می‌رود و تنها برای دوچرخه‌ها و موتورهای مسابقه و صخره‌نوردی استفاده می‌شود.

miladXplod
5 December 2008, 03:39 AM
با سلام
من پرایدمو ارتفاع زدم و الان فاصله تا 3 سانت روی لاستیک،رانندگی با هاش لذت بخش شده ،فقط توی دست اندازها جلوش لرزش و نوسان اضافی داره و فرمانو می لرزونه که من یکم فشار بادو کم کردم که مشکل کمی بر طرف شده ولی من نگران پلوسها و لاستیک هستم به نظر شما چاره چیه؟،اگه فنر اسپرت ریسی بگذارم ماشین نرم تر میشه؟ پایین تر هم میاد؟ و آیا اونا هم نیاز به بریدن داره؟ اگر قیمتش رو هم بگیدخیلی خیلی ممنون می شم.

arash2006_7
5 December 2008, 10:03 AM
با سلام
من پرایدمو ارتفاع زدم و الان فاصله تا 3 سانت روی لاستیک،رانندگی با هاش لذت بخش شده ،فقط توی دست اندازها جلوش لرزش و نوسان اضافی داره و فرمانو می لرزونه که من یکم فشار بادو کم کردم که مشکل کمی بر طرف شده ولی من نگران پلوسها و لاستیک هستم به نظر شما چاره چیه؟،اگه فنر اسپرت ریسی بگذارم ماشین نرم تر میشه؟ پایین تر هم میاد؟ و آیا اونا هم نیاز به بریدن داره؟ اگر قیمتش رو هم بگیدخیلی خیلی ممنون می شم.

aشما کمک رو هم به همون نسبت فنر بریدید؟ اگه نه به نظر من علت کوبش و تکان همون کمک میتونه باشه چرا چون وقتی فتر کوتاه میشه میل کمک بلند میشه و میله بیشتر از حد معمول به داخل جمع میشه و باعث خشک شدن سیستم تعلیق میشه

saman_omran
31 January 2009, 04:14 PM
سلام من تندر 90 دارم اگه بخوام ارتفاع بزنم به نظر شما چه کار باید کنم؟ بهترین و به صرفه ترین کار چیه که به ماشهن هم صدمه ای نرسونه؟

aminkhan2008
1 February 2009, 02:08 PM
یک پراید 82 دارم که از اول تا حال فنر و کمکش را عوض نکردم
یک لنت خوب و با قیمت مناسب و کارمندی برای پراید بهم پیشنهاد بدین لطفا؟

natsihit
1 February 2009, 04:50 PM
دوستان گرامی
من یه رونیز دارم میخوام یکم به ارتفاعش اضافه کنم. چیکار میشه کرد؟ چه راه هایی وجود داره و خرجش چقدره تقریبا؟

saman_omran
1 February 2009, 07:05 PM
من فکر می کردم تو این سایت و تو این کلوب ها (تالارها) می تونم از دوستانی که اطلاعاتشون نسبت به من در هر مورد بیشتره کمک بخوام و خودمم با توجه به تجربیات و تحصیلاتم اطلاعاتمو تا جایی که میتونم در اختیار بقیه قرار بدم.
ولی فکر کنم اشتباه می کردم.

hamid_dental
1 February 2009, 11:33 PM
سلام من تندر 90 دارم اگه بخوام ارتفاع بزنم به نظر شما چه کار باید کنم؟ بهترین و به صرفه ترین کار چیه که به ماشهن هم صدمه ای نرسونه؟
دوست عزيز بهترين كار استفاده از لول فنر و كمك فنر اسپرت هست كه هزينش زياد ميشه!
من خودم سمند دارم و يك حلقه از فنرهاي جلو بريدم، به نظرم ماشين نرمتر از قبلش شده و با پرس و جو هايي كه انجام دادم گفتن تا دو حلقه مشكلي ايجاد نمي كنه! راستش واسه لوگان نمي دونم ولي فكر كنم اگه از لول فنر اسپرت استفاده كنيد هندلينگ خيلي بهتري خواهيد داشت و هزينش هم به نسبت مناسبه!

shei2nak
2 February 2009, 03:38 AM

سلام. دوست عزيز يكم سوالتون انحرافي نيست؟ بهترين لنت براي پرايد فكر نكنم بالاي 6 تومن باشه! لطفا در جاي مناسب سوالتون رو مطرح كنيد.

دوستان گرامی
من یه رونیز دارم میخوام یکم به ارتفاعش اضافه کنم. چیکار میشه کرد؟ چه راه هایی وجود داره و خرجش چقدره تقریبا؟

دوست عزيز به صرفه ترين كار استفاده از منجيد (يا به قول معروف نلبكي اي هست) كه حدود 3/4 سانتي متر ارتفاع رو افزايش ميدهد و هزينه بسيار كمي هم دارد.

aminkhan2008
2 February 2009, 11:59 AM
ببخشید حواسم نبود.
منظورم فنر بود
تازه میخواستم یکم ارتفاعش هم زیاد بشه

natsihit
2 February 2009, 01:32 PM
دوست عزيز به صرفه ترين كار استفاده از منجيد (يا به قول معروف نلبكي اي هست) كه حدود 3/4 سانتي متر ارتفاع رو افزايش ميدهد و هزينه بسيار كمي هم دارد.

این که میگید رو کجا میشه نصبش کرد؟
هزینش چقدر هست اونوقت ؟

Shanli
2 February 2009, 02:31 PM
این که میگید رو کجا میشه نصبش کرد؟
هزینش چقدر هست اونوقت ؟
روی چروکی همچین کاری انجام دادیم
یه جور قطعه‌ی مکعبی که بین فنر شمش و محور قرار میگیره و بسته به اندازه‌ش ارتفاع اضافه میکنه. مال رم شارژر بود.
مال ما حدود 8 اینچ بود. کار دیگه ای هم نکردیم.

نکته اینه که من شخصا انتظار داشتم مشکل پیدا کنیم . حداقل حالت الاکلنگی و عدم پایداری در ترمزها. ولی اینطور نشد! کلا لیفت رو با اکسسوریهاش انجام بدید و حتما دنبال رینگ مناسب و لاستیک با سایز بزرگتر باشید.

هزینه ای نداره به اون صورت. ولی روی رونیز با فنر لول نمیدونم بشه یا نه.
راههای دیگه ای هم هست که هزینه تون رو بالا میبره.
من پکیج حرفه ای زیاد دیدم برای لیفتینگ.نمیدونم آیا کیتهاش پیدا میشه تو ایران یا نه.

reza logan
2 February 2009, 03:20 PM
سلام
کسی جایی رو سراغ داره واسه فنر بریدن(تهران)
هم کار بلد باشه و هم منصف
ماشین من تندر 90 هست و بایستی هر چهار فنر بریده شوند.
باتشکر
ارادتمند
رضا

reza engine
2 February 2009, 04:13 PM
سلام
باتشکر
ارادتمند
رضا
من هم دنبالشم كه يه كم فقط ارتفاع عقب رو كم كنم. يه تحقيق و پرس و جويي كردم، ديدم بريدن فنر كار زياد درستي نيست. ولي اگر بخواي يه جا رو مي شناسم كه انجام ميده و تا الان براي خيلي از تندر ها اين كار رو انجام داده. البته به نظر من به جلو زياد دست نزني بهتره.
به اين نماينده JR suspension هم زنگ زدم؛ گفت كيت شهري براي تندر نداريم و فقط كيت فنر قابل تنظيم براي تندر هست كه قيمت 1.200.000 تومان ناقابل.
ضمن اينكه اگر فنر رو ببري و اونطور كه ميخواي نشه و يا ماشينت نرميش رو از دست بده، ديگه راه برگشتي نيست و بايد بگردي و كلي هزينه كلي تا دوباره فابريكش رو گير بياري.

shei2nak
2 February 2009, 04:39 PM
سلام.

هزینه ای نداره به اون صورت. ولی روی رونیز با فنر لول نمیدونم بشه یا نه.
ما حدود 4 سال پيش يك بنز 220 مدل 70 داشتيم كه ميخواستيم ارتفاعش رو زياد كنيم. يادم مياد كه قيمت حدود 6 هزار تومان بود دانه اي و يك لاستيك بود كه بين فنر وپوسته اتاق قرار ميگرفت.......

سلام
باتشکر
ارادتمند
رضا
اگر قصد بريدن فنر داريد به تراشكار بدهيد كه برايتان ببرد تا دقيق اندازه در بياد.
اما به نظرم اگر فنر ريس استفاده كنيد مطمئن تر و كم دردسر تر است. براي 405 فنر گرفتيم جفتي فكر كنم 40 تومن!

Mohammad759
3 February 2009, 12:04 AM
من معزرت میخوام اگه سوالم تکراری و بچگانست...!!!
من رو 405 فنر 32 انداختم(اسپورت) از وقتی این کارو کردم صبح خا که ماشین کمی سرد فنر ها صدا میکنه
بردم نشون دادم طرف میگه وا سه سرما ست
از اونجا که من به کار هیچ تعمیرکاری تو یزد اعتقاد ندارم می ترسم مشکلی واسه فنر ها پیش بیاد
آیا مشکلی پیش میاد یا نه!!؟

shei2nak
3 February 2009, 02:55 AM
در هواي سرد امكان داره كمك به صدا بيافتد نه فنر! فنر كه يك تيكه اهنه! چيزي نداره كه صدا بده!!!!

reza logan
3 February 2009, 08:30 AM
من هم دنبالشم كه يه كم فقط ارتفاع عقب رو كم كنم. يه تحقيق و پرس و جويي كردم، ديدم بريدن فنر كار زياد درستي نيست. ولي اگر بخواي يه جا رو مي شناسم كه انجام ميده و تا الان براي خيلي از تندر ها اين كار رو انجام داده. البته به نظر من به جلو زياد دست نزني بهتره.
به اين نماينده JR suspension هم زنگ زدم؛ گفت كيت شهري براي تندر نداريم و فقط كيت فنر قابل تنظيم براي تندر هست كه قيمت 1.200.000 تومان ناقابل.
ضمن اينكه اگر فنر رو ببري و اونطور كه ميخواي نشه و يا ماشينت نرميش رو از دست بده، ديگه راه برگشتي نيست و بايد بگردي و كلي هزينه كلي تا دوباره فابريكش رو گير بياري.

با سلام خدمت سرور گرامی
فکر کنم تا یکی دو دور اگه فنر رو کوتاه کنیم زیاد تاثیرش محسوس نشه(البته فکر میکنم!)
راستش فنر لولهای eibach اصل آلمان در بازار موجوده(نمایندگیش از دوستانه و مطمئنم که اصله) ولی اصلا نمی ارزه که برای کاهش ارتفاع به میزان 35 میلیمتر حدود پانصد هزار تومان هزینه کرد(نظر شخصی)چه برسه یک میلیون و ....
ارادتمند
رضا

reza logan
3 February 2009, 08:35 AM
سلام.

اگر قصد بريدن فنر داريد به تراشكار بدهيد كه برايتان ببرد تا دقيق اندازه در بياد.
اما به نظرم اگر فنر ريس استفاده كنيد مطمئن تر و كم دردسر تر است. براي 405 فنر گرفتيم جفتي فكر كنم 40 تومن!
راستش من تجربه تلخی از فنر لولهای وطنی دارم
هم خیلی خشکن(درسته که ذات فنر اسپرت باید خشک باشه ولی نه تا اون حد)
هم بعد از گذشت مدتی(برای من حدود یکسال طول کشید)به علت تحت فشار بودن فنرها،یه کمی از ارتفاعشون کم میشه و اون وقته که هر روز باید بری اگزوز سازی و ..........

Mohammad759
3 February 2009, 09:43 AM
در هواي سرد امكان داره كمك به صدا بيافتد نه فنر! فنر كه يك تيكه اهنه! چيزي نداره كه صدا بده!!!!

(منم منظورم همون کمک بوود:icon_mrgr ... از بیسوادیه دیگه:icon_razz)
این صدا به مرور برای کمک مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟؟یعنی خراب نمیشه؟!

shei2nak
4 February 2009, 03:01 PM
راستشو بخواهيد دقيق نميدونم.
اما احتمالا پيستون كمك به علت سرما خاصيت خود رو از دست ميدهد (به عبارتي خشك ميشود) كه باعث ايجاد صدا ميشود... ايا ماشين خشك تر نشده؟ يا در چاله چوله ها:D تقه نميزند؟ اگر اينطور است كمك روغن زده و بايد تعويض شود...

natsihit
4 February 2009, 03:54 PM
راستی من کمکهام به شدت خشک شده بود به طوری که کوچکترین دست اندازها رو هم متوجه میشدم و به داخل ماشین سرایت میکرد.
بعد از تعویض کمک ها یک مقدار بهتر شده اما به حالت اولیه خود نرسیده.
میخوام برسم که ایا راه دیگه ای برای نرمتر شدن ماشین وجود نداره ؟ مثل روغن کاری؟ جای خاصی باید باشه برای چرب کردن؟

azma
4 February 2009, 04:02 PM
كمك فنر كوفاپ در تهران كجا نمايندگي دارد؟

Shanli
4 February 2009, 09:11 PM
راستی من کمکهام به شدت خشک شده بود به طوری که کوچکترین دست اندازها رو هم متوجه میشدم و به داخل ماشین سرایت میکرد.
بعد از تعویض کمک ها یک مقدار بهتر شده اما به حالت اولیه خود نرسیده.
میخوام برسم که ایا راه دیگه ای برای نرمتر شدن ماشین وجود نداره ؟ مثل روغن کاری؟ جای خاصی باید باشه برای چرب کردن؟

یک کاری که من معمولا نتیجه‌ی مثبت گرفتم ازش اینه که تو کارواش بدید ماشین رو با گازوئیل زیرشویی کنند و قطعات متحرک تعلیق رو گریس کاری کنید.
بخصوص در مورد فنر شمش این کار خیلی خوب جواب میده.
جاهایی هم که شما نمیبینید گازوئیل زحمتشو میکشه.

miladXplod
5 February 2009, 02:36 AM
با سلام خدمت اساتید
آیا فنر های قابل تنظیم مانند فنرهای گازی زانتیا از داخل تنظیم می شوند؟یا که خیر ،قیمت برای پراید؟
من در نمایشگاهی در آمریکا خودروی دیدم (در شبکه بیگانه)که در حال حرکت ارتفاع کم میکرد! یا نمیدونم خاموش کرده بود و خلاص داشت میرفت،از ظاهر امر باید یک سیستم هیدرولیکی در ماشین کار گذاشته شده باشه،شما اطلاعی دارید؟:icon_ques
ممنون میشم.:icon_cool

Mohammad759
5 February 2009, 11:03 AM
والا من شنیدم C5 سه حالت تنطیم ارتقاع اتومات داره که در سرعت های مختلف به ماشین اعمال میشه
مثلا وقتی سرعت از 90 به 100 و بالا تر افزایش پیدا کنه ماشین به صورت اتومات ارتفاش کم میشه تا تعادل ماشین بهتر بشه...
(من که فکم افتاد:191:)
حالا خودمم از صحت این موضوع مطمئن نیستم.یه نقل قولی بود از یکی از دوستام که ایم ماشین رو داره

Rain Man 4498
5 February 2009, 06:32 PM
سلام دوستان من
من میخوام بخوابونم ماشینمو.ماشینم سمنده.ولی چند تا سوال داشتم که خوشحال میشم دوستان کمکم کنن دوستان من میخوام جلوی ماشینم بیشتر از عقبش بیاد پایینتر . من میخوام جلو ماشینم با لاستیک 2 . 3 انگشت فاصله داشته باشه عقب هم نهایتا 4 . 5 انگشت اما حالا سوالم از دوستان اینه که همون طور که میدونین بریدن فنر اصلا توصیه نمیشه کمک فنر اسپرت هم به نظر خودم ارتفاع ماشینو خیلی کم میکنه و اون چیزی که من میخوام نمیشه به نظر شما من چیکار کنم؟؟؟:lover:

shei2nak
6 February 2009, 12:37 AM
سلام.
دوست عزيز شما به يك جلوبندي كار خوب مراجعه كنيد دقيق براتون اندازه رو در مياره (در مورد چرخ عقب).
كمك فنر هم تاثيري در ارتفاع نداره و تنها حكم يك ترمز را در سيستم تعليق ايفا ميكند...

Rain Man 4498
6 February 2009, 12:07 PM
سلام.
دوست عزيز شما به يك جلوبندي كار خوب مراجعه كنيد دقيق براتون اندازه رو در مياره (در مورد چرخ عقب).
كمك فنر هم تاثيري در ارتفاع نداره و تنها حكم يك ترمز را در سيستم تعليق ايفا ميكند...

دوست عزیزم ممنونم از راهنماییت اما من درست جواب سوالمو نگرفتم منظورم این بود که لول فنر ببرم کمک اسپرت بندازم یا کار دیگه ای کنم؟؟

miladXplod
9 February 2009, 01:50 AM
سلام دوست من
به قول جلو بندی سازها اگر 3 انگشت بخوای بخوابونی(نه فاصله تا تایر 3 انگشت) بریدن فنر لول اشکالی نداره در غیر اینصورت می کوبه که سه کار میتونی بکنی : 1-کمک تعمیری+فنر لول بریده شده یا 2-کمک تعمیری+فنر اسپرت یا 3-کمک اسپرت+فنر اسپرت،که البته هزینه سومی سرسام اوره تازه اگر اصل پیدا کنی.با توجه به گفته های شما، برای جلو من به شما حالت 1 را توصیه می کنم.

reza logan
9 February 2009, 08:33 AM
سلام به همگی
جایی رو سراغ ندارید برای بریدن فنر لول که هم کارش دقیق باشه و هم قیمتش مناسب باشه؟
با تلفن یا آدرس لطفا

rayanreza
18 February 2009, 06:52 PM
با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم

اساتید محترم لطفا در مورد بهترین کمک برای سمند راهنمائی کنن.
باتوجه به وزن سمند بهترین کمک که ماشینو خیلی نرم کنه چیه؟با ذکر قیمت.
آیا کمک گازی برای سمند هست یا فقط باید از گازی روغنی استفاده کرد؟
بعد از تعویض کمک می خوام یک حلقه فنر رو برای نرم شدن ماشین ببرم.آیا صلاح میدونین؟

با تشکر

shei2nak
19 February 2009, 10:59 AM
salam
man 2 sale pish fanari gereftam makhsos mashin mazda 323 zard rang va khareji ke zamani ke estefade mikonid ehtiyaj be garm kardan ya chidan fanar nist
mikhastam bedonam gheymatesh alan chande va koja mitonam befroshamesh
ba tashakor

سلام.
من 2 سال پيش فنري گرفتم مخصوص مزدا 323 زرد رنگ و خارجي كه وقتي استفاده ميكنيد احتياجي به گرم كردن يا چيدن فنر نيست.
مي خواستم بدونم قيمتش الان چنده و كجا ميتونم بفروشمش؟!

دوست عزيز ضمن خوش امد گويي به پي هالز! طبق قوانين تالار هاي پارسي تايپ كردن به صورت فينگليش خلاف است و در صورت تكرار اخطار خواهيد گرفت!

shei2nak
19 February 2009, 11:05 AM
با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم

بعد از تعویض کمک می خوام یک حلقه فنر رو برای نرم شدن ماشین ببرم.آیا صلاح میدونین؟

با تشکر

اگر كمك رو تعويض كنيد تعليق ماشين نرم ميشود و نيازي به بريدن فنر نيست. و معمولا با بريدن فنر ماشين خشك تر ميشود...

osgol.osgol
19 February 2009, 06:23 PM
اقا ما یه پرشیا داریم رینگ 17 گذاشتیم لاستیک 215 لول فنرم به سفارش رینگی ریسی انداختیم 30 سانت 60 پول دادم کمک عقبم همین اندازه این ماشین هم می کوبه هم تو دست انداز می زنه دیگه داغون کرده عصابو کمر دردم گرفترم چیکار کنم راهی نداره نرم بشه

اقا قضیه کمک تعمیری چیه چی جوری کی انجام می ده کمک بعد یه مدت نمی ترکه تاثیر واقعا داره

shei2nak
19 February 2009, 06:44 PM
سلام.
چون شما ارتفاع رو كم كردين و رينگ پهن و لاستيك فاق كوتاه زير ماشين انداختين نرمي ماشين گرفته ميشه و كوبش به وجود مي ايد. اما اگر خيلي زياد است احتمالا كمك هاتون روغن زده باشه. كه بايد بريد و يه دست كمك اسپرت بيندازيد كه اهرمش كوتاه تر باشه بگيريد. تا زود از بين نرود...

osgol.osgol
19 February 2009, 08:04 PM
اخه از روز اول اینقدر سفت بود بعد یه مدن نشد

saman 99
20 February 2009, 02:39 AM
با سلام.بنده یه سمند lx دارم و میخوام نرم تر بشه و با ارتفاعش کاری ندارم.لطفا هر روشی که برای اینکار وجود داره با حدود قیمت ذکر کنید.با تشکر

shei2nak
20 February 2009, 03:09 AM
سلام. شما ميتونيد از فنر هاي نرم تر استفاده كنيد (در مورد جلوي ماشين). و يك كيسه شن هم براي يك مدت بگذاريد درون صندوق و كمي تعليق نرم تر ميشود. اما هندلينگ ماشين پايين مي ايد و ماشين پايداري اش كم ميشود...

saman 99
20 February 2009, 01:49 PM
یعنی همیشه تعلیق نرم تر مساوی با هندلینگ پائین تره؟ البته من هندلینگ بالاتر رو ترجیح میدم ولی این جاده های درب و داغون واقعا اعصاب خرد کنه مخصوصا با این سمند من.

persia19191980
20 February 2009, 03:13 PM
سلام به اساتيد
ماشين من ماتيزه
حدود چند روزيه كه از سمت كمك شاگرد موقع درجا دور زدن صداي تق تق ميومد
چك كردم ديدم وقتي فرمون رو مي چرخونم ، فنر لول تو جاي خودش بازي ميكنه كه اين بازي خيلي كمه ولي صدا ميده
يعني دقيقا ميشه ديد كه فنر جابجا ميشه
يه جا رفتم گفت واسه كمكه
يه جا ديگه ميگه واسه استكاني بالاي گلگيره
نظر رفقا چيه؟

rayanreza
21 February 2009, 09:03 PM
با سلام
shei2nak (http://www.phalls.com/member.php?u=27761) عزیز میشه در مورد فنرهای نرم بیشتر توضیح دهید و اینکه ضرر دارن یا خیر و حدود قیمت برای سمند.

دوستان در مورد سوالاتی که چند پست قبل مطرح کردم لطفا راهنمائی کنید

با تشکر
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پست قبلی :

rayanreza
24 February 2009, 10:48 PM
سلام
دوستان عزیز کسی جواب سوال های منو نمیده؟

sabori
27 February 2009, 02:02 AM
سلام. من 2 سال پيش فنري گرفتم مخصوص مزدا 323 زرد رنگ و خارجي(mad) ساخت هلند(lowering springs) كه وقتي استفاده ميكنيد احتياجي به گرم كردن يا چيدن فنر نيست. مي خواستم بدونم قيمتش الان چنده و كجا ميتونم بفروشمش؟!
با سپاس

rayanreza
10 March 2009, 12:38 AM
با اینکه کسی جواب ما رو نداد خودم دست بکار شدم و یک جفت کمک آلمانی مکانیک زیر ماشین انداخت و یک دور هم فنر جلو رو برید و نتیجه خوبه و ماشین نرم شده.

با تشکر از همه

nader875
11 March 2009, 02:52 AM
سلام یه جفت کمک فنر اسپرت واسه خانواده پژو دارم مارک kds اگه کسی خواست پی ام بده
بد نیست تو پی هالز هم یه بازار داشته باشیم خیلی می تونه مفید باشه

natsihit
11 March 2009, 03:06 AM
یه راهنمایی خواستم برای کسانی که ماشینشون احساس میکنن خشک شده بلاخض ماشین هایی که فنر های عقبش شمش هست بکنم.
حتما هروقت احساس کردید ماشینتون خشک شده با گازوییل محل فنر ها و ادوات جلوبندی رو شستشو کنید. خیلی تاثیر داره ولی باید زود به زود کنید چون گازوییل چربیش رو از دست میده و خاک میگیره.

rayanreza
12 March 2009, 02:04 AM
یه راهنمایی خواستم برای کسانی که ماشینشون احساس میکنن خشک شده بلاخض ماشین هایی که فنر های عقبش شمش هست بکنم.
حتما هروقت احساس کردید ماشینتون خشک شده با گازوییل محل فنر ها و ادوات جلوبندی رو شستشو کنید. خیلی تاثیر داره ولی باید زود به زود کنید چون گازوییل چربیش رو از دست میده و خاک میگیره.

natsihit عزیز میشه بیشتر توضیح بدین؟کمک فنرهای شمش چیه؟آیا سمند هم شمش هست؟

shei2nak
12 March 2009, 02:40 AM
فنر شمش همون سيستم تعليق عقب پيكان و كاميون هاست. كه از چند ورق كه خاصيت فنري دارند استفاده ميشود و روي هم قرار ميگيرند براي تحمل بار هاي بيشتر...
نه! سمند در چرخ جلو از فنر مارپيچ و در چرخ عقب از فنر خمشي استفاده ميكند...

rayanreza
12 March 2009, 03:12 AM
پس عملا روش گازوئيل پاشي بدرد نرم کردن سمند نميخوره.درسته؟

shei2nak
12 March 2009, 03:18 AM
بله!

arash_2006
30 March 2009, 12:38 PM
من هر چی این تاپیک رو خوندم دیدم که همه مشکل ارتفاع دارند و میخوان اونو کم کنند :icon_ques
خب من یک توصیه بهتون میکنم میتونید ریو بخرید که از این بابت خیالتون راحت باشه:icon_lol::icon_lol:(شوخی کردم)
مشکلی که من دارم دقیقا برعکس شما هست همینطور که میدونید ارتفاع ماشین ریو کم هست و هرچند که به همین دلیل هندلیگ خوبی رو در جاده و سرپیچ ها میده ولی من کمی با ارتفاع کم اون بخاطر خیابون های افتضاح مشکل داشتم و بخاطر همین هم از رینگ 15 و لاستیک 195/55 استفاده کردم و از این بابت خیلی خوب شده ولی ایان یک مشکلی دارم و اونم اینه که وقتی صندلی عقب مسافر میشینه گلگیر عقب سمت راننده با لاستیک برخورد میکنه و خصوصا در مواقعی که از روی موج جاده عبور میکنم این برخورد بیشتر میشه
حالا میخواستم ببینم که آیا این برخوردها مشکلی برای لاستیک بوجود نمیاره؟(پارگی یا سوراخ شدن یا حتی ساییدگی لاستیک)
و مورد دوم اینکه من به جلو بندی ساز که مراجعه کردم گفت که میشه کمی ارتفاع رو ببریم بالا و این کارو فکر میکنم با گذاشتن تیک هایی در زیر کمک انجام میده که باعث میشه چیزی حدود 2 سانت عقب ماشین بیاد بالا، آیا این کار مشکلی برای ماشین و خصوصا هندلیگ اون بوجود نمیاره؟
ماشین خشک تر نمیشه؟ اصلا این روش اصولی هست؟
با توجه به اینکه کمتر پیش میاد که ماشین ما اینقدر پر باشه آیا بهتر نیست که بی خیالش باشم و بذارم همینجوری باشه یا مشکلش حارتر از این حرفاست که رهاش کنم؟
خواهشا زودتر منو راهنمایی کنید تا اگر مشکلش خطرسازه زودتر اقدام کنم
متشکرم:icon_wink

shei2nak
30 March 2009, 03:51 PM
سلام. دوست عزيز اگر بخواهيد عقب ماشين رو بالا ببريد مشكلي پيش نمي ايد اما رخ ماشين از بين ميره.
به نظرم لاستيكي كه شما انداختي بيش از حد استاندارد خودرو است و باعث ايجاد اين مشكل ميشه... با توجه به اينكه فرموديد معمولا ماشين پر نميشه به نظرم همينجوري بگذاريد باشد...

arash_2006
30 March 2009, 07:39 PM
ممنون از جواب تون
ولی بنظر شما مشکلی ایجاد نمیکنه؟ آخه گاها که پیش میاد اقوام سوار ماشین میشن و البته بعضا سنگین وزن هستند:icon_mrgr خیلی به لاستیک گیر میکنه و صدای خرخر کردنش رو همه میشنوند بنظر شما از نظر ایمنی و البته سلامت لاستیک مشکلی بوجود نمیاره؟ مثلا به مرور ساییده بشه یا خدای ناکرده یهو پاره بشه یا بترکه یا...:icon_cry:

shei2nak
31 March 2009, 01:52 AM
دوست عزيز هركي خربزه بخوره بايد پاي لرزش بشينه!
مشكل كه نميشه گفت ايجاد نميكنه. بالاخره لاستيك ساييده ميشه. و اگرم ارتفاع رو زياد كنيد ماشين از قيافه ميفته و شبيه كالسكه ميشه... 2 راه وجود داره. يكي اينكه كمي لبه گلگير رو باد بندازيد تا گير نكند. يا اينكه از فنر ريس استفاده كنيد تا مقدار بازي كردنش كم باشه و ماشين كمي خشك ميشه.......

saeidbahale
6 April 2009, 05:17 PM
با سلام و خسته نباشید
من 2 ساله یک روآی دوگانه سوز دارم که کمک جلوی آن خراب شده و میخواهم آنها را عوض کنم با نوع مرغوبتر یا خارجی چون مال خودش هم صدا داشت هم زود خراب شد . همچنین مال عقبم می
کوبه و صدا میده ویخواهم انها را هم عوض کنم . لطفا کمکم کنید
خیلی خیلی ممنونم

MKHSH
8 April 2009, 12:13 PM
براي كاهش ارتفاع بجاي اينكه اين همه پول زبون بسته بابت فنر اسپرت بديد و آخر سر هم ماشينتون مثل يك تيكه زغال خشك و سفت بشه و اذيت بشيد ميتونيد كاري كه يكي از دوستان انجام داده انجام بديد:

سري به اين اوراقيها كه قطعات دست دوم خودروهاي قديمي رو ميفروشند بزنيد و فنري از اين خودروهاي قديمي مثل تويوتا و بنز و پژو 504 و ... كه از نظر قطر با فنر خودرو شما يكي است ولي تعداد حلقه ها و طول زيادتري داره بگيريد و زير ماشينتون بياندازيد تا بخاطر نرمي فنر ماشينتون ارتفاع كم كنه. اينجوري ضمن كاهش ارتفاع ماشينتون فوق العاده نرم ميشه. البته اگر اهل رانندگي پر شتاب و تكاف و ... هستيد اينكار توصيه نميشه. چون با يك شتابگيري شديد جلوي خودرو ميره هوا و عقبش ميخوره زمين.

Fartour
9 April 2009, 06:36 PM
دوستان سلام
من یه 206 تیپ 5 دارم که رینگ و لاستیک 205/45/16 زیرشه ، تا الان هم به خاطر استفاده از این رینگ مجبور شدم 4 دفعه طبق عوض کنم (کارکرد ماشین 64000 کیلومتر !!!!)
میخواستم بدونم امکانش هست که جلو بندی تقویت بشه ؟؟؟(دیگه خسته شدم )
از چه سیستم تعلیقی استفاده کنم که هم نرم باشه و هم هندلینگ مناسبی بهم بده ؟؟(زمانی که ماشین رو تحویل گرفتم -سال 82- متاسفانه فنر کوتاه مناسب موجود نبود و کسی هم نمیدونست کمک لوازمی چیه ، برای همین مجبور شدم که فنر رو ببرم و به کمک ها هم دست نزدم تا امروز !)
دوستانی کیت شهری JR رو با قیمت 600 تومن بهم پیشنهاد دادن ، نظر شما چیه ؟؟

gps1112001
10 April 2009, 01:22 AM
کیت های تعلیق پژو اسپرت رو روی 206 و اصولا کل محصولات پژو نصب میکنن

این کیت روی 206 2000 جی تی نصبه قیمت دست دومش در ایران 970 تا 1200 بود تا قبل از عید

salar68
10 April 2009, 02:17 AM
سلام

کل این تاپیکو خوندم اما راستش اصلا" به نتیجه ای درستی نرسیدم !!

بریدن فنر مناسبتره
کمک فنر دیگر خودرو ها یا کمک اسپرت و دیگر روش ها !

استفاده اینجوری هست :
همانطور که دیدید این مدت ماشین های داخلی توی هوا هستند به خصوص ایران خودرو و خانواده سمند پارس و ...

یه پارس صفر هست خیلی این ماشین ارتفاع داره یعنی بیش از حد بالاست و خیلی ضایع هست
به نظر منم اصلا" نرمال نیست نمی دونم دلیلش چیه کارخونه اینطوری می ده بیرون !
حالا می خوایم فقط چند سانتی بیاد پائین که یه کم رخ ماشین بهتر شده و این قدر توی هوا نباشه
هم ماشین سفت نشه ( یا حتی نرم تر هم بشه )
و با سرنشین زیاد و بار هم گیر نکنه و چلوبندی هم آسیب نبینه و کوبش هم نباشه
حلاصه یه جوار کپ نرمال باشه حداقل ماشین توی هوا نباشه

چندتائی توصیه کردن کمکم 206 استفاده بشه اما یه تحقیق کوچولو کردم گفتند چون وزن این دو تا خیلی فرق داره بعدا" مشکل پیش میاد و تحمل پارسو نداره

حالا چه روشی پیشنهاد می کنید که معقول و بهع صرفه باشه ؟

shei2nak
10 April 2009, 02:37 AM
سلام دوستان. اين 405 يكي از دوستانم هست كه چند روز پيش با هم رفتيم از چراغ برق يه جفت فنر اسپرت (ايراني) رو گرفتيم و امروز انداخته بود زير ماشينش و جلوي دانشگاه ازش عكس گرفتم. لازمه بگويم كه هندلينگ ماشين خيلي عالي و سواريه لذت بخشي داشت.
http://g.imagehost.org/t/0690/Image004.jpg (http://g.imagehost.org/view/0690/Image004)

hamid_dental
10 April 2009, 01:07 PM
سلام

کل این تاپیکو خوندم اما راستش اصلا" به نتیجه ای درستی نرسیدم !!

بریدن فنر مناسبتره
کمک فنر دیگر خودرو ها یا کمک اسپرت و دیگر روش ها !

استفاده اینجوری هست :
همانطور که دیدید این مدت ماشین های داخلی توی هوا هستند به خصوص ایران خودرو و خانواده سمند پارس و ...

یه پارس صفر هست خیلی این ماشین ارتفاع داره یعنی بیش از حد بالاست و خیلی ضایع هست
به نظر منم اصلا" نرمال نیست نمی دونم دلیلش چیه کارخونه اینطوری می ده بیرون !
حالا می خوایم فقط چند سانتی بیاد پائین که یه کم رخ ماشین بهتر شده و این قدر توی هوا نباشه
هم ماشین سفت نشه ( یا حتی نرم تر هم بشه )
و با سرنشین زیاد و بار هم گیر نکنه و چلوبندی هم آسیب نبینه و کوبش هم نباشه
حلاصه یه جوار کپ نرمال باشه حداقل ماشین توی هوا نباشه

چندتائی توصیه کردن کمکم 206 استفاده بشه اما یه تحقیق کوچولو کردم گفتند چون وزن این دو تا خیلی فرق داره بعدا" مشکل پیش میاد و تحمل پارسو نداره

حالا چه روشی پیشنهاد می کنید که معقول و بهع صرفه باشه ؟

دوست عزيز اگه شما ميخواييد ماشينتون از تو هوا بودن در بياد و نرمال بشه، لازم نيست فنر اسپرت بندازيد و تا 1.5 دور بريدن فنر مشكلي واستون ايجاد نمي كنه!!! و حتي يكم ماشينتون نرمتر ميشه!

در مورد فنر اسپرت هم اگه ميخواييد بندازيد يه جنس خوبش رو بگيريد.
فنر هاي اسپرت ايراني وقتي تو دست انداز ميچسبه به هم و به جلو بنديت صدمه ميزنه و بعد از مدتي هم يكم جمع ميشه و ماشينتون بيشتر پايين مياد!
يكي از دوستام واسه سمند يه جفت فنر گرفته بود 90000 تومن! خيلي عالي بودن و ماشين هم خشك نشده بود!!! ارتفاعش هم جوري بود كه لاستيك ها 2 سانت رفته بودن تو گلگير!

TopTiun
12 April 2009, 11:47 PM
باسلام من فنرال90روکوتاه کردم جواب نگرفتم ازفنرچه ماشینی استفاده کنم تا هم ارتفاع کم بشه وهم نکوبه؟ لطفا راهنمایی کنید:icon_cool

mohammadrezaef
12 April 2009, 11:55 PM
باسلام من فنرال90روکوتاه کردم جواب نگرفتم ازفنرچه ماشینی استفاده کنم تا هم ارتفاع کم بشه وهم نکوبه؟ لطفا راهنمایی کنید:icon_cool
سلام
یعنی چی که جواب نگرفتید؟
اگر فقط فنر لول رو کوتاه کردید که کوبیدن ماشینتون کاملا" طبیعی هست!!! شما وقتی فنر لول رو کوتاه میکنید باید کمک فنر رو هم دستکاری کنید !!!:icon_excl

MKHSH
13 April 2009, 08:45 AM

سري به اين اوراقيها بزن و فنري هم قطر (منظورم قطر بيروني) و هم طول با فنر لوگان انتخاب كن طوريكه حتماً تعداد حلقه هاي اون بيشتر از مال لوگان باشه. البته بهتره قطر مفتولي فنر هم تقريبا يكسان باشه. اگه بتوني مال بنز، تويوتا، فولكس يا پژو 504 قديمي رو بندازي ماشينت بكلي نرم و ارتفاش كم ميشه. از همه مهمتر هزينش هم خيلي ارزون برات تموم ميشه.

TopTiun
14 April 2009, 12:06 AM
از بین فنرهای خودروهای مختلف کدامیک به ال90بیشترمیخوره؟

MKHSH
14 April 2009, 07:43 AM
از بین فنرهای خودروهای مختلف کدامیک به ال90بیشترمیخوره؟

از بغل چرخ ميتونيد تعداد حلقه ها رو با لمس انگشتتون بشموريد و براي اندازه گيري قطر فنر ميتونيد محيطش رو بر عدد پي ( 3.14 ) تقسيم كنيد. طولش رو هم در همون حالت خوابيده متر كنيد و به عدد 1.2 ضرب كنيد تا طول آزاد فنر بدست بياد. اعداد رو در تاپيك اعلام كنيد تا دوستاني كه بنز يا تويوتا يا پژو يا ... قديمي دارند كمك كنند و مشخص بشه فنر چه ماشيني به لوگان ميخوره. من با همين روش فهميدم كه فنر عقب پرايد و فولكس گل بهم ميخورند. البته فكر كنم فنر عقب لوگان كوتاه و با اكثر خودروها متفاوت باشه . ولي اين اوراقيهاي شوش و ... اگر اعداد و ارقام رو بهشون بديد راحت كمكتون ميكنند.

benyamilan
6 May 2009, 02:04 AM
از دوستان کسی تجربه استفاده از کیتهای سوسپانشن JR که تو لینک زیر موجده رو داره ؟http://www.thundertuning.com/Persian/jrsuspension/jrsus_set.html (http://www.thundertuning.com/Persian/jrsuspension/jrsus_set.html)
من میخوام از اینا استفاده کنم تنها دلیلشم اینه که میخوام همزمان با کاهش ارتفاع ماشین نرمی ماشین کم نشه
ولی نمیدونم این کیتهای شهری یا کیتهای قابل تنظیمی که تو این سایت گذاشتن این نرمی قبلی رو بهم میده یا نه؟
تنها دغدغه ی فکریم اینه که ماشین نرمی خودش رو از دست نده هزینش مهم نیست
ممنون میشم از تجربه دوستای خوبم استفاده کنم

fab design
9 June 2009, 08:37 PM
[quote=Suzu Tuner;424721]دوستان عزیز هرگونه سوالی(!) در مورد کمک فنر ، فنر لول و ... دارید مطرح فرمایید و بهترین پاسخ رو
دریافت کنید.[/quote

با سلام.فنر لول ماشین رو 1 لایه کوتاه کردم تایرهای با این مشخصات روی ماشین دارم 215\50\16 حدود 2 ماه پیش سیبکهای چپ وراست رو هم عوض کردم ولی حال مدتی هست که طرف راننده باز به صدا افتاده رو دست انداز ها هم افتضاحه جعبه فرمان هم به صدا افتاده در واقع همه اینها از زمانی ماشینو خوابوندم دیده میشه.
میخواستم فنر فابریک بندازم ولی ماشین خیلی بلند میشه! لطفا مرا راهنمای کنید چی کار کنم که این مسایل بوجود نیاد وهمچنین ارتفاع غیر عادی نداشته باشه

shei2nak
10 June 2009, 10:39 PM
سلام.
ابتدا عرض کنم که لاستیک شما برای 405 غیر استاندارد هست و در همه شرایط این مشکلات به وجود می اید. اما برای جلوگیری از خراب شدن کمک میتونید یا از کمک اسپرت و یا بدهید شفت کمک رو هم به نسبت فنر کوتاه کنند. به این ترتیب فشار کمتری به کمک می اید و دیر تر روغن میزند.
یک مثل وجود داره که میگه هر کی خربزه بخوره باید پای لرزش هم بشینه!!!

fab design
11 June 2009, 09:33 PM
[quote=shei2nak;719461]سلام.
ابتدا عرض کنم که لاستیک شما برای 405 غیر استاندارد هست و در همه شرایط این مشکلات به وجود می اید. اما برای جلوگیری از خراب شدن کمک میتونید یا از کمک اسپرت و یا بدهید شفت کمک رو هم به نسبت فنر کوتاه کنند. به این ترتیب فشار کمتری به کمک می اید و دیر تر روغن میزند.
یک مثل وجود داره که میگه هر کی خربزه بخوره باید پای لرزش هم بشینه!!![/quot

البته پهنای لاستیک 205 است اشتباهن 215 نوشته شده ایا مشکل از پهنای لاستیک یا سایز رینگ؟
شما چه پیشنهادی دارین؟

nader875
12 June 2009, 02:03 AM
با اجازه اساتید205 هم کمی از حد استاندارد بیشتره واسه 405
195 حداکثر البته برش فنر لول کاره درستی نیست از لحاظ علمی به نظر من اگه رو خود کمک کار کنی یا اوونو با نمونه اسپرت عوض کنی بهتر میشه چون با این شرایط قبل از اینکه فنر لول کامل جمع بشه شفت کمک به انتها می رسه و ضربه کامل به سیستم تعلیق انتقال میده

manwhisper
12 June 2009, 04:34 PM
سلام امکانش هست برای بیوک ایران عقبش فنرلول انداخت که ماشین نرمتر بشه؟

shei2nak
12 June 2009, 05:54 PM
سلام.
یکی از بارز ترین خصوصیات بیوک ایران سیستم تعلیقش است. احساس می کنم با تعمیر بتونید درستش کنید. (کمک گازی یا کمک جنس خوب و تمیز کردن فنر هاش)...

shahramyou
13 June 2009, 03:08 AM
با سلام خدمت دوستان عزیز
یه توضیح نسبی درباره کمک فنرهاي گازي میدید؟
ممنونم
سلام
میشه لینکتونو که تو امضاتونه عوض کنید The file link that you requested is not valid.
ممنون

hossputer
18 June 2009, 07:25 AM
دوستان من پراید صدو چهلو یک دارم اما مثله یک چهار پا بلنده (:
میخوام یا فنر ببرم یا فنر بخرم اما خوب یه طور رانندگی خاصی رو میخوام که میگم خدمتتون
1 ماشین حداقل سه بند انگشت فاصله داشته باشه
2با چهارتا سرنشین نگیره کفش
3 میخوام نرمیش مثله فابریک باشه نه مثله بعضی فنرهای اسپرت حس کنم سواره گاریم
وسه سوال دسگه فنر رو ببرم بازی کمتر میشه یا بیشتر آخه هر کس یه چیزی نوشته خود م توش موندم؟
کلا نمیشه یه دست فنر پیدا کرد که کاره منو با این حالتهایی که میخوام انجام بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چه سایزی برا جولو و چه شمارهای برا عقب؟آخه 28 تا 32 دارن
من نرمی و نگرفتن ماشین برام مهترین چیزه اما خوب پایین اومدنم برام مهمتره همشونه چه کنم اگه فنر باید بخرم چی و واقعا چطوره قیمتشم چنده؟مرسییییییییییییییییییییییییییییییییی منتظره جوابم

راستی نمیشه کاری کرد مثله پژو بشه نرمیش

reza_118
19 June 2009, 04:24 PM
در مورد اینکه فابریکی بعضی از 206 پایین تر از بقیه هست. من هم تیپ 5 مدل 84 دقیقاً همین حالت را داره.
و اندازه دقیقش هم با حدود 40 لیتر بنزین در باک و زاپاس بدون سرنشین با لاستیک فابریک (با 20000 کیلومتر کارکرد این لاستیک ها از نظر طول عاجها) فاصله پاپپینترین قسمت سپر (البته خود سپر نه لاستیک زیر سپر) تا زمین در ماشین من طبق شرایط بالا به صورت زیر است :
عقب 27cm
جلو 20cm
و فاصله پایین ترین قسمت رکابها(شیار زیرین) تا زمین :
عقب 19cm
جلو 14cm
با توجه به این اندازه ها که فابریکی از کارخانه بوده می خواستم بدونم فنرهای ماشین چه سایزی هست و آیا این اندازه ها کم یا زیاد یا مناسب است دوستانی که کپ کرده اند این اندازه ها به چه صورت است؟

mehran_tavakoli
24 June 2009, 05:44 PM
سلام
ما هیوندا توسان داریم
توی دست انداز ها احساس میکنم ماشین خیلی ضربه بهش وارد میشه و کمک هاش نرم نیستن!
با تعویض کمک فنر بهتر میشه؟

Masi Mc
9 November 2009, 01:07 PM
من دیروز رفتم خیابون ملت
فنر برای 405 و سمند و پرشیا بود میدادن 4تاشو 68 تومن
ارتفاع 2 انگشت کم میشه و 1 سال هم ضمانت میکردن که برای ماشین مشکلی پیش نیاد
نرمیشم همون مقدار فنر فابریکه

equinoxe
19 December 2009, 11:07 PM
سلام دوستان چیکار کنم ماشینم نرم بشه فقط میخوام نرم بشه مهم نیست که ارتفاعش کم بشه یا نه ماشینم 2500 کیلومتر کار کرده خیلی میکوبه اول فکر کردم مربوط به لاستیک ها میشه اما متوجه شدم که کمک هاش مشکل دارن روی گلگبر ماشین رو که با دست فشار میدم به زور 1 سانتیمتر پایین میره!!!! از چه نوع کمکی استفاده کنم گازی یا روغنی یا گازی روغنی؟ کمکهای پارسیا که گازی هستند خوب هستند یا نه؟ لول فنر رو چیکار کنم برای اینکه نرم تر بشه؟ هزینه هم تا 500 هزار تومان بیشتر نشه! گارانتی هم بردم یارو گفت هیچیش نیست همشون اینجوری شدن!

equinoxe
20 December 2009, 07:15 PM
سلام دوستان چیکار کنم ماشینم نرم بشه فقط میخوام نرم بشه مهم نیست که ارتفاعش کم بشه یا نه ماشینم 2500 کیلومتر کار کرده خیلی میکوبه اول فکر کردم مربوط به لاستیک ها میشه اما متوجه شدم که کمک هاش مشکل دارن روی گلگبر ماشین رو که با دست فشار میدم به زور 1 سانتیمتر پایین میره!!!! از چه نوع کمکی استفاده کنم گازی یا روغنی یا گازی روغنی؟ کمکهای پارسیا که گازی هستند خوب هستند یا نه؟ لول فنر رو چیکار کنم برای اینکه نرم تر بشه؟ هزینه هم تا 500 هزار تومان بیشتر نشه! گارانتی هم بردم یارو گفت هیچیش نیست همشون اینجوری شدن!
یکی نیست جواب ما رو بده؟!!!!
امروز ماشین رو بردم پیش یه جلوبندی ساز گفت کمک های فابریک کوشاوران هستند به همین خاطر هست که میکوبه و بعد رفتم پیش یه فروشنده قیمت گرفتم به ترتیب زیر:
کوفاپ برزیلی گازی : 90000
مونرو بلژیک روغنی : 78000
مونرو بلژیک گاز : 90000
K.Y.B گاز : 120 و روغنیش 90000 اسپانیا
جنس ایرانی و چینی هم داشت با قیمت بسیار ارزان تر
البته اینا فقط برا جلو هست
از K.Y.B خیلی تعریف کرد
لطفا راهنمایی کنید که گازی بگیرم یا روغنی و چه مارکی بگیرم؟

miladXplod
10 April 2010, 03:59 AM

دوست من سلام کوبیدن داریم تا کوبیدن ،همه اینجا همین مشکلو دارن یه کوچولو که قطعات تعلیق روتغییر میدن فکر میکنن ماشین میکوبه .کوبیدن اینه که تو یه چاله مثلا" 3 سانتی که میری کل اتاق ،در و پنجره و فرمان بلرزه مثل یک زلزله !
از تجربه خودم میگم که دوستان 100 کیلومتر حوصله داشته باشن تا قطعات با هم هماهنگ بشود، مثل تازه عروس و داماد!
من هم 2 سال پیش همین مشکل رو داشتم چون فنر لول رو 2.5 حلقه بریده بودم فکر کردم میکوبه پس پیش جلوبندی ساز رفتم و یارو نشست تو ماشین ماشاا.. هیکلی داشت ماشین خوابید و رانندگی کرد و برا خودش حال میکرد و دوستاشو هم که میدید کلی بوق میزد وبه من میگفت پراید کره ای ؟ واقعا" 25000کیلومتر رفته ؟ الان سمند صفرش 25000 تا رفته ! من گفتم 250000 کیلومتره.... خلاصه سرعت گیر ها رو هم رد کرد وگفت کمکات هم خوب بازی میکنه اگه صدایی هست از داشبورده ! ، خلاصه سرتو درد نیارم آخر میدونی منو کجا برد ؟پیشه یه آپاراتی.
و گفت باد لاستیکهات زیاده . بعد از تنظیم باد رانندگی کردم از مادر زاد هم بهتر شده بود.
شما که ماشینت نو تغییر هم که ندادی با 2500 کیلومتر که قاعدتا"نباید مشکلی پیش نمیاد ولی
اگه راضی نیستی اول برو آپاراتی واسه تنظیم باد.
دوم با حوصله برو زیر ماشین دراز بکش و با چراغ قوه خوب بررسی کن اگه کمکها خاکی با کهنه پاک کن ببین روغن نمیزنه یا نه.
سوم کاپوت رو بزن بالا و سمت گلگیر وایستا و با تمام قدرت به پایین فشار بده (البته مواضب باش ماشین قر نشه)تا ماشین به نوسان بیاد اگه کمک ها سالم باشه باید صدای (فس فس )بده. بعد برو پایین ببین روغن میزنه بیا نه؟
اگه به نتیجه نرسیدی
چهارم پیش یه جلوبندی ساز با وجدان برو اونو سوار ماشین کن با هم برین دور بزنین ببین نظرش چیه.
موفق باشی :icon_cool

mask42163
12 April 2010, 12:58 PM
يه سوالي از محضر اساتيد داشتم. ماشين من آوانته هست و كمكاش خيلي ميكوبه( برعكس بعضيا كه ميگن خيلي نرمه) و صداي لق لق هم ميده ميخواستم كمكارو عوض كنم ولي نميدونم چه كمكي با چه ماركي بايد بگيرم. اصلا كمك گازي براي آوانته وجود داره؟ ما كه اينجا گشتيم گير نياورديم. اگه دوستان راهنمايي كنن ممنون ميشم

mask42163
15 April 2010, 10:53 AM
يه سوالي از محضر اساتيد داشتم. ماشين من آوانته هست و كمكاش خيلي ميكوبه( برعكس بعضيا كه ميگن خيلي نرمه) و صداي لق لق هم ميده ميخواستم كمكارو عوض كنم ولي نميدونم چه كمكي با چه ماركي بايد بگيرم. اصلا كمك گازي براي آوانته وجود داره؟ ما كه اينجا گشتيم گير نياورديم. اگه دوستان راهنمايي كنن ممنون ميشم
خيلي ممنون از كمكهاي بي دريغ دوستان!! شرمنده كرديد :icon_razz

mohammadrezaef
15 April 2010, 01:37 PM

خيلي ممنون از كمكهاي بي دريغ دوستان!! شرمنده كرديد :icon_razz
سلام
دوست عزیز , با توجه به اینکه ماشین شما اوانته هست بهتره سوالهای خودتون رو در این قسمت بپرسید تا زودتر به نتیجه برسید : http://ww.phalls.com/showthread.php?t=42099&page=102

mask42163
16 April 2010, 11:02 AM
سلام
دوست عزیز , با توجه به اینکه ماشین شما اوانته هست بهتره سوالهای خودتون رو در این قسمت بپرسید تا زودتر به نتیجه برسید : http://ww.phalls.com/showthread.php?t=42099&page=102
مگه اين تاپيك مربوط به ماشين خاصي هست؟ اونجام اين سوالو مطرح كردم ولي جواب نگرفتم. فكر كردم اين تايپيك برا تمام ماشينا عموميت داره دوستان ديگه در مورد ماشيناي ديگه تو اين تايپيك سوال كردن منم سوال كردم گفتم شايد جواب بگيرم كه متاسفانه نگرفتم. شايدم كسي اطلاع نداره! در هرصورت ممنون از توجه شما

mohammadrezaef
17 April 2010, 01:52 AM
مگه اين تاپيك مربوط به ماشين خاصي هست؟ اونجام اين سوالو مطرح كردم ولي جواب نگرفتم. فكر كردم اين تايپيك برا تمام ماشينا عموميت داره دوستان ديگه در مورد ماشيناي ديگه تو اين تايپيك سوال كردن منم سوال كردم گفتم شايد جواب بگيرم كه متاسفانه نگرفتم. شايدم كسي اطلاع نداره! در هرصورت ممنون از توجه شما
سلام دوست عزیز
این تاپیک بیشتر برای ماشینهایی هست که قصد تنظیم ارتفاع و کم کردن ارتفاع رو دارند:icon_excl
و با توجه به اینکه کمتر کسی اطلاعات راجع به قطعات و لوازم یدکی اوانته داره , شاید تو اون تاپیک بهتر و سریعتر به جواب برسید.
خواهش میکنم:icon_excl

red_neck
30 October 2010, 12:02 PM
سلام به دوستان و اساتید عزیز
من دنبال یه نفر تو مشهد میگردم که کمک لوازمی کنه و البته از نظر کیفیت کار مطمئن باشه
اگر کسی میشناسه لطف کنه معرفی کنه و آدرس بده
ضروریه :icon_redf

Mehdi-HTC
22 March 2012, 03:18 PM
نمیدونم چرا پی هالز خوابه ؟؟؟ :D سلام خدمت دوستان گل گلاب...... میگم من یه ست کامل کمک SKy پیدا کردم البته دست دومه صاحبش میگه 1 ماه بیشتر زیر ماشین نبوده.....حالا بر فرض که کاملا سالم باشه به نظرتون به درد بخور هست ؟؟؟ چون هرچی توی اینترنت سرچ کردم چیزی در موردش پیدا نکردم.....کسی تا حالا استفاده کرده از اینا ؟؟؟ یا چیزی ازشون شنیده ؟؟ خواهشن اگر میشه زودتر جواب بدین آخه میخوام تا عصر باهاش هماهنگ کنم وا اگر دوستان بگن خوبه بگیرم.......مارک sky اصل آلمان با قابلیت تنظیم ارتفاع...

LIMITED
23 March 2012, 04:12 PM
من فنر فابریک 206 انداختم زیر ماشین هم ارتفاع شده 4 انگشت هم ماشین نرم شده
دیدین وقتی عقب ماشینو به سمت داخل فشار میدی فنرا نرم میره پایین ولی جلورو فشار میدی تو نمیره
الان عقبو فشار میدم مثل قبل میره پایین و جلو رو که فشار میدم بیشتر از عقب میره پایین
تازه همونطور که گفتم ماشین از حالت شتری خارج شده

veliran
10 December 2012, 08:40 AM
سلام (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?54106-Suzu-Tuner) Suzu Tuner (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?54106-Suzu-Tuner) .
من یه پراید84 دارم کمک هارو تازه عوض کردمولی ماشین خشک کارمیکنهو میکوبه . البته فنر جلو هم کوتاه شده چه کارکنم که کوبشتوماشین نداشته باشم.

enginer03
24 April 2013, 09:18 PM
ته فنر را باید گرم کنید تا بشینه توی کلاهک کمک

dariush.m
15 November 2014, 09:32 AM
با سلام و خسته نباشی خدمت شما و همه دوستان میخواستم ببینم برای پراید فقط انداختن فنر ریس کافیه یا باید کمکا هم لوازمی بشه برای نرمی ماشین

enginer03
16 November 2014, 07:54 PM
با سلام و خسته نباشي خدمت شما و همه دوستان ميخواستم ببينم براي پرايد فقط انداختن فنر ريس کافيه يا بايد کمکا هم لوازمي بشه براي نرمي ماشين

انداختن فنر تنها باعث کوبش مغŒشه باغŒد فنرغŒ بندازغŒد که با کمک فابرغŒک حدود 3انشگت بشه با کمک لوازمغŒ بشه 1-2انگشت

hami_ri
22 November 2014, 02:09 PM
سلام به دوست عزيز و نازنين

دوست من يك گروه از اتومبيل داران هستند كه خيلي ماشينشون رو دوست دارن و سخت هم با توجه به مشكل كوبش ماشينشون و بدي كمك فنراشون از ماشينشون حمايت ميكنند كه البته اين رو هم بدونيد كه واقعا راست ميگن و اونها كساني نيستند جز دارندگان (MVM530)

دوست عزيز من خودم اين ماشين رو دارم و صد البته در ماشينهاي هم رده خودش من اين ماشين رو خيلي عالي ميدونم اما تمام دارندگان اين ماشين ميدونند كه كمكهاي اين ماشين ذاتا ايراد دارن و تا كنون كسي نتونسته كاري براي اين ماشين انجام بده و وقتي اين تاپيك رو ديدم احساس كردم كه جاي خوبي اومدم و ميتونم اينجا جواب بگيرم

حالا ميخواستم بدونم ميتوني به اي جامعه درمانده كمك كني تا يك گروه بزرگ رو طرفدار خودت بكني و دنيا و آخرتت رو بخري يا نه؟

و يا حتي يك كمكفنر ساز فوق حرفه اي معرفي كني تا بچه ها برن ژيشش راه حل بگيرن؟

منتظر پاسخت هستم