PDA

View Full Version : روغن موتور مناسب براي پرايد ؟

sajjadnegaresh
7 September 2006, 12:03 AM
با سلام
دوستان لطفا بهترين روغن موتور با بالاترين كاركرد رو براي پرايد معرفي كنيد. (به همراه قيمت)
با تشكر

dr_mehry
8 September 2006, 11:21 AM
اسپیدی مناسبه هم از لحاظ قیمت و هم کارکرد

كاميار نظيري
8 September 2006, 09:17 PM
تا سری قبل Atrod می ریختم....12000km ....و مشکل کم کردن روغن پیش اومد بعد از چک کردن موتور و زیر موتور و سالم بودن موتور....همه حدس زدن که ممکنه از روغن باشه...(خوب نبودن):icon_eek:
این سری بهران پیشتاز (دبه ای )ریختم قبل از Atrod از همن می ریختم...نوشته کارکرد 20000km ولی رو 10000 عوض میکنم....قیمت هم 8000 بود

Abolfazl2006_p
9 September 2006, 12:59 AM
قبلا که پراید داشتم کاسترول میریختم و روغن خوبی بود هر 8000 هم عوض میکردم در تابستان هم که از ماشین کولر میگرفتم ماشین خوب کار میکرد

madscoother
9 September 2006, 09:27 PM
منهم كاسترول پيشنهاد ميكنم با تعويض 8500

دانيال
10 September 2006, 02:23 AM
سلام خسته نباشید

من از ال جی استفاده میکنم 12500 و آترود رو یکی از دوستام که پتروشیمی میخونه و باباش تو کار روغنه میگفت خوبه خداییش هم خیلی خوبه مخصوصا سبزاش .

یا حق.........................

GHAHRAMAN
10 September 2006, 02:49 AM
فقط PAX چون روغن موتوره تصفيه اوله.
بعد از اون بهران پيشتاز از كاسترول و توتال هم بهتره منو دوستم چند بار تست كرديم و بعدش هم بهران هاي مخصوصه پرايد خوبه قيمتش خوبه ولي از بين همه اينا پيشتاز از همه خارجي هم از نظر چسبندگي و سفت شدن و سياه شدن عالي تره.

PoYo
10 September 2006, 09:50 AM
یه Castrol چهار فصل کارو را میندازه

Shell Helix هم بد نست

اما از Atrod هم نباید گذشت!

sinad2
10 September 2006, 12:11 PM
سلام.منم شل هلیکس رو پیشنهاد میکنم روغنش بد نیست قیمتشم 8500

XELTEK
25 September 2006, 06:42 PM
بهترين روغن براي تمام ماشينهاي كره اي بهران تكتازه با 4000 تا كار كرد !!!

الك دلك
25 September 2006, 07:04 PM
بهران پيشتاز 7500 تومان:icon_cool

sogoli
25 September 2006, 09:23 PM
من شل استفاده می کنم و خیلی هم راضی هستم.
قیمتش هم 8000 تومنه

sajjadnegaresh
25 September 2006, 11:38 PM
توتال كسي قيمت نداره ؟

(كوروش)
25 September 2006, 11:40 PM
به نظر من شما یک روغن ارزون ولی با کارکرد کم بریزی
بهتر تا یک روغن گرون بریزی با کارکرد زیاد
بخاطر اینکه هر چه قدر هم روغن خوب باشه در اثر کارکرد زیاد اون اثر لغزندگی و (اصطلاحا جسم ) خودشو از دست میده

saeid4418
6 October 2006, 03:15 PM
من تا چند وقت پيش از آترود 12000 ميريختم خيلي عالي بود. ولي الان ديگه آترود خيلي كم شده ميگن ديگه تصفيه شدست. الان اينوك 10000 تا ميريزم 2 بار ريختم خوب بوده. قيمتشم 13000 تومن هست.موفق باشيد.

sajjadnegaresh
24 November 2006, 12:11 AM
توتال ، كوآرتز 3000 گرفتم 10000 تومان

Foad
24 November 2006, 12:19 AM
من میگم همین روغنهای ایرانی بهران تکتاز و ... استفاده بشه و سر 2000 تام عوضش شه بهتره

XELTEK
24 November 2006, 12:30 AM
فواد جان
تكتاز از روغناي معمولي گرون تره
حيفه سر 2000 تا عوض شه
بهترين كيلومتر 4000 تاست
و پيشنهاد منم براي تمام ماشيناي كره اي بهران تكتاز ميباشد
ما خودمون تو سيلومون از اينا ميريزيم

matin61
3 December 2006, 06:36 PM
فواد جان
تكتاز از روغناي معمولي گرون تره
حيفه سر 2000 تا عوض شه
بهترين كيلومتر 4000 تاست
و پيشنهاد منم براي تمام ماشيناي كره اي بهران تكتاز ميباشد
ما خودمون تو سيلومون از اينا ميريزيم

برای پراید لوکومولی چطوره؟ چنده؟

blackhero
4 December 2006, 04:47 AM
منم 3 ساله كه دارم بهران تكتاز ميريزم و هر 3000 تا عوض ميكنم، بهتره كه روغن موتوره ارزون بگيرين و زود به زود عوض كنيد به جاي اينكه روغن گرون بگيرين و دير به دير عوض كنيد، اخه روغن موتورهايي مثل كاسترول رنگش آدم رو گول ميزنه در صورتي كه كاراييش رو از دست داده.

Mohsen_d_62
14 December 2006, 11:04 PM
واقعاً متاسفم که انقدر راحت و غیر کارشناسی صحبت میشه

mehdi_f
25 February 2007, 10:27 PM
چند نكته مهم در مورد روغن موتور و افزايش عمر موتور:

1-با هر تعويض روغن ، فيلتر روغن را نيز حتما عوض كنيد. (بدون توجه به ميزان كاركرد آن)
2- از تركيب چند روغن با يكديگر خوداري كنيد.
3- پس از استارت زدن اجازه دهيد موتور حداقل 15 ثانيه در جا كار كرده و سپس تا گرم شدن نسبي با دور پايين رانندگي كنيد.
4- هيچگاه از افزودنيها استفاده نكنيد. چرا كه ممكن است با افزودنيهاي موجود در روغن سازگاري نداشته باشد.
5-از روغني كه بيش از 3 سال از تاريخ توليد آن ميگزرد استفاده نكنيد.
6- سياه نشدن روغن نشانه مرغوبيت آن نيست.بلكه بدين معناست كه روغن قابليت جذب ذرات اسيدي و ناخالصيها را نداشته است.
7- در صورتي كه سالهاست از روغن مينرال استفاده مي كنيد اقدام به تعويض آن با نوع سنتتيك نكنيد.

توضيحات بيشتر در صورت نياز داده خواهد شد.

به طور كلي مهمترين مشخصه روغن موتور ويسكوزيته اونه كه با توجه به سال ساخت خودرو و همچنين شرايط آب و هوايي منطقه متغير هست. بهترين روغن براي پرايد اونه كه ويسكوزيتش زير API SG نباشه.
البته گول روغنهاي خارجي رو نخوريد اصلش روغن پايشونه كه از يه شركت ايراني كه اسمش .... هست تهيه ميشه.

انواع روغن موتورها :

1- مينرال
2- سنتتيك
3- نيمه سنتتيك

توضيحات بيشتر در صورت نياز داده مي شود.

زمان تعويض روغن :

دو پارامتر براي تعويض روغن خودرو
1- رسيدن به عدد تعويض روغن از نظر كيلومتر
2- رسيدن به زمان تعويض از نظر مدت زمان ( بيشتر از 2 ماه نشود)
در صورتي كه عدد كيلومتر به حد نساب نريسيده باشد و از تعويض روغن قبلي 2 ماه گذشته باشد بايد حتما روغن تعويض گردد.

لطفا به نوع روغن و ويسكوزيته پيشنهاد شده توسط كمپاني سازنده توجه كنيد هر روغني براي هر ماشيني مناسب نيست.روغن مناسب براي پرايد يا API-SG يا API-SJ غير از اين زررش براش بيشتره تا نفعش .البته كمپاني سازنده API-SF رو هم پيشنهاد كرده ولي به نظر من استفاده نكنيد.

armin_font
4 April 2007, 08:01 PM
خداییش 3 سال توش بهران تکتاز ریختم موقع فروش هم مثل روز اول کار می کرد...
5000 تا هم باهاش برون خیالت تخت...
پراید اصلا به روغنهای مختلف مثل 206 حساس نیست ضمنا بهران تکتاز سازگاری بیشتری هم با پراید داره...
بریزو برون خیالت تخت...:icon_arro

مرتضي شعاعي
4 April 2007, 10:09 PM
توتال قبل از عيد با تعويض 11000 بعد از عيد 13000

s_r_besharat
10 May 2007, 02:08 AM
دوستان عزیز سلام
تا اونجایی که من مطالعه کردم دیدم همه نظر خود وتجربشون رو گفتن پس غیر کارشناسی نیست. در مورد روغن هم یک نکته وجود داره واون اینه که یا باید از روغنی با کیفیت بسیار بالا و البته گرون مثل انواع سنتتیک واقعی استفاده کنید که البته گرونه یا ارزوناش(زیر 15 تومن) تقریبا با هم فرقی ندارن. مه اینه که اون روغن به ماشین شما وطرز رانندگی شما ومخیط زندگی شما و... سارزگاری داشته باشه که البته در این مورد فقط خودتون میتونید با امتحان کردن نتیجه بگیرید . من از بهران توان رو 3000 استفاده میکنم قیمت اب تعویض وفیلتر 5 تومن.
بدرود عزیزان

Pontiac
10 May 2007, 10:01 PM
سلام
جناب mehdi_f میشه لطفا در مورد API-SG و API-SJ بیشتر توضیح بدین؟و ایا روغن شل برای پراید مناسب است؟در صورت منفی بودن پاسخ میشه چند روغن مناسب (از نظر علمی) معرفی کنین تا ما هم از سر در گمی:icon_twis در بیایم.
با سپاس:icon_wink

master_ali
2 June 2007, 02:24 AM
بهران تكتاز

محمود86
7 June 2007, 10:40 AM
من توی پرایدم کاسترول میریختم و هر 10000 تا عوض میکردم هزینه اون هم با تعویض فیلتر هوا و روغن و کنترل آب باطری و روغن گیربکس و غیره حدود 13-14 تومن میشد که تقریبا هر شش ماه یک بار این کار انجام میشد.
به نظر من استفاده از روغنهای با کارکرد بالا چند تا اشکال دارند. اول اینکه شما مجبورید دیر به دیر فیلتر روغنتون رو عوض کنید و این اصلا خوب نیست. دوم اینکه اگه مثل من جزء افرادی باشید که دست به ماشین نمی زنند و همه کارها رو به سرویس کار می سپارند، اگه ماشینتون روغن کم کنه که توی 10000 کیلومتر حتما پیش میاد متوجه نمی شید.سوم اینکه توی این مملکت کالای استاندارد خیلی کم پیدا میشه و به همین دلیل آدم نمیدونه بالاخره روغن رو سر کیلومتری که شرکت تولید کننده روغن گفته عوض کنه یا اونی که تعویض روغنی میگه یا اونی که نمایندگی خودرو گفته و یا به سفارش دوستان عمل کنه. درضمن دقت کنید که روغن موتور باید به موقع عوض بشه و زود عوض کردنش همونقدر ضرر داره که دیر عوض کردنش. چراشو از متخصصین بپرسید.

mehdi_f
14 June 2007, 03:17 PM
۱) کار روغن موتور
وظايف اصلی روغن موتور ؛ روان سازی قسمتهای متحرک موتور ، به حداقل رساندن اصطحکاک و فرسايش ، کمک به کاهش حرارت و به خود گرفتن کثافات ، ذرات معلق و رسوبات لجنی حاصل از احتراق می باشد .
بدليل اينکه روغن موتور بايد اين چند کار پيچيده را به طور همزمان انجام دهد ، يک فرمولاسيون شيميايی پيچيده را می طلبد ، اما شما برای آنکه بدانيد روغن موتور چگونه عمل می کند ، چگونه رده بندی می شود و چگونه بايد نوع صحيح آنرا برای خودرويتان برگزينيد ، نياز به شيميدان و يا مهندس شيمی بودن ، نداريد . کافی است با انواع مختلف روغن موتور ، رده بنديهای آن و علائم و اختصاراتی که برای آن استفاده می شود ، آشنا باشيد .

۲)انواع روغنها :
در حال حاضر روغنهای موتور خودروها به ۳ نوع کلی تقسيم می شوند :
الف : مينرال ( ارگانيک ) ب : سنتتيک ج : نيمه سنتتيک Premium ))
الف - مينرال : روغنی است که بر پايه نفت خام ساخته می شود و همان روغنی است که سالهاست در خودروها بکار برده می شود و همه ما با آن آشنايی داريم .

ب - سنتتيک : روغنی است که از ترکيبات شيميايی يا پوليمراسيون هيدروکربنها (Olefins ) توليد می شود و نه با تصفيه نفت خام ، اين نوع روغن ، اولين بار برای موتورهای جت بکار گرفته شد که بدليل مزايايی که اين نوع روغن نسبت به نوع مينرال داراست در ساليان اخير مصرف آن در خودروها نيز فزونی يافته است . روغنهای سنتتيک انواع مختلف با مواد تشکيل دهنده متفاوتی دارند که اين امر آنها را از لحاظ کيفيت و نوع مصرف نيز با يکديگر متمايز می سازد ، از بين صدها نوع روغن سنتتيک با فرمولاسيون های مختلف که هر يک محاسن و معايبی را نيز دارا هستند ، نوعی که بر پايه Polyalphaolefins يا به اختصار ( PAO ) ساخته می شود و مقادير کمی هم Ester در خود دارد ، دارای کارآيی و مقبوليت بيشتری است .
از مزيت های اکثر روغن های سنتتيک می توان موارد زير را ذکر کرد :
۱- کاهش مصرف روغن بدليل عمر بيشتر روغن
۲- غير خورنده و غير سمی بودن
۳- تبخير شوندگی پايين
۴- دمای سوختن بالا
۵- مقاومت در برابر اکسيداسيون بالا
۶- دارا بودن شاخص ويسکوزيته بالا به صورت طبيعی ( عکس العمل سريع در مقابل تغييرات دما )
۷- کاهش مصرف سوخت تا ۲/۴ درصد
۸- نقطه روان شدن پايين
۹- قابليت استفاده از روغنهای با گستره ويسکوزيته زياد بدون نگرانی از شکست پليمرها ( در ادامه توضيح داده خواهد شد )
عيب اين نوع روغنها نيز ، قيمت بالای آنها و عدم تطابق کامل با موتورهای با تکنولوژی قديمی است .

ج - نيمه سنتتيک :
مخلوطی است از روغن سنتتيک و مينرال ( ارگانيک ) ، اين نوع روغن کيفيت روغنهای سنتتيک را ندارد اما در شرايط سخت ؛ نظير دماهای بالا و يا بار زياد عملکرد بهتری نسبت به نوع مينرال داراست و بيشتر برای وانتها و SUV ها مصرف می شود و قيمت آن نيز کمی بيشتر از مينرالهاست .
برای آگاهی از اينکه کداميک از روغنهای فوق برای خودروی شما مناسب است ، بهترين منبع و مأخذ دفترچه راهنمای خودرو يا برچسبهای داخل محفظه موتور می باشد ( در صورتيکه نوع روغن مشخص نشده ، معنای آن استفاده از همان نوع قديمی مينرال است ) . استفاده از روغن مينرال يا نيمه سنتتيک برای موتوری که تنها استفاده از روغن سنتتيک در آن توصيه شده ، می تواند برای موتور خطر آفرين باشد ، اما در مقابل استفاده از روغنهای سنتتيک يا نيمه سنتتيک برای موتورهايی که برای استفاده از نوع مينرال طراحی شده اند ( موتورهای قديمی ) با تمهيدات خاصی ، از نظر توليد کنندگان روغنهای سنتتيک بلا مانع است . اما بسياری از متخصصين بدلايل زير اين کار را نيز اشتباه و مضر می دانند :
** هر يک از انواع مختلف روغنهای سنتتيک با توجه به فرمول شيميايی ، قابليت تطابق با برخی انواع لاستيکها و الاستومرها را نداشته و در نتيجه اگر از روغن سنتتيکی با فرمول خاصی برای موتوری با واشرها و درزبندهايی که با آن فرمول روغن سازگار نباشد ، استفاده شود باعث نشتی روغن و مسائلی از اين قبيل خواهد شد ( روغنهای مينرال باعث تورم واشرها و جلوگيری از نشتی آنها می شوند ، اما روغنهای سنتتيک در مورد برخی انواع واشرها دارای اين خاصيت نيستند و حتی برخی از آنها ، باعث خورده شدن برخی انواع واشرها ، می شوند ) در این راستا حتی استفاده از روغن سنتتيک با مواد تشکيل دهنده ای متفاوت از آنچه در دفترچه راهنمای خودرو درج شده ، برای خودروهايی که با اين نوع روغن کار می کنند نيز می تواند خطر ساز باشد ، چه رسد به استفاده از اين نوع روغنها در موتورهايی که بر پايه استفاده از روغن مينرال طراحی شده اند ، بعنوان مثال روغن سنتتيک بر پايه Polyglycol با پلی استرها ، پلی کربنيکها ، ABS ، پلی ونيل کلرينها ،Polyphenylene Oxide ( همگی پلاستيک هستند ) و Buna S ، بوتيل ، Neoprene و لاستيک طبيعی ( همگی الاستومر هستند ) سازگاری خوبی ندارد و يا روغن سنتتيک بر پايه PAO نيز که اکثر روغنهای سنتتيک موجود در بازار بر اين پايه هستند ( بدليل شباهت زياد به خواص روغنهای مينرال ) با لاستيک طبيعی ، EPDM ، بوتيل و Buna S که همگی الاستومر هستند ، سازگاری ضعيفی دارد ، ليست برخی از انواع روغنهای سنتتيک و قابليت تطابقشان با انواع الاستومرها و لاستيکها ، همچنين حلاليت هر کدام در افزودنيها و لجن موتور به همراه خواص و عدد VI ( در ادامه بررسی خواهد شد )
**- روغنهای سنتتيک در مقايسه با روغنهای مينرال با لايه نازک تری بر روی قطعات موتور می نشيند ( به همين خاطر فاصله قطعات ثابت و متحرک موتور هايی که با روغن سنتتيک کار می کنند کمتر می باشد ) از اينرو استفاده از اين نوع روغن برای موتورهايی که با تکنولوژی قديمی مينرال طراحی شده اند ، باعث نشتی پيستون خواهد شد . البته اين مورد از طرف سازندگان روغنهای سنتتيک با دلايل قابل قبولی رد می شود ، اما در عمل اين مشکل ، درباره خودروهای قديمی ديده شده .
به هر روی در صورتی که سالهاست از روغن مينرال استفاده می کنيد و خودرويتان دارای تکنولوژی قديمی است ، از استفاده از اين نوع روغنها بپرهيزيد ، اما درصورتيکه دارای خودرويی با تکنولوژی نسبتا جديد هستيد و از بی خطر بودن تعويض روغن از مينرال به سنتتيک يا نيمه سنتتيک اطمينان داريد ، از نوعی که برپايه PAO ساخته شده استفاده نموده و اين موضوع را نيز از ياد نبريد که با تعويض روغن از مينرال به سنتتيک باعث می شويد رسوبات پخته شده روغنهای مينرال از روی قطعات موتور کنده شده و در موتور غوطه ور گشته و پس از مدتی موتور را از کار بيندازد ، به همين خاطر قبل از اين تعويض بايد موتور را يا به طور کامل رسوب زدايی نموده و يا اينکه از روغنهای فلاشينگ ( Flush Oil ) استفاده نماييد ( اين نوع روغن فقط مخصوص تميز کردن موتور می باشد ) به اين ترتيب که روغن مينرال را بدون تعويض فيلتر تخليه کرده و روغن فلاشينگ را جايگزين نموده و اجازه دهيد موتور به مدت ۲۰ دقيقه درجا کار کند ، پس از آن ميتوانيد روغن فلاشينگ را تخليه کرده ، فيلتر را تعويض نموده و روغن سنتتيک يا نيمه سنتتيک را جايگزين نماييد .
چند نکته :
· روغنهای نيمه سنتتيک ، همانگونه که ذکر شد مخلوطی هستند از روغن مينرال و سنتتيک و می توانند همان مشکلات روغن سنتتيک را برای موتورهای ساخته شده برای روغنهای مينرال پديد آورند .
· در خودروهايی که استفاده از روغن سنتتيک در آنها توصيه شده ، حتما از نوع مشخص شده استفاده نماييد و درصورتيکه به جهت قرارداد شرکت توليد کننده با شرکت نفتی خاصی ، تنها نام روغن مربوطه در دفترچه راهنما ذکر شده و از توضيح بيشتر در مورد آن خودداری شده ، و بر روی ظرف آن روغن هم توضيحی درباره نوع مواد تشکيل دهنده ، داده نشده ، تنها از همان نوع روغن استفاده نماييد .
· در صورتی که به تعويض نوع روغن از مينرال به سنتتيک در خودروی خود اصرار داريد ، نوعی که اکثر روغنهای سنتتيک موجود در بازار را شامل می شود ، يعنی PAO را ، انتخاب نماييد ، چرا که بيش از ديگر انواع روغنهای سنتتيک به نوع مينرال شبيه است .

jalil_enrique
4 December 2008, 01:23 AM
من اینبار اسپیدی ریختم

حالا ببینم چطور کار میکنه!!

خیلی تعریفش رو شنیدم این یه مدت

با قیمت کم مثل اینکه کارایی خوبی داره

Warrior--
4 December 2008, 10:52 AM
من فقط یک بار روغن موتورم را عوض کرده ام و هنوز موعد تعویضش فرا نرسیده است ولی از همه ی تعویض روغنی ها می شنوم که می گویند بهران(مخصوص پراید) مناسب ترین گزینه برای پراید است.

el matador
4 December 2008, 01:43 PM
با توجه به كيفيت و صرفه اقتصادى اسپيدى يا بهران تكتاز براى پرايد مناسبتره

jalil_enrique
5 December 2008, 02:12 AM
خب شما هم حرف تعویض روغنی هارو تایید کردید دیگه منم غیر از این نگفتم!!

el matador
7 December 2008, 01:52 PM
من ديروز روغن موتورمو عوض كردم از اين اسپيدى ريختم كه طلاييه و روش نوشته تا 10000 كيلومتر (كه يارو گفت به خاطر ترافيك سر 6000 تا عوضش كن) با تعويض فيلتر روغن 17000 تومن ازم گرفت (14000+3000) در ضمن تنظيم باد هم كرد

King PDA
15 December 2008, 12:19 AM
من که قبلا کاسترول میریختم ولی اصلا خوب نبود زود وا میرفت ولی الان ایرانول 8000 ریختم تا حالا که خوب بوده .

hosseinabd
15 December 2008, 12:48 AM
ایرانول هم خوبه ولی فکر کنم بهران هایی که سایپا سفارش داده بهتر باشه.
البته این رو هم بگم که کیفیت روغن ایرانی بهتر از خارجی هست.
من پدرم کارمند شرکت نفت بوده و اینها رو از نزدیک دیده.

ehsan387
16 December 2008, 11:41 PM
من از کاسترول استفاده میکنم و خیلی ازش راضی ام .

Warrior--
17 December 2008, 12:56 AM
من از کاسترول استفاده میکنم و خیلی ازش راضی ام .

کاسترول برای پراید؟!!!!:icon_twis:icon_twis
فکر نمی کنید پول زیاد خرج اتومبیلتان می کنید؟
کاسترول اگر هم از بهران بهتر باشد(که فکر نمی کنم چرا که تقلبی هایش در بازار فراوان هستند) این مقدار پول برای روغن موتور پراید خیلی زیاد است.
البته این نظر من بود.

dacochir
25 October 2011, 10:51 AM
من بهران سوپر پیشتاز میریزم.دفعه قبلی بهران با دبه پلاستیکی خریدم ولی الان بجاش بهران سوپر پیشتاز با قوطی فلزی (قرمز-سبز رنگ)ریختم ببینم خوبه یا بد! نظر دوستان چیه؟

پرايد سفيد من
25 October 2011, 02:07 PM
من از بهران پيشتاز 12000 km استفاده ميكنم

البته تو 9500 الي 10000 عوض ميكنم

يكي از آشنايان كه تعويض روغني داره بهران رو پيشنهاد داد و سفارش كرد بهران پيشتار 12000 رو زودتر از 9000 عوض نكنم چون رسوبزاديي كامل توسط روغن موتور زير 9000 انجام نميشه .

قيمتش 3.5 ليتر روغن با تعويض فيلتر هوا سركان و فيلتر روغن سركان 18000 تومان ميشه .

:icon_cool

vahidbaq
2 November 2011, 04:01 PM
کاسترول GTX ده هزار بریزید، 8000 عوض کنید. (تا 9000 هم جا داره)

irpersian20
4 November 2011, 04:05 PM
ايرانول 8000

alireza_sos
4 November 2011, 08:22 PM
با توجه به تجربه چند ساله و استفاده از انواع روغن براي پرايد پيشنهاد ميکنم براي پرايد فقط از بهران تکتاز استفاده کنيد و 4000 تا عوض کنيد استفاده از روغن بهتر و با کيفيت تر از تکتاز براي پرايد با توجه به سطحي که موتور پرايد احتياج داره کاری بيهوده است:icon_cool

alicnc
30 December 2011, 11:46 PM
سطح کیفی روغن پراید SG و به بالا ذکر شده تکتاز SG است.
بهران پیشتاز یا ایرانول 12000 انتخاب خوبی است ولی سعی شود بازه تعویض از زمان پیشنهادی سازنده روغن کمتر باشد شرایط شیب تند-ظرفیت بیش از حد مجاز بار سرنشین-بکسل کردن- دنده مرده-شرایط محیطی را نیز در نظر بگیرید.
روغن سیاه یا روغن تمیز ملاک زمان تعویض نیست (معمولاً بهران دیرتر سیاه میشود) به کیلومتر کارکرد و تاریخ تعویض دقت کنید.
گرانروی هم مطابق پیشنهاد سازنده باشد.
روغنهای سنتتیک یا نیمه سنتتیک باعث روغن دهی از کاسه نمد و پکینگ های موتور پراید میشود روغن پایه نفتی یا معدنی برای پراید پیشنهاد شده.

xforce1
15 February 2012, 10:07 AM
بهران پیشتاز روغن پایه معدنی با درجه API SJ است. من نمیدانم که چطور به ۱۲۰۰۰ کیلومتر زمان تعویض رسیدید ولی ایده بسیار اشتباهیست. این روغن در شرایط نرمال ۵۰۰۰ کیلومتر بیشتر محافظت کامل از موتور بعمل نمیاورد. ایده دوم بسیار عجیب تر و دور از ذهن و منطق است. اصولا فرایند شستشو و حلالیت روغن موتور از لحظه اول مصرف آغاز میشود و تا ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ کیلومتر اول ادامه دارد. و یکی از دلایلی که روغن موتور اصطلاحا کم میکند این است که محتویات شوینده و حلال روغن مصرف شده و بسیاری از مواد زائد از طریق سیستم اگزوز خارج میشود.
من توي پرايدم کاسترول ميريختم و هر 10000 تا عوض ميکردم هزينه اون هم با تعويض فيلتر هوا و روغن و کنترل آب باطري و روغن گيربکس و غيره حدود 13-14 تومن ميشد که تقريبا هر شش ماه يک بار اين کار انجام ميشد. به نظر من استفاده از روغنهاي با کارکرد بالا چند تا اشکال دارند. اول اينکه شما مجبوريد دير به دير فيلتر روغنتون رو عوض کنيد و اين اصلا خوب نيست. دوم اينکه اگه مثل من جزء افرادي باشيد که دست به ماشين نمي زنند و همه کارها رو به سرويس کار مي سپارند، اگه ماشينتون روغن کم کنه که توي 10000 کيلومتر حتما پيش مياد متوجه نمي شيد.سوم اينکه توي اين مملکت کالاي استاندارد خيلي کم پيدا ميشه و به همين دليل آدم نميدونه بالاخره روغن رو سر کيلومتري که شرکت توليد کننده روغن گفته عوض کنه يا اوني که تعويض روغني ميگه يا اوني که نمايندگي خودرو گفته و يا به سفارش دوستان عمل کنه. درضمن دقت کنيد که روغن موتور بايد به موقع عوض بشه و زود عوض کردنش همونقدر ضرر داره که دير عوض کردنش. چراشو از متخصصين بپرسيد.
چند نكته مهم در مورد روغن موتور و افزايش عمر موتور: 1-با هر تعويض روغن ، فيلتر روغن را نيز حتما عوض كنيد. (بدون توجه به ميزان كاركرد آن) 2- از تركيب چند روغن با يكديگر خوداري كنيد. 3- پس از استارت زدن اجازه دهيد موتور حداقل 15 ثانيه در جا كار كرده و سپس تا گرم شدن نسبي با دور پايين رانندگي كنيد. 4- هيچگاه از افزودنيها استفاده نكنيد. چرا كه ممكن است با افزودنيهاي موجود در روغن سازگاري نداشته باشد. 5-از روغني كه بيش از 3 سال از تاريخ توليد آن ميگزرد استفاده نكنيد. 6- سياه نشدن روغن نشانه مرغوبيت آن نيست.بلكه بدين معناست كه روغن قابليت جذب ذرات اسيدي و ناخالصيها را نداشته است. 7- در صورتي كه سالهاست از روغن مينرال استفاده مي كنيد اقدام به تعويض آن با نوع سنتتيك نكنيد. توضيحات بيشتر در صورت نياز داده خواهد شد. به طور كلي مهمترين مشخصه روغن موتور ويسكوزيته اونه كه با توجه به سال ساخت خودرو و همچنين شرايط آب و هوايي منطقه متغير هست. بهترين روغن براي پرايد اونه كه ويسكوزيتش زير API SG نباشه. البته گول روغنهاي خارجي رو نخوريد اصلش روغن پايشونه كه از يه شركت ايراني كه اسمش .... هست تهيه ميشه. انواع روغن موتورها : 1- مينرال 2- سنتتيك 3- نيمه سنتتيك توضيحات بيشتر در صورت نياز داده مي شود. زمان تعويض روغن : دو پارامتر براي تعويض روغن خودرو 1- رسيدن به عدد تعويض روغن از نظر كيلومتر 2- رسيدن به زمان تعويض از نظر مدت زمان ( بيشتر از 2 ماه نشود) در صورتي كه عدد كيلومتر به حد نساب نريسيده باشد و از تعويض روغن قبلي 2 ماه گذشته باشد بايد حتما روغن تعويض گردد. لطفا به نوع روغن و ويسكوزيته پيشنهاد شده توسط كمپاني سازنده توجه كنيد هر روغني براي هر ماشيني مناسب نيست.روغن مناسب براي پرايد يا API-SG يا API-SJ غير از اين زررش براش بيشتره تا نفعش .البته كمپاني سازنده API-SF رو هم پيشنهاد كرده ولي به نظر من استفاده نكنيد. توصيه هاي شما بجز شماره 2 و 7 صحيح ميباشد. کمپاني روغن API-SF را براي پرايد کاربرتوري توصيه کرده بعلت اينکه اين روغنها بالاترين حد ZDDP را دارند. روغنهاي API-SM و API-SN بعلت دارا بودن کمترين حد ZDDP موتور پرايد را دچار فرسايش سريع و زياد ميکنند. براي رفرنس به جدول زير مراجعه کنيد: allaboutoils.blogspot.com/2009/08/blog-post_15.html براي پرايد کاربراتوري API-SF و API-SG براي پرايد انژکتوري API-SG و API-SJ

hadi_PH
11 April 2012, 10:31 AM
فقط بهران اونم 3000 کیلومتر یا چهار ماه

احساس
29 July 2012, 03:59 AM
من هم حرف دوستان را تایید میکنم اترود بریز هر 8000 تا عوض کن قیمتش الان در اهواز با دست مزد 12000 هزار تومان

احساس
29 July 2012, 04:00 AM
الان کاسترول در اهواز با دستمزد 14000 کارکرد 28000 هزار تومان اما واقعا می ارزه

احساس
29 July 2012, 04:08 AM
وای دوستان رادیو رو گرفتم میدونید وزیر نفت چی گفت:icon_mad::icon_mad::icon_bigg خودم شکه شدم شاخ در اوردم گفت برای چی روغن موتور خارجی میخرید ما اصلاروغن موتور وارد نمیکنیم هر روغن موتور خارجی که میریزید برا ماشینتون ایرانیه ما جعبه روغن خارجی میخریم توش روغن ایرانی میریزیم حتی اینطوری هم گفت:پولهاتون را روی خرید روغن خارجی خرج نکنید همش روغن ایرانیه با جعبه خارجی وقیمت بالا همون روغن ایرانی بخرید بهتره :icon_bigg:icon_bigg:icon_bigg:icon_biggقیمتش هم پائینه

احساس
12 September 2012, 08:42 AM
چرا اخوی توتال قیمت با دست مزد تعویض در میاد هزار تومان28000