PDA

View Full Version : طوطي برزيلي يا كوتوله يا fischer lovebird اصفحه ها : [1] 2 3 4

ALI CHAVOSHI
20 June 2006, 12:42 PM
با سلام خدمت دوستان
ميخواستم بدونم كسي از دوستان تجربه نگهداري از اين طوطي رو داره
وتا حالا تونسته ازش جوجه بگيره
در ضمن هرچي ميدونين به منم ياد بدين

ALI CHAVOSHI
24 June 2006, 12:27 PM
اقايان وخانم هاي حرفه اي
كسي نبود جواب بده

Anoush
24 June 2006, 03:20 PM
اقايان وخانم هاي حرفه اي
كسي نبود جواب بده
با سلام،
فکر میکنم اگر خود شما بصورت حرفه ای این کار را ادامه بدید و همه رو از نظریات خودتون بهره مند کنید زودتر به نتیجه برسیم.

shahrokh_al
25 June 2006, 09:09 AM
اقايان وخانم هاي حرفه اي
كسي نبود جواب بده
من يه 8 ماهي داشتم ولي به علت مسافرت فروختم. حالا هم شديدا پشيمونم چون هم خيلي دوست داشتني هستند و هم خيلي باهوش. به خصوص نري كه داشتم رو ميگفتند نقابدار خيلي باهوش بود. ميرفت پايين قفس قايم ميشد كه نبينمش و وقتي ميرفتم جلو ميپريد رو دستم. از آب هم خيلي خوششون ميومد. با دوش حمام آْب ميگرفتم روشون كيف ميكردند. ولي خيلي صدا داشتند.

ALI CHAVOSHI
25 June 2006, 11:17 AM
با تشكر
شما جفت داشتي ؟
من يه جفت دارم خيلي هم ترسو هستن تا ميرم جلو ميرن تو لونه از اين قضيه خيلي دلخورم راجع بهشون هم تو اينترنت خيلي مطالعه كردم ولي هنوز نميدونم اينا نرن يا ماده ؟اگه اطلاعاتي داري بهمنم بگو ممنون

shahrokh_al
25 June 2006, 11:45 AM
با تشكر
شما جفت داشتي ؟
من يه جفت دارم خيلي هم ترسو هستن تا ميرم جلو ميرن تو لونه از اين قضيه خيلي دلخورم راجع بهشون هم تو اينترنت خيلي مطالعه كردم ولي هنوز نميدونم اينا نرن يا ماده ؟اگه اطلاعاتي داري بهمنم بگو ممنون
بله جفت بودند. زياد اطلاع در مورد تشخيص نر و ماده ندارم ولي فكر ميكنم اينهايي كه نوكشون قرمزه مثل اين عكسها ماده هستند يه مقدار هم پلكشون فرق ميكنه . نر من نوكش نارنجي بود.

breeder1983
16 February 2007, 09:51 PM
سلام
كلا اين اسم غلطه(كوتوله برزيلي و ...)
مرغ عشق واقعي همين طوطي هاي زيبايي هستن كه به اشتباه كوتوله و طوطي برزيلي نام برده ميشن
چند نژاد و زير گونه مختلف دارن كه معمول ترينشون تو ايران همون نژاد Fischer Lovebird هست.كه خودش از زير گونه هاي گونه Eye - Ring هست(به دليل دايره سفيد درو چشمشون)
از نژاد هاي ديگري كه تو ايران هست Peach Faced هست كه بزرگ ترين نوع Lovebird و مقاوم ترين نژاد هست.تو مولوي به اشتباه بهش كوتوله نقاب دار ميگن.(نقاب دار يا Masked نوع ديگري از اين پرنده هست كه جديدا تو ايران هم اومده)
در مورد توليد مثل هم من يه جفت Peach Faced دارم كه 2 بار جوجه دادن و الان هم رو تخم خوابيدن!!
موفق باشي

morghe_eshgh1
4 March 2007, 09:25 PM
من خیلی خوشم اومده از این پرنده میخوام یه جفت بخرم .تا حالا پرنده نگه نداشتم میخواستم ببینم سخت نیست نگه داریش ...چند سال عمر میکنه.......ارزش نگه داشتنشو داره ...خلاصه سوالای من همش اماتوریه....ممنون میشم جواب بدین...قیمتم بگین ممنون میشم ...

shahrokh_al
5 March 2007, 12:13 PM
من خیلی خوشم اومده از این پرنده میخوام یه جفت بخرم .تا حالا پرنده نگه نداشتم میخواستم ببینم سخت نیست نگه داریش ...چند سال عمر میکنه.......ارزش نگه داشتنشو داره ...خلاصه سوالای من همش اماتوریه....ممنون میشم جواب بدین...قیمتم بگین ممنون میشم ...

نگهداریشون خیلی اسونه فقط سر و صدا زیاد دارند

SASASA
29 March 2007, 09:11 PM
ميخواستم بدونم كسي از دوستان تجربه نگهداري از اين طوطي رو داره
وتا حالا تونسته ازش جوجه بگيره
در ضمن هرچي ميدونين به منم ياد بدين
با تشكر:icon_arro

Mi3tershey2n
6 September 2007, 02:30 PM
به نام خدا

در این موضوع قصد دارم تا اطلاعات نسبتا كاملی در مورد مرغ عشق آفریقایی برای شما دوستان قرار دهم . علت انتخاب این پرنده زیبایی منحصر به فرد این پرنده و علاقه شخصی خودم است. اكثر اطلاعات از سایت جامعه مرغ عشق های آفریقایی اقتباس شده است. از دوستانی كه اطلاعات و تجربه در مورد این پرنده دارند درخواست میشود من را از نظرات و راهنمایی خود بی بهره نگذارند . در این پست تنها به معرفی گونه های این پرنده میپردازم و در پستهای بعدی اطلاعات را تكمیل خواهم كرد.


* مرغ عشقهاي آفريقايي - African lovebird

در ابتدا توضيح دهم كه نام مرغ عشق مختص اين پرنده است و پرنده اي كه ما در ايران به اشتباه به آن مرغ عشق ميگوئيم ،* باجي Budgie) يا Budgerigar) نام دارد.قدمت نگهداري برخي از گونه هاي اين پرنده به 400 سال ميرسد و برخي ديگر اخيرا مورد توجه قرار گرفته اند. نام علمي اين پرنده agapornis است. و علت نام مرغ عشق اين است كه پرنده نر و ماده ساعتها نشسته و بالهاي يكديگر را تميز و آراسته ميكنند.

اين پرنده از خانواده طوطي هاست و 9 گونه از آن شناخته شده است . بعضي گونه ها به وفور يافت ميشود.
( كه در ايران نوع فيشر فراوان است و به آن به اشتباه طوطي برزيلي گفته ميشود – در صورتيكه زادگاه اين پرندگان قاره آفريقا ميباشد.) و برخي گونه هاي ديگر نادر است. از اين 9 گونه 3 گونه ديمورفيك (جنس نر و ماده از لحاظ ظاهري قابل تشخيص هستند) هستند. كه اين سه گونه عبارتند از ماداگاسكار (madagascar) و صورت قرمزي (red faced) و آبيسينيان (abyssinian) .

مرغ عشق ماداگاسكار(madagascar):

نام علمي اين گونه Agapornis Cana ميباشد كه به مرغ عشق كله خاكستري مشهور است. در جنس نر سر و سينه و گردن پرنده برنگ خاكستري بوده و بالها و پشت سبز تيره است و نوك و پاها برنگ خاكستري روشن است. و در جنس ماده سراسر بدن سبز رنگ ميباشد.
همانطور كه از نام پرنده واضح است زيستگاه اصلي اين پرنده جزيره ماداگاسكار ميباشد. و در جزاير اطراف آن نيز يافت ميشود. اين گونه سالها آزادانه به كشورهاي ديگر صادر ميشد ولي در حال حاضر صادرات آن ممنوع شده است. و باعث شده در سالهاي اخير اين پرنده كمياب شود. زيرا اين پرنده در اسارات به راحتي توليد مثل نميكند. و علت آن است كه در طبيعت اين پرندگان در كلوني هاي بزرگ زندگي ميكنند و جفت خود را انتخاب ميكنند. كه معمولا در حالت اسارت اين چنين نيست. و تكثير معمولا موفقيت آميز نيست.

http://www.africanlovebirdsociety.com/species/madrd2.jpg

مرغ عشق صورت قرمزي(Red faced Lovebird) :

نام علمي آن Agapornis Pullaria است و دومين گونه اي است كه جنس نر و ماده با هم تفاوت ظاهري دارند. جنس نر بدني برنگ سبز روشن دارد و قسمت زير بدن مايل به زرد است. رنگ سر و تاج نارنجي مايل به قرمز است و قسمتهايي از بال آبي رنگ ميباشد. شانه ها و زير بالها مشكي رنگ است و نوك برنگ قرمز است و پاها خاكستري است. در جنس ماده سر برنگ نارنجي و زير بالها سبز رنگ است. صورت قرمزي نسبت به بقيه گونه ها زيستگاه وسيعي دارد و از خليج مركزي آفريقا تا مناطق غربي اتيوپي پراكنده شده است. صورت قرمزي اولين مرغ عشقي بود كه به اروپا وارد شد. و در نقاشي ها سده 16 ميلادي اين پرنده ديده ميشود. با وجود اينكه حدود 400 سال از زندگي قفسي اين پرنده ميگذرد تعداد آنها روبه كاهش است و هنوز تكثير آن در قفس بسيار كم رخ ميدهد و تنها كساني كه تعداد فراوان از آن را دارند موفق به تكثير ميشوند.

http://www.africanlovebirdsociety.com/species/redfacednp.jpg

مرغ عشق آبيسينيان (Abyssinian) :

نام علمي آن Agapornis Taranta است كه به سياه بال نيز مشهور است . بدن جنس نر سبز رنگ است و قسمت پيشاني و فاصله بين نوك و چشمها و يك حلقه دور چشم برنگ قرمز ارغواني است و زير بالها مشكي است. جنس ماده رنگ قرمز در سر و صورت را ندارد وزير بال سبزرنگ يا مخلوط سبز و مشكي است. اين گونه ساكن كشور اتيوپي است و در قرن اخير علاقمندان پرندگان آنها را به قفسهاي خود آورده اند. اين گونه به صورت جفت تك توليد مثل ميكند ومعمولا تكثير كلوني آن با شكست مواجه ميشود.

همانطور كه گفته شد از 9 گونه 3 گونه ديمورفيك و 6 گونه مونومورفيك (جنس نر و ماده از لحاظ ظاهري يك شكل هستند) هستند. اين گونه ها به دو نوع تقسيم ميشوند يك نوع داراي يك رينگ دور چشمها هستند(Eye ring) و نوع ديگر اين حلقه را ندارند(Non eye ring)

http://www.africanlovebirdsociety.com/species/abyprnp.jpg

گونه هاي حلقه دار (eye ring) :

مرغ عشق فيشر (fischer lovebird) :

نام علمي Agapornis Fischeri ميباشد و هر دو جنس نر و ماده يك شكل هستند بدن آنها سبز رنگ است و در قسمت بال و پشت به سبز تيره متمايل ميشود و در قسمت زير بدن به سبز روشن متمايل ميشوند قسمت پيشاني قرمز و نارنجي رنگ است قسمت گونه و زير گردن نارنجي روشن است. قسمت انتهاي بدن و دم برنگ آبي و بنفش ميباشد. رنگ نوك قرمز رنگ است و بيني و حلقه دور چشم سفيد رنگ است و پاها برنگ خاكستري روشن ميباشد.
زيستگاه طبيعي آنها زمينهاي مسطح اطراف تانزانيا است و معمولا به صورت كلوني زندگي ميكنند در اسارات به سادگي توليد مثل ميكنند. و همانطور كه گفتم اين گونه در ايران فراوان است و به عنوان طوطي برزيلي آن را ميشناسند.

http://www.africanlovebirdsociety.com/species/fischers3.jpg

مرغ عشق نياسا (Nyasa Lovebird) :

نام علمي اين پرنده Agapornis Lilianae است و همچنين مرغ عشق ليلين ناميده ميشود. اين گونه سبزرنگ است قسمتهاي زيرين روشن تر است و قسمتهاي پشت و بال تيره تر است. رنگ سر نارنجي رنگ است. و قسمتهاي گونه روشن تر است. حلقه دور چشم بي پر است رنگ نوك قرمز است رنگ پاها خاكستري است. اين گونه نيز به تازگي توسط انسان در خانه نگهداري ميشود و براي اولين بار در سال 1890 توسط خانم ليلين اسكالتر به خانه آورده شد و علت نام ديگر اين پرنده همين است. و در سال 1920 به كشورهاي ديگر وارد شد. اين پرنده نيز در كلوني توليد مثل ميكند و ودر قفس نيز توليد مثل ميكند. اين گونه كمياب ترين نوع حلقه دار در اسارت است.

http://www.africanlovebirdsociety.com/species/nyasard.jpg

مرغ عشق گونه مشكي Black-cheeked LoveBird))

نام علمي Agapornis Nigrigenis و برنگ سبز است و از مرغ عشق نياسا تيره تر است در قسمت زير و انتهاي بدن رنگ سبز روشن است. رنگ سر بين قهوه اي و مشكي است. رنگ گلو نارنجي رنگ است. پشت سر بين زرد و سبز زيتوني و رنگ بالها سبز تيره است. بيني و دور چشمها پر ندارد. رنگ نوك قرمز روشن وپاها خاكستري رنگ است. اين مرغ عشق در مناطق محدودي ديده ميشود. يك منطقه در جنوب زامبيا و ديگري در منطقه آبشار ويكتوريا در زيمبابوه . اين گونه در اواخر سده 19 شناخته شد. اين پرنده در طبيعت و اسارت براحتي توليد مثل ميكند.

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:...59-334x242.jpg (http://tbn0.google.com/images?q=tbn:OEaowxxh9TV60M:http://www.necessitweets.com/sitebuilder/images/P1010159-334x242.jpg)

مرغ عشق ماسك دار Masked Love Bird :

با نام علمي Agapornis Personata و اكثر پرها سبز رنگ هستند پرهاي پيشاني و قسمت بين چشمها بين قهوه اي و دودي است. اطراف گردن زرد رنگ است. پوست بيني و حلقه دور چشم سفيد است و نوك پرنده قرمز است. و پاها برنگ خاكستري تيره است. زيستگاه اصلي پرنده شمال تانزانيا است و در سال 1800 شناخته شد و تا سال 1920 به كشورهاي ديگر صادر نشد. اين گونه در كلوني هاي بزرگ به صورت آزادانه توليد مثل ميكند.

http://www.africanlovebirdsociety.com/species/cobmaskedds.jpg

گونه هاي بدون حلقه (eye ring) :

مرغ عشق صورت هلويي (Peachfaced Love Bird) :

با نام علمي Agapornis Roseicollis با رنگ سبز روشن كه در قسمتهاي زير بدن به رنگ سبز در مي آيد. پرهاي پشت بدن آبي رنگ است. قسمت جلوي صورت برنگ قرمز و اطراف آن قرمز روشن است. نوك قرمز يا كرم است و رنگ پاها خاكستري است.
صورت هلويي ها در مناطق خشك جنوب آنگولا زيست ميكنند. و اولين بار در اواخر سده 17 شناسايي شدند. كه ابتدا با مرغ عشق صورت قرمزي اشتباه گرفته ميشد. و معمولا در اسارت توليد مثل ميكنند.
اين گونه بسيار محبوب است در ايران در تعداد محدود وجود دارد و جالب كه به آن طوطي ماسك دار ميگويند كه مسلما اشتباه است – در مورد رنگ آن نيز بايد گفت رنگهاي بسيار متفاوت و متنوعي دارد و رنگ سبز آن در ايران معمول تر است.

http://www.africanlovebirdsociety.com/species/dblue2.jpg

مرغ عشق گردن مشكي ((Black-collared Love Bird :

با نام علمي Agapornis Swinderniana و با نام مرغ عشق سوايندرن نيز شناخته ميشود. اين گونه بايد به صورت جداگانه از ديگر گونه ها بررسي شود زيرا به نوعي يك زير گونه متفاوت است. رنگ بدن سبز تيره و درقسمت گونه و زير بدن سبز روشن است در قسمت زير گلو به رنگ زرد تبديل ميشود. يك حلقه مشكي در قسمت گردن قرار دارد و فاصله آن با پرهاي سبز با رنگ زرد پوشيده شده است. رنگ دم و قسمت انتهاي بدن آبي رنگ است.زير بالها سبز رنگ است. و پر مياني دم برنگ سبز به همراه لكه ها نارنجي و قرمز است. اين گونه در كامرون و شرق زئيز زندگي ميكند و بسيار بندرت در اسارت وجود دارد. يك هيئت مذهبي توسط پدر هاتسبور تعدادي از آنها را با استفاده ار رژيم انجير نگهداري ميكنند كه اگر براي سه روز اين رژيم قطع شود پرنده ها ميميرند. تا كنون صادرات اين پرنده موفق نبوده است. ( اين نكته را يادآور شوم تمامي دوست داران پرندگان خانگي نگهداري از پرندگاني كه از طبيعت زنده گيري شده اند را كاري زشت و نادرستي ميدانند و تنها پرندگاني كه به صورت قفسي زاد و ولد كرده اند را براي نگهداري انتخاب ميكنند. )

http://www.africanlovebirdsociety.com/species/blackcollared.jpg

انتخاب پرنده مناسب :

هنگامي كه اين نوع طوطي كوچك معرفي شد بسياري از مشتاقان پرندگان خواستار اين پرنده براي كلكسيونهاي خود شدند. و بهترين و ساده ترين گونه را يك صورت هلويي جوان ميدانستند زيرا نگهداري از آن آسان بوده و نوع رفتاري اين پرنده جذاب و دوست داشتني است. و رنگهاي بسيار متفاوتي از آن موجود است و هر چه پرنده جوان تر باشد راحت تر به محيط جديد عادت ميكند و رام ميشود. در حال حاضر نيز توصيه ميشود براي شروع و شناخت اين پرنده حتما با يك صورت هلويي كه رفتار ملايم تري دارد شروع كنيد. اين گونه فوق العاده جذاب و دوست داشتني است.

اطمينان از سلامت پرنده :

براي اطمينان از سلامت پرنده ابتدا بايد از يك فروشنده معتبر اقدام به خريد كرد و هنگام خريد به دقت پرنده را بررسي كنيد. يك پرنده سالم بايد هوشيار باشد و در برابر محرك ها عكس العمل نشان دهد و بايد سرحال باشد و پرهاي درخشان و تميز باشند. بدن بايد پر باشد استخوان هاي سينه بيرون نزده باشد. چشم ها بايد براق و شفاف باشد و هيچگونه ترشحي نداشته باشد. پوست بيني صاف باشد و ترشح نداشته باشد. مخرج پرنده بايد بررسي شود كه پرهاي اطراف آن تميز باشد. از خريدن پرنده اي كه با پرهاي پف كرده و يا چشمهاي بسته يا نيمه باز روي چوب نشسته خودداري كنيد. همچنين پرنده اي كه سرش را نميتواند ثابت و بي حركت نگه دارد يا سر را زير بال قرار ميدهد گزينه خوبي نيست. پرندگان استاد مخفي كردن علائم بيماري هستند زيرا در طبيعت پرنده بيمار از طرف همنوعانش طرد ميشود و براي همين هنگامي كه پرنده علائمي نشان ميدهد معولا بسيار بيمار است. خريد آن شايد كار درستي نباشد. بعد از اين كه پرنده را انتخاب كرديد آن را مستقيما در ارتباط با ديگر پرندگانتان قرار ندهيد و حداقل به مدت يك ماه در قفس قرنطينه از آن نگهداري كنيد تا از صحت و سلامت آن مطمئن شويد..
اگر نشانه هاي بيماري در پرنده مشاهده كرديد آن را در محل گرم و ساكتي قرار دهيد و با غذاهاي مورد علاقه اش تغذيه شود. فرني گرم ميتواند مفيد باشد. و قبل از حاد شدن بيماري با دامپزشك مشورت كنيد.

تعيين جنسيت :

مسلما هنگامي كه پرنده اي را خريداري ميكنيد دوست داريد جنسيت آن را تعيين كنيد و همانطوري كه گفته شد بيشتر گونه ها مونومورفيك هستند ولي با اين وجود برخي نشانه ها ميتواند تا حدودي شما را به جنسيت پرنده آگاه كند. عموما پرنده ماده سر بزرگتر وپهن تري دارد. و استخوان لگن نيز در ماده بزرگتر و پهن تر است.
تست لگن : ابتدا پرنده را به پشت روي كف دست خود بخوابانيد و با انگشت شست و انگشت كوچك بالهاي پرنده را باز كنيد و سر پرنده را بين انگشت دوم و سوم خود نگه داريد. حال با دست ديگر ميتوانيد استخوان لگن را پيدا كنيد درست بالاي دم دو استخوان بيرون زده اگر فاصله اين استخوانها كم باشد و انگشت بين آن نرود احتمالا پرنده نر است و اگر فاصله آنها زياد باشد پرنده ماده است . اين تست ميتوان با دقت حدود 50 درصد مفيد باشد. توجه كنيد كه اگر پرنده به دست شما عادت ندارد اين تست باعث استرس پرنده ميشود.

از نوع رفتارهاي پرندگان نيزميتوان جنسيت را حدس زد به عنوان مثال پرنده ماده هنگامي كه روي چوب مينشيند پاها را بازتر ميگذارد و در درگيريهاي كه پيش ميايد معمولا جنس نر است كه عقب نشيني ميكند . جنس ماده معمولا به لانه وابسته تر است و براي حفظ آن ميجنگد و در زمان جفت گيري معمولا مواد لانه سازي را زير پرهاي خود جمع ميكند.
اگر براي خريد اين پرنده به مغازه رفتيد معمولا مغازه دار ها با اطمينان نسبت جنسيت آنها اظهار نظر ميكنند معمولا بر اساس رنگهاي پرها جنسيت را مشخص ميكنند (معمولا رنگ پرهاي جنس نر پر رنگ تر است ولي اصلا راه دقيقي براي قضاوت نيست) كه اصلا نميتوان به صحت گفتار آنها اطمينان كرد.
تنها راه دقيق براي تعيين جنسيت اين نوع طوطي ها آزمايش دي ان اي است. كه در حال حاضر امكان آن بسيار در ايران محدود است (يكبار از دكتر شيخي در اين زمينه با ايميل سئوال كردم گفتند بزودي اين آزمايش را انجام خواهند داد)

خانه پرنده (قفس) :

قفس ها در ابعاد بسيار متفاوتي موجود است . و هدف شما از نگهداري پرنده مشخص ميكند كه از چه نوع قفسي بايد استفاده كرد. ولي به طور كلي ميتوان گفت هرچه قفس بزرگتري بتوانيد تهيه كنيد بهتر است زيرا اين نوع طوطي ها بسيار پر جنب جوش هستند و احتياج به قفس بزرگ و اسباب بازيهاي زياد براي سرگرمي دارند. حداقل ابعاد قفس براي يك جفت مرغ عشق 90سانتيمتر طول و عرض 40 و ارتفاع 60 سانتيمتر است. و بايد در نظر داشت كه پرنده علاقه زياد به جويدن دارد و ميتواند قسمتهاي چوبي را بجود. مرغ عشقها استاد فرار از قفس هستند و براحتي هر روزنه اي را پيدا ميكنند و سعي به فرار ميكنند.
مرغ عشق نبايد با پرندگان ديگر در يك قفس نگهداري شوند زيرا ممكن است به پرندگان كوچكتر از خود آسيب بزنند. هيچ وقت آنها را با پرندگاني از قبيل قناري ، فنچ ، باجي و حتي عروس هلندي تنها نگذاريد.
علاوه بر قفس بايد فكر ظرف غذا و آب و پرچ (perch-چوبي كه پرنده روي آن مينشيند) را بكنيد. سايز ظرف غذا بستگي به اندازه قفس دارد. از پرچ هايي با قطر متفاوت استفاده كنيد تا پاي پرنده خسته نشود. از ظرف آب تيوپي استفاده كنيد . زيرا هم سيستم بسته است و آلودگي كمتر روي آن تاثير دارد. و از هدر رفتن آب نيز جلوگيري ميشود. اگر پرنده به ظرفهاي تيوپي عادت ندارد.در ابتدا از ظرفهاي عادي استفاده كنيد و سعي كنيد كم كم پرنده را به ظرفهاي تيوپي عادت دهيد. هميشه زبانه ظرف را چك كنيد كه آب در آن باشد گاهي اوقات آب در دهانه اين زبانه ها گير ميكند.

رژيم غذايي :

بعد از اينكه پرنده به خانه جديد عادت كرد رژيم غذايي او بايد شامل مخلوط دانه ( شامل ارزن درشت – تخمه كتان – تخم گشنيز – چهار تخم – شاه دانه ، نسبت ارزان دو برابر كل بقيه دانه ها باشد.) ميوه و سبزيجات تازه لازم است و دقت كنيد كه حشره كشهاي روي ميوه و سبزيجات ميتواند براي پرنده شما خطرناك باشد. هويج رنده شده ،* دانه ذرت معمولا مناسب است اگر سبزيجات و ميوه به طور مداوم در رژيم غذايي موجود باشد احتياج به استفاده از ويتاومين به صورت جداگانه نيست. البته ويتامين جداگانه صدمه اي به پرنده نميزند.غذاهاي خشك كودكان با پروئين مانند برشتوك و سرلاك ميتواند منبع خوب پروتئين باشد. وجود كف دريا و يا بلوك معدني در قفس لازم است و باعث تامين مواد معدني ميشود. خوشه ارزن ميتواند به عنوان غذاي تشويقي استفاده شود.
توجه داشته باشيد رژيم تمام دانه باعث چاقي و صدمه به كبد پرنده و گاهي حتي مرگ ميشود. اين پرندگان بايد رژيم متنوعي داشته باشند. تنها تعداد محدودي از سبزيجات و ميوه ها مناسب نيستند كه ليست آنها را بزودي اضافه خواهم كرد.

در مورد رژيم پرنده به اين نكات حتما دقت كنيد : اگر پرنده را تازه خريداري كرديد ابتدا از همان رژيم غذايي كه قبلا استفاده ميكرده استفاده كنيد و تا هنگامي كه به خانه جديد عادت نكرده اقدام به تغيير رژيم غذايي نكنيد. زيرا تغيير رژيم عذايي باعث وارد شدن استرس بيشتر به پرنده ميشود. تغيير رژيم غذايي را بسيار تدريجي انجام دهيد و پرنده را تحت فشار نگذاريد . اين پرنده ها نسب به تغيير غذا بسيار حساس هستند ولي لزوم تغيير رژيم تمام دانه به رژيم مخلوط دانه و ميوه و سبزيجات را مد نظر داشته باشيد.

تكثير و توليد مثل :

ابتدا شرايطي كه شما فراهم ميكنيد سپس طبيعت تعيين ميكند كه جفت گيري انجام شود. اگر امكانش را داريد يك گروه مرغ عشق را براي انتخاب جفت كنار هم قرار دهيد زيرا الزاما يك پرنده نر و ماده تشكيل جفت را نميدهد. و ممكن است هيچ گاه جفت گيري انجام نشود.
براي مهيا كردن شرايط جفتگيري 1- در فصل پائيز يك جعبه به ابعاد 15×15 به ارتفاع 25 سانتيمتر به عنوان لانه تهيه كنيد 2- تهيه مواد لانه سازي (شامل : برگ نخل ،* روزنامه ،* علف و كاه خشك – دقت كنيد در اين مواد از حشره كشهاي مضر استفاده نشده باشد ) 3-فراهم آوردن آرامش و خلوت براي پرنده ها
معمولا پرنده با استفاده از مواد لانه سازه لانه را پر ميكند ويك حفره تونل شكل در آن ايجا ميكند.
پرنده ماده معولا بين 4 الي 6 تخم ميگذارد و به مدت 21 تا 24 روز روي تخمها ميخوابد تا تخم شكسته شود و جوجه ها بيرون بيايد. اگر ماده بيش از 8 تخم گذاشت و بيش از 24 روز روي تخم خوابيد بايد به شما تبريك گفت چون دو پرنده ماده را با هم جفت كرده ايد و تخم ها بدون نطفه هستند. در جفتهاي واقعي جنس نر نيز در خوابيدن روي تخم كمك ميكند و از لانه نيز مراقبت ميكند. و در اغلب اوقات در ورودي لانه نگهباني ميدهيد. وقتي جوجه ها از تخم بيرون آمدند پدر و مادر شروع به غذا دادن به آنها ميكنند. در اين زمان فارهم كردن غذاهاي پر پروتئين و كه براحتي قابل هضم باشند به والدين كمك ميكند سرلاك كودك ، سوپ و شوربا جو و يا غذاهاي آماده مختص جوجه ها ميتوانند انتخاب خوبي باشند. جوجه ها پس 5 الي 6 هفته پر درمي آورند و تا دوهفته بعد از آن نيز توسط والدينشان مراقبت ميشنود. اگر والدين روي تخمها نميخوابند يا به جوجه ها غذا نميدهند علتش آن است كه اين جفت براي اولين بارشان بوده و شايد هنوز توانايي نگهداري از تخمها و جوجه ها را نداشته باشند و ممكن است در دفعات بعدي موفق به انجام آن شوند.

منبع : www.iranspca.com (http://www.iranspca.com)

Mi3tershey2n
6 September 2007, 02:35 PM
به نام خدا


اصول اوليه نگهداري :

براي شروع بايد با اصول اوليه نگهداري از اين پرنده آشنا شويد. اين اصول در مورد گونه صورت هلويي
(peach face) ميباشد. البته براي گونه هاي ديگر نيز قابل توصيه است. ضمنا براي دوستاني كه براي اولين بار ميخواهند لذت نگهداري از اين پرنده را تجربه كنند گونه صورت هلويي را پيشنهاد ميكنم زيرا طبيعت ملايم تري نسب به گونه فيشر دارند ( قالبا اين دو گونه را در ايران ميتوانيد بيابيد).
مرغ عشق صورت هلويي پرنده اي كوچك از خانواده طوطي هستند كه زادگاه آن غرب آفريقا ميباشد. اين موجودات به عنوان پرندگان خانگي بسيار محبوب هستند و تكثير آنها نيز به سادگي امكان پذير است.

محل نگهداري (قفس) :

صورت هلويي ها بسيار پر جنب و جوش هستند و فراهم آوردن قفس بزرگتر براي آنها بسيار خوشايند است ولي قفس با طول حدود 60 الي 70 سانت مناسب است . حداقل دو پرچ (چوبي كه پرنده روي آن مينشيند) در قفس تعبيه شود كه پرنده بتواند در فضاي بين آن دو پرواز كند. قطر پرچ ها نبايد بيش از حد بزرگ يا كوچك باشد حدود 1.2 الي 3 سانتيمتر مناسب است . بهتر است از پرچ ها با قطرهاي متفاوت استفاده شود تا پاي پرنده خسته نشود. بهتر است از دو ظرف غذا و دو ظرف آب استفاده شود . آب بايد روزانه تعويض و شسته شود و ظرفهاي غذا نيز بايد هفته اي دو بار شسته شود.. ( ظروفي كه براي ميوه و سبزيجات استفاده ميشود بهتر است روزانه شسته شود) . دقت شود گاهي اوقات ظرف دانه ها به نظر پر ميرسد ولي بيشتر حجم آن را پوست اشغال كرده است.
پرنده شما براي حفظ سلامتي خود احتياج به فعاليت دارد. براي اينكه پرنده خود را تشويق به فعاليت كنيد بايد اسباب بازيهاي مناسب داخل قفس قرار دهيد. تاب ،* نردبان ،* ني هاي بامبو ،* پوست ميوه نارگيل ميتواند انتخابهاي خوبي باشند. البته اين اسباب بازيها نيز بعد از مدتي براي پرنده تكراري ميشوند و احتياج است كه آنها را تعويض كنيد تا پرنده همچنان سرگرم بماند. معمولا اين اسباب بازيها توسط پرنده فروشيها عرضه ميشود ( البته در كشور ما انتخاب زيادي وجود ندارد و با كمي حوصله و خلاقيت ميتوانيد اسباب بازيهاي خوبي بسازيد). دقت شود كه اسباب بازيها براي هر نوع پرنده متفاوت است و اسباب بازيهايي كه براي باجي Budgie ها موجود است براي مرغ عشق ها مناسب نيست . مرغ عشق ها نوك هاي بسيار قدرتمندي داري و اسباب بازيهاي آنها با عروس هلندي و طوطي هاي كوچك مشترك است.

http://www.flyinggems.com/images/Lovebirds/Babies/fgbirdroomoct165.JPG
http://www.funtimebirdy.com/images/Cheerio.jpg

رژيم غذايي :

غذاي اين پرنده نيز با عروس هلندي و طوطي ها كوچك يكسان است. معمولا تغذيه اين پرنده ها با پلت (pellet قرص هايي هستند كه تمامي مواد مورد نياز را به صورت مصنوعي در آن فراهم ميكنند و شامل مواد معدني ، ويتامين ، پروتئين هاي است ) و يا مخلوط دانه به همراه مواد ديگر مورد نياز است. اگر از مخلوط دانه استفاده ميكنيد بايد توجه داشته باشيد كه مخلوط دانه مناسبي استفاده كنيد و ميوه و سبزيجات تازه حتما بايد استفاده شود. به طور خلاصه رژيمي كه فقط شامل دانه باشد سالم نيست و ميتواند مضر باشد و آُسيبهايي را به كبد وارد كند. حتي دادن فقط پلت نيز مناسب نيست. اين پرنده به تنوع غذايي نياز دارد. دادن غذاهاي تازه در هفته 3 الي 4 مرتبه توصيه ميشود. معمولا مرغ عشق ها سيب ،* كلم بروكلي ،* ذرت ، نان تمام گندم ، كلم ،* هويج ، اسفناج ، جعفري را دوست دارند. البته بايد شسته شوند و فاقد مواد شيميايي دفع سموم باشند. و قبل از فاسد شدن از قفس پرنده خارج شوند. كف دريا فراموش نشود . چربي ، شكر ، نمك براي پرنده مضر است.

http://www.worldofbirds.net/images/food/plpbmini.jpg
http://www.peteducation.com/images/articles/p_416854_pellets.jpg
http://www.cuttleboneplus.com/images/cuttlebone.jpg

اين پرنده نسبت به شرايط جوي خيلي حساس نيست و كافي است در مرض سرما زياد و جريان هوا نباشند.حمام كردن باعث ميشود پرها در شرايط بهتري باشند. ظرف حمام براي شستشوي پرنده لازم است. معمولا پرنده از حمام گرفتن خوشش ميايد . در غير اين صورت ميتوانيد از اسپري آب استفاده كنيد . بهترين ساعت براي اين كار ساعات مياني روز است و پرنده ميتواند در آفتاب خود را خشك كند.

اگر پرنده در كنار آشپزخانه نگهداري ميشود بايد توجه داشته باشيد كه بخار تفلون ( از قرار دادن ظروف تفلون روي اجاق گاز توليد ميشود) براي پرنده بسيار خطرناك و كشنده است.

اگر تغييري در سلامت پرنده مشاهده كرديد يا احساس كرديد پرنده بيمار است . حتما به سرعت به دامپزشك مراجعه كنيد. اگر ميتوانيد پرنده را از ديگر پرنده ها جدا كنيد تا احتمال انتقال بيماري كاهش پيدا كند. بهتر است قبل از بروز چنين مشكلي يك دامپزشك متخصص طيور را براي موارد اظطراري در نظر گرفته باشيد.


منبع : www.iranspca.com (http://www.iranspca.com)

@nim
12 November 2007, 03:30 PM
با سلام خدمت دوستان
ميخواستم بدونم كسي از دوستان تجربه نگهداري از اين طوطي رو داره
وتا حالا تونسته ازش جوجه بگيره
در ضمن هرچي ميدونين به منم ياد بدين


ميخواستم بدونم كسي از دوستان تجربه نگهداري از اين طوطي رو داره
وتا حالا تونسته ازش جوجه بگيره
در ضمن هرچي ميدونين به منم ياد بدين
با تشكر:icon_arro

سلام دوست عزيز
من يك جفت از اينا 4 سال پيش داشتم وتونستم 3 بار ازشون جوجه بگيرم ولي بيچاره جوجه ها چون جاي لونه اشون كوچيك بو زير پاي پدر و مادرشون:icon_cry: ...در ضمن بهترين كار اينه لونشون خودت بسازي
جوجه گرفتن از اين پرنده به نظر من از هر پرنده ديگه اي آسونتره.

arashmax
17 November 2007, 03:41 PM
منم از این حیوون داشتم
ولی خودش در قفس رو باز کرد و فرار کرد

saeid_omrani
6 December 2007, 10:26 AM
اینا رو چه جوری میشه دستی کرد؟
من 2 تا خریدم، کارشون اینه می خورن ، جیغ جیغ می کنن می خوابن، باز بیدار می شدن می خورن ، جیغ جیغ می کنن می خوابن و ...

saeid_omrani
6 December 2007, 06:58 PM
از چه وسایلی برای بازی میتونه استفاده کنه؟ چیزایی که تو خونه ها پیدا میشه.

@nim
7 December 2007, 10:15 PM
من تونستم ازش 3 بار جوجه بگيرم ( 4-5 سال پيش داشتم)
براي جوجه گرفتن بهتره يه جاي تاريك بزاريشون
ولونشون هم اگر از من بپرسي ميگم خودت بساز چون كه والدين محترم بچه ها رو زير پاشون له ميكنن به دليل كوچكي لونه.
كه مال من هم در هر سه بار زير پاشون ...
چون كه اون موقع خيلي حاليم نبود از اين جور چيزا...

@nim
16 December 2007, 02:04 PM
اینا رو چه جوری میشه دستی کرد؟

جای غذاشون رو بردار
بزار گرسنه بمونن حتی 2 روز
تا موقعی که از دستت غذا نگرفتن بهشون غذا نده
فکر کنم جواب بده

saeid_omrani
19 December 2007, 08:18 AM
سلام
چشم یکی از طوطی هام یه چیزی مثل قی (ghey) داره که اونم هی چشاشو می بنده. بیماریه؟

zxcvmohsen
14 March 2008, 06:30 PM
سلام دوستان
من چند جفت طوطي برزيلي دارم كه الان يه جفتشون رو تخم خوابيده..
خوشحال مي شم از دوستاني كه علاقه مندن بيان اينجا و تبادل نظر كنيم...

akhoond
14 March 2008, 07:21 PM
سلام ، چطوری محسن جان . آقا کلا یه مقایسه ای بین مرغ عشق و برزیلی داشته باشی بد نیست ! حالا که یک ماهی هست این مرغ هارو دارم ، رفتم تو فکر یه جفت برزیلی ، انگار این جوری پیش برم ، تا چند سال دیگه باید ماکائو هم بگیرم . فقط محبت کن و کامل ، در هر زمینه ای که ذهنت می رسه ، مقایسه کن مرسی ( راستی ، باز چرا فیلتر شدیم ، هم با z هم با s ، دیگه فقط باید از آنتی قیلتر بیام ، شما چی ؟ )

zxcvmohsen
14 March 2008, 09:52 PM
سلام ، چطوری محسن جان . آقا کلا یه مقایسه ای بین مرغ عشق و برزیلی داشته باشی بد نیست ! حالا که یک ماهی هست این مرغ هارو دارم ، رفتم تو فکر یه جفت برزیلی ، انگار این جوری پیش برم ، تا چند سال دیگه باید ماکائو هم بگیرم . فقط محبت کن و کامل ، در هر زمینه ای که ذهنت می رسه ، مقایسه کن مرسی ( راستی ، باز چرا فیلتر شدیم ، هم با z هم با s ، دیگه فقط باید از آنتی قیلتر بیام ، شما چی ؟ )

چاكرم آخوند جان؛
والا من از پرنده هاي زينتي فقط مرغ عشق و كوتوله برزيلي نگهداري مي كنم..
اين دو پرنده از خيلي جهات مثل هم هستند و حتي مي شه اونا رو به راحتي در كنار هم و تو قفس نگهداري كرد. (به شرط وجود جاي كافي) و اما شباهت هاشون: (به نظر من و تا اونجايي كه يادم مياد)
هر دو از نظر جثه جزو كوچكترين اعضاي خانواده طوطي ها هستند
يه جورايي غذاي اصلي هر دو ارزنه (جالبه بدوني وقتي به كوتوله هام تخمه آفتابگردون دادم متوجه شدم مرغ عشقام هم به تخمه علاقه مندن!!)
اصلا نمي شه رو حرف زدنشون حساب كرد و فقط زيبايي ظاهري و بازيگوشيشون مي تونه آدم رو جذب كنه
از نظر سر و صدا هم مث هم هستن و برزيلي كمي جيغ هاي تيز تري داره و خلاصه واسه كسي كه بخواد بهونه بگيره و بدش بياد دليل خوبيه
فعلا اينا رو داشته باش، اگه چيز ديگه اي يادم اومد ميگم..
تو هم اگه فك مي كني چيزي رو از قلم انداختم بگو تا توضيح بدم
موفق باشي

vahidmed
1 April 2008, 08:52 AM
سلام اقا محسن
خيلي كوچولوهاي نازي داري مخصوصا كه حتما تا حالا تخماشون باز شده!!
من تا حالا از فنچ و قناري نگهداري كردم ولي بنظرم اين خانواده مرغ عشق و برزيلي نگهداريشون خيلي فرق داره!! ميشه در مورد بيماريهاشون يكمقدار اطلاعات بدين!!

zxcvmohsen
2 April 2008, 01:17 AM
سلام اقا محسن
خيلي كوچولوهاي نازي داري مخصوصا كه حتما تا حالا تخماشون باز شده!!
من تا حالا از فنچ و قناري نگهداري كردم ولي بنظرم اين خانواده مرغ عشق و برزيلي نگهداريشون خيلي فرق داره!! ميشه در مورد بيماريهاشون يكمقدار اطلاعات بدين!!

سلام دوست عزيز، ممنونم از لطفت
متاسفانه تخم هاي بچه هام به علت بازيگوشي به ثمر ننشست:icon_cry:
در مورد بيماري هم بگم كه واقعا موجودات كم آزاري هستن.. برزيلي با مرغ عشق تفاوت هايي داره اما براي بيماري ها مطالعه‌ي تاپيك مرغ عشق حتما كمكت خواهد كرد. در هر صورت من اگه كمكي از دستم بر بياد در خدمتم...

tupac
5 April 2008, 03:24 PM
سلام من يه جفت طوطي برزيلي دارم كه خيلي ناز هسنتد ولي هنوز نفهميدم كدوم نره يا كدوم ماده،ميخواستم بدونم فصل جفت گيريشون كي هست و به چه شكل هستش (ايا لقاح اين پرندگان از طريق دهان هست (به من اين طورگفتن))؟
و اين كه يكيشون هي ميخواد پاي اون يكيرو گاز بگيره بعد اون يكي فرار ميكنه البته هر از چند گاهي، علتش چيه؟
و خونشون ازينهايي است كه توي عكس قبل بود ،ميخوام خودم براشون يه خون بزرگتر براشون بسازم چون همين طوريش به سختي توش تكون ميخورن.

tupac
6 April 2008, 11:37 AM
اينا عكسشونه: http://i32.tinypic.com/2v8sftx.jpg
http://i30.tinypic.com/atkdmp.jpg

zxcvmohsen
6 April 2008, 04:19 PM
سلام دوست عزيز
از عكساي قشنگت ممنونم
فهميدن اينكه پرنده هاي شما كدوم نر و كدوم ماده هستن يه مقداري سخته، مخصوصا اينكه از رو عكس هم بخواي اين كارو انجام بدي. پرنده فروش ها واسه برزيلي معمولا به مسائلي از جمله بزرگ تر بودن سر، روشن تر بودن لكه‌ي جلوي صورت و باز تر گذاشتن پا ها براي پرنده‌ي ماده اشاره مي كنن كه من شخصا خيلي راحت نمي تونم اين كارو انجام بدم. شما كم كم از حركاتشون مي توني تا حدودي تشخيص بدي كه مادهه كدومه (معمولا بيشتر به لونه سرك مي كشه تا واسه خودش آمادش كنه)
در مورد جفت گيري هم بايد بگم مثل ساير پرندگان، پرنده‌ي نر روي پشت ماده سوار شده و عمل جفت گيري رو انجام مي دن و من چيزي راجع به لقاح از دهن نشنيدم!! البته اگه تازه گرفتيشون بايد كمي صبر كني تا با محيط خو بگيرن
گاز گرفتن و نوك زدن وغيره هم جزو شيرين كاري هاشون به حساب مياد دليل خاصي نداره
و اما در مورد خونه؛ منم كاملا با شما موافقم و به نظرم اين لونه براي جثه‌ي برزيلي كوچيكه (مخصوصا اگه تخم بذارن) و اگه مي توني خودت يه لونه با همين اصول، اما بزرگتر درست كن
موفق باشي

tupac
6 April 2008, 06:19 PM
سلام .

ممنون از پاسختون .
من 6 ماهي هست كه دارمشون ولي تاحالا نديدم جفت گيري كنند،علتي داره يا نه؟

h_hadavi
7 April 2008, 12:25 PM
من هم از عکس ها ممنونم صورت هلویی های زیبایی دارید
اگر 6 ماهه دارید و حرکات شبیه به هم دارن احتمال هم جنس بودنشون هست
با توجه به این که از مرغ عشق جسه کوچکتری دارن فکر نمی کنم این لونه براشون کوچیک باشه اما اگه خواستید لونه بسازید حتما چاله ای برای تخم داخلش درست کنید.
توی عکس که گذاشتید لونه در نداشت گفتم شاید همیشه لونه در نداره اگه این طور هست حتما در رو بزارید

tupac
7 April 2008, 01:40 PM
ممنون ازتون
يكيش اهلي تره ولي اون يكي نه تا يكي ميره طرف ققس سريع ميره تو خونه(در لونه رو گذاشتم (اون مال وقتي بود كه هيچ جوره ميرفتن تو خونه تا بالاخره با كمي تلاش رفتن تو)
اگه همجنس باشن خيلي بد ميشه چون نمي تونم يكيشونو عوض كنم سخته،چون جفتشونو خيلي دوست دارم.
اوني كه ميره تو لونه زياد و ميترسه شيطون تره.

tupac
7 April 2008, 01:55 PM
يه چيزه ديگه اوني كه تو عكس دوم سمت چپ شما ميشه ،وقتي ولشون ميكنم تو اتاق بعد انگشتمو ميبرم جلو مياد رو دستم بعد هرجا ببرمش مياد ،ولي به محض اينكه اون يكي صداش ميكنه عين ديونه ها ميخواد بره پيش اون يكي.

dada_shi
9 April 2008, 01:39 AM
اگر میگی که با نوک هم بازی می کنن و تو دهان هم غذا میزارن مطمئا باش که جفت هستن و هم جنس نیستن و فصل جفت گیری این پرنده هم معمولا بهار هستش .یه نشونه ی دیگه که تجربی به دست آوردم اینه که پرنده نر زیاد سر و صدا می کنه و ماده کمتر و احتمالا اونی که رو دستت نمیاد نر باشه .خیلی هم اهمیت نده به اینکه کدوم نر و ماده هستن.رو حرف بهترین پرنده فروش هم نمی تونی حساب باز کنی و فقط باید منظره جفت گیریشون باشی

h_hadavi
9 April 2008, 06:54 AM
نوک گرفتن نشونه جفت بودن نیست در مرغ عشق ها دو پرنده هم جنس هم از هم نوک می گیرن

tupac
9 April 2008, 12:39 PM
خيلي داره پيچيده ميشه اگه ميشه اطلاعات بيشتري بدين و نشونه هايي كه نشون بده جفتن.
ممنون از همتون.

tupac
24 April 2008, 05:04 PM
امروز يه چيز جالب ديدم ،ديدم يكي از طوطيهام پريده كف قفس داره روزنامه هارو ميكنه و روي پشتش لاي پراش جمع ميكنه ميبره تو لونشون.
ازوقتي كه براشون خودم لونه بزرگ ساختم اين طوري شاد هستند.

@nim
24 April 2008, 10:51 PM
سلام به همگی ...
اینجا کسی هست که تونسته باشه از اینا جوجه بگیره ؟
من خودم 3 بار ازشون تخم گرفتم ( 5 سال پیش) ولی اون موقع اینقد اطلاعاتم کم بود که... تخما به دلیل اینکه لونه کوچیک بود اولیلای محترم تخما رو له کردن ... از هر کی هم میپرسیدم بلد نبود که...
ولی در کل به نظر من جوجه گرفتن از اینا از هر پرنده ی دیگه ای راحت تره ...
هیچی این کوتوله ها نمیشه خداییش پرنده های خیلی با حالین ...

tupac
11 May 2008, 04:27 PM
سلام.
من تجربه اي كه تا كنون از اين پرنده واقعا زيبا پيدا كردم اينجا مينويسم :

1.پرندگاني واقعا باهوش كه كه بايد باهاشون مهربان باشي تا بهت اعتماد كنند و در عين حال خيلي محتتات هستند.

2.موسيقي رو خيلي دوست دارند حلا اگه موسيقي خيلي تند و هيجاني باشه اونارو بيشتر به تكاپو ميندازه ولي با موسيقي لايت بهتر كنار ميان من از وقتي موسيقي لايت ميزارم و كنارشون به كارام ميرسم بهم بيشتر عادت كردن چون پرنداگاني هستند شيطون و در عين حال عاشق ارامش هستند.

3.خونشون بايد به نظر من بايد جوري باشه كه توش سرشون خم نشه يعني بايد وقتي توش مياستند سرشون به سقف نخوره وقتي اينجوري باشه اون لونه را به عنوان لونه خودشون قبويل ميكنندو بتونن توش بازي بكنند.(لونه واقعا مهم هستش تو شادي و افزايش جمعيتشون)

4.من الان از وقتي كه خونه بزرگ براشون ساختم اينقدر خوششون اومده كه هي ميخوان توي خونه را پر كنند ،فكر كنم مادهه باشه هي ميپره كف قفس روزنامه هارو به اندازههاي يكسان ميبره مزاره پشت پراش ميبره تو لونه يه 2،3 هفتهاي هستش كه اين كارو ميكنه ولي از اونجايي كه نره خيلي شيطون هي دخالت ميكنه بعد دواشون ميشه بعد ميشينن پراشونو تميز ميككند به اشتراك وبعد يا يه چرت ميزنند وا يا يه جيغ ويغ ميكنند بعد دوباره مادهه شروع ميكننه.من كه ديدم داره ضعيف عمل ميكنه يه روزنامه برداشتم به اندازهاي كه خودش خورد ميكرد خورد كردم لونشونو پر كردم بعد ديدم يك حالي كردن جوفتشون بعد يه جفت گيري كردن.

5.تميزيرو خيلي دوست دارن.

6.پرندههاي من كه اينطوري هستند ،هيچ چيز به غير تخمه (كه هلاكن براش ،شما ميتونيد با همين تخمه رامشون كنيد)و ارزني كه براشون ميريزم نميخورن ،بارها اينو امتحان كردم .

7.سعي كنيد چيزي كه روش ميشينن از چوب باشه تا پلاستيك همچنين لونشون چون فكر ميكنند تو جنگل هستند.
8.پرنده ماده بيشتر به لونه ميرسه و بيشتر جلوي در لونه ميشينه.
اينا چيزايي بود كه تا الان من باهاش اشنا شدم.

ولي لونه نبايد فراموش بشه واقعن چيز مهمي هستش تو نگه داري پرنده.باد سعي كنيد بهترين لونه را براي يه پرنده تهيه كنيد.

tupac
12 May 2008, 09:55 PM
راستي يه مطلبي هم يادم رفت در مورد اين پرندگان واقعا باهوش اون اينه كه من تو اين مدتي كه دارمشون نديدم توي لونشون دستشويي بكنند وقتي دستشويي دارن ميان بيرون لونه كارشونو ميكنند بعد ميرن تو .پرندگاني هستند كه واقعا بهداشتو ذاتا رعايت ميكنند.
راستي در مورد اين كه مادهه روزنامه جمع ميكنه يه كم شك دام چون خيلي شبيه هم هستند.

tupac
15 May 2008, 01:28 PM
امروز 26 ارديبهشت پرندهام جفت گيري گردن ،امروز ديدم كه خيلي صدا نميكنند و جفتشون توي لونه بقل هم نشستن بعد 10 ديقه ديدم دارن جفت گيري ميكنند تو لونه .فكركنم يه هفته ديگه اگه خدا بخواد تخم بذارن.
راستي يه نشونه اي كه من در مورد طوطي برزيلي فعلا اعتقاد پيدا كردم اينه كه اونايي كه سرشون گنده تره نر هستند كه مال من يهكيش سرش يه كم از اون يكي بزرگرتره.(البته اينو يكي از پرنده فروشا و يكي از دوستان اينجا فكر كنم مطرح كردند كه اون موقع زياد قبول نداشتم ولي الان نه.)

@nim
15 May 2008, 10:32 PM
امروز 26 ارديبهشت پرندهام جفت گيري گردن ،امروز ديدم كه خيلي صدا نميكنند و جفتشون توي لونه بقل هم نشستن بعد 10 ديقه ديدم دارن جفت گيري ميكنند تو لونه .فكركنم يه هفته ديگه اگه خدا بخواد تخم بذارن.
راستي يه نشونه اي كه من در مورد طوطي برزيلي فعلا اعتقاد پيدا كردم اينه كه اونايي كه سرشون گنده تره نر هستند كه مال من يهكيش سرش يه كم از اون يكي بزرگرتره.(البته اينو يكي از پرنده فروشا و يكي از دوستان اينجا فكر كنم مطرح كردند كه اون موقع زياد قبول نداشتم ولي الان نه.)
سلام دوست عزیز من اصلا قصد توهین به شما رو ندارم ولی برزیلی های من نر کلش کوچکتر بود و ماده کلش بزرگتر...:icon_ques

secretboy66
17 May 2008, 04:11 AM
سلام
داخل پستهای قبلی خوندم سر و صدای این کوتوله ها تیز تر:icon_sad: و جیغناکتر:icon_twis از مرغ عشقه:icon_ques
میخواستم بدونم خیلی بیشتره یا اینکه تو همون حده:icon_idea

tupac
17 May 2008, 12:59 PM
پرندگاني هستند كه سروصداشون از مرغ عشق بيشتره ،مثلا هنگامي كه در نزديكي قفس اونا شما و يا جند نفر ديگه ضحبت كنند و يا تلوزيون روشن باشه و يا موسيقي ريتم تند چه فارسي و جه خارجي بشنوند و يا اگه بفهمند كه شما و ديگران دارين غذا ميخورين كه ميفهمند ،ميخوان خودشونو وارد كنند اين نشان از اجتماعي بودنشونه،سروصداشون روراست بگم سروصداشون گوشو اذيت ميكننه البته جيغاشون.
ولي يه ساده لوحيي در چهره دارند كه ادمو بيشتر بهشون علاقه مند ميكنه.
پرندهاي من كه سروصدا ميكنند به هشون ميگم ساكت به صورتي كه صدام از صداشون بيشتر باشه و اگه جواب نده روزنامه ميندازم رو قفسشون تا فكر كنند شبه و در اكثر موارد ديگه صدا نميكنند.نه به صورتي كه كيپ بندازم و با چسب بچسبونم تا هوا نره داخل يه لايه روزنامه براي يه طرف و طرف ديگه هم همين طور.

bibi1022
25 May 2008, 11:17 AM
سلام دوستان
من در رابطه با پرندگان كم تجربه هستم ولي به دلايلي كه يكيش دوري از افسردگي ميشه يك مرغ عشق نياسا (البته اسمشو امروز فهميدم) خريدم - فروشنده از دستش خسته شده بود چون قفسشو بهم ميريخت و با بقيه هم نميساخت . وقتي آوردمش خونه فهميدم اصلا از آدم نميترسه و از دست به راحتي غذا ميخوره ولي اگه بهش نزديك بشي بدجوري گاز ميگيره به نظرتون چكار ميشه كرد كه از اين كار دست برداره؟؟

tupac
30 May 2008, 02:25 PM
ميدوني من يه دفه يه طوطي سبز بزرگ گرفته بودم گذاشته بودم تو قفس كه دقيقا همين كارا رو ميكرد ،من فكر ميكنم يه دليلش اينه كه خونه مناسبي براش تهيه نكردين هم قفسش هم لونش (من اين نوع پرنده را نميشناسم ولي هر پرندهاي يه شرايطي داره )كه بايد در اين مورد هم تو اينترنت تحقيق كنيد هم از پرنده فروشيها (در مورد اندازه قفس و لونه و اينكه ممكنه جفت نداره اين كارو ميكنه)

hoogle
31 May 2008, 06:25 PM
من یه جفت کوتوله دارم که ماده صورت هلوئی و نر سبزو صورتش سفید تا بحال دوبار تخم گذاشتن ولی تخماشون جوجه نمشه یعنی فکر میکنم نطفه نداشته باشه آیا میتونه از این باشه که نرو ماده از یک مدل نیستن یعنی مثلا باید جفتشون صورت هموئی باشن یا نه عیب از یه جایه دیگست؟

zxcvmohsen
31 May 2008, 10:17 PM
من یه جفت کوتوله دارم که ماده صورت هلوئی و نر سبزو صورتش سفید تا بحال دوبار تخم گذاشتن ولی تخماشون جوجه نمشه یعنی فکر میکنم نطفه نداشته باشه آیا میتونه از این باشه که نرو ماده از یک مدل نیستن یعنی مثلا باید جفتشون صورت هموئی باشن یا نه عیب از یه جایه دیگست؟

والا من فكر نكنم مشكلي باشه، هر چند امكان اينكه به هر دليل نطفه نداشته باشن هست
تخم ها رو بعد از اطمينان از جوجه نشدن نشكستي؟ اونجوري مي تونستي بفهمي آيا جنين توليد شده يا نه..

hoogle
31 May 2008, 11:34 PM
آره دوست من تخم ها رو شکستم نطفه نداشت می خوام بدونم آیا باعثش تفاوت رنگ بین نر ومادست آیا امکان داره این دو رنگ باهم جفت نخورن؟ کسی تا بحال امتحان نکرده ببینه نتیجش چش میشه؟ ممنون میشم از راهنماییتون

tupac
1 June 2008, 06:10 PM
كي تخم گذاشتن ،يعني چه فصلي و اوايلش بوده يا اواخرش ،ميخوام فقط اطلاعات كسب كنم ،چون اين پرندهاي من هر روز جفت گيري ميكنند ولي تا الان تخم نذاشتن .

hoogle
1 June 2008, 11:58 PM
از اول بهار تا حالا دوبار تخم کردن
هربار 3تا

h_hadavi
2 June 2008, 08:59 AM
جناب tupac شما مطمئن هستید که جفت گیری می کنن آخه قبلا هم گفته بودید که دیدید داخل لونه جفت گیری میکنن که تا اونجایی که من می دونم اصلا نمی تونن داخل لونه جفت گیری کنن

tupac
2 June 2008, 11:44 AM
نه يه دفه تو لونه اين كارو كردن ديدن جا نميشن براي باز كردن بالهاشون ديگه تو لونه اين كارو نميكنند ميرن كف قفس يكيش سوار اون يكي ميشه

ولي مادهه يه كم زير شكم به پايين باد كرده ولي فعلا خبري نيست شايدم من اشتباه ميكنم؟

tupac
4 June 2008, 11:58 AM
البته من فكر كنم چون تا الان تخم نذاشتن به اين دليل باشه كه خونه ما خونه سردي هست مخصوصا اتاقي كه اينارو نگه ميدارم تازه الان هواي اتاق مثل اوايل بهاره كه نه گرمه نه سرد،مادهه شكمش داره بزرگتر ميشه وكمتر از لونه بيرون مياد،نرور بيشتر مواقع از خونه ميندازه بيرون (كلا ماده من زورش به نره حسابي ميرسه)واينكه ديگه يقين شدم به گفته دوستمون صفحه قبلي كه نرشون سرش كوچيكتر بود مال من هم همين طور.

tupac
4 June 2008, 04:16 PM
ممنون از توضيحات مفيد و اينكه پرندهات خيلي زيبا هستند مخصوصا نقابدار ابي روشنت،من كه از اين نوغ پرنده خيلي خوشم مياد چون خيلي كنجكاو و سادهلوح هستند.

tupac
4 June 2008, 06:28 PM
خبر خوش براي خودم ،يه تخم گذاشتش مادم ،اندازشم بزرگهااينگار كه دوقلو گذاشته :icon_arroالان روش خوابيدهاندازه يه بند شصت انگشت دسته.پدر بزرگ شدم بالاخره.

tupac
4 June 2008, 09:23 PM
اقا كمك من يه عكس از تخم اينداختم ازبس كه ذوقزده شدم بعد مثل اينكه غر كرده روي تخم نميخوابه جي كارش كنم كمككككككككككككككككككككككككككككككككككككك

zxcvmohsen
6 June 2008, 05:05 PM
اقا كمك من يه عكس از تخم اينداختم ازبس كه ذوقزده شدم بعد مثل اينكه غر كرده روي تخم نميخوابه جي كارش كنم كمككككككككككككككككككككككككككككككككككككك

چه خبر؟ خوابید رو تخم؟؟؟

tupac
6 June 2008, 06:14 PM
نه تا الان كه نخوابيده روش فكر كنم ديگه كار تخمه تموم شده باشه ،

tupac
6 June 2008, 06:30 PM
الان نيگا كردم ديدم كه يدونه ديگه هم گذاشته ولي رو اونم نخوابيده هر كدومون يه طرف هستند(اندازه لونه 31 ×14×15 )

zxcvmohsen
7 June 2008, 02:00 AM
الان نيگا كردم ديدم كه يدونه ديگه هم گذاشته ولي رو اونم نخوابيده هر كدومون يه طرف هستند(اندازه لونه 31 ×14×15 )

والا قاعدتا باید این تخم ها رو از دست رفته بدونی!! اما صبر کن شاید ترسش بریزه و رو تخم جدیدی که خواهد گذاشت بخوابه
لونه دست سازه نه؟ آیا واسه تخمها چاله درست کردی؟ مث لونه پلاستیکیا؟

hoogle
7 June 2008, 10:39 AM
دوست عزیز بهت تبریک میگم ازاینکه کوتولت تخم گذاشته اما هنوز تا پدر بزرگ شدن خیلی راهه تخم گذاشتن این پرنده سخته اما از اون سختتر جوجه آوری این پرندست مال من دو بار تخم گذاشته البته بعد از یکسال که هر دوبارش هیچکدوم از تخماش جوجه نشد از اینکه روی تخمها نمی خوابن نگران نباش ممکن بعد ازاینکه تخم 3 رو گذاشت بخوابه یا اینکه هوا گرم انشالا درست میشه

tupac
7 June 2008, 12:52 PM
يكي ديگه هم ميخواد يزاره مثل اينكه ،چون باز اروم شده و شكمش باد كرده و نررو نميزاره بره تو لونه،لونه دستساز هست ولي چاله يادم رفت بزارم وقتي خواستم بزارم ديدم شيكمش حسابي باد داره ترسيدم به لونش دست بزنم(لونه جوبي هست)ايشالا كه درست بشه.

tupac
7 June 2008, 07:16 PM
ميترسم اينقدر ورجه ورجه ميكنند بزنند تخمارو بشكنند البته اگه اميدي مونده باشه.

bibi1022
10 June 2008, 01:01 PM
سلام دوستان
اگه يادتون باشه من 1 طوطي برزيلي خريده بودم 15 روز رفتم مسافرت بعد كه برگشتم ديدم روي قفسش يكي ديگه مثل خودش نشسته خيلي راحت اومد تو خونه منم گرفتمش الان سه روزه تو قرنتينه است . يه مشكلي هم داره پراي روي سينش ريخته و خيلي وحشيه بنظرتون تا چند روز تو قرنتينه باشه و با اين مشكل (ريزش پر) چكارش كنم ؟

tupac
10 June 2008, 01:55 PM
پرندهاي منم يه موقع ريزش پر داشتن ولي وقتي لونشونو بزرگ كردم خيلي كم شد بعدم 2 تا تخم گذاشتن.

zxcvmohsen
11 June 2008, 01:39 AM
سلام دوستان
اگه يادتون باشه من 1 طوطي برزيلي خريده بودم 15 روز رفتم مسافرت بعد كه برگشتم ديدم روي قفسش يكي ديگه مثل خودش نشسته خيلي راحت اومد تو خونه منم گرفتمش الان سه روزه تو قرنتينه است . يه مشكلي هم داره پراي روي سينش ريخته و خيلي وحشيه بنظرتون تا چند روز تو قرنتينه باشه و با اين مشكل (ريزش پر) چكارش كنم ؟

در مورد پرها که دوستمون گفتن
واسه قرنطینه هم یه هفته بسیار خوبه، اگه کمترم شد عیب نداره

bibi1022
12 June 2008, 11:37 AM
امروز از قرنطينه درش اوردم ولي بد جوري با هم گلاويز شدن :icon_ques
راستي در مورد لونه همون لونه مرغ عشق براشون خوبه ؟؟
فردا عكسشونو ميذارم تو سايت تا اگه كسي تونست بگه جنسييتشون چيه !

zxcvmohsen
13 June 2008, 12:57 AM
امروز از قرنطينه درش اوردم ولي بد جوري با هم گلاويز شدن :icon_ques
راستي در مورد لونه همون لونه مرغ عشق براشون خوبه ؟؟
فردا عكسشونو ميذارم تو سايت تا اگه كسي تونست بگه جنسييتشون چيه !
در مورد گلاویز شدن که عادیه؛ تا با هم آشنا شن از این سیستما دارن. تازه شایدم با هم بازی می کنن!!
بله، لونه مرغ عشق هم واسشون جواب می ده؛ ممکنه بعدا هوس کنی لونه براشون بسازی که مطالعه پست های قبل کمکت می کنه
بعید می دونم بشه از رو عکس جنسیت رو تشخیص داد

tupac
23 June 2008, 07:43 PM
پرندهاي من دوباره ميخوان تخم بذارن ببينم دوباره نميشينن روش يا نه؟يكي از تخماي قبلي كه خودشون شكونده بودن يه زرده تخم مرغ ارزش بيرون اوده بود كه اينگار يه چيز بهش وص بود.ولي يكيش هنوز هستش.

amir_foad
27 July 2008, 11:59 AM
سلام دوستان. من چند وقت پیشا یه پست اینجا زده بودم که سر همون ماجرای (کذایی) پاک شد. لپ مطلب این بود که من توی اینترنت که نگاه می کردم دیدم تمام لونه های این پرنده رو (در همه نژادهاش) با پوشال پر می کنن و یه قسمتی رو خالی میذارن که Lovebird بره روش و تخم بذاره. می خواستم ببینم از دوستان کسی تجربه این کار و یا جوجه کشی رو داره؟! :icon_ques

amir_foad
27 July 2008, 04:33 PM
بحث نر و مادگی این پرنده هم داستان مخصوص به خودش رو داره. در این پست می خوام تجربیاتی رو که از طریق مشاهده، مطالعه (که جنبه علمی پیدا می کنه) و سوال کردن بدست آوردم رو برای دوستان بگم. منابع مطالعاتی من فروم سایت های یاهو، ویکی پدیا و هلیوم بوده.

قبل از همه باید گفت که زیبایی و روشن تر بودن رنگ پرنده به هیچ عنوان دلیلی برای نر بودن پرنده نیست. گرچه تفاوت هایی از نظر ظاهری بین پرنده های نر و ماده وجود دارد (دوستان دقت کنن که مطالب کلی هستش: مثلاً اگه بطور خاص یه مرغ عشقی (اسم اصلی این پرنده) اینطوری نبود دلیلی بر رد این مطالب نیست!)


این چند مورد اصلاً جنبه علمی نداره و فقط و فقط تجربه ی پرورش دهندگان پرندگان است:

- مرغ نر کله ی بزرگتری نسبت به مرغ ماده داره.

- جثه مرغ ماده معمولاً بزرگتر از مرغ نر است و عرض شانه ی ماده ها بیشتر است. (این قضیه در خیلی از موارد رد شده است، چرا که عوامل زیادی در اندازه جثه پرنده تاثیرگذار است)

- تشخیص جنسیت از روی ترکیب و شکل دم

- مرغ ماده (در صورت وجود کاغذ در قفس) کاغذ را تکه تکه کرده، بر پشت خود گذاشته و به داخل لانه می برد. (توجیح وجود پوشال در لانه های مرغ عشقی که در سایت های خارجی دیدم) (که البته برخی از پرندگان ماده نیز این کار را انجام نمی دهند)

- یه سوزن ته گرد بردارین و سر اون رو با یه نخ گره بزنید.مرغ عشقتون رو برعکس روی کف دستتون بگیرین و نخ رو طوری بگیرین که ته سوزن تقریباً نزدیک مقعد پرنده قرار بگیره، مانند پاندول. نخ کاملاً ثابت باشد. چند ثایه صبر کنید. اگر نخ بصورت دایره وار شروع به حرکت کرد مرغ شما ماده است. اگر به صورت چپ به راست یا راست به چپ حرکت کرد پرنده شما نر است! (قبلاً بعضی ها یه عقیده ای داشتن که اگر زنجیر طلا روی نبض بگیری تعداد بچه رو مشخص می کنه!! این روش تشخیص! هم شبیه این عقیده نسبتاً خرافی است)


نکته: در حالتی منطقی وقتی شما یک جفت مرغ عشق دارین و جفت گیری اونها رو می بینین حدس میزنین که فاعل نر و مفعول ماده هستش. درسته؟! ...خب اشتباه کردید!! گاهی اوقات پرنده های هم جنس نیز چنین حرکاتی را انجام می دهند!
تمام این اتفاقات وقتی یکی از پرنده های شما تخم گذاشت تغییر می کند و باز می توان به تشخیص نر و مادگی نزدیک تر شد! اما باز هم عجله نکنید. ممکن است شما دو مرغ ماده در قفس داشته باشید که یکی از آنها تخم بدون نطفه گذاشته باشد! تنها وقتی اطمینان حاصل می شود که پرنده دیگر روی میله جلوی لانه مراقب جفتش باشه. کاری که پرنده های نر انجام میدن.


حالا بریم سراغ مطالب علمی و مستند:

- فاصله بین پاهای مرغ ماده بیشتر از مرغ نر هست. وقتی چندین مرغ عشق روی میله نشستن با کمی دقت میشه این موضوع رو متوجه شد.

- هر مرغی که تخم بذاره ماده است. (که خب مسلمه!)

- مطمئن ترین راه: این روش تنها برای دو پرنده کاربرد دارد که یکی از آنها مرغ عشق است. از ماه چهارم به بعد شما می توانید از این روش استفاده کنید. شایان ذکر است که این روش مخصوص افراد ماهر و حرفه ایست و به افراد مبتدی توصیه نمی شود! پس دقت کنید. بوسیله انگشت سبابه خود استخوان لگن پرنده را که در ابتدای دم قرار دارد (تقریباً نزدیک محل خروج تخم) را لمس کنید. دو استخوان احساس می کنید. اگر استخوان بسیار به هم نزدیک بودند پرنده نر است و اگر تقریباً انگشت شما بین دو استخوان قرار گرفت و فاصله بین استخوان ها بیشتر بود پرنده ماده است. (زمانی که مولوی باز بود خودم به شخصه پرنده فروشی را می شناختم و دیده بودم که به همین روش نر رو از ماده تشخیص می داد! بنده خدا معتاد بود! یکی دو هزار تومن بهش میدادی بهترین مرغ عشق یا عروس هلندیش رو میداد بهت، البته دور از چشم صاحب مغازه!)

- آزمایش DNA


در پایان امیدوارم که استفاده کافی رو برده باشین و بدردتون خورده باشه.
موفق باشین... :icon_cool

@nim
27 July 2008, 06:37 PM
سلام دوستان. من چند وقت پیشا یه پست اینجا زده بودم که سر همون ماجرای (کذایی) پاک شد. لپ مطلب این بود که من توی اینترنت که نگاه می کردم دیدم تمام لونه های این پرنده رو (در همه نژادهاش) با پوشال پر می کنن و یه قسمتی رو خالی میذارن که Lovebird بره روش و تخم بذاره. می خواستم ببینم از دوستان کسی تجربه این کار و یا جوجه کشی رو داره؟! :icon_ques
من سه بار تجربه جوجه کشی از این پرنده رو داشتم که فقط یه دورش جوجه ها زنده موندن !

amir_foad
28 July 2008, 07:33 PM
من سه بار تجربه جوجه کشی از این پرنده رو داشتم که فقط یه دورش جوجه ها زنده موندن !

خب خیلی خوبه. در این سه باری که تخم گذاری کردن و اون یک باری که جوجه ها زنده موندن شما از چه لونه ای استفاده کردین؟! از همین لونه های مرغ عشق؟! داخل لونه چیزی گذاشته بودین؟!

sima shadab
28 July 2008, 10:36 PM
- یه سوزن ته گرد بردارین و سر اون رو با یه نخ گره بزنید.مرغ عشقتون رو برعکس روی کف دستتون بگیرین و نخ رو طوری بگیرین که ته سوزن تقریباً نزدیک مقعد پرنده قرار بگیره، مانند پاندول. نخ کاملاً ثابت باشد. چند ثایه صبر کنید. اگر نخ بصورت دایره وار شروع به حرکت کرد مرغ شما ماده است. اگر به صورت چپ به راست یا راست به چپ حرکت کرد پرنده شما نر است! (قبلاً بعضی ها یه عقیده ای داشتن که اگر زنجیر طلا روی نبض بگیری تعداد بچه رو مشخص می کنه!! این روش تشخیص! هم شبیه این عقیده نسبتاً خرافی است)

امیر فؤاد عزیز،
این روش رو تا اونجائیکه من شنیدم و اطلاع دارم ابن سینا معرفی کرده. در مورد زنان باردار به کار برده میشه. به همین روش سوزن رو روی شاهرگ مچ دست می گیرن و ثابت نگه میدارن. اگه دایره وار شروع به حرکت کرد بچه دختر و اگه چپ و راست یا بالا و پایین، پسر.
و من شنیدم که اگه مثلاً اول دایره وار و بعداً چپ و راست بشه بچه های بعدی رو نشون میده.
و شنیدم که در مورد دختران هم میتونه استفاده بشه و مشخص می کنه که در آینده بچه های فرد دختر هستند یا پسر. (حالا صحت و سقم این مسأله رو نمی دونم، مخصوصاً در مورد دختران).
برام جالب بود که این رو در مورد مرغ عشق هم به کار می برند و به این وسیله نر و مادگی رو مشخص می کنند.
از مطلب جالب و مفیدت ممنون.:icon_cool

@nim
28 July 2008, 11:33 PM
خب خیلی خوبه. در این سه باری که تخم گذاری کردن و اون یک باری که جوجه ها زنده موندن شما از چه لونه ای استفاده کردین؟! از همین لونه های مرغ عشق؟! داخل لونه چیزی گذاشته بودین؟!
دو بار اول از همین لونه های مرغ عشق براشون گذاشتم ولی بار آخر خودم براشون یه لونه بزرگ تر درست کردم
البته براشون جادونه ای بزرگ هم میشه گذاشت !:icon_ques

amir_foad
29 July 2008, 11:52 AM
امیر فؤاد عزیز،
این روش رو تا اونجائیکه من شنیدم و اطلاع دارم ابن سینا معرفی کرده. در مورد زنان باردار به کار برده میشه. به همین روش سوزن رو روی شاهرگ مچ دست می گیرن و ثابت نگه میدارن. اگه دایره وار شروع به حرکت کرد بچه دختر و اگه چپ و راست یا بالا و پایین، پسر.
و من شنیدم که اگه مثلاً اول دایره وار و بعداً چپ و راست بشه بچه های بعدی رو نشون میده.
و شنیدم که در مورد دختران هم میتونه استفاده بشه و مشخص می کنه که در آینده بچه های فرد دختر هستند یا پسر. (حالا صحت و سقم این مسأله رو نمی دونم، مخصوصاً در مورد دختران).
برام جالب بود که این رو در مورد مرغ عشق هم به کار می برند و به این وسیله نر و مادگی رو مشخص می کنند.
از مطلب جالب و مفیدت ممنون.

خواهش میکنم دوست عزیز. بنظرم این مهمترین سوالی بود که پس از 7 الی 8 صفحه مطلب هنوز جواب درست و کاملی بهش داده نشده بود!

در مورد اون قضیه هم که فرمودین مسلماً من در حدی نیستم که بتونم در مورد نظریات ابن سینا صحبت کنم؛ ولی نظرم اینه که با توجه به آزمایش DNA و روش های علمی نتیجه قطعی خواهد بود و اطمینان صد در صد حاصل میشه. :icon_cool

amir_foad
29 July 2008, 11:53 AM
دو بار اول از همین لونه های مرغ عشق براشون گذاشتم ولی بار آخر خودم براشون یه لونه بزرگ تر درست کردم
البته براشون جادونه ای بزرگ هم میشه گذاشت !:icon_ques

جالبه! پس وقتی از لونه مرغ عشق استفاده کردی، جوجه ها مردن و بزرگ نشدن! ولی وقتی لونه ی بزرگ تر ساختی این امر محقق شد! و اینکه از پوشال هم استفاده نکردی این جور که معلومه...

منظورت رو از استفاده از جادونه ای بزرک نفهمیدم!! یعنی غذای بیشتری براشون گذاشته بودی؟!

@nim
29 July 2008, 01:48 PM
جالبه! پس وقتی از لونه مرغ عشق استفاده کردی، جوجه ها مردن و بزرگ نشدن! ولی وقتی لونه ی بزرگ تر ساختی این امر محقق شد! و اینکه از پوشال هم استفاده نکردی این جور که معلومه...

منظورت رو از استفاده از جادونه ای بزرک نفهمیدم!! یعنی غذای بیشتری براشون گذاشته بودی؟!
دو دفعه اول دلیل این که جوجه ها مردن این بود جاشون کوچیک بود و ... اون موقع من اصلا اطلاعاتی در این باره نداشتم و خیلی دنبال این چیزا نمیرفتم و والدین محترم جوجه هارو له میکردن ولی دفعه ی آخر که جاشون بزرگ بود دیگه این مشکل پیش نیومد ... در مورد پوشال هم باید بگم که خودشون پوست تخمه ها رو ریز ریز میکردن ... و من هیچ چیز دیگه ای براشون نزاشتم .
منظورم از جا دونه ای بزرگ اینه که میتونی به جای لونه ی بزرگ از جا دونه ای کاسکو یا این جا دونه هایی که گرد هستن استفاده کنی البته من خودم این کارو نکردم و فقط دیدم :icon_sad::icon_neut
به نظر من لونه خیلی اهمیت نداره که چه شکلی باشه فقط باید بزرگ باشه تا راحت بتونن توش برن :icon_razz!

:icon_arro

amir_foad
29 July 2008, 04:33 PM
دو دفعه اول دلیل این که جوجه ها مردن این بود جاشون کوچیک بود و ... اون موقع من اصلا اطلاعاتی در این باره نداشتم و خیلی دنبال این چیزا نمیرفتم و والدین محترم جوجه هارو له میکردن ولی دفعه ی آخر که جاشون بزرگ بود دیگه این مشکل پیش نیومد ... در مورد پوشال هم باید بگم که خودشون پوست تخمه ها رو ریز ریز میکردن ... و من هیچ چیز دیگه ای براشون نزاشتم .
منظورم از جا دونه ای بزرگ اینه که میتونی به جای لونه ی بزرگ از جا دونه ای کاسکو یا این جا دونه هایی که گرد هستن استفاده کنی البته من خودم این کارو نکردم و فقط دیدم
به نظر من لونه خیلی اهمیت نداره که چه شکلی باشه فقط باید بزرگ باشه تا راحت بتونن توش برن!


منم دقیقاً موافقم که لونه هر چب بزرگتر باشه بهتره، منتهای مراتب مسئله اینجاست که این در قفس ها این قدر کوچیکه :icon_mad: که لونه ای بزرگتر از لونه مرغ عشق داخلش نمیره!! شما چجوری این کار رو انجام دادی؟!

الان من چند وقته می خوام Lovebird و عروس هلندی بگیرم این مسئله اندازه های قفس و چگونگی قرار دادن لونه مناسب تو قفس واسم سوال شده و خریدم رو به تعویق انداخته!

راستی به Lovebird تخمه آفتابگردان خام میدادی؟! می خورن؟! مشکلی نیست؟!

@nim
29 July 2008, 06:17 PM
منم دقیقاً موافقم که لونه هر چب بزرگتر باشه بهتره، منتهای مراتب مسئله اینجاست که این در قفس ها این قدر کوچیکه :icon_mad: که لونه ای بزرگتر از لونه مرغ عشق داخلش نمیره!! شما چجوری این کار رو انجام دادی؟!

الان من چند وقته می خوام Lovebird و عروس هلندی بگیرم این مسئله اندازه های قفس و چگونگی قرار دادن لونه مناسب تو قفس واسم سوال شده و خریدم رو به تعویق انداخته!

راستی به Lovebird تخمه آفتابگردان خام میدادی؟! می خورن؟! مشکلی نیست؟!
راستش من یه قسمت از قفسو بریده بودم ( به اندازه ورودی لونه ) و لونه رو با مفتول بستمش به قفس
من به مرغ عشقام تخمه خام میدادم یعنی بیشتر تخمه میخوردن تا ارزن :icon_wink و هیچ مشکلی هم براشون تو 4 سال و نیم که داشتمشون بوجود نیاورده بود :icon_sad:

سیاوش ایران
29 July 2008, 07:03 PM
يكي ديگه هم ميخواد يزاره مثل اينكه ،چون باز اروم شده و شكمش باد كرده و نررو نميزاره بره تو لونه،لونه دستساز هست ولي چاله يادم رفت بزارم وقتي خواستم بزارم ديدم شيكمش حسابي باد داره ترسيدم به لونش دست بزنم(لونه جوبي هست)ايشالا كه درست بشه.لونه پلاستیکی میزاشتی.
تخما تو این یکی میغلته و خراب میشه.
یه نکته هم هست که توجه کن اگه باد کرد و تخم نکرد باید نگران باشی ماده من همینطوری شد
که علتش چرخیدن تخم هست اگه توجه کنی تخم(هر تخمی)یه سره تیز داره که باید از اون طرف بیاد بیرون.در صورت این مشکل به دامپزشک یا یه پرنده فروش ماهر مراجعه کن.اونا تخمو میکشکنن و در میارن
بعد نگران نباش وقتی باید نگران بشی که پرنده 5 روز خوابیده و دیگه نمیخوابه در این صورت جنین تشکیل شده میمیره اگه هنوز مرتب نخوابیده واسه اینه که میخواد تمام تخماشو بزاره.
شرمنده سرتونو درد اوردم.:icon_twis

amir_foad
29 July 2008, 09:02 PM
...اونا تخمو میکشکنن و در میارن

کی همچین چیزی گفته دوست عزیز؟! وقتی تخمی تو شکم پرنده ماده ای گیر کنه اون رو با مهارت و شیوه های خاصی با کمک پرنده ماده از محل خروجش سالم بیرون میارن!! پیچیدگی و مشقت این کار هم به این دلیله که تخم تو شکم ماده نشکنه!! که اگه بشکنه پرنده تلف میشه!...اگه هنوز مرتب نخوابیده واسه اینه که میخواد تمام تخماشو بزاره.

دوست عزیز این گونه از پرندگان وقتی اولین تخمشون رو میزارن میرن و روش می خوابن و در فواصل مشخص مابقی تخمها گذاشته میشه... برخی دیگر از پرندگان (مثل قناری) هستن که بعد از اینکه چند تخم گذاشتن روش می خوابن.

موفق باشید... :icon_cool

amir_foad
29 July 2008, 09:11 PM
راستش من یه قسمت از قفسو بریده بودم ( به اندازه ورودی لونه ) و لونه رو با مفتول بستمش به قفس
من به مرغ عشقام تخمه خام میدادم یعنی بیشتر تخمه میخوردن تا ارزن :icon_wink و هیچ مشکلی هم براشون تو 4 سال و نیم که داشتمشون بوجود نیاورده بود :icon_sad:

نکته جالبی به ذهنم رسید. این که دهنه ی لونه رو به پنجره ی قفس بچسبونیم و لونه رو به وسیله مفتول به قفس متصل کنیم. این جوری هم لونه ی خیلی بزرگی میشه داشت، هم از فضای قفس کم نمیشه! ممنون نیما جان...

در مورد تخمه هم جالب بود! عالیه... مرسی :icon_cool

سیاوش ایران
29 July 2008, 10:09 PM
کی همچین چیزی گفته دوست عزیز؟! وقتی تخمی تو شکم پرنده ماده ای گیر کنه اون رو با مهارت و شیوه های خاصی با کمک پرنده ماده از محل خروجش سالم بیرون میارن!! پیچیدگی و مشقت این کار هم به این دلیله که تخم تو شکم ماده نشکنه!! که اگه بشکنه پرنده تلف میشه!
دوست عزیز این گونه از پرندگان وقتی اولین تخمشون رو میزارن میرن و روش می خوابن و در فواصل مشخص مابقی تخمها گذاشته میشه... برخی دیگر از پرندگان (مثل قناری) هستن که بعد از اینکه چند تخم گذاشتن روش می خوابن.

موفق باشید... :icon_cool

تو طبیعت که این کارو میکنن بلاخره من هرچی میگم دیدم همین طوری نمیگم.:icon_mad:
ولی شاید ماله شما این جوری بوده:icon_twis
در مورده تخمم واقعا متاسفم شما درست گفتین اشکال از من بود میخواستم همینو بگم که اشتباها شکستنو بکار بردم
بلاخره گذشت از بزرگانه و منم خوشحال میشم که اشتباهامو میگن

amir_foad
30 July 2008, 01:05 AM
تو طبیعت که این کارو میکنن بلاخره من هرچی میگم دیدم همین طوری نمیگم.:icon_mad:
ولی شاید ماله شما این جوری بوده:icon_twis
در مورده تخمم واقعا متاسفم شما درست گفتین اشکال از من بود میخواستم همینو بگم که اشتباها شکستنو بکار بردم
بلاخره گذشت از بزرگانه و منم خوشحال میشم که اشتباهامو میگن

یعنی شما توی زادگاه های این پرنده تخم گذاری و مسائل پس از اون رو مشاهده کردین؟!!
این مسائل فقط تو قفس پرنده و یا پرنده خونه ها مشاهده میشه. شما اگر از پرورش دهندگان پرندگان معتبر سوال کنین و همچنین به سایت های موثق و معتبر اینترنتی مراجعه کنین به طور صریح بیان شده که پرندگانی نظیر Budgie ، Lovebird و Cockatiel بعد از اینکه اولین تخم شون رو میزارن روی اون می خوابن و بترتیب تخمهای دیگه گذاشته میشه.
اگر نظر دیگه ای دارین لطف کنین با لینک دادن از منابع معتبر پاسخ خودتون رو بیان کنین. با تشکر...

tupac
30 July 2008, 01:27 AM
یک مطلبی که من بهش برخوردم اینه که ،وقتی پرنده من تخم گذاشت روش نمیخوابه و منتطر شکستن تخم میشه تا جوجه بیرون بیاد و این اخری دیدم خودش تخمو شکونده ،فکر میکنه جوجه توشه ولی زرده تخم خشک شده.
موقعی هم که میخواد با نره جفت گیری کنه حسابی حال نرهرو میگیره بعد کارشونو میکنند ،بعد جفت گیری نره به مادهه از طریق دهن غذا میده.
یکم باهم خ.بن ولی بعدش ماده نررور را نمیده تو لونه.
تقریبا وستای بهار بود که 2 هفته کارشون این بود بعد مادهه هی میومد ته قفس روزنامه مکند.
اینم بگم زیاد شد:
من اشتباهی که کرده بود جای گود براش درست نکرده بودم و ماده وقتی میرفت تو لونه با پاش میخواست کف لونرو بکنه تا یه جای گود درست کنه خودش ولی نمیتونست.

سیاوش ایران
30 July 2008, 10:31 AM
[quote=amir_foad;544832]یعنی شما توی زادگاه های این پرنده تخم گذاری و مسائل پس از اون رو مشاهده کردین؟!!
این مسائل فقط تو قفس پرنده و یا پرنده خونه ها مشاهده میشه. شما اگر از پرورش دهندگان پرندگان معتبر سوال کنین و همچنین به سایت های موثق و معتبر اینترنتی مراجعه کنین به طور صریح بیان شده که پرندگانی نظیر Budgie ، Lovebird و Cockatiel بعد از اینکه اولین تخم شون رو میزارن روی اون می خوابن و بترتیب تخمهای دیگه گذاشته میشه.
اگر نظر دیگه ای دارین لطف کنین با لینک دادن از منابع معتبر پاسخ خودتون رو بیان کنین. با تشکر...[/quote


ببینید اگه این طوری باشه از نظر سنی بین جوجه ی اول و اخر اختلاف سن پیش میاد و جوجه ی ضعیف میمیره.خوب نمیدونم شاید این مردن هم رسم طبیعت باشه همونطور که جوجه عقاب اون یکی رو میکشه.و من که هر پرنده ای داشتم اینجوری بوده ولی شایدم مثل قناری که تو طبیعت تمامه تخماشو میذاره بعد میخوابه ولی تو قفس خلقش عوض شده و از تخم اول روش میخوابه باشه.
موفق باشی اگه منبع موثقی دیدم حتما میذارم.

amir_foad
30 July 2008, 12:56 PM
یک مطلبی که من بهش برخوردم اینه که ،وقتی پرنده من تخم گذاشت روش نمیخوابه و منتطر شکستن تخم میشه تا جوجه بیرون بیاد و این اخری دیدم خودش تخمو شکونده ،فکر میکنه جوجه توشه ولی زرده تخم خشک شده.
موقعی هم که میخواد با نره جفت گیری کنه حسابی حال نرهرو میگیره بعد کارشونو میکنند ،بعد جفت گیری نره به مادهه از طریق دهن غذا میده.
یکم باهم خ.بن ولی بعدش ماده نررور را نمیده تو لونه.
تقریبا وستای بهار بود که 2 هفته کارشون این بود بعد مادهه هی میومد ته قفس روزنامه مکند.
اینم بگم زیاد شد:
من اشتباهی که کرده بود جای گود براش درست نکرده بودم و ماده وقتی میرفت تو لونه با پاش میخواست کف لونرو بکنه تا یه جای گود درست کنه خودش ولی نمیتونست.

دوست عزیز دلیل شکستن تخم توسط مرغ ماده این نیست که فکر می کنه جوجه توشه. مرغ مادر بهتر از هر کسی می فهمه که درون تخم چه خبره. احتمالاً مشکلی در تخم وجود داشته که مرغ مادر این کار رو کرده، ممکنه تخم بدون نطفه بوده باشه و یا هر دلیل دیگه ای...

این مسائلی هم که شما در مورد ناز و اداهای مرغ ماده می فرمایین طبیعت جنس مونث هستش. ولی کندن کاغذ های کف قفس و سایر مواردی که ذکر کردین نشان از تمایل مرغ ماده برای تخم گذاری و جوجه دار شدن است. امیدوارم که بزودی شاهد تولد جوجه های قشنگش باشین. :icon_cool

amir_foad
30 July 2008, 01:01 PM
ببینید اگه این طوری باشه از نظر سنی بین جوجه ی اول و اخر اختلاف سن پیش میاد و جوجه ی ضعیف میمیره.خوب نمیدونم شاید این مردن هم رسم طبیعت باشه همونطور که جوجه عقاب اون یکی رو میکشه.و من که هر پرنده ای داشتم اینجوری بوده ولی شایدم مثل قناری که تو طبیعت تمامه تخماشو میذاره بعد میخوابه ولی تو قفس خلقش عوض شده و از تخم اول روش میخوابه باشه.
موفق باشی اگه منبع موثقی دیدم حتما میذارم.

دقیقاً بین جوجه های اول و آخر اختلاف پیش میاد! ولی جوجه آخر نمی میره! (در صورت نگهداری صحیح و اصولی) در پرنده هایی که نام بردم (که از خانواده طوطی ها هستن) این امر کاملاً طبیعی است. معمولاً جوجه اول جوجه ی بهتری از آب در می آید و به همین خاطر برخی جوجه اول را شاه جوجه می نامند.
چنین روندی از ابتدا برای این پرندگان بوده و در آینده نیز خواهد بود. طبق صحبت پیشین لطفاً مطالب خود را مستند بیان کنید. سپاس...

sib sorkh
3 August 2008, 09:12 AM
سلام دوستان
من يک جفت طوطي برزيلي دارم که براي بار دوم تخم گذاري کردن .بار اول 6 تخم گذاشت و بعد 25 روز خوابيدن جوجه نداد.الان براي بار دوم 8 تخم گذاشته از نظر تغذيه هم مشکلي ندارن اما فقط نگرانم که دوباره جوجه نشه وتازه تخم ها هم 8 تاست نمي دانم هر دو ماده اند؟اما ديدم که جفت گيري کردن به نظر شما 8تا تخم زياد نيست؟؟؟؟

saadatmandi
3 August 2008, 11:25 AM
معمولاً جوجه اول نمیذاره به جوجه های دیگه مخصوصاً آخری ها غذا برسه. مامانه هم که بیشتر هوای جوجه بزرگتر هارو داره.

اما این جوجه بزرگه ی من این قدر بامرامه که خودش به جوجه آخری غذا هم میده! :icon_arro قربونش برم :icon_wink
دمش گرم.
اين جور مراما الان كم گير مياد.چند تا هستن؟.

amir_foad
3 August 2008, 01:06 PM
دمش گرم.
اين جور مراما الان كم گير مياد.چند تا هستن؟.

واقعاً. وقتی پرهای جوجه های دیگه رو تمیز می کنه و بهوشن غذا میده من متحیر می مونم که این کیه دیگه! :icon_excl واسه همین اسمش رو گذاشتم "مهربون" :icon_arro

کلاً 4 تا جوجه هستن اینا.

sib sorkh
3 August 2008, 01:38 PM
سلام دوستان
من يک جفت طوطي برزيلي دارم که براي بار دوم تخم گذاري کردن .بار اول 6 تخم گذاشت و بعد 25 روز خوابيدن جوجه نداد.الان براي بار دوم 8 تخم گذاشته از نظر تغذيه هم مشکلي ندارن اما فقط نگرانم که دوباره جوجه نشه وتازه تخم ها هم 8 تاست نمي دانم هر دو ماده اند؟اما ديدم که جفت گيري کردن به نظر شما 8تا تخم زياد نيست؟؟؟؟

@nim
3 August 2008, 01:47 PM
سلام دوستان
من يک جفت طوطي برزيلي دارم که براي بار دوم تخم گذاري کردن .بار اول 6 تخم گذاشت و بعد 25 روز خوابيدن جوجه نداد.الان براي بار دوم 8 تخم گذاشته از نظر تغذيه هم مشکلي ندارن اما فقط نگرانم که دوباره جوجه نشه وتازه تخم ها هم 8 تاست نمي دانم هر دو ماده اند؟اما ديدم که جفت گيري کردن به نظر شما 8تا تخم زياد نيست؟؟؟؟
:icon_twis 8 تا تخم :icon_sad: خیلی خوبه
ایشالا که همشون در میاد
جای تاریک نگهشون دار اینجوری بهتره یعنی من مرغ عشقامو ( برزیلی ) رو وقتی جای تاریک گذاشتم نتیجه بهتری داد :icon_arro

amir_foad
3 August 2008, 01:55 PM
سلام دوستان
من يک جفت طوطي برزيلي دارم که براي بار دوم تخم گذاري کردن .بار اول 6 تخم گذاشت و بعد 25 روز خوابيدن جوجه نداد.الان براي بار دوم 8 تخم گذاشته از نظر تغذيه هم مشکلي ندارن اما فقط نگرانم که دوباره جوجه نشه وتازه تخم ها هم 8 تاست نمي دانم هر دو ماده اند؟اما ديدم که جفت گيري کردن به نظر شما 8تا تخم زياد نيست؟؟؟؟

خب اون دفعه که 6 تا تخم جوجه نشد شما نگاه کردی ببینی توی تخم ها چه خبر بوده؟! نطفه داشته، نداشته؟!

در مورد اینکه جفتشون ماده باشن یا نه باید رفتار اونی که در حال حاضر نر بنظر میرسه رو زیر نظر بگیری و با توجه به چند پست قبلیم که در مورد جنسیت این پرنده صحبت کرده بودم بررسی کنی ببینی چی به چیه!

8 تا تخم هم خیلی زیاد نیست! بیشتر از اینا هم میذاره بعضاً. ولی عدد خوب، مناسب و معقولی بنظر میرسه. ایشالا که این دفعه نوه هات رو ببینی :icon_excl

m.s.t
1 September 2008, 03:50 PM
سلام دوستان.
می خواستم ببینم نگهداری این پرنده به صورت جفت بهره یا تک؟ مخصوصا اگه کسی بخواد اون رو دست آموزش کنه. چون میگن اگه جفت باشن انقدر بهم سرگرم میشن:icon_wink که دیگه به شما محل نخواهند گذاشت!:icon_redf

amir_foad
1 September 2008, 08:14 PM
سلام دوستان.
می خواستم ببینم نگهداری این پرنده به صورت جفت بهره یا تک؟ مخصوصا اگه کسی بخواد اون رو دست آموزش کنه. چون میگن اگه جفت باشن انقدر بهم سرگرم میشن:icon_wink که دیگه به شما محل نخواهند گذاشت!:icon_redf

دوست عزیز. بنظر من طوطی برزیلی رو جفت بگیر. دقت کن که حتماً جفت باشن، چون تشخیصش سخته و معمولاً میندازن به آدم. اگه دنبال دست آموز کردن پرنده ای هستی بهت عروس هلندی رو پیشنهاد می کنم که راحت تر دستی میشه...

tupac
1 September 2008, 11:13 PM
منم پرندم این بار یدونه تخم گذاشته روش میخوابه ولی چرا یدونه گذاشته؟

amir_foad
2 September 2008, 06:22 PM
منم پرندم این بار یدونه تخم گذاشته روش میخوابه ولی چرا یدونه گذاشته؟

احتمالاً روی تخم ننوشته: ONLY FOR TEST :icon_arro
شوخی کردم... حتماً از مستی تخم گذاشته.... یا دلیل دیگه ای داشته...

m.s.t
3 September 2008, 11:57 PM
سلام دوستان.
به نظر شما نگهداری یه کوتوله از نوع ساده به همراه یک صورت هلویی معقوله و اصولا میتونن این دوگونه با هم جفت گیری کنن؟
ممنون...:icon_surp

amir_foad
4 September 2008, 10:14 AM
سلام دوستان.
به نظر شما نگهداري يه کوتوله از نوع ساده به همراه يک صورت هلويي معقوله و اصولا ميتونن اين دوگونه با هم جفت گيري کنن؟
ممنون...

بله دوست عزيز. توي اينترنت که جستجو و کنکاش کنيد متوجه ميشيد که خيلي از پزورش دهندگان خارجي گونه هاي مختلف اين پرنده رو در کنار هم نگخه مي دارن و پرورش ميدن. نمي دونم درسته يا نه ولي ديدم که مي کنن اين کار رو. حال بحث اينکه راحت تر با هم جفت مي خورن يا سخت تر يا فرقي نمي کنه جدا.

soli_aqua
4 September 2008, 03:06 PM
درسته دوست من ..ولی بعضی از این کارها باعث مرده به دنیا اومدن بچه ها یا عقب موندگی یا تفاوت در شکل ظاهری میشه!!!
مثل جفت گیری شیر با ببر که حاصلش یه توله ببر سفیده که از هر 10 تا 9 تاشون به علت مشکلات ژنتیکی میمیرند و اون یکی هم به بیماری هایی نظیر چپی چشم و کجی فک..

amir_foad
4 September 2008, 07:25 PM
درسته دوست من ..ولی بعضی از این کارها باعث مرده به دنیا اومدن بچه ها یا عقب موندگی یا تفاوت در شکل ظاهری میشه!!!
مثل جفت گیری شیر با ببر که حاصلش یه توله ببر سفیده که از هر 10 تا 9 تاشون به علت مشکلات ژنتیکی میمیرند و اون یکی هم به بیماری هایی نظیر چپی چشم و کجی فک..

البته من اینطوری فکر نمی کنم. اینا همه Loviebird هستن و از نژادهای مختلف، Budgie ها هم از نژادهای مختلف با هم جفت گیری می کنند و جوجه های آنها همه سالم و بدون هیچ گونه مشکلی (حتی در نسل های آینده) بدنیا میان و بزرگ میشن و تولید مثل می کنن. اتفاقاً بنظر من همین امر باعث میشه تا جهش های ژنتیکی بوجود بیاد و شاهد نژاد های جدیدی از پرندگان در برخی نقاط باشیم. البته این نظر منه و علمی نیست (البته در مورد Budgie ها مطمئن هستم ولی در مورد Lovebid نه!)

اونی که شما میگی مسئله جفت گیری دو تا حیوون مختلف هستش! در حالی که اینا همه از یک نوع هستن. مردن، عقب موندگی در ظاهر و درنهایت مقطوع النسل شدن بیشتر نتیجه جفت گیری های خانوادگی خواهرها و برادرهاست!

دوستان دیگه نظرشون چیه؟!

soli_aqua
4 September 2008, 10:10 PM
درسته یادم رفته بود به این نکته اشاره کنم..در بعضی از محافل ببر سفید را حرام زاده مینامند که این گونه فقط وفقط بر اثر جفت گیری بین دو ببر برادر و خواهر و پدر و دختر و یا مادر و پسر پدید می آید .واقعیت این است که ببرهای سفید در طبیعت وجود ندارن و فقط وفقط در محیط بسته زاد و ولد میکنند.اشکال دیگر از تکنولوژی و غالبا" روشهایی ناراحت کننده صرفا" برای آن که سفید هستند یا پوستشان با بقیه فرق دارد تولید میشوند!...این ببرها همیشه چشماهی لوچ دارند (چه مشخص باشد چه نباشد)علت این مورد هم آن است که ژنی که باعث سفید شدن پوستشان میشود به نادرستی عصب بینایی را به مغز متصل میکند..این کار بیشتر در باغ وحشها و سیرکها برای مقاصد تجاری انجام شده به طوری که دومین تجارت پس از قاچاق مواد مخدر را دارد
به این دلیل حامیان حیات وحش تکثیر این گونه را غیر اخلاقی میدانند.(البته این مطلب هیچ ارتباطی به تاپیک نداره ولی برای اطلاعات عمومی بد نیست!!)منبع:مجله ی حیات وحش ایران شماره ی 10

amir_foad
4 September 2008, 11:12 PM
درسته یادم رفته بود به این نکته اشاره کنم..در بعضی از محافل ببر سفید را حرام زاده مینامند که این گونه فقط وفقط بر اثر جفت گیری بین دو ببر برادر و خواهر و پدر و دختر و یا مادر و پسر پدید می آید .واقعیت این است که ببرهای سفید در طبیعت وجود ندارن و فقط وفقط در محیط بسته زاد و ولد میکنند.اشکال دیگر از تکنولوژی و غالبا" روشهایی ناراحت کننده صرفا" برای آن که سفید هستند یا پوستشان با بقیه فرق دارد تولید میشوند!...این ببرها همیشه چشماهی لوچ دارند (چه مشخص باشد چه نباشد)علت این مورد هم آن است که ژنی که باعث سفید شدن پوستشان میشود به نادرستی عصب بینایی را به مغز متصل میکند..این کار بیشتر در باغ وحشها و سیرکها برای مقاصد تجاری انجام شده به طوری که دومین تجارت پس از قاچاق مواد مخدر را دارد
به این دلیل حامیان حیات وحش تکثیر این گونه را غیر اخلاقی میدانند.(البته این مطلب هیچ ارتباطی به تاپیک نداره ولی برای اطلاعات عمومی بد نیست!!)منبع:مجله ی حیات وحش ایران شماره ی 10

مثلاً در مورد سهره-قناری هم همین طوره و شما می تونین این نکته رو ببینین. پرنده قدرت تولید مثل نداره و جنس ماده اش اصولاً به درد نمی خورد و در طبیعت رها می شود! ولی پرنده نر از نظر زیبایی و نحوه خواندن خیلی بهتر از هر دو گونه می شود و قیمت آن هم بالاتر می رود. چیزی شبیه به همین ماجرای ببری که گفتید.

m.s.t
5 September 2008, 10:01 PM
با سلام و تشکر از همه عزیزانی که لطف کردن و نظرات کارشناسی خودشون رو بیان فرمودن.
من با جمع بندی صحبت های دوستان تصمیم دارم یه کوتوله فیشر و یه دونه ماسک دار رو همین فردا تهیه کنم.خدا کنه شانس بیارم و جفت باشن.امروز که برای پرس و جو رفته بودم ظاهرا جوجه این کوتوله ها گیر نمیاد و حداقل سن موجود تو بازار 7 الی 8 ماهه. می خواستم بدونم دستی کردن اون با این سن ممکنه یا نه. ضمن اینکه جفت هم هستن. اگر دوستان در این زمینه نظر و یا راهکار و تجربه ای برای دستی کردن دارن دریغ نفرمایند.
پیشاپیش ممنون...

amir_foad
6 September 2008, 12:14 PM
با سلام و تشکر از همه عزيزاني که لطف کردن و نظرات کارشناسي خودشون رو بيان فرمودن.
من با جمع بندي صحبت هاي دوستان تصميم دارم يه کوتوله فيشر و يه دونه ماسک دار رو همين فردا تهيه کنم.خدا کنه شانس بيارم و جفت باشن.امروز که براي پرس و جو رفته بودم ظاهرا جوجه اين کوتوله ها گير نمياد و حداقل سن موجود تو بازار 7 الي 8 ماهه. مي خواستم بدونم دستي کردن اون با اين سن ممکنه يا نه. ضمن اينکه جفت هم هستن. اگر دوستان در اين زمينه نظر و يا راهکار و تجربه اي براي دستي کردن دارن دريغ نفرمايند.
پيشاپيش ممنون...

در مورد جفت بودنشون که بايد خيلي دقت کني. چون تشخيص جنسيت کار هر کسي نيست. فکر ميکنم ممکن باشه ولي خب سخت تر ميشه ديگه. اگه دنبال دستي کردن هستي همون طور که گفتم عروس هلندي بگير، چون اين پرنده ها هم خجالتي و ترسو هستن هم با توجه به سني که مي فرمايين سخت تر دستي ميشن. :icon_cool

enchatment
13 September 2008, 02:01 PM
با سلام
يك جفت طوطي برزيلي 25 تومن كم نيست؟؟
در هنگام خريد به چه نكاتي توجه كنم؟؟
براي دست آمور شدن بايد بچه باشن يا بالغ هم باشن ميشه؟؟؟
چجوري ميشه طوطي برزيلي ايراني رو از پاكستاني و هندي تشخيص داد و چجوري بفهميم سالمه؟؟؟(مهم)
با تشكر...

amir_foad
13 September 2008, 09:05 PM
با سلام
يك جفت طوطي برزيلي 25 تومن كم نيست؟؟
در هنگام خريد به چه نكاتي توجه كنم؟؟
براي دست آمور شدن بايد بچه باشن يا بالغ هم باشن ميشه؟؟؟
چجوري ميشه طوطي برزيلي ايراني رو از پاكستاني و هندي تشخيص داد و چجوري بفهميم سالمه؟؟؟(مهم)
با تشكر...

سلام. با توجه به قیمت های الان یه کمی بعیده! ولی محال نیست! کجا این قیمت بوده؟!
مثل سایر پرندگان دیگه، که در تاپیک های مختلف این موضوع به کرات عنوان شده.
مسلماً بچه باشن خیلی بهتره، البته بالغ باشن هم میشه ولی خیلی خیلی سخت و نه بصورت دلخواه و مطلوب. برای دست آموز کردن عروس هلندی خیلی مناسب تره.
به ایرانی و پاکستانی و هندی و این حرفهای بازاری توجه نکن. از یه جای مطمئن تهیه کن که پرنده های سر حال و سالمی گیرت بیاد.

amir_foad
13 September 2008, 09:39 PM
شناخت پرنده سالم

به شما توصیه می کنیم که پیش از خریدن پرنده و انتقال به محل زندگی خود حتماً به ویژگیهای یک پرنده سالم توجه نمایید و هر یک از نشانه های سلامتی را یک به یک مورد بررسی قرار دهید و در صورت عدم تجربه و آگاهی کافی حتما با دامپزشک متخصص مشورت نمایید.

برخی از علائم قابل مشاهده هنگام بروز بیماری پرندگان به شرح ذیل می باشد:
رفتار بی تفاوت، تنگی نفس و به گوش رسیدن صداهای غیر عادی تنفس، چشمهای قرمز و ملتهب، ترشحات از چشم و بینی، کم یا بی اشتها شدن، اسهال و فضولات رنگی، پف کردن غیر عادی پرها، ژولیدگی وآلودگی پرها تورم پوست پا یا منقار، تنفس نامنظم، گوشه گیری و عدم تحرک کافی، فلجی پاها وبالها، خواب آلودگی تنگ شدن و نیمه باز ماندن چشمها، دور نگه داشتن بالها از بدن، كج شدن گردن، مشاهده انگلهاي خارجي در ميان پرها.


توصيه مي شود به محلي براي خريد مراجعه كنيد كه اصول اوليه بهداشت در آنجا بخوبي رعايت شود. از تماس پرنده خود با پرنده يا پرندگاني كه از سلامتي آنها اطمينان نداريد جداً خودداري نمائيد.


قبل از انتقال پرنده جديد به محلي كه از قبل پرندگاني در آنجا نگهداري مي نماييد، پرنده جديد را حتماً به مدت 2 ماه در محلي جداگانه قرنطينه نماييد تا از تندرستي آن كاملاً اطلاع حاصل نماييد.


قبل از انتخاب و خريد هرگونه پرنده توجه داشته باشيد كه پرنده شما نيازمند جاي مناسب، نگهداري صحيح و توجه كافي مي باشد و حصول اين موارد مستلزم صرف وقت، صبر، حوصله و هزينه كافي است.


منبع (http://www.petiran.ir/)


** البته بنظر بنده مدت 2 ماه قرنطیه خیلی زیاده! یک هفته الی ده روز کافیه.

mamad4dast
19 September 2008, 05:07 AM
سلام
درمورد نحوه تشخیص نر از ماده باید بگویم اگر به چشمهای آنها با دقت نگاه کنید می بینید که تخم چشم نرها مشکی و تخم چشم ماده ها قرمز می باشد واین تنها راه تشخیص نر از ماده در کوتوله های بریزیلی است .
دوم اینکه قیمت انها سبزها از جفتی 20هزارتومان کله قرمز ها از 30 هزارتومان و نوع دیگر که من هنوز پیدا نکردم آبی های کله سیاه هستند که گران ترند.:icon_cool

amir_foad
19 September 2008, 01:43 PM
سلام
درمورد نحوه تشخیص نر از ماده باید بگویم اگر به چشمهای آنها با دقت نگاه کنید می بینید که تخم چشم نرها مشکی و تخم چشم ماده ها قرمز می باشد واین تنها راه تشخیص نر از ماده در کوتوله های بریزیلی است .
دوم اینکه قیمت انها سبزها از جفتی 20هزارتومان کله قرمز ها از 30 هزارتومان و نوع دیگر که من هنوز پیدا نکردم آبی های کله سیاه هستند که گران ترند.

سلام دوست عزیز، به تالارهای پارسی خوش اومدی... http://www.phalls.com/images/icons/icon7.gif

این مسائلی که شما بیان کردی به هیچ وجه جنبه علمی نداره! در این پست (http://www.phalls.com/showpost.php?p=543592&postcount=92) به طور کامل و مفصل به این موضوع پرداخته شده. لطفاً قبل از ارائه پست مطالب قبلی تاپیک ها رو مطالعه کنین.

در مورد قیمت هم نمی دونم شما از کجا قیمت دارین!!! چون الان قیمت جفت Lovebird (یا باصطلاح طوطی برزیلی) دو برابر این چیزی هست که شما گفتی، یعنی حداقل جفتی 50 هزار تومان!

موفق باشی. :icon_surp

mamad4dast
19 September 2008, 07:39 PM
دوست عزیز امیرخوان با سلام .با توجه به اینکه هم اکنون جلوی ورود پرندگان را از مرز می گیرند احتمال افزایش قیمت وجود دارد مثلا بچه کاسکو که میتوانستی 150هزار تومان بخری الان بین 250 تا 300هزار تومان باید پول بدهی ولی من هفته گذشته یک جفت خریدم با قفس 30هزار تومان و دوم اینکه من منبع گفته هایم در مورد نحوه تشخیص نر و ماده هارا در همین پست جهت مطالعه دوستان می گذارم .من کل تاپیک را مطالعه کرده وچون جواب این سوال را پیدا نکرده بودید این مطلب را عنوان کردم . و مطلب دیگر اینکه اگر مطالب من جنبه علمی ندارد شما با علم به کدام موضوع گفته مرا رد می کنید .سپاسگذاری می کنم اگر دلایل علمی خود را جهت بالا رفتن اطلاعات ناقص خودم عنوان نمائید

amir_foad
19 September 2008, 08:26 PM
دوست عزیز امیرخوان با سلام .با توجه به اینکه هم اکنون جلوی ورود پرندگان را از مرز می گیرند احتمال افزایش قیمت وجود دارد مثلا بچه کاسکو که میتوانستی 150هزار تومان بخری الان بین 250 تا 300هزار تومان باید پول بدهی ولی من هفته گذشته یک جفت خریدم با قفس 30هزار تومان و دوم اینکه من منبع گفته هایم در مورد نحوه تشخیص نر و ماده هارا در همین پست جهت مطالعه دوستان می گذارم .من کل تاپیک را مطالعه کرده وچون جواب این سوال را پیدا نکرده بودید این مطلب را عنوان کردم . و مطلب دیگر اینکه اگر مطالب من جنبه علمی ندارد شما با علم به کدام موضوع گفته مرا رد می کنید .سپاسگذاری می کنم اگر دلایل علمی خود را جهت بالا رفتن اطلاعات ناقص خودم عنوان نمائید

در مورد قیمت این پرنده ممکن جفت هایی با قیمت های متفاوت خریداری بشه، ولی در کل و در حال حاضر قیمت این پرنده حدود جفتی 50 هزار تومان است.
در پست قبلی خودم لینک مطالب علمی تشخیص نر و ماده رو قرار دادم که شما می تونین روی لینک کلیک کنید و مطالب رو مطالعه کنید.
موفق باشید....

mamal_hiv
19 September 2008, 10:19 PM
در مورد قیمت این پرنده ممکن جفت هایی با قیمت های متفاوت خریداری بشه، ولی در کل و در حال حاضر قیمت این پرنده حدود جفتی 50 هزار تومان است.
در پست قبلی خودم لینک مطالب علمی تشخیص نر و ماده رو قرار دادم که شما می تونین روی لینک کلیک کنید و مطالب رو مطالعه کنید.
موفق باشید....

امیرجان به این دوستمون حق بدین
شاید این دوستمون مثل من شهرستانی باشن
قیمت یک جفت کوتوله تو ساری 35000تومان بیشتر نیست
ولی بنظر من شیوه ی تشخیص نروماده توسط این دوستمون عجیبه!!!:icon_twis
البته این نظر شخصی منه:icon_mad:/شاید بقییه چنین نظری نداشته باشن

mamad4dast
20 September 2008, 01:08 AM
با تشکر از امیر عزیز. من ازروی چشمها خریدم و بعد از یک هفته جفت گیری کردند. در ضمن روش انگشت سبابه یا همان شناخت از روی جناق که کفتر بازها به آن واردند درمورد جوجه های بالغ کاربرد دارد ولی یکی از راههای مطمئن است .:lover:

amir_foad
20 September 2008, 05:49 PM
امیرجان به این دوستمون حق بدین
شاید این دوستمون مثل من شهرستانی باشن
قیمت یک جفت کوتوله تو ساری 35000تومان بیشتر نیست
ولی بنظر من شیوه ی تشخیص نروماده توسط این دوستمون عجیبه!!!:icon_twis
البته این نظر شخصی منه:icon_mad:/شاید بقییه چنین نظری نداشته باشن

شاید اینطور که شما میگید باشد ولی جفتی 30 تومان با قفس یه مقدار عجیبه آخه! شما احتمالاً نژاد فیشر رو 35 خریدی که این دوستمون به قیمت 20 تومان اشاره کرده بودن! که جور در نمیاد. به هر حال ممنون از توجهت. :icon_cool

amir_foad
20 September 2008, 05:52 PM
با تشکر از امیر عزیز. من ازروی چشمها خریدم و بعد از یک هفته جفت گیری کردند. در ضمن روش انگشت سبابه یا همان شناخت از روی جناق که کفتر بازها به آن واردند درمورد جوجه های بالغ کاربرد دارد ولی یکی از راههای مطمئن است .

دوست عزیز من نمیگم اینی که شما خریدی جفت نیست، اما نکته قابل بحث اینه که روش تشخیص نر و ماده ی این پرنده به این شکل نیست. و ممنون میشم بگی که از کدوم شهر ایران هستی. موفق باشی...

سیاوش ایران
22 September 2008, 12:06 PM
امیرجان به این دوستمون حق بدین
شاید این دوستمون مثل من شهرستانی باشن
قیمت یک جفت کوتوله تو ساری 35000تومان بیشتر نیست
ولی بنظر من شیوه ی تشخیص نروماده توسط این دوستمون عجیبه!!!:icon_twis
البته این نظر شخصی منه:icon_mad:/شاید بقییه چنین نظری نداشته باشن

بله من کرمانی هستم سبزش هست 25 زردش هست 30 دیگه بیشتر از 30 اصلا نداریم(جفتی)
حتی یه جفت با دو تا جوجه هست 60

asainnoori
26 September 2008, 05:26 PM
سلام

من سه ماهه یک جفت طوطی برزیلی خریدم از یک ماه پیش منقار شون بیش از حد بلند شد ودیروز

پیش یه پرنده فروش بردمشون و نوکهاشون رو براشون کوتاه کرد از دیروز تا حالا خیلی کم غذا می

خورند و پر هاشون رو می کنن.چیکار کنم؟؟؟

در ضمن پرنده ماده ام هم خیلی ضعیفه نمی دونم چی کار کنم هم بهش وینامین میدم هم میوه و...

اما تخم مرغ رو به هیچ شیوه ای نمی خوره.ممنون میشم راهنمایی کنید.

ممنون بای.....

amir_foad
26 September 2008, 09:59 PM
سلام

من سه ماهه یک جفت طوطی برزیلی خریدم از یک ماه پیش منقار شون بیش از حد بلند شد ودیروز

پیش یه پرنده فروش بردمشون و نوکهاشون رو براشون کوتاه کرد از دیروز تا حالا خیلی کم غذا می

خورند و پر هاشون رو می کنن.چیکار کنم؟؟؟

در ضمن پرنده ماده ام هم خیلی ضعیفه نمی دونم چی کار کنم هم بهش وینامین میدم هم میوه و...

اما تخم مرغ رو به هیچ شیوه ای نمی خوره.ممنون میشم راهنمایی کنید.

ممنون بای.....

پیشنهاد می کنم با یه دامپزشک مشورت کنید.... http://www.phalls.com/images/icons/icon7.gif

breeder1983
1 October 2008, 11:05 PM
سلام
عنوان اصلی این گفتگو اشتباهه
طوطی برزیلی یا همون کوتوله چند نژاد داره که یکیشون Fischer هست!!!
Fischer,Peach Faced,Masked Love Birds و چند نژاد دیگه!

مهربانو
4 October 2008, 01:19 PM
سلام من می خوام یه جفت از این پرنده زیبا رو بخرم
این تاپیکو تقریبا" خوندم اما چندتا سوال دارم امیدوارم دوستان کمکم کنن:icon_neut
چه رنگهایی داره این پرنده؟چون من تو پرنده فروشیها سبزشو فقط دیدم
کجا می تونم بخرمشون که سالم و جوون باشن و تنعشون زیاد باشه که بشه انتخاب کرد
ابعاد قفسشون بهتره چه اندازه باشه؟
محیطی که زندگی می کنن چند درجه باید دماش باشه
به سرما یا گرما حساسن؟
فعلا همینا رو جواب بدید:icon_surp

amir_foad
4 October 2008, 08:01 PM
سلام
عنوان اصلی این گفتگو اشتباهه
طوطی برزیلی یا همون کوتوله چند نژاد داره که یکیشون Fischer هست!!!
Fischer,Peach Faced,Masked Love Birds و چند نژاد دیگه!

سلام دوست عزیز. کاملاً حق با شماست. منتها چون اون دوست عزیزی که این تاپیک رو ایجاد کردن این اسم رو انتخاب کردن! دیگه به همون صورت مونده!!!! :icon_mad:
البته خیلی هم نمیشه بیش از حد انتظار داشت، چون متاسفانه بدلیل اطلاع رسانی ضعیف در این موارد خیلی ها حتی اسم صحیح این پرنده رو نمی دونن!! و شاید نام اشتباه کوتوله یا برزیلی دوستان علاقمند رو بیشتر به این سمت هدایت کنه تا Lovebird!! ان شاءالله که با فرهنگ سازی در این انجمن خیلی از دوستان از اسامی صحیح و علمی پرندگان مطلع بشن! :icon_cool

amir_foad
4 October 2008, 08:08 PM
سلام من می خوام یه جفت از این پرنده زیبا رو بخرم
این تاپیکو تقریبا" خوندم اما چندتا سوال دارم امیدوارم دوستان کمکم کنن:icon_neut
چه رنگهایی داره این پرنده؟چون من تو پرنده فروشیها سبزشو فقط دیدم
کجا می تونم بخرمشون که سالم و جوون باشن و تنعشون زیاد باشه که بشه انتخاب کرد
ابعاد قفسشون بهتره چه اندازه باشه؟
محیطی که زندگی می کنن چند درجه باید دماش باشه
به سرما یا گرما حساسن؟
فعلا همینا رو جواب بدید:icon_surp

سلام.
در ایران بصورت کلی دو نژاد این پرنده بیشتر یافت نمی شود. اکثراً فیشر (همون سبزها که میگین) و بعضاً هم زرد صورت هلویی (Peachface) پیدا میشه! اگه آدرس خواستین تو پیغام خصوصی در خدمتتون هستم. ابعاد قفس هم در حد قفس های کمی بزرگ تر از معمول کفایت می کنه. دمای محیط زندگی هم بین 20 تا 25 دمای مناسبیه! Lovebird ها پرنده های نسبتاً منعطفی هستن ولی تغییر ناگهانی و زیاد سرما و گرما باعث سرماخوردگی و در نهایت مرگ اونها میشه. موفق باشی.

peachface
11 October 2008, 11:53 PM
دوستان سلام
من یه 20 روزیه که 2 تا مرغ عشق ( برزیلی) خریدم . عشقشونم چون صورت هلویی سبز هستن به سختی پیداشون کردم.

بچه های خوب و سالمین دام پزشک هم بردمشون. ولی مسئله ای که هست اینکه اینا فقط ارزن و تخم آفتابگردون می خورن. هرچی بهشون میوه و سبزی میدم اصلا نمی خورن.
چی کار کنم میوه و سبزی بخورن؟، گرسنگی هم بهشون دادم. باز نمی خورن.


ضمنا مطمئن نیستم که نر و ماده باشن، یکیشون(اونی که حدس می زنم نر باشه) پر رنگ تر و پر فعالیت و دور گردنش کمی به سیاهی میزنه . اون یکی(حدس می زنم ماده) پر سر و صدا و با فعالیت کمتر موقعی هم که می خواد بخوابه افقی تر از اون یکیه. از هم دیگه گاهی نوک میگیرن و هم رو تیمار می کنن.
توی مغازه هم این دو تا همش با هم بودن . و همین با هم بودنشون نظر منو جلب خودشون کرد.در مورد جنسیتشون کسی نظری نداره؟

عکسشون و اینجا می ذارم:

http://tinypic.ws/files/axknontchhl0p08mvvf7_thumb.jpg (http://tinypic.ws/viewer.php?file=axknontchhl0p08mvvf7.jpg)این فکر کنم نره! .... http://tinypic.ws/files/9jeu3gair4s3lub7d0id_thumb.jpg (http://tinypic.ws/viewer.php?file=9jeu3gair4s3lub7d0id.jpg) این حدس می زنم ماده باشه .... http://tinypic.ws/files/jx0jbohfopaz8762mhg3_thumb.jpg (http://tinypic.ws/viewer.php?file=jx0jbohfopaz8762mhg3.jpg) این اقای نره!

http://tinypic.ws/files/q9qxm1q9s2tc0r9ro2qi_thumb.jpg (http://tinypic.ws/viewer.php?file=q9qxm1q9s2tc0r9ro2qi.jpg)سمت چپی ماده سمت راستی نر! ...http://tinypic.ws/files/q208yqbyaqcffmaaf779_thumb.jpg (http://tinypic.ws/viewer.php?file=q208yqbyaqcffmaaf779.jpg)آقای نر جلو خانوم ماده عقب!
http://tinypic.ws/files/5uu1p1w9f5ax9enk6zfr_thumb.jpg (http://tinypic.ws/viewer.php?file=5uu1p1w9f5ax9enk6zfr.jpg)اینجا هم خیس هستن ( حمام کردن) راستی نره! چپی ماده!

براشون یه لونه هم درست کردم که توش میرن ولی نمی مونن زود میان بیرون.کسی اشکالی به نظرش می رسه؟ لونه از پلکسی کدر ه! توش روزنامه و پنبه گذاشتم خوششون نیومد بعد گذاشتم بیرون که خودشون ببرن ... خودشون هم نبردن هنوز! همش می رن و بالای لونه روش میشینن

http://tinypic.ws/files/jy8w69th6vec5q8gz39o_thumb.jpg (http://tinypic.ws/viewer.php?file=jy8w69th6vec5q8gz39o.jpg)

از توجه و زاهنمایتون پیشاپیش ممنون

-------------
کاربر محترم قوانین تالار پرندگان را حتما مطالعه کنید . در صورت رعایت نکردن قوانین پستهای شما حذف خواهد شد.

amir_foad
12 October 2008, 07:13 PM
دوستان سلام
من یه 20 روزیه که 2 تا مرغ عشق ( برزیلی) خریدم . عشقشونم چون صورت هلویی سبز هستن به سختی پیداشون کردم........

سلام دوست عزیز. ورودت رو به جمعمون تبریک میگم! :icon_excl

مبارک باشه، پرنده های نازی هستن! :icon_arro و خوب کاری کردی که پیش دامپزشک هم بردی! میوه و سبزی رو هم یواش یواش و با گذشت زمان می تونی با همون روش گرسنگی بهشون بدی. :icon_surp در مورد جنسیت در این پست (http://www.phalls.com/showpost.php?p=543592&postcount=92) صحبت شده و با این مسائلی که عنوان کردی و عکسشون اصلاً نمیشه نظر قطعی داد.

در مورد لونه شون هم باید بگم که بنظرم جنسش زیاد جالب نیست، یه جستجو توی اینترنت بکنی می بینی که لونه هاشون باید به چه شکلی باشه و توی لونه هاشون چی باید بذاری. البته در مورد اکثر این موارد قبلاً زیاد صحبت شده. شما حتماً پست های قبلی رو مرور کن! :icon_surp

** راستی بنظر من اینا (یا حداقل یکی از اینها (اونی که فکر میکنی نره!)) فیشر هستن نه صورت هلویی!! صورت هلویی ها به این شکل هستن:

عکس شماره یک (http://www.singing-wings-aviary.com/peachfacebaby2.jpg)
عکس شماره دو (http://parrotspecies.org/images/Peach%20face%20Lovebird.jpg)
عکس شماره سه (http://animal-world.com/encyclo/featured_pets/Birds/Zoe/Zoe.jpg)
عکس شماره چهار (http://fischerlovebirds.bravehost.com/myPictures/14624Lovebird.jpg)
عکس شماره پنج (http://fischerlovebirds.bravehost.com/myPictures/14624Lovebird.jpg)

tupac
11 November 2008, 07:29 AM
پرندهای منم همین حالتو دارن اون موقع که لونه پایین بود میرفتن روش میشستن ولی وقتی چسبوندم به سقف رفتن توش؛

nima777
11 November 2008, 11:05 PM
سلام دوستان خوبين؟ منم عاشق lovebird اما تا الان قسمت نشده از يكيشون نگه داري كنم بچه ها به نظر شما كه تجربه نگه داري اين پرنده رو دارين اگه يه جوجه تازه به دنيا اومدش را جدا كنيم و خودمون بزرگش كنيم تا چند ميزان دستي ميشه؟ راستي نميدونم اين جا جاش هست يا نه اما اگه كسي از دوستان از پرندهاش جوجه گرفت من يه جوجش رو مي خوام لطفا پيغام خصوصي بزاره برام

mohammad1983
29 November 2008, 09:53 PM
سلام
دوستان من 4 سال هست كه از اين كوتوله ها دارم.جفتشون هم سبز هستند.احتمال ميدم نر و ماده باشند.چون معمولا در حيوانات و پرندگان اوني كه نر هست خوشگل تر و هيكلي تر هست.مال من هم دقيقا اين طوري هست و اون يكي كه احتمال ميدم ماده باشه پرهاي پشتش كمي ريخته و هيكلش ريز هست.
سؤالم اين هست كه يكسري از دوستان گفته اند در محيط تاريك باشند بهتر جفت گيري ميكنند.
خوب اگر در محيط تاريك باشند ميزان خوردن خوراك مگه پايين نمياد؟؟

sina-abedini
5 December 2008, 11:24 PM
سلام من یه قفس بزرگ دارم میخواستم بدونم میشه 1 عروس و 1 جفت مرغ عشق و 1 جفت برزیلی با هم نگه داشت؟

amir_foad
6 December 2008, 09:26 AM
سلام دوستان خوبين؟ منم عاشق lovebird اما تا الان قسمت نشده از يكيشون نگه داري كنم بچه ها به نظر شما كه تجربه نگه داري اين پرنده رو دارين اگه يه جوجه تازه به دنيا اومدش را جدا كنيم و خودمون بزرگش كنيم تا چند ميزان دستي ميشه؟ راستي نميدونم اين جا جاش هست يا نه اما اگه كسي از دوستان از پرندهاش جوجه گرفت من يه جوجش رو مي خوام لطفا پيغام خصوصي بزاره برام


طوطی سانان رو اگه از بچگی بزرگ کنی دستی می شن. کسانی هستن که از این پرنده جوجه گرفته باشن ولی خب کار راحتی نیست و یه کمی باید وارد باشی و وقت بذاری. :icon_surpسلام
دوستان من 4 سال هست كه از اين كوتوله ها دارم.جفتشون هم سبز هستند.احتمال ميدم نر و ماده باشند.چون معمولا در حيوانات و پرندگان اوني كه نر هست خوشگل تر و هيكلي تر هست.مال من هم دقيقا اين طوري هست و اون يكي كه احتمال ميدم ماده باشه پرهاي پشتش كمي ريخته و هيكلش ريز هست.
سؤالم اين هست كه يكسري از دوستان گفته اند در محيط تاريك باشند بهتر جفت گيري ميكنند.
خوب اگر در محيط تاريك باشند ميزان خوردن خوراك مگه پايين نمياد؟؟

سلام. نر و مادگیش رو که از هیکل و ظاهر به هیچ وجه نمیشه فهمید!!
و اینکه محیط تاریک برای جفت گیری بهتره؟!! کی گفته این رو؟! یه لونه چوبی با پوشال باید براشون بذاری ولی جاشون نباید تاریک باشه! نور (مستقیم نباشه) به اندازه کافی باید براشون مهیا باشه. :icon_cool


سلام من یه قفس بزرگ دارم میخواستم بدونم میشه 1 عروس و 1 جفت مرغ عشق و 1 جفت برزیلی با هم نگه داشت؟

اگه این کار رو نکنی بهتره! :icon_surp

Ehsanhp
12 December 2008, 05:40 PM
سلام بر همه دوستان
در صفحه 6 عکس پرنده هام را گذاشتم که پرنده نر فیشر و پرنده ماده آبی سر مشکیه . خلاصه بعد از 1 سال 4 تا تخم گذاشته:icon_arro و مادهه 4 روزه که روی تخمها خوابیده و فقط برای دونه خوردن میاد بیرون و نره هم بیرون کشیک میده. لونه اونا از همین پلاستیکی هاست که کفش چاله داره که امیر جان هم عکسش را گذاشته بود .آیا بهتره که اصولا سقف لونشون باشه یا بر دارم ؟ ضمن اینکه آیا این لونه براشون کوچیک نیست ؟

amir_foad
12 December 2008, 06:05 PM
سلام بر همه دوستان
در صفحه 6 عکس پرنده هام را گذاشتم که پرنده نر فیشر و پرنده ماده آبی سر مشکیه . خلاصه بعد از 1 سال 4 تا تخم گذاشته:icon_arro و مادهه 4 روزه که روی تخمها خوابیده و فقط برای دونه خوردن میاد بیرون و نره هم بیرون کشیک میده. لونه اونا از همین پلاستیکی هاست که کفش چاله داره که امیر جان هم عکسش را گذاشته بود .آیا بهتره که اصولا سقف لونشون باشه یا بر دارم ؟ ضمن اینکه آیا این لونه براشون کوچیک نیست ؟

این عکسی که تو این پست (http://www.phalls.com/showpost.php?p=521338&postcount=71) گذاشتین، دقیقاً پرنده های خودتو هستن؟!! یا شبیه مال خودت هستن؟!
خیلی خیلی جالبه که با وجود تفاوت نژاد با هم جفت گیری کردن!! :icon_sad: لطفاً چند تا عکس از محل نگهداری و لونه و... شون اینجا بذارین. سقف لونه که حتماً باید باشه و نباید برش داری. این لونه ها که کوچیک هست ولی دیگه الان نمیشه کاریش کرد، ولی واسه دفعه بعدی حتماً براشون لونه چوبی بذار.. :icon_cool
منتظر عکس ها هستیم.. :icon_surp

Ehsanhp
12 December 2008, 06:30 PM
سلام بر دوستان
مرسی امیر عزیز از راهنماییت.آره عکس خودشونه. البته در کل این 1 سال مادهه با نره جفت گیری نمی کرد ولی اخیرا دیگه راضی شد و حاصلش همین تخمهاست.:icon_surpباشه حتما عکس می ذارم و به نظر شما بهتر نیست پرنده نر را جدا کنم و داخل قفس دیگه ای بذارم. یا اینکه یه لونه دیگه براش تو همین قفس بذارم؟

amir_foad
12 December 2008, 06:35 PM
سلام بر دوستان
مرسی امیر عزیز از راهنماییت.آره عکس خودشونه. البته در کل این 1 سال مادهه با نره جفت گیری نمی کرد ولی اخیرا دیگه راضی شد و حاصلش همین تخمهاست.:icon_surpباشه حتما عکس می ذارم و به نظر شما بهتر نیست پرنده نر را جدا کنم و داخل قفس دیگه ای بذارم. یا اینکه یه لونه دیگه براش تو همین قفس بذارم؟

واقعاً دوست داشتنی هستن :icon_wink آخه اینها خیلی سخت جوجه میدن، از بس که ترسو هستن. :icon_mad:
به هر حال ایول داره... :icon_arro
پرنده نر رو که اصلاً نباید جدا کنی!! حتماً باید پیش خانمش باشه تا مراقب لونه باشه و بهش غذا بده و....
فعلاً لونه دیگه ای لازم نیست. بذار شرایط کاملاً عادی و به دور از هرگونه استرسی پیش بره.. :icon_cool جوجه هاش واقعاً باید جالب باشن... :icon_ques :icon_sad:

Ehsanhp
12 December 2008, 07:02 PM
متشکرم.ققسشون شرایط خاصی نداره.عکس هم سعی کردم بفرستم ولی upload نمیشه!!.آره ای کاش تخماشون جوجه بشه.خیلی دوست دارم ببینم که مخلوط این دو تا چی از آب در میاد:icon_arro.باز هم برای عکس سعی می کنم.:icon_cry:

amir_foad
12 December 2008, 07:19 PM
متشکرم.ققسشون شرایط خاصی نداره.عکس هم سعی کردم بفرستم ولی upload نمیشه!!.آره ای کاش تخماشون جوجه بشه.خیلی دوست دارم ببینم که مخلوط این دو تا چی از آب در میاد:icon_arro.باز هم برای عکس سعی می کنم.:icon_cry:

اگه خواستی واسه من ایمیل کن من آپلودش می کنم و میذارم :icon_cool

HAMED-MI
14 December 2008, 05:35 PM
سلام دوستان
من یه جفت از این پرنده رو گرفتم . واقعا دوست داشتنی هستن . اما مشکلی که وجود داره اینکه روز اول تا شب تو لونه نرفتن . شب تا صبح رفتن تو لونه و از اون به بعد همش تو لونه اند و بعضی وقتا یکیشون کلشو میاره بیرون و تا یکی میاد میره تو . در ضمن برای خوردنه غذا هم خیلی کم اومدن بیرون . آیا این طبیعیه ؟ یا اینکه باید جای قفس رو عوض کنم .یا اینکه چون اولشه اینطورین؟ البته الان هم جای قفس تو اطاقه خودمه و زیاد رفت و آمد نیست معمولا" .

با سپاس

sina-abedini
14 December 2008, 06:32 PM
سعی کنید جای قفس رو عوض نکنید چون میگن 2 بار اسباب کشی = 1 بار خونه خرابی
کوتوله های شما وحشی ان و می ترسن به نظر من لونه رو یه مدت بردار تا اهلی تر شن:icon_cool
بازم از دوستان دیگه کمک بگیرین بهتره.

amir_foad
15 December 2008, 11:28 AM
سلام دوستان
من یه جفت از این پرنده رو گرفتم . واقعا دوست داشتنی هستن . اما مشکلی که وجود داره اینکه روز اول تا شب تو لونه نرفتن . شب تا صبح رفتن تو لونه و از اون به بعد همش تو لونه اند و بعضی وقتا یکیشون کلشو میاره بیرون و تا یکی میاد میره تو . در ضمن برای خوردنه غذا هم خیلی کم اومدن بیرون . آیا این طبیعیه ؟ یا اینکه باید جای قفس رو عوض کنم .یا اینکه چون اولشه اینطورین؟ البته الان هم جای قفس تو اطاقه خودمه و زیاد رفت و آمد نیست معمولا" .
با سپاس

این پرنده (lovebird) کلاً ترسو هستن. مخصوصاً که بالغ هم باشن. من هم موافقم که مدتی لونه رو بردارید تا به شما عادت کنن. بعد که ترسشون ریخت لونه رو بذارین تا ببینید میرن واسه بچه دار شدن یانه... :icon_cool

HAMED-MI
15 December 2008, 11:42 AM
سلام
آخه من براشون پوشال و مواد مورد نیاز برای نرم کردن لونه گذاشتم و اونا هم دست به کار شدن . (داخل لونه موندن واسه این مورد نیست) . در ضمن از کلبه پرنده گرفتم و گفتن اینا آماده هستن. میترسم لونه رو بردارم تخم رو بندازن تو قفس و ...
الان مال شما وقتی میرید پیش قفس و یا دستتون رو برای گذاشتن دونه و .. می کنید داخل قفس چیکار میکنن؟ آیا از اول آروم بودن یا مثل مال من بودن ؟

blackworm
15 December 2008, 11:49 AM
سلام
آخه من براشون پوشال و مواد مورد نياز براي نرم کردن لونه گذاشتم و اونا هم دست به کار شدن . (داخل لونه موندن واسه اين مورد نيست) . در ضمن از کلبه پرنده گرفتم و گفتن اينا آماده هستن. ميترسم لونه رو بردارم تخم رو بندازن تو قفس و ...
الان مال شما وقتي ميريد پيش قفس و يا دستتون رو براي گذاشتن دونه و .. مي کنيد داخل قفس چيکار ميکنن؟ آيا از اول آروم بودن يا مثل مال من بودن ؟

دوست عزيز توصيه مي کن قفس رو در جايي که داراي نور کمي هست قرار بديد .

HAMED-MI
17 December 2008, 11:45 AM
سلام دوستان
1- این مرغ عشق ها چند روز بعد از جفت گیری تخمگذاری می کنند؟
2-حداقل و حداکثر چندتا تخم میزارن و بطور رایج چندتا تخم میزارن ؟
3- آیا جفت گیری شون به این معنیه که شرایط و موقعیت کنونی شون رو پذیرفتن ؟
4- میدونم تکراریه اما جند روز رو تخماشون میخوابن معمولا" ؟

من امروز جفت گیری اونارو دیدم و چندتا چیز توجهمو جلب کرد :
یکی اینکه خیلی طولانی تر از از پرنده های دیگه بود و دوم اینکه چند بار پشت سر هم این اتفاق افتاد ! که متاسفانه بار آخر یکی اومد تو اطاق اونا هم پروسه رو کامل نکردن .

با سپاس

amir_foad
17 December 2008, 02:02 PM
سلام
آخه من براشون پوشال و مواد مورد نیاز برای نرم کردن لونه گذاشتم و اونا هم دست به کار شدن . (داخل لونه موندن واسه این مورد نیست) . در ضمن از کلبه پرنده گرفتم و گفتن اینا آماده هستن. میترسم لونه رو بردارم تخم رو بندازن تو قفس و ...
الان مال شما وقتی میرید پیش قفس و یا دستتون رو برای گذاشتن دونه و .. می کنید داخل قفس چیکار میکنن؟ آیا از اول آروم بودن یا مثل مال من بودن ؟

سلام. خب شما از اول این مسائل رو نگفتی که! موضوع رو طور دیگه ای بیان کردی! اگه این طور که میگی آماده هستن یه جایی قرارشون بده که رفت و آمد بسیار کم باشه، ترجیحاً تاریک تر و دنج تر باشه. لونه رو هم بر ندار. براشون پوشال و کاغذ و اینا بذار که لونه رو آماده کنن.
اکثر این پرنده در هنگام عوض کردن آب و دون یا میرن تو لونه قایم میشن تا می ترسن و به این ور و اون ور فرار می کنن!


سلام دوستان
1- این مرغ عشق ها چند روز بعد از جفت گیری تخمگذاری می کنند؟
2-حداقل و حداکثر چندتا تخم میزارن و بطور رایج چندتا تخم میزارن ؟
3- آیا جفت گیری شون به این معنیه که شرایط و موقعیت کنونی شون رو پذیرفتن ؟
4- میدونم تکراریه اما جند روز رو تخماشون میخوابن معمولا" ؟
من امروز جفت گیری اونارو دیدم و چندتا چیز توجهمو جلب کرد :
یکی اینکه خیلی طولانی تر از از پرنده های دیگه بود و دوم اینکه چند بار پشت سر هم این اتفاق افتاد ! که متاسفانه بار آخر یکی اومد تو اطاق اونا هم پروسه رو کامل نکردن .
با سپاس

1- معمولاً دو سه روز بعد از جفت گیری تخم میذارن. البته ممکنه جفت گیری هم بکنن ولی تخم نذارن!
2- از یک به بالا تخم میذارن ولی معمولش همون دو، سه تا هستش اکثراً.
3- به هر حال وقتی جفت گیری می کنن یعنی وضعیت مناسبی دارن. http://www.phalls.com/images/icons/icon7.gif
4- حدود 18 تا 20 روز

خب کار از محکم کاری که عیب نمی کنه :icon_arro امیدوارم هر چه زودتر تخم بذارن! :icon_excl

AlexiLaiho
17 December 2008, 10:23 PM
درود
من چند ماهی هست که یکی از این طوطیها رو پیدا کردم (الان هم تنهاست)
مدتی از بس سروصدا میکرد دادمش به یک نفر و الان دوباره به همون دلیل برگشته پیش خودم
تا حالا پرنده به این ترسوئی ندیده بودم . نمیدونم دوران کودکیش چه بلائی سرش اومده .:icon_redf

راستش الان که از نزدیک دیدمش یه چیزهائی سفید خیلی ریزی روی پرهاشه . ولی راه نمیرن تا جائی
که من میبینم . میخواستم ببینم موردی داره ؟ میتونم ببرمش توی حمام و آب ولرم رو بگیرم روش ؟ یا اشتباه ؟ یکی دیگه هم دستشوئی که میکنه (ببخشیدا) خیلی آب هم همراهش هست ، حسابی روزنامه کف قفسشو (بازم ببخشید) خیس میکنه . خیلی دلم براش میسوزه میخواستم ببرمش باغ پرندگان تحویلش بدم بره پهلوی دوستاش ... نمیدونم چکارش کنم . خیلیم باهوشه ولی امان از دست صداش که منو دیوانه میکنه :124:ممنون میشم از همه دوستان راهنمائیم کنین.:icon_wink

amir_foad
17 December 2008, 11:41 PM
درود
من چند ماهی هست که یکی از این طوطیها رو پیدا کردم (الان هم تنهاست)
مدتی از بس سروصدا میکرد دادمش به یک نفر و الان دوباره به همون دلیل برگشته پیش خودم
تا حالا پرنده به این ترسوئی ندیده بودم . نمیدونم دوران کودکیش چه بلائی سرش اومده .:icon_redf

راستش الان که از نزدیک دیدمش یه چیزهائی سفید خیلی ریزی روی پرهاشه . ولی راه نمیرن تا جائی
که من میبینم . میخواستم ببینم موردی داره ؟ میتونم ببرمش توی حمام و آب ولرم رو بگیرم روش ؟ یا اشتباه ؟ یکی دیگه هم دستشوئی که میکنه (ببخشیدا) خیلی آب هم همراهش هست ، حسابی روزنامه کف قفسشو (بازم ببخشید) خیس میکنه . خیلی دلم براش میسوزه میخواستم ببرمش باغ پرندگان تحویلش بدم بره پهلوی دوستاش ... نمیدونم چکارش کنم . خیلیم باهوشه ولی امان از دست صداش که منو دیوانه میکنه :124:ممنون میشم از همه دوستان راهنمائیم کنین.:icon_wink

سلام. دوست عزیز اگه صداش اذیتت می کنه (که واقعاً تو مخی هست) می تونی به پرنده فروشی بفروشیش، ولی اگه می خوای نگهش داری باید بگم که نمی خواد بشوریش، یه ظرف آب براش بذار اگه خودش خواست حمام می کنه. هفته ای یه بار هم تو ظرف آبش 10 تا 15 قطره مولتی ویتامین بچه بریز و جاش هم گرم باشه.

Empress
18 December 2008, 12:05 AM
دوست من یه نر داشت که خیلییییی سر و صدا میکرد. اما از وقتی براش جفت گرفته، دیگه خیلی آروم تر شده، سر و صداشم کم شده.

amir_foad
18 December 2008, 09:48 AM
دوست من یه نر داشت که خیلییییی سر و صدا میکرد. اما از وقتی براش جفت گرفته، دیگه خیلی آروم تر شده، سر و صداشم کم شده.

اگه صدای نر از روی مستی باشه، بله، با گرفتن یک ماده آروم تر میشه. هر چند که تشخیص ماده این پرنده سخته و قلق داره. اما جفت های این Lovebird ها هم صدای تو مخی دارن. فرکانس صداشون خیلی ریزه ولی حجم صداشون زیاده میره تو مخ http://www.phalls.com/images/icons/icon10.gif

Ehsanhp
20 December 2008, 09:41 PM
امیر جان شرمنده من نتونستم عکس های پرنده هام را برات بفرستم. یعنی بلد نبودم:icon_neut اگه می دونی جور دیگه ای بفرستم.ولی تا حالا که مادهه خوب خوابیده رو تخمها و تقریبا الان در روز 9 هستن و اگه 23 روز باشه 14 روز دیگه نوه هام به دنیا میان:icon_wink.البته هنور خیلی زود که مطمئن بشیم از جوجه شدنشون.

amir_foad
21 December 2008, 10:15 PM
امیر جان شرمنده من نتونستم عکس های پرنده هام را برات بفرستم. یعنی بلد نبودم:icon_neut اگه می دونی جور دیگه ای بفرستم.ولی تا حالا که مادهه خوب خوابیده رو تخمها و تقریبا الان در روز 9 هستن و اگه 23 روز باشه 14 روز دیگه نوه هام به دنیا میان:icon_wink.البته هنور خیلی زود که مطمئن بشیم از جوجه شدنشون.

عکس ها رو برام ایمیل کن من برات آپلود می کنم، مشکلی نیست! :icon_surp
ان شاءا... که بدنیا میان، امیدوار باش :icon_excl البته 23 روز طول نمی کشه، کمتره. ان شاءا... تا یه ده روز دیگه کم کم جوجه هات رو به نوبت می بینی! :icon_cool جالب میشه جوجه های این جفت که رنگ بندی متفاوتی دارن! :icon_evil

amir_foad
25 December 2008, 08:26 PM
اینم از عکس های جفت زیبای آقا احسان که زحمت کشید و برام ایمیلش کرد:

http://www.tinypic.ws/files/yfbqseved69lxntyiv6l_thumb.jpg (http://www.tinypic.ws/viewer.php?file=yfbqseved69lxntyiv6l.jpg)

http://www.tinypic.ws/files/6si6bc8rts29kgldulm0_thumb.jpg (http://www.tinypic.ws/viewer.php?file=6si6bc8rts29kgldulm0.jpg)

amir_foad
26 December 2008, 11:59 AM
سلام بر همه دوستان
در صفحه 6 عکس پرنده هام را گذاشتم که پرنده نر فیشر و پرنده ماده آبی سر مشکیه . خلاصه بعد از 1 سال 4 تا تخم گذاشته:icon_arro و مادهه 4 روزه که روی تخمها خوابیده و فقط برای دونه خوردن میاد بیرون و نره هم بیرون کشیک میده. لونه اونا از همین پلاستیکی هاست که کفش چاله داره که امیر جان هم عکسش را گذاشته بود .آیا بهتره که اصولا سقف لونشون باشه یا بر دارم ؟ ضمن اینکه آیا این لونه براشون کوچیک نیست ؟


امیر جان شرمنده من نتونستم عکس های پرنده هام را برات بفرستم. یعنی بلد نبودم:icon_neut اگه می دونی جور دیگه ای بفرستم.ولی تا حالا که مادهه خوب خوابیده رو تخمها و تقریبا الان در روز 9 هستن و اگه 23 روز باشه 14 روز دیگه نوه هام به دنیا میان:icon_wink.البته هنور خیلی زود که مطمئن بشیم از جوجه شدنشون.

سلام احسان جان. آقا امروز داشتم تو مطالب قبلی دنبال این می گشتم که پرنده هات چند تا تخم گذاشته بودن که به نکته عجیبی برخوردم :icon_twis

نقل قول اولی که ازت گذاشتم مال تاریخ 12 دسامبره (پست شماره 157) که گفته بودی 4 روزه که ماده روی تخم ها می خوابه.
نقل قول دوم مال تاریخ 20 دسامبره (پست شماره 174) که میشه 8 روز بعد از نقل قول اولت. یعنی 8+4=12 روز بوده که پرنده هات روی تخم خوابیده بودن، ولی شما گفتی 9 روز هست که خوابیدن!! :icon_ques جریان چیه؟! نمی دونی اولین تخم رو کی گذاشته؟! و آیا اینکه در لونه رو چند بار برداشتی تا حالا؟!

Ehsanhp
27 December 2008, 07:02 PM
سلام به همه دوستان،
آره درست میگی امیر جان، در واقع من همون 5 شنبه ،2 هفته پیش تخمهاشون را دیدم یعنی همون 12 دسامبر که 4 تا تخم بود.ولی حدس زدم که از 4 روز زودتر اولین تخم را گذاشته .نمی دونم شاید هم اشتباه می کنم.ولی از همون چند روز قبلش پرنده نر تا دستم را میبردم طرف قفس حالت تدافعی می گرفت که یعنی تخم تو لونه هست.تا حالا هم سقف لونشون را اصلا بر نداشتم.ولی فکر نمیکنی که وقتی به سلامتی:icon_arro جوجه ها به دنیا اومدن ،بهتر باشه که سقف را بر دارم تا هم روشون کنترل داشته باشم هم اون تو تاریک نباشه که یه وقت له بشن!:icon_redf یا نمی دونم هر چیز دیگه ای...؟

amir_foad
29 December 2008, 12:24 PM
سلام به همه دوستان،
آره درست میگی امیر جان، در واقع من همون 5 شنبه ،2 هفته پیش تخمهاشون را دیدم یعنی همون 12 دسامبر که 4 تا تخم بود.ولی حدس زدم که از 4 روز زودتر اولین تخم را گذاشته .نمی دونم شاید هم اشتباه می کنم.ولی از همون چند روز قبلش پرنده نر تا دستم را میبردم طرف قفس حالت تدافعی می گرفت که یعنی تخم تو لونه هست.تا حالا هم سقف لونشون را اصلا بر نداشتم.ولی فکر نمیکنی که وقتی به سلامتی:icon_arro جوجه ها به دنیا اومدن ،بهتر باشه که سقف را بر دارم تا هم روشون کنترل داشته باشم هم اون تو تاریک نباشه که یه وقت له بشن!:icon_redf یا نمی دونم هر چیز دیگه ای...؟

بنظر من برنداری بهتره. چون جوجه ها اینطوری احساس امنیت بیشتری می کنن و کلاً همچین چیزی لازمه. من اکثراً از برداشتن در لونه نتایج خوبی نگرفتم به جز یک مورد استثنا. مادرشون اون تو مراقبشون هست. کم کم سرک کشیدن هاشون شروع میشه و کله شون رو از لونه میارن بیرون و دید می زنن. به موقعش هم از لونه خارج میشن.

HAMED-MI
31 December 2008, 05:32 PM
سلام

1-این مرغ عشق ها در چه سنی بالغ میشن؟
2-از کجا میشه فهمید به بلوغ رسیدن و آماده جفت یابی هستن ؟ (میگن بالغشون پرهاشون براقتره اما راه خوبی واسه تشخیص نیست)
3-راهی هست که بشه سن اینارو فهمید؟

amir_foad
31 December 2008, 06:11 PM
سلام
1-این مرغ عشق ها در چه سنی بالغ میشن؟
2-از کجا میشه فهمید به بلوغ رسیدن و آماده جفت یابی هستن ؟ (میگن بالغشون پرهاشون براقتره اما راه خوبی واسه تشخیص نیست)
3-راهی هست که بشه سن اینارو فهمید؟

سلام. فکر می کنم اینا در 5 ماهگی بالغ میشن. در مورد تشخیص سن که اصولاً راه خاصی وجود نداره. شما فقط می تونی جوجگی، بلوغ و پیری رو تشخیص بدی و راه دقیقی برای تشخیص سن نیست. در مورد بلوغ هم که باید صبر کنی تا به سنش برسه ولی آمادگی برای جفت گیری به عوامل زیادی بستگی داره و نمیشه سن دقیق رو براش مشخص کرد. در مورد Budgie هم همین طور هست. پرنده تو سن سه ماهگی جفت می خوره یکی تو یک سالگی، یکی هم بیشتر! در هر حال بیشتر مطالب کلی مدنظر هست تا به صورت خیلی ریز و جزئی. :icon_cool

dr_koodake_fahim
1 January 2009, 12:47 AM
سلام به همه
من تا حالا از این مرغ عشقها نداشتم اینها صداشون بیشتره یا عروس هلندی؟؟

blackworm
1 January 2009, 11:46 AM
داداش اصلا با عروس مقایسه نکن . اینا تو موخ میرن . فرکانس صدا شون پایین تر از عروس هست و واسه همین وقتی جیغ میزنه روان آدمو داغون میکنه .

zxcvmohsen
2 January 2009, 03:14 AM
سلام به همه ی دوستان:icon_excl
اگه خدا بخواد بچه هام واسه دومین بار تخم گذاشتن:icon_wink:icon_wink
دفعه ی اول که پارسال دم عید بود و سه تا تخم گذاشته بودن که هیچکدوم جوجه نشد اما هر سه تخم توش جنین 70% کامل شده داشت و خیلی ناراحت شدم که نتیجه نداد:icon_cry:
آخرشم دلیلشو نفهمیدم!!
هر کاری هم کردم دیگه تخم نذاشتن تا اینبار
همین روزاس که جوجه ها بیان بیرون (اگه خدا بخواد)
اگه اشتباه نکنم تو این تالار هنوز کسی تجربه جوجه گرفتن نداشته
اگه شماها دعا کنید منم قول می دم عکساشون و تجربیاتمو در خدمت دوستان گلم بذارم:icon_sad:..
عکس پدر و مادر تو پستهای قبل هست:icon_cool

amir_foad
2 January 2009, 10:34 AM
سلام به همه ی دوستان:icon_excl
اگه خدا بخواد بچه هام واسه دومین بار تخم گذاشتن:icon_wink:icon_wink
دفعه ی اول که پارسال دم عید بود و سه تا تخم گذاشته بودن که هیچکدوم جوجه نشد اما هر سه تخم توش جنین 70% کامل شده داشت و خیلی ناراحت شدم که نتیجه نداد:icon_cry:
آخرشم دلیلشو نفهمیدم!!
هر کاری هم کردم دیگه تخم نذاشتن تا اینبار
همین روزاس که جوجه ها بیان بیرون (اگه خدا بخواد)
اگه اشتباه نکنم تو این تالار هنوز کسی تجربه جوجه گرفتن نداشته
اگه شماها دعا کنید منم قول می دم عکساشون و تجربیاتمو در خدمت دوستان گلم بذارم:icon_sad:..
عکس پدر و مادر تو پستهای قبل هست:icon_cool

ایول داش محسن، مبــــــــارک باشه :icon_excl ان شاءا... که جوجه بشن و پدر و مادرشون باز هم تخم بذارن که ما بیایم و از شما جوجه بگیریم http://www.phalls.com/images/icons/icon10.gif منتظر خبرهای توت هستم، موفق باشی... :icon_cool

sina-abedini
5 January 2009, 03:53 PM
سلام بر همه دوستان
در صفحه 6 عکس پرنده هام را گذاشتم که پرنده نر فيشر و پرنده ماده آبي سر مشکيه . خلاصه بعد از 1 سال 4 تا تخم گذاشته:icon_arro و مادهه 4 روزه که روي تخمها خوابيده و فقط براي دونه خوردن مياد بيرون و نره هم بيرون کشيک ميده. لونه اونا از همين پلاستيکي هاست که کفش چاله داره که امير جان هم عکسش را گذاشته بود .آيا بهتره که اصولا سقف لونشون باشه يا بر دارم ؟ ضمن اينکه آيا اين لونه براشون کوچيک نيست ؟

هنوز جوجه هات در نيومدن؟

HAMED-MI
6 January 2009, 04:35 PM
سلام
4 تا تيکه فيلم خارجي از تغذيه دستي جوجه مرغ عشق .خيلي جالبه . جوجه ها با چه اشتهايي از سرنگ غذا ميخورن :
حجم اين قسمت : 735KB
http://rapidshare.com/files/180354339/handfeed1.mpeg.html

حجم اين قسمت : 343KB
http://rapidshare.com/files/180355571/handfeed2.mpeg.html

حجم اين قسمت : 639KB
http://rapidshare.com/files/180356174/handfeeds1.mpeg.html


حجم اين قسمت : 759KB
http://rapidshare.com/files/180356832/handfeeds2.mpeg.html


نحوه دانلود هم حتما" همه ميونن اما براي تکميل پست مجددا" ذکر ميکنم :
بعد از کليک روي لينک هر کدام از تکه فيلم ها به در سايت باز شده دکمه "FREE USER" رو کليک کرده و در صفحه ای که باز میشود منتظر شوید تا شمارش معکوس ( معمولا" 30 ثانیه) به پایان رسیده تا دکمه "DOWNLOAD" ظاهر شود . با کلیک روی آن فایل را در کامپیوتر خود ذخیره نمایید.


اينم چندتا عکس از تکه فيلم ها :

http://www.tinypic.ws/files/o3g0ajp0ggvkn69yhvjn_thumb.jpg (http://www.tinypic.ws/viewer.php?file=o3g0ajp0ggvkn69yhvjn.jpg) http://www.tinypic.ws/files/5kuh04uj5xpn8af7qh0s_thumb.jpg (http://www.tinypic.ws/viewer.php?file=5kuh04uj5xpn8af7qh0s.jpg) http://www.tinypic.ws/files/cvxxovok8exi8uwwselj_thumb.jpg (http://www.tinypic.ws/viewer.php?file=cvxxovok8exi8uwwselj.jpg) http://www.tinypic.ws/files/8z5iikk9w66gteaoe2ay_thumb.jpg (http://www.tinypic.ws/viewer.php?file=8z5iikk9w66gteaoe2ay.jpg)

دوستان توجه داشته باشن اينکار ريزه کاري ها ، تجارب و محلول غذايي و دماي غذايي معين و ... مخصوص خودش رو داره و صرف ديدن اين فيلم ها هرگز اقدام به تقليد و انجام اينکار نکنيد. سعي ميکنم بعد از امتحاناتم يه متن کامل از نحوه تغذيه پرندگان ترجمه و در اين قسمت قرار بدم . :icon_cool موفق باشيد.

tupac
7 January 2009, 01:18 AM
سلام.
مال من همین 2 هفته پیش 3 تا تخمشون جوجه نشد:icon_cry:،ولی نمیدونم از وقتی که اولین جفت گیریشونو کردن و اولین تخمشونو گذاشتن تا الان یه بند کارشون همینه ولی نمیدونم چرا جوجه در نمیاد؟لطفا راهنمایی کنید.
راستی نور افتاب باید بهشون بخوره یا نه؟

HAMED-MI
7 January 2009, 09:55 AM
سلام.
مال من همين 2 هفته پيش 3 تا تخمشون جوجه نشد:icon_cry:،ولي نميدونم از وقتي که اولين جفت گيريشونو کردن و اولين تخمشونو گذاشتن تا الان يه بند کارشون همينه ولي نميدونم چرا جوجه در نمياد؟لطفا راهنمايي کنيد.
راستي نور افتاب بايد بهشون بخوره يا نه؟

سه تا تخمشون جوجه نشد يعني چي؟ يعني شکست يا هنوز سالمه و بعد از گذشت حداکثر 23 روز جوجه اي در نيمومد ؟

به هر حال اگر از جفت بودنشون ( البته جفت گيري کردن ) مطمئن هستيد :

اگر شکست که لونه خوب و بزرگي نذاشتي و يا با رفتن به سمت آنها و هجوم آنها به داخل لونه تخم ها شکسته
.
اگر بعد از 23 روز جوجه نشد و تخم ها سالم هستن برشون دار و يکي دوتاشو بشکن ببين توش نطفه داشته يا نه . اگر نطفه داشت و يا جوجه مرده توش بود يعني وسطاي کار خوابيدن رو تخم يه اتفاقي مثل گرم يا سرد شدن بيش از حد محل يا ترسيدن ماده و نخوابيدن روي تخم براي مدت طولاني افتاده .
اگر شکستي و ديدي نطفه نداشت 4 تا دليل داره و بايد ببيني کدومش براي شما صدق ميکنه :
1-مشکل ژنتيکي از مرغ ماده و يا مرغ نر که با تعويض و آزمايش تک تک با يه مرغ سالم معلوم ميشه عيب از کدومه و تعويض ميشه . (اين مشکل آخرين احتمال و آزمايشه )
2-کمبود ويتامين E که با تغذيه وتاميني در آب پرنده و دانه هاي سرشار از ويتامين E مشکل برطرف ميشه.
3-کوتاه بودن فاصله چوب نشيمن تا سقف و يا کوچک بودن قفس به طوري که پرنده هنگام جفتگيري و سوار شدن بر مرغ نر و باز کردن کامل بال ها با مشکل مواجه باشد که با رعايت اندازه ها مشکل رفع ميشود.
4-لغزنده بودن چوب نشيمن و يا ادوات داخل قفس که پرنده دائما" روي آنها ميپرد که با ثابت و محکم کردن آنها درست ميشود.

موفق باشيد.

tupac
7 January 2009, 06:49 PM
سه تا تخمشون جوجه نشد يعني چي؟ يعني شکست يا هنوز سالمه و بعد از گذشت حداکثر 23 روز جوجه اي در نيمومد ؟

به هر حال اگر از جفت بودنشون ( البته جفت گيري کردن ) مطمئن هستيد :

اگر شکست که لونه خوب و بزرگي نذاشتي و يا با رفتن به سمت آنها و هجوم آنها به داخل لونه تخم ها شکسته
.
اگر بعد از 23 روز جوجه نشد و تخم ها سالم هستن برشون دار و يکي دوتاشو بشکن ببين توش نطفه داشته يا نه . اگر نطفه داشت و يا جوجه مرده توش بود يعني وسطاي کار خوابيدن رو تخم يه اتفاقي مثل گرم يا سرد شدن بيش از حد محل يا ترسيدن ماده و نخوابيدن روي تخم براي مدت طولاني افتاده .
اگر شکستي و ديدي نطفه نداشت 4 تا دليل داره و بايد ببيني کدومش براي شما صدق ميکنه :
1-مشکل ژنتيکي از مرغ ماده و يا مرغ نر که با تعويض و آزمايش تک تک با يه مرغ سالم معلوم ميشه عيب از کدومه و تعويض ميشه . (اين مشکل آخرين احتمال و آزمايشه )
2-کمبود ويتامين E که با تغذيه وتاميني در آب پرنده و دانه هاي سرشار از ويتامين E مشکل برطرف ميشه.
3-کوتاه بودن فاصله چوب نشيمن تا سقف و يا کوچک بودن قفس به طوري که پرنده هنگام جفتگيري و سوار شدن بر مرغ نر و باز کردن کامل بال ها با مشکل مواجه باشد که با رعايت اندازه ها مشکل رفع ميشود.
4-لغزنده بودن چوب نشيمن و يا ادوات داخل قفس که پرنده دائما" روي آنها ميپرد که با ثابت و محکم کردن آنها درست ميشود.

موفق باشيد.
نه نشکستن،از 23 روز بیشتر خوابیدش بعد خودش پرتشون میکر بیرون،من ورشون داشتم و شکونمدم دیدم از جنین خبری نیستش ،زرده با سفیدش خشک شده بودن هر سه تاشون.
جفت گیری که میکنند،ولی نمیدونم چرا این طوری شده؟
الانم شکمش دوباره باد کرده اینگار میخواد شروع کنه.

HAMED-MI
7 January 2009, 07:14 PM
نه نشکستن،از 23 روز بيشتر خوابيدش بعد خودش پرتشون ميکر بيرون،من ورشون داشتم و شکونمدم ديدم از جنين خبري نيستش ،زرده با سفيدش خشک شده بودن هر سه تاشون.
جفت گيري که ميکنند،ولي نميدونم چرا اين طوري شده؟
الانم شکمش دوباره باد کرده اينگار ميخواد شروع کنه.

عزيزم خارج از اون 4 حالت نيست و اگر الان دوباره تخم تو شکمش داره احتمال زياد دوباره نطفه نخواهد داشت . شما ايندفعه رو هم صبر کن وهمزمان با اين دوره حيوون رو ببند به ويتامينE و مولتي ويتامين و دانه هاي حاوي ويتامين E مثل تخم کتان . موارد 3 و 4 رو هم رعايت کن تا نطفه بسته بشه . اونوقت اگر بازهم نطفه نداشت بايد مورد 1 رو امتحان کني .

يکم تو اينترنت سرچ کن و دانه ها و غذاهاي سرشار از ويتامين E رو پيدا کن .
نگران نباش درست ميشه . نهايتش تعويض تک تک جفت هاست :icon_cool

amir_foad
7 January 2009, 07:47 PM
يکم تو اينترنت سرچ کن و دانه ها و غذاهاي سرشار از ويتامين E رو پيدا کن. نگران نباش درست ميشه . نهايتش تعويض تک تک جفت هاست :icon_cool

کاهو سرشار از ویتامین "ای" هستش. یه شربتی هم هست به اسم BirdVit که مال سوریه است فکر کنم. ویتامین "ای" شو بگیر طبق دستور بده بخوره. اگه آمریکاییش رو گیر بیاری که دیگه فبها. :icon_cool

tupac
7 January 2009, 08:14 PM
شما جایی رو سراغ نرین داشته باشه این شربتو؟

HAMED-MI
7 January 2009, 08:31 PM
کاهو سرشار از ويتامين "اي" هستش. يه شربتي هم هست به اسم BirdVit که مال سوريه است فکر کنم. ويتامين "اي" شو بگير طبق دستور بده بخوره. اگه آمريکاييش رو گير بياري که ديگه فبها. :icon_cool

حتما" اوني رو که امير فواد گفت بگير بده اگرم گير نياوردي يه مشابه رو بگير بهشون بده . خلاصه آبشون هفته اي سه بار توش ويتامين E ريخته بشه .

حالا ورنداري هر روز کاهو بدي بيچاررو به اسهال بندازي :icon_arro
کلا" سبزيجات داراي برگ سبز سرشار از ويتامينE هستند اما يک روز درميون بده، يه جوري که تعادل بين غذاي سفت و سبزي رعايت بشه . يه روز سبزي ، يه روز تخم مرغ بده .

اميدوارم تا الان تخم آفتابگردون ( با سايز يکم از مال کاسکو کوچيکتر .کلبه پرنده قرمز خوبشو داره) رو بهشون داده باشي که منبع ويتامين E هست وبايد به نسبت 3 واحد ارزن درشت و يک واحد تخم آفتابگردن
مخلوط بشه.

پودر جوانه گندم يک مکمل غذايي پر ارزش و سرشار از ويتامينE و ويتامين هاي گروه B است.

دانه کنجد سرشار از ويتامينE ، پروتئين و ويتامينهاي Aو B است و مي توني از عطاري ها تهيه کني . يادت باشه کنجد خام بگيري نه بوداده .

ذرت داراي ويتامين E زيادي هست و مخصوصا" که اين پرنده عاشقشه . ميتوني هم بلال تازه بگيري دون کني بهشون بدي هم ذرت خشک بگير آسياب کن (نه خيلي پودر) بهشون بده .

موفق باشيد.

blackworm
7 January 2009, 11:27 PM
سلام.
مال من همين 2 هفته پيش 3 تا تخمشون جوجه نشد:icon_cry:،ولي نميدونم از وقتي که اولين جفت گيريشونو کردن و اولين تخمشونو گذاشتن تا الان يه بند کارشون همينه ولي نميدونم چرا جوجه در نمياد؟لطفا راهنمايي کنيد.
راستي نور افتاب بايد بهشون بخوره يا نه؟

عزيزم نطفه اش ضعيف شده ويتامين اي محلول در آب و تخم کتون بهترين چاره شماست البته يه دو هفته لونه رو بردار و اين رو ادامه بده بد لولنه رو بار بذار

amir_foad
7 January 2009, 11:28 PM
شما جایی رو سراغ نرین داشته باشه این شربتو؟

پرنده فروشی های معتبر و کاردرست دارن این شربت رو. جاهایی که بصورت حرفه ای قناری نگه میدارن به احتمال زیاد دارن. اگه هم گیر نیاوردی از نمونه های مشابه یا در نهایت مولتی ویتامین استفاده کن :icon_cool
نکته زیر رو هم که حامد جان اشاره کردن خیلی مهمه :icon_cool :

حالا ورنداري هر روز کاهو بدي بيچاررو به اسهال بندازي :icon_arro

مهربانو
9 January 2009, 12:09 AM
سلام
امروز رفتم بالاخره بعد از کلی فکر از آقای عتیقه چی یه جفت از ان گوگولی مگولیا رو خریدم که از شانس بنده و بر حسب اتفاق ماده تو شکمش تخمه:icon_sad:و به زودی تخم می زاره :icon_razzبه لونه جدید هم عادت کردن سریع رفتن توش و البته با تشخیص آقای عتیقه چی فردا یا پس فردا احتمالا تخم می زاره :icon_arroالبته امیدی به این تخما ندارم که جوجه بشه اما همینم خیلی خوبه :icon_wink
به زودی عکسشونو می زارم :icon_excl

HAMED-MI
9 January 2009, 12:20 AM
سلام
امروز رفتم بالاخره بعد از کلي فکر از آقاي عتيقه چي يه جفت از ان گوگولي مگوليا رو خريدم که از شانس بنده و بر حسب اتفاق ماده تو شکمش تخمه:icon_sad:و به زودي تخم مي زاره :icon_razzبه لونه جديد هم عادت کردن سريع رفتن توش و البته با تشخيص آقاي عتيقه چي فردا يا پس فردا احتمالا تخم مي زاره :icon_arroالبته اميدي به اين تخما ندارم که جوجه بشه اما همينم خيلي خوبه :icon_wink
به زودي عکسشونو مي زارم :icon_excl

مبارک باشه . زودتر عکسشون رو هم بزار ببینم l

Ehsanhp
9 January 2009, 10:41 AM
سلام به همه دوستانم.
کمی سرم شلوغ بود نتونستم بیام خدمتتون.
واااااااااااااااای دیگه دارم از دست این پرنده هام کلافه می شم.هیچی آقا براتون بگم که 3 روز هم بیشتر از 23 روز رو تخمها خوابید ولی:icon_cry: دریغ از یه جوجه. حالا هم دیگه روشون نمی خوابه و تخمها هم سالم سر جاشونه.حالا می رم یکیشون را می شکنم ببینم چه خبر توش! ولی کلی تو ذوق بودماااااااااااا حیف شد.این هم دومین شکست عاطفی من :icon_twis.باز هم نوه دار نشدم. ولی اصولا دوباره شروع کردن به جفت گیری!!! :icon_arroخلاصه دارم دیوونه می شم.:icon_mad:

مهربانو
9 January 2009, 11:23 AM
مبارک باشه . زودتر عکسشون رو هم بزار ببینم l
ممنون فعلا که رفتن تو لونه :icon_arroبیرون هم نمیان :icon_winkامروز صبح نره اومد بیرون اما همین دید منو سریع رفت تو لونه :icon_mrgrلولو دیده انگار :icon_ques:icon_arro

Ehsanhp
9 January 2009, 11:46 AM
با سلام مجدد به دوستان خوبم.
تخمها را شکستم یکی پس از دیگری:icon_eek: .اثری از جنین نبود .دو تاشون به نظر می اومد نطفه دارن. ولی نه مثل رنگ نطفه تخم مرغ که تقریبا سفید رنگه،در واقع بیشتر متمایل به زرد بود و دو تای دیگر هم زرده و سفیده قاطی شده بود مثل حالتیکه تخم مرغ خراب میشه.! ببخشید حالتون را بهم زدم.:icon_razz . تمام مدت ارزن و تخم آفتابگردون براشون آماده بود.سیب و هویج هم چند روز یه بار .جاشون هم گرم بود و ثابت.شاید به خاطر این بوده که نژادشون با هم فرق داشته نمی دونم .به هر حال اینم تجربه دیگه ای بود.ولی این نره خیلی نره!! بالاخره ازش باید جوجه بگیرم.

HAMED-MI
9 January 2009, 11:46 AM
ممنون فعلا که رفتن تو لونه :icon_arroبيرون هم نميان :icon_winkامروز صبح نره اومد بيرون اما همين ديد منو سريع رفت تو لونه :icon_mrgrلولو ديده انگار :icon_ques:icon_arro


مال منم چند روز اول همينطوري بودن . کاريشون نداشته باش فقط از همين الان يه جاي ثابت هميشگي که هم ارتفاعش بالا باشه هم از رفت و آمد تا جايي که ميشه دور باشه . ارتفاعش بالا باشه واسه اينکه اين پرنده ها تو طبيعت هم در ارتفاع لونه ميسازن و اينطوري احساس امنيت و تسلط بر محيط زندگيشون دارن.البته نکه چسبيده به سقف چون زير سقف دما بسيار بالاتر از پائينه و هوا هم آلوده تر . شبا حتما" يه لامپ کم نور براشون روشن بزار چون اينا من ديدم شب ميان بيرون تو نيمه تاريکي غذا ميخورن . در مورد غذاهاي اضافي و ميوه جات و اينا مثل بقيه پرنده ها خوش اشتها نيستن معمولا" . من تا حالا فقط موفق شدم به تخم مرغ روشونو باز کنم . وسائل بازي هم واسشون نذار تا سرشون با هم ديگه گرم باشه . از همين الانم براشون مواد لونه سازي رو بزار . يه چيز جالب من ديدم اينا هر الياف گياهي يا روزنامه که واسه خونه سازي ازش استفاده ميکنن رو اول چندين دقيقه تو دهنشون باهاش ور ميرن تا نرم بشه بعد از اون جالبتر ديدم موقع نرم کردن اون ميرن سر جا آبي و آب تو دهنشون ور ميدارن تا نرم کردنش راحت تر بشه،من خيلي دقت کردم تا اينو فهميدم .

موفق باشيد.

mohammad1983
9 January 2009, 01:11 PM
سلام
دوستان چند تا سؤال دارم كه ممنون ميشوم پاسخ دهيد.
1- تخم مرغ آب پز كه ميخواهم بدهم با پوست باشه؟(ظاهرا چون كلسيم داره خوبه)
2- اين پرنده در چه زماني از سال جفت گيري ميكنه و بارور ميشه؟؟
3- پرنده نر من به دليل اين كه مرتب جيغ و داد ميكرد و ميرفت رو اعصابم:icon_twis همش سرش داد ميزدم براي همين الان حالت تهاجمي داره و اگر دست رو نزديكش بگيري ميتونه يه زخم روي دست ايجاد كنه.آيا اين حالت طبيعي است؟؟
معمولا قفس اين ها بايد در جاي كم رفت و آمد باشه؟

مهربانو
9 January 2009, 02:06 PM
مال منم چند روز اول همينطوري بودن . کاريشون نداشته باش فقط از همين الان يه جاي ثابت هميشگي که هم ارتفاعش بالا باشه هم از رفت و آمد تا جايي که ميشه دور باشه . ارتفاعش بالا باشه واسه اينکه اين پرنده ها تو طبيعت هم در ارتفاع لونه ميسازن و اينطوري احساس امنيت و تسلط بر محيط زندگيشون دارن.البته نکه چسبيده به سقف چون زير سقف دما بسيار بالاتر از پائينه و هوا هم آلوده تر . شبا حتما" يه لامپ کم نور براشون روشن بزار چون اينا من ديدم شب ميان بيرون تو نيمه تاريکي غذا ميخورن . در مورد غذاهاي اضافي و ميوه جات و اينا مثل بقيه پرنده ها خوش اشتها نيستن معمولا" . من تا حالا فقط موفق شدم به تخم مرغ روشونو باز کنم . وسائل بازي هم واسشون نذار تا سرشون با هم ديگه گرم باشه . از همين الانم براشون مواد لونه سازي رو بزار . يه چيز جالب من ديدم اينا هر الياف گياهي يا روزنامه که واسه خونه سازي ازش استفاده ميکنن رو اول چندين دقيقه تو دهنشون باهاش ور ميرن تا نرم بشه بعد از اون جالبتر ديدم موقع نرم کردن اون ميرن سر جا آبي و آب تو دهنشون ور ميدارن تا نرم کردنش راحت تر بشه،من خيلي دقت کردم تا اينو فهميدم .

موفق باشيد.

من فکر می کنم چون ماده تو شکمش تخمه واسه همین رفت تو لونه :icon_quesتو لونه اصیلشون هم هیچی نزاشته بودن یعنی اگه من نخریده بوده امروز حتما" تخم می زاشته تو لونه قبلی اما با جابجایی احتمالا فراد تخم می زاره واسه همین من براشون چیزی نذاشتم اما از فروشنده پرسیدم گفت به فیبر خیلی علاقه دارن واسه خونه سازی اما چون اینا تو اینجا هچی نذاشتن اینطوری راحتر هستن لابد :icon_sad: اما امروز براشون فیبر می زارم ببینم چی می کنن فعلا جاشونو درست نکردم یعنی رو دیوار نصب نشده امشب باید دورشونو بپوشونم بعد قفسشونو نصب کنم :icon_cool

HAMED-MI
9 January 2009, 02:11 PM
سلام
دوستان چند تا سؤال دارم كه ممنون ميشوم پاسخ دهيد.
1- تخم مرغ آب پز كه ميخواهم بدهم با پوست باشه؟(ظاهرا چون كلسيم داره خوبه)
2- اين پرنده در چه زماني از سال جفت گيري ميكنه و بارور ميشه؟؟
3- پرنده نر من به دليل اين كه مرتب جيغ و داد ميكرد و ميرفت رو اعصابم:icon_twis همش سرش داد ميزدم براي همين الان حالت تهاجمي داره و اگر دست رو نزديكش بگيري ميتونه يه زخم روي دست ايجاد كنه.آيا اين حالت طبيعي است؟؟
معمولا قفس اين ها بايد در جاي كم رفت و آمد باشه؟

سلام دوست عزيز

1-منظور از تخم مرغ با پوست اينه که شما تخم مرغ رو آب پز کنيد (قبلش بشوريد) بعد پوستش رو کنده و ميزاريد کاملا" خشک بشه . بعد تخم مرغ رو رنده کرده ( همراه مقدار خيلي کمي از زرده ) و پوست تخم مرغ رو با مخلوط کن آسياب کرده و ميتونيد بريزيد داخل ظرفي مثل نمک پاش و هر بار که تخم مرغ يا هويج رنده شده و ... ميديد به پرنده ، يه مقداري از اون رو هم بپاشيد روش .

2-بعد از رسيدن به بلوغ در هر فصلي از سال که شما شرايط محل مورد نظر رو ( مثلا" داخل خونه ) فراهم کنيد و پرنده خوب تغذيه بشه مينونه پشت سر هم تخم بذاره و اگر از نظر غذايي خوب تغذيه بشه و ويتامين هاي بدنش از جمله ويتامين E تامين باشه حتما" به جوجه خواهي رسيد.

3-اين حالت کاملا" طبيعه و چون معمولا" با آنها از جوجگي کار نشده و اکثرا" در کشور ما پرنده هاي بالغ رو که شکار شده در کشورهاي پاکستان و همجوار آن هستند خريداري و به فروش ميرسونن حالتي گريزان از انسان دارن.

4-قفس در جاي کم رفت و آمد و با نور معمولي رو به کم و در ارتفاع نسب بشه و لانه و مواد لانه سازي در اختيارشون گذاشته بشه تا تخم بزارن و از اونجا که اينا خيلي پر تحرکن هرچي قفس بزرگتر باشه بهتره.

موفق باشيد.

tupac
9 January 2009, 03:08 PM
پرنده نر من خیلی ترسو،از ادم خیلی میترسه،ولی مادهه نه با هاش خیلی دوستم میاد رو دستم ،ولی اون یکیو هرکاری میکنم باز میترسه از من
اوایل که میگرفتمش گاز میگرفت که اینگار میخواد دستو بکنه ولی الان نه فقط تقلا میکنه که از دستم خلاص بشه که کور خونده
:icon_arro:icon_arro

HAMED-MI
9 January 2009, 04:19 PM
من تا حالا تو چندتا پرنده دقت کردم وقتي مادهه تخم ميزاره ترسش ميريزه و يکم پرروتر ميشه و طي چندبار تخمگذاري هي روش بازتر ميشه و کاملا" آروم ميشه . البته پرنده هاي مسن (عين آدما که به 40 سالگي ميرسن بادشون ميخوابه و آرو ميشن:icon_arro) خيلي رفتارشون پيش انسان عاقلانه تره بر عکس جوجه ها که اصلا" شيطوني از سر و روشون ميباره و مدام دلقک بازي در ميارن . اما نر بنا به غريزه موقع تخمگذاري بدتر خشن تر ميشه.

mohammad1983
9 January 2009, 06:53 PM
سلام دوست عزيز

1-منظور از تخم مرغ با پوست اينه که شما تخم مرغ رو آب پز کنيد (قبلش بشوريد) بعد پوستش رو کنده و ميزاريد کاملا" خشک بشه . بعد تخم مرغ رو رنده کرده ( همراه مقدار خيلي کمي از زرده ) و پوست تخم مرغ رو با مخلوط کن آسياب کرده و ميتونيد بريزيد داخل ظرفي مثل نمک پاش و هر بار که تخم مرغ يا هويج رنده شده و ... ميديد به پرنده ، يه مقداري از اون رو هم بپاشيد روش .

2-بعد از رسيدن به بلوغ در هر فصلي از سال که شما شرايط محل مورد نظر رو ( مثلا" داخل خونه ) فراهم کنيد و پرنده خوب تغذيه بشه مينونه پشت سر هم تخم بذاره و اگر از نظر غذايي خوب تغذيه بشه و ويتامين هاي بدنش از جمله ويتامين E تامين باشه حتما" به جوجه خواهي رسيد.

3-اين حالت کاملا" طبيعه و چون معمولا" با آنها از جوجگي کار نشده و اکثرا" در کشور ما پرنده هاي بالغ رو که شکار شده در کشورهاي پاکستان و همجوار آن هستند خريداري و به فروش ميرسونن حالتي گريزان از انسان دارن.

4-قفس در جاي کم رفت و آمد و با نور معمولي رو به کم و در ارتفاع نسب بشه و لانه و مواد لانه سازي در اختيارشون گذاشته بشه تا تخم بزارن و از اونجا که اينا خيلي پر تحرکن هرچي قفس بزرگتر باشه بهتره.

موفق باشيد.
سلام
خيلي ممنون از پاسخهاي كاملتون
اما سؤالي كه دارم اين هست منظور از مواد لانه سازي چي هست و اگر ممكنه مثالي بزنيد؟
ايا چوب هاي كوچك و نازك مناسب هست؟ يا خال اره و پوشال كولر؟
ايراد داره اين ها رو خودمون در كف لانه بريزيم يا بايد در قفس قرار داد تا خودشون بردارند و ببرند؟
تشكر

HAMED-MI
9 January 2009, 07:13 PM
سلام
خيلي ممنون از پاسخهاي كاملتون
اما سؤالي كه دارم اين هست منظور از مواد لانه سازي چي هست و اگر ممكنه مثالي بزنيد؟
ايا چوب هاي كوچك و نازك مناسب هست؟ يا خال اره و پوشال كولر؟
ايراد داره اين ها رو خودمون در كف لانه بريزيم يا بايد در قفس قرار داد تا خودشون بردارند و ببرند؟
تشكر


درسته .منظور از مواد لانه سازی همینه. بهترین گزینه کاه و صورت نبود پوشال کولر خوبه و دقیقا" باید بریزید کف قفس تا خودش ببره تو و لونشو خودش درست کنه و شما حتی اگر معمار برج هستی نباید تو کارش دخالت کنی واسه اینکه اون از تو اوستا تره :icon_cool

tupac
9 January 2009, 08:03 PM
درسته .منظور از مواد لانه سازی همینه. بهترین گزینه کاه و صورت نبود پوشال کولر خوبه و دقیقا" باید بریزید کف قفس تا خودش ببره تو و لونشو خودش درست کنه و شما حتی اگر معمار برج هستی نباید تو کارش دخالت کنی واسه اینکه اون از تو اوستا تره :icon_cool
دقیقا همینطوره.
من هم قبلا میریختم توی لونشون ولی میدیدم که همشونو خودشون میریزن بیرون(البته ماده).

amir_foad
10 January 2009, 12:05 AM
سلام
امروز رفتم بالاخره بعد از کلی فکر از آقای عتیقه چی یه جفت از ان گوگولی مگولیا رو خریدم که از شانس بنده و بر حسب اتفاق ماده تو شکمش تخمه:icon_sad:و به زودی تخم می زاره :icon_razzبه لونه جدید هم عادت کردن سریع رفتن توش و البته با تشخیص آقای عتیقه چی فردا یا پس فردا احتمالا تخم می زاره :icon_arroالبته امیدی به این تخما ندارم که جوجه بشه اما همینم خیلی خوبه :icon_wink
به زودی عکسشونو می زارم :icon_excl

سلام. مبـــــــارک باشه... :icon_cool
چرا به این تخمها امیدی نداری؟! اگه شرایط مهیا بشه حتماً جوجه میشن! اگه هم نشد عیبی نداره دفعه دیگه. اگه جوجه شد یکیش مال من http://www.phalls.com/images/icons/icon10.gif منتظر عکس ها هم که هستیم.


با سلام مجدد به دوستان خوبم.
تخمها را شکستم یکی پس از دیگری:icon_eek: .اثری از جنین نبود .دو تاشون به نظر می اومد نطفه دارن. ولی نه مثل رنگ نطفه تخم مرغ که تقریبا سفید رنگه،در واقع بیشتر متمایل به زرد بود و دو تای دیگر هم زرده و سفیده قاطی شده بود مثل حالتیکه تخم مرغ خراب میشه.! ببخشید حالتون را بهم زدم.:icon_razz . تمام مدت ارزن و تخم آفتابگردون براشون آماده بود.سیب و هویج هم چند روز یه بار .جاشون هم گرم بود و ثابت.شاید به خاطر این بوده که نژادشون با هم فرق داشته نمی دونم .به هر حال اینم تجربه دیگه ای بود.ولی این نره خیلی نره!! بالاخره ازش باید جوجه بگیرم.

سلام. فکر نمی کنم بخاطر تفاوت نژاد بوده باشه. اکثراً توی مواردی که بچه ها اشاره کردن تخمها جوجه نمیشن! باید روی نرت کار کنی. ویتامین E باید بهش برسونی. تخم کتان بده بخوره! کاهو بهش بده (البته نه این قدر که اسهال بشه) بلال بده بهش، تقویتش کن. هفته ای دو بار 10-15 قطره مولتی ویتامین بریز تو آبشون. اینا باید جوجه بدن :icon_arro حیفه بابا...!


ممنون فعلا که رفتن تو لونه :icon_arroبیرون هم نمیان :icon_winkامروز صبح نره اومد بیرون اما همین دید منو سریع رفت تو لونه :icon_mrgrلولو دیده انگار :icon_ques:icon_arro

اینا خیلی ترسو هستن، حالا تخم هم که دارن دیگه هیچی! بیرون نمیان که. دقیقاً انگار لولو می بینن، شایدم عزرائیل... http://www.phalls.com/images/icons/icon12.gif

مهربانو
10 January 2009, 12:08 AM
سلام. مبـــــــارک باشه... :icon_cool
چرا به این تخمها امیدی نداری؟! اگه شرایط مهیا بشه حتماً جوجه میشن! اگه هم نشد عیبی نداره دفعه دیگه. اگه جوجه شد یکیش مال من http://www.phalls.com/images/icons/icon10.gif منتظر عکس ها هم که هستیم.
سلام ممنون:icon_arroاینا خیلی بی سروصدا هستنا:icon_arroبیا تو هم بخر :icon_mrgr:icon_arro
فعلا که ماده همش تو لونه است اما من اصلا کاری بهشون ندارم حتی نمی خوام تو لونه رو ببینم تا بی استرس بره جلو ببینم چی می کنه :icon_arro:icon_sad:
اگه اینا جوجه شدن که اوکی یدونش مال تو :icon_sad:اما یدونه جفت واسه عسل من رد کن بیاد :icon_mrgr:icon_sad:
:icon_arro

amir_foad
10 January 2009, 12:27 AM
سلام ممنون:icon_arroاینا خیلی بی سروصدا هستنا:icon_arroبیا تو هم بخر :icon_mrgr:icon_arro
فعلا که ماده همش تو لونه است اما من اصلا کاری بهشون ندارم حتی نمی خوام تو لونه رو ببینم تا بی استرس بره جلو ببینم چی می کنه :icon_arro:icon_sad:
اگه اینا جوجه شدن که اوکی یدونش مال تو :icon_sad:اما یدونه جفت واسه عسل من رد کن بیاد :icon_mrgr:icon_sad:
:icon_arro

منو وسوسه نکن......:201: من سریع اغفال میشم واسه خریدن پرنده http://www.phalls.com/images/icons/icon10.gif
درسته که مال تو ساکتن ولی اگه من بخرم و بخوان جیغ بزنن من اینجوری میشم:
:cool_phalls_37:
بعد از سه ماه فروش پرنده تونستم همه رو رد کنم که بره :194:و فقط یک جفت Budgie نگه دارم (اونم به اصرار خانواده که خاطرخواه نره هستن) و یه دونه عروس خوشگلم. می خوام یکم استراحت کنم و شب ها با آرامش بخوابم :icon_razz
خوب کاری می کنی، چون اینا خیلی حســـــــــاس و استرس گیر هستن!
مرسی... واسه عسل جفت نگیر، ولی اگه Budgie خواستی یکی دیگه بهت میدم، حالا منتظر جوجه های شما هستیم فعلاً....

مهربانو
10 January 2009, 12:33 AM
منو وسوسه نکن...... من سریع اغفال میشم واسه خریدن پرنده http://www.phalls.com/images/icons/icon10.gif
درسته که مال تو ساکتن ولی اگه من بخرم و بخوان جیغ بزنن من اینجوری میشم:
:cool_phalls_37:
بعد از سه ماه فروش پرنده تونستم همه رو رد کنم که بره :194:و فقط یک جفت Budgie نگه دارم (اونم به اصرار خانواده که خاطرخواه نره هستن) و یه دونه عروس خوشگلم. می خوام یکم استراحت کنم و شب ها با آرامش بخوابم :icon_razz
خوب کاری می کنی، چون اینا خیلی حســـــــــاس و استرس گیر هستن!
مرسی... واسه عسل جفت نگیر، ولی اگه Budgie خواستی یکی دیگه بهت میدم، حالا منتظر جوجه های شما هستیم فعلاً....


:201:بیا اغفال شو یه صورت هلویی بخر یدونه داشت که رو تخم بود:icon_winkنترس جیغ نمیزنن ترسو هستن :icon_sad:اگه خیلی جیغ زدن فکر کنم بشه با یه پارچه روشون به آرامش دعوتشون کنیم:icon_arro
امروز انگار مادهه فقط یه دفعه در اومده بیرون امکانش هست که تخم کرده باشه؟:icon_twis
پس بچم شوبل شوبل کرد خبرت می کنم :icon_arro:icon_sad:
ایشالا که جوجه بشن:icon_wink

amir_foad
10 January 2009, 12:39 AM
:201:بیا اغفال شو یه صورت هلویی بخر یدونه داشت که رو تخم بود:icon_winkنترس جیغ نمیزنن ترسو هستن :icon_sad:اگه خیلی جیغ زدن فکر کنم بشه با یه پارچه روشون به آرامش دعوتشون کنیم:icon_arro
امروز انگار مادهه فقط یه دفعه در اومده بیرون امکانش هست که تخم کرده باشه؟:icon_twis
پس بچم شوبل شوبل کرد خبرت می کنم :icon_arro:icon_sad:
ایشالا که جوجه بشن:icon_wink

برای اغفال شدن باید خیلی فکر کنم... خیلی زیـــــــــــــــاد :icon_razz
اینا آرامش سرشون میشه آخه!!
شاید، بعید نیست! چون خودش که نمی تونه تخم گذاشتنش رو به تعویق بندازه. حالا ببینیم چی میشه... :icon_surp

zxcvmohsen
10 January 2009, 03:52 PM
من همچنان تو کف 4 تا تخم بچه هامم
با توجه به اینکه نمی خواستم فضولی کنن نمی دونم کی تخم گذاشته اند
امیدوارم اینبار جوجه بشن...

مهربانو
10 January 2009, 07:23 PM
سلام
اینم عکس یکیشون اینقرد زوم رو بردم بالا تا نزدیک نشم که بترسه بره تو لونه :icon_arroفکر کنم نر باشه این فقط یکیشون در میاد بیرون نمی دونم کدومه اما همیشه یکی تو لونه است این یعنی تخم گذاشته؟:icon_sad:

http://www.tinypic.ws/files/x17nvjceocf54etqbt2a.gif
:icon_wink

tupac
10 January 2009, 08:05 PM
در مورد سروصدا شون من به یه نتیجه رسیدم.!
نره بیشتر صدا میکنه تا مادهه،و این که هر موقع تو شکم مادهه تخم باشه یا تخم گذاشته باشه صدا نمیکنند.
ولی امان از وقتی که هیچ کدوم از این حالات نباشه.

amir_foad
10 January 2009, 09:02 PM
سلام
اینم عکس یکیشون اینقرد زوم رو بردم بالا تا نزدیک نشم که بترسه بره تو لونه :icon_arroفکر کنم نر باشه این فقط یکیشون در میاد بیرون نمی دونم کدومه اما همیشه یکی تو لونه است این یعنی تخم گذاشته؟:icon_sad::icon_wink

سلام. اولاً که تبریک میگم دوباره! :icon_excl خیلی خوشگله.
1- بگو جفتش رو چند خریدی.
2- می بینم که قفسشم نو خریدی :icon_surp یه عکس ازش بذار و بگو اون رو هم چند خریدی.
3- خیلی خوب کاری کردی که براشون چوب گذاشتی :icon_cool
4- تو می تونی.... من جوجه می خوامــــــــــــــا... http://www.phalls.com/images/icons/icon10.gif


در مورد سروصدا شون من به یه نتیجه رسیدم.!
نره بیشتر صدا میکنه تا مادهه،و این که هر موقع تو شکم مادهه تخم باشه یا تخم گذاشته باشه صدا نمیکنند.
ولی امان از وقتی که هیچ کدوم از این حالات نباشه.

پس من به شرطی می خرم که یا تخم داشته باشه همیشه! یا تخم گذاشته باشه همیشه!
هر موقع هم هیچ کدوم از حالت ها نبود میرم پس میدم http://www.phalls.com/images/icons/icon10.gif چون اعصاب ندارم واسه صداش :icon_razz
الان مال تو سر و صداشون کمه هنوز مهربانو؟!

مهربانو
10 January 2009, 09:10 PM
سلام. اولاً که تبریک میگم دوباره! :icon_excl خیلی خوشگله.
1- بگو جفتش رو چند خریدی.
2- می بینم که قفسشم نو خریدی :icon_surp یه عکس ازش بذار و بگو اون رو هم چند خریدی.
3- خیلی خوب کاری کردی که براشون چوب گذاشتی :icon_cool
4- تو می تونی.... من جوجه می خوامــــــــــــــا... http://www.phalls.com/images/icons/icon10.gifپس من به شرطی می خرم که یا تخم داشته باشه همیشه! یا تخم گذاشته باشه همیشه!
هر موقع هم هیچ کدوم از حالت ها نبود میرم پس میدم http://www.phalls.com/images/icons/icon10.gif چون اعصاب ندارم واسه صداش :icon_razz
الان مال تو سر و صداشون کمه هنوز مهربانو؟!

سلام ممونم:icon_arro
1. جفتش شد 30 تومن :icon_arroالبته اون تخمای ندیده تو شکمش هم تخفیفه :icon_sad::icon_excl
2.دور قفس رو بستم خوب شکلش معلوم نمیشه باز کردم چشم.یه عکس کلی می گیرم اما قیمتش شد 12 تومن با وسایل داخلش :icon_cool
3.واسه عروسام هم چوب گذاشتم این اضافه بود واسه اینا هم گذاشتم :icon_mrgrواسه بقیه اهل خونه هم چوب می زارم یهو فردا می بینی کمال همنشین اثر کرد خودمم رفتم رو چوب نشستم:icon_sad::icon_arro
4.امیدوارم:icon_excl
امروز ظرف غذاشونو عوض کردم همه دونه ها رو تو دو روز خورده بود:icon_sad:راستی واسشون مخلوط ارزن تخمه آفتابگردان ریز و تخمه کتان و مقداری هم هفت تخمه گذاشتم و یکم هم سیب ببینم می خورن یا نه.غذای مناسبیه؟:icon_evil
آره الان که کم صدان یعنی اون توصیفاتی که تو این تاپیک از صدای اینا خوندم اصلا وجود نداشته تا الان :icon_arroشایدم واسه این تخمه:icon_twisایشالا همیه همینجوری باشن :icon_excl:icon_arro

amir_foad
10 January 2009, 09:14 PM
سلام ممونم:icon_arro
1. جفتش شد 30 تومن :icon_arroالبته اون تخمای ندیده تو شکمش هم تخفیفه :icon_sad::icon_excl
2.دور قفس رو بستم خوب شکلش معلوم نمیشه باز کردم چشم.یه عکس کلی می گیرم اما قیمتش شد 12 تومن با وسایل داخلش :icon_cool
3.واسه عروسام هم چوب گذاشتم این اضافه بود واسه اینا هم گذاشتم :icon_mrgrواسه بقیه اهل خونه هم چوب می زارم یهو فردا می بینی کمال همنشین اثر کرد خودمم رفتم رو چوب نشستم:icon_sad::icon_arro
4.امیدوارم:icon_excl
امروز ظرف غذاشونو عوض کردم همه دونه ها رو تو دو روز خورده بود:icon_sad:راستی واسشون مخلوط ارزن تخمه آفتابگردان ریز و تخمه کتان و مقداری هم هفت تخمه گذاشتم و یکم هم سیب ببینم می خورن یا نه.غذای مناسبیه؟:icon_evil
آره الان که کم صدان یعنی اون توصیفاتی که تو این تاپیک از صدای اینا خوندم اصلا وجود نداشته تا الان :icon_arroشایدم واسه این تخمه:icon_twisایشالا همیه همینجوری باشن :icon_excl:icon_arro

بابا ایول خیلی خوبه قیمتش!!! هم پرنده، هم قفس! :icon_cool
:icon_arro خوب میشه بری تو هم روی چوب بشینیا....
آره خوبه غذاشون ولی اگه یه حالتی باشه که جدا باشه فکر کنم بهتر باشه ولی همین جوری هم خوبه. :icon_surp منم امیدوارم که همیشه همین طور باشه! :icon_ques

مهربانو
11 January 2009, 01:49 PM
تخم گذاشته:icon_sad::icon_sad::icon_sad::icon_sad:

نتونستم این حس بد فضولی رو کنترل کنم از دریچه ورودی لونه نور انداختم دیدم یه تخم گذاشته:icon_sad:چند روز طول میکشه جوجه در بیاد؟:icon_sad:
امروز یه صداهایی از تو لونه مییاد انگار دارن با نوک تو لونه رو می کنن:icon_twisیه چی مثل خرت و خرت صداش:icon_twisنخورنش:icon_redf
به نظرم اینا زیاد ترسو نیستن چون نور که انداختم همین اومدم کنار نره اومده بیرون داره دونه می خوره:icon_sad::icon_wink

amir_foad
11 January 2009, 03:23 PM
تخم گذاشته:icon_sad::icon_sad::icon_sad::icon_sad:
نتونستم این حس بد فضولی رو کنترل کنم از دریچه ورودی لونه نور انداختم دیدم یه تخم گذاشته:icon_sad:چند روز طول میکشه جوجه در بیاد؟:icon_sad:
امروز یه صداهایی از تو لونه مییاد انگار دارن با نوک تو لونه رو می کنن:icon_twisیه چی مثل خرت و خرت صداش:icon_twisنخورنش:icon_redf
به نظرم اینا زیاد ترسو نیستن چون نور که انداختم همین اومدم کنار نره اومده بیرون داره دونه می خوره:icon_sad::icon_wink

:icon_sad: ایــــــــــــــــول..... :icon_excl
بین 18 تا 21 روز طول میکشه. خوبه که ترسو نیستن. براشون یه تکه کاغذ هم بذار ببینی دوست دارن ببرنش تو لونه گرمش کنن یا نه.

مهربانو
11 January 2009, 03:34 PM
:icon_sad: ایــــــــــــــــول..... :icon_excl
بین 18 تا 21 روز طول میکشه. خوبه که ترسو نیستن. براشون یه تکه کاغذ هم بذار ببینی دوست دارن ببرنش تو لونه گرمش کنن یا نه.
براشون به تجویز آقای عتیقه چی تکه های فیبر گذاشته بودم که می گفت اینا رو خمیر می کنن و تو لونه دور تخم می چینن انگار:icon_mrgrحتی میشه چوب هم گذاشت :icon_sad:امروز دیدم فیبر و بردن یه چند تا تیکه چوب خیلی نازک هم گذاشتم و یه تیکه دیگه فیبر :icon_sad:اصلا ماده بیچاره رو ندیدم از لونه در بیاد چون یه نشونه ای داره که می شناسمش :icon_winkاما نر گاهی اوقات در میاد و همش در حال خوردنه:icon_mrgr:icon_wink

amir_foad
11 January 2009, 03:59 PM
براشون به تجویز آقای عتیقه چی تکه های فیبر گذاشته بودم که می گفت اینا رو خمیر می کنن و تو لونه دور تخم می چینن انگار:icon_mrgrحتی میشه چوب هم گذاشت :icon_sad:امروز دیدم فیبر و بردن یه چند تا تیکه چوب خیلی نازک هم گذاشتم و یه تیکه دیگه فیبر :icon_sad:اصلا ماده بیچاره رو ندیدم از لونه در بیاد چون یه نشونه ای داره که می شناسمش :icon_winkاما نر گاهی اوقات در میاد و همش در حال خوردنه:icon_mrgr:icon_wink

آهان... خوب پس براشون از این چیزا گذاشتی، ایول :icon_cool
آره دیگه.... نره جای دو نفر غذا می خوره بیچاره، میره تو لونه به خانم غذا Delivery میده :icon_surp

مهربانو
11 January 2009, 04:18 PM
اینا چند تا تخم می زارن یعنی حداقل و حداکثرش چند تخمه؟:icon_wink
چوب و فیبره ها رو هم با خودش برده تو خونه بازم براش بزارم؟

tupac
11 January 2009, 08:56 PM
تبریک میگم بابت تخمی که گذاشته،یه تجربهایی که من توی اولین توخمگذاشتن پرندهام داشتم این بود که منم مثل شما تور اینداختم تولونه تخمشو نیگا کردم ،که بهش برخورد دیگه نرفت روش بشینه.
یه جورایی فکر میکنه که داره تحدید میشه از طریق یه ماری چیزی.
دفعهای بعدی که باهام اشناتر شده بودش تا میخواستم ببینمشون سریع میدویید میرفت روشون میخوابید تا کسی نبینه.
حساسن یکم در این مورد.
مال من که اوایل 2 تا میزاشت ،ولی این اخری که گذاشت 3 تا گذاشت.

مهربانو
11 January 2009, 09:03 PM
تبریک میگم بابت تخمی که گذاشته،یه تجربهایی که من توی اولین توخمگذاشتن پرندهام داشتم این بود که منم مثل شما تور اینداختم تولونه تخمشو نیگا کردم ،که بهش برخورد دیگه نرفت روش بشینه.
یه جورایی فکر میکنه که داره تحدید میشه از طریق یه ماری چیزی.
دفعهای بعدی که باهام اشناتر شده بودش تا میخواستم ببینمشون سریع میدویید میرفت روشون میخوابید تا کسی نبینه.
حساسن یکم در این مورد.
مال من که اوایل 2 تا میزاشت ،ولی این اخری که گذاشت 3 تا گذاشت.
سلام و ممنونم
تخمهایی که گذاشت جوجه شدن؟

------------------------------------------

دوستانی که گفته بود اینا سختگیر هستن و جز غذایی معمولیشون چیزی نمی خورن باید خدمتشون عرض کنم که طوطیهای من تو این سه روز که پیشم هستن از هر غذای مکملی استقبال کردن یعنی هم تخم مرغ خوردن هم سیب :icon_sad:من فکر می کنم این نوع سلیقه بستگی داره که در چه شرایطی رشد کردن من از اونجایی که خریدم(کلبه پرنده دهکده)از آقای عتیقه چی در موردشون پرسیدم و گفت سه روز در هفته به اینا ارزن و تخمه میده و روزهای بعدی ارزن و بر می داره براشون گندم خیس شده و یا ذرت و یا کاهو و یا هویج می ده بعد که اونا رو خوردن دوباره ارزن رو می زاره براشون:icon_coolواسه همین تمام پرنده هام به همین چیزا علاقه نشون دادن :icon_evil

tupac
11 January 2009, 09:42 PM
سلام و ممنونم
تخمهایی که گذاشت جوجه شدن؟


متاسفانه جوجه نشدن هیچ کدوم.

amir_foad
11 January 2009, 09:44 PM
اینا چند تا تخم می زارن یعنی حداقل و حداکثرش چند تخمه؟:icon_wink
چوب و فیبره ها رو هم با خودش برده تو خونه بازم براش بزارم؟

مهربانو جان به طور کلی مرغ عشق (Lovebird) بین 4 تا 6 تخم میذاره. اولین تخم هم معمولاً ده روز بعد از اولین جفت گیری میذاره. دوره خوابیدن رو تخمش هم طبق مطالبی که امروز راجع بهش خوندم بین 21 تا 26 روزه!!
فکر نمی کنم دیگه لازم باشه. واسه اینها که هر چقدر هم بذاری همه رو می برن داخل لونه و اگه زیاد بشه می ریزن بیرون. با توجه به اینکه دیگه تخم گذاشته فکر نکنم نیازی باشه. http://www.phalls.com/images/icons/icon12.gif

مهربانو
11 January 2009, 09:44 PM
متاسفانه جوجه نشدن هیچ کدوم.
یعنی نطفه دار بود و جوجه نشد ؟یا مادر خوب نرسیده بهشون و ولش کرد؟یا بی دلیل:icon_twis

tupac
11 January 2009, 10:05 PM
دقیق نمیدونم علت چیه ولی بچه ها توصیه کردن که بهشون ویتامین e بدم.
والا اون اولیشو که گذاشته بود روش نخوابید ولی بعدیارو روشون کامل خوابید و خیلی خوب ازشون نگهداری میکرد ولی باز جوجه نشد.

مهربانو
11 January 2009, 10:08 PM
مهربانو جان به طور کلی مرغ عشق (Lovebird) بین 4 تا 6 تخم میذاره. اولین تخم هم معمولاً ده روز بعد از اولین جفت گیری میذاره. دوره خوابیدن رو تخمش هم طبق مطالبی که امروز راجع بهش خوندم بین 21 تا 26 روزه!!
فکر نمی کنم دیگه لازم باشه. واسه اینها که هر چقدر هم بذاری همه رو می برن داخل لونه و اگه زیاد بشه می ریزن بیرون. با توجه به اینکه دیگه تخم گذاشته فکر نکنم نیازی باشه. http://www.phalls.com/images/icons/icon12.gif

ممنون از اطلاعات مفیدت :icon_excl
شما ی تونی بگی چرا جفت این دوست عزیز هم تخم کم گذاشته هم جوجه نداده؟:icon_ques


دقیق نمیدونم علت چیه ولی بچه ها توصیه کردن که بهشون ویتامین e بدم.
والا اون اولیشو که گذاشته بود روش نخوابید ولی بعدیارو روشون کامل خوابید و خیلی خوب ازشون نگهداری میکرد ولی باز جوجه نشد.

یعنی بعد از اینکه ویتامین ای هم دادی جوجه نشد:icon_twisاینا هم که به جفتشون حساس هستن و فکر نکنم با عوض کردن جفت بشه مشکلو حل کرد

amir_foad
11 January 2009, 10:18 PM
ممنون از اطلاعات مفیدت :icon_excl
شما ی تونی بگی چرا جفت این دوست عزیز هم تخم کم گذاشته هم جوجه نداده؟:icon_ques
یعنی بعد از اینکه ویتامین ای هم دادی جوجه نشد:icon_twisاینا هم که به جفتشون حساس هستن و فکر نکنم با عوض کردن جفت بشه مشکلو حل کرد

دوستمون باید نگاه می کرد ببینه توی تخم ها نطفه بوده یا نه. اگه نطفه نبوده که میره تو مرحله تقویت نر با دادن ویتامین E و تخم کتان و این حرفها. اگه نطفه داشته باید علتش مشخص بشه. دلایل زیادی می تونی داشته باشه مسلماً. تجربه دوستان این سایت به این شکل بوده که با توجه به اینکه اینا سخت تخم میذارن ولی سخت هم تخمهاشون جوجه میشه! امیدوارم که مهربانو جان شما این مورد رو نفی کنی :icon_surp

مهربانو
11 January 2009, 10:21 PM
تقویت این پرنده ها باید به طور کلی قبل از جفت گیری باشه یا بعد از اون هم جواب میده؟:icon_evil
امیدوارم البته فکر می کنم امکانش باشه که جوجه باشه چون هم ماده خوبی هست و هم اینکه اون محل اولیشون خیلی از جفتا جوجه داده بودن شاید این هم یکی از اونها بوده باشه :icon_excl

tupac
11 January 2009, 10:23 PM
یعنی بعد از اینکه ویتامین ای هم دادی جوجه نشد:icon_twisاینا هم که به جفتشون حساس هستن و فکر نکنم با عوض کردن جفت بشه مشکلو حل کرد
نه هنوز در حال تقویت هستن،اون ماجرا مال قبل ویتامین هستش،امیدورم بعد از تقویت جواب بده.

amir_foad
12 January 2009, 04:39 PM
تقویت این پرنده ها باید به طور کلی قبل از جفت گیری باشه یا بعد از اون هم جواب میده؟:icon_evil
امیدوارم البته فکر می کنم امکانش باشه که جوجه باشه چون هم ماده خوبی هست و هم اینکه اون محل اولیشون خیلی از جفتا جوجه داده بودن شاید این هم یکی از اونها بوده باشه :icon_excl

قبل از جفت گیری باشه که خیلی عالیه ولی هیچ موقع دیر نیست. بعد از جفت گیری و تخم گذای هم باید تقویت بشن که برای تخم های بعدی مشکلی نداشته باشن. :icon_cool

zxcvmohsen
12 January 2009, 06:30 PM
سلام به همه ی دوستای گلم:icon_excl
بالاخره انتظارم نتیجه داد و بچه هام دارای یه جوجه ی خوشگل و ناز شدن:icon_wink
اصلا دلم نیومد آرامششون رو بهم بزنم فقط رو حساب فضولی و کنجکاوی تو لونشون سرک کشیدم و قولی که داده بودم رو هم عملی کردم و بلا فاصله عکس هم انداختم
فقط ببخشید اگه خیلی واضح نیست، آخه نمی خواستم آرامششون بیش از این بهم بخوره
در مورد زمان جوجه شدن متاسفانه باید بگم که چون یه تجربه نا موفق قبلی داشتم اینبار اصلا نفهمیدم کی تخم گذاشته اند و در نتیجه نمی دونم دقیقا چند روز طول کشید تا جوجه بشه
انشاالله بعدی ها هم جوجه شن و سر فرصت واستون عکسهای جدید بذارم
اینم بگم که نسبت به جوجه ی مرغ عشق کمی بزرگتره ولی بدنش مث اونا لخت نیست و کرک داره


http://i43.tinypic.com/5jsf9f.jpg

مهربانو
12 January 2009, 08:31 PM
سلام به همه ی دوستای گلم:icon_excl
بالاخره انتظارم نتیجه داد و بچه هام دارای یه جوجه ی خوشگل و ناز شدن:icon_wink
اصلا دلم نیومد آرامششون رو بهم بزنم فقط رو حساب فضولی و کنجکاوی تو لونشون سرک کشیدم و قولی که داده بودم رو هم عملی کردم و بلا فاصله عکس هم انداختم
فقط ببخشید اگه خیلی واضح نیست، آخه نمی خواستم آرامششون بیش از این بهم بخوره
در مورد زمان جوجه شدن متاسفانه باید بگم که چون یه تجربه نا موفق قبلی داشتم اینبار اصلا نفهمیدم کی تخم گذاشته اند و در نتیجه نمی دونم دقیقا چند روز طول کشید تا جوجه بشه
انشاالله بعدی ها هم جوجه شن و سر فرصت واستون عکسهای جدید بذارم
اینم بگم که نسبت به جوجه ی مرغ عشق کمی بزرگتره ولی بدنش مث اونا لخت نیست و کرک داره


http://i43.tinypic.com/5jsf9f.jpg
تبریک می گم:icon_sad:عکس که باز نمیشه واسه من اما به هر حال مبارکتون باشه :icon_coolامیدوارم این تخمای که زیر طوطیای منه هم جوجه بشه :icon_excl

batista_24m
13 January 2009, 02:44 PM
سلام به همه ی دوستای گلم:icon_excl
بالاخره انتظارم نتیجه داد و بچه هام دارای یه جوجه ی خوشگل و ناز شدن:icon_wink
اصلا دلم نیومد آرامششون رو بهم بزنم فقط رو حساب فضولی و کنجکاوی تو لونشون سرک کشیدم و قولی که داده بودم رو هم عملی کردم و بلا فاصله عکس هم انداختم
فقط ببخشید اگه خیلی واضح نیست، آخه نمی خواستم آرامششون بیش از این بهم بخوره
در مورد زمان جوجه شدن متاسفانه باید بگم که چون یه تجربه نا موفق قبلی داشتم اینبار اصلا نفهمیدم کی تخم گذاشته اند و در نتیجه نمی دونم دقیقا چند روز طول کشید تا جوجه بشه
انشاالله بعدی ها هم جوجه شن و سر فرصت واستون عکسهای جدید بذارم
اینم بگم که نسبت به جوجه ی مرغ عشق کمی بزرگتره ولی بدنش مث اونا لخت نیست و کرک داره


http://i43.tinypic.com/5jsf9f.jpg

سلام تبريك ميگم دوست عزيز مي توني تو سايت http://upload.iranblog.com عكس هارو آپلود كني تيني پيك قاط زده !
:icon_cool

amir_foad
13 January 2009, 04:26 PM
سلام به همه ی دوستای گلم:icon_excl
بالاخره انتظارم نتیجه داد و بچه هام دارای یه جوجه ی خوشگل و ناز شدن:icon_wink
اصلا دلم نیومد آرامششون رو بهم بزنم فقط رو حساب فضولی و کنجکاوی تو لونشون سرک کشیدم و قولی که داده بودم رو هم عملی کردم و بلا فاصله عکس هم انداختم
فقط ببخشید اگه خیلی واضح نیست، آخه نمی خواستم آرامششون بیش از این بهم بخوره
در مورد زمان جوجه شدن متاسفانه باید بگم که چون یه تجربه نا موفق قبلی داشتم اینبار اصلا نفهمیدم کی تخم گذاشته اند و در نتیجه نمی دونم دقیقا چند روز طول کشید تا جوجه بشه
انشاالله بعدی ها هم جوجه شن و سر فرصت واستون عکسهای جدید بذارم
اینم بگم که نسبت به جوجه ی مرغ عشق کمی بزرگتره ولی بدنش مث اونا لخت نیست و کرک داره


سلام داش محسن... آقا مبـــــــــــــــــــارکه :icon_excl خیلی حال کردم وقتی جوجه شون رو دیدم :icon_evil
ان شاءا... که همه شون جوجه بشن و بزرگ هم بشن :icon_wink ما هم بیام و از شما بگیریم.... :icon_arro
ما رو بی خبر نار پس :icon_cool

مهربانو
14 January 2009, 09:48 AM
سلام
امروز دیدم ماده اومده بود بیرون حسابی با نر سر وصدا راه انداخته بودن واسه تخما مشکلی پیش نمیاد وقتی بیاد بیرون؟اونم حدودا" یک ربع:icon_eek:

amir_foad
14 January 2009, 10:02 AM
سلام
امروز دیدم ماده اومده بود بیرون حسابی با نر سر وصدا راه انداخته بودن واسه تخما مشکلی پیش نمیاد وقتی بیاد بیرون؟اونم حدودا" یک ربع:icon_eek:

سلام. بابت چی سر و صدا می کردن خب؟! مشکلی که فکر نکنم پیش بیاد، ولی خب همش روی تخم ها بخوابه بهتره! :icon_surp

مهربانو
14 January 2009, 10:05 AM
سلام. بابت چی سر و صدا می کردن خب؟! مشکلی که فکر نکنم پیش بیاد، ولی خب همش روی تخم ها بخوابه بهتره! :icon_surp
ماده که میاد بیرون از تو لونه سر و صدای نر زیاد میشه :icon_quesامروز مشکوک می زنه باید نور بندازم ببینم چی کرده یکم سر و گوشش می جنبه :icon_eek:

amir_foad
14 January 2009, 10:40 AM
ماده که میاد بیرون از تو لونه سر و صدای نر زیاد میشه :icon_quesامروز مشکوک می زنه باید نور بندازم ببینم چی کرده یکم سر و گوشش می جنبه :icon_eek:

عجب...! :icon_ques از اون روز که خریدیشون جفت گیری هم کردن؟!!!

مهربانو
14 January 2009, 10:56 AM
تو لونه رو که دیدم اصلا" اثری از تخم نیست دیگه:icon_redf جفت گیری هم نکردن :icon_redfاصلا ماده دیگه نمی ره تو لونه فکر کنم بلایی سر تخم آوردن:icon_redf

amir_foad
14 January 2009, 11:37 AM
تو لونه رو که دیدم اصلا" اثری از تخم نیست دیگه:icon_redf جفت گیری هم نکردن :icon_redfاصلا ماده دیگه نمی ره تو لونه فکر کنم بلایی سر تخم آوردن:icon_redf

:icon_eek: عجب... پس نوش جانش کردن!! http://phalls.com/images/icons/icon9.gif ولی از اون جایی که اینا با هم جفت هستن و تخم هم گذاشتن جای امیدواری هست، نگران نباش :icon_surp احتمال خیلی زیاد این قضیه بخاطر تغییر مکان اتفاق افتاده. جاشون ok باشه دوباره تخم میذارن :icon_cool

tupac
14 January 2009, 02:26 PM
شاید به خاط اینه که او اولین تجربه تخم گذاریش بوده،الانم که اومده سروصدا میکنند میخوان شروع به جفت گیری کنند (یه کمم به شرایط عادت کنند)نگرانی نداره یه کم صبر باید بکنید تا دوباره تخم بذارن(ظرف غذا شونو همیشه پور بذار)(خیلی شیکموان:d)

Labbayk
14 January 2009, 08:44 PM
آقا من با یه بنده خدایی مشورت کردم که بالاخره این پرنده جینگولی رو بگیرم یا نه؟! ایشون فرمودند:

واقعا این پرنده ها با مزه هستند! فقط یه اشکال اساسی دارند و اونم اینه که اگر میخواهید سر و صداشون (که بعضی وقتها جیغ هاشون مثل مته میره داخل مغز مبارکتون) اذیتتون نکنه باید به اندازه کافی اسباب بازی داخل قفسشون قرار بدید تا بیکار نشینن و یه مقدار کمتر سر و صدا کنن!

نظر شما که در این زمینه تجربه دارید چیه؟

Labbayk
14 January 2009, 09:37 PM
این نکته هم جسارتا الان یادم افتاد، دوستانی که پرنده هاشون رو میبرن پیش دامپزشک یعنی دقیقا کجا میبرن؟
به منم آدرس میدید؟:icon_wink

mohammad1983
14 January 2009, 10:15 PM
من تجربه كردم كه اگر اسباب بازي قرار بدي بعد برش داري غوغا ميكنن و بي خيال نميشن
من 3 روز پيش براشون آينه گذاشتم،آخر خنده بود:icon_arro:icon_arro فكر ميكرند كه 2 تا جوجه ديگر اومده و نر همش
خودش رو تو آينه نگاه ميكرد و با تصوير خودش كلنجار ميرفت و گهگاهي حالت تهاجمي ميگرفت.:icon_bigg
اينقدر با آينه ور رفتند كه وقتي آينه رو برداشتم از خستگي :icon_smil حسابي خوابيدند.

Labbayk
15 January 2009, 03:31 AM
دوستان من در مورد حموم کردن این پرنده چندتا سوال از محضر مبارکتون داشتم:

- شما برای حمام کردن این پرنده از چی استفاده میکنین؟ از اسپری آب (مثل ظروفی که توش مایع شیشه شور میریزند) استفاده میکنین یا براشون از یک کاسه آب قرار میدید تا خودشون این کار رو انجام بدند؟

- هرچند وقت یکبار اونها رو حمام میکنید؟

- آیا توی آبی که برای این منظور ازش استفاده میکنید ماده خاصی (ضد عفونی کننده، ضد شپش، داروی خاص یا ...) میریزید؟

- بعد از اتمام حمام اونها رو با سه شوار خشک میکنید یا صبر میکنید خودشون با دمای اتاق خشک بشن؟

پیشاپیش ممنون.

zxcvmohsen
15 January 2009, 03:55 AM
دوستان من در مورد حموم کردن این پرنده چندتا سوال از محضر مبارکتون داشتم:

- شما برای حمام کردن این پرنده از چی استفاده میکنین؟ از اسپری آب (مثل ظروفی که توش مایع شیشه شور میریزند) استفاده میکنین یا براشون از یک کاسه آب قرار میدید تا خودشون این کار رو انجام بدند؟

- هرچند وقت یکبار اونها رو حمام میکنید؟

- آیا توی آبی که برای این منظور ازش استفاده میکنید ماده خاصی (ضد عفونی کننده، ضد شپش، داروی خاص یا ...) میریزید؟

- بعد از اتمام حمام اونها رو با سه شوار خشک میکنید یا صبر میکنید خودشون با دمای اتاق خشک بشن؟

پیشاپیش ممنون.

سلام دوست من
اولا اینکه می شه گفت حموم کردن چیزیه که تو بعضی پرنده ها با علاقه انجام می شه و تو بعضیاشون نه!!:icon_arro (مث ما آدما:icon_mrgr)
در کل این فصل با توجه به دمای پایین تر فضا این کار با ریسک بیشتری همراهه (سرماخوردگی)
من شخصا از کاسه ی آب ولرم استفاده می کنم و بعضی از پرنده هام با اشتیاق فراوان به سمت کاسه حجوم می آرن بعضی ها هم اصلا سمتش نمیان
حمام کردن اینجوری نیست که بگی هر چند وقت؟ یه وقت می بینی پرنده خیلی کثیف کاری می کنه، یه وقتایی هم تمیزه و نیازی نداره..
آب خالی کفایت می کنه، اگه حس می کنی پرنده ات نیاز به حمام داره و خودش تمایلی نداره می تونی با اسپری ملایم آب بهش کمک کنی
رطوبت بدن پرنده نهایتا باید تا 5 دقیقه خشک شه اگه می بینی بیشتر طول می کشه با سشوار یا گرم کردن محیط کمکش کن

در آخر اینکه اکثر این سوالات در صفحات قبل و صفحات مربوطه پاسخ داده شده، با کمی حوصله و مطالعه چیزای مفید دیگری هم توشون پیدا می کنی:icon_cool

sh00k00f
15 January 2009, 04:06 PM
سلام دوستان يه سري سوال داشتم چند صفحه اول رو نگاه كردم ولي چيزي پيدا نكردم تا جوابم رو بگيرم

1. دليله اينكه جفت بعد از اومدن به خونه اول ماده و بعد نر رفتن تو لونه و همش اون تو هستن چيه ؟ يعني از لونه خوششون مياد و ميخوان اماده شن ؟
2. چه چيزهايي براشون بايد بزارم تا ببرن توي لونشون ؟ يه صداهايي از توي لونشون مياد انگار دارن چوب ميكنن!!
3. هميشه اينقدر ترسو هستن و تا ادمو ميبينن مثل فشنگ ميرن تولونه ... جوري كه به ديواره كناره لونه ميخورن اول؟؟؟

مهربانو
15 January 2009, 05:30 PM
سلام دوستان يه سري سوال داشتم چند صفحه اول رو نگاه كردم ولي چيزي پيدا نكردم تا جوابم رو بگيرم

1. دليله اينكه جفت بعد از اومدن به خونه اول ماده و بعد نر رفتن تو لونه و همش اون تو هستن چيه ؟ يعني از لونه خوششون مياد و ميخوان اماده شن ؟
2. چه چيزهايي براشون بايد بزارم تا ببرن توي لونشون ؟ يه صداهايي از توي لونشون مياد انگار دارن چوب ميكنن!!
3. هميشه اينقدر ترسو هستن و تا ادمو ميبينن مثل فشنگ ميرن تولونه ... جوري كه به ديواره كناره لونه ميخورن اول؟؟؟
ماده ترسو تر هست اول اون میره. لونه براشون جای امن محسوب میشه واسه همین روزای اول همین آدم ببینن سریع می رن داخل لونه
من که براشون فیبر و مقداری چوب گذاشتم که خیلی استقبال کردن همشو بردن تو لونه اون صداییم که میاد بعضی وقتا چوبای لونه رو می کنن و یا نوکشون رو می مالم به لونه (البته این نظر منه)
کم کم عادت می کنن بیرون از خونه بیان و نترسن واسه من که اول نر عادت کرده و یکی دو روزه بعد از اینکه تخمشون رو خوردن ماده هم داره میاد کم کم بیرون و نترس تر شده
درست یا غلط فقط تجربه این یک هفته است :icon_cool

mohammad1983
15 January 2009, 05:51 PM
جالب هست كه مال من تا ميام اول نره فرار ميكنه ميره تو و از اون تو حالت تهاجمي داره ولي ماده ميشينه رو لونه و مظلمومانه نگاه ميكنه:icon_roll

مهربانو
15 January 2009, 06:18 PM
واسه من که حالت تهاجمی ندارن هیچ کدوم اما خب پرنده ها مثل آدمها عادات و اخلاق متفاوتی دارن

amir_foad
15 January 2009, 07:46 PM
آقا من با یه بنده خدایی مشورت کردم که بالاخره این پرنده جینگولی رو بگیرم یا نه؟! ایشون فرمودند:
واقعا این پرنده ها با مزه هستند! فقط یه اشکال اساسی دارند و اونم اینه که اگر میخواهید سر و صداشون (که بعضی وقتها جیغ هاشون مثل مته میره داخل مغز مبارکتون) اذیتتون نکنه باید به اندازه کافی اسباب بازی داخل قفسشون قرار بدید تا بیکار نشینن و یه مقدار کمتر سر و صدا کنن!
نظر شما که در این زمینه تجربه دارید چیه؟

بنظر من که اسباب بازی گذاشتن تفاوت آنچنانی در سر و صداشون نمی کنه. چون اگه پرنده هایی که میگیری واقعاً جفت باشن دیگه نیازی به اسباب بازی ندارن.


این نکته هم جسارتا الان یادم افتاد، دوستانی که پرنده هاشون رو میبرن پیش دامپزشک یعنی دقیقا کجا میبرن؟
به منم آدرس میدید؟:icon_wink

توی بخش پرندگان لیست کاملی از دامپزشکی های تهران هست. اگه پیداش نکردی پیغام خصوصی بده برات ایمیلش کنم. :icon_surp

مهربانو
15 January 2009, 07:51 PM
صحبت از سرو صدا شد لازم شد اینو بگم که این پرنده های من آنچان سر و صدایی ندارن که بشه تحمل کرد نسبت به زمانی که تخم داشتن سروصدا بیشتر شده اما ماده که صدای آرومی داره و گاهی اوقات نر آواز می خوانه صداش جیغ هست اما خدا رو شکر زیاد هوس خوندن در سر ندارن :icon_excl

amir_foad
15 January 2009, 07:52 PM
سلام دوستان يه سري سوال داشتم چند صفحه اول رو نگاه كردم ولي چيزي پيدا نكردم تا جوابم رو بگيرم

1. دليله اينكه جفت بعد از اومدن به خونه اول ماده و بعد نر رفتن تو لونه و همش اون تو هستن چيه ؟ يعني از لونه خوششون مياد و ميخوان اماده شن ؟
2. چه چيزهايي براشون بايد بزارم تا ببرن توي لونشون ؟ يه صداهايي از توي لونشون مياد انگار دارن چوب ميكنن!!
3. هميشه اينقدر ترسو هستن و تا ادمو ميبينن مثل فشنگ ميرن تولونه ... جوري كه به ديواره كناره لونه ميخورن اول؟؟؟

سلام.
1- این پرنده ها چون خصلت ترسویی دارن به نسبت دنبال جایی می گردن تا مخفی بشن. که تنها مکانی که پیدا می کنن همین لونه است. و اینکه ممکنه اول ماده بره تو لونه ممکن هم هست اول نر بره. بستگی داره به خود پرنده و ترتیب مشخصی نداره.
2- شما می تونی کاغذ (روزنامه نباشه) فیبر، کاه، پوشال (کولر) و... بذاری تا ببرن تو لونه شون.
3- اکثراً ترسو هستن متاسفانه!! اما بازم بسته به جفتش میزان ترسشون فرق می کنه.

مهربانو
15 January 2009, 09:49 PM
بالاخره این ماده هم اجازه داد ازش عکس بگیرم اما بازم زوم بالا است و کیفیت اومده پایین

http://upload.iranblog.com/1/1232103526.gif

http://upload.iranblog.com/1/1232051466.gif

amir_foad
15 January 2009, 10:32 PM
بالاخره این ماده هم اجازه داد ازش عکس بگیرم اما بازم زوم بالا است و کیفیت اومده پایین

خیلی مرسی بابت عکسها... قرار بود از قفسشون هم عکس بذاری.. نذاشتی که!

مهربانو
15 January 2009, 10:42 PM
پارچه دورشونو عوض نکردم هنوز. ایشالا اگه این گوش درد بزاره من کاری کنم درش میارم عکس می ندازم حتما می زارم
راستی من واسه اینا کف دریا نزاشتم باید بزارم؟

amir_foad
16 January 2009, 12:10 PM
پارچه دورشونو عوض نکردم هنوز. ایشالا اگه این گوش درد بزاره من کاری کنم درش میارم عکس می ندازم حتما می زارم
راستی من واسه اینا کف دریا نزاشتم باید بزارم؟

آره دیگه باید بذاری کف دریا...!! http://phalls.com/images/icons/icon7.gif

zxcvmohsen
18 January 2009, 02:09 AM
سلام به دوستان خوبم:icon_excl
ما که هر چی صبر کردیم بلکه دومین تخم هم جوجه شه اما مثینکه خبری نیست و فعلا قراره حال گیری کنن:icon_mad:!! (تا خدا چی بخواد)
گفتم فعلا یه عکس از خونه زندگی بچه هام بذارم
فقط لطفا نه به بچه هام بخندین نه به صاحابشون، من اونقدرا هم که تو عکس به نظر می رسه بی نظم و کثیف نیستم . بلکه بخاطر حفظ شرایط فعلی قفسشون خواستم به هم نزنمش

http://www.tinypic.ws/files/j12ak87haevxbpvonun0_thumb.jpg (http://www.tinypic.ws/viewer.php?file=j12ak87haevxbpvonun0.jpg)

این کوهی:icon_sad: که می بینید!! روزنامه هاییه که خانوم خونه به تنهایی وظیفه ی بریدنشون رو به عهده می گیره و قراره بعد از بزرگ کردن جوجه اش بفرستمش سازمان جاسوسی تا از بین بردن مدارک سری رو عهده دار شه
همینقدر هم تو لونش هست
راستی لونه هم دست سازه کاره خودمه با سقف پانوراما

amir_foad
18 January 2009, 09:38 AM
سلام به دوستان خوبم:icon_excl
ما که هر چی صبر کردیم بلکه دومین تخم هم جوجه شه اما مثینکه خبری نیست و فعلا قراره حال گیری کنن:icon_mad:!! (تا خدا چی بخواد)
گفتم فعلا یه عکس از خونه زندگی بچه هام بذارم
فقط لطفا نه به بچه هام بخندین نه به صاحابشون، من اونقدرا هم که تو عکس به نظر می رسه بی نظم و کثیف نیستم . بلکه بخاطر حفظ شرایط فعلی قفسشون خواستم به هم نزنمش
این کوهی:icon_sad: که می بینید!! روزنامه هاییه که خانوم خونه به تنهایی وظیفه ی بریدنشون رو به عهده می گیره و قراره بعد از بزرگ کردن جوجه اش بفرستمش سازمان جاسوسی تا از بین بردن مدارک سری رو عهده دار شه
همینقدر هم تو لونش هست
راستی لونه هم دست سازه کاره خودمه با سقف پانوراما

سلام داش محسن.
آقا جداً حیف شد! http://phalls.com/images/icons/icon9.gif این پرنده ها هم داستانی شدن واسه خودشون. نظرت چیه عوضشون کنی؟!! :icon_mrgr

zxcvmohsen
18 January 2009, 01:03 PM
سلام داش محسن.
آقا جداً حیف شد! http://phalls.com/images/icons/icon9.gif این پرنده ها هم داستانی شدن واسه خودشون. نظرت چیه عوضشون کنی؟!! :icon_mrgr

مخلص عمو فوادم هستم اما...
:choler::cryb:
دوستشون دارم
ضمنا دیدن جایگاهشون در خطره دومین جوجه هم بدنیا اومد..

amir_foad
18 January 2009, 01:36 PM
مخلص عمو فوادم هستم اما...
:choler::cryb:
دوستشون دارم
ضمنا دیدن جایگاهشون در خطره دومین جوجه هم بدنیا اومد..

چاکریم... می فهمم ی میگی :icon_idea
بدنیا اومد؟!!! مگه نمی گی بدنیا نیومدن؟!! http://phalls.com/images/icons/icon10.gif سرکاریه....؟! http://phalls.com/images/icons/icon12.gif

sh00k00f
18 January 2009, 03:31 PM
اين طوطي برزيلي هاي ما هم سرو صدايي زيادي ندارن فقط گاهي نر براي خودش قناري وار ميخونه ...
budgie ها و طوطي برزيلي ها هم كلي در كشف همديگه تلاش ميكنن و همش زل ميزنن به هم و گاهي كنفرانس ميزارن
من براشون كف دريا گزاشتم حسابي بهش علاقه نشون دادن و ماده يه عالمه اش رو خورد جالب اينجاست كه ماده مرغ عشق وقتي صداي خوردن كف درياها رو شنيد از لونه سرك كشيد و وقتي ديد برزيلي داره ميخورتشون ژريد بيرونو شروع به خوردن كرد ... ترسيد تموم شه ديگه بهش نرسه http://phalls.com/images/icons/icon10.gif

zxcvmohsen
18 January 2009, 05:23 PM
چاکریم... می فهمم ی میگی :icon_idea
بدنیا اومد؟!!! مگه نمی گی بدنیا نیومدن؟!! http://phalls.com/images/icons/icon10.gif سرکاریه....؟! http://phalls.com/images/icons/icon12.gif

خداییش بچه های مهربون و دوست داشتیی هستن (فقط زیادی ترسوَن)
اینم عکس جدید از دو تا جوجه ها (عمو فواد خوب گفتم که؛ غیرتی شدن سریع به یکی از بچه ها گفتن بپر بیرون از تخم)

http://www.tinypic.ws/files/ia230tui1i90hszbw3ab_thumb.jpg (http://www.tinypic.ws/viewer.php?file=ia230tui1i90hszbw3ab.jpg)

اینم که پدر و مادر گرامی

http://www.tinypic.ws/files/lpc64o78gf5pdp1yqqod_thumb.jpg (http://www.tinypic.ws/viewer.php?file=lpc64o78gf5pdp1yqqod.jpg)

مهربانو
18 January 2009, 06:39 PM
خداییش بچه های مهربون و دوست داشتیی هستن (فقط زیادی ترسوَن)
اینم عکس جدید از دو تا جوجه ها (عمو فواد خوب گفتم که؛ غیرتی شدن سریع به یکی از بچه ها گفتن بپر بیرون از تخم)

http://www.tinypic.ws/files/ia230tui1i90hszbw3ab_thumb.jpg (http://www.tinypic.ws/viewer.php?file=ia230tui1i90hszbw3ab.jpg)

اینم که پدر و مادر گرامی

http://www.tinypic.ws/files/lpc64o78gf5pdp1yqqod_thumb.jpg (http://www.tinypic.ws/viewer.php?file=lpc64o78gf5pdp1yqqod.jpg)

اینجور که معلومه به زودی با در اومدن بقیه جوجه ها خونتون حسابی شلوغ و پر از سر و صدا میشه :icon_sad::icon_winkچه با مزن :icon_winkمبارکه:icon_cool

amir_foad
19 January 2009, 03:22 PM
خداییش بچه های مهربون و دوست داشتیی هستن (فقط زیادی ترسوَن)
اینم عکس جدید از دو تا جوجه ها (عمو فواد خوب گفتم که؛ غیرتی شدن سریع به یکی از بچه ها گفتن بپر بیرون از تخم)


آقا خدا برات حفظشون کنه :icon_excl الان که دیگه جوجو آوردن نشون دادن که در آینده در زمینه تولید مثل و افزایش نسب قوی عمل می کنن ان شاءا... ببینیم در آینده چی میشه :icon_wink ما هم که منتظریم... :icon_razz

tupac
20 January 2009, 11:24 AM
کمک کنید ،پرندم (مادهه)داره میمیره.
اینگار تخم تو شکمش گیر کرده،نمیتونه وایسه هی تقلا میکنه،یه مقدار مدفوع بود که در اوردم یکمم روغن مالیدم به پشتش.
لطفا کمک کنید.

مهربانو
20 January 2009, 01:08 PM
کمک کنید ،پرندم (مادهه)داره میمیره.
اینگار تخم تو شکمش گیر کرده،نمیتونه وایسه هی تقلا میکنه،یه مقدار مدفوع بود که در اوردم یکمم روغن مالیدم به پشتش.
لطفا کمک کنید.
ویتامین آ د بزن به مخرجش بعد هم یکم ماساژ بده به طرف مخرج البته آروم اگه محکم فشار بدی تخم می شکنه :icon_redfمن تا حالا اینکارو نکردم اما خوندم که اینطوریه اما بهترین راه اینه ببریش دامپزشک

nikpendar
20 January 2009, 01:31 PM
کمک کنید ،پرندم (مادهه)داره میمیره.
اینگار تخم تو شکمش گیر کرده،نمیتونه وایسه هی تقلا میکنه،یه مقدار مدفوع بود که در اوردم یکمم روغن مالیدم به پشتش.
لطفا کمک کنید.

Tupac جان اگر يك عكس از پشت ماده بزاري بهتر ميشه راهنماييت كرد ...

اگه پشت ماده باد كرده و مخرجش قرمز و ملتهب شده است و ماده دمش رو خيلي پايين نگه ميداره ، تخم توي شكمش هستش ... بايد چرب كني و پرنده رو كف دست بخوابوني و آروم با دو شصت از انتهاي تخم فشار بدي تا تخم بياد بيرون فقط بايد دقت كني اكه پوست تخم ترك داشته باشه ويا نازك باشه اين كار خطرناك هستش ... بنظرم كمي چرب كن و بزارش روي يك چيزي مثل حوله و بزار خودش كمي تقلا كنه ولي اگر ديدي نمي تونه تخم رو بفرسته بيرون بايد ببريش دامپزشكي پرندگان زيني تا با يك جراحي كوچك تخم رو خارج كنه ... فقط زود بدادش برس كه نيروش تحليل نره و كار دستت بده...