PDA

View Full Version : MBA چيست؟

F.®.A
8 June 2006, 09:00 AM
سلام به همه دوستان جهت تحرك بيشتر اين بخش (مديريت)
دوستان اطلاعاتي دارن رو كنند؟

كاميار نظيري
8 June 2006, 09:09 AM
http://www.iranindia.com/image/mba/003761ATbbb.jpg
Master of Business Administration

رشتهMBA يا کارشناسی ارشد مديريت حرفه ای بازرگانی چنانچه از نامش پيداست تنها مديريت بازرگانی نيست ، از آنجا که در ايران آموزش مديريت به سه شاخه بازرگانی ، صنعتی و دولتی تقسيم می شود و در سال های اخير مديريت بيمه را هم برخی دانشگاه ها ارائه می کنند برای همه متقاضيان اين گمان پيش می آيد که MBA تنها در بر گيرنده مباحث مديريت بازرگانی است و به طور مثال برای مديريت صنعتی بايد به سراغ رشته ديگری رفت در حالی که اين تصور کاملا اشتباه است.
آموزش مديريت در دنيای امروز کاملا بر مبنای شرايط حاکم در بازار آزاد بنا شده است. امروزه دانشجوی مديريت نيازی به خواندن تاريخ اقتصاد و الگوهای مختلف شرقی و غربی اقتصاد ندارد. يک اقتصاد ويک سيستم مديريت، موفق به پاسخگويی به نياز امروزی می باشد که همانا بازار آزاد است و اين مبحث به عنوان تئوری حاکم وجود دارد و مورد بررسی قرار می گيرد.
MBA مديريتBusiness است و Business يعنی کليه عملياتی که از توليد تا فروش و خدمات پس از فروش کالا يا خدمات را شامل ميشود و به صورت مکرر اتفاق می افتد، در حالی که بازرگانی معادل واژه Commerce که همان خريد و فروش است، می باشد.Business در واقع کل پروسه يک کسب و کار را شامل می شود نه فقط بخش بازرگانی آن را.
MBA را چند دهه پيش دانشگاه های آمريکايی معرفی کردند که هدف اين رشته تربيت مديرانی حرفه ای ، چند منظوره با قابليت بالا برای مقابله با بحران و توانايی اداره استراتژيک شرکت ها و بنگاه های کوچک و بزرگ اقتصادی بود، در 30 سال گذشته به جرات فارغ التحصيلان اين رشته بالاترين ميزان اشتغال و حقوق و مزايای دريافتی را به نسبت هر رشته ديگر داشتند و اين قاعده تقريبا در همه کشور های دنيا که فارغ التحصيل MBA هست، صادق است.
برای رشته MBA حدود 30 گرايش مختلف در کشور های مختلف تعريف شده است. اما چهار گرايش اصلی اين رشته که تقريبا در همه دانشگاه ها تدريس می شوند به شرح زير است:
1- بازاریابی و مدیریت فروش (Marketing)
2- مدیریت مالی و مدیریت موسسات مالی (Finance)
3- مدیریت تولید و سیستمهای تولید و پروژه (Operation)
4- مدیریت منابع انسانی (Human Resources)
امروزه حتی MBA با گرايش هايی مانند تجارت الکترونيک و فن آوری اطلاعات نيز ارائه می شود که نشان از انعطاف پذيری بالا و نياز روز افزون به فارغ التحصيلان اين رشته است.
مطابق يک بررسی جامع در کشور هند 40 درصد از دانشجويان ورودی MBA دارای ليسانس مهندسی و حدود 9 درصد آنان دارای دکترای حرفه ای در زمينه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی بوده اند.
بزرگترين حسن MBA آن است که با هر مدرک کارشناسی از هر دانشگاهی می توانيد برای MBA پذيرش بگيريد و حتی بسيارند کسانی که با داشتن يک فوق ليسانس برای MBA اقدام می کنند.

چه کسانی برای MBA اقدام نکنند؛
- اگر از ثروت خوشتان نمی آيد
- اگر روحيه رهبری نداريد و نمی خواهيد به دست آوريد و می خواهيد هميشه پيرو باشيد.
- اگر فکر می کنيد موفق شدن يا ثروتمند شدن شانسی است.
- اگر از شهرت خوشتان نمی آيد و يا قدرت ريسک معقول نداريد.
- اگر فکر می کنيد نمی توان بدون سرمايه و نفوذ يک شرکت بزرگ به وجود آورد.
و اگر باروحيه ای متواضع حاضر به تلاش برای رسيدن به اهداف متعالی نيستيد بهتر است در رشته ديگری ادامه تحصيل دهيد.

(http://www.iranindia.com/asp/mba_1.asp)

tmsx
30 August 2006, 12:34 PM
کامیار جان خیلی ممنون فقط میشه یه کم درباره واحدهای دانشگاهیش اطلاعات به ما بدید؟

tmsx
30 August 2006, 12:37 PM
سلام به همه دوستان جهت تحرك بيشتر اين بخش (مديريت)
دوستان اطلاعاتي دارن رو كنند؟

فرشید جان باید می گفتید صنایع و مدریت چون از درسهای مورد علاقه ما صنایعی ها MBA است

MerDaX
11 November 2006, 04:45 PM
هيشكي از فوق MBA خبر نداره؟
اصلا" روزانه و شبانه تهران كجا ارائه ميده؟(غير از شريف و تهران....مثلا" بهشتي نداره؟)
رتبه آخرين فرد قبوليشو نميشه پيدا كرد؟

Foad
11 November 2006, 04:56 PM
اصلا" روزانه و شبانه تهران كجا ارائه ميده؟(غير از شريف و تهران....مثلا" بهشتي نداره؟)

کامل میپرسم بهت میگم 2 تا از دوستام فوقشو رفتن شریف
فقط همینقدر میدونم که قبولیش از مکانیک خیلی راحتتره(از مکانیک هر کی تو خط پیچشه میره سمت ام بی ای :icon_mrgr )

Foad
11 November 2006, 10:08 PM
خوب مهرداد جان
من آمار ام بی ای رو از رفیقم گرفتم
توی دانشگاهای دولتی تهران و شریف داره و دانشگاه مالک اشتر که ارتشیه و همچنین دانشگاه مدیریت صنعتی که البته 500 تومن شهریه ترمشه
در ضمن برای قبولی دو مورد اول رتبت باید زیر 50 باشه.
البته دانشگاه شریف یک سری دانشجو هم میگیره که یه آزمون داره از قضا آبکی و بعدش پولو بچسب:هزینه دوره 12 میلیون :icon_sad:

farzad-sani
11 November 2006, 11:19 PM
این هم آمار رشته مدیریت MBA

http://h1.ripway.com/farzadavr/wewewe.JPG

سود انباشته
12 November 2006, 11:54 AM
سلام

MBA دیگه چیه

بهتر هست از واژه فارسی اون یعنی مدیریت صنعتی استفاده میکردی.

اصغر
12 November 2006, 06:04 PM
سلام

مطمئنید که MBA همون مدیریت صنعتیه ؟

چون چند روزه من می خوام بپرسم که این اصلن چه رشته ایه ولی روم نمی شه :icon_neut آخه تو دفترچه ی آزمون هم دیدم همون MBA نوشته شده !

farzad-sani
12 November 2006, 06:37 PM
سلام

مطمئنید که MBA همون مدیریت صنعتیه ؟

چون چند روزه من می خوام بپرسم که این اصلن چه رشته ایه ولی روم نمی شه :icon_neut آخه تو دفترچه ی آزمون هم دیدم همون MBA نوشته شده !

بله اصغر جان مدیریت صنعتی همون MBA هستش :icon_cool

Shahrooz
13 November 2006, 12:25 AM
دوستان اطلاع دارن تاریخ توزیع دفترچه ها چه موقعیه؟ هم آزاد و هم دولتی.

PAYAM
13 November 2006, 02:35 AM
من فكر مي‌كردم MBA مديريت بازرگاني باشه. يكي از دوستام MBA شريف مي‌خونه. الان خوابه فردا ازش مي‌پرسم!

farzad-sani
13 November 2006, 10:19 AM
دوستان اطلاع دارن تاریخ توزیع دفترچه ها چه موقعیه؟ هم آزاد و هم دولتی.

امسال ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد فقط به صورت اینترنتی هستش ......... :icon_cool

یکی هم آقا MBA همون MBA هستش ..........من رفتم تحقیق کردم ..... مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی یه چیزه دیگه هستش :icon_arro :icon_sad: :icon_twis

سود انباشته
13 November 2006, 12:53 PM
امسال ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد فقط به صورت اینترنتی هستش ......... :icon_cool

یکی هم آقا MBA همون MBA هستش ..........من رفتم تحقیق کردم ..... مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی یه چیزه دیگه هستش :icon_arro :icon_sad: :icon_twis

MBA دیگه چیه؟

موضوعش چیه؟ ایا فنی هست؟ یا غیر فنی

F.®.A
13 November 2006, 01:37 PM
MBA:master business administrator
رشته ای است که تو ایران هنوز جا نیفتاده و تو مدرک ایران هم مورد قبول نیست
شریف مریف و اینا کشکه دوکون دستگاه است
و گران ترین رشته دنیاست

MerDaX
13 November 2006, 02:37 PM
و گران ترین رشته دنیاست

البته فوق ليسانسهاي MBA از شريف و تهران در دوبي شغلهاي بسيار پر درآمدي دارند...
ميشناسم كه ميگم:icon_cool

farzad-sani
13 November 2006, 02:45 PM
و گران ترین رشته دنیاست

:icon_twis :icon_twis :icon_twis :icon_twis عجب!!!

F.®.A
13 November 2006, 02:59 PM
البته فوق ليسانسهاي MBA از شريف و تهران در دوبي شغلهاي بسيار پر درآمدي دارند...
ميشناسم كه ميگم:icon_cool

دوبی رو چیکار داری عرب سوسمار خور وضعش مگه از ما بهتره
خلاصه فکر میکنید شریف دانشگاه معتبری
نه آقاجون ازین فکرا نکنید پشیزی بیش نیست باور کنید

MerDaX
13 November 2006, 03:10 PM
دوبی رو چیکار داری عرب سوسمار خور وضعش مگه از ما بهتره

خوب خداوكيلي حرفاي شما حرف دل منم هست ولي 2 نكته
1.وقتي پول ميشه در آورد چرا كه نه؟(حالا انگار من الانه كه فوقو گرفتم فردا شبم بليط دوبي دارم:icon_twis)
2.شريف پشيزي نيست...قبول...توي 250 دانشگاه برتر هم اسمش نيست...اينم قبول ولي شما جاي معتبرتري سراغ داريد؟من كه خودمو بكشم...3 سال شب و روز درس بخونم بتونم MBA شريف قبول بشم..:icon_cool.
ماشالا شما طبعتون بلنده ها:icon_sad:

farzad-sani
13 November 2006, 03:13 PM
دوبی رو چیکار داری عرب سوسمار خور وضعش مگه از ما بهتره :icon_twis :icon_lol:

فرشید جان ادامه بده داره از حرفات خوشم مییاد :icon_arro :icon_sad: :icon_sad: :icon_arro

z_qz54
13 November 2006, 03:15 PM
حتی برای کارشناسی ارشد ؟ من اینطور فکر نمیکنم. من با مرحوم دکتر احمدی در ارتباط بودم ایشون فقط توی شریف درس میدادند و هرکی که شاگرد ایشون میشد واقعا سعادتی داشت.

F.®.A
13 November 2006, 03:28 PM
خوب خداوكيلي حرفاي شما حرف دل منم هست ولي 2 نكته
1.وقتي پول ميشه در آورد چرا كه نه؟(حالا انگار من الانه كه فوقو گرفتم فردا شبم بليط دوبي دارم:icon_twis)
2.شريف پشيزي نيست...قبول...توي 250 دانشگاه برتر هم اسمش نيست...اينم قبول ولي شما جاي معتبرتري سراغ داريد؟من كه خودمو بكشم...3 سال شب و روز درس بخونم بتونم MBA شريف قبول بشم..:icon_cool.
ماشالا شما طبعتون بلنده ها:icon_sad:
شریف mba اش پولیه فکر کنم یه دانشگاه سوئدی اونجاست

MerDaX
13 November 2006, 04:50 PM
من اتفاقن شنيدم 50 ظرفيت پوليه(كل هزينه هم 12 تمون)
50 تا هم از كنكور ارشد
موثق نيست....كسي تاييد ميكنه؟

اصغر
13 November 2006, 11:23 PM
جالبه.

من ديشب از همسرم كه فوق ليسانس مديريت بازرگانيه پرسيدم كه مي دوني اين MBA چيه كه اينقدر تو بورسه ؟ و ايشون گفت نه !!

بعد امروز دفترچه ي ارشد يكي از همكارام رو نگاه كردم ديدم مديريت صنعتي رشته ي جداگونه ايست و ظاهرن اين رشته ي جديد هنوز معني فارسي ندارد !!!!!

خلاصه هوس كردم برم كنكور بدم (سر پيري و معركه گيري) چون نوشته بود فارغ التحصيلان كارشناسي ارشد هم مي تونن دوباره كنكور بدن و منعي نداره :icon_cool

shahram2006_m
13 November 2006, 11:52 PM
جالبه.

من ديشب از همسرم كه فوق ليسانس مديريت بازرگانيه پرسيدم كه مي دوني اين MBA چيه كه اينقدر تو بورسه ؟ و ايشون گفت نه !!

بعد امروز دفترچه ي ارشد يكي از همكارام رو نگاه كردم ديدم مديريت صنعتي رشته ي جداگونه ايست و ظاهرن اين رشته ي جديد هنوز معني فارسي ندارد !!!!!

خلاصه هوس كردم برم كنكور بدم (سر پيري و معركه گيري) چون نوشته بود فارغ التحصيلان كارشناسي ارشد هم مي تونن دوباره كنكور بدن و منعي نداره :icon_cool

master business administrator

معنی تقریبیش میشه مدیریت تجارت حرفه ای(master اینجا به معنی ماهر و چیره دست هست)
عموم به مدیریت صنعتی میشناسند.
من هم کم کم دارم وسوسه میشم فوق رو MBA بخونم چون خیلی کاربردی تره.

MerDaX
14 November 2006, 12:04 AM
من بازرگاني دارم ميخونم.....فوقم هم ميخام MBA بدم....
خيلي راجه بهش تحقيق كردم...بازار كارش خوبه.....درس هم تا دلت بخاد بايد زياد بخوني....براي همينم از ترم 3 شروع كردم به كنكور ارشد دادن
من كنكور هم كه ميدادم 2 دبيرستان شروع كردم و اين ثمرش اين بود كه وقتي پشت صندلي كنكور سر سال اصليش نشستم خالي از استرس بودم...

farzad-sani
14 November 2006, 02:07 PM
کسانی که لیسانس شون رشته های مهندسی خیلی راحت میتونن از MBA قبول بشن3 ,4تا از برو بچه های دانشکده ما امسال قبول شدن در حالی که رشته شون مهندسی الکترونیک بود !!

نظرتون چیه ؟

F.®.A
14 November 2006, 03:15 PM
mba من کتاباشون کمی مطالعه کردم همه کتاباش متن انگلیسی است و کتاب فارسی وجود نداره

F.®.A
14 November 2006, 03:16 PM
کسانی که لیسانس شون رشته های مهندسی خیلی راحت میتونن از MBA قبول بشن3 ,4تا از برو بچه های دانشکده ما امسال قبول شدن در حالی که رشته شون مهندسی الکترونیک بود !!

نظرتون چیه ؟
شما باید یک سال دروس مدیریت رو هم بخونی و بلد باشی

shahram2006_m
14 November 2006, 03:35 PM
شما باید یک سال دروس مدیریت رو هم بخونی و بلد باشی

فکر نمیکنم بچه های مهندسی 1 سال باید براش وقت بزارن .همون 4 و 5 ماه کافیه البته با کلاس کنکور.
در حال حاضر هم پارسه یکی از قوی ترین مراکزی که MBA تدریس می کنه برای کنکور (مسلما دورش 1 سال نیست)

F.®.A
14 November 2006, 03:57 PM
من خندم ازاینه که ایران و mba
آخه کی میتونه تو ایران mba درس بده :icon_twis:icon_arro

Foad
14 November 2006, 05:42 PM
من خندم ازاینه که ایران و mba
آخه کی میتونه تو ایران mba درس بده :icon_twis:icon_arro

مگه شما MIT درس خوندین که اینقدر به دانشگاههای ایران بد بینین؟:icon_ques
من واقعا اولین باره که میشنوم که مدرک دانشگاه شریف پشیزی نمیرزه
لطفا بیشتر توضیح بدین که کجا مدرک شریف رو بعنوان بی ارزش ارزشیابی کرده و دلیلشون چی بوده

Malkemid
14 November 2006, 05:53 PM
اینکه میگید شریف تو 250 تای اول دنیا نیست و اینها...علتش اینه که ملاک ارزشیابی تو اون رنکینگ که شما می گید تعداد فول پروفسور و یه سری چیزای دیگست..نه اینکه مدرکش بی ارزش باشه.
وگرنه هممون می دونیم که بچه های قوی ای داره ...نمی گم هر جا غیر شریف بچه هاش ضعیفن...نه...
در ضمن این که بگیم مدرکش پشیزی نمی ارزه درست نیست و به نظر من این حرف بیشتر جنبه تخریبی داره تا پایه و اساس مستدل...
به قول معروف گربه دستش به گوشت نمی رسیده...می گفته پیف بو میده!

Foad
14 November 2006, 06:08 PM
و همینطور بودجه هم امتیاز زیادی در این رنکینگ داره

F.®.A
14 November 2006, 06:22 PM
من مدرک mba شریف رو عرض میکنم
بحث سر رشته mba است نه رشته های دیگر که شما اینطوری میگید
تو ایران master ای که بتونه mba درس بده وجود نداره

MerDaX
14 November 2006, 06:51 PM
آخه يعني يه نفر نيس كه خارج درس خونده باشه....در زمينش كار كرده باشه و بتونه ارائه بده به دانشجوها؟
يه نفرم نيس يعني؟

F.®.A
14 November 2006, 07:20 PM
ببینید mba یک رشته فوق العاده جدیدی است و کاربردی فارغ التحصیل اون اگه بره درس بده یه جورایی
ببخشی ببخشید انگار مغز خر خورده باشه
چون فوق العاده گرون و پر هزینه است و نمیرزه بری mba بخونی و بری درس بدی

MerDaX
14 November 2006, 07:56 PM
حالا چقدره مگه هزينش؟
البته فكر كنم اگه از راه كنكور ارشد دتبه خوب بشه آورد ديگه شريف قبول شدن بازم مگه خرچ زيادي داره؟

z_qz54
14 November 2006, 09:28 PM
آخه يعني يه نفر نيس كه خارج درس خونده باشه....در زمينش كار كرده باشه و بتونه ارائه بده به دانشجوها؟
يه نفرم نيس يعني؟

احتمالا نیست.مثلا الان دکترای موتورهای 4 زمانه توی ایران فقط دکتر بهزاد فقیه نصیری بود که 3 سال از ایران رفته.دیگه هم نداریم :icon_ques

F.®.A
14 November 2006, 09:45 PM
حالا چقدره مگه هزينش؟
البته فكر كنم اگه از راه كنكور ارشد دتبه خوب بشه آورد ديگه شريف قبول شدن بازم مگه خرچ زيادي داره؟
دانشگاههای کانادا سالی (دو ترم)17000$ البته دقیق نمیدونم ولی تو همین رنجه!!فقط شهریه
خونه و خوراک هزینه اش جداست

shahram2006_m
15 November 2006, 11:27 AM
مگه شما MIT درس خوندین که اینقدر به دانشگاههای ایران بد بینین؟:icon_ques
من واقعا اولین باره که میشنوم که مدرک دانشگاه شریف پشیزی نمیرزه
لطفا بیشتر توضیح بدین که کجا مدرک شریف رو بعنوان بی ارزش ارزشیابی کرده و دلیلشون چی بوده

اینطور صحبت ها برای اینه که شریف با قیلش مقایسه میشه چون نسبت به قبلش چیزی ازش نمونده .
اما با این حال در حال حاضر بهترین دانشگاه ایرانه و تمامی فارغ التحصیلاش میتونن بورس دانشگاه های خارجی بشن بدون مشکل.

farzad-sani
15 November 2006, 12:33 PM
شریف که جای خوبیه در این مورد شکی نیست .......... و دانشگاهی هم نیست که الکی یه رشته ای رو دایر کنه در این هم شکی نیست ..

ولی بهتره به جای بحث در این مورد بیشتر در مورد رشته MBA بحث کنیم و دوستانی که از این رشته اطلاعی دارن , تجربیاتشون رو اینجا بگن خیلی ممنون میشم !

Mazhar
19 November 2006, 12:53 PM
اين كه ميفرماييد تو ايران كسي نمي تونه MBA درس بده اصلا درست نيست مثلا استاد مشايخي از بهترين اساتيد MBA هست كه براي مشاوره ساعتي 200 هزار تومان مي خواد
اين كه مي فرماييد كتاباشون كاملا english هست نيز اصلا درست نيست براي اين كه خيلي هاشون فارسي هست و بعضي english و از اين جهت مثل رشته هاي فني مهندسي مي مونه
حقيقتش تو ايران MBA ومديريت بازرگاني و مديريت دولتي و اقصادي و ساير رشته هاي مديريت مثل هم هستند و امكان ادامه تحصيل فارغ التحصيلان ايران در ساير كشورها هم تو اين رشته ها زياد مناسب نيست ولي براي كار به صورت شخصي رشته خوبيه
ضمنا اين كه مي فرماييد فارغ التحصيلاشون تو دوبي كارهاي خوبي انجام مي دهند بايد عرض كنم كه مگه مهندسين تو دوبي كارهاي بدي انجام مي دهند شما اگر مهندس كار بلدي باشيد بالاي 4 تا 5 هزار دلار در أمد خواهيد داشت مثل ايران نيست كه متاسفانه از دانشجوها و تحصيل كرده ها حمايت نميشه و اغلب دنبال كارهاي ساده و واسطه گري هستند
جديدا پيام نور هم MBA گذاشته كه فكر كنم خيلي خنده دار باشه:icon_arro

mojtaba2741
22 November 2006, 07:49 AM
[quote=Mazhar;302290]اين كه ميفرماييد تو ايران كسي نمي تونه MBA درس بده اصلا درست نيست مثلا استاد مشايخي از بهترين اساتيد MBA هست كه براي مشاوره ساعتي 200 هزار تومان مي خواد
اين كه مي فرماييد كتاباشون كاملا english هست نيز اصلا درست نيست براي اين كه خيلي هاشون فارسي هست و بعضي english و از اين جهت مثل رشته هاي فني مهندسي مي مونه
حقيقتش تو ايران MBA ومديريت بازرگاني و مديريت دولتي و اقصادي و ساير رشته هاي مديريت مثل هم هستند و امكان ادامه تحصيل فارغ التحصيلان ايران در ساير كشورها هم تو اين رشته ها زياد مناسب نيست ولي براي كار به صورت شخصي رشته خوبيه
ضمنا اين كه مي فرماييد فارغ التحصيلاشون تو دوبي كارهاي خوبي انجام مي دهند بايد عرض كنم كه مگه مهندسين تو دوبي كارهاي بدي انجام مي دهند شما اگر مهندس كار بلدي باشيد بالاي 4 تا 5 هزار دلار در أمد خواهيد داشت مثل ايران نيست كه متاسفانه از دانشجوها و تحصيل كرده ها حمايت نميشه و اغلب دنبال كارهاي ساده و واسطه گري هستند
جديدا پيام نور هم MBA گذاشته كه فكر كنم خيلي خنده دار باشه:icon_arro [/
quote]
سلام
دوستان امیدوارم این بحث رو که مدیریت بهتره یا مهندسی بذارید کنار،چون هر رشته ای در حای خودش کاربرد داره،من خودم قبل از اینکه مدیریت بخونم به صورت نیمه تمام مهندسی کامپیوتر رو خوندم،اما الان من عاشق مدیریت هستم،
در مورد ام بی ای،من یه صحبتی رو از استاد رحمان سرشت براتون نقل می کنم،امیدوارم به کارتون بیاد،رشته ام بی ای یعنی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی،اما می دونید تو ایران با عنوان ام بی ای چه مطالبی به خورد بچه ها می دن؟شما اصلا" می دونید که در کنکور ارشد امسال برای ام بی ای ضریب درس تئوریها رو صفر اعلام کردن؟این چه معنایی داره؟پس ببینید که عمق فاجعه تا کجاست که سازمان سنجش رسما" تئوریها رو از ام بی ای جدا کرده،مگر نه اینکه یه گرایش از مدیریت هست؟امیدوارم تونسته باشم منظورم رو رسونده باشم،
موفق باشید.

mojtaba2741
22 November 2006, 07:54 AM

ببخشیدا،می شه شما bussiness administration رو ترجمه کنید؟و بعد اگر خواستید master of bussiness administration رو می تونید متوجه بشید؟اگر مدیریت خونده باشید،می دونید که تو تکست بوکهای مدیریت،معانی این دو واژه چی هست،

F.®.A
22 November 2006, 10:12 AM
ببخشیدا،می شه شما bussiness administration رو ترجمه کنید؟و بعد اگر خواستید master of bussiness administration رو می تونید متوجه بشید؟اگر مدیریت خونده باشید،می دونید که تو تکست بوکهای مدیریت،معانی این دو واژه چی هست،
دوست عزیز هنوز معادل دقیق برای این عبارت پیدا نشده

mojtaba2741
22 November 2006, 09:58 PM
دوست عزیز هنوز معادل دقیق برای این عبارت پیدا نشده
حرف شما صحیح هست،اما چرا اساتید مدیریت مدیریت یازرگانی رو ترجمه bussiness administration می دونن؟دکتر ونوس و دیگر اساتید؟اساتید بر جسته دانشگاه ما مثل خانم دکتر دهدشتی که فارق التحصیل مدیریت بازاریابی از امریکاست و مشاور اچ پی نیز مدیریت بازرگانی رو ترجمه این واژه می دونن،در حقیقت ام بی ای نوعی از مدیریت بازرگانی است که برای مدیریت در یک رشته خاص فنی ایجاد شده،بهمین دلیل هست که برخی واحدهای مهندسی نیز طی دوره گذرونده می شه،من فکر می کنم،که ام بی ای نوعی از مدیریت بازرگانی است که با توجه به شرایط هر کشور و همچنین صنعت غالب اون کشور گرایش به رشته مهندسی وابسته به اون صنعت در جهت رشد و بالندگی اون داره،پس واحدهاش با توجه به شرایط باید فرق کنه،
موفق باشید.

mojtaba2741
23 November 2006, 07:22 AM
حرف شما صحیح هست،اما چرا اساتید مدیریت مدیریت یازرگانی رو ترجمه bussiness administration می دونن؟دکتر ونوس و دیگر اساتید؟اساتید بر جسته دانشگاه ما مثل خانم دکتر دهدشتی که فارق التحصیل مدیریت بازاریابی از امریکاست و مشاور اچ پی نیز مدیریت بازرگانی رو ترجمه این واژه می دونن،در حقیقت ام بی ای نوعی از مدیریت بازرگانی است که برای مدیریت در یک رشته خاص فنی ایجاد شده،بهمین دلیل هست که برخی واحدهای مهندسی نیز طی دوره گذرونده می شه،من فکر می کنم،که ام بی ای نوعی از مدیریت بازرگانی است که با توجه به شرایط هر کشور و همچنین صنعت غالب اون کشور گرایش به رشته مهندسی وابسته به اون صنعت در جهت رشد و بالندگی اون داره،پس واحدهاش با توجه به شرایط باید فرق کنه،
موفق باشید.
سلام
در ادامه صحبتهام،یه متن انگلیسی براتون می ذارم،که به وضوح می گه که دوره ام بی ای با توجه به نیازها و وضعیتهای مختلف اجتماعی،اقتصادی و ...سیلابسهای مختلفی داره،

With the rising popularity of an MBA degree as one of the best post graduate courses worldwide, there are now practically thousands of business schools and an equal number of MBA programs available to those who wish to obtain an MBA degree. With such a huge and diversified choice, it becomes very difficult to know which program is right for you. Choosing an MBA course that serves your needs best is indeed a tough job. Here are some things to consider when deciding on an MBA program.
1) Your Expectations from the MBA Program
No two MBA programs are absolutely alike and even though they teach you the same basics, they do not offer the same syllabus. So you need to ask yourself:

Does this course give me the experience I am looking for?

Does the syllabus include topics that are relevant to my chosen career?

What electives does the program offer and am I interested in them?

Is the content of the course suited to my needs?

Do I have the required aptitude to successfully finish the course?

Does the program offer practical training and real life experiences as well?

2) Your Physical Circumstances
You need to assess if a particular MBA program is feasible in terms of:

Does the structure suit you?

Whether you can do the full-time two year course or you need a shortened course.

Is the program in your area or will you need to travel daily?

Are the timings of the course suitable for you?

Are you free to join the course on its start date?

3) Financial Considerations
An MBA program is an expensive program and thus you have to consider the financial impact of a particular program on yourself. Ask yourself:

Can I afford the program fees?

Will the living expenses, travel costs, and other expenses involved in the particular program put an immense financial burden on me?

Will I have to borrow a loan to cover the costs and do I even want to?

If I do take a loan, will I be able to bear the interest on the loan and how long will it be before I can repay it?

4) Impact on Your Lifestyle

Will I be able to balance work and studying?

Will I have to give up my job?

How will a particular course affect my family life?

Once you have asked yourself the above questions in relation to the different MBA programs that may interest you, you can determine which of those programs is best for you and positively addresses all the above areas in which an MBA program can impact you.
Most people want to go in for an MBA program that is offered by the top A grade business schools and which have the highest ratings. If given a chance to enroll in such a program, they jump at it without considering how it can affect them, and later have to live with the consequences. Although an education from the top business schools cannot be compared to other programs, you have to decide which course is best for you according to the above guidelines.
If you choose to enroll into an MBA program just because it is THE best one available, but are unable to stay with the program or complete the course, then even the best of programs will not do you any good. So determine which program is best for YOU and then make the most of it.

mojtaba2741
28 November 2006, 06:06 AM
این هم معرفی ام بی ای از زبان فرنود حسنی:
MBA چیست؟
رشته تحصیلی MBA در حدود ده سال است که در دانشگاه های ایران تدریس می شود و اخیرا نیز با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.MBA مخفف عبارتMaster of Business Administrator می باشد و دارای گرایش های متعددی می باشد که دانشجویان در سال دوم تحصیل می توانند گرایش مورد نظر خود را برای ادامه تحصیل در این رشته برگزینند. MBA یکی از پرطرفدارترین و پر سود ترین رشته های تحصیلی است و برای تحصیل در آن شما با هر مدرک لیسانسی می توانید در آزمون های مربوطه ثبت نام کنید.
رشته MBA به دلیل تفاوت های ماهیتی از ظاهر آسان و جذابی نسبت به سایر رشته های برخوردار است ولی در عمل برای موفقیت در کنکور و تحصیل در آن نیازمند توانمندی های هوشی و ذاتی خواهید بود که می تواند تضمین کننده موفقیت یا شکست شما در این رشته باشد.
رشته MBA درکنکور سراسری کارشناسی ارشد ایران جزو رشته های قرار گرفته که افراد می توانند بدون توجه به مدرک تحصیلی دوره کارشناسی خود به عنوان انتخاب دوم(52 رشته در این دسته قرار دارند) گزینش نمایند.
دوره کارشناسي ارشد MBA سومين مدرک در مديريت کسب و کار به حساب مي آيد و اساساً براي ايجاد مهارت هاي مديريتي در مهندسان رشته هاي مختلف به کار مي رود.
هدف از فراگیری MBA

بگذارید این موضوع را با مثالی باز کنیم. شما حتما با نام آقای قلمچی دارنده بزرگترین مرکز آموزش کنکور آشنا هستید. قلمچی تا ده سال پیش یک دبیر ساده ریاضی و فیزیک بود که گاهی اوقات در ساعات فراغت از مدرسه به تدریس خصوصی می پرداخت اما امروز با در آمد سالانه حدود 4 میلیارد تومان یکی از مشهورترین و پر درامد ترین افراد ایران است که نحوه درآمدش هم کاملا آشکار است و اتفاقا مردم با میل و رقبت حاضر هستند به موسسه او پول بپردازند سوالی که مطرح می شود این است که چطور این اتفاق می افتد ؟چرا از میان این همه دبیر فقط یک نفر می تواند تا این حد موفق عمل کند؟در واقع کار MBA همین است ام بی ای به شما به عنوان یک فرد عادی در هر تخصص و دانشی امکان می دهد تا ذهن خود را متوجه خلاء ها , نیازها, شکاف ها و کمبودهای بازار کنید و بر اساس تکنیک ها و تاکتیک هایی که بازار و کسب و کار شما می طلبد بهترین راه برای توسعه کسب و کار خود را پیدا کنید و سهم خود را از بازار افزایش دهید. مثالهایی ایرانی و خارجی از این دست بسیار هستند هایدا بزرگترین Fast food زنجیره ای در ابتدا فقط یک ساندویچی ساده بود اما از همان ابتدا ایده ای بزرگ بود و یا eBay یک سایت معمولی بود ولی هم اکنون یکی از پر سود ترین سایت های اینترنتی دنیاست.
MBA تا حد کمی به شما می آموزد که در ایجاد یا توسعه یک کسب و کار چگونه اولین باشید اما تا حد بسیاری به شما یاد می دهد چگونه در کسب و کار خود و در بازار رقابتی بهترین باشید.MBA به شما آموزش مي دهد تا قادر به اداره و راهبري موثر و کارآمد سازمان يا يک بخش تخصصي از آن نظير بخش هاي توليدي، بازاريابي و فروش، اطلاعات و مالي باشيد. بتوانيد در بخش تخصصي سازمان خود ايجاد تحول کنيد و يا بر اساس تخصص خود راه حل هاي مناسبي را به صورت مشاوره در اختيار بخش هاي مختلف يک سازمان بگذاريد. MBA به شما کمک مي کند با فراگيري تجارب علمي مديريت فرآيند تحول سازمان را طراحي، هدايت و رهبري کنيد. MBA قصد دارد از خلاقيت و توانايي شما براي کارآفريني و ايجاد فعاليت هاي جديد در درون سازمان استفاده کند و در نتيجه آن زمينه توسعه کسب و کار را فراهم آورد، رسيدن به توانايي لازم براي ارائه خدمات مشاوره اي و مطالعاتي در زمينه هاي مختلف به مديران سازمانها از جمله ديگر اهداف اين رشته است.اين اهداف تقريبا" در تمام جهان يکسان هستند. به عنوان نمونه (Harvard Business School(HBS که يکي از معتبر ترين Business School هاي جهان مي باشد،هدف دوره و قابليتهاي مورد نظر فارغ التحصيلان خود را به شرح زير مي داند:
1- A transformational experience for students who will go on to change the lives of those around them
2- Builds a foundation for a life time of leadership
3- Developing abilities to look beyond the present, envisioning what might be and how to accomplish it.

چرا MBA :
اگر مي خواهيد خود را قانع کنيد که چرا بايد MBA را انتخاب کنيد، کار دشواري نخواهيد داشت. جايگاه MBA در دنياي امروز امکان ادامه تحصيل در برترين دانشگاههاي داخل و خارج را در اختيار شما رار خواهد داد. در صورتي که زمينه شغلي مد نظر شما باشد، با توجه به اينکه اين رشته بسيار نوپاست و با استقبال شديد سازمانها نيز مواجه شده است مي توان بازار کار بکر و دست نخورده آن نظر داشت، هرچند در آمريکا علي رغم سابقه 80 ساله هنوز بازار کار بسيار وسيعي در اختيار فارغ التحصيلان قرار دارد. در ايران نيز آمارهاي فعلي نشان از تضمين شغل در آينده دارد. MBA قابليتهاي شما را وراي تخصصي که اکنون داريد توسعه خواهد داد و شما را به شخصي مبدل خواهد کرد که هيچ سازماني قادرنخواهد بود به راحتي از روي تخصص شما عبور کند. اين نکته که قادر هستيد MBA را به عنوان رشته دوم همراه با رشته اصلي خود امتحان دهيد نيز قابل توجه است. هرچند MBA ارزشي وراي رشته هاي تخصصي و فني در دنياي امروز دارد.
مديريت اجرايي (Executive MBA) چيست؟

مديريت اجرايي يا EMBA در ابتدا براي مديران ارشد توسط دانشگاه شيکاگو در سال 1943 راه اندازي شد ولي امروزه توسط دانشگاههاي مختلفي در سراسر دنيا ارائه مي شود.

مديرت اجرايي در واقع شاخه اي از MBA است که به صورت پاره وقت آموزش داده مي شود. اما متاسفانه تمايز بين مديريت اجرايي و MBA براي مردم جا نيافتاده است. رشته مديريت اجرايي مناسب حال افرادي است که ترجيح مي دهند بدون ايجاد وقفه در برنامه هاي کاري خود و ضمن کسب تجربه هاي کاري به تحصيل در زمينه هاي مديريتي نيز بپردازند. بر خلاف MBA اين افراد موقعيت هاي بهتري براي تجربه و تحصيل توامان دارند.

برنامه دوره كارشناسي ارشد مديريت اجرايي شامل سه بخش: دروس پيش نياز (22 واحد) ، دروس اختصاصي (22 واحد) و دروس اختياري و تحقيق ( 10 واحد) ، به شرح زير است

دروس پيش نياز ( 22 واحد)

1- اصول حسابداري ( 2 واحد )
2- اقتصاد براي مديران (1) (2 واحد )
3- اقتصاد براي مديران (2) (2 واحد )
4-كاربرد آمار درمديريت (2 واحد )
5-مديريت توليد وعمليات (‌2 واحد )
6-اصول بازرگاني وتجارت (‌2 واحد )
7-نگرش سيستمي ( 2 واحد )
8-تكنولوژي نوين اطلاعات (‌2 واحد )
9- تحقيق درعمليات ( 2 واحد )
10-مباني رفتارسازماني ( 2 واحد )
11-روش تحقيق در علوم اجتماعي ( 2 واحد )

دروس اختصاصي مشترك (22 واحد)

1- مديريت سازمانهاي پيچيده ( 2 واحد )
2- مديريت منابع انساني: مديريت منابع انساني ( 2 واحد )‌
3- مديريت منابع مالي: حسابداري مديريت (‌2 واحد )‌
1/3- مديريت مالي و اقتصاد مديريت: (‌2 واحد )‌
4- مديريت تكنولوژي: مديريت تكنولوژي ونوآوري (‌2 واحد )‌
¼-‌مديريت طرح هاي توسعه (‌2 واحد )
5-مديريت بازار: بازاريابي ( 2 واحد )
1/5- بازرگاني بين المللي ( 2 واحد )
6- مديريت اطلاعات: ‌سيستم هاي اطلاعات مديريت (‌2 واحد )
7- مهارتهاي مديريتي با مسايل جاري: مهارتهاي عمومي مديريت (‌مجموعه كارگاههاي آموزشي )(2 واحد )
1/7- مسايل جاري مديريت اجرايي (سمپوزيوم) (2 واحد )

دروس اختياري (6 واحد)

1-مجموعه الف: مديريت استراتژيك –تحليل محيط داخلي و بين المللي (‌2 واحد)‌
‌مديريت استراتژيك (‌2 واحد )
مديريت تحول و اجراي برنامه استراتژيك (2 واحد)
2- ‌مجموعه ب: مديريت توليد و عمليات-پژوهش عمليات پيشرفته (‌2 واحد )
‌ مديريت واحد هاي خدماتي ( 2 واحد )‌
مديريت توليد و عمليات پيشرفته (‌2 واحد )
3- مجموعه ج: مديريت بازاريابي و صادرات – مديريت استراتژيك بازاريابي (2 واحد )‌
تحقيقات بازار يابي (‌2 واحد )
مسايل بازاريابي بين المللي و صادرات ( 2 واحد )
4- مجموعه د: تركيبي از عناوين درسي سه مجموعه فوق ‌
5- پروژه پايان نامه (‌تحقيق و تهيه طرح )‌( 4 واحد )

ظوابط پذيرش:
پذيرش در دوره هاي MBA بر اساس معيارهاي مختلفي همچون شرکت در آزمون هايGMAT ، سوابق مهم کاري، تحصيلات دانشگاهي در حد کارشناسي و بالاتر، مقالات و در نهايت مصاحبه هاي حضوري است.برخي از مراکز به فعاليت هاي فوق برنامه و اجتماعي دانشجويان نيز خيلي اهميت مي دهند.
تست GMAT چيست؟
GMAT که مخفف عبارت Graduate Management Admission Test است يک آزمون استاندار شده براي تعيين ميزان استعداد تحصيل در مديريت کسب و کار به شمار مي رود. GMAT معمولاً به صورت جي-مَت jee-mat تلفظ مي شود. بيشتر مراکز آموزش MBA در دنيا از GMAT به عنوان آزمون پذيرش دانشجو استفاده مي کنند.
GMAT يک آزمون منطبق بر رايانه است که براي سنجش استعداد و توان انجام کاري هاي بزرگ در افراد استفاده مي شود. به طور متداول شامل بخش هاي ساده اي است در ابعاد کمي و استنتاجي است.
محدوده MBA
برنامه هاي آموزشي MBA دانشجويان را در مقابل موضوعات مختلفي همچون علوم اقتصاد، رفتارهاي سازماني، بازاريابي، حسابداري، سرمايه گذاري، استراتژي، کسب و کارهاي بين المللي، مديريت فناوري اطلاعات و سياست گذاري دولتي قرار مي دهد.
در مدل قديمي MBA آمريکا، دانشجويان محدوده وسيعي از اين مباحث را به عنوان برنامه سال اول تحصيل خود مي خواندند و سپس در سال دوم گرايش مورد نظر خود را به صورت تخصصي دنبال مي کردند.
در ساير نقاط دنيا معمولاً اين دوره ها کوتاه تر هستند مثلاض در اروپا اين دوره ها در حدود 11 الي 16 ماه به طول مي انجامند.

mojtaba2741
28 November 2006, 06:11 AM
این قسمت رو هم از مقاله آقای فرنود حسنی برای شما نقل می کنم:
MBA در دانشگاههای ایران
در حال حاضر 9 دانشگاه در ایران در رشته MBA و در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرند. که عبارتند از:
1- دانشگاه شریف:
دانشگاه شریف یکی از اولین و فعال ترین دانشگاههای ایران در توسعه این رشته است. رشته MBA در 11 گرایش مختلف در این دانشگاه تدریس می شود و به دو روش دانشجو می پذیرد یکی به صورت رایگان که معمولاً 50 نفر به این روش گزینش می شوند و دیگری به صورت غیر انتفاعی که در حدود 70 تا80 نفر نیز از این طریق وارد این رشته می شوند و هزینه تحصیل برای این گروه قریب به 9 میلیون تومان خواهد شد. کلاس های این رشته در دانشکده اقتصاد و مدیریت شریف برگزار می شود.
آنچه بعد از قبولی در هر دو روش اهمیت دارد لزوم شرکت در مصاحبه هایی است که از قبول شدگان انجام می شود. داشتن حداقل 3 سال سابقه کار و سوابق اجرایی جالب توجه در کسب وکارهای مختلف نیز می تواند از جمله دلایل موفقیت شما باشد.
گرایش های یازده گانه دانشگاه شریف شامل موارد زیر هستند:
1- عمومی
2- فناوری اطلاعات(IT)
3- فناوری
4- بازاریابی
5- تجارت
6- مدیریت منابع انسانی
7- کارافرینی
8- مدیریت استراتژیک
9- اقتصاد مدیریت
10- مدیریت پروژه
11- مدیریت اجرایی(EMBA)

2- دانشگاه تهران
دانشکده مدیریت دانشگاه تهران فقط در یکی از گرایش های MBA یعنی مدیریت اجرایی اقدام به جذب دانشجو می نماید. که از طریق کنکور سراسری اقدام به پذیرش دانشجو می کند. برای تحصیل غیر رایگان در دوره های نوبت دوم این دانشگاه باید در حدود 6 میلیون تومان هزینه کنید.

3- دانشگاه علامه طباطبایی
دانشکده مدیریت علامه طباطبایی نیز فقط در گرایش مدیریت اجرایی رشته MBA دانشجو می پذیرد. و وجه تمایز این دانشگاه در گزینش افراد شاغل با سابقه 3 تا 4 سال مدیریت است. که البته دوره های نوبت دوم در این دانشگاه هم با شهریه در حدود 6 میلیون تومان برگزار می شود.

4- دانشگاه علم و صنعت
دانشگاه علم و صنعت نیز از طریق کنکور سراسری و با دوره های رایگان و غیر رایگان اقدام به گزینش دانشجو می کند که البته گویا به زودی از طریق آموزش الکترونیک نیز در این رشته دانشجو خواهد گرفت که در حدود 7 میلیون تومان هزینه در بر دارد. در این دانشگاه فقط گرایش مدیریت اجرایی تدریس می شود.

5- سازمان مدیریت صنعتی
این سازمان با سابقه درخشان در زمینه آموزش های مختلف مدیریت در رده های کارشناسی و ارشد چند سالی است که دوره های MBA را نیز آموزش می دهد. این سازمان در گزینش دانشجویان خود قید 3 سال تجربه کاری و مدیریتی را لحاظ کرده است و در حدود 5 میلیون تومان شهریه از دانشجویان دریافت می کند. دراین سازمان فقط گرایش مدیریت اجرایی تدریس می شود.

6- دانشگاه علوم و فنون مازندران
این دانشگاه با همکاری دانشگاه ITTK هند دوره های بسیار خوبی را برای رشته MBA پیاده سازی و اجرا کرده است که در حدود 6 میلیون تومان برای تحصیل در دوره های غیر رایگان آن باید هزینه کنید.

7- دانشگاه کیش
8- دانشگاه مالک اشتر
9- دانشگاه شاهرود
تحصیل در رشته MBA در سه دانشگاه ذکر شده در حدود 4 میلیون تومان برای شما هزینه در بر دارد. البته دانشگاه مالک اشتر تعداد معدودی را نیز به صورت رایگان پذیرش می کند.
10- دانشگاه آزاد
دوره های MBA این دانشگاه در واحد علوم و تحقیقات ارائه می شود و گرایش آن نیز مدیریت اجرایی می باشد.

امير رضايي
22 December 2006, 02:51 AM
و گران ترین رشته دنیاست

میگم تقصیر خودمه، باید طودتر یه نگاهی به این تاپیک مینداختم، منتها وقت نداشتم دیگه

بنده فارغ التحصیل MBA دانشگاه شریف هستم. جهت اطلاع و فقط به عنوان یک مقال نقض در مورد تعاریف دوستان از MBA دانشگاه شریف، بنده الان در کالیفرنیا هستم و مدیر بازاریابی بخش کالیفرنیای یک شرکت بیمه در آمریکا هستم. بجز بنده، شاید حدود 20، 30 نفر دیگه از دوستانم هم که MBA خوندن، الان در مقامهای مختلف در شرکتهای اروپایی و آمریکایی مشغول کار هستن

MBA اصولاً رشته ای هستش که برای کسانی طراحی شده که زمینه مدیریت نداشتند، به دلیلی وارد فضای مدیریت یا کسب و کار شدند و الان احساس نیاز به مهارتهای مدیریتی می کنند. بر خلاف دیگر گرایشهای مدیریت نظیر بازرگانی، صنعتی و ...، MBA کمتر به مباحث تئوریک می پردازد و بیشتر به یاد دادن مهارتها و استفاده از ابزارهای مدیریتی در محیط کسب و کار توجه دارد. پیش از این در ایران و در دانشگاههایی نظیر علم و صنعت، علامه، سازمان مدیریت صنعتی و دانشگاه آزاد رشته مدیریت اجرایی تدریس می شد که مباحث آنها تا حدودی منطبق بر سیلابس MBA بود.

باید بگم که بی اغراق دانشگاه شریف از اساتید دانا و بسیار باهوشی در MBA استفاده می کنه که هم تحصیلات آکادمیک بسیار خوبی دارند و هم در محیط کسب و کار بسیار موفق هستند
از اساتید می تونم به پروفسور مشایخی اشاره کنم که تنها Full Professor مدیریت در ایران هستش و فوق دکترای مدیریت از دانشگاه MIT آمریکا داره و رئیس انجمن سیستمهای دینامیکی آمریکا هستش و مشاور شرکتهایی مثل Caterpillar و ... در آمریکا بوده و هنوز هم در آمریکا در طول تابستان به عنوان یکی از بهترین مشاوران مدیریت فعالیت میکنه.
دکتر فریدون قاسم زاده که از دانشگاه مک مستر کانادا دکترای IT داره و مدیرعامل و مؤسس شرکت «افرانت» هستش که معرف حضور دوستان هستش
دکتر منوچهر نجمی که دکترای مدیریت کیفیت داره و رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف هستش. در حوزه کیفیت ایشون بسیار مطرح هستش و یکی از معدود ارزیابهای درجه اول EFQM در خاورمیانه هستش
دکتر عبدالمجید مدرس که بی اغراق نفر اول مدیریت عملیات در ایران هستش و همین بس که بدونید مدیر لجستیک مک دونالد در ژاپن و مدیر عملیات کوکاکولا در ژاپن بوده.

اساتید دیگری هم هستن که کم و بیش بسیار مطرح هستن و اساتید دیگری هم هستن که ممکنه عضو هیأت علمی دانشگاه شریف نباشن، اما هر ترم در اونجا درس ارائه میدن، مثل دکتر روستا یا دکتر میرسپاسی.

در نهایت باید بگم که ورود به MBA اصلاً ساده نیست و همونطور که دوستان گفتن، گرونترین رشته دنیا هستش. در دیگر کشورها برای ورود به MBA باید حداقل 3 سال سابقه کار مدیریتی در کارنامه افراد باشه.

آخرین کلامم اینه که MBA به درد کسی میخوره که از مدیریت چیزی بدونه و تجربه واقعی تعامل با دنیای تجارت رو داشته باشه تا بتونه وقتی وارد دنیای MBA میشه، بتونه از اون مهارتها و ابزاری که یاد میگیره خوب استفاده کنه. شاید بهترین ترجمه برای MBA که من تا امروز شنیدم، «مدیریت کسب و کار» باشه.

MerDaX
22 December 2006, 03:08 AM
جناب امير رضايي...
توضيحاتتون واقعا" فوق العاده بود....خيلي استفاده بردم شخصا" مخصوصا" از تجارب اساتيد در دانشگاه شريف كه فرموديد
ضمنا" اطلاعي از سطح نمرات براي قبولي در آزمون MBA (در آزمون ارشد منظورمه) داريد يا خير و اين كه پزيرش رايگاني كه بدون سابقه كار انجام بگيره و فقط آزمون ارشد دخيل باشه در اين موضوع رو فقط دانشگاه شريف و دانشگاه تهران بايد دونست؟
خيلي ممنون ميشم اگه راهنمايي بفرماييد مثل هميشه...

امير رضايي
24 December 2006, 11:43 PM
جناب امير رضايي...
توضيحاتتون واقعا" فوق العاده بود....خيلي استفاده بردم شخصا" مخصوصا" از تجارب اساتيد در دانشگاه شريف كه فرموديد
ضمنا" اطلاعي از سطح نمرات براي قبولي در آزمون MBA (در آزمون ارشد منظورمه) داريد يا خير و اين كه پزيرش رايگاني كه بدون سابقه كار انجام بگيره و فقط آزمون ارشد دخيل باشه در اين موضوع رو فقط دانشگاه شريف و دانشگاه تهران بايد دونست؟
خيلي ممنون ميشم اگه راهنمايي بفرماييد مثل هميشه...

سلام

خواهش میکنم، من فقط اون چیزی که میدونستم رو گفتم
تا جایی که میدونم، دانشگاههای تهران و شریف MBA رو از کنکور ارشد میگیرن. چند دانشگاه هم مثل علامه طباطبایی و علم و صنعت مدیریت اجرایی دارن. ولی تعداد زیادی دانشگاه هم هستن که MBA دارن و ثبت نام پولی می کنند. شریف یک دوره MBA داره که به «نوبت دوم» معروف هستش و دوره حدود 12 میلیون هزینه داره. شریف دوره های دیگه هم داره که مشترکاً با دانشگاههای خارج برگزار می کنه. همچنین دانشگاههایی مثل کیش و قشم و ... که مستقلاً دانشجو میگیرن و دانشگاه مازندران که پولی هستش ولی از کنکور سراسری دانشجو میگیره و با یک دانشگاه هندی مشترک هستش
الان رو نمیدونم، اون دوره ای که من کنکور دادم، همه درسهام رو بالای 70% زده بودم بجز ریاضی که یک کم پایین تر از 70 بود. ولی شنیدم که سطح امتحانات بالا رفته.

ممنون

MerDaX
25 December 2006, 12:46 AM
نظرتون درباره درصدهاي 80 (ميانگين با تلورانس 5 درصد) چيه؟ امكان قبولي هست؟
براي درس تئوريهاي عمومي مديريت خود شما دقيقا" چه كتابي خونديد؟

امير رضايي
25 December 2006, 01:08 AM

اگر قصد دارید برای دانشگاه شریف اقدام کنید، گمونم بهترین راه اینه که یک سری به دانشگاه بزنید و از دانشجویان فعلی دانشگاه یک سری سوال بپرسید و درصدها رو استخراج کنید. ولی گمونم الان 80 درصد رو میخواد.
من کتابهای «مدیریت عمومی» دکتر الوانی، اصول مدیریت کونتر و استفان رابینز رو خوندم و تستهای انواع کنکورهای مدیریت سالهای گذشته رو خوندم. تا جایی که میدونم دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف یکسری کتاب رو جدیداً به عنوان منابع برای مطالعه اعلام میکنه که من از لیست اونها بی اطلاع هستم.

ممنون

mojtaba2741
27 December 2006, 06:52 AM
سلام دوست من
اگر کمی بیشتر دقت می کردید،متوجه می شدید که از این به بعد تدوری مدیریت جایی در امتحان کارشناسی ارشد ام بی ای نداره،یعنی ضریبش صفره،(متاسفانه)بنابراین اگر شما در درس زبان قوی هستید و می تونید زبان رو بالای 80 درصد بزنید با کمی تلاش روی ریاضی مهندسی می تونید در دانشگاه شریف هم پذیرفته شید،منتها امسال با توجه به حذف تئوریها شرایط کمی پیچیده تر می شه و احتمالا" دوستانی که مهندسی خوندن از بخت بیشتری برای قبولی برخوردارن؛
موفق باشید.

MerDaX
27 December 2006, 04:02 PM
والا ما شنيده بوديم هنوز معلوم نشده و فقط حرفش هست...
خوب حالا كه اينطوري شده يعني فقط زبان و رياضي و Gmat دروس امتحاني هستند؟
خوب راستي اين درس رياضيات تا جايي كه من دارم مطالعه ميكنم رياضي عموميه و تخصصي مهندسي براي اين رشته فكر نميكنم سوال بدن...بالاخره خود سازمان سنجش براي بچه هاي رشته مديريت هم يه شانسي ميزاره براي قبولي هرچند خيلي كم ....

mojtaba2741
27 December 2006, 07:08 PM
والا ما شنيده بوديم هنوز معلوم نشده و فقط حرفش هست...
خوب حالا كه اينطوري شده يعني فقط زبان و رياضي و Gmat دروس امتحاني هستند؟
خوب راستي اين درس رياضيات تا جايي كه من دارم مطالعه ميكنم رياضي عموميه و تخصصي مهندسي براي اين رشته فكر نميكنم سوال بدن...بالاخره خود سازمان سنجش براي بچه هاي رشته مديريت هم يه شانسي ميزاره براي قبولي هرچند خيلي كم ....
نمی دونم شما در کنکور امسال ثبت نام کردید یا نه،اگر ثبت نام کرده باشید که باید دیده باشید،در هر صورت دفترجه امسال رو اینجا (http://81.91.149.3/Arshad/Download/Daf_Arshad85_No2.zip) مشاهده کنید،و ضمنا" ضرایب ام بی ای را ببینید،ضمنا" مطمئن باشید که ریاضی 1 و 2 مهندسی است.در شرایط پارسال و سالهای قبل که تئوریها وجود داشت اکثر قبول شده ها از رشته های مهندسی بودند،امسال که کلی وضع فرق می کند،

MerDaX
27 December 2006, 09:58 PM
ثيت نام كه كرده‌ام ولي براي سوپاپ اطمينان تئوريها رو هم داشتم ميخوندم كه ديگه الان بيخيالش شدم و وقتمو بيشتر ميزارم روي رياضي
راسستي من براي رياضيات دارم كتاب آبي رنگ مسعود آقاسي (نشر نگاه دانش) رو تمرين ميكنم....
ضمنا" من دقيق يادم نيست....كارت آزمون رو كي ميدن؟

mojtaba2741
28 December 2006, 06:56 AM
ثيت نام كه كرده‌ام ولي براي سوپاپ اطمينان تئوريها رو هم داشتم ميخوندم كه ديگه الان بيخيالش شدم و وقتمو بيشتر ميزارم روي رياضي
راسستي من براي رياضيات دارم كتاب آبي رنگ مسعود آقاسي (نشر نگاه دانش) رو تمرين ميكنم....
ضمنا" من دقيق يادم نيست....كارت آزمون رو كي ميدن؟
حول حوش 3 تا 5 اسفند،کارت رو می دن،من دارم مدیریت بازرگانی شرکت می کنم،از منابع دقیق ام بی ای خبر ندارم،الان در حقیقت درسای ام بی ای اصلا" برای مدیریتیها آشنا نیست،شاید زبان تنها درسی باشه که می تونن به اون تکیه کنن،

s115rz
9 September 2007, 12:15 AM
چرا اين تاپيك خوابيده؟ راهش بندازيد تو رو خدا؟

در مورد بحث اينكه mba چيست بايد گفت همونطور كه دقيقاً از اسمش معلومه و يكي از دوستان هم به اون اشاهر كردن اين رشته دقيقاً همون فوق ليسانس مديريت بازرگانيه. منتهي به اين علت كه خيلي از بچه هاي فني بعد از 4 سال درس خوندن فهميدن كه رشته مديريت بازرگاني(كه در كنكور كارشناسي دوره دبيرستان جزء دروس رشته انساني بود و اونموقع براشون كسر شان بود كه اونو بخونن) رشته بسيار مناسبي براي ادامه تحصيله. اما از اونجا كه توان رقابت براي شركت در كارشناسي ارشد مديريت بازرگاني رو ندارن(به علت وجود درسهايي مثه اقتصاد، بازاريابي،مالي و ...) يه رشته موجود(همون كارشناسي ارشد مديريت بازرگاني) رو با نام جديد(البته در ايران جديد يعني همون mba) علم كردن تا بچه هاي فني هم بتونن از رشته مديريت بازرگاني بهره ببرند و به صرف اشتباه گذشته در انتخاب رشته اشان از اين رشته محروم نشن.
نكته قابل تاسف در اين باره حذف درس تئوري هاي مديريت بود كه نشان مي دهد چطور از بچه هاي فني در آزمون اين رشته حمايت مي شود.
باشد كه رشته مديريت بازرگاني و فوق ليسانس آن(همان mbaمورد بحث) شان خود را در جامعه پيدا كند و بتواند باعث پيشرفت و توسعه اين مرز و بوم فلاكت زده و سياست زده و عقب مانده شود.

mojtaba2741
9 September 2007, 09:05 PM

در مورد بحث اينكه mba چيست بايد گفت همونطور كه دقيقاً از اسمش معلومه و يكي از دوستان هم به اون اشاهر كردن اين رشته دقيقاً همون فوق ليسانس مديريت بازرگانيه. منتهي به اين علت كه خيلي از بچه هاي فني بعد از 4 سال درس خوندن فهميدن كه رشته مديريت بازرگاني(كه در كنكور كارشناسي دوره دبيرستان جزء دروس رشته انساني بود و اونموقع براشون كسر شان بود كه اونو بخونن) رشته بسيار مناسبي براي ادامه تحصيله. اما از اونجا كه توان رقابت براي شركت در كارشناسي ارشد مديريت بازرگاني رو ندارن(به علت وجود درسهايي مثه اقتصاد، بازاريابي،مالي و ...) يه رشته موجود(همون كارشناسي ارشد مديريت بازرگاني) رو با نام جديد(البته در ايران جديد يعني همون mba) علم كردن تا بچه هاي فني هم بتونن از رشته مديريت بازرگاني بهره ببرند و به صرف اشتباه گذشته در انتخاب رشته اشان از اين رشته محروم نشن.
نكته قابل تاسف در اين باره حذف درس تئوري هاي مديريت بود كه نشان مي دهد چطور از بچه هاي فني در آزمون اين رشته حمايت مي شود.
باشد كه رشته مديريت بازرگاني و فوق ليسانس آن(همان mbaمورد بحث) شان خود را در جامعه پيدا كند و بتواند باعث پيشرفت و توسعه اين مرز و بوم فلاكت زده و سياست زده و عقب مانده شود.
سلام
جایگاه مدیریت بازرگانی به خوبی روشن است؛شما در هر شرکتی نیاز به مدیریت بازاریابی و مدیریت مالی دارید که از گرایشهای مدیریت هستند؛مطمئن باشید که روز به روز هم در حال نزدیک شدن به جایگاه واقعی خود است؛بازار کار برای رشته های بازرگانی رو در حال حاضر ببینید؛اونم با توجه به حجم فارق التحصیلان این رشته؛
موفق باشید.

امير رضايي
10 September 2007, 02:18 AM

سلام

هرچند که این دو موضوع با هم اشتراکات بسیاری دارند، اما متأسفانه باید بگم که نکته شما تا حدودی صحیح نیست.
همونطور که پیشتر هم توضیح دادم و می دونید، MBA مخفف Master of Busniess Administration هستش. تا جایی که من فهمیدم، مفهوم Business اندکی متفاوت با بازرگانی هستش. شما میتونید یک کسب و کار بسیار موفق داشته باشید و چندان سر و کاری هم با بازرگانی نداشته باشید.
طراحی MBA در واقع برای کسانیکه بوده مشغول به کسب و کار هستند و برای باز آموزی آموزه های مدیریت و تکنیکهای کسب و کار به کلاس باز می گردند.
بعد از اندکی، دریافتند که این آموزه های تنها برای کسانی نیست که تجربه دارند، بلکه برای کارآفربنان و مدیران آینده و صاحبان کسب و کار نیز کارآمد است و به این ترتیب، MBA ظرف یالهای اخیر به پر طرفدارترین و گران ترین رشته دنیا تبدیل شد.
باید گفت آنچه در MBA آموخته می شود، بیشتر تکنیکهای مدیریت و در واقع ابزار و آلاتی است که در مدیریت و کسب و کار مورد نیاز است. دقیقاً به همین دلیل، مباحث و رفرنسهای دروس MBA در دانشگاههای معتبر دنیا، هر ترم عوض می شود و بهترین اساتید، کسانی هستند که در فضای کسب و کار و نه در فضای دانشگاهی مشغول به فعالیت هستند.
حال آنچه در شاخه های مختلف مدیریت از جمله مدیریت بازرگانی، پایه های تئوریک و علمی مباحث از اهمیت فراوانی برخورداند و فضا بیشتر آکادمیک است تا Practical
از این رو، Business School های معتبر دنیا گاهی تا سه برابر استاندارد دیگر دانشکده ها استاد دازند. اساتیدی که تنها به تدریس یک درس و فقط یک درس اشتغال دارند و الباقی زمان خود را در فضای کسب و کار صرف می کنند. اکثر Busniess School های دنیا نیز دوره های دکترا ارائه نمی دهند و برای کسب دکتری و کار آکادمیک باید به دانشگاههایی مراجعه نمود که Management School دارند.
امیدوارم که توانسته باشم اندکی توضیح دهم.

ممنون

s115rz
14 September 2007, 10:18 PM
سلام

هرچند که این دو موضوع با هم اشتراکات بسیاری دارند، اما متأسفانه باید بگم که نکته شما تا حدودی صحیح نیست.
همونطور که پیشتر هم توضیح دادم و می دونید، MBA مخفف Master of Busniess Administration هستش. تا جایی که من فهمیدم، مفهوم Business اندکی متفاوت با بازرگانی هستش. شما میتونید یک کسب و کار بسیار موفق داشته باشید و چندان سر و کاری هم با بازرگانی نداشته باشید.
طراحی MBA در واقع برای کسانیکه بوده مشغول به کسب و کار هستند و برای باز آموزی آموزه های مدیریت و تکنیکهای کسب و کار به کلاس باز می گردند.
بعد از اندکی، دریافتند که این آموزه های تنها برای کسانی نیست که تجربه دارند، بلکه برای کارآفربنان و مدیران آینده و صاحبان کسب و کار نیز کارآمد است و به این ترتیب، MBA ظرف یالهای اخیر به پر طرفدارترین و گران ترین رشته دنیا تبدیل شد.
باید گفت آنچه در MBA آموخته می شود، بیشتر تکنیکهای مدیریت و در واقع ابزار و آلاتی است که در مدیریت و کسب و کار مورد نیاز است. دقیقاً به همین دلیل، مباحث و رفرنسهای دروس MBA در دانشگاههای معتبر دنیا، هر ترم عوض می شود و بهترین اساتید، کسانی هستند که در فضای کسب و کار و نه در فضای دانشگاهی مشغول به فعالیت هستند.
حال آنچه در شاخه های مختلف مدیریت از جمله مدیریت بازرگانی، پایه های تئوریک و علمی مباحث از اهمیت فراوانی برخورداند و فضا بیشتر آکادمیک است تا Practical
از این رو، Business School های معتبر دنیا گاهی تا سه برابر استاندارد دیگر دانشکده ها استاد دازند. اساتیدی که تنها به تدریس یک درس و فقط یک درس اشتغال دارند و الباقی زمان خود را در فضای کسب و کار صرف می کنند. اکثر Busniess School های دنیا نیز دوره های دکترا ارائه نمی دهند و برای کسب دکتری و کار آکادمیک باید به دانشگاههایی مراجعه نمود که Management School دارند.
امیدوارم که توانسته باشم اندکی توضیح دهم.

ممنون

صد درود به شما دوست عزيز. من هميشه براي ديگران توضيح دادم كه اسم رشته مديريت بازرگاني در اصل «مديريت كسب و كار» است و نه «مديريت بازرگاني». در متون فارسي ترجمه شده توسط افراد با سوادي كه به زبان انگليسي تسلط كامل دارند هميشه در مقابل عبارت Business كلمه معادل فارسي آن «كسب و كار» آمده و نه بازرگاني.مي توانيد براي درك اين موضوع به سايت www.fara.ir (http://www.fara.ir) و نشريه «گزيده مديريت» آن كه برگردان همزمان نشريه «هاروارد بيزنس ريويو» مي باشد مراجعه كنيد.
آنچه خيلي ها را به اشتباه مي اندازد همين نكته ظريف است و اينكه كساني كه براي رشته BUSINESS MANAGEMENT در ابتدا اسم گذاشتند نامي اشتباه بر آن گذاشتند.
عبارت بازرگاني معادل كلمات Bargain يا Merchent يا Trade مي باشد. پس با اين تفصيل اگر Administeration (اداره كردن) را با اندكي تسامح همان Management(مديريت كردن) معنا كنيم و با توجه به توضيح گفته شده درباره تفاوت Business و Trade مي بينيم كه MBA همان «فوق ليسانس مديريت بازرگاني(يا كسب و كار)» است.
نمي دانم رشته ات چه بوده است امير عزيز!
اما در دوره ليسانس مديريت بازرگاني تمام مباحث مربوط به كسب و كار است و نه تجارت به معناي خريد و فروش يك محصول.البته اگر رشته ات مديريت بازرگاني بوده باشد مطمئناً متوجه اين امر شده اي.
البته اينكه در دوره فوق ليسانس مديريت بازرگاني(MBA) چرا دروس مدام به روز مي شوند ناشي از ذات رشته بازرگاني است كه در دنيا توسعه يافته و در اثر رقابت شديد، هر روز با محيط متغيري مواجه مي شويم كه ديگر داشته هاي ديروز جوابگوي حل آنها نيست. اما اين طبيعي است كه در دوره كارشناسي بيشتر به «اصول(يا همان الفباي) كسب و كار» پرداخته شود.يعني ابتدا شما مي بايست الفباي آنرا در دوره كارشناسي فرا بگيري تا بتواني در دوره كارشناسي ارشد آن(MBA) به مباحث روز بپردازي و همانطور كه الفباي هر زباني معمولاً ثبات بيشتري دارد دوره كارشناسي نيز نسبت به كارشناسي ارشد آن داراي ثبات بيشتر است.
درد من هم همين است كه بچه هاي فني كه معمولا آدمهاي با هوش تري هم هستند چگونه مي توانند بدون دانستن الفباي يك زبان ، علوم تخصصي نگاشته شده به آن زبان را متوجه شوند؟در باره اشتباه بودن اين كار و سوزاندن استعدادهايي كه مي توانند در جاهاي ديگر موفق تر باشند اما با اين رانت هم از اين طرف رانده و هم از آن طرف مانده مي شوند دليلهاي متعددي است كه در اين مجال نمي گنجد.

امير رضايي
14 September 2007, 11:57 PM
درد من هم همين است كه بچه هاي فني كه معمولا آدمهاي با هوش تري هم هستند چگونه مي توانند بدون دانستن الفباي يك زبان ، علوم تخصصي نگاشته شده به آن زبان را متوجه شوند؟در باره اشتباه بودن اين كار و سوزاندن استعدادهايي كه مي توانند در جاهاي ديگر موفق تر باشند اما با اين رانت هم از اين طرف رانده و هم از آن طرف مانده مي شوند دليلهاي متعددي است كه در اين مجال نمي گنجد.

سلام

من در این امر با شما موافق نیستم.
توضیح دادم که MBA بیشتر Tools و Technics کسب و کار را در اختیار میدران می گذارد. کسانیکه قاعدتاً سنعت را می شناسند و آمده اند تا خود را به ابزار جدید کسب و کار تجهیز کنند و کسب و کار خود را رونق بخشند.
مثال:
جهت اطلاع شما، بنده لیسانس مهندسی مکانیک و فوق لیسانس MBA دارم. برای بنده لزومی ندارد که چندان از System analysis سر در بیاورم یا پایه های تئوریک مباحث IS را بدانم. اما برایم بسیار ضروری است با شناختی که از صنعت دارم، بتوانم از E-Commerce به خوبی استفاده کنم.
برای من چندا اهمیت ندارد که پیتر دراکر چه گفت و استفان رابینز چگونه تئوری های خود را توسعه داد. مازلو چگونه هرم نیازهای خود را ارائه نمود و ... اما برایم بسیار ضروری است که بدانم فرآیندهای Planning، Control، HR Management و ... که شما بهتر از من می دانید چگونه است.
برای من لزومی ندارد که بدانم تئوریهای Market Research چگونه است و چه میزان Background آمار و ریاضیات لازم دارد. اما ضروری است که فرآیند Strategic Marketing Planning را بدانم و بتوانم Campaing های درست در جهت اهداف و مزیت رقابتی و Core Compitency سازمان خودم بنا کنم و قس علی هذا!
به همین دلیل است که عموماً رشته MBA چروژه پایان تحصیلات ندارد و تعداد واحدهای درسی آن حدود دو برابر بیشتتر از دیگر فوق لیسانسها، از جمله مدیریت بازرگانی است.

اما؛
همانطور که اول نوشته پیشین نیز اشاره کردم، اشتراکات این دو حوزه بسیار است. اما هیچ وقت نمی توان به یک مدیر میانی سازمان توصیه نمود که وارد دانشگاه بشود و یک فوق لیسانس مدیریت بازگانی بگیرد. اما توصیه می شود که به دانشگاه بازگردد و به صورت نیمه وقت یا تمام وقت، یک MBA بگیرد.

ممنون

MerDaX
15 September 2007, 12:24 AM
جناب رضايي مطمئنا" سطوح برگزاري كلاسها و كاربردها زمين تا آسمون با هم متفاوته در MBA و مديريت بازرگاني و اين واقعا" قابل تاييد بنده هم هست چون به ادامه تحصيل در MBA علاقه مندم و تعدادي از كتاباشون رو براي تكميل اطلاعات فعلي در زمينه رشته تحصيليم مورد مطالعه قرار دادم(دانشجوي مديريت بازرگاني هستم) ولي اين سوال برام پيش اومده كه چرا خيلي از مباحث درسي در MBA عينا" و حتي با همون اسم در مديريت بازرگامني هم مشتركه؟ بسياري از مطالبي كه من در درس "تجزيه تحليل و طراحي سيستم" خوندم دقيقا" در System analysis هم در MBA ديدم،نظريه هايي كه گفتيد هم عينا" همينطور!
آيا واقعا" حدس من درسته؟ يعني دروس تخصصي مديريت بازرگاني ميتونيم بگيم مثل واحدهاي عمومي در MBA هستش؟ يعني اون دروسي كه باعث ميشن از اون 6 شاخه MBA به يكي سوق پيدا كنيم در مرحله بعد از گذروندن دروس مشتركه كه اشاره كردم؟
ممنون ميشم اگه در اين بحث بهم كمك كنيد
پ.ن:
توضيحاتتون فوق العاده بود اميرخان،واقعا" استفاده كردم شخصا"! به حضور افرادي مثل شما در اين سايت افتخار ميكنم!

امير رضايي
15 September 2007, 03:06 AM
سلام

اگر سری به این لینک (http://gsme.sharif.edu/~management/showpage.htm?page=management/programs/mba/introduction.htm) بزنید، توضیحات مفصل دروس دوره MBA دانشگاه صنعتی شریف، گرایشها و دیگر کلیات دوره رو میتونید پیدا کنید.
یکی از اختلافات مهم MBA با مدیریت بازرگانی، اینه که میتونید MBA با گرایش مالی بخونید. یا با گرایش مدیریت تکنولوژی یا IS. اما مدیریت بازرگانی، مدیریت بازرگانی هستش و گرایشهای اون هم در حیطه بازرگانی تعیین میشه. شاید بشه مدیریت بازرگانی رو با گرایش بازر و محصول (بازاریابی) در MBA مقایسه نمود.
دروس در دوره MBA از یک حجم کم تئوری، یک حجم مطالعه بسیار زیاد، Case Study و پروژه پایان ترم هر درس تشکیل میشه. هدف دروس، ساختن یک زیر بنای تئوری مختصر و سپس یاد گرفتن ابزار کاربردی در آن حیطه است.
مثال:
شما میخواهید گرایش مدیریت استراتژیک رو انتخاب کنید. بعد از اینکه درسها عمومی رو پاس کردید، حالا باید درسهای اختصاصی برنامه ریزی استراتژیک رو بگذرونید و روشهای تفکر استراتژیک و برنامه ریزی استراتژیک رو یاد بگیرید. بنابراین سه واحد برنامه ریزی استراتژیک به عنوان درس عمومی می گذرونید و بعد باید برنامه ریزی استراتژیک پیشرفته، سازمانهای یاد گیرنده، دینامیک سیستمها، مديريت تحول و ... رو بگذرونید. پس قاعدتاً در اون حوزه Deep می شید و تمام ابزار و آلات مورد نیاز برای تفکر و تحلیل استراتژیک رو به دست میارید.
در مورد بقیه گرایشها هم به همین منوال.

ممنون

MerDaX
15 September 2007, 01:55 PM
اميرخان براي كسي كه بيشتر ميخواد طرف مديريت پروژه هاي ساختماني يا مثلا" كارگاه هاي تكنولوژي بره كدوم گرايش مناسبتره؟ احيانا" مديريت تكنولوژي در آمريكا داراي چه جور بازار كاريه و توي ايران چي؟ يعني چه نوع كاري ميكنه كسي كه MBAگرايش تكنولوژي بخونه؟
1 سوال ديگه هم داشتم،اين كه براي كسي كه بيشتر توي كارهاي مالي و حسابداري پيشرو هست و ليسانس حسابداري داره شما خود رشته مديريت مالي(كه ضاهرا" مهندسي مالي شده) رو بهش پيشنهاد ميكنيد يا MBAگرايش مالي؟
خيلي ممنون

s115rz
15 September 2007, 11:11 PM
سلام

من در این امر با شما موافق نیستم.
توضیح دادم که MBA بیشتر Tools و Technics کسب و کار را در اختیار میدران می گذارد. کسانیکه قاعدتاً سنعت را می شناسند و آمده اند تا خود را به ابزار جدید کسب و کار تجهیز کنند و کسب و کار خود را رونق بخشند.
مثال:
جهت اطلاع شما، بنده لیسانس مهندسی مکانیک و فوق لیسانس MBA دارم. برای بنده لزومی ندارد که چندان از System analysis سر در بیاورم یا پایه های تئوریک مباحث IS را بدانم. اما برایم بسیار ضروری است با شناختی که از صنعت دارم، بتوانم از E-Commerce به خوبی استفاده کنم.
برای من چندا اهمیت ندارد که پیتر دراکر چه گفت و استفان رابینز چگونه تئوری های خود را توسعه داد. مازلو چگونه هرم نیازهای خود را ارائه نمود و ... اما برایم بسیار ضروری است که بدانم فرآیندهای Planning، Control، HR Management و ... که شما بهتر از من می دانید چگونه است.
برای من لزومی ندارد که بدانم تئوریهای Market Research چگونه است و چه میزان Background آمار و ریاضیات لازم دارد. اما ضروری است که فرآیند Strategic Marketing Planning را بدانم و بتوانم Campaing های درست در جهت اهداف و مزیت رقابتی و Core Compitency سازمان خودم بنا کنم و قس علی هذا!
به همین دلیل است که عموماً رشته MBA چروژه پایان تحصیلات ندارد و تعداد واحدهای درسی آن حدود دو برابر بیشتتر از دیگر فوق لیسانسها، از جمله مدیریت بازرگانی است.

اما؛
همانطور که اول نوشته پیشین نیز اشاره کردم، اشتراکات این دو حوزه بسیار است. اما هیچ وقت نمی توان به یک مدیر میانی سازمان توصیه نمود که وارد دانشگاه بشود و یک فوق لیسانس مدیریت بازگانی بگیرد. اما توصیه می شود که به دانشگاه بازگردد و به صورت نیمه وقت یا تمام وقت، یک MBA بگیرد.

ممنون

جناب رضايي مطمئنا" سطوح برگزاري كلاسها و كاربردها زمين تا آسمون با هم متفاوته در MBA و مديريت بازرگاني و اين واقعا" قابل تاييد بنده هم هست چون به ادامه تحصيل در MBA علاقه مندم و تعدادي از كتاباشون رو براي تكميل اطلاعات فعلي در زمينه رشته تحصيليم مورد مطالعه قرار دادم(دانشجوي مديريت بازرگاني هستم) ولي اين سوال برام پيش اومده كه چرا خيلي از مباحث درسي در MBA عينا" و حتي با همون اسم در مديريت بازرگامني هم مشتركه؟ بسياري از مطالبي كه من در درس "تجزيه تحليل و طراحي سيستم" خوندم دقيقا" در System analysis هم در MBA ديدم،نظريه هايي كه گفتيد هم عينا" همينطور!
آيا واقعا" حدس من درسته؟ يعني دروس تخصصي مديريت بازرگاني ميتونيم بگيم مثل واحدهاي عمومي در MBA هستش؟ يعني اون دروسي كه باعث ميشن از اون 6 شاخه MBA به يكي سوق پيدا كنيم در مرحله بعد از گذروندن دروس مشتركه كه اشاره كردم؟
ممنون ميشم اگه در اين بحث بهم كمك كنيد
پ.ن:
توضيحاتتون فوق العاده بود اميرخان،واقعا" استفاده كردم شخصا"! به حضور افرادي مثل شما در اين سايت افتخار ميكنم!

با سلام. من هم دقيقاً مثل شما معتقدم دانستن مباحث پايه به خودي خود اهميتي ندارد.اما اين مباحث پايه به شما در فهم بهتر مباحث عملي و بخشيدن قدرت خلق روشهاي بهتر و به كار بردن عالمانه آنها به نحوي كه شما را در استفاده از اين وسايل ياري دهد بسيار مفيد است.
مثلاً زماني كه يك فرد عادي از اتومبيل استفاده مي كند دانستن مكانيك خودرو به خودي خود اهميتي ندارد و او همان نتيجه اي را از اتومبيل خواهد گرفت كه فردي با دانسته هايي در مورد اصول كاركرد يك اتومبيل و متخصص در مكانيك خودرو. اما مساله و تفاوت در آنجايي است كه مشكلي پيش بيايد و خودرو در نيمه راهي بي آب و علف دچار مشكل شود.آنجاست كه تفاوت اين دو نفر مشخص مي شود.
در مورد مباحث مربوط به مديريت نيز گرچه شما مي توانيد از ابزارها استفاده كنيد، اما همانطور كه گفتم دنياي تجارت(البته بيشتر در كشورهاي صنعتي) دنياي پرشتابي است و ابزارها به سرعت كارايي خود را از دست مي دهند. پس شما علاوه بر تكنيك و ابزار براي موفقيت احتياج به دانستن «چيزها»يي داريد كه بتوانيد ابزارهايي مطابق كسب و كار و تغييرات سريع در محيط كسب و كار خود ايجاد كنيد و اين «چيزها» همان اصولي است كه قبلاً گفتم.

اما نكته ضروري كه بايد عرض كنم اينكه فرآيندهاي برنامه ريزي، سازماندهي،مديريت منابع انساني، رهبري، كنترل يا مباحثي همچون برنامه ريزي مديريت استراتژيك تماماً در دوره كارشناسي مورد بحث قرار مي گيرند و تمام دوره كارشناسي اين رشته به مباحث تئوريك اختصاص ندارد.

در نهايت اينكه علت زياد بودن واحدهاي رشته MBA اين است كه: از آنجا كه عده كثيري از محصلين اين رشته با مباحث پايه آشنايي ندارند، لهذا مجبورند همان دروسي كه قبلاً در دوره كارشناسي مديريت بازرگاني تدريس شده را با كمي تغييرات مجدداً تدريس كنند تا بچه هاي فني هم آنها را بدانند.دليل اين صحبت بنده هم گفته هاي دوست عزيزمان MERDAX و خود جنابعالي است.مثلا درسي مثله «مديريت استراتژيك» دقيقاً يكي از دروسي است كه در دوره كارشناسي و در قالب 3 واحد تدريس مي شود.اين هم علت زياد بودن واحدهاي درسي.
اميدوارم MERDAX عزيز هم جواب سوالش را گرفته باشد.

MerDaX
15 September 2007, 11:38 PM
خوب الان دانشگاها واحد يكي نميكنن؟ يه زماني واسه يه رشته هايي اينطوري بود! حداقل در دروس عمومي كه ديده بودم به عينه! حالا اينجا توي MBA هم فكر ميكنم حداقل 12 تا 18 واحد رو ميشه يكي كرد،يعني يه بار گذرونده كه شد دوباره ديگه احتياجي به گذروندنش نيست!
جناب رضايي،زمان شما اين فرآيند اتفاق ميفتاد؟

امير رضايي
17 September 2007, 12:30 AM
اميرخان براي كسي كه بيشتر ميخواد طرف مديريت پروژه هاي ساختماني يا مثلا" كارگاه هاي تكنولوژي بره كدوم گرايش مناسبتره؟ احيانا" مديريت تكنولوژي در آمريكا داراي چه جور بازار كاريه و توي ايران چي؟ يعني چه نوع كاري ميكنه كسي كه MBAگرايش تكنولوژي بخونه؟
1 سوال ديگه هم داشتم،اين كه براي كسي كه بيشتر توي كارهاي مالي و حسابداري پيشرو هست و ليسانس حسابداري داره شما خود رشته مديريت مالي(كه ضاهرا" مهندسي مالي شده) رو بهش پيشنهاد ميكنيد يا MBAگرايش مالي؟
خيلي ممنون

سلام

1. برای پروژه های ساختمانی، من توصیه می کنم MBA با رایش عمومی بگیره ، ولی در مدیریت پروژه واقعاً Expert بشه. یه پست مربوط به مدیریت پروژه در این بخش بود که توضیح داده بودم در موردش. برای موفقیت در این فبیل کارها، من توصیه می کنم که تسلط کامل روی PMBOK یا Project Management Body of Knowlege داشته باشه
2. من خیلی مدیریت تکنولوژی نمی دونم و راستش چندان علاقه ای هم بهش ندارم. ولی گمونم تو دیگر کشورها بازار کار بهتری داشته باشه، توی ایران یه خورده Fancy به نظر میاد
3. جواب این سوال رو نوع کاری که میخواد انجام بده تعیین میکنه. کسی که MBA میگیره بیشتر میتونه مدیریت بکنه و کمتر خودش میتونه کار کارشناسی بکنه. کسی که مدیریت مالی یا مهندسی مالی میخونه، بیشتر میتونه کار تحلیل و کارشناسی بکنه. به نظرم بهترین راه اینه که یا تجربه داشته باشه و بعد MBA بگیره، یا اول مهندسی مالی بگیره، بعد از کسب تجربه لازم در کار، مدیریت مالی هم بگیره.

ممنون

امير رضايي
17 September 2007, 12:37 AM
خوب الان دانشگاها واحد يكي نميكنن؟ يه زماني واسه يه رشته هايي اينطوري بود! حداقل در دروس عمومي كه ديده بودم به عينه! حالا اينجا توي MBA هم فكر ميكنم حداقل 12 تا 18 واحد رو ميشه يكي كرد،يعني يه بار گذرونده كه شد دوباره ديگه احتياجي به گذروندنش نيست!
جناب رضايي،زمان شما اين فرآيند اتفاق ميفتاد؟

الان نمیدونم
قبلاً یک سری واحدها رو به جای واحدهای عمومی قبول میکردن
بهترین کار فکر کنم پرسیدن از دانشگاه باشه.

ممنون

امير رضايي
17 September 2007, 06:50 AM
با سلام. من هم دقيقاً مثل شما معتقدم دانستن مباحث پايه به خودي خود اهميتي ندارد.اما اين مباحث پايه به شما در فهم بهتر مباحث عملي و بخشيدن قدرت خلق روشهاي بهتر و به كار بردن عالمانه آنها به نحوي كه شما را در استفاده از اين وسايل ياري دهد بسيار مفيد است.
مثلاً زماني كه يك فرد عادي از اتومبيل استفاده مي كند دانستن مكانيك خودرو به خودي خود اهميتي ندارد و او همان نتيجه اي را از اتومبيل خواهد گرفت كه فردي با دانسته هايي در مورد اصول كاركرد يك اتومبيل و متخصص در مكانيك خودرو. اما مساله و تفاوت در آنجايي است كه مشكلي پيش بيايد و خودرو در نيمه راهي بي آب و علف دچار مشكل شود.آنجاست كه تفاوت اين دو نفر مشخص مي شود.
در مورد مباحث مربوط به مديريت نيز گرچه شما مي توانيد از ابزارها استفاده كنيد، اما همانطور كه گفتم دنياي تجارت(البته بيشتر در كشورهاي صنعتي) دنياي پرشتابي است و ابزارها به سرعت كارايي خود را از دست مي دهند. پس شما علاوه بر تكنيك و ابزار براي موفقيت احتياج به دانستن «چيزها»يي داريد كه بتوانيد ابزارهايي مطابق كسب و كار و تغييرات سريع در محيط كسب و كار خود ايجاد كنيد و اين «چيزها» همان اصولي است كه قبلاً گفتم.

اما نكته ضروري كه بايد عرض كنم اينكه فرآيندهاي برنامه ريزي، سازماندهي،مديريت منابع انساني، رهبري، كنترل يا مباحثي همچون برنامه ريزي مديريت استراتژيك تماماً در دوره كارشناسي مورد بحث قرار مي گيرند و تمام دوره كارشناسي اين رشته به مباحث تئوريك اختصاص ندارد.

در نهايت اينكه علت زياد بودن واحدهاي رشته MBA اين است كه: از آنجا كه عده كثيري از محصلين اين رشته با مباحث پايه آشنايي ندارند، لهذا مجبورند همان دروسي كه قبلاً در دوره كارشناسي مديريت بازرگاني تدريس شده را با كمي تغييرات مجدداً تدريس كنند تا بچه هاي فني هم آنها را بدانند.دليل اين صحبت بنده هم گفته هاي دوست عزيزمان MERDAX و خود جنابعالي است.مثلا درسي مثله «مديريت استراتژيك» دقيقاً يكي از دروسي است كه در دوره كارشناسي و در قالب 3 واحد تدريس مي شود.اين هم علت زياد بودن واحدهاي درسي.
اميدوارم MERDAX عزيز هم جواب سوالش را گرفته باشد.

سلام
همونطور که احتمالاً میدونید، در مدیریت مبحثی وجود داره به اسم Satisfaction Level یا Optimization. قطعاً MBA هیچ گاه جای رشته مدیریت رو نمیگیره و نگرفته. احتمال Develop شدن تئوری های مدیریت هم در MBA بسیار کمه. چون ملت میان MBA بگیرن که به کسب و کار بپردازن و پایه های تئوریک چندان براشون مهم نیست. چرا؟ چون یه مدیر Optimize میکنه بین یاد گرفتن پایه های تئوریک و یاد گرفتن Tools و technics.
قطعاً دانستن مکانیک اتومبیل مفید هستش، ولی یه راننده Race ترجیه میده Functionality ماشین در هنگام مسابقه رو بهتر بدونه تا مکانیک کامل اتومبیل.
بنابراین من به شدت دانشمندان علم مدیریت رو تحسین می متن و وجود اونها رو در بعد آکادمیک بسیار لازم میدونم. چرا که اگر اونها نباشن کار مدیرای اجرایی لنگ میمونه و اونها چیزی برای اجرا کردن نخواهند داشت.

ممنون

s115rz
18 September 2007, 10:58 PM
امير عزيز
من هم مانند تو دقيقاً معتقدم كه ‌MBA دوره كاربردي براي كسب و كار است. آنچه باعث اختلاف نظر من و شما مي شود اين است كه از آنجا كه شما دروس دوره كارشناسي مديريت كسب و كار را نخوانده اي آشنايي دقيقي با مباحث ارائه شده در آن نداري. آشنايي شما با اين رشته احتمالاً محدود است به دروسي كه تحت عنوان تئوري هاي مديريت جهت كنكور ورودي دانشگاه خوانده اي. همانطور كه از اسم آنها بر مي آيد اين تئوري ها كه در قالب 4 درس«مباني سازمان و مديريت»، «رفتار سازماني»، «مديريت منابع انساني» و «تئوري سيستمها(تجزيه و تحليل و طراحي سيستم)» تنها 12 واحد درسي ارائه شده از مجموع 140 واحد درسي دوره كارشناسي مي باشد.
باز بنده با اين نظر شما كه در دوره فوق ليسانس كسب و كار ابزارهاي بيشتري مورد بحث قرار مي گيرد كاملاً و به صورت 100% موافقم. همانطور كه گفتم دوره كارشناسي مديريت كسب و كار الفباي كسب و كار را آموزش مي دهد. بديهي است كه در دوره كارشناسي ارشد آن مباحث بيشتر اجرايي و تكنيكي شوند.
بحث من و شما مانند بحث آن ترك و فارس و عرب است كه هر كدام به لفظ خود انگور را نامي مي نهاد. اما در نهايت همه به يك چيز اشاره داشتند.
من خوشحال مي شم بتونم از شما در مورد MBA و كنكور آن و به خصوص اوضاع و احوال دانشكده اطلاعاتي كسب كنم. چون عاشق رشته ام هستم و قصد دارم آنرا نه در حد كارشناسي ارشد كه بالاتر ادامه دهم.

امير رضايي
19 September 2007, 12:10 AM
...
بحث من و شما مانند بحث آن ترك و فارس و عرب است كه هر كدام به لفظ خود انگور را نامي مي نهاد. اما در نهايت همه به يك چيز اشاره داشتند.
من خوشحال مي شم بتونم از شما در مورد MBA و كنكور آن و به خصوص اوضاع و احوال دانشكده اطلاعاتي كسب كنم. چون عاشق رشته ام هستم و قصد دارم آنرا نه در حد كارشناسي ارشد كه بالاتر ادامه دهم.

:icon_excl

بنده هر کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم.

ممنون

s115rz
23 September 2007, 09:50 PM
ممنون امير عزيز
من 2 سال است كه به ادامه تحصيل فكر مي كنم و حتي در يك مقطع زماني شروع به خواندن هم كردم. اما گرفتاري هاي كاري، «دلايل فلسفي» و تنبلي هاي بعد خدمت اجازه نداد ادامه دهم و اين شد كه با تمام عشق و علاقه اي كه به رشته ام دارم موفق به يك حركت اصولي براي قبولي در كنكور نشوم. البته ترس اصلي من بيشتر خود دوره است تا كنكور ورودي.
مي خواهم بدانم كمترين تعداد واحدي كه مي شود در يك ترم تحصيلي برداشت چند واحد است؟همچنين براي كسي كه گرفتاري كاري دارد ادامه تحصيل در دانشگاه صنعتي شريف مشكل است يا نه؟البته از نظر ساعات كلاسها مشكل ندارم. بيشتر منظورم زماني است كه جهت مطالعه، امتحانات و پروژه ها لازم است.
در مورد خود كنكور هم سوالاتي دارم كه بعداً بيشتر مزاحمت خواهم شد.

امير رضايي
24 September 2007, 09:42 PM
ممنون امير عزيز
من 2 سال است كه به ادامه تحصيل فكر مي كنم و حتي در يك مقطع زماني شروع به خواندن هم كردم. اما گرفتاري هاي كاري، «دلايل فلسفي» و تنبلي هاي بعد خدمت اجازه نداد ادامه دهم و اين شد كه با تمام عشق و علاقه اي كه به رشته ام دارم موفق به يك حركت اصولي براي قبولي در كنكور نشوم. البته ترس اصلي من بيشتر خود دوره است تا كنكور ورودي.
مي خواهم بدانم كمترين تعداد واحدي كه مي شود در يك ترم تحصيلي برداشت چند واحد است؟همچنين براي كسي كه گرفتاري كاري دارد ادامه تحصيل در دانشگاه صنعتي شريف مشكل است يا نه؟البته از نظر ساعات كلاسها مشكل ندارم. بيشتر منظورم زماني است كه جهت مطالعه، امتحانات و پروژه ها لازم است.
در مورد خود كنكور هم سوالاتي دارم كه بعداً بيشتر مزاحمت خواهم شد.

سلام
تا جایی که من یادمه، کمترین تعداد واحد 8 هستش. ولی یه محدودیت دیگه ای که وجود داره اینه که باید درس شما 5 ترمه تموم بشه. 6 ترم رو هم قبول میکنن ولی باید موافقت نامه دانشگاه رو برای ترم ششم داشته باشین. پس لاجرم، کمترین تعداد واحد 12 میشه!
ببین درسها بی اغراق خیلی سنگین هستن و وقت میگیرن. من که تلاش میکردم کار کنم و دانشگاه هم خوب کار کنم، رسماً اوضاعم یه ترم خرابه خراب شد. بعدش بی خیال کار شدم و یه دو ترمی حسابی درس خوندم و اصلاً کار نکردم تا اوضاعم جور شد، توی ترم 5 تونستم که نصف وقتم رو کار کنم و نصفش رو درس بخونم. ولی واقعاً روزی 6 ساعت رو راحت وقت میبره.

ممنون

s115rz
25 September 2007, 12:18 AM
ممنون از راهنمائيت.
مي خوام يه تعداد از اساتيد دانشگاه رو با ذكر دروسي كه تدريس مي كنن بهم بگي. همچنين اينكه شيوه تدريس بيشتر چطوريه؟ اساتيد بيشتر چگونه مطالب رو ارائه مي كننو نقش دانشجوها در پيشبرد ارائه مطالب در چه حديه؟ همچنين نمره ها چگونه تقسيم بندي شده، پروژه هاي دانشجويي اوضاعش چطوريه و چقدر اهميت داره؟ و اينكه دانشجوها چقدر به فراگيري و آموختن علاقه دارن.
سوالام خيلي شد. با عرض پوزش!

امير رضايي
25 September 2007, 04:07 AM
ممنون از راهنمائيت.
مي خوام يه تعداد از اساتيد دانشگاه رو با ذكر دروسي كه تدريس مي كنن بهم بگي. همچنين اينكه شيوه تدريس بيشتر چطوريه؟ اساتيد بيشتر چگونه مطالب رو ارائه مي كننو نقش دانشجوها در پيشبرد ارائه مطالب در چه حديه؟ همچنين نمره ها چگونه تقسيم بندي شده، پروژه هاي دانشجويي اوضاعش چطوريه و چقدر اهميت داره؟ و اينكه دانشجوها چقدر به فراگيري و آموختن علاقه دارن.
سوالام خيلي شد. با عرض پوزش!

همونطور که اشاره کردید، این که خیلیه که!
«برنامه ریزی استراتژیک»، «دینامیک سیستمها» و «بودجه ریزی و کنترل»، دکتر علینقی مشایخی. از معدود Full Professor های ایران و بی اغراق، دانشمند مدیریت ایران. بسیار دانا، بسیار سخت گیر. انتظار بسیار زیاد از دانشجویان و دارای دانشجویانی مشتاق برای یاد گرفتن. به خود می بالم که شاگر ایشون بودم و ازشون بسیار یاد گرفتم
«مدیریت زنجیره تأمین» و «مدیریت تولید» بی اغراق، دانشمند دوم دانشکده مدیریت و اقتصاد، دکتر مدرس. بسیار باهوش، بسیار دانا و بسیار پر تجربه. شاید سخت باشه قبول کنید که ایشون در ژاپن مدیر توزیع مک دونالد و همینطور کوکاکولا بوده. در یک کلام، دانشمند! گیر نمیده، سخت نمیگیره، ولی اگه وقت نگذاری، چیزی یاد نمیگیری!
«تجارت الکترونیک»، دکتر فریدون قاسم زاده. پر تلاش و کاری و با تجربه و سخت گیر. اگه سرکلاسش میرید، باید کار کنید. کلاس پر از نکته جدید، Presentation و پروژه از طرف دانشجویان و استاد هستش.
«اصول بازاریابی»، «مدیریت کیفیت»، دکتر منوچهر نجمی. ایشون بسیار دقیق هستن و کار زیاد میخوان. در کیفیت استادن اما در بازاریابی، اون رو خوب خوندن، ولی تجربه چندانی ندارند. بر پر کار بودن شاگردان تأکید دارند اما خیلی سخت نیست کارشون.
بقیه استادها دیگه کمو بیش استادهای معمولی هستن. البته در حوزه مدیریت. در اقصاد هم اعجوبه هایی مثل دکتر فرهاد نیلی در دانشکده پیدا میشن!

من چند دانشگاه رو تجربه کردم. تحصیل یا تدریس. به جرأت میتونم بگم فضای دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف تنها جایی بود که میدیدم دانشجویان با ولع یاد میگیرن و دنبال دو در کردن نیستن. لذت میبردم، می برم و حسرت اون روزها رو میخورم!

امیدوارم تا حدی پاسخ گفته باشم.

s115rz
25 September 2007, 11:02 PM
همونطور که اشاره کردید، این که خیلیه که!

«برنامه ریزی استراتژیک»، «دینامیک سیستمها» و «بودجه ریزی و کنترل»، دکتر علینقی مشایخی. از معدود Full Professor های ایران و بی اغراق، دانشمند مدیریت ایران. بسیار دانا، بسیار سخت گیر. انتظار بسیار زیاد از دانشجویان و دارای دانشجویانی مشتاق برای یاد گرفتن. به خود می بالم که شاگر ایشون بودم و ازشون بسیار یاد گرفتم
«مدیریت زنجیره تأمین» و «مدیریت تولید» بی اغراق، دانشمند دوم دانشکده مدیریت و اقتصاد، دکتر مدرس. بسیار باهوش، بسیار دانا و بسیار پر تجربه. شاید سخت باشه قبول کنید که ایشون در ژاپن مدیر توزیع مک دونالد و همینطور کوکاکولا بوده. در یک کلام، دانشمند! گیر نمیده، سخت نمیگیره، ولی اگه وقت نگذاری، چیزی یاد نمیگیری!
«تجارت الکترونیک»، دکتر فریدون قاسم زاده. پر تلاش و کاری و با تجربه و سخت گیر. اگه سرکلاسش میرید، باید کار کنید. کلاس پر از نکته جدید، Presentation و پروژه از طرف دانشجویان و استاد هستش.
«اصول بازاریابی»، «مدیریت کیفیت»، دکتر منوچهر نجمی. ایشون بسیار دقیق هستن و کار زیاد میخوان. در کیفیت استادن اما در بازاریابی، اون رو خوب خوندن، ولی تجربه چندانی ندارند. بر پر کار بودن شاگردان تأکید دارند اما خیلی سخت نیست کارشون.
بقیه استادها دیگه کمو بیش استادهای معمولی هستن. البته در حوزه مدیریت. در اقصاد هم اعجوبه هایی مثل دکتر فرهاد نیلی در دانشکده پیدا میشن!

من چند دانشگاه رو تجربه کردم. تحصیل یا تدریس. به جرأت میتونم بگم فضای دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف تنها جایی بود که میدیدم دانشجویان با ولع یاد میگیرن و دنبال دو در کردن نیستن. لذت میبردم، می برم و حسرت اون روزها رو میخورم!

امیدوارم تا حدی پاسخ گفته باشم.

ممنونم ازت. كامل پاسخ دادي.:icon_cool

shahram2006_m
14 October 2007, 12:27 PM
دوستان من با آموزش دانشكده مديريت و اقتصاد دانشگاه شريف صحبت كردم دوره MBA به صورت آزاد يا بدون كنكور با قيمت 9 يا 12 تومن اصلا تو اين دانشگاه وجود نداره . نميدونم اطلاعات دوستان از چه طريقي بدست اومده!!!
البته دوره شبانه با قيمت 9 تومن وجود داره كه با كنكور هست و حتما بايد 5 سال سابقه كار :icon_twis داشته باشيد .(يعني 5 سال از دوره كارشناسي گذشته باشه)

MerDaX
14 October 2007, 01:30 PM
آره شهرام جان،آززاد بدون كنكور شايعه بود اونم پارسال! واسه ورودي هاي 86 مطرح بود كه رد شد!
بعدشم الان كه بايد 5 سال از گرفتن ليسانست حداقل گذشته باشه براي شبانه،كار رو گفتن ممكنه شرطشو وردارن!
ولي 9 تومن شبانه با شروط بالا برقراره!

shahram2006_m
14 October 2007, 02:05 PM
آره شهرام جان،آززاد بدون كنكور شايعه بود اونم پارسال! واسه ورودي هاي 86 مطرح بود كه رد شد!
بعدشم الان كه بايد 5 سال از گرفتن ليسانست حداقل گذشته باشه براي شبانه،كار رو گفتن ممكنه شرطشو وردارن!
ولي 9 تومن شبانه با شروط بالا برقراره!

مهرداد جان جالبه كه سايت موسسه ماهان كه يكي از موسسات معتبر هست هم چنين اشتباهي كرده.

به قسمت دانشگاه شريف توجه كنيد:

دانشگاههاي ارائه دهنده دوره MBA در ايران (http://www.mahan.ac.ir/MBA/3.htm)

MerDaX
14 October 2007, 02:09 PM
خوب ميگم كه،صحبتش بود و خوب طبيعيه يه سري فكر ميكنن قطعيه! در صورتي كه رد شد اصلا"!
ولي خوب اينم بگم طبق تحقيقات من و رفيقام و خيلي از علاقه مندان به mba بهترين موئسسه واسه اين رشته همون ماهانه،نه پارسه نه جاي ديگه!
كيفيت جزوات و امتحاناتش متفاوته به نظر خودم!

cotgnx
11 December 2007, 02:32 AM
تو کنکور MBA موارد امتحانی چیه ؟

omaho_osaao
11 March 2008, 04:18 PM
با سلام خدمت دوستان گرامي من راستش تازه عضو شدم .داشتم پاسخ هاي دوستان را مي خواندم فكر كردم شايد بد نباشه به عنوان يك دانشجوي MBA كمي توضيح در مورد اين رشته خدمتتان بگويم.
اين رشته نه مديريت صنعتي است نه مديريت بازرگاني .شايد بتوان گفت تنهااسامي معادل فارسي كه بيشتر به اين رشته نزديك است"مديريت كسب و كار" و"مديريت مهندسي"را نام برد.البته همچنان لغت MBA داراي نام فارسي كه كاملا با ان مطابقت داشته باشد نيست.
اين رشته فقط مخصوص مهندسين نيست.گرچه مهندسين بخصوص مهندسين صنايع(با توجه به اينكه خودم صنايع خوندم) بسيار بيشتر از ساير رشته ها در اين رشته موفق خواهند بود.اما ما در بين دانشجويان افرادي را داريم كه حتي اقتصاد.حسابداري.مامايي يا ادبيات خوانده اند!
كلا دليل بوجود امدن اين رشته كمبودي بود كه وجود داشت.بسياري از مهندسين و افراد تحصيلكرده پس از سالها كار به رده هاي بالاتر سازماني ارتقا پيدا مي كردند و به ناچار نيروي انساني زير دست انها مي امد كه بايد انها را اداره و مديريت مي كردند.يك مهندس يا يك فرد فني قادر به اداره ي اين افراد نبود چون دانشي در مورد مديريت نداشت از طرفي هم يك فردي كه مديريت خوانده در عمل در اداره ي اين افراد ضعيف عمل مي كرد چون دانش فني نداشت. به همين دليل اين رشته بوجود امد كه كه فرد اشنا به موارد فني و تخصصي را با موارد مديريتي نيز اشنا سازد. و همچنين تا حدودي فردي كه در زمينه مديريت تحصيل كرده را با موارد فني اشنا مي سازد.

در ادامه بايد خدمتتان عرض كنم كه اين رشته بسيار رشته ي شيريني است و مباحثي كه در ان تدريس مي شوند در عين انكه كار هاي تحقيقاتي و اجرايي بسيار دارند كه كاملا وقت ما را پر مي كند بسيار كابردي و مفيد است.با توجه به پيشنهادات كاري كه به خود بنده شده(در حالي كه من اصلا سابقه كار ندارم!) ميتوانم خدمتتان بگويم كه بازار كار ان در حال حاضر بسيار خوب است.

با تشكر

MerDaX
11 March 2008, 07:45 PM
با سلام خدمت دوستان گرامي من راستش تازه عضو شدم .داشتم پاسخ هاي دوستان را مي خواندم فكر كردم شايد بد نباشه به عنوان يك دانشجوي MBA كمي توضيح در مورد اين رشته خدمتتان بگويم.
اين رشته نه مديريت صنعتي است نه مديريت بازرگاني .شايد بتوان گفت تنهااسامي معادل فارسي كه بيشتر به اين رشته نزديك است"مديريت كسب و كار" و"مديريت مهندسي"را نام برد.البته همچنان لغت MBA داراي نام فارسي كه كاملا با ان مطابقت داشته باشد نيست.
اين رشته فقط مخصوص مهندسين نيست.گرچه مهندسين بخصوص مهندسين صنايع(با توجه به اينكه خودم صنايع خوندم) بسيار بيشتر از ساير رشته ها در اين رشته موفق خواهند بود.اما ما در بين دانشجويان افرادي را داريم كه حتي اقتصاد.حسابداري.مامايي يا ادبيات خوانده اند!
كلا دليل بوجود امدن اين رشته كمبودي بود كه وجود داشت.بسياري از مهندسين و افراد تحصيلكرده پس از سالها كار به رده هاي بالاتر سازماني ارتقا پيدا مي كردند و به ناچار نيروي انساني زير دست انها مي امد كه بايد انها را اداره و مديريت مي كردند.يك مهندس يا يك فرد فني قادر به اداره ي اين افراد نبود چون دانشي در مورد مديريت نداشت از طرفي هم يك فردي كه مديريت خوانده در عمل در اداره ي اين افراد ضعيف عمل مي كرد چون دانش فني نداشت. به همين دليل اين رشته بوجود امد كه كه فرد اشنا به موارد فني و تخصصي را با موارد مديريتي نيز اشنا سازد. و همچنين تا حدودي فردي كه در زمينه مديريت تحصيل كرده را با موارد فني اشنا مي سازد.

در ادامه بايد خدمتتان عرض كنم كه اين رشته بسيار رشته ي شيريني است و مباحثي كه در ان تدريس مي شوند در عين انكه كار هاي تحقيقاتي و اجرايي بسيار دارند كه كاملا وقت ما را پر مي كند بسيار كابردي و مفيد است.با توجه به پيشنهادات كاري كه به خود بنده شده(در حالي كه من اصلا سابقه كار ندارم!) ميتوانم خدمتتان بگويم كه بازار كار ان در حال حاضر بسيار خوب است.

با تشكر

دوست عزيز،ممنون از توضيحاتتون،ميشه بفرماييد رشته ليسانس شما چي بوده؟ورودي چه سالي هستين؟ كدوم دانشگاه هستين؟ و آيا واقعا" واحدهاي مشترك كه با نمره بالاتر از 12 پاس شده باشن(در دوره ليسانس) رو معادل سازي ميكنن يا خير..
ممنون ميشم يه تضيحي بديد

omaho_osaao
11 March 2008, 11:10 PM
سلام.رشته ليسانس من مهندسي صنايع(تحليل سيستم) بوده است. ورودي 85 ارشد هستم.در مورد معادل سازي بله يكسري درس هاي خاص را معادل سازي مي كنند البته شرايط خاص خودش را دارد مثلا اينكه اگر ليسانس دانشگاه ازاد باشد معادل سازي نمي كنند. فكر مي كنم نمره ي ان درس هم بايد بالاتر از 14 باشد تا معادل سازي شود.در غير اين صورت براي رشته هاي غير مرتبط يك سري دروس جبراني مي گذارند كه بايد پاس شوند.
باز هم اگر سوالي هست كه ميتونم كمكتان كنم در خدمت هستم

MerDaX
11 March 2008, 11:38 PM
راجع به آزاد به هيچ وجه امكانش نيست؟(معادل سازي)
در انتخاب گرايشها هيچ محدوديتي هم اعمال ميشه؟
خيلي ممنونم از پاسخهاي دقيقتون!

omaho_osaao
11 March 2008, 11:45 PM
راستش من خودم ليسانس ازاد خواندم و چون رشته ي ليسانسم خيلي درس هاي مشترك با MBA
داشت خيلي مي تونستم معادل سازي كنم ولي قبول نكردند و من دوباره گذراندم.البته شايد دانشگاه هاي مختلف سيستمشان متفاوت باشد.
اين رشته گرايش هاي زيادي دارد اما تعداد كمي از گرايش هاي ان در ايران ارائه داده مي شود.در انتخاب گرايش ها محدودتي نيست فقط شايد ضريب برخي از دروس كنكور از نظر نمره براي برخي گرايش ها متفاوت باشد.
اگر به رياضي زياد علاقه نداريد و از حافظه خوبي برخورداريد بهتان پيشنهاد مي كنم در گرايش مديريت اجرايي EMBA executive master of business administrationشركت كنيد .اين گرايش از نظر تعداد واحدها خيلي كمتر از ساير گرايش ها هست و بسيار كاربردي تر است قبولي در ان براي كسانيكه رشته هاي بي ربط تر دارند اسان تر است..بيشتر دروس دانشگاهي ان تاكيد بر برنامه ريزي بخصوص برنامه ريزي هاي استرات‍‍زيك دارد.

MerDaX
11 March 2008, 11:53 PM
ممكنه نوع يا تعدادي از پروژه هايي كه بهتون محول ميشه رو بگين؟
مثلا" راجع به درسه يا انتخابيه يا تحقيقات روزه يا...؟
كلا" اجع به تحقيقات و پروژه هايي كه فرمودين بيشتر وقتتون رو اشغال ميكنه بفرماييد اگه ممكنه!

omaho_osaao
12 March 2008, 12:05 AM
در مورد پرو‍ژه ها.از نظر كار هاي تحقيقاتي و ترجمه مقاله و جستجو در اينترنت و كتابخانه ها كار هاي تحقيقاتي سنگيني دارد. اكثر امتحان هاي ان بصورت مورد كاوي يا case study
است. بطوري كه تاريخچه و كار هاي شركت مورد نظر را مي دهند و با توجه به ان درس و تكنيك هاي ان از شما ميخواهند كه راهكار ارائه دهيد.
مثلا از جمله درس هايي كه من خودم ترم پيش داشتم مديريت مالي و بورس بود كه كاملا يك مبحث ناشناخته براي خيلي ها بود و درعين حال بسيار جالب و كاربردي بود.
درس مديريت سيستم هاي اطلاعاتي كه چون بسيار پويا است اطلاعات ان خيلي سريع به روز مي شود و مثلا كار اجرايي ان پياده سازي يك سيستم اطلاعاتي در يك شركت بود
درس بازاريابي علاوه بر تدوين مقاله و جستجوي مطالب و تكنيك هاي جديد .كار اجرايي ان ايجاد يك طرح بازاريابي براي يك شركت خدماتي يا محصولي بود.

امير رضايي
12 March 2008, 02:05 AM
کدوم دانشگاه مشغولید؟

omaho_osaao
12 March 2008, 02:13 PM
با عرض معذرت بسيار.:icon_neutبه علت يكسري دلايل شخصي نمي تونم نام دانشگاهم را در اينجا بگويم.اما هر سوال ديگري داشتيد در خدمتتان هستم.

امير رضايي
13 March 2008, 10:30 AM
اگر به رياضي زياد علاقه نداريد و از حافظه خوبي برخورداريد بهتان پيشنهاد مي كنم در گرايش مديريت اجرايي EMBA executive master of business administrationشركت كنيد .اين گرايش از نظر تعداد واحدها خيلي كمتر از ساير گرايش ها هست و بسيار كاربردي تر است قبولي در ان براي كسانيكه رشته هاي بي ربط تر دارند اسان تر است..بيشتر دروس دانشگاهي ان تاكيد بر برنامه ريزي بخصوص برنامه ريزي هاي استرات‍‍زيك دارد.

به نظر من این اطلاعات شما چندان درست نمیاد.
EMBA در دانشگاههای مختلف متفاوت ارائه میشه اما همشون MIS، روشهای کمی در تصمیم گیری، بودجه ریزی، مدیریت مالی و دیگر واحدهایی که نیاز به ریاضیات دارند رو شامل میشن. همچنین ورود به این دوره ها هم اصلاً راحت نیست و مستلزم هزینه بسیاری هستش.

البته اخیراً مؤسسات و دانشگاههای دیگه مثل دانشگاه پیام نور هم دوره MBA رو ارائه می دن که ظاهراً از سطح چندان بالایی برخوردار نیست.

یه نکته رو در نهایت اضافه کنم. برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک از پیچیده ترین مباحث مدیریت هستش که کمتر کسی رو دیدم که درک درست و جامعی از اون داشته باشه. فهم مدیریت استراتژیک و فرآیند مدیریت استراتژیک مفاهیم بسیار عمیقی رو در بر میگیره و تنها درک و اجرای این فرآیند میتونه اثر شگرفی در موفقیت و ارتقای یک کسب و کار داشته باشه. اما این یکی از حوزه هایی هستش که MBA یا EMBA ارائه می ده و اندازه واحدهای مربوط به برنامه ریزی استراتژیک با دروس بازاریابی، مدیریت مالی، منابع انسانی، بودجه ریزی و ... برابری می کنه.

ممنون

omaho_osaao
13 March 2008, 02:29 PM
سلام.حرف شما كاملا درست است بهتر است من حرف قبليم را تصحيح كنم.منظور من از علاقه به رياضي براي دروس كنكورش بود چون جزو دروس كنكورش رياضي ندارد.من خودم EMBA ميخونم.در مورد پيام نور من هم به كسي توصيه نمي كنم.شايد ليسانس داشتن بهتر از فوق ليسانس از پيام نور باشد (در اين رشته).

دانشگاه امير كبير هم به تازگي يك دوره ي پولي گذاشته است .البته يك امتحان اول مي گيرد .دوستان من شركت كرده بودند ولي اميدي به قبولي ندارند چون هزاران نفر شركت كرده بودند در حالي كه تعداد كمي مي گيره.البته هنوز حتي مشخص نكرده چه مدركي ارائه مي دهد!

در مورد دوره هاي پولي تعداد زيادي از دوستان من دوره ي مجازي علم و صنعت را مي خوانند و با توجه به حرف هاي انها خيلي از دوره و سطح كلاس ها و اساتيد راضي هستند. شهريه ثابت انرا پرسيدم 650000 تومان است وشهريه متغير هر واحد 100000 تومان.حدودا مي گفتند براي 12 واحد(كه البته از نظر من12 واحد زياده!) 1800000 تومان در مي ايد.

يك دوره ي ديگري هم بطور مستقل توسط دانشگاه كارلتون كانادا ارائه مي شد كه من خودم مي خواستم در ان شركت كنم.الان نمي دونم همچنان برقرار است يا نه.كلاس هاي ان در قشم بود و يك دوره ي 6 ماهه براي پروزه را در كانادا مي گذارنند.البته شهريه ان حدودا20000000 در مي امد.

دانشگاه شريف هم كه در كيش بصورت مشترك با دانشگاه مالزي دوره ي MBAدارد.

با تشكر

binaeram
22 July 2008, 08:33 PM
سلام خدمت دوستان
من دانشجوی مهندسی اب هستم ومیخوام برای ارشد مدیریت mba شرکت کنم .ولی خب یه مقدار تردید دارم.من توی درس زبان قوی هستم و حتی دارم برای گرفتن مدرک تافل اماده میشم.ولی تو درس ریاضی نه.حالا هم نمیدونم که بشینم ریاضیات رو خوب بخونم و mba امتحان بدم یا اینکه برای emba بخونم.اصلا میخواستم بدونم emba ارزشش و داره البته در مقایسه با mba?

ama2000
29 January 2010, 07:19 PM
سلام به همگی من میخواهم در کنکور سال بعد mba شرکت کنم, اما نمی دونم gmat از چه منبعی باید مطالعه کنم.چون وقت کلاس رفتن ندارم حالا کسی هست که بگه کدوم مرکز اموزشی برا اموزش خوبه.مهان .پارسه یا جای دیگه... شاید مجبور شم برم کلاس اگه نتونم خودم بخونم.

mohammad 1991
13 July 2010, 08:39 PM
من تازه کنکور دادم میخواستم ببینم mba چی هست؟

PAYAM
14 July 2010, 08:29 AM
آشنايي با رشته تحصيلي MBA (http://www.farnood.com/Persian/itpapers/art17.htm)
معرفی رشته MBA (http://www.aftab.ir/articles/science_education/education_training/c3c1166456545_mba_p1.php)
تعریف و اهداف رشته MBA
(http://www.modir.ir/arshad/info601.aspx)
Sharif MBA students forum (http://www.mbaforum.ir/)
رؤياي من MBA (http://www.mbairan.persianblog.ir/)
هر آنچه در مورد ام.بي.اي مي خواهيد بدانيد (http://mba369.blogfa.com/)
(http://www.farnood.com/Persian/itpapers/art17.htm)