PDA

View Full Version : تعويض روغن با ساکشن

mohsen3544
22 March 2006, 03:09 PM
از يکي شنيدم تعويض روغن به سبک سنتي خيلي بهتره تا اول با ساکشن روغن قبلي خالي بشه. ميشه نظر شما رو هم بدونم؟

رحيم توكلي
23 March 2006, 12:02 AM
منم با روش سنتی موافقم چون رسوبات ومواد معلق در رو غن وقتی ماشین خاموشه دقیقن در زیر ماشیم وهمون پیچ کارتر میاد وبا باز کردن پیچ کارتر بیرون میان در حالیه که در روش ساکشناین عمل بخوبی انجام نمیشه

Glimpser
23 March 2006, 12:10 AM
منم با روش سنتی موافقم چون رسوبات ومواد معلق در رو غن وقتی ماشین خاموشه دقیقن در زیر ماشیم وهمون پیچ کارتر میاد وبا باز کردن پیچ کارتر بیرون میان در حالیه که در روش ساکشناین عمل بخوبی انجام نمیشه

موافقم 1000 تا و هیچ وقت با ساکشن این کارو نمیکنم چون براده ها باقی میماند

parsboy
23 March 2006, 11:04 AM
بازو بسته شدن پیچ کارتر در اثر مرور زمان باعث میشه که دندانه هایش صاف بشه و بعد از مدتی باید عوض بشه

همینطور موقع بستن پیچ باید یه مقدار کنف دورش بپیچن که روغن چکه نکنه - ولی ساکشن این مشکلات رو نداره

و ترتمیز تر و راحت تره

parti3000
23 March 2006, 11:43 AM
منم با نظر قدما !!!! موافقم ساكشن گرچه تميز تره ولي بهتر نيست:icon_cool

ende405
23 March 2006, 02:30 PM
ساکشن بهتره در صورتیکه زود روغن عوض بشه

parti3000
23 March 2006, 07:59 PM
ساکشن بهتره در صورتیکه زود روغن عوض بشه
ميشه بگيد چرا؟
دليل يا ويژگي خاصي داره ؟

ATOS
23 March 2006, 09:26 PM
موافقم 1000 تا و هیچ وقت با ساکشن این کارو نمیکنم چون براده ها باقی میماند
با براده آهن موافق نيستم:icon_mad:
ولي يقينا روش سنتي بهتره:icon_cool

kourosh69
3 April 2006, 12:01 PM
دوستان :

فکر می کنم وظیفه جمع آوری ذرات معلق داخل روغن موتور رو فیلتر روغن بعهده داشته باشه و با گردش روغن توسط OIL PUMP و عبور دائم روغن از فیلتر روغن درصد زیادی از این ذرات جذب فیلتر بشن ، ضمن اینکه هنگامی که شما برای تعویض روغن اقدان می کنید باید موتور گرم باشه به این معنی که تمامی ذرات داخل روغن هنوز معلق هستند و رسوب نکرده اند .
من با سیستم ساکشن موافق هستم و ضرر سیستم سنتی رو به دلیل احتمال بد بستن پیج کارتر و همینطور عدم رعایت فشار استاندارد هنگام بستن پیچ بیشتر از منافع اون می دونم

مودي
3 April 2006, 03:05 PM
بعضی از فیلتر روغن ها (از جمله بعضی از فیلترهای وطنی) درونشون یک مگنت کوچک دارن که ذرات براده را جذب می‌کنه. من هم فکر می‌کنم روش ساکشن هرچند تا ته ته روغن را خالی نمی‌کنه اما بخاطر باز و بسته نکردن پیچ کارتل بهتره.

امير2005
3 April 2006, 06:07 PM
اگه باز كردن و تخليه توسط پيچ كارتر باعث كثيفي سيني موتور نشه خوب تخليه از پيچ كارتر بهتره
ولي ساكشن هم مخصوصا براي ماشينايي مثل 206 كه تخليه از زير سختره خوبه.

اين براده آهني هم كه گفته ميشه اوني نيست كه بعضي دوستان تصور دارند.
در حقيقت اين براده ها بعضا در اثر سايش و در سايز ميكروسكوپي ايجاد ميشه و در روغن معلق هست و چيزي براي ته
نشين شدن وجود نداره (حداقل وقتي ماشين تازه دم تعويض روغني خاموش شده) و ذرات ماكروسكوپي هم توسط فيلتر
روغن گرفته ميشه پس ساكشن هم مناسبه

هر چند نظر شخصي من اين هست بعد از هر سه چهار مرتبه ساكشن يك بار تخليه از طريق پيچ كارتر هم انجام شود.

tazmani
4 April 2006, 08:34 PM
خوب و بد بودن روش ساکشن و سنتی بسته به یک نکته مهمه و اون نوع ماشین شماست.
برای پراید ساکشن خوبه و لی برای سمند نه
چرا ؟
چون در تمام ماشینهایی که گیج روغن (محل ورود لوله ساکشن) و پیچ کارتل در یک طرف موتوره روش ساکشن به خوبی جواب میده و لی اگه اینها در دو طرف موتور باشه ( مثل سمند ) اگه از روش ساکشن استفاده بشه حدود 200-300 سی سی روغن ته کارتل میمونه و بهتره از روش سنتی استفاده بشه. برای خراب نشده رزوه پیچ هم همیشه از سرویس کار خواهش کنید که بجای کنف از نوار تفلون استفاده کنه.(بهتره اینجور وقتها یک نوار تفلون همراهتون باشه)

saber2q
4 April 2006, 11:25 PM
به نظر من ميشه از ساكشن استفاده كرد و هر 2 يا 3 دفعه كه روغن عوض ميكنيد يه بارشو با كارتر عوپ كنيد ولي خصوصيت ساكشن همون تميزي و سرعت كاره و اينكه پيچ كارتر باز نميشه چون من كه همشه بعد از تعويض روغن خودمم يه بار تو خونه ميرفتم پيچ كارتر رو چك ميكردن

فرشاد ل
5 April 2006, 09:59 AM
من ترجيح مي‌دهم پيچ كارتر باز و بسته نشود. به نظر من بحث براده خيلي مهم نيست.

azma
5 April 2006, 01:31 PM
به نظر من استفاده از تركيبي از اين دو روش بهتر است مثلا دو بار تعويض با ساكشن و يك بار بصورت سنتي و يا بصورت يك بار در ميان .

حامدگلشن
5 April 2006, 01:41 PM
براي 206 بهتره از روش ساكشن استفاده بشه چون بر اثر باز و بسته كردن پيچ كارتر و عدم آگاهي تعويض روغنيها كه به چه ميزان بايد پيچ رو سفت كنن امكان ترك پوسته موتور هست

webpardaz
5 April 2006, 02:49 PM
یه سوال البته دوستان اینجا هستن و من جایز نمیبینم نظر بدم و ایا شما ابمیوه رو با نی تا تهش میخوری یا با سوراخ کردن ته او و قرار دادن در یک وضعیت نا متعادل بدون هیچ فشاری به قوطی اون ؟

webpardaz
5 April 2006, 02:58 PM
و باید گفت باز کردن کارتر برای ماشینهایی مثل پیکان که دیگه باید از خیابان ها جمع بشه خوبه چون کارتر تونها رو مثل پراید و 206 و امثال این ماشینها با الومینیوم نمیساختن به همین دلیل که یک پیکان از سال 1349 تا حالا با بازکردن کارتر تعویز روغن میکنه اما یک 206 با 5 یا 6 بار بازشدن پیچ کارتر جای پیچ کارتر اون هرز شده و کلی دردسر و هزینه و ار همه مهمتر اتلاف وقت رو همراه داره پس به این مسئله خوب فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید ازپر حرفیم معذرت میخوام

Sajady
6 April 2006, 11:58 AM
اگه نظري باشه، به نظر من استفاده از ساكشن بهتره
پيشنهاد: ماشينو اندوسكوپي كنيم

dashreza
6 April 2006, 12:08 PM
دوست عزيزمون (وب پرداز) دقيقاً درست گفتن ... براي ماشينهاي مدل بالا و خصوصاً 206 خيلي خيلي بهتره از دستگاه ساكشن استفاده كرد . در ثاني توي كشور ايرانه كه 206 و امثال اين ماشين رو به روش سنتي تعويض روغن انجام ميدن در خود فرانسه و ساير كشورها از دستگاه ساكشن استفاده ميشه ... نگران براده نباشيد ... براده وجود داره و حتي خودم با دست لمسش كرده (پژو پرشيا) ... اما تمام اينها در فيلتر روغن جمع آوري ميشه و به خاطره همينه كه بايد فيلتر و به طور منظم تعويض كرد .
استفاده از دستگاه ساكشن در پيكان واتومبيلهاي قديمي آمريكايي هيچ تاثيري نداره ... حتي بايد پول اضافه كلاس ساكشن رو هم بدي ...
ولي روي هم رفته بايد مواظب 206 و اين دسته از نازك نارنجي ها از جمله تيپ 5 بود ...
توصيه 206تيپ 5 دست 2 به هيچ وجه حتي مجاني برنداريد. خيلي خرج داره.

Akbar.Y
18 May 2006, 01:30 PM
با سلام.
تعویض روغن با دستگاه ساکشن خیلی بهتره . چون در ماشینهای جدید پیچ کارتر چند میلیمتر بالاتر از کف کارتر است. پس در هنگام تخلیه بطور کامل این کار انجام نمی شه. ولی با ساکشن حتی کف کارتر هم مکش شده و جارو میشه. اتفاقا این مسئله برای خود من هم سوال بود تا اینکه یک با موقع تعویض از سرویسکار خواستم که اول پیچ را باز کنه . پس از تخلیه انگشت را از سوراخ پیچ داخل کارتر کردم و دیدم که ته آن روغن مانده . سپس با ساکشن عمل کرد دیدم هیچ روغنی باقی نمانده. دلیل دیگه اینکه پیچهای جدید و نیز جنس کارتر آلومینیومی یا برنجی هستند و احتمال هرز شدن یا شکتستن در اثر بی احتیاطی وجود داره . زیاد نوشتم . ببخشید.

XELTEK
18 May 2006, 03:31 PM
با ساکشن !!! بهتره
اما سنتیش هم خالی از لطف نیست !!!

z_qz54
18 May 2006, 06:07 PM
با ساکش خوبه ولی بهتره پیچ کارتر هم تمیز بشه چون آهنرباییه

pedrambade
12 June 2006, 08:42 AM
با ساکشن بهتره اما سنتی باعث می شه رسم جواتی از بین نره.
ما باید یک سری فعالیتهای سنتی رو از ذهنمون پاک کنیم.مثل عمل باز و یا عملی که از طریق دستگاه هایی انجام می شه که دیگه نمی خواد بدن برش بخوره.فیلتر روغن خود بخود باعث جلوگیری از ورود براده به داخل موتور می شه در ضمن دوستان دستگاههای ساکشن شاخص دارن یعنی اگر 405 4 لیتر روغن می گیره زمانی که از طریق ساکشن اقدام به تعویض روغن می کنید مخزن ساکشن باید 4 لیتر رو نشون بده پس دیگه روغنی باقی نمونه.همینطور اگر برایده یا خرده آهن میکروسکپی هم وجود داشته باشه فیلتر روغن مانع ورودش تو موتور می شه اگر این طوری بود و این براده ها مدام در حال گردش بودن که یا سیلندر خط می افتاد یا پیستون و یا غیره و دخل ماشین 2 سوت میومد.

kiantom
12 June 2006, 10:51 AM
با سلام
دوستان عزيز هم روش سنتي و هم روش ساكشن هر دو خوب هستند ولي در روش ساكشن چون پيچ كارتر باز نميشه و ... علاوه بر مكش مناسب روغن موتور و ناخالصيها هم تميزتره و هم اينكه ديگر نيازي نيست تا در صف منتظر خالي شدن چال تعويض روغني باشيم و در همه جا امكان اين كار وجود دارد.

در ضمن دوستان عزيز در مورد ناخالصيها، ذرات معلق، براده ها و ... هميشه به ياد داشته باشيد كه فيلتر روغن همواره در خدمتگذاري حاضره و نيازي به نگراني شما و متوسل شدن به روش سنتي فقط به اين دلايل نيست.

البته اين نكته رو هم بايد بگم كه بعضي از دوستان ذهنيتي كه از محفظه موتور و كارتر و ... دارند اينه كه اون رو شبيه به ماهيتابه اي پر از روغن كه هميشه در حال سرخ كردن غذاست و در كف اون پر از ناخالصي، ذرات معلق و ... ميدونند.
در صورتي كه بايد اون رو شبيه سرخ كني بدونند كه داراي فيلتر مخصوص است و همواره روغن در حال تصفيه و پاكسازي براي استفاده مجدد است.

پيروز باشيد.:icon_cool

:lover:

Alber
4 December 2010, 03:08 PM
:icon_coolچون ما اصولا با تكنولوژي خيلي موافق نيستيم به دليل اينكه زياد ازش سر در نمي آريم و سوادشو نداريم، مي گوييم تعويض روغن با ساكشن بد است!! درصورتيكه نيست و اتفاقا خيلي هم خوب است چون پيچ كارترت رو هرز نمي كنه و با قدرتي كه ساكشن داره همه روغن رو مي كشه بيرون. ولي از اونجاييكه تعويض روغني محترم حال اينو نداره كه بذاره ساكشن تماما روغن داخل كارتر و مجاري رو تخليه كنه و ميزان خلا ساكشن هم معمولا كافي نيست پس روغن بصورت كامل از سيستم خارج نمي شه و در مجاري باقي مي مونه!!
نتيجه اخلاقي: آقاهمون پيچ كارترمونو هرز كن ولي تمام و كمال روغنو خالي كن (چون سوات! استفاده از اين ساكشن كوفتي رو نداري)