PDA

View Full Version : نحوه تکثیر ماهيهاي زينتي Aquarium fish Breeding ا

صفحه ها : [1] 2 3

hesam655
20 February 2006, 07:23 PM
سلام بر همه دوستان عزيز

از اينكه جديدا" به جمع شما وارد شدم خوشحالم البته مدتي هست كه نوشته هاي دوستان را دنبال مي كنم چون ديدم در مورد جفت گيري ماهيها موضوع جداگانه وجود ندارد بهتر ديدم كه اين موضوع نيز اضافه شده ودوستان اطلاعات خود را در اتيار يكديگر قرار دهند.
به عنوان اولين سوال من در مورد چاقو ماهي نياز به كمك دارم شرايط ؛ نحوه جفت گيري و ديگر مواردي كه در اين باره مطرح ومهم است دوستان اگر كمكم كنند ممنون خواهم شد

Blaze
24 February 2006, 02:15 AM
سلام
کوریدوراس ها در آکواریوم تولید مثل می کنند ؟ من به جفت دارم با توجه به نوع باله هاشون . حدس میزنم نر و ماده باشند.
مرسی

hesam655
24 February 2006, 04:10 PM
سلام
کوریدوراس ها در آکواریوم تولید مثل می کنند ؟ من به جفت دارم با توجه به نوع باله هاشون . حدس میزنم نر و ماده باشند.
مرسی
سلام دوست محترم من تا حالا از کوریدوراس بچه نگرفتم از دوستانی که دراین زمینه تجربه دارند خواهش می کنم دوستمونو کمک کنند در ضمن ما هم استفاده خواهیم کردموید باشید

hesam655
24 February 2006, 04:11 PM
سلام
مرسی
سلام دوست محترم من تا حالا از کوریدوراس بچه نگرفتم از دوستانی که دراین زمینه تجربه دارند خواهش می کنم دوستمونو کمک کنند در ضمن ما هم استفاده خواهیم کردموفق وپیروز باشید

Anoush
28 March 2006, 11:21 AM
سلام
مرسی

بله کوریدوراس در اکواریوم تولید مثل میکند.

تخم گذار هستند و در صورت داشتن تغذیه مناسب و کیفیت بالای اب و ثبات اکواریوم تکثیر میشوند.

skillerboy
1 April 2006, 04:02 PM
:icon_sad: اول يك جفت ماهي رديف و مولد جور كن دوماهي رو يك هفته جدا از هم نگه دار و ببندشون به آرتيما
يك آكواريوم رو با آب سبك با ارتفاع 15 سانتي متر پركن نه سنگ هوا بزار نه كفش چيزي بريز تو اين مدت بهشون غذا هم نده چون آب كثيف ميشه
يك تكه پلاستيك 10*10رو هم رو آب بزار تا نر زيرش لونه سازي كنه و چند برگ كاهو روي آب براي تحريك مولدها بعد از تخم ريزي ماده رو از تانك جدا كن ولي بزار نر تا يك هفته پيش لارو ها باشه
راستي قبل از جفت زدن ماهي ها توي يك ليوان شيشه اي چند تا برگ كاهو توي آب بنداز وبزار تو آفتاب اين آب سبز ميشه و به عنوان غذا تا يه هفته به ماهي ها بده بعد از اين مدت اونارو با آرتيما زنده تغذيه كن

دارف هم توليد مثلش مثل بقيست وفقط با هم نوع خودش جفت مي گيره
همچنين از گورامي ها هر دو هفته ميشه تخم گرفت

maryamakbari1
1 April 2006, 04:46 PM
با سلام ميشه در مورد تكثير اين چند نوع ماهي هم به طور كامل تو ضيح دهيد البته نه انچه هزاران بار در سايت هاي ايراني گفته شده بلكه نكات تجربي ان انجل /اسكار/سوروم من از انجل بچه هم گرفتم ولن مردن تعداد زيادي هم از تخم ها فاسد شدند و اينكه كلا اين 3 نوع ماهي در چه زماني اماده تخم گذاري ميشوند با تشكر فراوان.

pourya_f
12 April 2006, 07:47 PM
با سلام ميشه در مورد تكثير اين چند نوع ماهي هم به طور كامل تو ضيح دهيد البته نه انچه هزاران بار در سايت هاي ايراني گفته شده بلكه نكات تجربي ان انجل /اسكار/سوروم من از انجل بچه هم گرفتم ولن مردن تعداد زيادي هم از تخم ها فاسد شدند و اينكه كلا اين 3 نوع ماهي در چه زماني اماده تخم گذاري ميشوند با تشكر فراوان.

من انجل تکثیر کردم کاری هم نداره فقط بعد از تخم ریزی باید کمتر از 1 ساعت سنگی که تخم ریزی روی اون انجام شده را بردارید و در یک آکواریم دیگه که هم دما باشه و محلول ضدعفونی اضافه کنید و 1 سنگ هوا قرار بدید و تخم ها را باید از سنگ هوا 1.5 سانتیمتر دورتر قرار بدید اگه این روش را انجام بدید سفید شدن تخم ها خیلی کم میشه

skillerboy
12 April 2006, 09:31 PM
اكثر آنجلها تخم خودشون رو مي خورن براي همين بعد از تخم ريزي تخم ها با يد از والدين جدا شن
بعد از اين كار تخم ها رو در آكواريومي كه با آب آكواريوم تخم ريزي پر شده و دمايي برابر اون داره بگذاريد همچنين حتما بايد در اين آب متيلن بلو يا همون محلول ضد عفوني ريخته شه
فشار سنگ هوا هم بايد قبل از باز شدن تخم ها نسبتا زياد باشه ولي بعد از باز شدنن بايد كم شه
نوزاد ها رو با آرتيميا تازه از تخم در اومده تغذيه كن تا رشدشون زياد بشه آرتيمياي بيش از دو روز موندرو بهشون نده چون سفت و ارزش غذايي نداره
هفته اي 1/3آب رو عوض كن
اگه نكته مبهم وجود داره بهم بگو يا اگه به هر مشكل ديگه اي برخوردي
در ضمن تكثير اسكارم مشابه آنجل:icon_cool

wind2wind
13 April 2006, 11:32 PM
من کلن هیچی در مورد تخم گذاشتن انجل نمیدونم اگه یه توضیح بدین ممنون میشم.

Nima1989
14 April 2006, 02:40 AM
اینجا (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=15203)رو ببینید

Al3l3@S@li
17 April 2006, 02:05 PM
من براي تغذيه ماهي ها از مولي كوچولو هم استفاده ميكنم.ولي بعضي مواقع گير نميارم.((ماهي رودخونه هم نميدم،چون معمولا زياد سالم نيستن))
حالا ميخواستم دوستاني كه مولي زياد تكثير ميكنن،منو راهنمايي كنن كه اگه بخوام با دوتا ماده ويه نر بچه بگيرم،ميصرفه يا نه؟
-معمولا 30 تاشون رو 1000تومن ميخريدم.
-مصرفم هم فعلاروزي دوتا بچه ماهي 3سانتي هستش.
-آكواريوم تكثير هم كوچيكه(20*50*30)
-حوصله ي دردسر زياد هم ندارم.
پيشاپيش از جواب هاتون ممنونم:icon_cool :icon_cool :icon_cool

skillerboy
27 April 2006, 10:28 AM
با اين حساب تو ماهي به 60 تا بچه مولي نياز داري كه مي توني با 3تا مولي شاه مولد و يه نر تامين كني تنها چيزي كه نياز داري يه زايشگاه ويه آكواريوم كوچيكه:icon_surp

Discus
28 April 2006, 09:16 AM
با سلام خدمت همه دوستان

لطفا درباره تکثیر ماهی دیسکس اطلاعاتی در اختیار من و همه دوستان قرار دهید . مثلا آیا من اگر یک نر و 2 تا ماده بخرم بهتره یا نه دیسکس از کوچکی خودم بزرگ کنم. یا مثلا شرایط نگهداری آنها برای جفت خوردن چی هست ؟

DJ Ali2005
5 May 2006, 05:04 AM
سلام
من یه جفت سیچلاید گورخری بالغ دارم1ماه پیش یه جفت مولد از دوستم گرفتم,حالا نر خودم با ماده دوستم وماده خودم با نر دوستم جفت خوردن ولی تخم نمیریزن,چرا؟ (آکواریوم خودم ودوستم 70لیتر آب داره,کوزه هم دارم در ضمن وقتی ماده دوستمو آوردم زیر شکمش زرد بود ولی حالا سفیده)

Discus
13 May 2006, 06:55 PM
با سلام خدمت همه دوستان

من می خواستم اطلاعاتی درباره تکثیر ماهی دیسکس بدونم . البته نکات تجربی شما دوستان رو !

Romans
14 May 2006, 12:50 PM
با سلام خدمت همه دوستان

من می خواستم اطلاعاتی درباره تکثیر ماهی دیسکس بدونم . البته نکات تجربی شما دوستان رو !
دوست عزیز این کار احتیاج به تجربه و مهارت زیادی دارد که با تمام ماهیهای تزئینی متفاوت است و متاسفانه در ایران تعداد معدودی موفق به این کار شده اند.خود من بیشتر از 20 سال است که اکواریوم دارم و تمام ماهیهای اب شیرین را تجربه کردم و نهایتن به دیسکس رسیدم و با تمام تجربیاتم فقط توانستم یکبار از این ماهی بچه بگیرم که بعداز 15 روز از بین رفتند و فعلن در حال کسب تجربه بیشتر در این مورد هستم.

Discus
14 May 2006, 04:40 PM
دوست عزیز این کار احتیاج به تجربه و مهارت زیادی دارد که با تمام ماهیهای تزئینی متفاوت است و متاسفانه در ایران تعداد معدودی موفق به این کار شده اند.خود من بیشتر از 20 سال است که اکواریوم دارم و تمام ماهیهای اب شیرین را تجربه کردم و نهایتن به دیسکوس رسیدم و تازه فهمیدم هیچ چیز نمیدانم و با تمام تجربیاتم فقط توانستم یکبار از این ماهی بچه بگیرم که بعداز 15 روز از بین رفتند و فعلن در حال کسب تجربه بیشتر در این مورد هستم.

آقای محسنی عزیر , درست است که این کار خیلی سخت است . اما نشد ندارد . اگر ممکن است تجربه خودتان را در آن یک مورد که توانستید این کار را انجام دهید بنویسید تا هم من و دیگر دوستان از تجربیات شما استفاده کنند و هم اساتید به شما در این کار کمک کنند .

elsi
15 May 2006, 03:37 PM
یک تانک با ابعاد حداقل 80 در 40 و ارتفاع 50 که ارتفاع ان نباید از 50 کمتر باشد و خالی از شن و لوازم تزئینی باشد.
یک فیلتر اسفنجی متناسب با سایز تانک.
یک سنگ هوای کوچک برای تامین بهتر اکسیژن در صورت لزوم.
یک بخاری درجه دار مطمئن و ترجیهن مدل rena که به راحتی در ته تانک قرار گیرد.

با سپاس ، طبق گفته شما آكواريوم بايد خالی از شن و لوازم تزئينی باشد ، ولي در عكسهاي پيوستي اينگونه نبود ؟

Romans
15 May 2006, 04:13 PM
با سپاس ، طبق گفته شما آكواريوم بايد خالی از شن و لوازم تزئينی باشد ، ولي در عكسهاي پيوستي اينگونه نبود ؟
سلام دوست عزیز در انتهای مطلب عرض کرده بودم که این عکس قبل از جدا کردن انها گرفته شده بود. موفق باشید.

arasto_discus
15 May 2006, 07:04 PM
با سلام
دوست عزیز :
در تکمیل صحبت های شما:
1- لاروها را پس از رسیدن به رشد کافی انتقال ندهید! بهتر است یک تانک دیگر با همان شرایط فراهم و مولد ها را انتقال دهید.
تغییرات شیمیایی آب حتی به مقدار اندک منجر به مرگ بچه ها ( Fry ) خواهد شد. این تغییرات ممکن است هیچ تاثیری بر ماهی های بزرگ نگذارد . توصیه می شود که تست پی هاش را به صورت دقیق و با پی هاش متر الکترونیکی و حداقل هر روز انجام دهید.
2-سختی آب بسیار مهم است . یکی یا 2 روز پس از ازتخم درآمدن لاروها سختی آب را اندازه بگیرید. سعی کنید با تست هر روز سختی آب میزان آن را با میزانی که در ابتدا اندازه گرفتید مطابق نمایید.
3- دقیقا به بچه ماهی ها موقع غذا خوردن دقت نمایید. آیا آنها واقعا نوزاد آرتمیا را می خورند؟؟
پیشنهاد می کنم که در دوره غذادهی از زرده تخم مرغ نیز استفاده شود.
4- بر خلاف نظر شما بهتر است پس از هر باز غذا دادن به سرعت و با آرامش باقی مانده غذا و فضولات را از آب خارج کنید.
5- در صورتی که قصد تعویض مقداری از آب را دارید بهتر است آب ذخیره سیکل ازت را طی کرده باشد و دقیقا هم دما با آب مخزن بچه ماهی ها باشد.

بنده به شخصه مطمئنم که تغییر کیفیت آب مخزن شما باعث مرگ بچه ماهی ها شده است.
موفق باشید

maryamakbari1
15 May 2006, 07:40 PM
با سلام خدمت شما انجل هاي من تخم گذاشتند سنگرا داخل يك اكواريوم با ارتفاع اب 10 سانت و متيلن بلو گذاشتم در كنارش هم يك سنگ هواي كوچك گذاشتم خواهشمندم هر يك از اعضا چنانچه تجربه در تكثير انجل دارد از اين لحظه مرا از راهنمايي هاي خودشان بي نصيب نگذارند هر راهنمايي كه بتواند كمك حال من باشد جاي بسي سپاس دارد با امتنان و تشكر فراوان.

Romans
15 May 2006, 09:14 PM
با سلام
دوست عزیز :
در تکمیل صحبت های شما:
1- لاروها را پس از رسیدن به رشد کافی انتقال ندهید! بهتر است یک تانک دیگر با همان شرایط فراهم و مولد ها را انتقال دهید.
تغییرات شیمیایی آب حتی به مقدار اندک منجر به مرگ بچه ها ( Fry ) خواهد شد. این تغییرات ممکن است هیچ تاثیری بر ماهی های بزرگ نگذارد . توصیه می شود که تست پی هاش را به صورت دقیق و با پی هاش متر الکترونیکی و حداقل هر روز انجام دهید.
2-سختی آب بسیار مهم است . یکی یا 2 روز پس از ازتخم درآمدن لاروها سختی آب را اندازه بگیرید. سعی کنید با تست هر روز سختی آب میزان آن را با میزانی که در ابتدا اندازه گرفتید مطابق نمایید.
3- دقیقا به بچه ماهی ها موقع غذا خوردن دقت نمایید. آیا آنها واقعا نوزاد آرتمیا را می خورند؟؟
پیشنهاد می کنم که در دوره غذادهی از زرده تخم مرغ نیز استفاده شود.
4- بر خلاف نظر شما بهتر است پس از هر باز غذا دادن به سرعت و با آرامش باقی مانده غذا و فضولات را از آب خارج کنید.
5- در صورتی که قصد تعویض مقداری از آب را دارید بهتر است آب ذخیره سیکل ازت را طی کرده باشد و دقیقا هم دما با آب مخزن بچه ماهی ها باشد.

بنده به شخصه مطمئنم که تغییر کیفیت آب مخزن شما باعث مرگ بچه ماهی ها شده است.
موفق باشید
سلام دوست عزیز
از راهنمایی و نکات مهمی که مطرح کردین ممنونم .البته من بچه ها را جدا نکردم بلکه والدینشان را به یک تانک دیگر منتقل کردم.من هر روز مقدار معینی از اب تانک را با اب تازه و از قبل اماده شده تعویض میکردم و در مورد غذا خوردن بچه ها باید عرض کنم که به خوبی از ارتمیا تغذیه میکردند به حدی که شکم انها قرمز میشد.یک روز قبل از تلف شدن انها به مدت 3 تا 4 ساعت برق قطع شد و من هم از فیلتر انها قافل شدم و این موضوع خیلی فکر من رو مشغول کرده و شاید دلیل اصلی این باشد .موفق باشید.

Romans
15 May 2006, 09:29 PM
با سلام خدمت شما انجل هاي من تخم گذاشتند سنگرا داخل يك اكواريوم با ارتفاع اب 10 سانت و متيلن بلو گذاشتم در كنارش هم يك سنگ هواي كوچك گذاشتم خواهشمندم هر يك از اعضا چنانچه تجربه در تكثير انجل دارد از اين لحظه مرا از راهنمايي هاي خودشان بي نصيب نگذارند هر راهنمايي كه بتواند كمك حال من باشد جاي بسي سپاس دارد با امتنان و تشكر فراوان.
سلام دوست عزیز
اول بفرمایید بعداز چه مدت تخمها را جدا کردین و ایا ماهی نر و ماده کار تخم ریزی را کامل به اتمام رسانده اند.فاصله مخن مقصد با مخزن اصلی چقر میباشد و چطور تخمها را منتقل کردین چون بیشتر از چند ثانیه مجاز نیست در معرض هوا باشند و اگر فاصله زیاد بود سنگ را داخل یک سطل کوچک منتقل نمایید.ارتفاع اب باید بیشتر از ده سانت باشد چون تا بچه ها بیرون بیایند مقداری از ان بخار میشود.سنگ را به دیواره اکواریوم تکیه بدهید و سنگ هوارا در زیر تخمها و تقریبن در مجاورت انها قرار دهید ولی فشار انرا زیاد نکنید چون تخمها از جایشان کنده میشوند. دمای اب بین 27 تا 28 باشد و پمپ تا بیرون امدن لاروها دایم روشن باشد.کار زیاد سختی نیست بعداز دو تا سه بار خراب شدن قلق کار دست شما میاید و البته مواردی که در مورد دیسکس گفته شد در اینمورد هم صدق میکند ولی نه به ان حساسیت. خوب تا اینجا شما مرحله اول را طی کردین در روزهای اینده روند پیشرفت کار را تشریح بفرمایید. موفقباشید.

ارش بهرامي
16 May 2006, 02:48 PM

سلام

من در مورد نگهداري از لاروهاي انجل اطلاعي ندارم فقط اشتباهي كه خودم در مورد لاروهاي روزي بارب داشتم را بازگو مي كنم تا براي شما پيش نيايد

ابتدا محلي كه براي تخم انجلها در نظر گرفته ايد ابعاد ان كافي باشد چون من نتوانستم عمل سيفون كردن اب را انجام بدهم حتي با توري بسيار ريز طوري بود كه لاروها جلوي مجراي شيلنگ قرار مي گرفتند
استفاده از ميگو نمكي براي تغذيه لاروهاي روزي بارب امكان پذير نبود و فقط با ابي كه برگ كاهو در ان قرار داده بودم تغذيه مي كردم
اما اشتباه اصلي كه مرتكب شده ام اين بود كه به مقدار خيلي ناچيز در حد 4/1 سر كبريت از شربت مولتي ويتامين براي تقويت انها استفاده كردم كه از 300-200 لارو زنده در حدود 10 عدد از انها زنده هستند و الباقي تلف شدند

ولي در اين سايت http://www.aqu2.blogfa.com/
روش تغذيه را با زرده تخم مرغ بيان كرده و خود من ازمايش نكرده ام ولي فكر ميكنم با روش له كردن جگر مرغ و ريختن خون ابه جگر لاروها بتوانند از ان تغذيه كنند ( البته در صورتي كه همانند شربت مولتي ويتامين نباشد )

Unknown97
16 May 2006, 05:01 PM
زرده تخم مرغ خوبه براي رشد ولي آب تانكت رو حداقل بايد روزانه 5 درصد سيفون كني چون اگر بمونه باعث عفونت تو آبت ميشه و ماهي هاتون تلف ميشن.

ehsan2422
22 May 2006, 08:22 PM
دوستان من يه جفت سيچلايد دارم كه الان مدت 5 ماه تخم ريزي نكردن باييد چيكار كنم ؟
در ضمن يه مدت خيلي درگير ميشدن از هم جداشون كردم (ماده تا سرحد مرگ ماهي نره ميزد:icon_ques )

Unknown97
22 May 2006, 08:35 PM
سيچلايد؟

چه نژادي؟

Discus
22 May 2006, 08:55 PM
آقای Unknown97 اگر ممکن است جواب سئوالات من را بدهید .

ehsan2422
23 May 2006, 06:33 PM
سيچلايد؟

چه نژادي؟

از همين سيچلايد هاي سياه وسفيد . فكر كنم بهش ميگن بارش.

Discus
23 May 2006, 07:25 PM
با سلام خدمت همه دوستان

دوست عزیز Unknown97 نظر شما برای من به عنوان یک فرد با تجربه مهم است . :icon_wink

اما من به عنوان کار تجاری نمی خوام تکثیر کنم . فقط برای 5 تا ماهی دیسکس می خواستم تکثیر کنم.
می خواستم بدونم که بدون پمپ و بخاری و فقط با داشتن آکواریوم می توانم این کار را انجام دهم ؟

Unknown97
23 May 2006, 07:36 PM
شما لطف داري!

پمپ كه همه مي خوان ولي الان تو اين فصل بخاري نذاشتي هم نذاشتي.

ولي حواستون به همون نر و مادگيشون باشه كه نرها رو طعمه كني.

Discus
23 May 2006, 07:40 PM
نمی شه برای هوا تو اکواریوم فوت کنم . :icon_razz :icon_arro :icon_lol: (شوخی کردم )

آیا هیج راهی نیست . من نمی خوام پمپ بخرم . اگر نشد پمپ یک لول خوب است یا نه ؟

ghalandaran
8 June 2006, 10:22 AM
با سلام و احترام

در بسياري از كتابهاي نگهداري ماهي نوشته شده كه فلان نوع ماهي در آكواريوم تكثير نمي شود و يا از تكثير فلان ماهي هيچ اطلاعي در دست نيست ؟
سوال

1 - دليل علمي عدم تكثير در آكواريوم چيست ؟
فهميدن اينكه مثلا ماهي آنجل تحت شرايط a و ماهي گوارام تحت شرايط b تكثير مي شوند نتيجه زير نظر گرفتن ماهي در هنگام تكثير است يعني منظورم اين است كه مشاهده شده و نتايج ثبت شده و در دسترس ديگران قرار گرفته و يا روشهاي تحقيقي ديگري هم موجود هست

2 - تفاوتهاي علمي شرايط طبيعي با شرا يط مصنوعي ( آكواريوم ) به صورت جزيي چيست ؟ كه فكر مي كنم عامل عدم تكثير بعضي از ماهي ها در آكواريوم باشه
3 - در رزومه بعضي از ماهي ها نوشته شده كه تنها يكبار در شرايط آكواريومي تكثير شده اند ؟؟؟؟؟ يعني اتفاق؟ يا عدم درك بشر از نحوه تكثير ؟

ارادتمند قلندران

sina69
8 June 2006, 11:32 AM
اگر اين كار رو كردي يادت باشه نر ها رو بدي بخورن.

Unknown97 عزیز من هم میخوام دقیقا همین کار آقای Discus رو انجام بدم اما نه برای دیسکاس برای پرت و سورم و... البته من تصمیم داشتم که گوپی پرورش بدم حالا یه سئوال اینکه گوپی بهتره یا مولی؟
سئوال مهمتر اینکه چرا فقط نرها؟؟؟ پس ماده ها رو باید چی کار کرد؟

faraz-hacker
8 June 2006, 12:13 PM
یه سوال داشتم یه فروشنده بهم گفت که این ماهی(فاتر ماده)که کمتر از 1 بند هست بالغ راست می گفت اخه ماهی های قبلیم خیلی بزرگتر بودن؟؟؟؟

Anoush
8 June 2006, 12:28 PM
یه سوال داشتم یه فروشنده بهم گفت که این ماهی(فاتر ماده)که کمتر از 1 بند هست بالغ راست می گفت اخه ماهی های قبلیم خیلی بزرگتر بودن؟؟؟؟

فاتر همان فایتر است؟ 1 بند یعنی چند سانت؟

faraz-hacker
8 June 2006, 12:33 PM
بله اشتباه تایپی بود حدودا 3یا 4 سانت ممنونم

sina69
8 June 2006, 01:24 PM
4 سانت که خیلی بزرگتر از یه بنده!!!
ولی در کل ماهی فایتر بزرگتر از 6 نا 6.5 سانت نمیشه. اگه 4 سانت باشه که به نظر من بالغه. تا نظر دوستان چی باشه.

Unknown97
9 June 2006, 12:13 PM
Unknown97 عزیز من هم میخوام دقیقا همین کار آقای Discus رو انجام بدم اما نه برای دیسکاس برای پرت و سورم و... البته من تصمیم داشتم که گوپی پرورش بدم حالا یه سئوال اینکه گوپی بهتره یا مولی؟
سئوال مهمتر اینکه چرا فقط نرها؟؟؟ پس ماده ها رو باید چی کار کرد؟

پرت ماده رو با پوزه ميموني بيندازي بهتره

براي اينكه واسي ماهي هاي زنده زا يك ماهي نر رو با چند ماهي ماده به ترتيب مي اندازند.

گوپي و مولي فكر نكنم براي خوراك زياد فرق كنه.

Makan
9 June 2006, 11:56 PM
لطفا در مورد تکثیر دیسکاس اگه کسی می تونه کمکم کنه
با تشکر ماکان

Discus
10 June 2006, 07:34 PM
لطفا در مورد تکثیر دیسکاس اگه کسی می تونه کمکم کنه
با تشکر ماکان

دوست عزیز ماکان جان

تکثیر ماهی دیسکس یکی از سخت ترین نوع تکثیر است . البته نشد نداره .
اما بسیار سخت است . اگر بخواهید می توانید از توضیحات آقای محسنی استفاده کنی و اگر سئوالی داشتی در همین جا بپرس .

با تشکر Discus :lover: :lover:

Discus
10 June 2006, 07:42 PM
[QUOTE=ghalandaran]با سلام و احترام

در بسياري از كتابهاي نگهداري ماهي نوشته شده كه فلان نوع ماهي در آكواريوم تكثير نمي شود و يا از تكثير فلان ماهي هيچ اطلاعي در دست نيست ؟
سوال

1 - دليل علمي عدم تكثير در آكواريوم چيست ؟

در پاسخ این سئوال شما باید بگوییم که تمام ماهیان تکثیر می شود اما نه در محیط آکواریوم بلکه در محیط طبیعی .
مثلا ماهی دیسکس هم در محیط آکواریوم قابل تکثیر است . اما شرایط آن بسیار سخت است .
و یا مثلا ماهی آروانا برای تکثیر در محیط آکواریوم نیاز به یک آکواریوم با حجم تقریبا 700 لیتر دارد .

Discus :lover: :lover: :lover:

اگر در توضیحات من اشتباهی هست لطفا دوستان تصحیح نمایند . :icon_wink

Makan
10 June 2006, 07:43 PM
با سلام
آقای محسنی کیه ؟؟؟؟؟؟؟
با تشکر ماکان

Discus
10 June 2006, 09:09 PM
با سلام

دوست عزیز لطفا پست 42 همین تایپیک را مطالعه کن . در این پست آقای محسنی تجربه خود را در مورد پرورش دیسکس نوشته است .

masoud1990
11 June 2006, 04:44 PM
اسکار رو بعد از چند روز میشه تکثیر کرد؟

Anoush
12 June 2006, 10:42 AM
اسکار رو بعد از چند روز میشه تکثیر کرد؟

ببخشید بعد از چند روز از چه تاریخی؟ تاریخ خرید؟

Blaze
18 June 2006, 02:08 AM
سلام

کوریدوراس جولی من شکمش باد کرده ، همهش یه کنج میشینه ، فکر میکنم باردار باشه به خاطر باله بالیی که کمی گرد تره نسبت به بقیه و فکر میکنم علامت ماده بودنشه .

توی یه آکواریوم دیگه تنها با یک جولی باله تیز گذاشتمش .

به نظر دوستان باردار شده ؟
اگر میخواد تخم بگذاره ، شرایط خاصی مثل سنگ رو نمیخواد ؟

davood2net
19 June 2006, 04:46 PM
با سلام:lover:
امروز از پلاسكو چند تا مولي (كوچك سه چهار سانتي ) براي تكثير خوراك ماهي هام گرفتم آخر سر كه داشتم از مغازه خارج ميشدم مغازه دار گفت كه مولي مولد فردا مياريم .....!!
1- ميخواستم بدونم چه فرقي داره
2- آيا اينكه ميگن يه نر با سه تا ماده بايد باشه ، آيا هر گروه از اين اكيپ ها بايد در آكواريومي جدا باشه يا نه به ازاي هر سه ماده موجود در آكواريوم يه نر و اينكه اگر مورد دوم درسته تا چه تعداد در يك آكواريوم باشه
3- آيا در ظرفي مثل سطل ميشه اين كار رو كرد با يه سنگ هوا يا نه حتما بايد آكواريوم شيشه اي باشه و ظرف بايد چقدر بزرگ باشه این خیلی مهمه ظرف باید چقدر بزرگ باشه و آیا توش از گیاهی سنگی چیزی استفاده باید بشه یانه ساده باشه آيا بخاري نيازه
4- من مدت دو ماه يه جفت مولي خيلي بزرگ و چاق 6 ، 7 سانتي داشتم آيا مولي مولد همونا هستند در حالي كه زاد و ولد نكردند
5- براي تكثير آيا رنگهاي موليها فرق ميكنه سفيد ، قرمز ، مشكي ؟
6- آيا لاروها نياز به بخاري دارند ؟
از پاسختون ممنون ميشوم:icon_excl
از Discus عزیز برای پاسخ زیر ممنونم اما اگه کسی جواب باقی سوالات رو میدونه ممنون میشم

--------------------
گر مخير بكنندم به قيامت كه چه خواهي --- دوست مارا و همه نعمت فردوس شمارا:icon_surp

Romans
21 June 2006, 10:26 AM
با سلام
دوستان عزیز برای تخم ریزی انواع سیکلیده ها مثل دیسکس و انجل میتوانید از نمونه زیر هم استفاده نمایید.در ساخت این نمونه از چوب استفاده شده که بوسیله چسب اکواریوم به هم متصل شده.برای جلوگیری از خورده شدن تخمها توسط والدین میتوانید از توری سیمی مطابق با شکل زیر استفاده کنید.

http://img8.picsplace.to/img8/17/cage_933.jpg

Romans
21 June 2006, 10:36 AM
سلام
این هم نمونه کوزه سفالی برای تخم ریزی دیسکس :

http://img8.picsplace.to/img8/17/discud_breeding.jpg

دوستان ببخشید اگر سایز عکسها بزرگه برای اینکه بهتر مشخص باشه مجبور شدم سایز را بزرگتر کنم.

Romans
21 June 2006, 10:40 AM
این هم روز دوم و بیرون امدن لاروها :

http://img8.picsplace.to/img8/17/day_1_wrigglers.jpg

موفق باشید.

sina69
27 June 2006, 07:50 PM
بچه یه چیز شاید خیلی عجیب!!!!!!!!!
یه سورم تک دارم که الان مشغول تخم گذاریه!!!!!!!!!
چی کار کنم؟ براش یه نر بگیرم کافیه یا باید خودش جفتشو انتخاب کنه؟
یکی کمک کنه. جداش بکنم تا احساس آرامش کنه؟یا بذارم همونجا باشه تا بقیه تخماشو بخورن؟؟؟

Blaze
28 June 2006, 06:18 AM
دوستان کسی کمک راجع به کوریدوراس جولی نمیتونه بکنه ؟

الان بیشتر از 7 - 8 روز شده که داره از فرط چاقی ( حاملگی بنظر من ) میترکه !

چشماش داره میپره بیرون ،

با توجه به باله ماهی ، 3 تا جولی دیگه که نر بنظر میومدن رو با این ماهی توی یک مخزن جدا گذاشتم ، ماده برگشته بود به پشت و فکر کردم مرده ، اما تا منو دید برگشت و خلاصه هر روز وحشتناک تر باد میکنه !

دیدم مخزن جدا رو نمیپسنده ، برشون گردوندم به مخزن اصلی

Anoush
28 June 2006, 09:51 AM
دوستان کسی کمک راجع به کوریدوراس جولی نمیتونه بکنه ؟

الان بیشتر از 7 - 8 روز شده که داره از فرط چاقی ( حاملگی بنظر من ) میترکه !

چشماش داره میپره بیرون ،

با توجه به باله ماهی ، 3 تا جولی دیگه که نر بنظر میومدن رو با این ماهی توی یک مخزن جدا گذاشتم ، ماده برگشته بود به پشت و فکر کردم مرده ، اما تا منو دید برگشت و خلاصه هر روز وحشتناک تر باد میکنه !

دیدم مخزن جدا رو نمیپسنده ، برشون گردوندم به مخزن اصلی

پودر سولفات منیزیوم رو امتحان کن. نمیدونم تو ناصر خسرو یا داروخانه ها گیر میاد یا نه.
اسم خارجیش Epsom Salt هست. اگه گیر اوردی بگو تا بگردم دوزشو پیدا کنم.(ارسطو یا حامد اگر اینجا سر بزنن میدونن که گیر میاد یا نه)

alirezasaberi
28 June 2006, 03:08 PM
پودر سولفات منیزیوم رو امتحان کن. نمیدونم تو ناصر خسرو یا داروخانه ها گیر میاد یا نه.
اسم خارجیش Epsom Salt هست. اگه گیر اوردی بگو تا بگردم دوزشو پیدا کنم.(ارسطو یا حامد اگر اینجا سر بزنن میدونن که گیر میاد یا نه)
ميشه بيشتر توضيح بدين .( فرض كنيد گيرآوردم . آخه اگه گير بيارم ممكنه شما رو گير نيارم.دونستنش ضرر نداره)

Anoush
28 June 2006, 03:28 PM
ميشه بيشتر توضيح بدين .( فرض كنيد گيرآوردم . آخه اگه گير بيارم ممكنه شما رو گير نيارم.دونستنش ضرر نداره)

سلام،

منو گیر نیاوردی اینترنت رو که ازتون نگرفتن.
اینترنت= دنیای اطلاعات بی دریغ در خدمت شما

این پودرو قدیما بعنوان مسهل مصرف میکردن! از بابا مامانا بپرسین بگین شربت سولفات دو منیزی چیه همشون یه دریا خاطره از این شربت بدمزه دارن و کلی میخندین.

من میدانم در ناراحتی های گوارشی ماهی ها زیاد مصرف میشه که اگر اینجا راحت گیر بیاد میگردم و دستورشو براتون پیدا میکنم. اگر هم که دستور میدید همین الان دست بکار شم، بروی چشم.

موفق باشید.

پی نوشت: (Epsom Salt) بسته به شدت بیماری نیم تا یک گرم در لیتر. هم در قرنطینه و هم در تانک اصلی میتوان استفاده کرد.

Blaze
29 June 2006, 01:39 AM
بنظر میاد که حامله هست نه چاقی و مشکلات دیگه !

من که ساعتها وقت گذاشتم ندیدم چیزی بخورن ،همش چرخ میزنن نمیدونم وا...
کیفیت آب هم خوبه ، سیفون هم مرتب انجام میدم .

Romans
1 August 2006, 03:17 PM
سلام
این بچه های ماهیهای ناز و شیطون دو هفته از تولدشون گذشته ولی هنوز قصد جدا شدن از مادر خود را ندارند.البته تعداد انها نسبتن زیاده و باید به مادرشون به خاطر مراقبت از این همه بچه افرین گفت.

http://imgserv4.imagehigh.com/imgs////17674_index_s.jpg

http://imgserv4.imagehigh.com/imgs////20465_index_u.jpg

maryamakbari1
1 August 2006, 07:44 PM
با سلام اين عكس ماهي هاي شماست؟؟؟؟؟

maryamakbari1
1 August 2006, 07:46 PM
سلام،
این پودرو قدیما .............................
من میدانم در ناراحتی های گوارشی ماهی ها زیاد مصرف میشه که اگر اینجا راحت گیر بیاد میگردم و دستورشو براتون پیدا میکنم. اگر هم که دستور میدید همین ......
پی نوشت: (Epsom Salt) بسته به شدت بیماری نیم تا یک گرم در لیتر. هم در قرنطینه و هم در تانک اصلی میتوان استفاده کرد.
با سلام من از داروخانه دامپزشكي گرفتم اما روي ان نوشته براي دام از همين ميتوانم استفاده كنم. با تشكر.

بله، انوش

Unknown97
1 August 2006, 08:07 PM
اولا ماهي هاي زينتي تخم هاي خودشون رو جذب مي كنند و اگر خواستيد باز اين كار را بكنيد از آرتمياي زنده و درشت شده به دليل ملين بودن استفاده كنيد.

Romans
2 August 2006, 10:01 AM
با سلام اين عكس ماهي هاي شماست؟؟؟؟؟

سلام
نه متاسفانه ولی برای خوم خیلی جالب بود چون تا به حال ندیده بودم این تعداد بچه ماهی در یک نوبت هچ شده باشند.

maryamakbari1
6 August 2006, 09:01 PM
با سلام چند روز پيش در شبكه اموزش مطلبي در مورد مولدين قرل الا بيان ميكرد بدين ترتيب كه چنانچه غذا دهي را قطع نماييم مولدين زودتر اقدام به تخمگذاري ميكنند يعني زمان بار وري را ميتوان با فطع غذا دهي جلو انداخت حال سوال من اين است ايا يك چنين مطلبي براي ماهيان اكواريومي هم مصداق دارد يا خير با تشكر.

alirezasaberi
8 August 2006, 07:33 PM
با سلام چند روز پيش در شبكه اموزش مطلبي در مورد مولدين قرل الا بيان ميكرد بدين ترتيب كه چنانچه غذا دهي را قطع نماييم مولدين زودتر اقدام به تخمگذاري ميكنند يعني زمان بار وري را ميتوان با فطع غذا دهي جلو انداخت حال سوال من اين است ايا يك چنين مطلبي براي ماهيان اكواريومي هم مصداق دارد يا خير با تشكر.
اين مطلب در مورد ماهيان گرمابي هم صدق ميكنه ولي در مورد ماهيان آكواريومي مطمئن نيستم ولي احتمالا همينطوره

jacobnazarade
18 August 2006, 02:48 PM
با سلام خدمت دوستان
البته بهتر از همین الان تخمه میگو رو هم باز کنید و نگذارید زیاد بزرگ شود تا برای تغذیه اونها استفاده شود چون بین
24تا 48 ساعت طول می کشد تا کامل باز شود .

maryamakbari1
16 September 2006, 06:51 PM
باسلام من فكر ميكنم پرورش ماهيان مولد بسيار پر اهميت و بحث برانگيز ميباشد مثلا من 50 عدد انجل كوچك گرفتم در طي چند ماه با تغذيه و مراقبت بزرگ شدند از اين تعداد 10 جفت با هم جفت خوردند ان ها را از هم جدا كزدم وبه تغذيه و مراقبت هاي مناسب پرداختم اما از اين تعداد كه البته همه را از يكجا نگرفته بودم فقط 2 جفت اقدام به تخمگزاري نمودند البته سري اول تخم ها سفيد شدند ولي سري دوم تا حالا سفيد نشدند مسئله اين است از ميان اين همه ماهي كه در شرايط يكسان نگهداري شدند چرا فقط اين تعداد بايد موفق به تخمگذاري شوند حال سوال من از دوستان محترم ذلايل اين اتفاق است به نظر من ماهيان مولد مهم بودند كه در موردشان بطور مجزا بحث شود اگر براي ديگران مهم نباشد براي من فرقي ندارد پاسخ سوالم را در كجا دريافت كنم

Talebi Zadeh
29 November 2006, 03:01 PM
من یه جفت سیچلاید زرد داشتم که با بقیه ماهیا نمیساختند.انداختمشون تو یک آکواریوم 30 سانتی بعد یه مدتی تخم گذاشتند و الان تقریبا 24 تا بچه دارند.الان تقریبا یک ماه هستکه با آرتیما تغذیشون میکنم که رشد خیلی خوبی هم داشتند.
حالا میشه به من بگین که آیا باید هنوز آرتیما بهشون بدم یا یه غذای دیگه؟
اگر باید یه غذای دیگه بدم باید چی بهشون بدم؟

Romans
29 November 2006, 03:12 PM
من یه جفت سیچلاید زرد داشتم که با بقیه ماهیا نمیساختند.انداختمشون تو یک آکواریوم 30 سانتی بعد یه مدتی تخم گذاشتند و الان تقریبا 24 تا بچه دارند.الان تقریبا یک ماه هستکه با آرتیما تغذیشون میکنم که رشد خیلی خوبی هم داشتند.
حالا میشه به من بگین که آیا باید هنوز آرتیما بهشون بدم یا یه غذای دیگه؟
اگر باید یه غذای دیگه بدم باید چی بهشون بدم؟

سلام
دوست عزیز بچه ماهی چه سایزی هستند اگر به رشدی رسیدند که بتوانند به طور مستقل به زندگی ادامه دهند انها را از والدین جدا کنید و به صورت مجزا تغذیه کنید.میتوانید با دل میکس شده خیلی ریز یا گرانولهای ریز انها را تغذیه کنید.اگر در کنار والدین باشند هر غذایی اول سهم والدین خواهد شد.موفق باشید.

Talebi Zadeh
29 November 2006, 03:29 PM
تقریبا 3 یا4 میلی متر هستن و والدینشون هنوز ازشون مراقبت میکنن ونمیذارن کسی دست به شیشه آکواریوم بزنه.

Romans
29 November 2006, 04:57 PM
تقریبا 3 یا4 میلی متر هستن و والدینشون هنوز ازشون مراقبت میکنن ونمیذارن کسی دست به شیشه آکواریوم بزنه.

سلام
دوست عزیز بچه ماهیها برای تغذیه جداگانه هنوز به رشد و سایز مناسب نرسیده اند.بهترین تغذیه انها توسط والدین برای انها مهیا میشود.در حال حاظر همان ارتمیای زنده برای انها مناسبترین است.موفق باشید.

Unknown97
30 November 2006, 12:29 AM
روزي چند بار بهشون آرتميا ميدي؟

در طي يك ماه حداقل بايد اندازه پشت ناخن انگشت كوچك شده باشند.

paeezan27
10 December 2006, 09:06 PM
با سلام یک کمک فوری فوتی نیاز دارم سری اول بچه انجل های من به خوبی رشد کردند ولی سری 2و3 که تعدادشان بسیار زیاد بود بعد از شنای اول که به انها ارتمیا دادم روز دوم همه یکدفعه مردند شرایط هم فرقی نکرده اگر بگید راه حل این مشکل من چیست کلی ممنون میشم.

Romans
11 December 2006, 09:43 AM
با سلام یک کمک فوری فوتی نیاز دارم سری اول بچه انجل های من به خوبی رشد کردند ولی سری 2و3 که تعدادشان بسیار زیاد بود بعد از شنای اول که به انها ارتمیا دادم روز دوم همه یکدفعه مردند شرایط هم فرقی نکرده اگر بگید راه حل این مشکل من چیست کلی ممنون میشم.

سلام
دوست عزیز علت عمده میتونه از شرایط نامطلوب اب باشه.اگر در دادن نوزاد ارتمیا زیاده روی کنید و بقایای ان را سیفون نکنید باعث مرگ بچه ماهیها خواهد شد.موفق باشید.

noshin
11 December 2006, 03:23 PM
سلام دوستان می خواستم از تجربیات خودم در مورد پرورش تایگر بارب بگم از اینجا شروع میکنم

تشخیص تایگربارب:بارب بالغ اندازهی 3تا4 سانت داره
بارب نر لاغرتر و روی لبها وباله های اون لبالویی یا قرمز رنگ هستش
بارب ماده شکمی بزرگ و چاقداره اون هم وقتی بالغ بشه رنگ باله های شکمی اون قرمز رنگ میشه

زمان جفت گیری همون طور که در مورد بعضی از ماهی ها باید تعداد ماده ها بیشتر باشه در مورد بارب ها هم این موضوع صدق میکنه .پس باید تعدادی بارب جوان سالم و شاداب را باهم خرید و اونها رو در تانکی مناسب گذاشت چون این ماهی کمی شلوغ و پر جنبو جوش هست بهتره از گذاشتن گوپی و آنجل در کنار هم خودداری کرد . وقتی ماده ها و نرها بخصوص رنگ خود را گرفتن او موقع زمان بلوغ ماهی ها بحساب می اید تجربه شده برای بازده ای بهتر به ماده ها بخصوص کرم خاکی داده بشه (تجربه من هم همین موضوعو تایید میکنه)
کرم ها باید تمیز باشن که باز هم بهتره قبل از دادن کرم به ماهی ها ظرف کوچکی رو از شن پر کنید و کرم هارو به همراه کمی اب توی شن رها کنید (برای من این تجربه شخصی بوده چون بعد از 1 تا 2 روز کرمها صورتی شفاف شدن و اثری از خاک در بدن اونها نبود)

کرمهارو به قطعات کوچکتری تقسیم کرده و به ماهی ها داده اگر دفعه اول هست و ماهی آشنایی به کرم نداره بهتره از قبل پیش بینی کنی و به ماهی ها غذا ندی و بعد به مقدار کمی از کرم رو به اونها بدی کمی طول می کشه تا ماهی به کرم عادت کنه اما وقتی هم خورد حسابی ازش خوشش میاد
البته به همراه کرم وعده غذایی رو هم بدید

خوب حالا میرسیم به اماده کردن تانک برای تخم ریزی
تانکی جدا رو که از اب مقطر(بهتره)35cm ارتفاع داره رو با دمای 27 درجه مملو از گیاه پوشیده شده در کف و در زوایا اماده کنید با شعلع هوایی که در یکی از این زوایا گذاشته شده مولدین در مرکز تجمع می کنن و در زوایا تخم ریزی میکنن کف اکواریوم باید هیچی نباشه حتی شن یا فیلتر
ماهی ماده باید 10 روز در تانکی جدا تنها باشه البته همه ماده ها باهم دور از ماهی های نر
ابعاد تانک تخم گیری بایدد به طول 70 و عرض 40 باشه (تجربه من در تانک به طول 35 و عرض30 هم موفق بوده) محل این تانک باید جایی باشه که نور طبیعی داشته باشه تا طلوع و غروب خورشید در انجا محسوس باشه. گفتم اکواریوم باید مملو از گیاه باشه تا مولدین نتونن به لابلای اونها نفوذ کننحتی بوسیله تور کشی هم میشه یعنی تور رو با فاصله4 تا 5 سانت از کف قرار داد.( من نتونستم چون هنوز توری پیدا نکردم که تخم ها بتونن از اون عبور کنن ولی مولدین نتونن)

پوشیدن شیشه جلویی لازم و ضروری است و حتی الامکان از ایجاد مزا حمت جلوگیری کرد.

بهترین زمان برای انتقال مولدین غروب است. نیم ساعت قبل از غروب اول ماده را به ارامی انتقال داده دقایقی بعد نر را تعداد مولدین به نسبت 1 ماده و 2 نر هست یا 3 ماده با 5 نر یا 5ماده با 7 نر. مولدینی که امادگی دارن بدنشان پررنگ تر استو شفاف تر .

تخم ریزی از همان لحظات اول شروع وتا صبح روز بعد از طلوع تا نزدیک به ظهر همان روز ادامه دارد. بعد از انجام تخم ریزی مولدین بی حرکت می شوندو گاهی یک ماده توسط یک نر دنبال می شود در ان زمان مولدین به تانک اصلی انتقال داده می شوند.

تخم ها شفاف هستن و با سختی قابل رویت . برای جلوگیری از قارچ زدگی محلول متیلن بلو را به اب اضافه میکنیم تخم ها در دمای 27 درجه کمتر از 24 ساعت باز میشن اب باید سبک باشه بهمین دلیل از اب مقطر من استفاده میکنم اما اب سبک را بعد از هچ شدن تخم ها باید کم کم سنگین کردو تعویض .

لارو بارب ها در اواخر روز دوم و اوایل روز سوم کیسه زرده را هضم میکنن در این مرحله باید به تخم ها میگوی تازه هچ شده داد. بعد از اولین هضم غذا لارو ها بای به تانک مخصوص باارتفاع 15 سانت انتقال داد که باید از فیلتر های ابری با چشمه ریز استفاده کرد بعد از 15 روز لارو ها را به اکواریومی که فیلتر شنی دارد انتقال داد که در این زمان علاوه بر میگو از غذا های متنوع دیگری استفاده کرد.

Discus
20 December 2006, 11:28 AM
با سلام

من مي خواستم بدونم تكثير چاقو ماهي چطوري است .
من دو تا چاقو ماهي دارم كه رفتارشون كمي مشكوك است .
در قسمتي از كف آكواريوم را هم تميز كردند . چند بار هم ان قسمت را درست كردم . دوباره چند روز بعد همانطوري بود .

ممنون مي شم من را راهنمايي كنيد .

noshin
20 December 2006, 01:29 PM
دوستان
میتونید بگید این انجل ها نر هست یا ماده وایا به زمان جفت گیری رسیدن ؟

http://i16.tinypic.com/4fv08bk.jpg
http://i16.tinypic.com/4dwkwhw.jpg

noshin
20 December 2006, 01:33 PM
جناب طالبی زاده

منظور شما همون ماکرو زرد هست
اخه من 4 ابی شو داشتم اما منو ناامید کردن و به دیار باقی پر گشودند
راستی اندازشون چقدر بود که تخم ریختن و شما خودتون می دونستید اونها نرو ماده هستن و اینکه نرو مادشون قابل تشخیص هست ممنون از راهنماییتون

Romans
20 December 2006, 02:31 PM
دوستان
میتونید بگید این انجل ها نر هست یا ماده وایا به زمان جفت گیری رسیدن ؟

http://i16.tinypic.com/4fv08bk.jpg
http://i16.tinypic.com/4dwkwhw.jpg

سلام
هنوز کمی زوده ولی انجل سیلور شما به احتمال زیاد ماده است.ولی در مورد دومی نمیشه دقیق نظر داد.اگر از پهلو عکسی از ان دارین ارسال کنید تا بهتر بشه تشخیص داد.

noshin
23 December 2006, 03:31 PM
http://i12.tinypic.com/3you1a8.jpg
ممنون از راهنماییتون لطفان اگه اطلاع دارید بگید این انجلها دوتاشون اونقدر بزرگ هستن که به زمان جفت گیری نزدیک باشن
در ضمن در اون زمان با توجه به رقصشون میشد فهمید که باید اونهار وتو تانک جدا گذاشت

siavash2006
24 December 2006, 11:43 AM
http://i12.tinypic.com/3you1a8.jpg
ممنون از راهنماییتون لطفان اگه اطلاع دارید بگید این انجلها دوتاشون اونقدر بزرگ هستن که به زمان جفت گیری نزدیک باشن
در ضمن در اون زمان با توجه به رقصشون میشد فهمید که باید اونهار وتو تانک جدا گذاشت

این که ماهی ها به زمان جفتگیری رسیدن یانه به اندازشون نیست . به سنشونه من خودم آنجل دلرم که 20 سانتی بودن که جفتگیری کردن هم آنجلی داشتم که کوچکتر بودن وجفتگیری کردن .... گرچه از عکسهای شما چیزی معلوم نیست.:icon_eek:
اگر هم میخواید ماهی هاتون جفتگیری کنن بهتره اونا رو از وقتی که خیلی کوچکند با هم بزرگ نکنید وکلاّ از مغازه های متفاوت بخرید ....
در مورد تکثیر آنجل در تاپیک این ماهی مفصل توضیح داده شده:icon_evil .
پیروز باشید

noshin
25 December 2006, 12:47 AM
ممنون دوست عزیز اما چرا باید از بچگی اونها رو کنار هم نگذاشت منظورتونو نمی فهمم یعنی حتی اگه من 50 از اونها رو داشتم هر 50 تا رو تنها توی یک تانک نگه دارم
(اگر هم میخواید ماهی هاتون جفتگیری کنن بهتره اونا رو از وقتی که خیلی کوچکند با هم بزرگ نکنید وکلاّ از مغازه های متفاوت بخرید ....)
در ضمن من بین خرید انجلهام زمان زیاد و قابل توجهی بوده من از یک مغازه خرید میکنم و حاضر نیستمم از جایی دیگه خرید کنم که مطمئن نیستم
و اینکه مغازه دار به من گفته این گورامی دارف عسلی هست می دونم تصویر بد هست اما اگه میشه بگید من درست اسمشو میگم دارف عسلی
http://i17.tinypic.com/2s97yut.jpg

Blaze
25 December 2006, 01:05 AM
هیچی معلوم نیست آخه !

شبیه اسکار آلبیونو شده :icon_arro

یک عکس بگیرید که انعکاس نداشته باشه و بشه دقیق راهنمایی کرد .

sina69
7 January 2007, 11:36 AM
دوستان براي تکثير فايتر يه نر و يه ماده کفايت ميکنه؟
من شنيدم که بايد چند تا ماده بندازي يه نر تا نر خودش انتخاب کنه.وگرنه ماهي نر ماده رو ميکشه!!!!
کسي تو اين زمينه اطلاع و تجربه اي داره؟
ميخوام فقط براي عشق خودم تکثير کنم وگرنه ميدونم که هم نگهداري بچه ها سخته و هم اصلا ارزش تجاري نداره.

Romans
7 January 2007, 12:37 PM
دوستان براي تکثير فايتر يه نر و يه ماده کفايت ميکنه؟
من شنيدم که بايد چند تا ماده بندازي يه نر تا نر خودش انتخاب کنه.وگرنه ماهي نر ماده رو ميکشه!!!!
کسي تو اين زمينه اطلاع و تجربه اي داره؟
ميخوام فقط براي عشق خودم تکثير کنم وگرنه ميدونم که هم نگهداري بچه ها سخته و هم اصلا ارزش تجاري نداره.

سلام
من خودم با یک جفت فایتر اینکار را انجام دادم.البته میتوانید از دو تا سه ماده و یک نر استفاده کنید ولی فراموش نکنید خوی تهاجمی بین فایتر ها ماده هم وجود دارد البته خیلی خفیفتر ولی ممکنه به هم اسیب برسونند.یک تانک کوچک و گیاهکاری شده برای اینکار مناسب است .موفق باشید.

sina69
7 January 2007, 08:04 PM
سلام
من خودم با ی� جفت فایتر این�ار را انجام دادم.البته میتوانید از دو تا سه ماده و ی� نر استفاده �نید ولی فراموش ن�نید خوی تهاجمی بین فایتر ها ماده هم وجود دارد البته خیلی خفیفتر ولی مم�نه به هم اسیب برسونند.ی� تان� �وچ� و گیاه�اری شده برای این�ار مناسب است .موفق باشید.

نمي دونم چرا دکمه سپاس برداشته شده؟
بسيار سپاس از راهنماييتون.
مشکل اينجاست که الان فايتر ماده گير نيماد. جايي رو سراغ داريد که ماده داشته باشه. پلاسکو هم فقط ايران آکواريوم و اون مغازه آخري داره که هم خيلي ريزن و هم کاملا مريض و بي حال.

Romans
8 January 2007, 02:27 AM
نمي دونم چرا دکمه سپاس برداشته شده؟
بسيار سپاس از راهنماييتون.
مشکل اينجاست که الان فايتر ماده گير نيماد. جايي رو سراغ داريد که ماده داشته باشه. پلاسکو هم فقط ايران آکواريوم و اون مغازه آخري داره که هم خيلي ريزن و هم کاملا مريض و بي حال.

سلام
بله حق باشماست .به اين علت كه همه دنبال زيبايي فايتر هستند و فروشنگان جنس نر انرا براي فروش مياورند.متاسفانه الان جايي به نظرم نميرسه ولي بهتره به فروشگاه هاي خيابان نواب هم سري بزنيد.موفق باشيد.

skillerboy
3 February 2007, 05:53 PM
اگر كسي از دوستان درباره تكثير ماهي افرا اطلاعاتي داره ممنون ميشم كه در اختيارم قرار بده
؟

trova
22 February 2007, 05:15 PM
اگه كسي در باره نحوه تكثير و انتخاب ماهي مايكرو چيزي ميدونه ممنون ميشم جوابمو بده

trova
25 February 2007, 02:38 PM
نحوه تشخيص نر از ماده ماهي مايكرو رو ميخوام بدونم

البته ميگن ماهي نر يه خط سياه رو بالش داره ولي نميدونم كه صحت داره يا نه

F.®.A
26 February 2007, 05:02 PM
با سلام
دوستان آنجل مونو با آنجل معمولی امکان جفت شدن دارن؟؟ و از ترکیب نژادیشون بچه گرفت؟

Blaze
27 February 2007, 01:38 AM
تا اونجایی که بنده اطلاع دارم ، نژاد آنجل مونو در حقیقت از زیر گونه آنجل نیست بلکه ماهی آب شوری است که با آب شیرین عادت داده شده و به اصطلاح ماهی لب شور در افواه عمومی خوانده می شود .

تنها علت بکار رفتن کلمه انجل در ماهی انجل مونو ، شباهت ظاهری ان با ماهی های گونه آنجل است .

تا به حال در هیچ مورد یا هیچ لابراتواری همچین آزمایشی انجام نشده و هیچ مورد ثبت شده ای گزارش نشده است.

Moh4mm4d
27 February 2007, 09:29 PM
سلام

دو تا از ماهی های من ( که اسمشون رو نمیدونم! ) گاهی لب هاشون رو به هم قفل میکنن، این نشانه جفت گیری هست؟
چند روز پیش هم دیدم اینکار رو میکردند خیلی کوتاه ولی امروز که یک نگاهی به آکواریوم انداختم بصورت طولانی اینکارو میکردن و گاهی تا وقتی که ماهی دیگه ای مزاحمشون نمیشد ادامه میدادن.
خودشون رو هم به رنگ تیره درمیارند موقع اینکار و باله هاشون رو سیخ میکنن.

اندازشون بدون دم حدود 5 سانت هست. عکس این ماهی: ( کیفیت ندارن عکس ها! )

http://suprfile.com/src/1/6249kfv/severum1.jpg
http://suprfile.com/src/1/64949md/Image088++.jpg

Blaze
28 February 2007, 12:45 AM
این ماهی شما گرین تروره ، در این اندازه جفت گیری نیست ، بلکه نشانه خط و نشان کشیدن برای تعیین مرز بندی آکواریوم شماست !

ضمنا" مراسم عروس و دوماد نشونی یک ربعی بیشتر طول نمیکشه وا.. اعلم !

kasra_masiha
3 March 2007, 03:29 AM
سلام
چرا سورم ها تخم هاشون رو میخورن ؟
جز استرس عامل دیگه ای داره؟

kasra_masiha
3 March 2007, 03:34 AM
نحوه تشخيص نر از ماده ماهي مايكرو رو ميخوام بدونم

البته ميگن ماهي نر يه خط سياه رو بالش داره ولي نميدونم كه صحت داره يا نه

بله دوست عزیز صحت داره ولی یه خورده سخته نر ها خط پر رنگ تری نسبت به ماده ها دارن

kasra_masiha
6 March 2007, 03:07 AM
سلام
آیا باید نر و ماده رو جدا کرد؟
دوستان ممنون میشم زود تر جواب بدید فوریه :icon_redf

Anoush
6 March 2007, 10:19 AM
آیا باید نر و ماده رو جدا کرد؟
دوستان ممنون میشم زود تر جواب بدید فوریه :icon_redf
این سوال شما رو باید Blaze عزیز جواب بده که بیشترین تجربه رو در این نوع ماهی داره ولی بنظر من خورده شدن تخم ها بوسیله پدر و مادر در اولین تخم ریزی طبیعی هست و کم کم میاموزند که تا تبدیل تخم ها به ماهی از انها مراقبت کنند. البته من تجربه خودم رو در مورد دیسکس میگویم.
ولی این ها هم بالاخره سیکلید هستند و تشابهاتی با هم دارند.

Blaze
6 March 2007, 01:25 PM
سلام

معمولا استرس غالب ترین عامل هست در عین حال فاکتورهای دیگه ای مثل کوچک بودن مخزن ، حتی مخزن خاص جفتگیری هم بسیار مهمه که بازهم بنوعی به استرس مربوط میشه .

در یک سری از کتاب ها عنوان شده که برای تشویق به تخمگذاری مجدد ، اجازه بدید تا اولین بار تخم ها رو بخورند .

اما بنده با این نظر مخالفم و بیشتر با دیدگاه جناب Unkown در این زمینه موافقم که اولین بار اجازه بدهید تخمها خورده شوند تا نر در اثر تکرار جفتگیری نحوه صحیح باورساختن تخمها رو یاد بگیره و در نتیجه لاروهای بیشتری تا آمار 99 % سالم خواهید داشت .

پس از پایان جفتگیری بهتره ماده در همان مخزن باقی بمونه و یک سرامیک یا سنگ طبق همون بستر تخمریزی قرار داده بشه تا ماده بیقراری نکنه .

حتما جفت رو برای تخمریزی به یک تانک جداگونه ببرید . .

تجربه شخصی خودم :

مخزن تانک جفتگیری بسیار کوچک در حد 40 لیتر بود .خودم در اولین تخمریزی تخم ها رو جدا کردم و به یک سطل 10 تا 12 لیتری بعلت پر بودن همه تانک هام منتقل کردم ولی جفت رو جدا نکردم و جایگذاری سرامیک مجدد رو بعلت نداشتن ، انجام ندادم .
ولی موفق به بزرگ کردن لاروها نشدم چون یک انگل احتمالا از طریق هوا وارد آب شده بود ( خیلی بسرعت علی رغم وجود متیلن بلو ایرانی ) و مدتی فکر میکردم که انگل ها هون لاروها هستند ، چون تا قبل شکفته شدن تخم ها بسرعت وارد تخم میشدند و محتویات رو میخوردند و هر وقت من نگاه میکردم احساس میکردم دم لارو هست که داره تکون میخوره و چند تایی هم که نجات یافتند زیر دست این حقیر جان به جان آفرین تسلیم کردند .
در ضمن تجربه سطل و پس از اون تشت آب اصلا جالب نبود و توصیه میکنم یک مخزن فسقل 2 تا 2.5 هزار تومانی از پلاسکو برای این منظور تهیه کنید.

kasra_masiha
7 March 2007, 02:02 AM
من بار اول که دیدم تخم ریزی کردن سنگ حامل تخمها و پدر و مادر شون رو به یه مخزن 60 لیتری که با اب مخزن اصلی پر کردم منتقل کردم
ولی به علت همون استرس تخم ها خورده شدند ( بار اولشون بود ) . بعد 10 روز که تو همون 60 لیتری بودن تخم ریزی کردن ولی این بار هم بعد حدود 2.3 روز باز خورده شدن .
تخم ریزی بعدی نزدیکه .:icon_idea

در مورد تزیین مخزن تخم ریزی شون هم توضیح بدید

ممنون

Blaze
8 March 2007, 01:12 AM
وا.. بنده کار خاصی نکردم ، یک فیلتر ساده برقی حتی داشتم و یک سرامیک ، همینو همین .

moh@mm@d reza
8 March 2007, 11:46 PM
من بار اول که دیدم تخم ریزی کردن سنگ حامل تخمها و پدر و مادر شون رو به یه مخزن 60 لیتری که با اب مخزن اصلی پر کردم منتقل کردم
ولی به علت همون استرس تخم ها خورده شدند ( بار اولشون بود ) . بعد 10 روز که تو همون 60 لیتری بودن تخم ریزی کردن ولی این بار هم بعد حدود 2.3 روز باز خورده شدن .
تخم ریزی بعدی نزدیکه .:icon_idea

در مورد تزیین مخزن تخم ریزی شون هم توضیح بدید

ممنون
دوست عزيز اگر شما فقط سنگ تخمها رو به مخزن جداگانه انتقال مي داديد كفايت مي كرد .
براي اين كار بايد سنگ تخم ها رو وسط مخزن گذاشته و دو تا سنگ هوا در دو طرف قرار بديد.البته متيلن فراموش نشود.
ضمنا سعي كن يك سنگ هم شكل سنگ تخم ها براي ماهي ها قرار بدي تا از نبود سنگ عصباني نشوند.
بدرود...

Blaze
23 March 2007, 02:10 AM
متاسفانه امروز کلا عصابم داغون شد چون اون دو تا ماهی حاملم مردند
شاید گناه از خودم بود که نتوانستم قرص زایمان بهشون بدم

اگر می شود آقای blaze به طور خلاصه در این خصوص به جمع بندی اون تاپیک طول ودراز دار بپردازید
متشکرم

شما پست 30 (http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=213332&postcount=30) ، 75 (http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=232953&postcount=75) و 125 (http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=276267&postcount=125) رو بخون .

sasha_oscar
28 March 2007, 11:21 PM
برای تکثیر کوریدوراس لازمه کار وجود لایه شنی کف آکواریومه کوریدوراس ماده کف شن رو حفر می کنه و تخم ها رو اونجا می ریزه.اگه می خوای راحت تخمریزی کنه باید با جفتش تنها باشه.یه تنگ متوسط برای این کار کافیه.برای اینکه ببینی ماهی جفت شده یا نه باید به طرز شنا کردن اونا دقت کرد. ماهی نر دنبال ماده حرکت می کنه و به دور اون می چرخه.

alirezasaberi
31 March 2007, 04:14 AM
سلام دوستان
درمورد تكثير اكثر ماهي هاي به نظر ميرسه زياد بحث شده ولي من در مورد يك چيز مهم مطلب زيادي تو فروم پيدا نكردم(جز چند پست كوچولو) .
يعد از تكثير ماهي ها با اين همه بچه ماهي بايد چكار كنيم.نوع سيفون كردن، فيلتراسيون،اكسيژن دهي بدون تلاطم آب و چگونگي كنترل شرايط توي اون محيط متراكم از موارديه كه فكر ميكنم اكثرا باعث تلفات زياد بعد از تكثير ميشه.
دوستان اگر تجربياتي دارن بسم الله

Romans
31 March 2007, 03:58 PM
سلام دوستان
درمورد تكثير اكثر ماهي هاي به نظر ميرسه زياد بحث شده ولي من در مورد يك چيز مهم مطلب زيادي تو فروم پيدا نكردم(جز چند پست كوچولو) .
يعد از تكثير ماهي ها با اين همه بچه ماهي بايد چكار كنيم.نوع سيفون كردن، فيلتراسيون،اكسيژن دهي بدون تلاطم آب و چگونگي كنترل شرايط توي اون محيط متراكم از موارديه كه فكر ميكنم اكثرا باعث تلفات زياد بعد از تكثير ميشه.
دوستان اگر تجربياتي دارن بسم الله

سلام
دوست عزيز اين موضوع بستگي به نوع ماهي مورد نظر دارد .نوع توليد مثل ماهيها در محيط طبيعي و زيستگاه اصلي انها با شرايط مصنوعي و داخل اكواريوم بسيار متفاوت ميباشد.در محيط طبيعي ماهيهاي مولد اكثرن مراقبت از نوزادان را به عهده ميگيرند و بعداز رسيدن به رشد مناسب بچه ماهيها از والدين جدا شده و مستقل ميشوند.
اما در اكواريوم وضع فرق ميكند.شما بايد هم وظيفه طبيعت يعني فراهم كردن شرايط محيطي را به عهده بگيريد و هم وظيفه والدين را براي تغذيه و مراقبت.
بعد از اينكه بچه ماهيها به سلامتي هچ شدن و شناي ازاد را شروع كردند بايد تغذيه شوند و بعد از اولين وعده غذا بايد سيفونينگ را شروع كنيد.
براي سيفون كردن بايد از شلنگهاي باريكتر استفاده كنيد و براي جلوگيري از مكش احتمالي بچه ماهيها سر شلنگ را با توري ريز بپوشانيد.سيفون بايد هر روز به ميزان 30 تا 40 درصد انجام شود .
براي فيلتر ميتوانيد از فيلتر اسفنجي يا فيلتر شني استفاده كنيد .يك ظرف پلاستيكي مناسب با سايز تانك اماده كنيد يك تكه ابر به اندازه كف ان ببريد و لوله فيلتر كفي را از وسط ان عبور دهيد و روي انرا با ماسه بپوشانيد يا به جاي ابر از كفي فيلتر زير شني هم ميتوانيد استفاده كنيد.ولي بهترين و مناسبترين براي اينكار همان فيلتر اسفنجي ميباشد.
براي اكسيژن رساني هم بايد از سنگ هواي مناسب كه حبابهاي ريزتري از ان خارج شود استفاده كنيد.شدت ان هيچ مشكلي براي بچه ماهيها بوجود نمياورد.
كنترل فاكتورهاي اب هم بايد به صورت مرتب انجام شود و براي اينكار هم ميتوانيد از كيتهاي مخصوص استفاده كنيد.موفق باشيد.

Blaze
31 March 2007, 04:34 PM
براي فيلتر ميتوانيد از فيلتر اسفنجي يا فيلتر شني استفاده كنيد .يك ظرف پلاستيكي مناسب با سايز تانك اماده كنيد يك تكه ابر به اندازه كف ان ببريد و لوله فيلتر كفي را از وسط ان عبور دهيد و روي انرا با ماسه بپوشانيد يا به جاي ابر از كفي فيلتر زير شني هم ميتوانيد استفاده كنيد.ولي بهترين و مناسبترين براي اينكار همان فيلتر اسفنجي ميباشد.

با اجازه آقای محسنی عزیز ،

بنظرم شما تا مدتی مثلا حدود 14 روز ، از هیچ فیلتری استفاده نکنید و تنها از سیفون مناسب ذکر شده ، کمک بگیرید .

با توجه به لاروهای ریز امکان ورود اونها حتی به این مدل فیلترها محتمله ، بعلاوه محیطی جهت پنهان شدن فراهم میکنه که ناخواسته ممکنه باعث ار بین رفتن لارو بشه ، اجازه بدید کمی لاروها جون بگیرند و بزرگ بشند .

برای فیلتر هم اگر فرصت آماده کردن فیلتر عنوان شده رو ندارید ، از فیلتر های شنی ایرانی بهمراه پشم و شیشه که در ظرف شیشه ای کوچک مکعبی شکل بقیمت 1000 تا 1200 تومان در پلاسکو عرضه میشه استفاده کنید ، بنده خیلی از این فیلتر ها راضی هستم .

alirezasaberi
31 March 2007, 09:45 PM
ممنون دوستان
در مورد فيلتر من هم با فيلتر تو دو هفته اول مخالفم.سيفون بهتره براي هفته سوم به بعد هم خودم يك فيلتر درست كردم كه استفاده ميكنم(با قسمت فوقاني فيلتر زيرشني ماهيران و كمي ابر و يك جوراب شيشه اي زنانه). فكر ميكنم فيلتر زير شني براي هفته دوم به بعد هم زياد باشه.مگر با ماسه با دانه بندي ريز
اما با تلاطم آب يه خورده سخته كه متقاعد بشم. فيلتري كه در بالا ساختم تلاطم آب رو كم ميكنه و آب رو بطورت قطره قطره روي سطح آب ميريزه
اما تراكم، فكر كنم سيفون روزي 30 يا 40 درصد هم بعد از يكماه كم باشه .

ممنون ميشم بحث رو ادامه بدين

Romans
31 March 2007, 10:08 PM
اما با تلاطم آب يه خورده سخته كه متقاعد بشم. فيلتري كه در بالا ساختم تلاطم آب رو كم ميكنه و آب رو بطورت قطره قطره روي سطح آب ميريزه
اما تراكم، فكر كنم سيفون روزي 30 يا 40 درصد هم بعد از يكماه كم باشه .

سلام
دوست عزيز مقدار هواي خروجي از فيلتر اسفنجي يا هر نوع فيلتر ديگر كه با سيستم مكش اب توسط عبور هوا كار ميكند قابل كنترل ميباشد و با كم و زياد كردن فشار هوا ميتوانيد انرا تنظيم كنيد ولي تلاطم ايجاد شده توسط ان اصلن براي بچه ماهيها خطري ندارد.فيلتري كه شما درست كردين از نوع ابشاري يا سريز ميباشد.
در مورد استفاده از فيلتر من فقط در مورد فرم و نوع ان توضيح كلي دادم و بين 15 تا 20 روز اوليه فقط سيفون مرتب كفايت ميكند.
سيفون اب بايد با دقت انجام شود چون اگر زياد از حد باشد ميتواند با تغييرات ناگهاني موجب مرگ بچه ماهيها شود.
30 تا 40 درصد كفايت ميكند و بعد از رشد ماهيها و اضافه شدن فيلتر باز هم اين مقدار براي سيفون هر روزه كافي ميباشد.موفق باشيد.

Blaze
1 April 2007, 01:10 AM
تخمهای ماهی های بنده میزان قارچشون دوباره داره زیاد میشه ،

متیلن بلو خارجی ندارم ، UV هم ندارم . بنظر دوستان میشه از جنرال تونیک تترا !!! کمک بگیرم ؟!

یک مشکلی هم که دارم توی تخمریزی های قبلی هم بود ، یکسری موجودات کرم مانند سفید بیرنگ تقریبا ، دور رو بر تخم ها میخزند ، بار اول فکر کردم شاید لارو هستند ولی بعدا که جداشون کردم و با ذره بین نگاه کردم کرم مانند هستند و مثل لارو ها چشم و شکم ندارند .

نمیدونم چکارشون کنم ، بنظر میاد محتویات تخمها رو خارج میکنند .

برای تغذیه لاروها پس از جذب کیشه زرده ، در چند روز اول بغیر از زرده تخم مرغ و آرتمیا زنده ، پیشنهاد دیگه دارید ؟ تترا یا سرا محصولی برای لاروهای تازه هچ شده نداره ؟

Romans
1 April 2007, 01:22 AM
تخمهای ماهی های بنده میزان قارچشون دوباره داره زیاد میشه ،

متیلن بلو خارجی ندارم ، UV هم ندارم . بنظر دوستان میشه از جنرال تونیک تترا !!! کمک بگیرم ؟!

سلام
blaze عزيز شما از fungistop محصول شركت تترا استفاده كنيد هم از قارچ زدن تخمها جلوگيري ميكند و هم اون لاروهاي مشكوك را از بين ميبرد.
براي تغذيه لاروها هم يادمه ايران اكواريوم يه غذاي امريكايي داشت كه ميگفت مخصوص بچه ديسكسه و طبق معمول هم قيمت پرتي براش گذاشته بود.
ولي بهترين و به صرفه ترين همون ارتميا و زرده تخم مرغه . موفق باشيد.

Blaze
2 April 2007, 12:26 AM
با سلام

می خواستم تجربه موفق دوستان از لحظه اول تخمگذاری تا پایان هفته اول آزاد شدن لاروها رو بدونم .

1.نحوه جلوگیری از قارچ گرفتگی تخمها ،
2.تجربه هچ شدن در نور یا نبود نور ،
3.زمان شروع تغذیه لاروها ،
4.مهمتر از همه نحوه غذادهی و میزان آن در روز .

و موارد دیگه ای که بذهن بنده نرسیده و شاید دوستان با تجربه خودشون ، نکته ای رو عنوان کنند .

با تشکر

Romans
2 April 2007, 01:54 AM
1.نحوه جلوگیری از قارچ گرفتگی تخمها ،
2.تجربه هچ شدن در نور یا نبود نور ،
3.زمان شروع تغذیه لاروها ،
4.مهمتر از همه نحوه غذادهی و میزان آن در روز .

سلام
blaze عزيز شروع اين دوره براي ماهيهاي مختلف متفاوته .

1- براي جلوگيري از قارچ و سفيد شدن تخمها ابتدا بايد از اب سبك استفاده كنيد و از داروي ضد قارچ ( بلومتيل يا fungistop ) استفاده كنيد.
2- من در مورد انجل و گورامي هم در روشنايي اتاق و هم در انباري نيمه تاريك اينكار را انجام داده ام و عملن نور يا تاريكي تاثير محسوسي در اين كار نداشت.
3 - اين هم بستگي به نوع ماهي دارد ولي معمولن با شروع شناي ازاد تغذيه را هم شروع ميكردم.
4 - چون لاروهاي نوپا توانايي بلع و هضم غذاي زياد را ندارند بايد با توجه به رشد و سن انها مقدار و تعداد وعده هاي غذايي انها را تنظيم كنيد.لاروها در اولين وعده غذايي بيشتر از 2 تا 3 عدد ارتمياي زنده را نميتوانند بخورند ولي با گذشت چند روز اشتهاي انها بيشتر ميشود.به طور متوسط روزي 4 بار و به مقدار مناسب ( نه كم و نه زياد ) كفايت ميكند. موفق باشيد.

moh@mm@d reza
2 April 2007, 02:13 AM
من هم دنبال یک طرح خوب برای تکثیر انبوه و در دسترس بودن همیشگی ارتمیای زنده می گردم .از دوستانی که در این زمینه طرح عملی و خاصی دارند به من کمک کنند.
بدرود...

farshid_betta
2 April 2007, 02:48 PM
سلام
من علاقه ی بسیاری به تکثیر ماهی فایتر داشتم زیرا به نظر من(که می دانم کمی هم مسخره است) این ماهی برترین ماهی است. البته فکر نکنید حاضر نیستم یک فایتر را با دیسکس عوض کنم. شاید این علاقه ی من به علت این باشد که 1. اولین ماهی است که من اقدام به نگه داری آن کردم 2.اولین ماهی است که موفق به تکثیر آن شدم.بالاخره موفق به تکثیر فایتر شدم. اما بچه ها پس از 1 ماه مردند. حدود 230_210 بچه گرفتم. من 4 بار تخم گرفتم که البته 3 تخم گیری اول را خوردند. من در این 3 بار روش های دوستان را به کار بستم البته از دستم ناراحت نشوید ولی به نظر من هیچ کدام از این روش ها کاملا صحیح نیستند. این روش ها تا حدودی صحیح هستند اما نکاتی دارند که باعث مرگ لارو ها می شوند. به جرئت می توانم بگویم روش من 98% درست است. این روش منه:
اول یه جفت تهیه می کنید.15 روز پیش هم نگه داری می کنید سپس ماده را جدا میکنید. روی آب نر یک تکه پلاستیک قرار میدهید(ابعاد پلاستیک حداقل 8در8 و حداکثر10در10). پس از جدا کردن ماده نر بی حال افسرده می شود اما اشکالی ندارد. در این مدت سعی کنید غذا هایی مثل دل و کرم منجمد به نر ندهید زیرا موجب آلودگی شدید آب میشود. بهتر است بهش از این دونه های سبز و قرمز ماهیران و به اندازه ای که خورده شود بدهید. اگر ظرفتان بزرگ است و می توانید بدون به جریان در آمدن آب مقداری از آب را تعویض کنید در روز پنجم و نهم 15% آب را تعویض کنید(خالی کردن و وارد کردن آب فقط به وسیله ی شلنگ باشد.) و اگر ظرفتان کوچک است و به حباب ها آسیب می رسد بی خیال شوید چون امر ضروری نیست. در روز چهاردهم ماده را در حدود های صبح (به نظرمن ساعت 6_7 بهترین موقع است) وارد کنید معمولا پس از رقص فوق العاده ی نر وحداکثرتا 3 ساعت بعد تخم ریزی شروع می شود. عمل تخم ریزی حدود یک ساعت طول می کشد. اگر ظرفتان کوچک است و گرفتن ماده موجب خراب شدن لانه ی هوایی میشود نمی خواهد ماده را جدا کنید. تخم ها پس از70 ساعت باز می شوند. پس از حدود نیم ساعت از بازشدن تخم ها نر و ماده را جدا کنید. لارو ها معمولا بیش تر از 200 تا هستند. در ابتدا دارای کیسه ی زرده ی بسیار بزرگی هستند(اگر میکروسکوپ دارید یکی از لارو ها را زیر میکروسکوپ بگذارید) آن ها به دیواره های ظرف می چسبند و وقتی هم جدا می شوند سریعا به بالا برمی گردند. سعی کنید آب به جریان در نیاید. اگر هم به توانید یک شعله ی اکسی÷ن بسیار کوچک برایشان قرار بدهید خیلی عالی می شود. تا 3 روز نیازی به غذا ندارند. صبح روز چهارم برای آن ها مقداری پودر مغز میکو را چند بار پودر کنید و بریزید. می توانید از آرتمیای تازه از تخم در آمده هم استفاده کنید. به هیچ وجه از آب کاهو و آب جو استفاده نکنید من این روش را امتحان کرده ام و مطمئن باشید پس از یک هفته برایتان بچه ای نخواهد ماند. رشد بچه ها بسیار سریع است و پس از دو هفته باله در می آورند البته تا یک ماهگی قادر به باله زدن نیستند. و پس از یک ماه به اندازه ی بچه پلاتی تازه متولد شده می شوند و از آن به بعد نگه داریشان آسان می شود.
عوامل مرگ بچه ماهی های من:

1. من تا قبل از آن حتی ماهی های زنده زا را هم تکثیر نکرده بودم و هیچ تجربه ای در تکثیر نداشتم

2.استفاده از آب کاهو آب من را بسیار آلوده کرده بود

البته نر و ماده ی من مردند و دیگر نتوانستم از آن ها تخم بگیرم ولی می خواهم یک جفت دیگر بخرم

منبع : تجربیات و اطلاعات خودم

Blaze
2 April 2007, 04:40 PM
توی سایت ها و فروم های انگلیسی زبان داشتم یک چرخی میزدم ، دیدم نوشته کاهش دما تانک در تحریک جفت برای تخمریزی موثره ، توی همین فروم هم یکبار بحث شده ، اما برای این مطرح کردم که ببینم کسی تجربه عملیشو داشته ؟ نظر جدیدی نیست ؟

مساله دیگه اینکه قارچ زدگی تخم ها رو وقتی با تعدادی از دوستان مطرح کردم ، نوع سنگ بستر رو هم عامل موثری در این زمینه عنوان کردند و بنا بدلایل مختلف متفق القول سرامیک سفید رو پیشنهاد کردند .

سرامیک های من 25 در 25 سفید هست ، ولی ماهی هام اصلا روی اون تخم نمیریزن ، یک سنگ 35 در 15 دارم که تا اونو نذارم تخمریزی نمیکنند و فقط اونو می پسندند .

توی برخی فروم ها باز خوندم که ماهی هایی مثل سورم سنگهای مستطیل شکل رو بیشتر می پسندند تا سنگهای مربع شکل .

Al3l3@S@li
2 April 2007, 10:28 PM
بهتر است بهش از این دونه های سبز و قرمز ماهیران و به اندازه ای که خورده شود بدهید.
با عرض سلام و خوشامد گويي خدمت شما
دوست عزيز فكر كنم منظور شما همون غذا هاي گلدفيشها هستش،بنظر من اصلا غذاي خوبي نيست،چون بسيار حجيمه و براي فايتر ها مناسب نيست.

Blaze
3 April 2007, 01:01 AM
با سلام مجدد

متاسفانه نتونستم داروی مناسب تهیه کنم و اکثر تخمها قارچی شدند و از بین رفتند ، تعداد لاورهای زنده حدود 3 تا 4 هست .

لاروها همه کف خوابیدند و فقط دم میزنند ، کیسه شون هم بنظر هنوز پره ، الان ( 3 روزو نیم ) از تخمریزی گذشته ، موردی که توی تخمریزی قبلی و لاروهای قبلی هم داشتم اینه که لاروها شنا نمیکنند و توی یک محدود دو سه سانتی فقط روی کف دور میزنند مثل حالتی که میخواند از تخمی خارج بشند ، نمیدونم این کیسه هست بهشون وصله ، با ذره بین که نگاه کردم ، دیدم دم و سر دارند و تخم به جای شکم واقع شده .

میخاستم بدونم چرا در آب شنا نمیکنند ، ارتفاع آب حدود 9 تا 10 سانت هست .

دفعه قبلی بعد 5 روز هم باز هم شنا نمیکردند و فقط بهمین حالت بودند .

الان خیلی ریزن ، بعیده آرتمیا بتونن بخورن .

moh@mm@d reza
3 April 2007, 01:28 AM
با سلام مجدد

متاسفانه نتونستم داروی مناسب تهیه کنم و اکثر تخمها قارچی شدند و از بین رفتند ، تعداد لاورهای زنده حدود 3 تا 4 هست .

لاروها همه کف خوابیدند و فقط دم میزنند ، کیسه شون هم بنظر هنوز پره ، الان ( 3 روزو نیم ) از تخمریزی گذشته ، موردی که توی تخمریزی قبلی و لاروهای قبلی هم داشتم اینه که لاروها شنا نمیکنند و توی یک محدود دو سه سانتی فقط روی کف دور میزنند مثل حالتی که میخواند از تخمی خارج بشند ، نمیدونم این کیسه هست بهشون وصله ، با ذره بین که نگاه کردم ، دیدم دم و سر دارند و تخم به جای شکم واقع شده .

میخاستم بدونم چرا در آب شنا نمیکنند ، ارتفاع آب حدود 9 تا 10 سانت هست .

دفعه قبلی بعد 5 روز هم باز هم شنا نمیکردند و فقط بهمین حالت بودند .

الان خیلی ریزن ، بعیده آرتمیا بتونن بخورن .
من فکر کنم مشکل لارو های شما هضم نشدن کیسه زردشون باشه که علتش هم یا سنگینی ابه یا عوامل بیرونی مانند قارچ و انگل.
دوست من بغیر از اضافه کردن دارو روش های دیگری هم برای دور نگاه داشتن تخم ها از انگل ها و قارچ ها وجود دارد مانند استفاده از انکوباتور که با جریان دادن اب در مرحله اب کشیدن تخم ها باعث دور ماندن این دشمنان کوچولو و بی رحم از تخم ها می شود . یکی از پرورش دهندگان ماهی های سیکلیده می گفت که من تخم ها رو در مکان تاریک قرار میدم که این جوری از تیررس انگل ها دور می ماند.البته من به این روش اعتقادی ندارم و تا حالا هم امتحان نکردم.

Blaze
16 April 2007, 12:48 AM
با سلام

تخم ماهی های بنده دوباره علی رغم تعویض نوع سنگ بستر و استفاده از Fungi stop تترا دچار قارچ شدند . دما رو تا حدود 29 الان تنظیم کردم که زودتر هچ بشوند بلکه چند تا دونه ای سالم بمونند .

دلم خیلی سوخت .

Blaze
18 April 2007, 02:30 AM
با عرض سلام ،

استفاده از داروی Fungi Stop تترا برای جلوگیری از قارچ زدگی تخم ماهی بهیچ وجه توصیه نمیکنم . با وجود مراقبت زیاد و دقت در کیفیت آب و دمای مناسب ، تمام تخم ها دچار قارچ شدند .
درصورتیکه در مرتبه اول با استفاده از متیلن بلو ایرانی حدود 30 % تخم ها هچ شدند (لازم بذکر هست که اولین جفت گیری جفت بوده)

در مرتبه دوم جفت دیگری که اونها هم اولیت تخمریزیشون بوده ، تا 2 روز اول بدون هیچ دارویی و پس از مشاهده قارچ با افزودن متیلن بلو ایرانی حداقل 5 % تخم ها هچ شدند .

در مورد داروی تترا ، حداکثر دقت در کیفیت آب و دما رعایت شد ولی جواب متاسفانه کاملا مأیوس کننده بود .

moh@mm@d reza
19 April 2007, 04:34 PM
با عرض سلام ،

استفاده از داروی Fungi Stop تترا برای جلوگیری از قارچ زدگی تخم ماهی بهیچ وجه توصیه نمیکنم . با وجود مراقبت زیاد و دقت در کیفیت آب و دمای مناسب ، تمام تخم ها دچار قارچ شدند .
درصورتیکه در مرتبه اول با استفاده از متیلن بلو ایرانی حدود 30 % تخم ها هچ شدند (لازم بذکر هست که اولین جفت گیری جفت بوده)

در مرتبه دوم جفت دیگری که اونها هم اولیت تخمریزیشون بوده ، تا 2 روز اول بدون هیچ دارویی و پس از مشاهده قارچ با افزودن متیلن بلو ایرانی حداقل 5 % تخم ها هچ شدند .

در مورد داروی تترا ، حداکثر دقت در کیفیت آب و دما رعایت شد ولی جواب متاسفانه کاملا مأیوس کننده بود .
دوست عزیز می شه بگی چند بار متیلن بلوی ایرانی را ازمایش کردی؟و میانگین عملکردت تقریبا چقدر بوده؟چون راستش من متیلن ایرانی را برای انجل و اسکار استفاده می کنم و حدود 80 تا 90 درصد تخمها هچ میشوند البته من به محض پایان تخم ریزی متیلن را اضافه می کنم

Blaze
20 April 2007, 02:07 AM
2 بار ایرانی امتحان کردم ، هر دفعه جواب داد ، دفعه اول 20 % هچ شد ،از ابتدا استفاده کردم اما کیفیت آب مناسب نبود ، بار دوم هم دیر استفاده کردم ، ولی با اینکه اکثر تخمها قارچی بود باز هم چند تایی هچ شدند ، در کل جواب داد ،

اما داروی تترا با آب بسیار با کیفیت و دمای مناسب از ابتدای کار تا انتها با دز دقیق استفاده شد که ...

نظرم بر استفاده از متیلن بلو از بلو از ابتداست ، حالا ان شاء ا... در این سری امتحان میکنم . سورم ماده تو فاصله هر 14 روز دو سری تخمریزی کرده ، بنظر شما یک ماه استراحت بدم به ماده یا هنوز زوده؟

F.®.A
20 April 2007, 03:07 AM
blaze جان این دفعه محلول سانوسیل و متیلن بلو رو با هم امتحان کن
فکر میکنم مشکلت حل بشه
من که با این کار راضی بودم

moh@mm@d reza
20 April 2007, 11:47 PM
استراحت دادن به ماهی بعد از چند بار تخم گیری همیشه توصیه میشه ولی من تا حالا این کارو نکردم .من سانوسیل رو تا حالا استفاده نکردم و نمی دونم تا چقدر قابل اعتماد هستش .ببینم اونو تا حالا تنها هم استفاده کردید؟

F.®.A
21 April 2007, 09:39 AM
سلام
منظورتون از تنها چیه؟من واسه تخم گورامی هر روز 20 تا 30 قطره از این محلول میریزم تو تانک پرورشگاهم هم اکسیژن رسانی خوبی داره و میتونم بگم تخمها کاملا در یک محیط استریل شده hatch میشن

moh@mm@d reza
21 April 2007, 01:26 PM
سلام
منظورتون از تنها چیه؟من واسه تخم گورامی هر روز 20 تا 30 قطره از این محلول میریزم تو تانک پرورشگاهم هم اکسیژن رسانی خوبی داره و میتونم بگم تخمها کاملا در یک محیط استریل شده hatch میشن
منظورم استفاده این محلول برای تخم ماهی هایی مثل انجل,اسکار,سورم و...هست.یعنی جایگزینی برای متیلن بلو!!!

F.®.A
21 April 2007, 01:36 PM
نه جای متیلن بلو رو نمیگیره چون محلول درمان کننده و ضد قارچ نیست
توصیه میشه بهمراه متیلن بلو استفاده کنید در واقع یک محلول پیشگیری کننده است و بیشتر ضد انگل محسوب میشه
ولی محلول خیلی قدرت مندی و موثری هست
این محلول رو به همراه متیلن بلو ایرانی استفاده کنید بنظر من که خیلی موثر بوده به امتحانش میرزه یکبار استفاده کنید

Moh4mm4d
21 April 2007, 11:06 PM
دوستان پرت های پسرعمه من تخم ریزی کردن، یعنی هیچ امیدی نیست که بچه بشن؟ :icon_redf

آکواریومشون رو همین 2 هفته پیش راه انداختیم! پرت ها رو هم 10 روز پیش گرفته، اندازه کف دست هستن بدون انگشت.
تانک 180 لیتری هست، همین 1 جفت پرت و 1 ماکرو بزرگ و 1 لجنخوار داره.

لازمه تخم ها رو جدا کنه و بلومتیلن* بریزه؟ یعنی اصلاً قرار هست بچه بشن که اینکارها رو بکنه؟ تا جایی که دانسته های منه تازه کار قد میده پرت نر عقیم هست، ولی شنیدم بعضی ها میگفتن از پرت بچه میگیرن!

* منظور از بلومتیلن ایرانی که دوستان اشاره میکنن همین داروی ضدعفونی ایرانی هست که آبی رنگه؟ یا روش درج شده بلومتیلن؟

moh@mm@d reza
22 April 2007, 12:19 AM
دوستان پرت های پسرعمه من تخم ریزی کردن، یعنی هیچ امیدی نیست که بچه بشن؟ :icon_redf

.................................................. .................................................. ..............................
* منظور از بلومتیلن ایرانی که دوستان اشاره میکنن همین داروی ضدعفونی ایرانی هست که آبی رنگه؟ یا روش درج شده بلومتیلن؟
نه دوست من این تخم ها هچ شدن تو کارشون نیست و اصلا با متیلن و یا هر چیز دیگه ای تبدیل به لارو نمی شوند ضمنا اگر منظورت از متیلن بلو همین داروهای 200 تومانی ابی رنگ هست باید بگم که این دارو ها جز ابی رنگ کردن اب خوبی دیگه ای ندارند و متیلن بلو هم نیستند.
بدرود...

fish man
24 April 2007, 04:16 PM
سلام به همه ی دوستان
این تصاویری که قرار می دم مربوط به تشخیص جنسیت رامیزی
به همراه تخم گذاری لارو ها و مراحل رشد. امید وارم که استفاده کنید.:icon_excl

http://www.aquarticles.com/articles/breeding/test_ram_1.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram_2.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram3.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram_4.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram_5.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram_6.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram_7.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram_8.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram_9.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram_10.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram_11.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram_12.jpg

http://www.aquarticles.com/images/Gallade_Max/ram_13.jpg

منبع: http://www.aquarticles.com (http://www.aquarticles.com/)

alirezasaberi
29 April 2007, 02:09 PM
سلام به همه ی دوستان
این تصاویری که قرار می دم مربوط به تشخیص جنسیت رامیزی
به همراه تخم گذاری لارو ها و مراحل رشد. امید وارم که استفاده کنید.:icon_excl

خيلي عالي بود ولي ايكاش براي استفاده بيشتر منبع اون رو هم ذكر ميكردي

مانيا
5 May 2007, 12:41 AM
لطفا چگونه ميتوانم ماده ديسكس از نر شناسايي كنم

F.®.A
5 May 2007, 09:06 AM
لطفا چگونه ميتوانم ماده ديسكس از نر شناسايي كنم

http://www.phalls.com/vbulletin/showpost.php?p=348471&postcount=560

shahla20
15 May 2007, 12:19 PM
سلام
توی تاپیک پرورش تجاری که کسی جوابمو نداد.من خیلی در باره این تکثیر مصنوعی کنجکاو شدم می خواستم اگه کسی بلده دربارش یه توضیحاتی بده.ممنون می شم.

Romans
15 May 2007, 12:46 PM
سلام
توی تاپیک پرورش تجاری که کسی جوابمو نداد.من خیلی در باره این تکثیر مصنوعی کنجکاو شدم می خواستم اگه کسی بلده دربارش یه توضیحاتی بده.ممنون می شم.

سلام
دوست عزیز منظور شما از تکثیر مصنوعی چیست ؟ در مورد چه نوع ماهی اطلاعات میخواهید؟

shahla20
16 May 2007, 01:41 AM
سلام
دوست عزیز منظور شما از تکثیر مصنوعی چیست ؟ در مورد چه نوع ماهی اطلاعات میخواهید؟
ببخشید منظورم تلقیح مصنوعیه که اقای pakook توی پستشون تو تالار پرورش تجاری بهش اشاره کرده بودند.من فقط یک مقدار اطلاعات کلی می خوام تا ببینم این روش چی هست و باهاش چه جوری ماهی تکثیر می کنند.

moh@mm@d reza
16 May 2007, 11:05 AM
دوست من در تلقیح مصنوعی برای هر گونه روش خاصی وجود دارد ولی به طور کلی میتونم بگم که در این روش با استفاده از تزریق هورمون ماهی رو وادار به تخم ریزی می کنند.در مورد ماهی های زینتی در ایران تا جایی که من اطلاع دارم فقط در مورد گلد فیش ها انجام می گیرد.

shahla20
17 May 2007, 01:10 AM
امپول!!! اونم به ماهی؟؟؟!!!مگه میشه؟؟؟

moh@mm@d reza
17 May 2007, 11:47 AM
امپول!!! اونم به ماهی؟؟؟!!!مگه میشه؟؟؟
اره دوست عزیز امپول اونم به ماهی.از این بشر دو پا هر کاری بگی میاد!!!
http://www.irapic.com/uploads/1179446590.jpg

moh@mm@d reza
18 May 2007, 02:01 AM
تلقیح مصنوعی گلدفیش به وسیله عصاره هیپوفیز:

این روش به طور کلی دارای چند مرحله هست که به صورت مختصر شامل مرحله جمع آوری غدد هیپوفیزکپور ماهیان بالغ(البته ماهی زنده)که با بریدن سر و باز کردن مغز ماهی و برداشتن غده هیپوفیز ان.دوم فراوری غدد هیپوفیز که با توجه به تعداد ماهیان گلدفیش اماده تکثیر مقدار غده تعین و بعد از پودر کردن اونا رو با 5/0 میلی لیتر محلول نمک طعام 7/0% به ازای هر غده مخلوط و بعد از صافی کردن بوسیله سرنگ از پس مانده ها جدا می کنیم

سوم تزریق عصاره که با توجه به وزن و اندازه ماهی دوز ان تعین می شه.

برای انتخاب محل تزریق روش مرسوم تزریق هورمون به عضلات پشتی بالاتر از خط جانبی و پایین تر ازقسمت جلویی باله پشتی می باشد.میزان تزریق در ماهی نر یک دفعه و در ماهی ماده دو دفعه در فواصل زمانی معین هست.

چهارم تخم گیری از ماهی هاست که به دو صورت مصنوعی و طبیعی صورت می گیره

در روش مصنوعی تخمک و اسپرم ماهی ها رو با فشار ناحیه شکم از بدن ماهی ها خارج و باهم مخلوط می کنند.این روش مشکلاتی مثل چسبندگی تخم ها و در نتیجه مشکلات برطرف کردن این چسبندگی ها را داره.

روش دوم روش طبیعی هستش که ماهی های نر و ماده رو کنار هم قرار می دهند و انها به صورت طبیعی تخم ریزی می کنند.

تلقیح مصنوعی در دنیا برای بیشتر ماهی ها مثل گربه ماهیان-سیکلیده ها-انواع لوچ های درشت و ... انجام می گیره

ولی در ایران برای ماهی های زینتی تا جایی که من اطلاع دارم فقط در مورد گلدفیش ها صورت می گیره

amir master
25 May 2007, 09:33 AM
سلام
آيا بارب حلب در ايران تکثير ميشه و اگه آره آيا تکثير اون راحته
ممنونم

fish man
26 May 2007, 10:51 AM
در ایران تکثیر می شه
این ماهی در اسارت با هورمون های محرک تکثیر می شه.

چون اندازه ی اون بزرگ (40سانت در بزرگ ترین حالت)به مکان بسیار بزرگی برای نگه داری نیازداره نیاز داره حدود 3500 لیتر.استاندارد نگه داری اون 1کیلو گرم ماهی در 190 لیتر که با توجه به میزان تولید
حجم اولیه نگه داری متغیر است.
در 1 سالگی بالغ میشه .:icon_surp

ala2007
27 May 2007, 12:25 PM
سلام:اميدوارم اقاى محسنى نوشته من را اين بار حذف نكنيد:من با خواندن تايبيك تخمكزارى ديسكس شما خيلى مطلع و روشن شدم و من 1 سال بيش 3 نسل ماهى زبرا را بزرك كردم و علاقه شديدى به سيكليد دارم و الان من 1 نر (هنوز مريض)رد دفيل red devil بالغ در 1 اكواريوم و 1 ماده بالغ 3 ساله كه تقريبا هر 40 روز تخمكزارى ميكند در اكواريوم ديكر دارم و منتضر خوب شدن ماهى نر ميباشم :سوال من ايا بعد از خوب شدن ماهى نر ميتوانم ماهى ماده را داخل حوض ماهى نر كرد و ايا نر ان را ميبزيرد؟و احتمال تخمريزى نر بر تخمهاى ماده جقدر است؟lمتشكر از راهنمائى شما
غفورى

faridonline
30 May 2007, 12:38 PM
با سلام به دوستان عزيز

من سوالي راجع به تكثير فايتر داشتم

تقريبا مدت 10 روز يه فايتر نر رو تنها با تمام شرايط كه دوستان گفتند نگهداري كردم ديروز 2 تا ماده گرفتم انداختم پيشش ولي اين دوتا همش فرار ميكنند پا نميدهند و مورد حمله قرار ميگيرند به ناچار از هم جداشون كردم.
امروز كه به فايترم سر زدم ديدم مقدار حبابهاش از ديشب تا صبح خيلي زياد شده يعني حتي تو اين 10 روز هم اينقدر حباب درست نكرده بود حالا :

1- اين ربطي به كنار هم بودن جفت داره و علامت خاصيه ؟
2- ضربه خوردن و فرارهاي ماده چقدر طول ميكشه و از كجا بفهميم كه اين دوتا بالاخره با هم جفت ميشن يا نه ؟

مرسي

moh@mm@d reza
2 June 2007, 01:04 AM
با سلام به دوستان عزيز

من سوالي راجع به تكثير فايتر داشتم

تقريبا مدت 10 روز يه فايتر نر رو تنها با تمام شرايط كه دوستان گفتند نگهداري كردم ديروز 2 تا ماده گرفتم انداختم پيشش ولي اين دوتا همش فرار ميكنند پا نميدهند و مورد حمله قرار ميگيرند به ناچار از هم جداشون كردم.
امروز كه به فايترم سر زدم ديدم مقدار حبابهاش از ديشب تا صبح خيلي زياد شده يعني حتي تو اين 10 روز هم اينقدر حباب درست نكرده بود حالا :

1- اين ربطي به كنار هم بودن جفت داره و علامت خاصيه ؟
2- ضربه خوردن و فرارهاي ماده چقدر طول ميكشه و از كجا بفهميم كه اين دوتا بالاخره با هم جفت ميشن يا نه ؟

مرسي
سلام
اول از همه من به شما پیشنهاد می کنم که یکی از ماده ها رو از پیش نر جدا کنی.بعد هم برای اون ماده دیگه یک پناهگاه در گوشه مخزن تکثیر تعبیه کن(برای این کار میتونی از یک تکه سنگ استفاده کنی)تا ماده صدمه کمتری از جانب نر متحمل شه.اگه ماده کاملا اماده باشه توی 10 ساعت اول دیدار نر تخم ریزی می کنه ولی تا 48 ساعت هم برای ماندن پیش نر جا داره.اگردر این مدت هم ماده تخم ریزی نکرد باید اونو جدا و طی چند روز خوب تغذیه کنی.ممکن اینکارو چند بار تکرار کنی چون ماده تو اولین تجربه جفت گیری سخت زیر بار تخم ریزی میره ولی بعد از اون دیگه براحتی برای دفعات بعدی تخم ریزی خواهد کرد.
در مورد سوال اولتون باید بگم که فایتر نر برای بچه دارشدن خیلی عجوله و وقتی که ماده رو پیش خودش می بینه خیلی سریع شرایط لونشو برای تخم ریزی مساعد می کنه.
ضربه خوردن از طرف نر تا موقعی که ماده از تخم ریزی امتناع کنه ادامه داره. بعد از تخم ریزی هم این ضربه خوردن ها شدت بیشتری پیدا میکنه چون نر بعد از رسیدن به هدفش دیگه تحمل وجود ماده رو نداره البته این کارو برای حفاظت از تخم ها انجام میده چون فکر میکنه ماده دشمنی برای تخم ها به حساب میاد در نتیجه شما بعد از تخم ریزی باید ماده رو از نر جدا کنید.
بدرود...

faridonline
3 June 2007, 01:51 PM
با تشكر از پاسخ دوست عزيزم pakook

من طبق توصيه دوستان يكي از ماده ها رو جدا كردم چون واقعا خودشم گيج شده بود بعد از تقريبا 24 ساعت كه به يكيشون تنها بود ديگه با هم دوست شده بودن و ماده فرار نميكرد و از سكونش روي سطح آب حدس ميزدم كه داره حباب ها رو بارور ميكنه در اين وضعيت ماهي نر هم خيلي كاري به كارش نداشت بازم طبق توصيه دوستان در نظر داشتم كه 24 ساعت بعد جداشون كنم كه ديدم بعد از 24 ساعت ماهي ماده به صورن عمودي سرنگون شده كف آكواريوم
حالا سوال اينه كه آيا ماهي نر پس از اتمام كار دخلشو آورده ( اگه اينطوري بوده چطور نتونسته خودشو نجات بده ؟ چون قبل از اينكه باهم اخت بشن خودشو سريع قايم ميكرد لاي گياها )

يا اينكه از خودش زيادي كار كشيده و سرويس شده ؟؟؟

به هرحال اميدوارم بچه هاش به سلامت متولد بشن مرسي:icon_surp

Romans
3 June 2007, 02:07 PM
ماده فرار نميكرد و از سكونش روي سطح آب حدس ميزدم كه داره حباب ها رو بارور ميكنه در اين وضعيت ماهي نر هم خيلي كاري به كارش نداشت بازم طبق توصيه دوستان در نظر داشتم كه 24 ساعت بعد جداشون كنم كه ديدم بعد از 24 ساعت ماهي ماده به صورن عمودي سرنگون شده كف آكواريوم...

سلام
دوست عزیز متاسفانه دیر به داد ماهی ماده رسیدین.معمولن اگر ماهی ماده اماده تخم ریزی باشد بین 1 تا 2 ساعت کار تخمریزی و جمع اوری انها توسط ماهی نر به پایان میرسد و بعد از این مرحله حضور ماهی ماده خطری برای تخمها به حساب میاید و از طرف ماهی نر مورد حمله قرار میگیرد که اگر به موقع متوجه نشوید به سرنوشت ماهی شما دچار خواهد شد.
در ضمن کار باروری تخمها با ماهی نر میباشد و ماهی ماده بیشتر در ته تانک قرار میگیرد.موفق باشید.

mehdialoneboy
3 June 2007, 04:16 PM
سلام دوستان
من دو عدد سورم خریداری کردم (تقریبا یک ماه قبل)الان سه چهار روزه که دهنشون رو به هم قفل می کنند اگه کسی میتونه منو راهنمایی کنه
ماهیهای من سیچلاید ابی رنگ و دو عدد بارش و دو عدد سورم و پوفر و دو عدد گرین ترور و سیلوردالر می باشد که سیچلاید ابی رنگ موقعی که سورم ها دهنشون رو به هم قفل می کنند اونا رو اذیت می کنه و جداشون میکنه ویکی از بارش ها هم اذیتشون میکنه به نظر شما من باید از الان این ها رو جدا کنم ؟چند روز بعد ماهی ماده بارور میشه؟من یه تانک دیگه کوچک دارم طول 50 عرض 30 و ارتفاع 30 به نظر شما این تانک مناسبه یا کوچیکه و اگه کوچیکه چه اندازه ای برای تکثیر ماهیها خوبه؟ اب باید تا چه اندازه پر کنم؟
راستی اون دو تا گرین ترور من هم جفت شدن و ماهی ماده شکمش باد کرده بود و من نمیدونستم بارور شده یه شب دیدم (نصف شب بود 1:30)هی خودش و رو کوزه میکشه و بعدش هی نوک میزنه به اونجاها و صبح دیدم که شکم ماهی دیگه ورم نداره هیچ اثری هم از تخم ها نیست اصلا میشه تخم ها رو با چشم دید چون گرین ترور هام خیلی کوچیکن البته او دو ماهی سیچلاید و بارش هم اذیت این گرین ترور هام میکنن

Blaze
5 June 2007, 06:23 PM
سلام دوستان
من دو عدد سورم خریداری کردم (تقریبا یک ماه قبل)الان سه چهار روزه که دهنشون رو به هم قفل می کنند اگه کسی میتونه منو راهنمایی کنه
ماهیهای من سیچلاید ابی رنگ و دو عدد بارش و دو عدد سورم و پوفر و دو عدد گرین ترور و سیلوردالر می باشد که سیچلاید ابی رنگ موقعی که سورم ها دهنشون رو به هم قفل می کنند اونا رو اذیت می کنه و جداشون میکنه ویکی از بارش ها هم اذیتشون میکنه به نظر شما من باید از الان این ها رو جدا کنم ؟چند روز بعد ماهی ماده بارور میشه؟من یه تانک دیگه کوچک دارم طول 50 عرض 30 و ارتفاع 30 به نظر شما این تانک مناسبه یا کوچیکه و اگه کوچیکه چه اندازه ای برای تکثیر ماهیها خوبه؟ اب باید تا چه اندازه پر کنم؟
راستی اون دو تا گرین ترور من هم جفت شدن و ماهی ماده شکمش باد کرده بود و من نمیدونستم بارور شده یه شب دیدم (نصف شب بود 1:30)هی خودش و رو کوزه میکشه و بعدش هی نوک میزنه به اونجاها و صبح دیدم که شکم ماهی دیگه ورم نداره هیچ اثری هم از تخم ها نیست اصلا میشه تخم ها رو با چشم دید چون گرین ترور هام خیلی کوچیکن البته او دو ماهی سیچلاید و بارش هم اذیت این گرین ترور هام میکنن

سلام دوست عزیز

اگر قصد گرفتن تخم و بچه از ماهی هات داری ترکیب ماهی هایی که داری زیاد جالب نیست ، مثلا سیکلید های شما و یا پوفر ها هم در نوع خودشون مزاحم هستند ،

در کل نگهداری سیکلید ها رو با این تیپ ماهی ها پیشنهاد نمیکنم .

سورم اگر بخواد توی تانک اصلی جفت بخوره و بالغ باشه معمولا در عرض کمتر از یک ربع ساعت این اتفاق میوفته ، دیگه بعد از اون لب تو لب شدن ماهی ها خیلی کم میشه . البته شرایط خاص دیگه هم هست که گفتنش برای خودش داستانی میشه .

پیشنهاد بنده اینه که شما سورم ها بر حسب جنسیت شناسایی کنی و اگر ماده و نری رو دیدی که مرتب با هم هستند جداشون کنی ، البته بگم که باید توی روز اینکارو کنی ترجیحا ، در ضمن شما بدقت چشمی هر نیم ساعت مواظبشون باشی چون توی یک تجربه ، ماده من ، نر رو تقریبا پوست کند !

تاپیک سورم ها رو بخون کمکت میکنه . تانکت هم بد نیست ، ارتفاعش یکم کمه ولی شدنیه ، وقتی جفت بخورن سورم ها ، بعد کی دو دفعه ، هر 10 12 روز یکبار ماده اماده تخم ریزی هست .

یک سنگ صاف سفید بدون برجستگی ، مستطیل شکل با عرض 15 تا 20 ، طول 30 تا 35 کف مخزن بخوابون .

فعلا شما این قسمت ها رو cover کن تا بعدا سوالی اگر بود بنده و دوستان کمک میدیم .

در ضمن ماهی ماده موقع تخمریزی تورم شکمی زیادی نداره ، شاید ماهی شما غذای زیادی خورده بوده ، در هر صورت سورم های بنده که اصلا تورم شکمی ندارند . گرین ترور هم بهمین صورته .

تخم ها هم قابل دیدن هستند ، عین تخم سورم و اسکارند ، یکم تاپیک عکس و همون سورمو نگاه کنی تخم ها ماهی رو میبینی ، همه تقریبا یک شکلند .

موفق باشید .

amir master
11 June 2007, 08:10 PM
با سلام خدمت دوستان عزيز
نحوه تکثير تايگر بارب رو خواستم بدونم و و همينطور تشخيص جنسيت اين ماهي
ممنون ميشم اگه منو راهنمايي کنيد

fish man
16 June 2007, 11:53 AM
زمانی که بالغ بشن ودارای تغذیه خوب و شرایط نگه داری مناسب باشند میشه از
اختلاف حجم شکم ماهی ها به نر یا ماده بودن اون ها پی برد

بهد از اون لازمه که نر ها و ماده ها ازهم به مدت 10-15 روز بسته به رسیدگی شما
از هم جدا بشن در دورهی جدایی لازمه که حتما به دو تا نکته توجه کنید
اول این که اب مخازن نر و ماده به هیچ عنوان حتی به مقدار کم باهم مخلوط نشود
چون تخمک گذاری رو در ماده ها به تاخیر میاندازه
و نکته دوم اینه که در تغذیه اون ها پروتئین زیادی به کار به گیرید وگرنه ماهی های شما
تخم گذاری نمی کنند.
بعد از این دوره اون هارو در مخازن 40 لیتری که سختی 2-4 درجه المای رو داره وارد کنبد
با نسبت5ماده و 7نر یک توری با چشمه 1سانتی در ارتفاع 7 سانتی کف قرار بدید
و به اون ها استرس وارد نکنید.اگه شب این کار رو انجام بدید تخم ریزی صبح زود با زیاد شدن تدریجی نور خورشید یا نور مصنوعی انجام و تا ظهر طول میکشه
تخم ها بعد از یک روز در میان وباید اون هارو با ارتمیای زنده تغذیه کنید
البته طی چند ساعت اول بهد از غذا سختی اب رو با لا ببرین
مولدین هم دو باره از هم جدا و با کیفیت با لا نگه دا ری کنید
نذاریدکه مواد زائد و مدفوی ماهی ها در مخازن جمع شود و سریع اون ها رو سیفون کنید.
البته اطلاعاتی که من دادم شاید 30 درصد کل کارهای لازم هم نبود ولی
یک نمای کلی از مراحل مورد نیاز بودش
شما میتونید از کتاب ها و منابع دیگه موجود هم استفاده کنید که بسته به پشت کار شما داره
یادتون باشه هر کاری رو انجام دادید و به ثمر نشوندید بهترین با کیفیت ترین و مناسب ترین راه حل نیست
و همیشه روشی درست تر و با بازده عقلایی تر و جود داره
اکه دنبال اون روش هابرید در کارتون سریع پیشرفت میکنید و مدریت قوی پیدا میکنید
در اخر اینکه اطلاعات و تجربیات خدتون رو همیشه به شکل نظام مند وکاربردی
یاداشت وثبت کنید و برای استفاده خود به کار ببندید.
کاری که ماایرانی ها کمتر به اون توجه میکنیم .

amir master
17 June 2007, 09:44 PM
با سلام و تشکر
حالا اگه ماهي ها پيش هم باشن (پيش از جدا کردن اونها ) آيا امکان داره که تخم ريزي کنن

moh@mm@d reza
18 June 2007, 12:17 AM
با سلام و تشکر
حالا اگه ماهي ها پيش هم باشن (پيش از جدا کردن اونها ) آيا امکان داره که تخم ريزي کنن
بله دوست من اگه پیش هم باشند هم تخم ریزی می کنند اما اگه مدت زیادی پیش هم بوده باشند تعداد تخم کمتری خواهند ریخت جدا کردن ماهی ها جهت تخم گیری باعث میشه تا اونها اول از همه تعداد تخم بیشتر بریزند که این خودش باعث میشه تا درصد موفقیت شما برای بدست اوردن نتیجه خوب بالا بره دوم شما میتونید بفهمید که کی ماهی شما تخمریزی می کنه تا اقدامات لازم رو انجام بدید. ولی با پیش هم بودن ماهی ها اونا به قول معروف هر وقت عشقشون کشید تخم خواهند ریخت.
بدرود...

julius_sezar
18 June 2007, 01:26 PM
سلام خدمت دوستان

من دوتا ماهی پولیپتروس دارم حدودا 15 cm هستن . اینا شروع کردن به بازی کردن با هم و هی به هم می لولن . میان دوتایی با هم شنا می کنن در حالی که وقتی حدودا 8 cm بودن هی با هم جنگ می کردنند . خمدیگرو تعقیب میکنن و اصلا از هم جدا نمی شن . خودشونو به همدیگه میمالند و میان با هم می شینن و دور همدیگه حلقه می زنن و خلاصه یه کارایی می کنن که من فکر می کنم اینا می خوان جفت گیری کنن . سراشونو کاملا به اون یکی میمالن و ...

سوال من این بود که :

1 - آیا این فکر من درسته که اینا دارن جفت می خورن ؟

2 - اگه درست باشه و جفت بخورن من چطور میتونم ازشون تخم و بچه بگیرم ؟ یعنی شرایط کامل تخم گیری ازشونو لطف کنین بگین و منو راهنمایی کنین .

amir master
18 June 2007, 09:53 PM
با عرض سلام مجدد و عذر خواهي از جناب julius_sezar (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=34374)
حالا چند سوال پيش مياد :
1 - طبق گفته هاي آقاي fish man (file:///C:/Documents%20and%20Settings/Amir.AMIR-61DA832C3D/My%20Documents/member.php?u=40441) جنسيت ماهي رو از روي شکم اونها بايد تشخيص داد حالا اگه اونا هر چند وقت يه بار تخم ريزي کنن ديگه نبايد شکماشون با هم زياد فرق کنه درست ميگم ؟ (يه راه عملي تر براي تشخيص جنسيت).
2 - حالا اگه اونا رو جدا کرديم آيا بايد ماهيهاي نر و ماده همديگرو ببينن ؟
3 - در تانک تخم ريزي به جاي توري آيا بهتر نيست از گياه طبيعي يا مصنوعي استفاده کرد؟ چون هم باعث تحريک ماهي ها براي تخم ريزي ميشه و هم مانع خورده شدن تخمها.
4 - و در آخر يه راه ارزان و بي دردسر براي تشخيص سختي آب معرفي کنيد.
بايد ببخشيد که اين سوال اين قدر طولاني شد .

fish man
18 June 2007, 10:39 PM
سلام
1.حاشیه باله ها و لب های نر قرمز تر از ماده هاست(در حنگام تخم ریزی این تفاوت خیلی بیشتر دیده میشه)
2.اگه نبینن خیلی بهتر
3.اگه تضمین کنه که تخم ها رو از دست مولدین جدا میکنه چه بهتر چون باعث تحریک هم میشه
4.تلفن بزنید به شرکت اب منطقه خودتان. در اکثر جاهای دنیا خیلی دقیق پاسخ میدن ایجا رو نمیدونم.
البته برای تعین سختی اب دستکاری شده من راه دیگه ای جز راه های مرسوم نمیشناسم.:icon_cool

farshid_betta
2 July 2007, 05:47 PM
سلام
آیا کسی این جا پیدا می شود که فایتر را تکثیر کرده باشد و بچه ها را بزرگ کرده باشد؟ آخه چند وقت پیش ها توی یکی از سایت ها ی فارسی یک نفر را پیدا کردم که ادعا می کرد این ماهی را تکثیر کرده است اما بعد از اینکه سوال پیچش کردم معلوم شد آقا فقط مطلب را ترجمه کرده اند. سوال من اینه که به بچه ها آب کاهو بدم یا آرتمیا؟ آب کاهو آب را کثیف نمی کند آخه کاهو ها توش می گندند و قهوه ای می شوند.
اگر باید از آب کاهو استفاده کنم چقدر بریزم؟ آخه یک جا نوشته روزی 2 لیوان. یک جا نوشته روزی 4 لیوان. یک جا نوشته روزی 2 تا درب نوشابه. ولی من خودم به 4 تا درب نوشابه مطمئن ترم آخه 4 و 2 لیوان خیلی زیاده.
درضمن توی بعضی از عکس های مربوط به تکثیر فایتر روی آب یک لیوان یکبار مصرف نصف شده است. کسی می داند برای چی؟

moh@mm@d reza
2 July 2007, 08:26 PM
سلام
آیا کسی این جا پیدا می شود که فایتر را تکثیر کرده باشد و بچه ها را بزرگ کرده باشد؟ آخه چند وقت پیش ها توی یکی از سایت ها ی فارسی یک نفر را پیدا کردم که ادعا می کرد این ماهی را تکثیر کرده است اما بعد از اینکه سوال پیچش کردم معلوم شد آقا فقط مطلب را ترجمه کرده اند. سوال من اینه که به بچه ها آب کاهو بدم یا آرتمیا؟ آب کاهو آب را کثیف نمی کند آخه کاهو ها توش می گندند و قهوه ای می شوند.
اگر باید از آب کاهو استفاده کنم چقدر بریزم؟ آخه یک جا نوشته روزی 2 لیوان. یک جا نوشته روزی 4 لیوان. یک جا نوشته روزی 2 تا درب نوشابه. ولی من خودم به 4 تا درب نوشابه مطمئن ترم آخه 4 و 2 لیوان خیلی زیاده.
درضمن توی بعضی از عکس های مربوط به تکثیر فایتر روی آب یک لیوان یکبار مصرف نصف شده است. کسی می داند برای چی؟
اقا فرشید تا جایی که من فهمیدم شما مشکلتون تغذیه لارو ها تو مراحل اوله.لارو فایتر یا هر لابرینت
دیگه بعد از هضم کیسه زرده اونقدر بزرگ نیست تا بتونه ارتمیا رو بگیره پس به یه غذای کوچک تر نیازه.یه روش سنتی برای این کار هست.
اگه به یه حوض دسترسی داشته باشید کارتون خیلی اسون میشه.شما میتونید از اب مونده اون حوض یا استخر که سبز شده به لارو ها بدید ولی خوب اگه حوض و استخری در دسترس نیست خودتون باید اون اب سبز(ابی که مملو از فیتو پلانگتون ها و انفوزئر ها می باشد)رو درست کنید.برای این کار شما میتونید از یک ظرف اب بزرگ مثل یک لگن رو در بیرون از ساختمان قرار بدید به طوری که خیلی افتاب نخوره تا اب داغ بشه.بعضی ها میگن باید توی اب کاهو یا نمیدونم کاه گندم بریزید ولی من همه این کارها رو انجام دادم و نتیجه دلخواه رو نگرفتم .
بهترین چیزی که شما برای سبز شدن اب میتونید ازش استفاده کنید ماهیه مثل گلدفیش یا ماهی های زنده زا که طی مرور زمان و با غذا دادن به این ماهی ها تو همون ظرف اب ,اب شروع به سبز شدن میکنه(تقریبا 10 روز طول میکشه)که از اون اب میتونی برای تغذیه اولیه لارو ها استفاده کنی.

البته این کار ها باید قبل از تکثیر صورت بگیره یعنی با امادگی کامل شروع به تکثیر کنی. مقدار مصرف اب سبز هم بستگی به اندازه تانک و تعداد لارو ها داره ولی مقدار متعارف همون دو لیوان در روزه البته با سیفون هفته ای دوبار.
درباره اون لیوان یه بار مصرف هم فکر کنم برای غذا دادن به ماهی ها گذاشته باشند تا غذا ها روی اب پخش نشه.اگه عکسشو بذاری بهتر میشه در بارش نظر داد.
بدرود...

mehdialoneboy
4 July 2007, 10:04 AM
سلام دوست عزیز

اگر قصد گرفتن تخم و بچه از ماهی هات داری ترکیب ماهی هایی که داری زیاد جالب نیست ، مثلا سیکلید های شما و یا پوفر ها هم در نوع خودشون مزاحم هستند ،

در کل نگهداری سیکلید ها رو با این تیپ ماهی ها پیشنهاد نمیکنم .

سورم اگر بخواد توی تانک اصلی جفت بخوره و بالغ باشه معمولا در عرض کمتر از یک ربع ساعت این اتفاق میوفته ، دیگه بعد از اون لب تو لب شدن ماهی ها خیلی کم میشه . البته شرایط خاص دیگه هم هست که گفتنش برای خودش داستانی میشه .

پیشنهاد بنده اینه که شما سورم ها بر حسب جنسیت شناسایی کنی و اگر ماده و نری رو دیدی که مرتب با هم هستند جداشون کنی ، البته بگم که باید توی روز اینکارو کنی ترجیحا ، در ضمن شما بدقت چشمی هر نیم ساعت مواظبشون باشی چون توی یک تجربه ، ماده من ، نر رو تقریبا پوست کند !

تاپیک سورم ها رو بخون کمکت میکنه . تانکت هم بد نیست ، ارتفاعش یکم کمه ولی شدنیه ، وقتی جفت بخورن سورم ها ، بعد کی دو دفعه ، هر 10 12 روز یکبار ماده اماده تخم ریزی هست .

یک سنگ صاف سفید بدون برجستگی ، مستطیل شکل با عرض 15 تا 20 ، طول 30 تا 35 کف مخزن بخوابون .

فعلا شما این قسمت ها رو cover کن تا بعدا سوالی اگر بود بنده و دوستان کمک میدیم .

در ضمن ماهی ماده موقع تخمریزی تورم شکمی زیادی نداره ، شاید ماهی شما غذای زیادی خورده بوده ، در هر صورت سورم های بنده که اصلا تورم شکمی ندارند . گرین ترور هم بهمین صورته .

تخم ها هم قابل دیدن هستند ، عین تخم سورم و اسکارند ، یکم تاپیک عکس و همون سورمو نگاه کنی تخم ها ماهی رو میبینی ، همه تقریبا یک شکلند .

موفق باشید .

سلام من به خاطر امتحاناتم نتونستم بیام به همین خاطر در طول این یک ماه 3 دفعه ماهی گرین ترور هام تخم ریزی کردند که بار اول سنگ نذاشته بودم چون نمیفهمیدم بار دوم که سنگ گذاشتم تخم هاشونو خودشون خوردن ولی بار سوم بعد از تخم گذاری از تخم هاشون محافظت می کردند و چون من امتحان داشتم نتونستم اونا رو در تانک دیگه جدا کنم ولی بعد از امتحانات بچه ماهی ها که از تخم اومده بودن بیرون رو داخل تانک کوچیکی که صحبتش کرده بودم گذاشتم و از فروشنده که سوال کردم گفت اب اکواریوم قبلی استفاده کن من هم همین کارو کردم ولی الان خیلی ابش کثیف شده حالا ابشو چیجوری عوض کنم ماهی ها خیلی ریزن و به زحمت میشه با تور گرفتشون و سنگ هوا هم نذاشتم چون که خیلی اب به گردش در میاد و ماهی ها کنترل شنا از دستشون خارج میشه غذا هم میگو و ارتمیای خشک رو نرم میکنم بهشون میدم روزی یک بار

moh@mm@d reza
4 July 2007, 03:04 PM
سلام من به خاطر امتحاناتم نتونستم بیام به همین خاطر در طول این یک ماه 3 دفعه ماهی گرین ترور هام تخم ریزی کردند که بار اول سنگ نذاشته بودم چون نمیفهمیدم بار دوم که سنگ گذاشتم تخم هاشونو خودشون خوردن ولی بار سوم بعد از تخم گذاری از تخم هاشون محافظت می کردند و چون من امتحان داشتم نتونستم اونا رو در تانک دیگه جدا کنم ولی بعد از امتحانات بچه ماهی ها که از تخم اومده بودن بیرون رو داخل تانک کوچیکی که صحبتش کرده بودم گذاشتم و از فروشنده که سوال کردم گفت اب اکواریوم قبلی استفاده کن من هم همین کارو کردم ولی الان خیلی ابش کثیف شده حالا ابشو چیجوری عوض کنم ماهی ها خیلی ریزن و به زحمت میشه با تور گرفتشون و سنگ هوا هم نذاشتم چون که خیلی اب به گردش در میاد و ماهی ها کنترل شنا از دستشون خارج میشه غذا هم میگو و ارتمیای خشک رو نرم میکنم بهشون میدم روزی یک بار
دوست عزیز نیازی به تعویض اب نیست فقط هر 4 روز یه بار اب رو سیفون کن.اگه میشه یه شعله اکسیژن با فشار کم هم براشون بذار و اگه قصدت پرورش هست تعداد دفعات غذا دهی رو به روزی سه بار برسون تا نوزادان رشد خوبی داشته باشند.

fish man
6 July 2007, 03:53 PM
یه مقدار اب سبز به اکواریوم اضافه کن تا کیفیت اب از بین نره.

persiamix
6 July 2007, 10:18 PM
دوستان من 5-6 تا مولی گرفتیم بهم گفتن تکثیرش آسونه و فقط وقتی دیدی مولی ماده ای سنگین شده جدا کن و... الان 2-3 هفته هست من اینا رو دارم هیچ علائمی ازبارداری ندیدم توی هیچ کدوم ازمولی ها

ala2007
8 July 2007, 11:35 AM
سلام,اين ماهي رد دفيل ما هنوز(67 )روز است كه هنوز بى خوراك زنده است و من هر 2 روز قرص 250 فلاجيل را با سيفون كردن نصف اب درمان ميكنم و هنوز نتيجه اي نگرفتم
1 سوالي داشتم ,من 1 ماده رد دفيل بالغ دارم و اينجا نر اين ماهي كمياب است .چه نوع ماهي ميتواند با اين ماده جفت شود؟ايا حتما بايد ماهي سيچليد نابالغ براي جفتگيري اماده كرد و يا ميتوان در سن بلوغ جفت كرد؟

Blaze
9 July 2007, 12:23 AM
سلام,اين ماهي رد دفيل ما هنوز(67 )روز است كه هنوز بى خوراك زنده است و من هر 2 روز قرص 250 فلاجيل را با سيفون كردن نصف اب درمان ميكنم و هنوز نتيجه اي نگرفتم
1 سوالي داشتم ,من 1 ماده رد دفيل بالغ دارم و اينجا نر اين ماهي كمياب است .چه نوع ماهي ميتواند با اين ماده جفت شود؟ايا حتما بايد ماهي سيچليد نابالغ براي جفتگيري اماده كرد و يا ميتوان در سن بلوغ جفت كرد؟

من فکر میکنم مشکل از غذاش هم باشه ، یکی از دوستای من یک اسکار 25 سانتی داره ، 3 ماه بیشتره غذا نخورده ، تا حالا فقط تو این 3 ماه 2 دفعه ماهی قرمز زنده که براش گذاشته بودن خورده .
هر روز هم منو میبینه ، میگه علیرضا اسکارمممم مریضه !!!
من به یاد کمک روزای اولش که بهم چند تا گوپی داده بود ، یک سری جوجخ کشی سورم راه انداختم بچه بدم بهش ، این ماهی هم بده به یک کسی که تانک بزرگتر داره و عاشق اسکاره .
همین !

من نمیدونم چه ماهی قابلیت جفتگیری و باروسازی تخم ماهی شما رو داشته باشه اما کلا ربطی به نگداشتن ماهی نابالغ تا زمان بلوغ نداره ، وقتی بالغ بشن اگر این امر برای دو گونه ماهی شما شدنی باشه ، وقتی شرایط مناسب بشه و بستر تخمریزی هم باشه ، تخمریزی میکنند.

موفق باشید .

farshid_betta
9 July 2007, 10:27 AM
سلام
آیا می توانم از 1 ماده و 2 نر گرین بارب بچه بگیرم؟ آخه اگر بخواهم به نسبت 7 به 5 بگیرم حدود20 تومان باید پولشون را بدهم و ترجیح می دهم با 20 تومان ماهی های دیگری بگیرم.
متشکرم

Romans
9 July 2007, 01:37 PM
دوستان من 5-6 تا مولی گرفتیم بهم گفتن تکثیرش آسونه و فقط وقتی دیدی مولی ماده ای سنگین شده جدا کن و... الان 2-3 هفته هست من اینا رو دارم هیچ علائمی ازبارداری ندیدم توی هیچ کدوم ازمولی ها

سلام
اگر در بین ماهیهای شما مولی نر هم وجود دارد با شیشه یا توری پلاستیکی انرا جدا کنید و بعد از یک هفته انرا مجدد در کنار ماده ها قرار دهید.البته در این فاصله ماهی نر و ماده ها را به خوبی تغذیه کنید.
معمولن تکثیر کننده ها نوع نر را جدا میکنند و در یک گروه 30 تا 40 تایی فقط 6 تا 8 ماهی نر وجود دارد که انها هم اکثرن سالم و سرحال نیستند به همین خاطر باروری و تولید مثل انها با تاخیر بیشتری انجام میشود.موفق باشید.

moh@mm@d reza
9 July 2007, 08:59 PM
سلام
آیا می توانم از 1 ماده و 2 نر گرین بارب بچه بگیرم؟ آخه اگر بخواهم به نسبت 7 به 5 بگیرم حدود20 تومان باید پولشون را بدهم و ترجیح می دهم با 20 تومان ماهی های دیگری بگیرم.
متشکرم
اره عزیز با این نسبت هم می تونی فقط یک هفته نر و ماده رو جدا کن و خوب تغذیه کن تا تعداد تخم بیشتری بریزند.روش تکثیرش هم که مثل بقیه بارب هاست.

farshid_betta
10 July 2007, 01:42 AM
سلام
جناب pakook یک دنیا تشکر که هم در این تاپیک و هم تاپیک آنجل این قدر کامل جوابم را دادید. فکر نمی کنم اینها هم مثل آنجل نیاز به جفت خوردن داشته باشن. نه؟ این طوری تخم ریزی را از کجا می شود پیدا کرد؟ آخه من طوی ماهی فروشی فقط دنبال ماهی ها هستم و اصلا به این جور چیز ها دقت نمی کنم. چشمه های طوری چقدر باشد؟ در ضمن اشکالی دارد که برای جدا کردن یا نر ها یا ماده را داخل تانکی بیندازم که می خواهم درونش تکثیر کنم؟
متشکرم

moh@mm@d reza
10 July 2007, 04:31 PM
سلام
جناب pakook یک دنیا تشکر که هم در این تاپیک و هم تاپیک آنجل این قدر کامل جوابم را دادید. فکر نمی کنم اینها هم مثل آنجل نیاز به جفت خوردن داشته باشن. نه؟ این طوری تخم ریزی را از کجا می شود پیدا کرد؟ آخه من طوی ماهی فروشی فقط دنبال ماهی ها هستم و اصلا به این جور چیز ها دقت نمی کنم. چشمه های طوری چقدر باشد؟ در ضمن اشکالی دارد که برای جدا کردن یا نر ها یا ماده را داخل تانکی بیندازم که می خواهم درونش تکثیر کنم؟
متشکرم
اره عزیزم بارب ها توشون انتخاب جفت نیست و به روش اسکاتر تخم ریزی می کنند.برای جدا کردن نر و ماده هم سعی کن از مخزن تکثیر استفاده نکنی چون مخزن تکثیر نباید الوده بشه حتی موقع تکثیر که نرها و ماده پیش هم هستند هم نباید به انها غذا داد تا از الوده شدن اب جلوگیری بشه.خوب برای تکثیر هم اگه بخوای از توری استفاده کنی باید چشمه هاش به اندازه ای باشه که ماهی ها ازش بیرون نیان و هم تخم ها به راحتی ازش رد بشن تقریبا چشمه هایی به قطر 5mm .

farshid_betta
11 July 2007, 02:19 PM
سلام
ببخشید که من این قدر سوال می پرسم اما باور کنید من به این خنگی که در سوال هایم نشان می دهم نیستم و در مورد بیشتر سوال هایم احتمالاتی می دهم و حتی بعضی اوقات تا 60 درصد اطمینان دارم اما وقتی می بینم اساتیدی این چنین دور و برم هستند پس چه بهتر که مطمئن شوم.
1. جناب پکوک می خواستم ببینم منظور از یک هفته جداسازی فقط جداسازی نر ها و ماده ها است یا این که نر ها و ماده ها را علاوه بر هم باید از تمامی ماهی ها هم جداکرد تا دلشون برای هم تنگ بشه. یعنی می توانم تا آماده سازی برای تخم گذاری یا نرها یا ماده ام را درون تانک اصلی نگهداری کنم یا این که باید هر کدوم را توی ظرف جدا نگهشون دارم و برای تخم گذاری به تانک آماده شده انتقال دهم؟(70 درصد احتمال می دهم که می توانم در تانک اصلیم نگهداری کنم)
2. در ضمن مگه لارو ها چقدر در روز رشد می کنن که باید در روز سوم پس از تخم گذاری بهشون آرتمیا داد؟ آخه اصولا باید تخم ها خیلی ریز باشن.
متشکرم

moh@mm@d reza
12 July 2007, 12:15 AM
سلام
ببخشید که من این قدر سوال می پرسم اما باور کنید من به این خنگی که در سوال هایم نشان می دهم نیستم و در مورد بیشتر سوال هایم احتمالاتی می دهم و حتی بعضی اوقات تا 60 درصد اطمینان دارم اما وقتی می بینم اساتیدی این چنین دور و برم هستند پس چه بهتر که مطمئن شوم.
1. جناب پکوک می خواستم ببینم منظور از یک هفته جداسازی فقط جداسازی نر ها و ماده ها است یا این که نر ها و ماده ها را علاوه بر هم باید از تمامی ماهی ها هم جداکرد تا دلشون برای هم تنگ بشه. یعنی می توانم تا آماده سازی برای تخم گذاری یا نرها یا ماده ام را درون تانک اصلی نگهداری کنم یا این که باید هر کدوم را توی ظرف جدا نگهشون دارم و برای تخم گذاری به تانک آماده شده انتقال دهم؟(70 درصد احتمال می دهم که می توانم در تانک اصلیم نگهداری کنم)
2. در ضمن مگه لارو ها چقدر در روز رشد می کنن که باید در روز سوم پس از تخم گذاری بهشون آرتمیا داد؟ آخه اصولا باید تخم ها خیلی ریز باشن.
متشکرم
فرشید جان دانا ان است که بداند و بپرسد نادان ان است که نداند و نپرسد. پس سوال کردن دلیلی بر نابلدی شما نیست.
خوب حالا میریم سر اصل مطلب:دوست عزیز شما فقط باید نر و ماده رو از هم جدا کنید پس به قول خودتون میشه فقط یکی رو جدا کرد اون یکی رو توی تانک اصلی نگه داشت.اون وقت ارتمیارو تقریبا سه روز بعد از هچ شدن تخمها باید به لارو ها داد یعنی بعد از هضم شدن کیسه زرده اونها.

persiamix
13 July 2007, 03:40 AM
دوستان من تقریبا کل این تاپیک رو مطالعه کردم و استفاده بسیاری شد از مطالب مفید.
اما سوالایی برام پیش اومده که مولی چقدرشکمش گنده بشه یعنی حاملست؟ راستش من بعضی موقع ها شک میکنم اما مطمئن نیستم
بعد اینکه آیا اگه مولی حامله رو جدا نکینم زایمان نمیکنه ؟(من توی تانکم آنجل هم دارم امکانش هست تا حالا مولی ها زایمان کرده باشندو انجل خورده باشه ومن ندیده باشم ؟)
بعداز زایمان مولی ماده رو کی به تانک اصلی برگردونم؟

moh@mm@d reza
13 July 2007, 04:10 PM
دوستان من تقریبا کل این تاپیک رو مطالعه کردم و استفاده بسیاری شد از مطالب مفید.
اما سوالایی برام پیش اومده که مولی چقدرشکمش گنده بشه یعنی حاملست؟ راستش من بعضی موقع ها شک میکنم اما مطمئن نیستم
بعد اینکه آیا اگه مولی حامله رو جدا نکینم زایمان نمیکنه ؟(من توی تانکم آنجل هم دارم امکانش هست تا حالا مولی ها زایمان کرده باشندو انجل خورده باشه ومن ندیده باشم ؟)
بعداز زایمان مولی ماده رو کی به تانک اصلی برگردونم؟
دوست عزیز مبنایی برای اندازه شکم مولی باردار نیست ولی با برانداز کردن میزان تورم شکم و اندازه خود ماهی میشه فهمید که ماهی به زایمان نزدیک هست یا نه.
جدا کردن ماهی های زنده زا موقع زایمان فقط برای جلوگیری از خورده شدن نوزادان توسط ماهی های دیگه صورت میگیره که در این بین خود مولی ماده از همه ماهی ها بیشتر به خوردن بچه های خودش علاقه داره.پس مولی موقعی که در جمع ماهی های دیگر هم هست زایمان میکنه .هر مولی ماده در یک شرایط خوب تقریبا هر 40 روز یک بار زاد اوری میکنه.پس شما برای تکثیر این ماهی یا باید با یک برنامه ریزی زمانی عمل کنید و موقعی که ماهی شما به اواخر دوران بارداری یعنی پایان 40 روز نزدیک میشه اونو درون زایشگاه قرار بدید یا از اول چند تای اونا رو همراه با نر توی یک مخزن جدا قرار بدید تا ازادانه تولید مثل کنند و برای محافظت از نوزادان میتونید کف مخزن رو باسنگ های ریز و درشت و گیاه بپوشونید تا نوزادان در زیر انها مخفی شوند.
بدرود...

farshid_betta
14 July 2007, 03:47 PM
با سلام
با تشکر از جناب پکوک
اول یک عذر خواهی به تمامی دوستانی که طرف دار آب کاهو بودن بدهکارم. 3 روز پیش آب کاهو گذاشتم تا بگذارم زیر میکروسکوپ تا این پلانکتون ها را ببینم. امروز دیدم آبم هنوز سبز نیست و یکم زرد شده همین الان گذاشتمش زیر میکروسکوپ و با زوم 100 برابر دیدمشون. موجوداتی لوبیا شکل هستن که یک دم بسیار باریک دارن و می چرخیدن. با زوم 100 برابر کوچکتر از 2 میلیمتر بودن. اما فعلا تراکمشون کمه. بعدش آرتمیای 3 روزه را که برای بچه هام گذاشته بودم را گذاشتم زیر میکروسکوپ با زوم 100 حدود 100 برابر پلانکتون ها بودن. چند مطلب هم در بارشون گرفتم که وقتی ترجمه کردم قرار می دهم.
درست حدس زدید من مشکلم غذا دهییه. تا دلتون بخواد گوپی و پلاتی دارم. حدود 40 تایی توی آکواریوم اصلیم دارم. فعلا توی یکی از تانک هام حدود 40 تا گوپی 5 ماهه دارم و توی یکی دیگه. 30 تا پلاتی 3 ماهه و 30 تا 2 ماهه. امروز رفته بودم ماهی فروشی پایین خونمون که ببینم بلک گوستم را بر می دارد یا نه؟ توی راه برگشت به فکرم رسید برم سر چهار دیواری دنبال استخر بگردم. آخه یک کم بالا تر از خونه ی ما جایی به نام چهار دیواری هست که به علت وجود باغ های زیاد این نام بهش داده شده. اکثر این باغ ها متروکه اند و یا خیلی کم بهشون سر می زنن. خلاصه یک دونه باغ پیدا کردم که یه تیکه از دیوارش خراب شده بود و یک حصار یک متری کشیده بودن. متروکه هم بود و یک استخر داشت که آبش سبز بود. البته من داخل باغ نرفتم اما از اون بیرون که دیدم توش عنکبوت آبی بود و احتمالا قورباغه هم توش پیدا می شه. آیا این ها ضرری برای آب ندارن؟ دقت نکردم اما اگر دیواره هاش لجن بسته باشن مشکلی پیش نمی آید؟
این ها هم تصاویری از لیوان ها. فکر کنم برای اینه که به حباب ها آسیبی نرسه. آخه لانه ی هوایی شان را داخل آن ساخته اند. باز هم عکس داشتم اما الان هر چی می گردم پیدا نمی کنم.
http://aycu02.webshots.com/image/21921/2002543938414234703_rs.jpg
ببخشید که پستم این قدر طولانی شد. پیشاپیش از جوابتان متشکرم.

moh@mm@d reza
15 July 2007, 01:00 AM
با سلام
درست حدس زدید من مشکلم غذا دهییه. ........................... البته من داخل باغ نرفتم اما از اون بیرون که دیدم توش عنکبوت آبی بود و احتمالا قورباغه هم توش پیدا می شه. آیا این ها ضرری برای آب ندارن؟ دقت نکردم اما اگر دیواره هاش لجن بسته باشن مشکلی پیش نمی آید؟
این ها هم تصاویری از لیوان ها. فکر کنم برای اینه که به حباب ها آسیبی نرسه. آخه لانه ی هوایی شان را داخل آن ساخته اند.http://aycu02.webshots.com/image/21921/2002543938414234703_rs.jpg

من پیشنهادم اینه که برای سبز شدن سریعتر اب از چند تا از همون ماهی های زنده زاد استفاده کنی و اون اب استخر رو بی خیال بشی فقط مواظب باش اگه خواستی از ماهیات استفاده کنی اونا رو تو نور مستقیم خورشید نذاری و ظرف اب رو تو سایه قرار بده.البته از اب استخر هم میتونی استفاده کنی ولی تضمینی برای سالم موندن لاروها نیست اگر چه تولید کنندگان این ماهی ها توی کاشان از همین ابها استفاده میکنند ولی تا جایی که من اطلاع دارم و به گفته ام اطمینان هم دارم اکثر انگل ها و بیماری ها از طرف همین پرورش دهندگان کاشونی هستش!!!! و هیچ فکری هم تا به حال براش نشده!!!!
درباره اون لیوان هم تا جایی که از عکس پیداست برای لونه سازی قرار داده شده و به نظر من یه کار اضافی هست و فقط جنبه نمایشی داره چون فایتر نر همون کاری رو که زیر لیوان می کنه زیر یک برگ هم میکنه کمه کارش هم نمیزاره.

moha4445
15 July 2007, 06:26 PM
من 3 عدد ماهی جوئل(سیکلید جواهر)دارم که مدتی هستش که دیدم 2 تا از اونها با هم خیلی جور شدند وهمش با هم یک گوشه میرند. 2 روز پیش دیدم که شن کف را گود کردند اصلا فکر نمیکردم که با هم جفت بشند .دیروز دیدم که حدود 100 عدد تخم روی شنها ریخته و به شدت از اونها مراقبت میکنند
امروز صبح تمام تخم ها ناپدید شده بود و حدود 10 تا دیگه مونده

نمیدونم کار کی بوده ولی به هر حال تخم ها خورده شدنند

حالا برای بار دوم که میخواهند تخم بریزند چه اقدامی انجام بدهم سنگ صاف بزارم و بعد از تخم ریزی سنگ را جدا کنم یا اینکه خود ماهی ها را منتقل کنم

pouyan
15 July 2007, 06:51 PM
من 3 عدد ماهی جوئل(سیکلید جواهر)دارم که مدتی هستش که دیدم 2 تا از اونها با هم خیلی جور شدند وهمش با هم یک گوشه میرند. 2 روز پیش دیدم که شن کف را گود کردند اصلا فکر نمیکردم که با هم جفت بشند .دیروز دیدم که حدود 100 عدد تخم روی شنها ریخته و به شدت از اونها مراقبت میکنند
امروز صبح تمام تخم ها ناپدید شده بود و حدود 10 تا دیگه مونده

نمیدونم کار کی بوده ولی به هر حال تخم ها خورده شدنند

حالا برای بار دوم که میخواهند تخم بریزند چه اقدامی انجام بدهم سنگ صاف بزارم و بعد از تخم ریزی سنگ را جدا کنم یا اینکه خود ماهی ها را منتقل کنم

اولا اگر ماهی های دیگه تو تانکتون دارید اونارو از اون تانک به جای دیگه ای منتقل کن -تا میتونید زیاد اطراف اون تانک پرسه نزنید -سیفونینگ مرتب انجام بده بطوریکه استرس به جفت مولد جوئلتون وارد نشود
چون بار اولشون بوده امکان به اینکه تخماشون رو به این خاطر خورده باشنند کم نیست
ولی برای تشویق بهتر به تخمریزی و استرس کمتر باید 1 تکه سنگ صاف براشون تهیه ببینی و بعد از تخمریزی والدین رو از تخمها جدا کن با اینکه والدینه خوبیند اما با کمی استرس و اینکه چون عادت دارنند تخمهای لقاح نیافته را در کنار بقیه تخمها بخورنند
به بچه هاشونم میتونید آرتمنیای تازه هچ شده بدید
موفق باشید

alirezasaberi
15 July 2007, 07:39 PM
درمورد آب سبز كه دوستان صحبت فرمودند دعا كنيد يك كم سرم خلوت بشه يك مقاله كامل براتون مينويسم ولي اجالتا براي تسريع در كار حتما از آب جوشيده شده استفاده كنيد و يك چشمه سنگ هوا هم توي ظرفتون قرار بدين

moha4445
15 July 2007, 07:39 PM
اولا اگر ماهی های دیگه تو تانکتون دارید اونارو از اون تانک به جای دیگه ای منتقل کن -تا میتونید زیاد اطراف اون تانک پرسه نزنید -سیفونینگ مرتب انجام بده بطوریکه استرس به جفت مولد جوئلتون وارد نشود
چون بار اولشون بوده امکان به اینکه تخماشون رو به این خاطر خورده باشنند کم نیست
ولی برای تشویق بهتر به تخمریزی و استرس کمتر باید 1 تکه سنگ صاف براشون تهیه ببینی و بعد از تخمریزی والدین رو از تخمها جدا کن با اینکه والدینه خوبیند اما با کمی استرس و اینکه چون عادت دارنند تخمهای لقاح نیافته را در کنار بقیه تخمها بخورنند
به بچه هاشونم میتونید آرتمنیای تازه هچ شده بدید
موفق باشید

دوست عزیز ممنون ولی من امکان جدا کردن بقیه ی ماهی هار ا ندارم اگه با یک طور یا شیشه،، آکواریوم را به 2 قسمت تبدیل کنم چطوره

pouyan
15 July 2007, 10:16 PM
دوست عزیز ممنون ولی من امکان جدا کردن بقیه ی ماهی هار ا ندارم اگه با یک طور یا شیشه،، آکواریوم را به 2 قسمت تبدیل کنم چطوره

خوبه به شرطه اینکه ماهی احساس کمبود فضای آزاد و استرس نکنه که باید امتحان کنید و دیگر اینکه جریان آب و دمای آب دو طرف تقریبا با هم یکی باشه و نوسانی نداشته باشه :icon_surp

moha4445
16 July 2007, 12:04 AM
خوبه به شرطه اینکه ماهی احساس کمبود فضای آزاد و استرس نکنه که باید امتحان کنید و دیگر اینکه جریان آب و دمای آب دو طرف تقریبا با هم یکی باشه و نوسانی نداشته باشه :icon_surp

آکواریوم من 1 متر طول داره .فکر نمیکنم از این لحاظ مشکل داشته باشه با طور جدا میکنم (اگه پیشنهاد دیگه ای دارید برای جدا کردن بفرمائید)
احتیاج هستش که اون منطقه را خلوت کنم یا دست به دکور نزنم
بعد از تخم ریزی با این روش که در تانک اصلی هستند احتیاج به جدا کردن تخم ها هستش یا نه چون بعد از بیرون آمدن بچه ماهی ها فکر نمیکنم دیگه بشه با طور گرفتشون
باز هم ممنونم از توجه شما

moh@mm@d reza
16 July 2007, 01:04 AM
آکواریوم من 1 متر طول داره .فکر نمیکنم از این لحاظ مشکل داشته باشه با طور جدا میکنم (اگه پیشنهاد دیگه ای دارید برای جدا کردن بفرمائید)
احتیاج هستش که اون منطقه را خلوت کنم یا دست به دکور نزنم
بعد از تخم ریزی با این روش که در تانک اصلی هستند احتیاج به جدا کردن تخم ها هستش یا نه چون بعد از بیرون آمدن بچه ماهی ها فکر نمیکنم دیگه بشه با طور گرفتشون
باز هم ممنونم از توجه شما
اگه اب تانکتون برای هچ شدن تخم ها مناسب هست نیازی به جدا کردن نداری و اگه قصدت تکثیر متداول و سریع هست بهتره فقط سنگ تخم هارو از مولدین جدا کنی و البته یک سنگ دیگه رو پیش مولدین بذاری تا از نبود ان عصبانی نشوند.نیازی هم به تغییر دکور نداری.

moha4445
17 July 2007, 11:27 AM
چند ساعت طول میکشه تا تخم ها توسط نر بارور بشه وتخم ریزی تکمیل بشه یعنی چند ساعت بعد من میتونم تخم ها را منتقل کنم

moh@mm@d reza
17 July 2007, 12:19 PM
چند ساعت طول میکشه تا تخم ها توسط نر بارور بشه وتخم ریزی تکمیل بشه یعنی چند ساعت بعد من میتونم تخم ها را منتقل کنم
تخمك گذاري و بارور سازي تخم ها تقريبا همزمان توسط نر و ماده انجام مي گيره.تخم ريزي هم در اكثر ماهي ها با روشن شدن هوا اغاز و تفريبا تا عصر طول ميكشه.موقعي كه ماهي ها دست از فعاليت بر داشتند شما مي تونيد تخمها رو انتقال بديد.
بدرود...

farshid_betta
22 July 2007, 09:47 PM
سلام
محمد رضا جان من یک بارب سبز ماده داشتم و امروز رفتم 3 تا نر گرفتم. البته نمی خواستم 3تا بگیرم اما یک داستانی پیش اومد که بماند. الانم چون آکواریوم خالی نداشتم انداختمشون توی تانک اصلی. حالا می خواستم ببینم برای تکثیر از همشون استفاده کنم یعنی 3 نر و 1 ماده یا همون 2 به 1 بهتره؟ اگر یکی از نر ها رو با ماده عوض کنم چی؟
در ضمن شما همیشه استاد من بوده و هستید و مطمئنا برای خیلی ها این حکم را دارید.
متشکرم

moh@mm@d reza
23 July 2007, 01:42 AM
سلام
محمد رضا جان من یک بارب سبز ماده داشتم و امروز رفتم 3 تا نر گرفتم. البته نمی خواستم 3تا بگیرم اما یک داستانی پیش اومد که بماند. الانم چون آکواریوم خالی نداشتم انداختمشون توی تانک اصلی. حالا می خواستم ببینم برای تکثیر از همشون استفاده کنم یعنی 3 نر و 1 ماده یا همون 2 به 1 بهتره؟ اگر یکی از نر ها رو با ماده عوض کنم چی؟

متشکرم
دوست عزیز یکی از علت هایی که می گن تعداد نر از تعداد ماده ها بیشتر باشه اینه که درصد بارور شدن تخمک ها بیشتر بشه که باتوجه به حجم بالای تخمک ها در ماده کاملا منطقیه.
برای تکثیر هم نیازی به استفاده هم زمان هر 3 تا نر نیست و همون 2تا کافیه و شما می تونید از یک نر به عنوان جایگزین استفاده کنید و یا با تهیه یک ماده دیگه نسبت 3 به 2 رو استفاده کنید و افزایش تولید داشته باشید:icon_arro
ضمنا اقا فرشید توی این تالار اساتید و بزرگوارانی هستند که اگه جسارت نباشه من خودمو شاگردشون میدونم و اصلا خودمو بالاتر از این نمیدونم.

farshid_betta
30 July 2007, 04:00 PM
سلام
بنده الان گرین بارب هام رو جدا کردم ومی خواستم توی اون مطلب صفحه ی 11 که سرکار نوشین زحمتش رو کشیده بودن یک تغییراتی بدهم لطفا نظر بدید و چند تا سوال هم دارم.
1. شعله ی اکسیژن را روی توری قرار بدهم یا زیرش؟
2. ارتفاع آکواریومم 30 سانته. پس از هچ شدن تخم ها ارتفاع رو به چقدر برسونم؟
3. چقدر متیلن بلو اضافه کنم؟ اگر روی رنگ آب بگید بهتره. آبی آسمانی مناسبه؟
4. شنیدم پس از تخم گذاری آب شیری رنگ می شه. پس از تخم ریزی چند درصد از آب رو عوض کنم؟
5. اصلا قصد تغییر مکان لارو ها را ندارم حداقل تا زمانی که1.5 سانتی بشوند. پس چقدر از آب رو هفته ای، روزی و... عوض کنم؟
در ضمن هنوز منتظر جواب در مورد نحوه ی تشخیص جنسیت کوریدوراس هستم.
پکوک جان شما برای من حکم استاد را دارید و مطمئنا برای خیلی های دیگر هم همین طور هستید اما خیلی استاد های دیگر هم داریم. ما شاء الله چیزی که به وفور اینجا یافت می شه استاده.:icon_evil :icon_arro :icon_lol:
متشکرم

moh@mm@d reza
30 July 2007, 04:37 PM
سلام
بنده الان گرین بارب هام رو جدا کردم ومی خواستم توی اون مطلب صفحه ی 11 که سرکار نوشین زحمتش رو کشیده بودن یک تغییراتی بدهم لطفا نظر بدید و چند تا سوال هم دارم.
1. شعله ی اکسیژن را روی توری قرار بدهم یا زیرش؟
2. ارتفاع آکواریومم 30 سانته. پس از هچ شدن تخم ها ارتفاع رو به چقدر برسونم؟
3. چقدر متیلن بلو اضافه کنم؟ اگر روی رنگ آب بگید بهتره. آبی آسمانی مناسبه؟
4. شنیدم پس از تخم گذاری آب شیری رنگ می شه. پس از تخم ریزی چند درصد از آب رو عوض کنم؟
5. اصلا قصد تغییر مکان لارو ها را ندارم حداقل تا زمانی که1.5 بشوند. پس چقدر از آب رو هفته ای، روزی و... عوض کنم؟
متشکرم
سوال1:توی کتابا نوشتن که وسط بذاری(البته تا جایی که یادم هست)چون ماهی ها در کناره های تانک و به صورت بالا و پایین حرکت و تخم ریزی می کنند ولی من کنار میذاشتم و خللی هم در امر تخم گذاری پیش نمی اومد.

سوال2:ارتفاع اب برای تخم ریزی رو روی 15 تا 20 سانت تنظیم کن ولی فاصله بین توری و کف تانک از 5 سانت بیشتر نشه.چرا؟

سوال 3:میزان بلو متیلن هم اگه با غلظت 1/0%باشه به ازای هر لیتر یک قطره(دوز مصرفی من)

سوال 4:بعد از تخم گذاری به دلیل فعالیت بالای نر ها موقع بارور سازی اب کمی شیری رنگ میشه که موجب الودگی اب و در نهایت فساد تخم ها میشه.پس شما باید تقریبا 90%اب رو سیفون کنی!!!

سوال 5:لارو بارب خیلی به الودگی اب حساسه و شما باید اب رو همیشه تمیز نگه داری پس هر 4 روز یک بار سیفون توصیه میشه.
حالا ببینم چکار میکنی اقا فرشید:icon_cool

noshin
1 August 2007, 12:38 AM
سلام فرشید جان من در مورد رنگ آب بعد از تخم ریزی والاه چیزی ندیدم شاید توجه نداشتم؟ به شخصه توری رو امتحان نکردم و با گیاه به بهترین نحو نتیجه گرفتم .توجه کنید که تغذیه هم مهمه بخصوص با کرم خاکی و در ضمن محل اجتماع مولدین وسط آکواریوم است و تخم ریزی زوایا پس به این دلیل است که اکسیژن رو در زوایا قرار میدنو نکته دیگه که تاکید دارم توجه کنید به هیج عنوان تا زمانی که از مقاومت لاروهاتون مطمئن نشدید تغیر مکان ندهید ویا درصد آب تعویضی رو زیاد نکنید که تاثیر بدی خواهد داشت من مطمئنم شما می تونید چون کار سختی نیس محیطو آماده کنید بعد مطمئن باشید نتیجه میبینید به طور مطلوب

noshin
1 August 2007, 12:45 AM
راستی تخمها تا 4 روز بعد از هچ شدن شنای آزاد میکنن پس سختی اب باید کم بشود شخصا از اب مقطر استفاده کردم سطح اب باید کم باشه تا از تحرکات اضافی جلوگیری بشه
خوشحال میشم اگه بتونم سوال هاتونو جواب بدهم راستی یه ÷یشنهاد میتونید شما از دارف گورامی هم جهت تخم گیری استفاده کنید شاید برای شروع انتخاب بهتری نسبت به بارب باشه من که راضی بودم

farshid_betta
1 August 2007, 02:10 AM
سلام
ممنون از جناب محمد رضا و سرکار نوشین که راهنماییم کردند. فقط در مورد سوال اول مثل این که نتونستم درست منظورم رو برسونم. منظور من گوشه یا وسط بودن سنگ هوا نبود. این بود که سنگ هوا را بالای تور بگذارم یا زیر تور. در مورد گیاه هم نوشین جان قصد استفاده از گیاه را ندارم چون هیچ تانکی ندارم که بعد از اون بتونم گیاه ها رو توش بگذارم. در مورد گیاه مصنوعی شاید یک فکرایی کردم. در مورد کرم خاکی هم اگر بیارم توی خونه اول خودم از پنجره(طبقه ی پنجم) پرت می شوم بیرون و سپس کرم ها ولی شاید تونستم توی اتاق زیر بالشی جایی جاساز کنم. حالا تا ببینم. ولی نگران رژیم غذایی شون نباشید. بهشون آرتمیای منجمد، کرم منجمد، کرم قرمز خشک، دافنی منجمد و چند تا غذای خشک دیگه هم می دل و می خواهم دل هم بگیرم.
متشکرم

moh@mm@d reza
1 August 2007, 02:18 PM
سلام
ممنون از جناب محمد رضا و سرکار نوشین که راهنماییم کردند. فقط در مورد سوال اول مثل این که نتونستم درست منظورم رو برسونم. منظور من گوشه یا وسط بودن سنگ هوا نبود. این بود که سنگ هوا را بالای تور بگذارم یا زیر تور. در مورد گیاه هم نوشین جان قصد استفاده از گیاه را ندارم چون هیچ تانکی ندارم که بعد از اون بتونم گیاه ها رو توش بگذارم. در مورد گیاه مصنوعی شاید یک فکرایی کردم. در مورد کرم خاکی هم اگر بیارم توی خونه اول خودم از پنجره(طبقه ی پنجم) پرت می شوم بیرون و سپس کرم ها ولی شاید تونستم توی اتاق زیر بالشی جایی جاساز کنم. حالا تا ببینم. ولی نگران رژیم غذایی شون نباشید. بهشون آرتمیای منجمد، کرم منجمد، کرم قرمز خشک، دافنی منجمد و چند تا غذای خشک دیگه هم می دل و می خواهم دل هم بگیرم.
متشکرم
فرشید جان من الان هم منظورت رو درست نفهمیدم!ببینم شما می خوای توری رو زیر اب بزاری؟ سطح بالای توری را بیرون قرار بدی بهتره یعنی سطح اب رو اونقدر کم کن تا بالای توری بیرون اب قرار بگیره یعنی ارتفاع اب تا کف توری 15 سانت و ارتفاع کف توری تا کف تانک 5 سانت باشه.سنگ هوا رو هم کف تانک بذار و سعی کن زیر توری نباشه شعله اکسیژن هم متوسط باشه تا زیاد اب رو بهم نزنه.

farshid_betta
1 August 2007, 03:45 PM
فرشید جان من الان هم منظورت رو درست نفهمیدم!ببینم شما می خوای توری رو زیر اب بزاری؟ سطح بالای توری را بیرون قرار بدی بهتره یعنی سطح اب رو اونقدر کم کن تا بالای توری بیرون اب قرار بگیره یعنی ارتفاع اب تا کف توری 15 سانت و ارتفاع کف توری تا کف تانک 5 سانت باشه.سنگ هوا رو هم کف تانک بذار و سعی کن زیر توری نباشه شعله اکسیژن هم متوسط باشه تا زیاد اب رو بهم نزنه.
خب حالا من منظور شما رو متوجه نمی شوم. مگه این طوری نباید به صورتی قرار بگیره که 5 سانت بالاتر از تانک قرار بگیره و از هر طرف بچسبه به دیواره ها. این جوری که شما گفتید طوری شما باید یک قفس مانند باشه؟؟ نه؟؟

moh@mm@d reza
3 August 2007, 06:49 PM
خب حالا من منظور شما رو متوجه نمی شوم. مگه این طوری نباید به صورتی قرار بگیره که 5 سانت بالاتر از تانک قرار بگیره و از هر طرف بچسبه به دیواره ها. این جوری که شما گفتید طوری شما باید یک قفس مانند باشه؟؟ نه؟؟
اقا فرشید تو نحوه قرار دادن توری هیچ بایدی تو کار نیست و این موارد گفته شده بهتره انجام بشه مثلا توی کارگاه های تکثیر کاشان این ماهی ها رو بدون توجه به نسبت نر و ماده چندتا چندتا میریزن توی ابکشهایی که خودشون درست کردند و این ابکش ها رو توی حوضچه هایی که اکثرا توی هوای ازاد هست میذارند بعد هم که ماهی ها تخم ریزی کردند از اونجا خارجشون می کنند یعنی حتی یک سوم موارد گفته شده را هم عمل نمی کنند پس شما مطمئن باش اگه توریتون دیواره هاش به دیواره تانک نچسبیده باشه باز هم ماهیاتون تخم ریزی می کنند.
خوب برای این که باز هم مشکلی پیش نیاد بذار یه باره دیگه مواردی که تجربه کردم و نتیجه گرفتم رو برات بگم:
من موقعی که ماهی هام به اندازه کافی برای تخم گیری اماده شده بودند رو به نسبت توی یک قفس توری پلاستیکی و روباز گذاشتم کف قفس با کف تانک حدود دو بند انگشت فاصله داشت.اندازه قفس تقریبا یک چهارم اندازه تانک بود و دیواره های اون هم اصلا به دیواره های تانک نچسبیده بود محدوده ارتفاع شنای مولدین هم 15 سانت بود که اگه اندازه اون دو بند انگشت کف توری تا کف تانک رو جمع کنیم ارتفاع اب تانک تقریبا 20 سانتی میشه همین و بس.حالا اگه بازم سوالی هست بگو رفیق.

farshid_betta
4 August 2007, 01:01 AM
سلام
آهان...محمدرضا جان من خودم از این قفس ها دارم. اما مال من 16*15*14 است. به نظر تون کافیه؟در ضمن علایم شنای آزاد چیه و در هنگام شنای آزاد فقط شکم گندشون حذف می شه و شروع به شنا می کنند؟ چون اون جوری که من فهمیدم ممکنه زود تر یا دیر تر شروع به شنای آزاد کنند. در مورد کوریدوراس هم ممنون. ببخشید که این موضوع گرین بارب این قدر طولانی شد. دلیلش IQ ضعیف بنده است اما خوب فکر کنم شاید یک روزی به درد دیگر کاربرانم بوخوره. اما این ها آخرین سوالات من بود. البته اگر با جوابتون برام سوالی پیش نیارید یا اینکه در تکثیر به مشکلی بر نخورم.

moh@mm@d reza
5 August 2007, 12:52 AM
سلام

آهان...محمدرضا جان من خودم از این قفس ها دارم. اما مال من 16*15*14 است. به نظر تون کافیه؟در ضمن علایم شنای آزاد چیه و در هنگام شنای آزاد فقط شکم گندشون حذف می شه و شروع به شنا می کنند؟ چون اون جوری که من فهمیدم ممکنه زود تر یا دیر تر شروع به شنای آزاد کنند. در مورد کوریدوراس هم ممنون. ببخشید که این موضوع گرین بارب این قدر طولانی شد. دلیلش IQ ضعیف بنده است اما خوب فکر کنم شاید یک روزی به درد دیگر کاربرانم بوخوره. اما این ها آخرین سوالات من بود. البته اگر با جوابتون برام سوالی پیش نیارید یا اینکه در تکثیر به مشکلی بر نخورم.

فکر کنم این اندازه برای 3 تا دونه ماهی کافی باشه.خوب شنای ازاد هم که اسمش روشه.بعد از هضم کیسه زرده لارو ها قادر به شنا در تمام نقاط تانک می شوند مثل یه جوجه پرنده که پرهاش در اومده و اولین پروازش رو می خواد تجربه کنه!!!!
بدرود...

993
11 August 2007, 09:28 PM
سلام و خسته نباشید
من یک عدد ماهی فلاور ماده دارم و یک عدد رددویل نر . اونها رو با هم جفت انداختم . امروز داشتن با هم نوک بازی می کردن . راستی جداشونم کردم و درجه ابشون هم روی 29 بود کردم 30 . چه کارهای دیگری باید انجام بدم در ضمن اکواریمشون شن نداره و حجم ابشون حدود 60 لیتره . فقط یک بخاری و یکعدد فیلتر . چه اقداماتی از این به بعد باید انجام بدم تا تخم ریزی کنن و تخمها بارور بشه .
ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید .

(http://www.phalls.com/vbulletin/editpost.php?do=editpost&p=395487)

farshid_betta
11 August 2007, 10:41 PM
سلام
والا در این مورد تخصص جناب پویان بیشتر از منه اما به نظر من:
30 یک خورده زیاده البته مشکلی پیش نمی یاید اما اگر بیاری روی 28 یه خورده بهتره.
شن هم نریز ولی اگر یک سطحی مثل سرامیک یا کوزه براشون قرار بدی بهتره. این جوری هم فکر کنم تخم بگذارند.
فیلترت چیه؟ بهتره خاموشش کنی مخصوصا اگر برقیه.
جفت هاتون چقدریند؟ 60 لیتر احتمالا کافیه مگر این که دیگه خیلی گنده باشند.
اگر ماهی هاتون جفت خورده باشند عمل تخم ریزی و بارور سازی توسط خودشون انجام می گیره و نیاز به کار خاصی نیست.
موفق باشی.

moh@mm@d reza
12 August 2007, 08:37 AM
سلام و خسته نباشید
من یک عدد ماهی فلاور ماده دارم و یک عدد رددویل نر . اونها رو با هم جفت انداختم . امروز داشتن با هم نوک بازی می کردن . راستی جداشونم کردم و درجه ابشون هم روی 29 بود کردم 30 . چه کارهای دیگری باید انجام بدم در ضمن اکواریمشون شن نداره و حجم ابشون حدود 60 لیتره . فقط یک بخاری و یکعدد فیلتر . چه اقداماتی از این به بعد باید انجام بدم تا تخم ریزی کنن و تخمها بارور بشه .
ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید .

(http://www.phalls.com/vbulletin/editpost.php?do=editpost&p=395487)
من هم در تاييد حرف اقا فرشيد اضافه كنم كه اگه از جفت شدن ماهي هاتون مطمئن هستيد و ماهي ها در اوج امادگي بسر ميبرند به احتمال زياد در 2الي3 روز اينده تخم ريزي مي كنند پس شما بايد اب مخزن رو سيفون كرده و تا پايان تخم ريزي از غذا دادن به اونها خودداري كني تا اب الوده نشه.براي اقدامات بعد از تخم ريزي هم به كرار در اين تالار بحث شده كه با مطالعه اونها نتايج خوبي بدست مي اوريد
بدرود...

993
12 August 2007, 04:16 PM
سلام به همه دوستان عزیز
بله فیلترم برقیه . همون فیلتره تصفیه هستش .
ممنونم از راهنمایی هاتون .
پیروز باشید

shahla20
13 August 2007, 02:46 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز
بعد از مدت ها من دوباره گذرم به اینجا خورد.البته امیدوارم دیگه کارت زرد نگیرم.
راستش من خیلی به تکثیر علاقه دارم و البته به خاطر بعضی مشکلات فقط دربارش مطلب می خونم.چند ماه پیش اینجا اسمی از یک روش به اسم تلقیح مصنوعی برده شد که توضیحی هم در بارش داده نشد ولی منو کنجکاو کرد و تقریبا هیچی تو سایت های فارسی بدست نیاوردم زبانمم که ضایع!!!پس به ناچار باز دست به دامن بچه های این سایت شدم.اگه دوستان لطف کنند و اطلاعاتی درباره این روش بدهند خیلی به من کمک کردند.ممنون

pouyan
14 August 2007, 10:05 PM
سلام
پروسه تلقیح یا لقاح مصنوعی و یا نیمه مصنوعی به جند منظور صورت میگیرد
عمده ترین آنها از قبیل حفظ گونه های در حال انقراض-افزایش ظرفیت تکثیر ماهیان - موارد مورد نیاز برای مطالعات زیست شناسی و ....
در این مورد من یادمه حدوده 10 سال قبل یک نفر در ایران این آزمایش رو بروی گلدفیش ها انجام داده بود و موفق شده بود در یکی از کتابهای فارسی زبان درباره آکواریوم نیز روش کاره خود را بطور نیمه تشریح کرده اند متاسفانه اون کتاب الان دسته یکی از دوستانه
این روش ها غالبا تحت عنوان Hand stripping fish و Artificial fish breading مطرح میشه ...ایتنرنت منم که فیلتره ولی اگر کسی از دوستان تونست این مطالبو سرچ کنه اطلاعاته با ارزشی بدست میاره که میتونه اینجام پروسه اینکارو توضیح بده

ولی تا اونجایی که من میدونم اساس کار این روش به این صورت هست که با القا و انجام روش های ویژه از جمله تزریق هورمون و مواد محرک و ایجاد شرایط مربوطه برای ماهیان کمک به تحریک غده هیوتالاموسمغزی برای آزاد سازی هورمون های دگیر در پروسه جالبی که منجر به امر تولید اسپرم و فولیکول تخمکی میشه(( همین آقای عزیزی که دربارش صحبت کردم از روش تزریق مستقیم بر روی مغز ماهیان بهره میبرد)) با اینکار میتونند بازده امر تخم گذاری ماهیان و باروری تخم ها را به جند برابر نیز برسانند
این کار نیاز به دانش و تخصص مخصوص خود را نیز دارد
موفق باشید

taha-nokia
14 August 2007, 11:39 PM
... یادمه حدوده 10 سال قبل یک نفر در ایران این آزمایش رو بروی گلدفیش ها انجام داده بود و موفق شده بود در یکی از کتابهای فارسی زبان درباره آکواریوم نیز روش کاره خود را بطور نیمه تشریح کرده اند...

سلام كتاب مورد نظر كه داخلش راجع به لقاح مصنوعي و نيمه مصنوعي در مورد خانواده گلدفيش‌ها بحث شده كتاب (( زندگي ماهيان آكواريوم )) نوشته محمدرضا شيخيان هستش كه من خودم چاپ اولش رو دارم كه براي سال 81 هست .

.

moh@mm@d reza
15 August 2007, 08:38 AM
با سلام خدمت دوستان عزیز
بعد از مدت ها من دوباره گذرم به اینجا خورد.البته امیدوارم دیگه کارت زرد نگیرم.
راستش من خیلی به تکثیر علاقه دارم و البته به خاطر بعضی مشکلات فقط دربارش مطلب می خونم.چند ماه پیش اینجا اسمی از یک روش به اسم تلقیح مصنوعی برده شد که توضیحی هم در بارش داده نشد ولی منو کنجکاو کرد و تقریبا هیچی تو سایت های فارسی بدست نیاوردم زبانمم که ضایع!!!پس به ناچار باز دست به دامن بچه های این سایت شدم.اگه دوستان لطف کنند و اطلاعاتی درباره این روش بدهند خیلی به من کمک کردند.ممنون
دوست عزیز تلقیح مصنوعی یک کار تخصصی و پیچیده ای هست و تقریبا برای هر ماهی روشهای
متفاوتی وجود داره و البته در اصل کار خیلی تفاوتی نمی کنه.پس اگه شما می فرمودید که درباره تلقیح
چه نوع ماهی اطلاعات می خواهید بهتر میشد کمکتون کرد.ولی خوب بطور کلی این روش توی ایران در
مورد ماهی های زینتی نوپاست ولی در مورد ماهی های خوراکی تقریبا بیست و خورده ای سال میشه
که اجرا می شه که به تازگی هم ماهی خاویار رو با این روش تکثیر کردند.این روش اقلب در مورد انواع
کپور ماهی ها,بعضی از گربه ماهی ها مثل اسبله ,انواع تیلاپیا و...انجام می گیره.نوع هورمون تا جایی که
من می دونم از عصاره هیپوفیز خود ماهی و یا از HCG استفاده می شده(تو ایران).این روش دارای مراحل
مختلفی هست که شامل اماده سازی مولدین جهت تزریق,محاسبه دوز هورمون برای تزریق که با توجه به
وزن و اندازه ماهی محاسبه میشه,تزریق هورمون که شامل چند روش هستش که برای هر نوع ماهی
متفاوته,طی شدن زمان مورد نیاز برای ماهی ها تا به اوج امادگی برسند و در اخر تخم گیری از مولدین که
یا به روش طبیعی انجام میشه و یا باز هم مصنوعی که به وسیله مواد بیهوشی ماهی ها رو به یک حالت
نیمه بیهوش فرو می برند و به صورت دستی از اون ها تخم گیری می کنند.نوع بارور سازی تخمها هم
شامل مراحلی هست که باز هم بستگی به نوع ماهی و نوع تخم داره.البته در این مراحل از مواد و وسایل
مخصوصی استفاده میشه که پیچیدگی های خاص خودش رو داره.

farshid_betta
16 August 2007, 02:39 PM
سلام
بابا بیچاره جناب پکوک درست می گند. من خودم این چند روزه توی 3 تا ماهی فروشی مرواریدی دیدم و روی هم حدود 80 تا داشتند اما همشون ماده بودند. بنده هم اولش قصد خرید داشتم و بهشون که می گفتم توی تانکت نر نیست می گفتند نه و 50 تا بهم نشون می دادند و می گفتند اینا نرند ولی من مطمئنم که همشون ماده بودند. بعدش هم شک کردم که یک وقت با گوپی هام کاری داشته باشند و نخریدم. اکثر اوقات نر ها با همون نگاه اول به گلوشون مشخص می شوند اما بعضی وقت ها کمرنگه و باید بریم سراغ شکل باله هاشون.

shahla20
17 August 2007, 08:02 AM
سلام
می بخشید که اینقدر عجولم راستش دست خودم نیست و بعد این که از دوستانی که جوابم رو دادند متشکرم.
راستش گفته های شما هم اموزندند و هم سوالات بعدی رو خود به خود تو ذهن ادم ایجاد می کنند حالا با توجه به گفته های بالا می خواستم بدونم این هورمون هیپوفیز و hcg چی هست و چه جوری میشه تهیه کرد؟البته ماهی مورد نظر من بیشتر همون گلدفیشه.

amir master
17 August 2007, 04:11 PM
با عرض سلام
در تکثير تايگر بارب هنگامي که مولدين نر و ماده رو از هم جدا ميکنيم آيا ميتوان ماهيهاي ديگري
به همراه آنها نگهداري کرد؟
با تشکر

farshid_betta
17 August 2007, 04:51 PM
سلام
امیر آقا در مورد تکثیر تایگر یک سری به صفحه ی 24 بزنید و اگر سوالی ماند بفرمایید.
متشکرم

moh@mm@d reza
17 August 2007, 06:10 PM
سلام
می بخشید که اینقدر عجولم راستش دست خودم نیست و بعد این که از دوستانی که جوابم رو دادند متشکرم.
راستش گفته های شما هم اموزندند و هم سوالات بعدی رو خود به خود تو ذهن ادم ایجاد می کنند حالا با توجه به گفته های بالا می خواستم بدونم این هورمون هیپوفیز و hcg چی هست و چه جوری میشه تهیه کرد؟البته ماهی مورد نظر من بیشتر همون گلدفیشه.
درباره HCG اطلاعات دقیقی ندارم و فقط می دونم که درمورد بعضی از ماهی ها اونم در شرایط مخصوصی

استفاده می شه ولی استفاده از عصاره هیپوفیز قدمت دیرینه داره!!!و استفاده از اون تقریبا امر عادی

شده(برای کپور ماهی ها).تهیه این عصاره یکم ظالمانست ولی خوب ادمیزاده دیگه و به این صورته که اول

چند تا ماهی بالغ و سالم رو با دقت انتخاب می کنند.بعد سر ماهی ها رو با یک چاقوی تیز از پشت جدا

کرده و با ایجاد شکاف در سر و باز کردن مغز ماهی ها غدد هیپوفیز رو بر میدارند.بعد غده ها رو با بخار اب

خشک کرده و پودرش می کنند.بعد با مقدار مشخصی اب نمک رقیق( 7گرم در لیتر)مخلوط و اونو داخل

سانتریفوژ قرار می دهند تا مواد زائد اون جدا شه و یک محلول قابل تزریق بدست بیاد.(مقدار 10ccاب نمک به ازای هر 3 غده)
و در اخر هم محلول رو با دوز مشخصی با توجه وزن و اندازه ماهی تزریق می کنند.
بدرود...

amir master
18 August 2007, 09:56 AM
با عرض سلام و خسته نباشید
برای تکثیر تایگر بارب قبل از انداختن مولدین کنار هم توی یه تانک برای تخم ریزی اونارو باید چند روزی از هم جدا کرد(نرها رو از ماده ها) حالا سوال من اینه که در این چند روز آیا میشه ماهی های دیگه ای همراه اونا نگهداری کرد یا ماهی ها باید تنها باشند؟
ممنونم

farshid_betta
18 August 2007, 04:11 PM
سلام
والا این سوال رو بنده هم در صفحه ی پیش کرده بودم و جناب پکوک هم جوابم رو داده بودند اما بله منظور از جداسازی فقط جداسازی نر و ماده از یک دیگره و اشکالی نداره که ماهی های دیگه پیششون باشند.

pouyan
18 August 2007, 06:28 PM
[QUOTE=pakook;397065]درباره HCG ا.
بدرود...[/QUOTE
سلام
هورمن HCG مخففه Human Chorionic Gonadotropin هست که در انسان ها نوع Beta این هورمون موجب باروری و کمک به فرایند تولید هورمون های و استروژن که در امر باداری دخیل هست میکنند
در مورد ماهیان اولین موارد استفادش در چین برای ماهی های Bighead بوده
اطلاعات بیشتر در مورد این هورمون و استفادش برای ماهیان رو میتونید در این لینک زیر ببنید

http://eng.gxny.gov.cn/2006/0323/073909-1.html

moh@mm@d reza
18 August 2007, 11:56 PM
البته من طی یک سوالی که از یک کارشناس شیلات در باره HCG کرده بودم ایشون استفاده از این هورمون رو برای ماهی های زینتی توصیه نکردند و می گفتند که هر ماهی نمی تونه این ماده رو تحمل کنه و بیشتر نظرشون روی عصاره هیپوفیز بود.هم قابل تهیه و هم در دسترسه و روی اکثر ماهی ها قابل اجراست.

fish man
21 August 2007, 01:37 PM
سلام
دوستان این تصویری که گذاشتم به احتمال 99% مربوط به تکثیر گلد فیش هست
خیلی خوشحال میشم که در مورد عکس و ریزه کاری های اون نظر بدین.
در ضمن نر و ماده بودن ماهی ها از روی برامدگی شکم به خوبی مشخصه.
http://www.aquarticles.com/images/Swabys%20Breeding/p-04%20Red%20cap%20breeding.jpg

farshid_betta
21 August 2007, 03:18 PM
سلام
جناب fish man درسته و این عکس مربوط به تکثیر گلدفیشه.
این رشته هایی رو که می بینید برای اینه که تخم ها در بینش پنهان بشه و ماهی های مولد نتوانند بخورندشون.
البته این یک حدث با احتمال 95 درصده چون من شنیده بودم قدیم ها که خونه ها حوض داشت و توی حوض ها ماهی قرمز بود جارو می انداختند توی حوض تا ماهی ها در میان آنها تخم ریزی کنند و نتوانند بخورندوشان.

moh@mm@d reza
21 August 2007, 11:59 PM
سلام

بله درسته اين يكي از روش هاي تكثير گلدفيش(البته گلدفيش هاي خيلي مرغوب)هست.ولي خوب داراي درصد بالاي خطاست چون تخم ها درشت و داراي چسبندگي نسبي هستند و بعد از ريخته شدن بر روي الياف بالايي مي نشينند و براحتي در دسترس ماهي ها قرار مي گيرند.

fish man
22 August 2007, 11:16 AM
حالا چرا از دو رنگرشته استفاده شده
و چرا همه اون هارو در کف نذاشتن.

Romans
22 August 2007, 12:45 PM
حالا چرا از دو رنگرشته استفاده شده
و چرا همه اون هارو در کف نذاشتن.

سلام
دوست عزیز چون گلدفیش ها معمولن در حال حرکت تخم ریزی میکنند این رشته ها را به صورت پراکنده در تمام قسمت تانک تکثیر قرار میدهند تا مقدار بیشتری از تخمها را درون خود جای دهند.
برای جلوگیری از خورده شدن تخمها توسط والدین هم بعداز تخمریزی با توریهای خیلی ریز روی انها را میپوشانند.موفق باشید.

amir master
22 August 2007, 04:49 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز
چند سوال در مورد تکثیر تایگر بارب داشتم:
آیا میتوان در تانک تخم گیری از مولدین از آبی با سختی صفر استفاده کرد؟
آبی که در اون یه فیلتر با رزین کار کنه آیا سختیش صفر میشه؟
منونم

blackghost
23 August 2007, 03:07 AM
با سلام خدمت دوستان عزیز
چند سوال در مورد تکثیر تایگر بارب داشتم:
آیا میتوان در تانک تخم گیری از مولدین از آبی با سختی صفر استفاده کرد؟
آبی که در اون یه فیلتر با رزین کار کنه آیا سختیش صفر میشه؟
منونم
دوست عزیز وجود اب با سختی صفر در حالت طبیعی (خارج ازمایشگاه) غیر ممکنه در این حالت تخم ها اصلا به هم نمی چسبن!!!!!
هیچ رزین این کار رو نمی تونه انجام بده جالب تر اینکه استفاده از ذغال اکتیو بر خلاف تبلیغاتش در اب شیرین که سختی ان صفر نباشه به عنوان جاذب هیچ تاثیری نداره پس اگه اب با سختی صفر ایجاد کردید خیلی از مشکلات حل میشه.:icon_eek:

amir master
23 August 2007, 09:21 AM
سلام
جناب blackghost (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=40768) حالا با اين توصيفاتي که فرموديد اگر با همين رزين هاي معمولي آب رو سبک کنم تخمهاي تايگر بارب به لارو تبديل ميشه يا نه ؟
من شنيدم اگه زيادي آب سبک بشه مولدين تحمل نميارن و ميميرن؟
نظر شما راجع به جوشوندن آب چيه (براي سبک کردن) آيا اين راه بهتري نيست؟
ممنونم

blackghost
23 August 2007, 06:01 PM
سلام
جناب blackghost (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=40768) حالا با اين توصيفاتي که فرموديد اگر با همين رزين هاي معمولي آب رو سبک کنم تخمهاي تايگر بارب به لارو تبديل ميشه يا نه ؟
من شنيدم اگه زيادي آب سبک بشه مولدين تحمل نميارن و ميميرن؟
نظر شما راجع به جوشوندن آب چيه (براي سبک کردن) آيا اين راه بهتري نيست؟
ممنونم
سبک شدن اب همیشه مفید نیست جوشاندن اب تاثیر داره ولی چقدر اب رو می خواهی بجوشونی؟
بهتره بدونی حتی اب مقطر هم سختی دارد

amir master
25 August 2007, 09:14 AM
سلام
ببينيد دوست عزيز من ميخوام آب يه شرايطي داشته باشه که تخمهاي تايگر به لارو تبديل بشه حالا براي سبک کردن آب من بايد چي کار کنم؟
ممنونم

moh@mm@d reza
26 August 2007, 12:14 AM
سلام
ببينيد دوست عزيز من ميخوام آب يه شرايطي داشته باشه که تخمهاي تايگر به لارو تبديل بشه حالا براي سبک کردن آب من بايد چي کار کنم؟
ممنونم
سلام
دوست عزيز در مورد اب مناسب و نحوه تهيه ان در تاپيك اب مناسب اكواريوم زياد بحث شده و شما با مطالعه دقيق مطالب ان به جوابتون برسيد ولي در كل اب با سختي 5 الي 6 dGH كافيه و اين اب رو شما با رزين براحتي ميتونيد تهيه كنيد

rezadiscus
29 August 2007, 11:34 PM
سلام آقایون من یه جفت اسکار دارم یکی 7یا 8 سانته ودیگری حدود 5 و 6 مدام تغییر رنگ میدن و دور هم میپیچن همیشه با هم هستن و بعضی وقت ها هم که از این کارا میکنن لبهاشون رو قفل میکنند و حرکات خشنانه انجام میدن آیا نشونه جفتگیری هست آیا دارم بابابزرگ میشم و چیزهای دیگری هم آضافه میکنم که نگید پستت ناقصه :
1 آکواریم سیکل شده هست
2 ماهیهایی که نگه میدارم یه پرت یه سورم نر زرد بزرگ یه دالر یه گورامی که اسکارا ارادت خاصی بهش دارن و میخام ردش کنم
3 حدودا" 2 ماه هست که دارمشون
4 غذایی که بهشون میدم بیومار انرژی (دونه های قهوه ای رنگ که تو اراک این اسمشه) + دل گاو یکروز در میون

moh@mm@d reza
30 August 2007, 11:40 PM
سلام آقایون من یه جفت اسکار دارم یکی 7یا 8 سانته ودیگری حدود 5 و 6 مدام تغییر رنگ میدن و دور هم میپیچن همیشه با هم هستن و بعضی وقت ها هم که از این کارا میکنن لبهاشون رو قفل میکنند و حرکات خشنانه انجام میدن آیا نشونه جفتگیری هست آیا دارم بابابزرگ میشم و چیزهای دیگری هم آضافه میکنم که نگید پستت ناقصه :
1 آکواریم سیکل شده هست
2 ماهیهایی که نگه میدارم یه پرت یه سورم نر زرد بزرگ یه دالر یه گورامی که اسکارا ارادت خاصی بهش دارن و میخام ردش کنم
3 حدودا" 2 ماه هست که دارمشون
4 غذایی که بهشون میدم بیومار انرژی (دونه های قهوه ای رنگ که تو اراک این اسمشه) + دل گاو یکروز در میون
سلام خوش امدي دوست عزيز
دوست من اسكار هاي شما هنوز با توجه به اندازشون هنوز به بلوغ نرسيدند و اين حركات هم چيزي جز يه نزاع ساده نيست!!حتي جنسيت هم تو اين سايز قابل تشخيص نيست.فعلا تنها كاريكه از دستتون بر مياد اينه كه اونا رو خوب تغذيه كنيد تا در اينده اگه خوش شانس باشيد و اونها نر و ماده از اب در بيان ازشون براي تخم گيري استفاده كنيد.
بدرود...

fish man
10 September 2007, 12:31 PM
سلام

اگه به دارو خانه های دام پزشکی مراجعه کنید جیزایی مثل

هورمون برای تکثیر مصنوعی.
استرپتومایسین وبسیاری از دارو هایی که در دارو خانه های معمولی گیر نمی ارین.
هورمون رشد رو نمیدونم ولی اگه به پرسین باید بدونن.
و بسیاری از چیزهای دیگه...
ماهی فروش ها زیاد گزرشون به اون جا ها میو فته
در خیابان اسکندری شمالی و جنوبی شاید 20 تا مغازه باشه ولی مغازه های انتهایی اسکندری شمالی بهتر.
در ضمن اکثر فروشنده ها ادم های با سواد و تحصیل کرده ای هستند و شما به راحتی میتونید راجب ریزه کاری
و مسائل دیگر ماهی و بازار و... ساعت ها صحبت کنید.

جون مادرتون هر کاری میکنید با برنامه انجام بدین.

یک عدد خود کار+چند برگ کاغذ+یک دید کلی در مورد ماهی و مسائل مربوط+منطق کاربردی که از اطلاعات علمی و تجربه دیگران و خود به دست اورده اید+100 گرم سنجد هفته ای 3 بار قبل از صبخانه میل شود(این اخری باید رعایت بشه).
به خدا کار سختی نیست.:icon_mrgr:icon_cool.

fish man
11 September 2007, 09:05 PM
از مراحل پرورش یه نوع پروانه ماهی.
http://www.advancedaquarist.com/2005/11/media_album/5.JPG

zidane010
12 September 2007, 04:49 PM
از مراحل پرورش یه نوع پروانه ماهی.

چه جالب:icon_excl
دوستان میشه از این طریق بچه هایی کوبی رو هم از خورده شدن توسط والدین یا ماهی های دیگه نجات داد
متشکرم:icon_cool

fish man
14 September 2007, 08:25 PM
ماهی گوبی رو هم دقیقا به همین روش پرورش میدن ولی هر جفت در یک اکواریوم:icon_excl.

zidane010
15 September 2007, 04:18 AM
ماهی گوبی رو هم دقیقا به همین روش پرورش میدن ولی هر جفت در یک اکواریوم:icon_excl.

fish man من کوبی دارم ولی فقط یک جفت نیست شاید حدود 40 تا ماهی میشه همی طوری خودشون میارن و میخورن البته زیاد میشن
منظورت از یک فقط تو اکواریوم چیه؟:icon_cool

fish man
15 September 2007, 12:12 PM
خوب این کار برای کنترل بهتره مولدین و تخم ها هست.

zidane010 عزیز یه مقدار راجع به رفتار خولق و خو و ویژگی های نگه داری این ماهی توضیح میدید.
در کل با پست قبلی خیلی حال دادید.:icon_arro

Romans
15 September 2007, 12:47 PM

سلام
دوست عزیز شما مطمئنین گوپی را به این روش پرورش میدن.عکس یا مطلبی در این مورد دارین؟

Al3l3@S@li
15 September 2007, 01:03 PM
من فكر كنم با توجه به عكسشون،منظور Goby آب شور هستش،ولي zidane فكر كردن منظور گوپي هستش.

fish man
16 September 2007, 01:19 AM
بله منظور من گوبی اب شور بود
تکثیرش واقعا کاری نداره ولی بید نمونه ها رو از بچه گی نگه داشت.

ABA198013
26 September 2007, 10:43 AM
سلام

سلام و درود خدمت همه عزیزان اگه با پدر بزرگها و یا مادر بزرگها تون در این زمینه اختلاط کرده بودید کاملا راحت بود . این روش روش سنتی و روش بسیار کارامد برای تکثیر آنواع گلد فیش, ( ماهی حوض خودمون ) و آنواع کارپ چه زینتی و چه خوراکی است.
مادر بزرگهای خودمون به جای کاموا میدونید از چی استفاده می کردند>؟؟؟؟؟؟ خنده داره اگه بگم

از همین جارو هایی که هر روز دست فراشها میبینید شاخه زیاد تنها راه پنهان شدن تخمها و خود بچه گلد فیش از شر دهان گشادش بزرگاشونه که ...... ( منظورم فلان فلان شدس) همه چیز رو میخوره بعد تازه اگه خوشش نیومد ( فقط سنگ) تف می کنه:icon_arro

fish man
27 September 2007, 11:01 AM
بله تازه اون موقع ها در حوض ها به مقدار فراوانی کرم قرمز و دافنی وجود داشت و ماهی ها
تغذیه خوبی داشتند.اندازه ماهی های درون حوض راحت به 40 سانت میرسید.:icon_arro

farshid_betta
1 October 2007, 03:55 PM
سلام
من دیروز گرین بارب هام رو پس از14-15 روز انداختم پیش هم اما تا ظهر هیچ خبری از تخم نشد و منم انداختمشون توی آکواریوم. آب هیچ مشکلی نداشت. اصلا دنبال هم نمی کردند و فقط رفته بودند یک گوشه. حجم تانک هم حدود 20 لیتر بود. کسی نمی دونه چرا این جوری کردند؟
متشکرم

moh@mm@d reza
2 October 2007, 12:59 AM
سلام
من دیروز گرین بارب هام رو پس از14-15 روز انداختم پیش هم اما تا ظهر هیچ خبری از تخم نشد و منم انداختمشون توی آکواریوم. آب هیچ مشکلی نداشت. اصلا دنبال هم نمی کردند و فقط رفته بودند یک گوشه. حجم تانک هم حدود 20 لیتر بود. کسی نمی دونه چرا این جوری کردند؟
متشکرم
احتمالا ماهيهات استرس داشتند و يا اماده نبودند چون مي گي يه گوشه موندند و كاري هم نكردند.اميدوارم نا اميد نشده باشي و اونا رو پيش هم تو اكواريوم اصليت ننداخته باشي.من مي گم اونا رو 3 روزه ديگه جدا كن بعد از 3 روز نر هارو حدود ظهر بذار تو تانك تكثير(البته تو همون توري) ماهي ماده رو هم شب به جمع اونا اضافه كن و بذار شب رو تو ارامش به صبح برسونند اگه شرايط مناسب باشه(دما,ارامش,اماده بودن و...)موقع طلوع خورشيد شروع به تخم ريزي مي كنند.يعني تو بايد تانك رو جايي بذاري كه اونا طلوع رو احساس كنند.مثلا كنار پنجره.تا جايي هم كه ميتوني اونا رو از استرس دور كن يعني دم به دقيقه نر سراغشون تا ببيني تخم مي ريزند يا نه:icon_biggيه تيكه گياه هم بذار پيششون چون هم محرك خوبي براي تخم ريزيه و هم استرس رو كم ميكنه.

farshid_betta
2 October 2007, 03:24 PM
سلام
خودم هم فکر می کنم مال استرسه. چون بعد از چند روز لوفاک رو از غذای ماده حذف کردم و فقط بهش دل گاو، دل مرغ، کیلکا، آرتمیا و کرم منجمد می دادم. ولی انداختمشون توی تانک اصلی. به جای توری هم از این گیاه های مصنوعی شویدی شکل ماهیران استفاده کردم و خوابوندمشون کف آکواریوم.
متشکر از جوابت

JBF
8 October 2007, 10:09 AM
با سلام
من تانكم ابعادش 185*70*35 هست و توش 12 تا ديسكس تمتوسط به بالا دارم بعلاوه 3 تا كوريدوراس و 2 تا پوزه خرگوشي و 1 كت فيش . چند روز پيش يه اتفاق جالب برام افتاد اونهم اينكه دوتا از ديسكسهام روي شيلنگ خروجي پاورهد فيلترم اقدام به تخم ريزي كردن اما چون اين شلنگ كنار خروجي هواي بيلتر زير شني بود ماهي ديسكسي كه جلوي تخمها وي ايستاد همش حبابها توي صورتش ميخورد ولي فكر ميكنم براي تخمها اين هوادهي مناسب بود. اينكه بعداز 1 روز ديسكسم همه تخمها رو خورد يرابم چندان مهم نيست ولي سوالم اينه كه اگر بازهم همونجا تخم ريختن عيبي نداره؟ اصولاً اگر اين جفت پيش 10 تا ديسكس ديگه باشن مشكلي براي همديگه ايجاد نميكنن؟چون اين ديسكسها خيلي تهاجمي شدن. و آخر اينكه اگر خداي نكرده تخمها تبديل به بچه شدن احتمال بزرگ شدن هست يا نه؟
چون شنيدم تا حالا كسي موفق به اينكار نشده.
ممنون
موفق و پيروز باشيد

Romans
8 October 2007, 10:31 AM
با سلام
من تانكم ابعادش 185*70*35 هست و توش 12 تا ديسكس تمتوسط به بالا دارم بعلاوه 3 تا كوريدوراس و 2 تا پوزه خرگوشي و 1 كت فيش . چند روز پيش يه اتفاق جالب برام افتاد اونهم اينكه دوتا از ديسكسهام روي شيلنگ خروجي پاورهد فيلترم اقدام به تخم ريزي كردن اما چون اين شلنگ كنار خروجي هواي بيلتر زير شني بود ماهي ديسكسي كه جلوي تخمها وي ايستاد همش حبابها توي صورتش ميخورد ولي فكر ميكنم براي تخمها اين هوادهي مناسب بود. اينكه بعداز 1 روز ديسكسم همه تخمها رو خورد يرابم چندان مهم نيست ولي سوالم اينه كه اگر بازهم همونجا تخم ريختن عيبي نداره؟ اصولاً اگر اين جفت پيش 10 تا ديسكس ديگه باشن مشكلي براي همديگه ايجاد نميكنن؟چون اين ديسكسها خيلي تهاجمي شدن. و آخر اينكه اگر خداي نكرده تخمها تبديل به بچه شدن احتمال بزرگ شدن هست يا نه؟
ممنون
موفق و پيروز باشيد

سلام
این مولدین شما احتمالن جوان هستند و برای اولین بار هست که تخمریزی میکنند به همین علت شور و اشتیاق زیادی برای اینکار دارند و ممکنه بارها اینکار را تکرار کنند ولی با وجود 10 دیسکس دیگر در این اکواریوم احتمال باقی ماندن تخمها بیشتر از چند ساعت وجود ندارد و حالت تهاجمی انها هم به خاطر دور کردن سایر ماهیها از مکان تخمها میباشد.
احتمال بیرون امدن تخمها در این شرایط بسیار ضعیف است هرچند که در موارد خاصی تکثیر کننده ها توانسته اند اینکار را در تانک اصلی هم انجام دهند.
اگر حوصله و وقت کافی دارید میتوانید شرایط را برای انها در یک تانک مجزا فراهم کنید .روش کار هم در همین تاپیک شرح داده شده.موفق باشید.

ABA198013
8 October 2007, 10:46 AM
با سلام
ممنون
موفق و پيروز باشيد

آقا یادتونه یک روز گفتم لوله pvc یا مخروطهای نازک در گوشه های اکواریوم بگذارین؟:icon_redf

البته به قول عزیزان سخته کنار اون همه ماهی

noshin
9 October 2007, 01:41 AM
سلام فرشيد جان
خسته نباشي مطمئنم اگه اطلاعاتي كه تا الان كسب كردي رو به صورت عملي پياده كني حتما نتيجه ميگيري اين قدر هم خودتو در گير نكن من دفعه اول كه متوجه تخم ريزي بارب هام شدم دونه دونه اونه تخم هارو جدا كردم از تانك والدين چون ماهيهاي ديگه هم حق دارن و خونشون بود نتيجه هم ديدم دفعات بعد به صورت تجربي كار كردم و بعد نيز به صورت حرفه اي حقيقتا من تا حالا در مورد اين توري قفس مانند فكر نكرده بودم اما فكر كنم عاليست من امشب بارب هامو براي تخم گيري نزد هم آوردم.اون هم با گياه.
برادر جان اونطور كه من ديدم اين لارو هاي لامذهب اونقدر بيرنگهستن كه كيسه زره سرشون نميشه فقط شما بدون هروقت روح سفيد وو بيرنگي در آكواريومت تكون خورد اون لاروها هستن كه دارن واسه خودشون چرخ ميزنن
البته كمي مذاح كردم اما مشخص هست امتحان كن ميبيني شما واسه روز سوم حتما آرتمياي تازه هچشده داشته باش
موفق باشي
راستي يه سواال غير از مبحث اين تايپيك از بزرگواران داشتم قيمت يك جفت ديسكس بالغ و آماده تخم ريزي چنده ؟
و آيا كسي در مورد ميگوي آب شيرين چيزي ميدونه من يه سري سوال دارم لطفا من رو راهنمايي كنين با
سپاس

farshid_betta
9 October 2007, 04:49 PM
سلام
ممنون از راهنمایی هاتون. فقط من متوجه نشدم برای روز سوم پس از چه روزی آرتمیا داشته باشم؟
قیمت دیسکس هم من یک بار توی رویای زیر آب دیدم 2 تا خیلی قشنگ گذاشته بود که جفت هم بودند و 10000 تومان می داد. البته زیاد روی قیمت های رویای زیر آب حساب نکنید ولی خیلی قشنگ بودند و به نظرم می ارزه.

taha-nokia
9 October 2007, 09:17 PM
قیمت دیسکس هم من یک بار توی رویای زیر آب دیدم 2 تا خیلی قشنگ گذاشته بود که جفت هم بودند و 10000 تومان می داد....

:icon_twis:icon_twis:icon_twis:icon_twis مطمئنی یا احیاناً یه صفر ناقابل جابه جا شده ؟

.

farshid_betta
10 October 2007, 05:29 PM
سلام
نه عزیز من مطمئنم همین بود. البته دیسکس هاش همچین گنده هم نبودند و تازه بالغ بودند ولی قیمت رو مطمئنم. در ضمن خیلی هم خوشگل بودند، نره red piagon بود و مادهه رویادم نیست. البته رویای زیر آب فلسفش همینه.

n@vid
10 October 2007, 07:11 PM
آفا فرشید ممکنه آدرس رویای زیر آب رو بذارید؟

Moh4mm4d
10 October 2007, 09:41 PM
خوب، من این تاپیک رو مرور کردم. اول پیشنهاد میدم اسمش تغییر داده بشه به نحوه تکثیر گورامی و گاهی مواقع مولی http://www.bazicenter.com/forums/images/smilies/biggrin1.gif بابا یه اسکاری فلاوری رد دویلی پرتی هیچی نبود!

همونطور که در تاپیک پرت گفتم 2 تا پرت ماده من شروع به تخمگذاری کردن. 2 تا رد دویل نر هم دارم، که گویا بهترین ماهی برای جفت زدن و بارور کردن تخم های پرت هست.

در اولین قدم میخوام بدونم با توجه به اینکه رد دویل توی وحشی گری رودست نداره، چطور این ماهی ها رو به هم معرفی کنم که مشکلی پیش نیاد.

پرت ها در یک تانک 25*30*50 هستند و رد دویل ها به همراه یک جفت اسکار 20 سانتی و یک نایف 30 سانتی در تانک اصلی 30*40*100 ( یکی از رد ها داخل قفس هست چون همدیگه رو میزنن )

بهتره یکی از رد ها رو به تانک پرت ها معرفی کنم یا اینکه پرت ها رو ببرم تو تانک اصلی؟
مشکلم با مورد اول اینه که احساس میکنم تانک پرت ها واسه رد کوچک هست و رد نمی پسنده. ضمن اینکه اگه بخواد ماده رو بزنه ماده هیچ جایی واسه پنهان شدن یا فرار کردن نداره. تانک اصلی این خوبی رو داره که یکی از رد ها میتونه داخل قفس باشه و اون یکی بیرون با 2 تا پرت ماده، اینجوری شاید نر ها همدیگه رو ببینن اونی که بیرونه از روی حس رقابت زودتر جفتش رو انتخاب کنه. نه ؟ :icon_ques آقای تریماکو اینجوری میگفت!

کلاً اگه راه بهتری هست یا نکته ای چیزی که باید بدونم خوشحال میشم دوستان راهنمایی کنن.